PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOERISTISCH GEDRANG OM DE BOLLEN Eenmansveer YERSEKE-G0RISH0EK wordt 's winters stilgelegd BILT BUITENLANDERS VORMDEN MEERDERHEID OP DE WEG INVALLERS ONDERGEBRACHT IN PANAMESE GEVANGENIS ZWITSERS IN DE WEER MET BEVEILIGING VAN „GENÈVE" BURGER EN R0MME HEDEN OP BEZOEK BIJ BEEL 202e jaargang - no. 104 D3gblad, uitgave van de linna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 mei 1359 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm- Minim p advertentie t 4.—. tag. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Amateurgidsen haalden hun hart op Toeristisch gezien was het afgelopen weekeinde een der drukste die ons land ooit heeft gekend. Gisteravond, toen op de Keukenhof (Lisse) de balans werd opgemaakt van het bezoek op vrijdag 1 mei en volgende dagen, kwam men tot de conclusie dat er ongeveer honderdduizend bezoekers waren geweest. Van daag verwacht het stichtingsbestuur de half miljoenste bezoeker of be zoekster te kunnen begroeten. Voor Madurodam (Den Haag) verkocht men in diezelfde dagen niet min der dan 25.000 toegangskaartjes. In beide gevallen was het aantal buiten landers bijzonder hoog; het werd op tachtig procent gesteld. En van die vreemdelingen waren de meesten Duitsers. Van de 1300 autobussen die Keukenhof aandeden kwam vijftig procent uit Duitsland, dertig procent uit Nederland en twintig procent uit andere landen. De logiesinformatiediensten in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en naaste omgeving hadden handenvol werk. In Den Haag alleen werden door deze dienst ongeveer 2000 buitenlanders ondergebracht, die geen pension- of hotelruimte hadden besproken. In de afgelopen dagen parkeerden bij I werk van de V.V.V.'s gesteund. Onge- dn Keukenhof 30.000 nersonenauto's, I veer 200 amateurgidsen hebben 3100 buitenlandse bezoekers op hun ver zoek wegwijs gemaakt. Deze scho lieren en studenten vingen alleen al de Keukenhof 30.000 personenauto's, waarvan op 1 mei tachtig procent uit Duitsland, op 2 mei vijf en vijftig procent uit Duitsland en op 3 mei vijf en dertig procent uit Duitsland. In die drie dagen zijn negen extra trei nen naar de bollenstreek gereden, waarvan zeven uit Duitsland één uit Frankrijk en één uit Luxemburg. In het algemeen bleek ook de trek uit Frankrijk en België naar Neder land en speciaal naar de bollenvelden te zijn toegenomen. Opvallend was verder, dat zeer vele toeristen in het zuiden en oosten des lands bleven. Vanzelf sprekend bevond zich onder deze toeristenstroom een groot aantal dagbezoekers. De Nederlandse Amateursgidsen- bond heeft in zestien plaatsen des lands met ongeveer 200 leden het Nieuw compromisplan van Hoge Autoriteit tegen kolencrisis De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft zaterdag, aan de vooravond van de bijeenkomst van de E.G-K.S.-mi- nisterraad, een compromis uitgewerkt voor de kwestie van de kolencrisis, waarin ruim rekening wordt gehou den met de opvattingen van de Fran se en de Duitse regering, zo is uit goedingclichtc bron in Luxemburg vernomen. Voor de ministers vandaag te Luxemburg in officiële vergadering bijeenkomen zal de Hoge Autoriteit hun op een voorafgaande vergadering dit gewijzigde program voorleggen. Het nieuwe „crisisplan" voorziet nog steeds in beperking van de produktie en invoer van kolen, het „bevriezen" van voorraden en steun aan bepaalde mijnwerkers die door gedeeltelijke werkloosheid worden getroffen. Doch de toepassing van deze crisismaatrege len wil de Hoge Autoriteit nu beper ken tot zes maanden De beperking van de produktie zou niet worden op gelegd door „quota's", maar bereikt moeten worden door een vrijwillige produktiebeperking door de mijnen. Verhoging van de produktie 2ou pas met boete bestraft worden als die verhoging meer dan vijf procent van de produktie bedraagt. Voorts staat het plan nieuwe voor- raadvorming tot vier procent van de produktie toe. De hulpverlening aan mijnwerkers zou alleen voor de Bel gische arbeiders gelden. Ook zou het E.G.K.S.