NIEUWS UIT DE KERKEN ZELFBESCHERMING VITRITE HIELD LEERZAME OEFENING WALCHEREN OFFICIËLE PUBLIKATÏES KONINGINNEDAGVIERING IN ZEELAND MAANDAG 4 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT C1L1NDERFLES GESPRONGEN Enscenering ravage was uitstekend Grauwe rookslierten trokken zater dagmiddag over de fabrieksterreinen en door de fabriekshallen van de N.V. Vitrite fabriek te Middelburg. Dit behoorde bij een oefening van de Be drijfszelfbescherming (B.Z.B.) dezer hoofdstedelijke onderneming. Er werd verondersteld dat in één der loodsen een cïlinderfles geëxplodeerd was. In de loodsen, die in de onmiddellijke nabijheid stonden van de explosie- kern, waren acht personeelsleden ge wond, terwijl tot overmaat van ramp in één der gebouwen brand ontstond. Onmiddellijk nadat via de fabriekssi rene alarm gemaakt was en daarmee „toestand 56" was ingegaan, kwamen ongeveer zestig B.Z.B.-leden van de Vitrite in actie, namelijk van de be drijfsbrandweer, de reddings- en op- ruimdienst, de E.H.B.O 'ers, zieken dragers en de verbindingsdienst. In de loodsen leek het er inder daad op of de fabriek geteisterd was door een hevige explosie. Zware ijzeren balken, planken, flessen en ander materiaal lagen schots en scheef door en boven op elkaar en daartussen ontdekte men met veel moeite de gewon den. GOEDE ENSCENERING De enscenering van deze oefening was uitstekend. De bedrijfsleiding had de gevolgen van de explosie zo natuurgetrouw mogelijk nagebootst. Tijdens de nabespreking in de kantine van de fabriek dankte het hoofd van de B.Z.B., de heer J. Vemooijs, de directie en de dok toren, mevrouw J. Pel-Mellink, D. N. van Gelderen en C. F. Fru- mau, voor hun bijdrage aan de oefening. Hij deed een beroep op het personeel om de E.H.B.O.- Bouw Centrale Werkplaats te Goes aanbesteed Zaterdagmorgen is in het stadhuis van Goes voor rekening van de Centrale Werkplaats „De Bevelanden" aanbe steed de bouw van een werkplaats voor minder valide arbeiders, met bijbehorende loodsen en dergelijk aan de Zuidvlietstraat te Goes. Ingeschre ven werd als volgt: P. Hoppenbrou wers, Bergen op Zoom, f 95.000; M. Verburg, Wolfaartsdijk, t 96.500; J. F. Hopmans, Goes, f 107.266; D. v d. Poel, Oudelande, f 107.892; J. van Koeveringe, Schore. f 109.800; C. Priem, Lewedorp, f 112 200; fa. Blaas- se, Vlissingen, f 114.576; A Blanken- burgh, Nieuwdorpf 114.576; Gebr Mol- let, Hansweert, f 114.900; fa J. M. J. Schrijver, Goes f 115.519Gbr Everaers en v. d. Berg, Bergen op Zoom, f 115.700J. Baijens, Kapelle, f 115.920 J. v. d. Linde, Kloetinge, f 119.460; C. Sinke, Wolfaartsdijk. f 127.500; A de Bruine, Goes, f 142.700; bouwbedrijf voorheen W. J. v d. Weert, f 147.200. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver. ploegen nog wat te versterken. Daarna gaven de drie doktoren hun visie over de bereikte resulta ten. Die waren over het algemeen goed, hoewel er nog te weinig aan de patiënten gevraagd werd betreffende de „ramp", terwijl de redders en E.H-B.O.'ers ook wel eens te ruw met de patiënten om sprongen. De heer A. J. W. Mathijssen, de com mandant van de Middelburgse brand weer, had niets dan lof voor de wij ze, waarop de bedrijfsbrandweer te werk was gegaan. Daarna betoogde de heer A. J. van Dam, het hoofd van de B.Z.B. van Philips uit Eind hoven, dat de verbeeldingskracht tij dens deze oefening voortreffelijk was. Hij was tot de overtuiging gekomen, dat het vlug afvoeren der gewonden een voornaam punt tijdens de oefe ning geweest was. Voorts prees de heer Van Dam de samenwerking tus sen de verschillende diensten. Tot slot dankte ir. J. P. Berdenis van Berlebom, directeur van het be drijf, allen, die aan het welslagen van deze leerzame oefening meewerk ten. Een bijzonder woord van waar dering sprak de heer Berdenis van Berlekoni tot de heren Vernooijs, die de leiding van de oefening had, J. F. de Mnijnck, secretaris van de Mid delburgse E.H.B.O.