Eltenaren krijgen hoge Duitse lonen en betalen lage Nederlandse prijzen Prins Bernhard opende wereld- laboratorium voor Caltex-groep Van en voor de boekenplank STUDIE VAN DR. W. BANNING OVER „KERK EN COMMUNISME" IN BUK 20 STUKS f. 2.80 iedereen ziet u met andere ogen! o PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 MEI 1950 Bevoorrechte Nederlanders De ongeveer 2400 Duitse inwo ners van Elten hebben de Duit se nationaliteit behouden, doch worden behandeld als Neder landers met dien verstande, dat «ij het Nederlandse kiesrecht niet kunnen uitoefenen en niet dienstplichtig zijn. Het onderwijs op de beide acht- klassige volksscholen wordt in de Duitse taal volgens een Duits leerplan gegeven. Aan het Duitse lesrooster is vakon derwijs in de Nederlandse taal toegevoegd. Het hoofd der school en de vakonderwijzer in de Nederlandse taal zijn Ne derlanders; het overige onder, wijzend personeel bezit de Duitse nationaliteit. tN J schouwing en als geloof). Ook schet ste hij hoe het communisme zich als wereldmacht gedraagt, waarbij be halve Rusland ook de satellietstaten, en Joego-Slavïë en China aan de or de worden gesteld. Een derde hoofd stuk bevat een beschrijving van de houding der kerken ten opzichte van het militant atheïstische en anti christelijke communisme en ten op zichte van de communisten. 99 Duidelijke voorlichting in beknopte vorm In een boekje van honderdtwintig bladzijden heeft dr. \V. Banning, oud-hoogleraar te Leiden, antwoor den gegeven op de vraag wat het communisme is (als economisch stei- stel, politiek en maatschappelijk systeem, als levens- en wereldbe- De schrijver geeft een dieper inzicht in de houding van de Russisch-Or- thodoxe Kerk, van de r.-k. kerk in Oost.Europa, en van het protestan tisme in Oost-Duitsland en Honga rije. In het vierde (laatste) hoofdstuk stelt de schrijver een aantal pro blemen en vragen, en op de laatste bladzijde vindt men de conclusie dat hei antwoord- van de kerken op het communisme niet kan zijn een neen zonder meer, maar moet insluiten een maatschappelijke vernieuwing, een wereldomvatten de solidariteit en een innerlijke hervorming tot gemeenschappelij ke verantwoordelijkheid. „Zou mis schien de Oecumene het begin van een positief antwoord kunnen zijn, niet alleen op het communisme, maar op de wereldsituatie nü? Laat ons hopen, bidden, werken." Door zijn beknoptheid en duidelijk heid zal dit boekje ongetwijfeld ve len voorlichting kunnèn bieden, die zich door de dikte en degelijkheid van andere studies over dit onder werp laten afschrikken. Het kreeg de titel „Kerk en communisme" en verscheen in de Kerk en Wereldreeks van Boekencentrum N.V.. Den Haag. BEZOEK AAN „DE ZELFKANT" Bij een volksstemming zou voor velen de keus moeilijk zijn (Van een speciale verslaggever.) ..Ik heb veel waardering voor wat het Nederlandse bestuur hier in Elten heeft gedaan. Maar ik ben in mijn hart nog altijd Duitser en zou bij een volksstemming dus nooit voor een blijvend Nederlands gezag kunnen stemmen". Paul Daams, 47-jarige employé van de plaatselijke Raiffeisenbank in Elten zegt 09s dit niet zonder schroom. Eigenlijk heeft hij er direct alweer spijt van zo open hartig geweest te zijn, want liever zou hij zijn naam niet genoemd willen hebben bij deze uitspraak. Waarom niet? „Och ja, 't is hier maar een kleine dorpsgemeenschap, en je woorden zouden misschien verkeerd uitgelegd kunnen worden Wie ze verkeerd zou kunnen uit leggen, is ons na een dag speuren in Elten niet duidelijk geworden. Officiële cijfers zeggen, dat van de 3375 inwoners van her drost ambt Elten 70 nog altijd de Duitse nationaliteit bezit. Dat bet 11'/a minder is dan tien jaar geleden, toen het gebied op 23 april 1949 bij wijze van grenscor rectie voorlopig in het Nederlands staatsverband werd opgenomen, is geen gevolg van een mentaliteits verandering van de