Zeeuwse Almanak TWEE WIJKVERPLEEGSTERS IN VLISSINGEN GEHULDIGD :mn Huidgenezing F» U ROL Baayens optiek IN ZEELAND SLECHTS 100 HA VRIJE NATUUR NEPTÜNUS GEREED OM SPITS STADHUIS TE BEKLIMMEN Agenda 2 PROV1NC1 ALE ZEEUWSE COURANT ZILVEREN VERPLEEGSTERSJUBILEUM Vele cadeaus voor Zuster Joen ,yZuster Greet De stichting Diaconessenarbeid Vlis singen, afdeling van het Oranje Groene Kruis, heeft in haar vrijdag avond in het hervormd wijkcentrum aan de Bonedijkestraat gehouden jaarvergadering de belde wijkzusters, zuster Jo de Klerk en zuster Greet Kooymans gehuldigd in verband met hun 25-jarlg verpleegstersjubileum. De tweede voorzitter, de heer A. H. Ie Feber de voorzitter, ds. J. Kwast was wegens ziekte verhin derd wenste de jubilaressen van harte geluk. Van deze kwarteeuw is zuster Greet reeds 15 jaar en zuster Jo 13 Jaar in Vlissingen werkzaam. Zij genieten daarbij de grootste ach ting van de Vlissingse gemeenschap, aldus spr. Namens het bestuur over handigde hij de beide zusters elk een fraai cadeau. De heer J. Adriaanse sprak hierna namens het comité dat gelden inzamelde voor de zusters, waarbij hij wees op de grote sponta niteit waarmee door groot en klein gegeven werd. De jubilaressen over handigde hij elk verschillende elek trische huishoudelijke apparaten. On der het aanbieden van bloemen werd ook dank gebracht namens de her- vomde en geref. diaconieën. De zus ters dankten daarop diep onder de indruk voor de hen gebrachte hulde en de geschonken cadeaus. JAARVERSLAG. Vooraf werd een aantal huishoudelij ke zaken afgehandeld. De secretaris- penningmeester, de heer A. J. Leen- houts gewaagde in zijn jaarverslag met dankbaarheid de zegeningen, die aan de arbeid van de chr. wijkver pleging zijn geschonken. Teleurstel lend noemde bij het echter dat de pogingen om te komen tot stichting van een eigen consultatiebureau voor zuigelingen nog niet verwezenlijkt konden worden. Het aantrekken van een kinderarts als leider van een der gelijk bureau stuitte op bijzondere moeilijkheden. Het ledental steeg van 1744 tot 1804. De geringere stijging, in vergelijking met voorgaande jaren, wordt toege schreven aan het feit, dat het aantal nieuw-ingekomenen belangrijk lager was dan andere jaren en doordat ver scheidene leden hun intrek namen in het bejaardentehuis. De zusters heb ben 9574 bezoeken afgelegd, n.l. 9127 voor de wijkverpleging, 41 voor pre natale zorg, 276 voor de t.b.c.-bestrij- ding en 130 voor de reumabestrijding. De rekening sloot met een nadelig slot van 700.07. De voorzitter deelde mede, dat het thans gehikt is een goede kracht aan te trekken voor een cohsulta- tiebureau voor zuigelingen, zodat binnen enkele maanden met het bureau kan worden gestart. De aftredende bestuursleden, mevr. J. J. MerkelijnFlinterman, dr. C. C. Sluijter en de heer C. Verheij, werden bij acclamatie herkozen. Na de pauze werd de geluidsfilm „Parapluie" over het werk van de geestelijke volksgezondheid ver toond. Visaanvoer op de Zeeuwse stromen In maart 195» word op da Zeeuwse stro men in totaal 381-843 kg vis aangevoerd voor een waarde van f 474.945.In de zelfde maand van het vorig jaar bedroe gen deze cijfers resp. 862.509 kg en f 688.184.—. De aanvoer van consumptie- garnalen bedroeg 83.419 kg ter waarde van f 83.826.(v.J. 10-567 kg, f 43.483.—), oesters 145.495 kg ter waarde van f 365.727 (V.J- 132.094 kg, f 390 285.—), consumptie mosselen 91.400 kg ter v/aarde van 18831 (v.J. *73400 kg, f 65444—In maart 1959 werd geen haring aangevoerd, ln maart 1958 284.562 kg ter waarde van f 65.192.