het hervormde kerkewerk Provinciale conferentie over Invasie-troep in Panama besloot zich over te geven KLANKBORD „MAAK VERDERE INDUSTRIËLE EXPANSIE MOGELIJK" ÉÉN MEI-VIERING IN BERLIJN DEMONSTREERT VERDEELDHEID ZATERDAG 2 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Vraagstukken rond „Zeeland in overgangstijd" besproken Artikel 5 vau ordinantie 1 van dc kerkorde der Ned. Hervormde Kerk luidt: „De classicale vergadering heeft inzonderheid tot taak leiding te geven met name door middel van haar breed moderamen en van haar organen van bijstand aan het leven en werken der classis op haar verschillende arbeidsvelden en ter hand te nemen al wat het kerkelijk leven in de classis kan bevorderen; opzicht te houden naar de bepalingen van de ordinantie voor het opzicht; uit te spreken jegens de meerdere vergaderingen wat er leeft in do gemeenten en ambtelijke vergaderingen op haar territoir en te verrichten datgene, wat naar de orde der kerk van haar gevraagd wordt. Wanneer we in die ordinantie ver der lezen staat er in artikel 8 wat de taak is van de provinciale kerk vergadering. Daar keren letterlijk dezelfde woorden weer terug als we aangehaald hebben uit art. 5, alleen met dit verschil natuurlijk, dat er in plaats van classis s'aat: kerkprovincie. Dat overlapt elkaar dus volkomen. Aangezien er in Zeeland 4 classes zijn, kan de prov. kerkvergadering 4 classicale ver gaderingen lastig in het vaarwa ter zitten en op hun territoir het- j zelfde doen wat ook zij hebben te doen, 1 Nu hebben de opstellers van de kerk orde het wel in de gaten gehad dat daaruit conflicten zouden «kunnen voortkomen en daarom hebben zij bepaald dat minstens éénmaal per jaar de praesides en schribaevan de classicale vergaderingen bijeen moe ten komen onder leiding van het breed moderamen van de prov. kerk vergadering ,.om de hun toevertrouw de belangen te bespreken." Vit overleg is er in onze provincie rinds de kerkorde ingevoerd is, gere geld geweest. Een hele middag zaten de hoofden van de desbetreffende eer waarde, weleerwaarde en zelfs hoog eerwaarde heren (dames kunnen im mers voorlopig nog geen lid worden van de meerdere vergaderingen) te peinzen over de hun toevertrouwde belangen. Vooral in een provincie als de onze die als agrarisch gewest tot nu toe, moet overschakelen op iets anders, zijn er nog al wat dingen van buiten af die beroering kunnen ver oorzaken en ook al braaf bezig zijn dat te doen. Daarbij komen dan nog de zaken van binnen uit de kerk, die eveneens beroeringen kunnen verwek ken. Wanneer nu dat overleg plaats vond vanuit de 4 classes met het breed moderamen van de prov. kerkverga dering, was het dikwijls een teleur stellende geschiedenis. Er kwamen heel wat zaken op de agenda waar over niet kon worden doorgesproken omdat de tijd ontbrak. Een beslissing kon dan niet worden genomen, tot pijn en smait van hen, wie het toch wel zwaar op de maag lag en die graag zouden willen weten hoe zij nu verder zouden moeten gaan. Conferentie Het is daarom dat de prov. kerk vergadering van Zeeland besloten heeft een conferentie te houden, waartoe alle leden van de prov. kerkvergadering zouden worden (Zie slot pag. 5. koh 2) WILLY BRANDT 309.000 toehoorders..... Felle brand in Roddickton eiste zeven levens Een felle brand te Roddickton (New Foundland) heeft vrijdagochtend het leven gekost aan een moeder en zes van haar tien kinderen. De oorzaak .van de brand is nog onbekend, Dit zijn twee enorme stootkussens van vijf meter lang en drie meter doorsnede, die bestemd zijn voor de Columbus-kade te Bremerhaven, waar zij zullen dienen om schade te voor komen bij het meren van oceaanreu zen als de „Bremen" en de „United States". De kussens zijn gemaakt van bomen en takkenbossen. HET KAN VERKEREN. Toen bloed honden de tralies van hun hok bij de gevangenis van Waycross (V.S.) had den ondergraven en er