gevestigde be volking, maar van een verschui ving in de verhoudingen doordat een aantal Duitse evacués uit het Roergebied weer vertrok en het Nederlandse bestuursapparaat een aantal Nederlanders hier aan het werk zette. Geen van de hier gevestigde Ne derlanders neemt het de oorspron kelijke bevolking kwalijk, dat ze haar eigen nationale gevoelens niet wenst te verloochenen. Men behoeft trouwens maar kort in Elten te toeven, om op te merken, dat tien jaar voor zichtig Nederlands bestuur van de Eltenaren geen Nederlanders heeft gemaakt. De heer H. Gerritschen heeft hier aan het gezellige markt pleintje niet zijn slagerij, maar zijn Metzgei.-ei. en bij de krui denier G. Heveling koopt men zijn Lebensmittel, dan wel Ko- koionialwaren, die gerenom meerde Nederlandse merken dragen. Tien jaar Nederlands gezag hebben èr ook nog niet toe kunnen leiden, dat de Anotheke Apotheek werd, de Zahnartzt een tandarts en de Feuer-Versicherungsanstalt een Nederlandse brandverzeke ringsagent. En in de vooral door Duitse toeristen druk be zochte cafés aan de Markt zit de waardin of herbergier in een verloren ogenblik belangstel lend te lezen in de „Neue Ruhr Zeitung", terwijl men er ver geefs zal zoeken naar een pro vinciale krant uit een van de nabijgelegen Nederlandse ste den. „De mensen hier zijn erg rustig en tevreden", zegt de heer Daams ons. „Maar voor de kinderen zijn we op Duitsland aangewezen. Mijn zoon bezocht in Emmerik het gymnasium en een dochter de handelsschool, en nu zijn beiden daar op kantoor. Wie zijn kinde ren iets meer wil laten leren, moet ze wel naar Duitsland stu ren, want hier in Elten kregen ze een hoofdzakelijk Duitse basis". „Vond U het tien jaar geleden, on plezierig onder Nederlands gezag te komen?" ..Het was meer een raadsel voor ons. maar angst 'nebben we er niet voor gehad, want we kenden de Nederlanders, van kindsaf had den we er in het grensverkeer con tact mee. De houding van de Ne derlandse autoriteiten is de afge lopen tien jaar niet anders geweest dan ik verwacht had. Natuurlijk zijn er wel bezwaren tegen het veranderde staatsburgerschap, zo goed als er voor sommige mensen bezwaren zouden zijn, wanneer we nu weer plotseling onder Duits ge zag zouden komen. Denk alleen maar eens aan de sociale voorzie ningen. Er zijn hier ouden van da gen, die nu A.O.W.-geld krijgen. Bij een overgang zou dat ophou den. Voor de betrokkenen is dat geen plezierig vooruitzicht. Daar staat tegenover, dat ik persoonlijk nu een flinke A.O.W.-premie be taal, terwijl ik in Duitsland al van mijn 16e jaar af een voorziening heb lopen. Zal ik bij een eventuele overgang mijn gestorte A.O.W.- premies geretourneerd krijgen voor mijn gevoel moet de Duitse staat de Nederlandse een behoor lijke vergoeding betalen om schuld loos tegenover Nederland te ko men staan. Hoe de kansen bij to- Zo ziet het dorpsplein van Elten er na tien jaar Nederlands bestuur uit. rugkeer bij Duitsland staan? We weten er hier niets van. Met be langstelling hebben we deze week in de „Neue Ruhr Zeitung'' gele zen, dat „Sonderbotschafter" Lahr uitgerekend negen dagen voor de 10e verjaardag van de grenscor recties het grensgebied hier heeft bezocht en zich nauwkeurig heeft laten informeren hoe het grensver- loop tien jaar geleden was. Zijn onverwachte bezoek heeft hier wel enig opzien gebaard. Tenslotte is hij leider van de Duitse delegatie bij de Duits-Nederlandse onderhan delingen onder meer over de terug gave van de gecorrigeerde grens gebieden. Hij is een gewiekst on derhandelaar. Onder andere was hij betrokken bij de onderhande lingen van de Bondsrepubliek en Frankrijk over de teruggave van het Saargebied en bekend werd hij vooral door zijn aandeel in de totstandkoming van een handels verdrag tussen de Sowjet-Unie en de Bondsregering. aan welke overeenkomst de terugkeer van Duitse krijgsgevangenen was ge