-verdrag moeten worden her zien (in het bijzonder het artikel over een „duidelijke crisis") teneinde een regeling mogelijk te maken van de Belgische kolenproblemen. Veerman Larooy meert de veer boot,pe Zeemeeuw" aan de steiger te Gorishoek. Dit jaar nog legt hij de veerdienst gedurende de winter maanden stil. En over enkele jaren sal het veer zeer waarschijnlijk hele maal zijn verdwenen... (Foto P.Z.C.) in Rotterdam 248 verdwaalde auto mobilisten op en in Delft 184. Uit hun verhalen bleek hoe internatio naal het bezoek aan Nederland was. Zo werden bezoekers uit Nieuw-Zee- land, Argentinië, Hawaii, Zuid-Afri- ka, Griekenland, Joegp-Siavië, India, Australië, Japan, China, Madagascar, Siam en Monaco geholpen. Margarine duurder De Bond van Nederlandse Margarine fabrikanten heeft meegedeled, dat de sterk gestegen prijzeu op de wereld markt van de meeste voor de marga- rinefabricaee benodigde plantaardige grondstoffen (de stijging houdt nu reeds enige maanden aan) het nodig maakt de consumentenprijzen van margarine te verhogen. De stijging van de grondstoffenprij- zen wordt slechts ten dele doorbere kend, waardoor de prijsverhoging be perkt bleef tot 1 cent per pakje van 250 gram voor de goedkope merken, 2 cent voor de bekende standaardmer- ben en 3 cent per pakje voor de duur ste merken. De prijsverhoging gaat heden in. NA ROEREND AFSCHEID VAN SCHONEN: Nu ook invasiekoorts in Guatemala De 85 invallers in Panama zijn zater dag in de stad Panama aangekomen en onmiddellijk overgebracht naar de modelgevangenis van de stad, waar zij in afwachting van hun berechting zullen verblijven. Onder hen bevindt zich een jonge vrouw, Julia Herrera Gonzales, die het invasielegertje als verpleegster had vergezeld. Slechts drie van hen bezitten de Panamese nationaliteit; de meesten van hen zijn Cubanen. Volgens de Jongste gegevens hebben twee kleine groepjes van resp. vijf en twaalf man geweigerd zich over te geven. Zij zïju de bossen in ge vlucht. Aan de overbrenging naar de hoofdstad was een geëmotioneerd afscheidsfeest vooraf gegaan. Verscheidene meisjes gingen aan vankelijk mee in de boten. Drie van hen zouden reeds met inval lers getrouwd zijn als niet de plaatselijke overheidsdienaar had geweigerd met het argument dat zij eerst nog eens goed moesten nadenken. „Dictatuur Cuba Een verslaggever van de Amerikaan se radio-omroep CJ3.C., Stuart No- vins, heeft zondag Cuba een „totali taire dictatuur" genoemd die zich snel omvormt tot een communistisch bruggehoofd in het Caraïbisch ge bied. Novins, die onlangs een bezoek aan Cuba heeft gebracht, zei dat men in de westelijke diplomatieke kringen van oordeel is dat „liet best georga niseerde communistische apparaat in het Caraïbisehe gebied" bezig is de macht over te nemen van de dicta tor Fidel Castro. Vólgens Novins moeten in Cuba vrije verkiezingen worden gehouden om dat de communisten dan gedwongen worden voor het voetlicht te treden. Behalve Panama is nu ook Guate mala gegrepen door de invasiekoorts. De land-, zee- en luchtstrijdkrachten' zijn versterkt en in paraatheid ge bracht met het oog op een mogelijke invasiepoging aan de Caraïbisehe kust. Zaterdag is in een communi qué van de staf van het leger de oprichting bekend gemaakt van een „tamp voor militaire operaties" in het noordoostelijk deel van het land. Zaterdag heeft burgemeester Kolf schoten van Den Haag het beeld Paard met ruiter" van de Italiaanse kunstenaar Marino Marini, dat een plaatsje heeft gekregen in de residen tieonthuld. De onthulling verliep echter niet geheel naar wéns, mede door de uiterlijke vormen van het kunstwerk. Er moest mannenkracht aan te pas komen, om het verhullen- de doek te verwijderen. Twee gemaskerden plegen roofoverval te Abcoude Om ongeveer vier uur in de nacht van donderdag op vrijdag zijn in de slaap kamer van het echtpaar Van Gelderen aan de Willem van Abcoudelaan te Ab coude twee gemaskerde mannen bin nengedrongen. Zij bedreigden de heer en mevroüw Van Gelderen met een revolver en deelden mede dat zij geld nodig hadden. De heer Van Gel- deren overhandigde hun een bank biljet van honderd gulden, maar daar namen de indringers geen genoe gen mee. Zij rukten de portefeuille van de heer Van Gelderen uit diens hand en eigenden zich het geld toe dat zich daarin