-afdeling, J. Chr. Hendriks en L. Dingemanse, die ge vieren de oefening in elkaar gezet hadden. Tentoonstelling „Nederland schildert" te Hulst In de Burgerzaal van het stadhuis te Hulst zijn zaterdag ji. tot en met 18 mei, in het kader van de „Talens Prijs 1958" vijftig bekroonde schil derwerken tentoongesteld. Deze ten toonstelling „Nederland schildert" wordt dit jaar in twaalf plaatsen in Nederland gehouden. Hulst heeft daarbij de Zeeuwse primeur; in Vlis singen komt deze expositie van 18 ju li tot en met 1 augustus a.s. Voordat de directeur van het organi serende bedrijf, de heer M. J. A. Lot gering, zaterdagmiddag de expositie opende, heette de loco-burgemeester, de heer P. J. Brand, de genodigden welkom. De heer Lotgering deelde in zijn toespraak ojh. mede, dat de ju ry dit jaar 586 schilderstukken had moeten beoordelen, tegen vorig jaar 393. Een volgend maal zal het inge zonden werk worden gesplitst in twee groepen, namelijk een van beroeps kunstenaars en een van amateurs. Spreker bracht dank aan het Rei- naert-comité uit Hulst, dat de ten toonstelling „Nederland schildert" had uitgenodigd. Er is een grote ver scheidenheid aan schilderstukken, waaronder een van de Veerse schilder W. Vaarzon Morel, die met „Siërra" is vertegenwoordigd. De eerste prijs winnaar Jan Stekelenburg heeft een zeer aparte inzending met „Rugby- spelers". Botersmokkelaar te St.-Jansteen gesnapt Ambtenaren van de Centrale Veld- postdienst te Axel hebben onder de gemeente Sint-Jansteen een hoeveel heid boter van 50 kg achterhaald op een smokkelaar, dfe deze boter per fiets vervoerde. De man wist in het duister te ontkomen. MIDDELBURG Voetgangster veroorzaakte aanrijding Omstreeks kwart voor tien in de avond op koninginnedag ontstond er op de hoek Blauwedijk-Stationstraat te Middelburg een kleine aanrijding toen een bestelauto met A. R. uit Vlis singen aan het stuur plotseling moest remen voor een overstekende vrouw. Een achter hem rijdende personenauto bestuurd door zijn stadgenoot H. P. L. reed hierdoor tegen de achterzijde van zijn bestelauto op, waardoor er wat materiële schade ontstond. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Uitslag verkoping Ten overstaan van notaris H. van den Briel te Middelburg werd geveild het huis met tuin aan de Dorpsstraat 18 te Biggekerke, groot 29.05 are. Koper werd de heer D. A. Hart te Big gekerke voor 6175. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Meisje lastig gevallen Zaterdagmiddag deed ten meisje uit Nieuw- en St.-Joosland aangifte bij de rijkspolitie aldaar, dat zij op het fietspad langs de rijksweg tussen Middelburg en haar woonplaats door een manspersoon was lastig gevallen. Dank zij doortastend optreden van de postcommandant, hierbij geassis teerd door een autobezitter in deze femeente, kon de man binnen het alf uur worden opgespoord. B. en W. van Middelburg, gelet op het bepaalde ln artikel 112 van het besluit bevolkingsboekhouding, staatsblad 1936, nr. 342; herinneren de bevolking aan haar ver plichtingen. omschreven in de artikelen 3 tot en met 16 van genoemd besluit; brengen als voornaamste ter openbare kennis: 1. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die ln Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, on verwijld moet worden opgenomen in één der bevolkingsregisters; 3. dat leder moet worden opgenomen ln het bevolkingsregister der gemeente waar hij voornemens is duurzaam of voor onbepaalde tijd als regel zijn nachtrust of de daarvoor ln de plaats tredende rust te genieten; 3. dat in geval van onzekerheid om trent het onder 2 vermelde bijzonde re voorschriften gelden; 4. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die Nederland verlaat, onverwijld van het bevolkingsregister moet worden afgevoerd; 5. dat bij adresverandering binnen de ge meente de nodige wijzigingen in het bevolkingsregister moeten worden aangebracht; Voorts, in verband met het bovenstaande: a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente monde ling of schriftelijk moet geschieden op de dag van, of uiterlijk vijf dagen nè het vertrek (bij het verlaten van Ne derland, ten hoogste vijf dagen tevo ren) of nè de adresverandering, met opgave van het laatste adres en van de naam der gemeente, of van het land en de plaats, waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met op gave van de naam van het hoofd van het gezin); b. dat aan de aangever van een vertrek, behoudens bijzondere gevallen, on middellijk een verhuiskaart wordt uit gereikt of. toegezonden, welke hem dient al6 bewijs van afmelding en wel ke binnen vijf dagen moet worden in geleverd bij het bestuur der Neder landse gemeente, in welker bevol kingsregister de persoon moet worden c. dat ieder, die ln de gemeente nacht rust of de daarvoor ln de plaats tre dende rust geniet en die nog niet ln een bevolkingsregister Is opgenomen of die ten onrechte nog ln het bevol kingsregister ener ander gemeente ls opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in persoon moet aan melden bij het gemeentebestuur onder overlegging van een paspoort of ander ldentlteitsbewys, indien hij uit een plaats bulten Nederland en van een verhuiskaart of legitimatlebewyzen, indien hij uit een andere gemeente van Nederland ls gekomen, tenzij hy over eenkomstig de desbetreffende bepalin gen is vrijgesteld van aanmelding; d. dat bestuurders van lnstellnigen, ge stichten of schepen waarin personen onder enig bestuur Inwonen, alsmede hotelhouders, pensionhouders en ka merverhuurders uiterUjk vyf dagen na de opneming of huisvesting of na het vertrek, mededeling moeten doen van de geslachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de Instelling, het ge sticht, schip, hotel, pension of huls wordt of ls opgenomen of gehuisvest, alsmede van ieder zodanig persoon, die daaruit vertrekt; e. dat overtreding van de voorschriften wordt gestraft volgens de wet; f. dat voor persooniyke aanmelding en voor mondelinge aangifte voor het be volkingsregister gelegenheid zal wor den gegeven op werkdagen van 9 tot en met ts uur b!j de 3e afdeling (Be volking c.a. der gemeentesecretarie, gelegen Lange Noordstraat 1). Middelburg, 29 april 1939. GEMEENTE MIDDELBURG. VERZETTEN WEEKMARKT. In verband met Hemelvaartsdag (7 mei 1959) zal de weekmarkt gehouden worden op woensdag 4 mei a 5. GEMEENTE MIDDELBURG. SLUITING BUREAUS. Op Hemelvaartsdag zullen de gemeente lijke bureaus, voor zover de dienst dit toelaat, gesloten zyn. Het huisvuil van de wyk van donderdag 7 mei 1959 zal worden opgehaald op woensdag 6 mol 1959. MIDDELBURG. OPENBARE KENNISGEVING. B. en W. van Middelburg; brengen etr openbare kennis dat de raad dezer ge meente ln zyn vergadering van 7 april 1959 hefet besloten tot medewerking krachtens artikel 72 der Lager Onderwys- wet 1920 ten behove van de Vereniging voor Gereformeerd onderwys te Middel- burg, tot de strekking van een nieuwe school voor uitgebreid lager onderwys aan de Sportlaan. Middelburg, 29 april 1959. MIDDELBURG. OPENBART KENNISGEVING. B. en W. der gemeente Middelburg bren gen ter openbare kennis, dat de raad de zer gemeente in zyn vergadering van 27 april 1959 heeft besloten tot medewerking O.- EN W.