koppeld. Maar begrijpt U me goed, van po litiek weet ik verder niets af. Wij zijn destijds zonder er zelf iets aan te kunnen doen, bij Nederland gekomen. Wanneer we nu naar Duitsland zouden terugkeren, zul len we er zelf ook wel weer geen stem in hebben. Het is een kwestie van regeringsspel, en wij hier in Elten denken er niet aan, daar over ruzie te maken." Mening van landdrost De landrost dr. A. Blaauwenboer, die behalve landdrost in Elten ook nog secretaris en plaatsvervangend landdrost in de N.O. polder is, be nevens secretaris van de zuidelijke IJselmeerpolders. denkt er niet veel anders over. Hij zegt: „Een Heim-ins-Reich-beweging" is hier in Elten tot dusver onbekend. Men leeft in vrede met de tegenwoor dige verhoudingen, die de bevol king ongetwijfeld materiële wel vaart hebben gebracht. Bij een volksstemming zou voor velen de keus tussen grotere materiële wel vaart in het Nederlandse verband, èn vaderlandsliefde wel eens erg moeilijk kunnen zijn", aldus de landdrost, die de bevoegdheden heeft van de gemeenteraad, het college van B. en W. en dfe burge meester. In zijn bestuurlijke taak wordt hij terzijde gestaan door een advies commissie van elf leden twee Nederlanders en negen Duitsers. Bestond deze commissie aanvan kelijk uit voormalige gemeente raadsleden van Elten, in i956 heeft er een verkiezing voor plaats gevonden. Sinds de grenscorrectie profi teren vooral de arbeiders uit Elten, die in Duitsland werken, van de hoge Duitse lonen en van de relatief lage Nederlandse prijzen. De boeren en tuinders ondervonden aanvankelijk na deel van de grenscorrecties, omdat zij met hun produkten moeilijk konden concurreren te gen de Nederlands markt: Sinds zij hun artikelen rechtstreeks naar Duitsland mogen uitvoe ren, maken ze echter ook goede prijzen, terwijl ze toch het profijt hebben van de bete re Nederlandse voorlichting op dit terrein. Wie nu door Elten wandelt, ziet een ander dorp dan tien jaar gele den. Niet alleen zijn er nieuwe woningen gebouwd, maar ook de armoedige aanblik tengevolge van oorlogsschade en ernstige ver waarlozing van 't onderhoud zijn verdwenen. Tegen de twee mil joen gulden investeerde ons land er in woningbouw, ruim f 700.000 in straten en wegen, en ruim f 400.000 in het herstel van de kerken in Laag- en Hoog-Elten. tahnemann - CHASSIS-DYNAMOMETER - PRIMEUR VOOR EUROPA Specialisten uit 13 landen in de „fijne keukenvan olie-industrie (Van onze speciale-verslaggever.) Pernis heeft een nieuwe aanwinst: de Caltex Centrale Laboratoria. Het zijn slechts vijf bescheiden gebouwtjes die, met hun totale opper vlakte. van nog geen 4000 vierkante meter, wat afmetingen betreft beslist in het niet zinken tussen de gigantische fabrieken en installaties in de „oliehoek" van ons land, waar de reuzen van de olie-industrie Esso, Caltex, Shell schijnbaar vreedzaam samenwonen. Maar dit wereld laboratorium voor de Caltex-groep is een internationale instelling van be tekenis. Petroleumteehnici en chemici uit de Ver. Staten, Nederland, Canada, Noorwegen, Australië, Engeland en andere landen in totaal 13 nationaliteiten verrichten er hun onderzoekingen ten dienste van de bijna 100 vestigingen van hun bedrijf in ruim 70 landen op het ooste lijk halfrond. En deze modern ingerichte labora toria bezorgen ons land levens een primeur: de eerste „all weather" chassis dynamometer in Europa. In de testcel, waar deze installatie is opgesteld, verrichtte prins Bernhard de officiële opening der laboratoria. De chassis dynamometer is een ver nuftige apparatuur, waarmee een auto kan worden getest onder de meest uiteenlopende omstandigheden van weg en klimaat, die zich in wer kelijkheid maar kunnen voordoen. „Hebt IJ ooit met uw auto gereden", is de suggestieve vraag die U daar wordt gesteld, „op de zandvlakten van de Sahara, in het barre Noorden van Alaska, in de vochtige jungle