vandoor wa ren gegaan, werden gevangenen inge schakeld om hen op te sporen. BIJZONDERHEID. Toen uit de ge vangenis van Osceola (V.S. twee gedetineerden waren ontvlucht, voeg de het plaatsvervangende hoofd der politie deze bijzondemeid toe aan het verzoek om opsporing: „Ze zijn niet te vertrouwen"» Tien jaar voor moordenaar van Wim de la Parra De 28-jarige R. G. te Utrecht is voor de rechtbank te Utrecht wegens doodslag veroordeeld tot 10 jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. De eis was vijf jaar met aftrek en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling. R. G. bracht op 22 juni 1957 de acht jarige Willem Jan de la Parra uit Utrecht om het leven, nadat hij hem op zijn brommer naar de bossen on der Driebergen had meegenomen. Hij was reeds meermalen veroordeeld en werd verminderd toerekeningsvat baar geacht. In 1958 zijn door de Weense bioscopen 80.000 toegangskaartjes minder verkocht dan het jaar tevoren hetgeen gemiddeld 2187 bezoekers per dag minder betekende. Iir de provincies is het bioscoopbezoek. door.de uitbreiding, van het toeristenver keer, niet verminderd doch hier en daar zelfs toegenomen, STEMMEN UIT DE KERKEN Het Wereldgebeuren Ganzepas N ieder mit dem deutschen Mili- tarismus". zo leest men op i grote spandoeken langs ge- I veis en op oorlogsruïnes in Oost- i Berlijn. „Weg met het Duitse mili- i tarisme". De Oostduitse machtheb bers die deze leuzen lieten ophangen. I nemen stilzwijgend aan dat de lezer deze militaristen in West-Duïtsland zoekt. Maar de uniformen van de j Oostduitse Volksarmee herinneren i meer aan de vroegere ..Wehrmacht" dan de pakjes en het defileren van I het Westduitse leger-in-opbouw. Op het onafzienbare Marx Engels- 1 plein in Oost-Berlijn, dat speciaal voor officiële massale demonstraties j is vrijgehouden, kon men gisteren, I op 1 mei. een grote Oostduitse mili- j taire parade zien. Partijleider Walter Ulbricht en de Chinese minister van defensie Peng teh Hoeai keken goed keurend naar... de ganzepas. I1 n West-Berlijn daarentegen hield men zich aan het verbod, dat er in de gehele stad geen Duitse troepen mogen verschijnen. Men is zich daar trouwens ervan bewust, dat de aanwezigheid van Amerikaan se, Britse en Franse bezettingstroe pen (die westelijke garanties voor de vrijheid van West-Berlijn symbolise ren! al voldoende welsprekend is. In West-Berlijn en wel op de Platz der Republïk werd echter wel een 1 mei-demonstratie gehouden, die door niet minder dan 300.000 mensen werd bijgewoond. Een populaire spreker voerde het woord, de ondoctrinaire, moderne socialist burgemeester Willy Brandt. Dit werd een demonstratie voor de vrijheid en legen het Russi sche plan om van West-Berlijn een geneutraliseerde „vrije stad" te ma ken. De burgemeester, die van 1933 tot 1945 in Scandinavië in balling schap leefde omdat hij de dwang van het nazi-bewind met wilde onder gaan, betoogde onder meer in een rede, dat de westelijke ministers van buitenlandse zaken op de komende conferentie met hun Russische col lega GromykS te Genève moeten vasthouden aan hun rechten in de stad en aan het recht van vrije toe gang. „Een krachtige houding is niet hetzelfde als een onbuigzame hou ding". zo voegde hij eraan toe. „We mogen hopen, dat elke enigszins ernstige kans wordt benut, maar het zou verkeerd zijn als het westen con cessies deed zonder iets reëels in ruil ervoor terug te krijgen". Hij beschuldigde de communisten van misbruik van het verlangen naar vrede van de mensen. De westelijke grote mogendheden waarschuwde hij zich niet te laten misleiden door het praten van de Russen over vermindering van de spanning en ontwapening. Hiermee werd tegelijk de tactiek die achter die Oostduitse spandoeken schuil gaat over de hekel gehaald. Bij verkiezingen in West-Berlijn heeft na de Tweede Wereldoor log altijd de sociaal-democrati sche partij de