bevond. De gemaskerde mannen hadden zich tevoren een portefeuille met huis houdgeld toegeëigend en wol bij het onderzoeken van de benedenverdie ping. In totaal wordt er een bedrag van bijna 600 gulden vermist. Zij had den zich toegang verschaft door een ruit in de keukendeur in te drukken. Een van de daders zou reeds in arrest zijn gesteld. Montgomery dankbaar voor Kroesjtsjews lof De Britse veldmaarschalk Montgome ry heeft de Russische premier Kroesjtsjew in een brief bedankt voor de mededeling dat zijn opvattingen (die van Montgomery) over de ge schillen tassen oost en west „rede lijk" zijn. Volgens het Russische persbureau „Tass" zei Montgomery in zijn brief: „Voor mijn vertrek uit Moskou zou ik U gaarne willen bedanken voor de w arme ontvangst die U persoonlijk en de Russische militaire autoriteiten mij hebben bereid. Ook moet ik U danken voor uw vrien delijke aandacht voor mijn opvattin gen over het conflict tussen oost en west, namelijk voor uw mededeling dat zij naar uw inzicht redelijk zijn. Mijn korte bezoek en vooral mijn be sprekingen met U waron voor mij een groot genoegen. Ik vertrouw dat mijn bezoek mogelijk van enig nut zal zijn". BERAAD DUURT VOORT Debré praat deze week met Adenauer Meer dan 600 man van de gewone Zwitserse politie en de federale vei ligheidspolitie zullen de 500 vertegen woordigers en ambtenaren van de Grote Vier bewaken tijdens de confe rentie van de ministers van buiten landse zakeu te Genève, die zoals be kend op 11 mei begint. Bovendien zal een compagnie van het 46ste Zwitserse regiment luchtdoel- TE WEINIG PASSAGIERS Vijf geslachten Larooy zetten passagiers over IN DE EENZAAMHEID van de verlaten polders op het eiland Tholen even ten zuidwesten van de ongeveer een jaar geleden gedichte „Pluim- pot" rusten twee verweerde huizen vermoeid tegen de voet van de zware zeewering. Eens was dit punt de eindhalte van de postiljons, die de met vurige paarden bespannen postkoets tot vóór het veerhuis voerden. Boeren op weg naar de markt in Goes, passagiers, die hun Bevelandse familie leden gingen bezoeken en veedrijvers met paarden, koeien en schapen kwamen er om met de veerboot naar Yerseke te worden overgezet. Thans heerst in deze „uithoek" van Tholen Gorishoek genaamd een groot deel van het jaar een intense rust. Een enkele passagier en in de zomer wat toeristen vinden nog hun weg naar Gorishoek. De altijd behulpzame veerman Gerard M. Larooy, een door weer en wind getaande vijftiger, maakt dan met één van de twee veerbootjes een overtocht en in het gunstigste geval keert hij weer met een paar passagiers uit Yerseke*terug. Maar druk is het op het veer Goris- hoek-Yerseke allesbehalve en dat is voor de veerman aanleiding ge weest om het besluit te nemen de dienst aanstaande winter voor goed stil te leggen. „Zoals de zaken er thans voor staan, zit er echt geen boterham meer in", verteld Larooy ons openhartig. Het toenemende februik van auto's, motoren en romfietsen maakt het veer vrijwel overbodig. Hoewel motoren en bromfietsen met de veerboten van Larooy vervoerd kunnen worden, wordt daarvan weinig gebruik ge maakt. Degenen, die thans van Zuid-Beveland naar Tholen reizen, doen dat liever via Bergen op Zoom. Dat is een omweg, maar men vermijdt op deze wijze het „ongemak" van de veerboot. Voor veerman Larooy betekent het even wel minder passagiers en minder verdiensten. „AI 167 jaar is dit veer in het bezit van het geslacht Larooy. Ik ben de vijfde, maar onherroepelijk ook de laatste generatie", merkte de Thoolse schipper op, terwijl hij peinzend over het water van de Oostei'schelde staar de. „Mijn dertienjarige zoon ook een Gerard, het is de vijfde Gerard van ons veermansgeslacht is met hart en ziel aan het veer verknocht. Hij zou niets liever doen dan passa giers overzetten, maar daar kan niets van komen. Hij moet nog maar wat jaartjes het voortgezet onderwijs vol gen en dan naar de zeevaartschool. Want varen zal hij, het zeemansbloed verloochent zich niet bij hem", ver klaarde de veerman niet zonder trots. ALLEEN IN 'T SEIZOEN Overigens verwacht Larooy, dat hij zelf wel de pensioengerechtigde leef- (Zte slot pag, 2 kot. 3) DE KABINETSFORMATIE Voor beoordeling van meer uitgewerkt regeringsprogram (Van onze parlementaire redacteur) Prof. dr. L. J. Dl. Beel zal vandaag in het kader van zijn nieuwe informa tieve opdracht, beginnen met het ont vangen van verschillende politici. Al lereerst krijgt de informateur van middag om half drie de fractieleider van do P.v.d.A., mr. J. A. W. Burger, op bezoek. Daarna (om ongeveer half vijf) zal de K.V.P.