-SOUBURG Examens De heer J. C. Heynsdyk te Souburg slaagde te Rotterdam voor de aante kening ,-,elektrisch bedrijf" op zyn di ploma landmachinist B stoombedrijf. Burgerlijke stand ritthem. Bevallen: W Ch. Vader—De Nood, z. Getrouwd: a. de Pagter, 48 Jaar en M. M. Louwerse, 63 jaar. Overleden: J. Mookhoek, 9 Jaar. BIGGEKERKE. Getrouwd: W. Coppoolse, 25 Jaar en J. Polderman, 23 Jaar. krachtens artikel 72 der Lager Onderwys- wet 1920 ten behoeve van de school der Ned. Herv. Gemeente aan de Zuidsingel voor de inrichting van het nieuwe school gebouw. Middelburg, 28 april 1959. MIDDELBURG. OPENBARE KENNISGEVING. B. en w. der gemeente Middelburg bren gen ter openbare kennis, dat de raad de zer gemeente in zyn vergadering april 1959 heeft besloten tot medewerking krachtens artikel 50 van de Kleuteron- derwyswet ten behoeve van het bestuur van de Chr. School aan 't Zand voor de aanschaffing van leermiddelen en meubi lair voor de kleuterschool aan de Koude- kerkseweg- Middelburg, 29 april 1959. VLISSINGEN. SLUITING BUREAUS DER GEMEENTE OP 5 MEI A.S. DES NAMIDDAGS. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat de bureaus van alle openbare Instellingen en diensten der gemeente op 5 mei a.s. vanaf 12.30 uur voor het publiek gesloten zullen zyn. Vlissingen, 21 april 1959. VLISSINGEN. KOSTELOZE HERINENTING. B. en W van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat voor kinderen be neden de leeftyd van twee Jaar gelegen heid bestaat tot kosteloze inenten tegen pokken en voor personen boven die leef. tyd tot kosteloos herinenten op woens dag 6 mei 1959 te 4 uur n.m. ln het ge bouw van het Medisch Centrum, Juliana- laan 4. VLISSINGEN. Medewerking Ingevolge artikel 72 L. O.- wet 1920. B. en W. brengen ter algemene kennis, dat door de raad dier gemeente in zyn vergadering van 23 april 1959 is besloten, medewerking te verlenen aan: a. het bestuur der Vereniging tot bevor dering van christeiyk onderwys alhier voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen en enig meubilair ten behoeve van de Oranjeschool aan de Bloemenlaan b. het r.-k.' kerk- en schoolbestuur al hier voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen en meubilair ten be hoeve van de St.-Paulus-u.l.o. school a. d. Van der Helstlaan; het bestuur der Vereniging voor by- zonder lager onderwys op gerefor meerde grondslag alhier voor de aan schaffing van meubilair voor twee lo kalen van de onder het bestuur staan de school aan de Kasteelstraat. Vlissingen, 25 april 1959 VLISSINGEN. DRANKWET- VERZOEK VERLOF A. B en W. van Vlissingen, gelet op artikel 45 der drankwet, doen te weten, dat by hen is ingekomen een verzoek van de heer Johan van der Pijl, wonende te Vlissingen om een verlof tot de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein (verlof A) voor de benedenloealiteit van het perceel Achter de Kerk, no. 1; dat van 4 mei 1959 af gedurende twee weken tegen het verlenen van het ge vraagde verlof schrifteiyke bezwaren kunnen worden Ingediend by burgemees ter en wethouders voornoemd. Vlissingen 29 april 1959 VLISSINGEN Bevrijdingsdag Het op koninginnedag uitgestelde feestprogramma te Vlissingen zal nn, zoals gemeld, op bevrijdingsdag, 5 mei, worden afgewerkt- Er zullen op die dag de volgende festiviteiten worden georganiseerd: 10.3011 uur: Kinderaubade door kinderen van de 4e en 5e klas der lagere scholen op de Oude Markt, ge volgd door toespraak van burge meester; 1.30 afmars jeugdband „Ons Genoegen" bij Johanneskerk naar sportterrein Keersluis; route: Bone- dijkestraat, brug Goed Wonen, Paul Krugerstraat; sportterrein nabij Keersluis; 2—3 uur Gekostumeerde voetbalwedstrijd op het terrein nabij de Keersluisbrug door kinderen van 1012 jaar; zo mogelijk 3.305 uur Stoelendans met Zeeuwse paarden en wedren op Zeeuwse paarden, terrein nabij