—. Koninklijke onderscheiding Adjudant J. H. Joziasse, comman dant van de brigade van de Kon. Marechaussee te Breskens. die in ja nuari de gouden medaille voor 36 jaar trouwe dienst ontving, is thans koninklijk onderscheiden met de eremedaille in goud, met de zwaar den, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding werd hem te Breda voor het front van het personeel van de eerste divi sie van ae Kon. Marechaussee op de borst gespeld. Tijdens de jaarvergadering van de Stichting Diaconessenarbeid te Vlis singen werden vrijdagavond de beide wijkverpleegsters, de zusters J. de Klerk (links) en M. Kooijmans (rechts) gehuldigd ln verband met hun zilveren verpleegstersjubileum-. Tezamen met de 2de voorzitter, de heer A. H. Ie Feber, bekijken zij de cadeaus, welke zij ontvingen. (Foto P.Z.C.). Begin van brand in bakkerij te Terneuzen In de bakkerij van de heer A. Acke te Terneuzen brak in de afgelopen nacht tegen één uur brand uit. De heer A. werd wakker door het knet teren van het vuur. Hij waarschuwde zijn zoon. die de brandweer alarmeer de. Inmiddels was de zoon met een slang op de waterleiding begonnen met het blussingswerk. De brand weer kon met nevelspuiten de vuur haard doven. Door dit spoedige ingrijpen bleef de schade beperkt tot het verbranden van een houten koker, een gedeelte van de bakkerijzolder en een vliering. De schade, die vermoedelijk enkele duizenden guldens bedraagt, wordt gedekt door de verzekering. Universitair examen Op 28 april is aan de r.-k. universi teit te Nijmegen geslaagd voor het kandidaatsexamen 2 de heer Th. J. Jansteen. r. Verhelst uit St. (Advertentie) VAN TOT PECH GEHAD. Een inwoner van Sas van Gent, de heer XV. M. heeft weinig plezier ge had van zijn rijbewijs. Twee dagen na de uitreiking ervan reed hij met zijn auto een woning aan de Oost- dam binnen. De heer M. was de macht over het stuur kwijt geraakt en daar door naast de rijweg terecht geko men. Zonder een enkel schrammetje, maar wel een beetje geschrokken, kwam hij uit de ravage te voorschijn. WACHTKAMER Het verblijven in wachtkamers is in de meeste gevallen een onplezierige bezigheid; de tijd valt er lang en als je dan tenslotte aan de beurt bent, ia het vrijwel altijd voor iets pijn lijks of vervélends. Dat bedacht die vrouw in Vlissingen ook, die naar de tandarts moest en ze besloot.om maar zo vroeg mogelijk te gaan. De wachtkamer was nog helemaal leeg, toen ze er arriveerde en tevreden nam de vrouw plaats: „Ik ben ten minste de eerste", constateerde ze en nam een tijdschrift uit f.957 ter hand, want in deze wachtkamer lagen bij zonder actuele tijdschriften. Ze kreeg volop de tijd om het grondig door te nemen, want geruime tijd gebeurde er niets. Er kwam geen patiënt bij, maar de tandarts liet ook op zich wachten. En misschien zou ze er van daag nog gezeten hebben, wanneer die klerk haar niet gevonden had en verteld, dat ze zich in de wachtka mer van de notaris bevond, die naast de tandarts woont, lii diens wacht kamer had zich toen de vrouw er dan eindelijk arriveerde intussen een tiental patiënten gevestigddie allemaal vóór haar aan de beurt waren De auto werd een half uurtje later weggesleept. GOUDEN BRUILOFTSFEEST. Het echtpaar A. J. VermaasVer sprille te Aardeniburg vierde zijn gou den brudlofstfeest. 's Middags werden de heer en mevrouw Maas en hun kinderen namens het gemeentebestuur gelukgewenst door burgemeester J. M. A. C. van Dongen, wethouder A. I. Catsman en gemeentesecretaris J. M. Paridaen. Het feest werd verder in besloten kring gevierd. IN DEN HAAG. DE HEER EN MEVROUW SCHRIJVER—TILROE 65 jaar getrouwd Het echtpaar P. SchrijverTilroe, Vlasakkerstraat 45 te Den Haag, af komstig uit Goes, viert aanstaande zondag zijn 65-jarige echtvereniging De heer cn mevrouw Schrijver zijn 85 jaar. Ongeveer 40 jaar geleden verhuisde het echtpaar naar Den Haag, maar ieder jaar brengt het nog enkele vakantiedagen in Zee land door. Beiden genieten een goe de gezondheid. 