absolute meerderheid behaald. Deze successen waren vaak mede een gevolg van de populariteit der burgemeesters, zoals prof. Ernst Reuter (die beroemd werd tijdens de blokkade van 1948—1949) en Willy Brandt. Ongetwijfeld waren de verkiezingen* van december 1958 (die dus werden gehouden nadat Kroesj- tsjew zijn voorstellen over Berlijn deed) een persoonlijk succes voor Brandt. In de Duitse sociaal-democra tie neemt hij, mede door zijn Scan dinavische ervaringen, een bijzondere plaats in doordat hij meer acht slaat op praktische sociale voorzieningen dan op marxistische dogma's en con structieve samenwerking verkiest bo ven klassenstrijd. Deze opvattingen winnen in Berlijn en van Berlijn uit ook in West-Duitsland steeds meer veld en daarmee gaat een voortgezet te stijging van Willy Brandts politie ke ster gepaard. De Westberlijners zien van nabij, wat de gevolgen zijn als een communistische dictatuur re geert: zij behoeven daartoe slechts de sectorgrens te overschrijden en met Oostberlijners te praten. Men moet de contacten die in Berlijn tussen be woners van Oost en West bestaan niet onderschatten. Hoe het oordeel van de Westberlijners uitvalt over het Oostduitse systeem, kan worden afgelezen uit de cijfers der verkiezin gen. Aan stemmingen in West-Berlijn neemt namelijk ook de Sozialistische Einheitspartei Deutschlands deel. Dat is de communistische partij, die in Oost-Duitsiand de scepter zwaait. Zij behaalde in december te West-Berlijn 1.9 procent van het aantal stemmen (tegen 2.7 procent in 1954). Het is duidelijk, dat voor Brandt de concur rentie tegen de herinvoerders van de ganzepas niet moeilijk isl EEN WEEK NA DE LANDING Fotograaf veroordeeld die wethouder verwondde echtgenoot dr. Roberto Arias, is in 1955 vrijgesproken van moord op de Panamese president José Remon. Tij dens de jacht op dr. Arias zou Miro in New York gezegd hebben: „Ro berto is buiten het bereik van de Pa namese autoriteiten. Ik sta in con tact met hem. Roberto wacht af, lclaar om te handelen bij aankomst van 350 man in Panama". Cubanen worden naar hun vaderland teruggestuurd De buitenlanders, die Panama zijn binnengevallen hebben er gisteren tegen het middaguur in toegestemd zich onvoorwaarde lijk over te geven. De invallers zullen met twee landingstroepen naar Panama-stad worden gebracht. De ambassadeur van Brazilië, Fernando Lobo, hoofd van de commissie voor onderzoek voor de organisatie van Amerikaanse staten, welke naar Panama vloog, telefoneerde het nieuws aan de voorzitter van de raad, Julio Lacarte, ambassadeur van Uru guay. „Het ziet er naar uit of het afgelopen is", zei Lacarte te gen een verslaggever van „United Press International". Lobo zei verdei', dat de commissie1 van onderzoek, uit vertegenwoordi gers van vijf landen gevormd, toe zicht zal houden op de overgave in het dorpje Nombre de Dios, dat de indringers als „bruggehoofd" in bezit hebben genomen. De rebellen zullen hun wapens overgeven aan de mili taire waarnemers van de commissie. In antwoord op een vraag zei Lobo. dat de voornaamste reden waarom de invallers zich hebben overgege ven is gelegen in het feit dat de pre mier van Cuba, dr. Fidel Castro, zich van hun activiteit heeft gedistanci- eerd en hun verzocht heeft de actie te staken. De Cubanen onder de invasie- .macht" zullen naar hun vader land teruggestuurd worden waar zij dan waarschijnlijk terecht zullen moeten staan voor het ver breken van de neutraliteit van Cu ba. De overgave vindt plaats een week, nadat de rebellen, die zich op Cuba gereed hadden gemaakt en vandaar naar Panama waren gevaren, aan de Caraïbische kust van de kleine Pa namese republiek landden. Ruben Miro, de Panamese revolutio naire leider, is in Havanna gear resteerd nadat hij donderdagavond was ontboden op het bureau van ma joor Raul Castro, opperbevelhebber van de Cubaanse strijdkrachten. Roberto wacht