de Keersluisbrug; 6.307 uur Opstellen stoet sportverenigingen, muziekkorpsen enz. op de Grote Markt; 7 uur Afmars. Route: Grote Markt, Bellamypark, Nieuwendijk, Walstraat, Badhuisstraat, Paul Kru gerstraat, Verl. Hobeinstraat, Dr. Stavermanstraat (défilé voor het ge meentebestuur voor kantoorgebouw Zuid Nederlandse Bouw- en Handels combinatie), Brouwenaarstraat. Paul Krugerstraat, Scheldestraat, Glacis- straat, Badhuisstraat, C. Buskenstr., Spuistraat, Breestraat, Grote Markt. Van 8.15 tot 9.30 uur rondwandeling muziekvereniging „Ons Genoegen Grote Markt, Slijkstraat, Spuistraat, C. Buskenstraat, Badhuisstraat, P. Krugerstraat, Bloemenlaan. Opstel len lampionoptocht: Bloemenlaan, Anjelierenlaan, Joz. Israëlslaan, Bloemenlaan, Hogeweg, Jan Vermeer laan, Pres. Rooseveltlaan, Rem- brandtlaan, Hogeweg, Bonedijke- straat. Brug Goed Wonen, Dr. Sta vermanstraat (ontbinden). „Ons Ge noegen" naar repetitielokaal. 8.309.30 uur Lampionoptocht voor kinderen in het Havendorp, met mu ziek van Amb. fluitorkest. 811.30 uur Openluchtbal en volksdansen op de Oude Markt met muziek door een band. 10 uur Taptoe door „St. Caeci- lia" op de Nieuwendijk. Examen De heer A. Clarlsse te Vlissingen slaagde voor het examen adspirant-monteur V. E.V. (elektro-techniek) Fietser brak been Zaterdagmiddag om ongeveer twee uur kwam de heer A. G. uit 's Gra venpolder met zijn fiets in zijn woonplaats zo ongelukkig te vallen, dat hij een been brak. Nadat dok ter A. P. Kole uit Hoedekenskerke eerste hulp had verleend, werd de man per ziekenauto naar het zieken huis te Goes overgebracht. Examens Het diploma ziekenverpleging A werd behaald door zuster S C van Wierin- gen, verbonden aan het Gasthuis te Goes. I - Bevestiging en intrede ds. G. J. Th. van Dijk Zondagavond heeft ds. G. J. Th. van Dijk zijn intrede gedaan als predi kant van de hervormde gemeente van 's Heer Hendrikskinderen. In de morgendienst van deze dag werd de nieuwe predikant in het ambt be vestigd door zijn vader, ds. T. G. A. van Dijk, Nederlands hervormd pre dikant te Oldenzaal, vroeger te Wol faartsdijk. Ds. Van Dijk verbond zich aan zijn eerste gemeente met de tekst uit 1 Cor. 13 13: „Zo blijven dan: geloof, hoop en liefde, deze drie, maar de meeste van deze is de liefde". Na de dienst, die o.m. werd bijgewoond door vele predikanten uit de ring en de classis, sprak ds. J. H. Kluiver uit *s- Gravenpolder een begroetingswoord namens de classis Goes. Burgemees ter D. M Vermet, die namens de bur gerlijke gemeente het woord voerde, sprak de hoop uit op een goede sa. menwerking met de plaatselijke overheid. Ds. C. Metselaar uit Goes sprak namens de ringcollega's en namens de vertrokken predikant, ds. S. P. de Roos, een hartelijk woord van welkom. De consulent, ds. Van Liere uit Wolfaartsdijk, beval tenslotte de gemeente warm aan in de hoede van de nieuwe leraar. De consulent had de gemeente 's Heer Hendrikskinde ren leren kennen als een meelevende gemeente. Na afloop van de dienst bestond er in het verenigingsgebouw nog gelegenheid om met de nieuwe predikant kennis te maken. Dorpshuis voor St.-Annaland aanbesteed Op het nieuwe gemeentehuis te Slnt- Annaland werd aanbesteed de bouw van een Dorpshuis in het uitbrei dingsplan „Achter de Bogerds" te Sint-Annaland. Er waren negen In schrijvingen: S. F. Wijsman, Zierik- zee 71.958: C. Prince. Haamstede 71.050; Fa. Fr Burgers Zn., Sint- Annaland 69 500; A MullerFran ke, Sint-Maartensdijk 68.142; Fa. B. HopDenbrouwers, Bergen op Zoom 66.894; H. Stouten. Brouwershaven 62.100: Jacob Vos, Tholen 62.000; Fa. P. de Raat, Sint-Philipsland 60.800; Fa W. Ligtendag, Sint- Philipsland 55 440. De begroting was 57.710. De gun ning werd aangehouden. Collectes P~ collecte van de vereniging „Het Hogeland" heeft te Wolfaartsdijk f 174,52 opgebracht. De te Kapelle gehouden Emmabloemcol- lecte voor de t.b c.