50 JAAR. Woensdag aanstaande is het feest in Cadzand, waar de heer en mevrouw J. M. de RooVan Houte dan de dag herdenken, waarop zij vijftig jaar ge leden de grote stap waagden. Huidzuiverheid Huidgeiondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Tamboer liep mee in eigen „huldigingstocht".... 1 Vrijdagavond is de 76-jarige heer J. P. F. M. Lippens te Aardenburg de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt, n H De heer Lippens, die ruim 60 m jaar werkend lid is van de mu- |jj ziekvereniging „Kon. Aarden- burgse Fanfare" thans als tamboer liep geheel onwe- M tend in de korpsstoet mee, die zich voor het*brengen van de serenade ai musicerend in de s richting van de heer Lippens' H huis bewoog Tijdens de H tocht dreigde de heer Lippens zelfs zijn goede humeur te ver- liezen. Toen hij de dirigent vroeg, „hoe-ver-het-nog-was", antwoordde deze iets in de trant van „Totdat we er zijn", f§ hetgeen begrijpelijk bij de heer Lippens in minder goede aarde viel H Maar de uitreiking van de on- H derscheiding en de daverende serenade, die het korps daarna zijn nestor bracht, bleef tot H aan het huis van de onderschei- den tamboer een goedbewaard geheim Inde stoet liepen ook mee het voltallige college van burge- m meester en wethouders, alsme- de de gemeentesecretaris van H Aardenburg. Burgemeester J. M. A. C. van Dongen reikte de onderscheiding uit en de voor- zitter van de fanfare, de heer H I. van Daalen, sprak een felici- tatie uit. De heer Lippens, die nog steeds actief lid is van het korps, ontving reeds in 1953 M H de bronzen medaille, zodat deze onderscheiding „bij bevorde- ring" was. llllllllllllllllllllllllllllllllllll Oud-Middelburger koninklijk onderscheiden De heer J. S. de Jong, commissaris van politie te Apeldoorn, is bij Kon. Besluit benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De burge meester, mr. A. L. des Tombe, reik te hem de onderscheiding uit. Van 1920 tot 1922 was de heer De Jong inspecteur van politie te Mid delburg. Advertentie Al* de naald U begint te sche meren voor hel oog, kan een scherpe werkbril U weer een heldere blik geven op Uw taak. U steekt raak zonder te missen, met een bril van: LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES De speciaalzaak voor uw BRIL. Druk Belgisch bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen De viering van 1 mei als nationale feestdag in België bracht in vele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen weer een gezellige drukte teweeg. Vooral ln Oostburg heerste een grote bedrijvigheid. Naast de beide grote parkeerterrei nen, Markt en Ledelplein, die geheel bezet waren met hoofdzakelijk Bel gische, maar ook een aantal Franse auto's en autobussen, waren ook de parkeerruimten in de verschillende straten vol. In het centrum heerste een grote drukte, waarvan vooral de winkels en horeca-bedrijven op de Markt, ln de Burchtstraat en op het Raadhuisplein profiteerden. Perso neel van de rijkspolitie had het voor al in de middaguren bijzonder druk met de automobilisten te helpen bij het parkeren en met het regelen van het verkeer. Slot van pag. 1 den van Zeeland zijn zeker niet be perkt tot de duingebieden. De attrac tiviteit van dit gewest voor de zo mergast is zo uitgebreid en geva rieerd, dat men zelfs mag stellen dat het al