af..." Miro, een neef van Margot Fontéyns Visserij deskundige gepromoveerd De visserijdeskundige C. J. Botte- manne uit Leiderdorp is gisteren on der veel belangstelling met name uit visserijkringen gepromoveerd tot doc tor m de economie aan de gemeene- univfrsiteit van Amsterdam op een proefschrift over de grondslagen van de ontwikkeling der visserij en over visserijproblemen in onderontwikkel de landen, getiteld „Principles of fisheries development". Promotor was prof. dr. J. F. Haccoü, hoogleraar in de bedrijfshuishoud- kunde in het bijzonder de leer der externe organisatie aan de gemeente- universiteit en directeur van de stich ting voor economisch onderzoek de zer universiteit. De rechtbank te Dordrecht heeft gis teren de 37-jarige fotograaf J. R„ die op 2 december van het vorige jaar de heer A. Baars, wethouder der gemeente Sliedrecht, met een mes te lijf was gegaan en hem zo had ver wond, dat een oog operatief moest worden verwijderd, veroordeeld tot j twee jaar en zes maanden gevange- nisstraf met aftrek en voorwaarde- j lïjke terbeschikkingstelling van de regering met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling. De officier van justitie had drie jaar gevangenisstraf met aftrek, voor waardelijke terbeschikkingstelling en onder toezichtstelling geëist. De man had de wethouder op staan wachten om hem te vragen of er aan het be sluit van het college van B. en W.. hem als fotograaf niet meer toe te laten bij trouwplechtigheden, niet te veranderen was. De wethouder had ontkennend geantwoord en toen was R. in dolle woede ontstoken. Hij had een mes getrokken en had zich op de heer Baars gestort, hem in het wilde weg in hoofd en borst stekend. Een inmiddels gealarmeerde politie-agent had hem van de wethouder afge sleurd. VERBOND NEDERLANDSE WERKGEVERS Opnamevermogen moet groei der bevolking kunnen bijhouden In het tlians verschenen jaarverslag 1958 geeft het Verbond van Neder landse Werkgevers, evenals vorige ja ren, zijn visie op het economisch ge beuren. Vooreerst stelt het verbond centraal, dat de nationale industrie de mogelijkheden voor verdere expansie moeten worden geboden. Het bedrag dat liet ministerie van economische zaken daartoe voor de periode 1957- 1962 heeft geraamd namelijk 11 miljard gulden (in prijzen van 1957) acht liet verbond te laag. Daarbij wordt gewezen op het gevaar dat de groei der bevolking sneller zal gaan dan die van het opnamevermogen der industriële ondernemingen. Na het belang te hebben belicht van een internationaal gecoördineerd con junctuurbeleid zegt het verslag, dat zolang dit ontbreekt Nederland nood zakelijk en voor zover mogelijk een zelfstandig conjunctuurbeleid moet voeren. Dit beleid dient dan gericht te zijn op de vorming van een zo groot mogelijke goud- en deviezen voorraad, zodat deze in een ernstige depressie gebruikt kan worden voor een actieve werkgelegenheidspolitiek. Voorts mag worden verlangd, dat de Nederlandse regering met kracht stelling neemt tegen protectionisti sche maatregelen, zowel in Europa als in Amerika van bepaalde, bedrijfstak ken, waardoor concurrerende bedrijfs takken elders ernstig worden gedu peerd. De welvaart in alle betrokken tectie verminderd. Bovendien lokt de landen wordt door de toenemende pro- ene protectionistische maatregel de andere uit, De ontwikkeling van de Nederland se uitvoer tegen de algemene Eu ropese tendentie in wijst er op, dat Nederland in 1958 zijn concurren tiepositie ten opzichte van het bui tenland heeft kunnen verbeteren. Met het Centraal Planbureau ver wacht het verbond, dat door een geringe daling van ons uitvoer- prijspeil in 1959 onze concurrentie positie nog iets zal verbeteren. Dit onder de veronderstelling dat er in 1959 geen kostenverhogingen in de vorm van een loonronde zullen op treden („Kenmerk van een loon ronde is. dat ook de lonen worden verhoogd in