PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROF. BEEL WERKT AAN PROGRAM Suurhoff: P.v.AA was bereid tot overleg In ZEELAND slechts honderd hectaren VRIJE NATUUR BILT Blijven socialisten buitenspel MONTGOMERY WEER IN LONDEN AANGEKOMEN 202e jaargang - no. 103 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunot-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 2 mei 1S39 APVJKTrWl'lJEPRUa 2» cent p mm. Minim, p. advert ent!» 4.—. In*. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regelc) 25 cent p. regel met een i van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 353200 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. I (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Beel, die op verzoek van de koningin de mogelijkheden onderzoekt om tot een spoedige oplossing van de huidige crisis te geraken, denkt een dag of drie nodig te hebben voor het door lopen van de stukken, die hij van prof. De Quay ontvangen heeft en voor de bestudering en formulering van 'n concept-regerings program. Vermoedelijk zal hij niet vóór dinsdag mensen ont vangen om met hen besprekingen te voeren. Uitnodigingen voor zulke ontmoetingen kunnen misschien echter al vandaag worden verstuurd. Prof. Beel is van plan zo snel mogelijk op te schieten Daarom is het niet uitgesloten, dat hij toch maandag al zover is dat hij mensen kan ontvangen. Aangezien de informateur zo mogen we hem wel noemen begonnen is met de formulering van een regeringsprogram, ligt het voor de hand te veronderstellen, dat hij een andere weg denkt te volgen dan prof. De Quay. Deze maakte namelijk het regeringsprogram tot sluitstuk van zijn formatiearbeid. Prof. Beel begint er mee. Intussen gissen de politiek geïnteres seerden in Den Haag ijverig, welke weg prof. Beel bewandelen zal. Uit liberale kring vernamen wij, dat men daar graag zou zien, dat de informa teur nauwkeurig onderzoekt, of sa menwerking met de socialisten uit- Geen advies De Nederlandse peis is bepaald niet in een juichstemming over het jongste advies van de So ciaal-Economische Raad. Dat advies handelt zoals men weet over het sociaal-economische beleid In 1959 en 1960, Het behandelt zulke zaken als de verhoging van de huishuren, het verminderen van do subsidies op de woningbouw en de melk, en het loonbeleid. Een duidelijk en stevig advies, waar mee de regering zou kunnen werken geeft de raad stellig niet. Hij bepaalt zich tot enkele principiële uitspraken en dan blijken bij de toepassing van de principes ernstige meningsver schillen te bestaan. Men mag wel zeggen; de gebruike lijke politieke meningsverschillen. Want als men het S.E.R.-advies ook maar oppervlakkig leest, dan kan men precies vaststellen, welke poli tieke groeperingen aan het woord zijn. Uiteindelijk komen 20 van de 42 aan wezige S.E.R.-leden tot een advies van 10 punten, 10 leden tot een ad vies van 10 andere punten en elf le den tot een advies van 7 punten. Dat geeft dan tezamen een staal kaart van tegenstrijdigheden, waar aan de regering niets heeft voor het vaststellen van een beleid. Er is wel eens geklaagd, dat de S.E.R, zich teveel met het rege ringsbeleid bemoeide en dat hij het beleid te precies uitstippelde. Nu is de S.E.R. in het tegenovergestelde vervallen en geeft hij een advies, waaruit geen beleid te concluderen valt. Aan wie de schuld van deze onaan- Eename vei-warring? ie schuld ligt zowel bij de regering als bij de S.E.R. Men mag het aan de S.E.R. euvel duiden, dat zij de verwarring op so ciaal-economisch terrein rustig heeft laten voortbestaan zonder tot een richtlijn te komen, die voor alle par tijen een zekere aanvaardbaarheid bezat. Zo'n richtlijn zou men een compro mis of een vergelijk kunnen noemen, waarbij niemand zich helemaal be vredigd zou gevoelen, maar waarmee te werken zou zijn. Omdat de S.E.R. in deze zaak tekort schoot zal de re gering1 nu zelf een richtlijn moeten vaststellen, zonder dat zij aan het S.E.R.-advies iets heeft, want de ver langens van de drie groepen in de S.E.R. en de 27 punten van die groe- Ëen, waren haar reeds lang bekend, 'at behoefde zij zeker niet van de S.E.R.-Ieden te horen. Het enige punt, waarop de S.E.R. zich duidelijk uitsprak is de huurver hoging per 1 april 1960 met 25 en metvolledige looncompensatie. En dat is bepaald geen dapper en origineel advies van de S.E.R., want heel Nederland weet al lang, dat huurverhoging onvermijdelijk is en dat die verhoging liever per 1 juli a.s. doorgevoerd zou moeten worden, dan pas op 1 april I960!!! Maar men moet behalve een ver wijt aan de S.E.R. ook een ver- wijt tot de regering richten. Het mag namelijk wel als vast staand aangenomen worden, dat de regering over de bovenaangeduidc zaken advies aan de S.E.R. heeft ge vraagd, omdat zij geen weg zag uit de politieke verwarring. Zij had eerst voor politieke opklaring dienen t: zorgen en pas daarna ad vies aan de S.E.R. moeten vragen Dan was hot vooi de S.E.R.