-bestrijding heeft op gebracht f 664.07. De Emmabloem-collecte bracht te Wilhelminadorp 92,09 op. De vorige maand gehouden Simavi- collecte bracht in Kloetinge 142.05 en de eveneens gehouden Emma bloem-collecte precies ccn cent meer, dus 142.06. HOOG EN LAAG WATER Vlissingen Temeuzen Hansweert Zierikzee Wemeldlnge uur 0.38 1.07 1.31 1.46 2.14 nap meter 1.77 1.93 2.09 1.17 1.39 nap uur 1303 13.30 14.04 14.16 14.39 meter 1.91 2.06 2.23 1.42 1.66 nap uur meter 7.02 2.08 7.30 2.25 8.02 2.38 7.39 1.76 7.56 2.01 nap uur meter 10.14 1.76 19.43 20.16 19.57 20.19 DOMBURG Het Oranjefeest te Domburg werd I 's morgens om acht uur met klokgelui geopend. Helaas moest het ochtend programma wegens het zeer slechte weer worden afgelast. Burgemeester mr. W. J. E. Crommelin heeft 's mid dags om 1 uur een toespraak gehou den, waarin hij vooral wees op de be tekenis van het Oranjehuis voor ons volk. Ondanks de koude werd daarna het programa op het voorgazon vamn het badhotel afgewerkt. De jeugd nam in grote getale deel aan zaklopen, hard lopen, vlaggetje steken en mastklim- men enz. De ouderen deden een spel letje ringsteken in versierde sjezen en hielden een gekostumeerde voetbal wedstrijd. Voor beide bestond veel belangstelling. De muziekvereniging „AdoIIo" trok in de vooravond met vrolijke marsen door het dorp. Het avondprogramma werd geheel ver zorgd door de boerenkapel van ..Apol lo" in de zaal van het badpaviljoen, die tot de laatste plaats bezet was. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND Ondanks de slechte weersomstandig heden heeft de muziekvereniging „O.N.D.A." te Nieuw- en Sint-Joos- land op koninginnedag, onder leiding van directeur Jan Mellefste, verge zeld van het dameskoor onder lei ding van mevrouw Jeras-Janse, een rondgang door de kom van het dorp gemaakt. Aan de rijksweg werd een serenade gebracht aan burgemeester mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck, die de hulde voor de koningin in ont vangst nam. De burgemeester werd toegesproken door de heer A. C. Pol derdijk, de voorzitter van de buur- tenbond „Oranje-Bovenal". Deze wenste de burgemeester geluk met de 50e verjaardag van de koningin. Ten slotte werden allen uitgenodigd om ten zijnen huize een heildronk te februiken op de jarige koningin, „tot eil van land en volk". BIGGEKERKE De bewoners van Biggekerke wer den donderdagmorgen gewekt door de opgewekte tonen van een reveille. Als gevolg van de slechte weersom standigheden besloot de Oranjever eniging. om de feestelijkheden 's morgens uit te stellen tot later. Des middags werd het program ma normaal uitgevoerd. Om 1.30 uur begon de rondrit van een optocht van versierde wagens en sjezen waarbij ook groepen schoolkinderen waren In gedeeld. Vervolgens werden wedstrij den gehouden in het ringrijden met versierde sjezen en ringrijden op de fiets voor kinderen. Verder hadden verschillende volksspelen plaats. Om 7 uur 's avonds werd een gekos tumeerde voetbalwedstrijd gespeeld, welke veel oelangstelling trok. Na deze wedstrijd werd een lintenspel gebracht door de meisjesvereniging Later op de avond werden nog ver schillende volksspelen gedaan. De muziekvereniging „Willen is Kun nen" luisterde een en ander met haar muzikale klanken op. Op het eind van de avond werden de vele prijzen uitgereikt. De eerste prijs voor de optocht was voor de groep van de christelijke kleuterschool. De school feesten voor de kinderen en de auba de aan de burgemeester werden uit gevoerd op vrijdagmiddag. KOUDEKERKE De inwoners van Koudekerke hebben zaterdag de Oranjefeesten met een daverend vuurwerk