van Zuid-Amerika Wij kunnen U hier die gelegenheid bieden. Wilt U een Noordpoolklimaat? De test ruimte kan gekoeld worden tot 30 graden Fahrenheit. Of wilt U mis schien een eindje rijden in de tro pen? Dan kan de temperatuur tot 120 graden worden opgevoerd". I11 feite is het minder spectaculair dan het zo lijkt. In deze testcel wor den beslist geen woeste terreinritten door mul woestzïjnzand of langs grijnzende ravijnen gemaakt. Inte gendeel, de voorwielen van de auto. die er beproefd moeten worden, staan muurvast. De wagen blijft staan, maar de achterwielen kunnen op grote draaiende rollen rondsnor ren met enorme snelheid, tot 160 kin per uur desnoods. De rollen kunnen zo worden afge steld, dat er, om ze met een bepaal de snelheid te laten draaien, even veel kracht voor nodig is als voor het rijden met diezelfde snelheid op steile hellingen in een onhergzaam berglandschap. Intussen kan men op een controlepaneel de snelheid afle zen en het aantal paardekracht, dat de motor daarvoor ontwikkelen moet, alsook de temperaturen op 16 punten in de auto. De bedoeling ervan is: de olie- en smeerbehoeften van de ver schillende typen automobielen te be palen en na te gaan met welke soor ten olie onder diverse omstandighe den de beste resultaten kunnen wor den bereikt. Elders in de laboratoriagebouwen staat een soort Madurodamse raf finaderij. Een katalytische kraak installatie en een katalytische re former in miniatuur doen er het zelfde werk als de kolossale insta! laties van de echte raffinaderij. Ze zijn in vol bedrijf, op zoek naar nog betere soorten hoogwaardige benzine. Even verder draait een motor die, als hij werkelijk in een auto was in gebouwd, bezig zou zijn aan een non- stop rit van Pernis naar Moskou met een constante snelheid van 100 km per uur. Daar worden oliemonsters uit alle delen van de wereld beproefd en daar wordt ook de strijd tegen het „pingelen" gevoerd. Weer ergens anders staat een appara tuur, waarmee men zoekt naar ver volmaking van het systeem voor het koelen van de smeerolie voor straal jagers, die tijdens het gebruik bij de huidige hoge snelheden kokend heet wordt. Dat is een bijzonder moeilijk probleem, want al vliegt een straal jager gewoonlijk op hoogten waar temperaturen heersen van omtrent 75 graden onder nul, door de wrij ving krijgt de buitenwand van het toestel dikwijls een temperatuur van 320 graden Fahrenheit, waardoor koeling van de smeerolie van buiten af dus onmogelijk wordt. Het zijn slechts enkele voorbeelden van de. uiterst moderne apparatuur in dit laboratorium, dat niet alleen in Pernis werd gevestigd wegens de centrale ligging ten -opzichte van de grote Westeuropese industriegebie den, maar ook omdat de Caltex hier kan profiteren van de „voortreffelij ke bekwaamheden van de Nederland se technici". Want in deze „fijne keu ken" van de olie-industrie vormen Nederlanders de kern van de staf van deskundigen van 13 nationaliteiten die op Nederlandse bodem het we tenschappelijk speurwerk verrichten voor dit wereldbedrïjf. De wijnbouwers in beneden-Oosten rijk maken gebruik van een soort hoedjes van ge-olied papier om de tere wijnranken te beschermen tegen nachtvorst en zodoende de wijnoogst veilig te stellen. Deze foto laat zien welk een wonderlijk beeld een wijn gaard. met dergelijke hoedjesop levert. Advertentie Het blijft uw eigen geheimpje: "'t Is verbazingwekkend, wat mooi, glan zend, fleurig haar verbetert aan uw ver schijning. 't Is wonderlijk hoe eenvoudig u dat kunt bereiken met POLYCOLOR- Kleurshampoo. Gewoon, thuis zelf uw haar wassen: De kleur wordt véél mooier, een grijs haartje verdwijnt! Ideurshampoo 't hoort bij uw make-up l (keus uit 20 tinten) Tube 1,95. Doe 't zélf - óók de crème behandeling - met de FOLYCOLOR Haarkuur. Vraag het uw drogist of parfumerie. (1.95)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7