-fractievoorzitter, prof. mr. C. P. M. Komme, door hem worden ontvangen. Politieke kringen in Den Haag ver onderstellen, dat prof. Beel bij zijn gesprek met mr. Burger wil nagaan of he socialistische standpunt nog ongewijzigd is gebleven. Tijdens de formatiepoging van prof. De Quay is het gesprek met de socialisten al spoedig vastgelopen. De kwestie van de binding van de fracties aan het regeringsprogTam brachtheteind van- het contact met de P.v.d.A. Tot een uitspraak van de socialisten over de enkele saillante punten voor het pro gram van prof. De Quay is het nooit gekomen. Prof. Beel schijnt echter een meer uitgewerkt regeringsprogram te hebben opgesteld, dat hij aan de fractieleiders ter beoordeling zal voorleggen. Politieke kringen ver wachten niet, dat prof. Beel veel verder zal komen met de socialis ten, maar wel denkt men, dat door het hernieuwde contact met de P.v.d.A. duidelijk zal komen vast te staan, waarom een herstel van de samenwerking tussen de confessionele partijen en de socia listen thans onmogelijk is. Het zijn vooral de liberalen, die hopen, dat op deze wijze een einde zal komen aan de weifelmoedig heid, die tijdens de formatiepoging van prof. De Quay viel te constate ren bij een deel van de confessio nele partijen tegen een samen gaan met de V.V.D. artillerie de wacht betrekken op hefc vliegveld van Genève, waar de vier ministers zullen aankomen. Naar verluidt zullen detachementen van de Franse Republikeinse Garde .misschien aan de grens gelegerd wor den voor de duur van de conferentie. Het toezicht op de activiteit van de Hongaarse vluchtelingen in Zwit serland zijn er ongeveer 12.000 zal een van de belangrijkste taken van de Zwitserse politie vormen. Men ver wacht dat de vluchtelingen betogin- fen zullen houden. ij de opening van de conferentie zul len er meer dan 1500 journalisten, ra dio- en televisieverslaggevers inbe grepen, in Genève zijn. Diplomatieke kringen in Parijs zijn er vrijwel zeker van dat, de westelijke „package" plannen ten aanzien van Berlijn, Duitsland en de Europese veiligheid voor de Sowjet-Unie on aanvaardbaar zijn. Het Westen heeft geen alternatieve voorstellen. In Parijs gelooft men dat het Wes ten door in te stemmen met een con ferentie der ministers van buitenland se zaken en een topconferentie een definitieve beslissing over de kwes- tie-Berlijn slechts enkele maanden heeft uitgesteld. De westelijke ministers van buiten landse zaken kwamen de afgelopen dagen in Parijs overeen dat het „pak ket" niet zonder toestemming van alle vier de Verenigde Staten. Enge land, Frankrijk en West-Duitsland zou worden „gespleten". Een be paalde politiek voor het geval de Sow jetregering een of twee punten uit het gehele complex van voorstel len aanvaardt en de rest verwerpt is echter niet overeengekomen. Het is ook zeer de vraag of een dergelijke politiek uit te stippelen is zonder dat men weet welke voorstellen de Sow- jet-Unie bereid is ten aanvaarden en welke zij zal verwerpen. Het beraad gaat intussen voort: de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Christian Herter bracht na zijn terugkeer uit Parijs bezoeken aan president Eisenhower en aan diens advisïeur John Foster Dulles. En in Parijs werd bekendgemaakt, dat Michel Debré, de Franse premier, op 6 en 7 mei in gezelschap van zijn minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, een visite aan Bonn zal brengen voor besprekingen met de Westduïtse bondskanselier dr. Konrad Adenauer. VERWACHT. Geldig tot hedenavond VRIJ KOUD. Wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige wind tassen west en noordwest. Vrij koud. 5 mei ZON EN MAAN Zon op 5.05 onder 20.10 Maan op 4.17 - onder 17.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1