besloten. Reeds vrijdag en zaterdag 24 en 25 april was de Oranjevereniging het festnn begonnen met twee feestavonden. De eigen toneelgroep voerde daar het hu moristische toneelstuk „Per lucht post" op. Vorige week traden na klok gelui de gymnastiekverenigingen „Swift" en „Zeelandia" op, waarop een grote lampionoptocht met de Harmonie „Voorwaarts" door 't dorp werd gemaakt. Woensdagavond was er muziek en zang en het optreden van een Ambonees fluitorkest en een hawaiïanband. Op koninginnedag zelf werd ook, ondanks de regen, een vol ledig programma afgewerkt. De schoolkinderen brachten een aubade voor het gemeentehuis, waarna zij in het verenigingsgebouw werden ge trakteerd. Des middags trok een fleu rige stoet van niet minder dan 33 praalwagens door de gemeente. Deze optocht ping o.m. langs de paviljoens van „Ter Poorte" en „Der Boede", zodat de bewoners van deze inrichtin gen ook een glimp kregen van het Oranjefeest. Des avonds concerteerde „Voorwaarts" op de tent. De volks spelen voor deze avond moesten ech ter afgelast worden. Vrijdagavond trok een gekostumeerde voetbalwed strijd tussen een ploeg uit Lammeren- burg en een elftal uit de dorpskern grote belangstelling. Hierna volgde nog een wielerwedstrijd voor jongens van 15 jaar en ouder, alsmede een wedstrijd in hardlopen. Op de laatste feestdag, zaterdag, wa ren er 's morgens kinderspelen op het dorpsplein, terwijl 's middags onder een geweldige belangstelling een ringrijderij met sjezen werd gehou den, waaraan 13 paren deelnamen. Tegelijkertijd werd een knobbelrit voor auto's en bromfietsen gehouden, In de avonduren maakten „Swift" en „Zeelandia", voorafgegaan door het tamboer- en pijperkorps „Juliana", nog een rondwandeling, waarop „Ju liana" om negen uur een fraaie show gaf,.waaraan 130 man meewerkten. Na de grote taptoe van ..Juliana" en „Voorwaarts" voor de hervormde kerk op het dorp, werd tenslotte om elf uur een groot vuurwerk ontsto ken. Het feest ls mogelijk geworden door de grote financiële medewerking van de Koudekerkenaren zelf, die rond f 1300 bijeenbrachten. Voorts heeft de winkeliersvereniging „Samenwer king" nog ingehaakt met tal van at tracties. Bevestiging en intrede ds. C. Balk Zondagmiddag vond ln de Neder lands hervormde kerk te Sluis de be vestiging en intrede plaats van de nieuwe predikant van de hervormde gemeente van Sluis en St. Anna ter Muiden, ds. C. Balk, voorheen vica. ris te Excloërmond. Als bevestiger trad op ds. G. W. Kwant te 's Gra- venzande, die zijn tekstwoord ontleen de aan Matth. 28 19. Hij herdacht ds. F. Pannekoek, die voor zijn ambts aanvaarding te Sluis zo tragisch om het leven kwam. De bevestiging en handoplegging door de predikanten uit de classis Uzendijke geschiedde tijdens het zin gen van Ps. 134, vers 3: „Dat 's Heren zegen op U daal". De nieuwe predikant begon zijn intreepreek met te zeggen, dat hier geen sprake kon zijn van een feestgezang. Daarvoor waren de voorafgegane gebeurtenis sen te tragisch geweest De betiteling van: lofzang in stilte, was hier juis ter. Hij sprak de hoop uit, dat er een goede verstandhouding zou zijn tus sen kerkeraad, diaconie en predikant, evenals met andere groeperingen. Burgemeester P. F. van Hootegeifi was de eerste spreker ter begroeting. Hij wees hierbij op de materiële wel vaart in Sluis en op het feit, dat hier niet altijd een geestelijke verdieping mee gepaard gaat. In dezelfde geest sprak pastoor A. Smits. „De mens kan de materie beheersen, maar we moeten er voor waken, dat de materie de mens niet beheerst", aldus de pas toor. Ds. M. de Jong uit Groede sprak een beboet ingswoord namens de classis ÏJzendijke, als president van deze classis. Voor de nng Sluis van de Nederlands Hervormde Kerk werd