bedrijfstakken, waar de produktiviteitsontwikkeling daartoe geen aanleiding geeft"). Naar het Centraal Plan Bureau ver wacht zullen de totale, investeringen in vaste activa zich dit jaar ongeveer op het niveau van 1958 bewegen, dank zij een toeneming van de investérin- gen in de woningbouw en in de ge meentelijke voorzieningen. Dit bete kent dat de investeringen in de parti culiere sector nog beneden het niveau van 1958 zullen dalen. Terwille van de toekomstige werkge legenheid is het naar het oordeel van hét verbond noodzakelijk, dat de thans aanwezige liquiditeiten gereser veerd blijven voor bestedingen in de particnliere investeringssector en voor een herstel van de normale voorraad- vormen. "Van zeer veel belang is het te voorkomen dat de financiering niet inflatoire middelen geschiedt, want dan moeten na verloop van tijd de be stedingen opnieuw worden beperkt teneinde de verschijnselen van een overspannen economie te bestrijden. „Dubbel" ambassadeur De Australische regering heeft beslo ten in Brussel een ambassade te ves tigen. Dit werd bekend gemaakt door Richard Casey, de Australische mi nister van buitenlandse zaken. De Belgische legatie in Canberra zal tot ambassade verheven worden. De huidige Australische ambassadeur in Nederland, sir Edwin McCarthy zal de eerste ambassadeur van Austra lië in België worden. Hij zal zijn post in Den Haag niet verlaten en dus twee ambassades leiden. Niet alleen Amsterdam Icampt met lieden. De Heidelberger studenten liet probleem dat er te weinig ka- hebben daar door een grootscheepse mers zijn voor studenten, ook Heidel- demonstratie met spandoeken enz. bé)-g in Duitsland kent deze moeilijk- weer eens de aandacht op gevestigd. TOESPRAAK VAN WILLY BRANDT Oostduitsers hielden parade van half uur I De 1 mei-viering in Berlijn stond in het teken van de verdeeldheid van de stad: op Marx-Engelsplatz klonk de oud-Pruisische ganzenpas van een militaire parade van Oostduitse troe pen (dit ondanks het vier mogend- hedenverbod van Duitse militaire de monstraties in Berlijn en- enkele ki lometers westelijker kwamen ruim driehonderdduizend Westberlijners bijeen onder het motto Berlijn zal vrij blijven op de Platz der Republik. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft de wens uitge sproken, dat de westelijke mogend heden zich niet in het defensief laten dringen maar dat zij op de ko mende conferenties politiek in de aanval zullen gaan en blijven. De parade van Oostduitse troepen duurde een half uur. Ook in Moskou werd een parade afgenomen. Voor het mausoleum zag men onder meer Kroesjtsjew, Worosjilow en Mikojan. Maarschalk Malinowski, de minister van defensie, stak een speech af waar in hij het westen er van beschuldig de Rusland dwars te zitten. Öok in Warschau is een parade ge houden. In Peking werd het leger gefeliciteerd voor het neerslaan van de opstand in Tibet. PARIJS. Parijs deed het dit jaar zonder rel letjes. De communisten hielden een korte openbare bijeenkomst. Duizen den jongemannen kochten het tradi tionele boeketje lelietjes van dalen voor hun geliefde. Een delegatie van sjouwers van de Parijse hallen bood bloemen en vruchten aan president en mevrouw De Gaulle aan.. ROME. In Rome trokken tienduizenden arbeiders naar de St. Pieter, waar de paus een speciale mis las. In een toesprak zei de Paus dat de vele problemen van de arbeid moeten worden opgelost in het licht van de evangeliën, in vrij heid, eerbied voor de mens, met loyaliteit, welwillendheid, naas tenliefde en geduld. Kustvaarder Leemans vlotgetrokken Ver van de thuishaven zijn de LJmuidense zeesleepboten „Titan"' en „Hector" van de N.V. bureau Wïjs- müller er gisteren in geslaagd de 499 ton metende kustvaarder „Leemans" van W. H. James uit Rotterdam in de Middellandse Zee vlot te bren gen van de Tunesische kust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3