of niet toegankelijk zijn van bepaalde duinterreinen ln dit geheel zeker geen doorslaggevende beteke nis heeft. Enkele van deze samenstellende ele menten zijn bijvoorbeeld het dorps- en stedenschoon, het eigen karakter van het landschap, de ligging bij België, in zekere zin ook het volks karakter, de aanwezigheid van zee en stranden, kortom een uiterst sa mengesteld geheel, waarin het re creatiegebied zoals dat door het Na tionale Plan wordt beschouwd geen beslissende fnnctie heeft. Daarbij komt nog, dat in de toekomst een aanzienlijke uitbreiding van deze ter reinen is te verwachten: men denke Bekroning - 5 meter - wordt om koningspaal geschoven De spits van het Middelburgse stad huis begint de voltooiing te naderen. Bij de firma Jobse te Middelburg is rle laatste maanden druk gewerkt aan de bekroning van de toren, die een lengte heeft van rond vijf meter en binnenkort over de koningspaal zal worden geschoven. Half juni on geveer zal deze koperen bekroning met op de top een ruim één meter groot Neptunusbeeld op de konings paal geplaatst worden. Het gevaarte, dat geheel met de hand in de werkplaats van de firma Jobse gedreven is, weegt ongeveer 185 kg. Het Neptunusbeeld, dat uit twee helften is samengesteld, is draaibaar geconstrueerd, want het dient om de windrichting aan te ge ven. Dit fraaie bekronings-werkstuk is gedurende 14 dagen op de nijver- heidsbeurs te Utrecht tentoongesteld. Maandag jl. is het daarvan terugge komen. De bekroning is uit drie werkstukken uit het gehele land uit verkoren om de nijverheidsbeurs op te sieren. De bekroning zal in verschillende ge deelten rond de koningspaal, die de spits van de stadhuistoren vormt, ge schoven worden. Binnen afzienbare tijd is men gereed met de lood- en lcibedekking voor deze spits, waarna de steiger er rondom verwijderd zal worden. De firma Jobse hoopt onge veer eind juli met dit werk en de plaatsing van de bekroning gereed te zijn. Daarna kan begonnen wor den met de verwijdering van de stei gers rond de toren. (foto P.Z.C.) Smokkelaars aangehouden De Belgische douane hield de Axelaar P. G. bij Kieldrecht aan ln een Bel gische personenwagen met valse Belgische nummerplaten en 900 kg smokkelboter. G. is overgebracht naar bet huis van bewaring te Den- dermonde (B.). In de omgeving van Kaprijke deed de Belgische douane nog een goede vangst. Hier werd de Belg P. uit Oost-Eeklo in hechtenis genomen wegens smokkel van even eens 900 kg Doter. aan het Braakman-project en aan het Drie-eilandenplan. Ongetwijfeld zullen zij, die bij de Rijksdienst van het Nationale Plan deze gegevens hebben verzameld, het met onze beschouwing volkomen eens zijn. Niettemin menen wij, dat enige kritiek op deze dienst niet geheel misplaatst Is. Hier zijn immers aller lei gegevens verstrekt aan een uitge breid gezelschap publicisten van di verse kranten en tijdschriften, gege vens die tot misverstanden aanlei ding kunnen geven wanneer zij zon der meer, dus zonder toelichting, zouden worden gepubliceerd. Het lijkt ons namelijk niet uitgesloten, dat een adspirant-toerist voor Zee land, bij het lezen van de cijfers over de Zeeuwse recreatiegebieden, de schrik om het hart slaat: slechts 100 hectaren vrij terrein... Dan maar liever naar Limburg, daar is tenmin ste bijna 20.000. Een journalist, die de bewuste con ferentie bijwoonde, zei ons: „Ik had al een stukje klaar liggen met als opschrift: „In heel Zeeland slechts 100 ha „vrije natuur".... Zeker, wij weten wel, dat de eventuele schade niet zo heel groot zal zijn, maar toch: voorzichtigheid bij het publiceren van dit soort statistieken lijkt ons niet misplaatst. Een toelichting van een paar regels kan soms een totaal an dere indruk geven. Ongeval met bromfiets onder Nieuw- en St-Joosland Twee gewonden in ziekenhuis opgenomen Vrijdagavond omstreeks half negen is door tot nog toe onbekende oor zaak ter hoogte van café Halfweg onder de gemeente Nieuw- en St.