het woord gevoerd door ds. L. W. Blom uit Aardenburg. Ds. De Wit uit Excloërmond vertegenwoordigde de vorige gemeente van de nieuwe oredikant, J. Ketele sprak namens de beide kerkeraden, president-kerk voogd J. de Bruijne voor de kerk voogdij. Ds. S. Tijmstra uit Retran. chement, die reeds enige maanden consulent te Sluis was, sloot de rij van sprekers. Afscheid ds. H. Pestman Zondagmiddag nam ds. Pestman af scheid van de Gereformeerde kerk van Temeuzen. De scheidende pre dikant had als afscheldstekst geko zen: Johannes 13 vers 34 en 35, han delend over het nieuwe gebod van Christus. Na de preek werd ds. Pest man toegesproken door ds. Van Wouwe namens de Provinciale Sy node. Daarbij werd de hoop uitge sproken dat de vacature die ontstaan is, spoedig vervuld zal mogen wor den. Ouderling M. van Langevelde dankte ds. Pestman voor diens vele werk verricht voor de Gereformeer de kerk. Verder voerde het woord ouderling J. van Hermon namens de Gereformeerde kerk van Zaamslag en een ouderling der Nederlands her vormde kerk, de heer J. Terlouw. Bij afwezigheid van burgemeester Tel- legen sprak wethouder M. de Vos namens het gemeentebestuur. De scheidende prediker dankte de sprekers en de Gereformeerde kerk voor de liefde en het vertrouwen, die hij heeft ondervonden. Ds. H. Pest man zal op 17 mei a.s. zijn Intrede doen te Appingedam. Hellas promoveert naar eerste Mas Het herenteam van de Goese hand- balclub Hellas is zondagmiddag in Kwadendamme gepromoveerd naar de eerste klas van het district Znid B. In Kwadendamme werd namelijk de beslissingswedstrijd gespeeld tus sen Hellas en Sios uit Bergen op Zoom, die de competitie met een ge lijk aantal punten beëindigden. Hel las won met 54. Deze beslissing viel in een zenuwach tige, niet op hoog peil 6taande wed strijd. Dankzij het windvoordeel nam Sios voor rust een 2--0-voorsprong, maar in de tweede helft kwam Hellas door treffers van De Waard. De Kok. Pellegrino en Walraven met 4—3 voor te staan Kort voor het einde maakte Sios weer gelijk. De wed strijd werd daarop met 2 keer 10 mi nuten verlengd. In de eerste 10 minu ten hield een tegen de wind spelend Hellas de stand ongewijzigd. Kort voor het einde van de tweede 10 mi nuten scoorde Jan de Kok het win nende en dus beslissende doelpunt voor Hellas. Eventueel hechtenis voor ouders van schoolverzuimers Mr. J. M. M. Maeyer, waarnemend sub stituut-officier vai justitie te A'dam, heeft zaterdag een inzicht gegeven in het beleid dat het Openhaar Ministe rie in de naaste toekomst in school- verzuimzaken denkt te voeren Aller eerst door strafrechterlijk optreden tegen de onders op basis van de leer plichtwet, in de ernsiigc gevallen dc instelling van gezinsvoogdij of ont heffing of ontzetting uit de ouderlijke macht. Voorts zullen flinke geldboe ten geëist worden «ogen ouders, bij wie onverschilligheid gemakzucht of winstbejag de eigenlijke oorzaken zijn van -et niet-nakomen hunner plicht te zorgen dat aan hei kind voldoende onderwijs wordt verstrekt. In zeer ernstige gevallen, b.v. bij aanhouden de recidive, zal de clfici r niet schro men een onvoorwaardelijke hechtenis- straf te eisen. Spijbelen (schoolverzuim buiten me deweten van de ouders) komt zeer vaak voor. Maai nog vaker komen de gevallen voor waarin de kinderen worden thuisgeh iden om huiselijke arbeid te verrichten, om op te passen of boodschappen te doen. waarby de ouders wel degeiijk weer hebben van het vezuim hunner kinderen en hen soms zelfs met opzei laten verzuimen om zo al te vroegtijdig profijt te kun nen trekken van hun hulp In Amster dam 2ijn de meeste schoolverzuimen in de Spaarndammerbuurt, de Jor- daan, de Pijp en op de Eilanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3