- Joosland een vrij ernstig verkeers ongeluk gebeurd. Do hromfietsberij- der F. v. d. P. uit Middelburg, met als duo-passagier zijn schoonvader, de heer v. d. W. uit Tholen, zijn daar zo ernstig komen te vallen, dat zij per ziekenauto naar het Gasthuis te Middelburg moesten worden over gebracht. Van der P. reed met zijn schoonva der, die bij hem in Middelburg op bezoek was geweest, in de richting Goes. Passerende automobilisten dte de mannen op de grond zagen liggen, waarschuwden .Ie politie. Een ver pleegster uit Vlissingen die ook juist in een auto voorbijkwam, verleende de eerste hulp. Op advies van dokter P. J. Brons zijn do beide mannen naar het ziekenhuis overgebracht. Daar zij nog niet door da politie ge hoord konden worden, is omtrent de toedracht van het ongeval nog niets definitiefs bekend. De mannnen zijn niet levensgevaarlijk gewond. De bromfiets werd slechts licht bescha digd. Begin van brand te Middelburg Vrijdagochtend even over half tien werd een begin van brand geconsta teerd in de woning van mevr. M. J. K. B. in de Lange Giststraat num mer 41 te Middelburg. Mevr. B. had om wat kleding te dro gen in de keuken de kachel aange- maakt.waarna zij boodschappen ging doen. Toen zij terugkwam bemerkte zij dat de kleding tn brand was ge raakt. Zij wist het vuur met enkele emmers water to blussen. De reeds gewaarschuwde brandweer behoefde geen assistentie meer te verlenen. KUNST Concert Instrumentale te Middelburg Solist: mr. F. K. Adriaanse, dirigent: Henk Stam. Geloof en twijfel gaan samen: soms wordt na een concert het vaste ge loof in de waarde van een amateur orkest ernstig aangetast door de twijfel, die helaas wel eens ontstaat nadat men enige uren intensief heeft geluisterd naar een dergelijk ensem ble. Maar ook het omgekeerde is mogelijk, gelukkig mogen wij wel zeggen. Want de schrijver van dit verslag, die als een twijfelaar naar de Middelburgse concertzaal toog om er de „Instrumentale" te horen, kwam er als een blijmoedig gelovige uit. De twijfel was ontstaan door het luisteren kort te voren naar een sublieme opname van Beetho- vens vioolconcert, die de vraag had doen rijzen: „Heeft het nog wel zin, nu dank zij een geperfectioneerde opname-techniek de gTootsten onder de solisten en orkesten in de huis kamer zijn te horen, te gaan luiste ren naar dit Beethoven-concert, ge speeld door niet-vakmensen?" Welnu, het antwoord daarop moet een be slist ja zijn, althans wanneer zulk een niveau wordt bereikt als gister avond het geval was. Solist was de Middelburgse advocaat mr. F. K. Adriaanse. Het heeft geen zin van zijn spel te betogen, dat dit voor een niet-vakman briljant (of iets ln die geest) was, want hier is de eigenlijk zo irriterende onderschei ding tussen dilettant en vakmusicus misplaatst. Wanneer men immers die scheiding zo nadrukkelijk stelt, dan neemt men bij voorbaat aan, dat de niet-vakman wel wat foutjes mag maken: hij is toch maar amateur... Terwijl juist in dit geval zéér hoge maatstaven kunnen worden aange legd! Mr. Adriaanse heeft gisteravond Beethoven niet alleen geïnspireerd gespeeld, maar ook inspirerend. Het was hem mogelijk zijn luisteraars geheel in de ban van deze grootse muziek te brengen. En dat kwam, omdat deze violist niet zichzelf zocht en geheel vermeed zichzelf te etale ren als de knappe man, die eens eventjes zijn beminde stadgenoten laat horen hoe goed hij Beethoven wel kan spelen. Neen, mr. Adriaanse musiceerde slechts, hetgeen zeggen wil dat hij muziek maakte om er zelf van te genieten en om anderen op de schoonheid en de rijke inhoud van deze klanken te wijzen. Zo liet hij gisteravond in de Middelburgse con certzaal Beethoven klinken in een prachtige, lyrisch-beheerste toon, zo kjonk dit concert in zijn vertolking als een werk, waarin de componist zijn vreugde en zijn droefheid heeft neergelegd, maar dan een milde vreugde en een ingetogen droefheid. Het orkest begeleidde onder leiding van Henk Stam dit concert'voortref felijk, hetgeen voor de solist aanlei ding was dirigent en orkest nadruk kelijk te betrekken ln dc ovationele hulde, die men hem aan het slot van zijn optreden bracht. Beethovens concert werd evenwel n& de pauze gespeeld, zodat de vraag moet worden gesteld of reeds in het eerste deel van de^e avond de twijfel waarop in de aanhef dezer be spreking werd gedoeld was ver dwenen. Dat was niet het geval ln het aanvangswerk, de ouverture „Höstgildet" van ene heer J. A. P. Schulz, voornamelijk omdat het hier om een stuk ging. dat (ons althans) weinig boeide. Het was echter wél het geval in Stamitz symfonie in Es. Want hierin werd wel zo plezierig gemusiceerd, dat deze vertolking met ere moet worden genoemd. Man kon in dit werk tevens vaststellen, hóe het spel-karakter van de Instrumen tale zich de laatste tijd ontwikkelt: het orkest speelt exact en gedisci plineerd, maar begint nu gelukkig ook wat losser te musiceren. Doch tevens valt dan op, dat vooral in de langzame delen met name de tweede violen en de celli nog „droog" van toon zijn en nog die souplesse missen, die bij de eerste violen een deugd begint te worden. Dit verschijnsel viel trouwens ook vast te stellen in de suite „Jeux d'Enfants" van Bizet. Het was in dit werk, dat de Instru mentale de grenzen van haar huldig kunnen bereikte, ja ook wel eens overschreed. De Berceuse en de Duo uit dit stuk waren voorbeelden van deze grensoverschrijdingen. Niettemin: als geheel was dit concert van gisteravond uitnemend geslaagd, waarvoor Henk Stam en de zijnen zeker een woord van hulde toekomt. Er was een vrij grote belangstelling. Vermelding verdient nog, dat er voor de solist vele bloemen waren De K. VANDAAG. Middelburg Electro: „Jallhouse Rock", 19 en 21.15 uur, 14 Jaar: Schouwburg: „Sluipvaart in de Paclflo", 20 uur, 14 Jaar; Molenwater- Miniatuur Wal cheren. 9—17 uur. Vlissingen Alhambra: „Spaarso drif ten", 19 en 31 uur. 18 Jaar; Luxor: „Bloedwraak". 20 uur. 14 Jaar; Mu- ziektent-Bellamypark: Concert Vlis- slngs Jeugd Accordeon Orkest, 20 uur. Domburg Badpaviljoen-Bioscoop: „Jantjes op Tahiti" 21 uur, a.l. Goes Grand: „Het kamp op het bloed- elland", 20 uur, 18 Jaar. Goes Prins ran Oranje: Federatie van Diaconieën, 14.30 uur, afdeling Zee land, Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned. herv. kerk, 14 uur. Ope ning nieuwe clubhuis Goese Padvin ders aan de Bergweg door burg. H. K. Mlchaëlls, 14.30 utir. Landbouw: Verg. Chr. Gymnaetiekverbond, 15 uur- Schuttershof: opvoering toneel vereniging „De Kunstvrienden", 20 uur. MORGEN. Middelburg Electro Als vandaag, 15.30, 19 en 21,16 uur; Schouwburg: Als vandaag. 20 uur en 14.30 uur Molen water: Miniatuur Walcheren, 9—17 uur. Vlissingen Alhambra: Als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: Als van daag, 15, 10 cn 21 uur. Goes Grand: Als vandaag, 19 en 21 uuri „De weg van het geweld", 15 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2