-leden heel wat eem oudiger geweest om met een constructief advies te ko men. Nu is alleen maar de politieke ver warring overgebracht op sociaal- economisch terrein en... is niemand •en stap verder gekomen. gesloten geacht moet worden. Prof. De Quay zette de P. v. d. A. buiten spel alleen op de formele grond, dat zij wenste te weten of er een redelij ke zekerheid zou bestaan, dat een regeringsprogram ook zal worden uitgevoerd. Hij legde dit zo uit, dat zij een sterke binding wenste tussen de fracties en het kabinet. In de V.V. D. zal men nu graag weten, welke in feite de materiële tegenstellingen zijn. Blijken die inderdaad zo groot, dat de kloof niet te overbruggen valt, dan moet 't de confessionele partijen duidelijk zijn, dat een rechts-liberaal kabinet de enige uitweg is en voor de vorming daarvan over bezwaren en vooroordelen heen gestapt moet worden. In socialistische kring verwacht men dat prof. Beel inderdaad zal willen vaststellen, of een herstel van de brede basis nog tot de mogelijkheden behoort zijn arbeid aan een pro gram wijst daarop en dat hij, zo de onmogelijkheid daarvan aan ieder blijkt, met te meer klem bij de K.V. P., de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.U. zal aandringen op loyale steun bij zijn pogingen om een kabinet te vormen. Prof. Beel zal daarvan niet zelf de formateur zijn. Hij huldigt namelijk het standpunt, dat het niet juist is, dat een formateur geen deel uit maakt van het door hem samenge stelde kabinet en hij wil geen mi nister blijven, omdat hij andere as piraties heeft. Men neemt aan, dat de informateur wel snel zal werken. Of hij ook succes zal hebben, daar van is men minder zeker. De heer J. G. Suurhoff, oud-mi nister van sociale zaken, heeft tij dens een 1 mei-bijeenkomst in Oldenzaal gezegd dat, zo bewijst het verloop van de kabinetsfor matie, de drie confessionele par tijen zij het ongaarne een keuze hebben gedaan in de rich ting vian samenwerking met de V.V.D. Hij betoogde dat de P. v. d. A. zeker tot overleg met de confessionele partijen bereid was en in 's lands belang had willen meewerken aan het voorkomen van de totstandkoming van een christelijk-liberaal kabinet. Ach ter het „gestuntel" bij de kabi netsformatie zag de heer Suurhoff de tegenzin bij een deel van de confessionele partijen om met de V.V.D. samen te werken. NA BEZOEK AAN MOSKOU Dank van de koningin Vele goede wensen hebben mij bereikt op mijn 50e verjaar dag. De hartelijkheid daarvan heeft mij zeer getroffen. De uitzonderlijke hoeveelheid van gelukwensen, zowel van officiële instanties en van or ganisaties van verschillende aard, als van particuliere per sonen bekenden en onbe kenden nopen mij, ditmaal langs deze weg, mijn diepge voelde dank te betuigen voor alle medeleven op die dag on dervonden JULIANA. Boestdijk, 1 mei 1959 VV\<WVWV\VV\AVVVV\\iVvVV Dr. Drees: 1 mei viering herinnering aan strijd In ons laud heeft dr. W. Drees tij dens de 1 mei viering op 'n bijeenkomst van de. Partij van de Arbeid in Hil versum een rede gehouden, waarin hij een vergelijking trok tussen de omstandigheden en die van nu op het sociale terrein. In die beginjaren van de opkomst van het socialisme was de 1 mei-viering het symbool van de strijd. Veel is inmiddels verworven, leuzen en eisen hebben, aldus dr. Drees een totaal andere inhoud ge kregen, eenvoudig omdat de tijdsom standigheden zijn veranderd. De 1 mei-viering heeft thans vooral betekenis als dag van herinnering aan de strijd van de socialistische beweging. De 1 mei-viering is een symbool, een internationaal symbool van het streven naar meer recht vaardigheid en ook naar meer ver bondenheid tussen de mensen over de gehele wereld. Natuurlijk blijven er verlangens over, die dr. Drees sa menvatte als volgt: „Verhoging van -welvaart, het dienen van de gerech- V'-Jhö!d en de verdediging van vrij heid. „Interview over Amerikaanse radio had schertsend karakter Veldmaarschalk Montgomery is vrij dag uit Moskou in Londen terugge keerd. Over zijn bezoek aan Moskou zei hij: „De gehele zaak is een per soonlijke aangelegenheid en wat ik vernomen heb is mijn zaak". Mont gomery zei dat hij niet de kwestie van een topconferentie bad bespro ken. Hij ontkende dat hij van plan is aan premier Macmillan verslag over zijn bezoek uit te brengen. Op de vraag: „En als iemand dat vraagt?" riep hij uit: „Ah, als ze me dat vragen". Hij vermeed de meeste kwesties over wereldaangelegenheden, al zei hij dan wel, dat een „oorlog over Berlijn vermeden kon worden". Hij deelde verder mee, dat Kroesjtsjew indruk op hem maakte als „een zeer kundig man, briljant". „Hij is misschien ziek geweest, daar weet ik niets van, maar hij zag er heel kalm en rustig uit, toen ik hem zag geen teken van ziekte was aan hem te zien. Erg in vorm, stevig op zijn voeten, zijn ideeën zijn lang niet gek". In antwoord op een vraag over zijn jongste televisie-interview over de Amerikaanse radio dat zeer is gekritiseerd, zei hij dat hij met de commentator van het ra diostation acht uur had gesproken en dat zij zeer veel plezier had den gehad. Een groot deel van het interview had een schertsend ka rakter gehad en het was moge lijk dat bepaalde verklaringen die waren uitgezonden los van hun samenhang waren geweest. In dien ik vrienden aan de andere kant van de Atlantische Oceaan heb bezeerd dan bied ik hun zon der enige reserve mijn oprechte verontschuldigingen aan. aldus Montgomery. Schipper P. Bot van de motorred dingboot Prins Hendrik", die met zijn bemanning bijna een vol etmaal op een woeste zee heeft gespoord naar mogelijke overlevenden van de Tamp met de Duitse kustvaarder u.Marieneposeert hier aan boord van het schip met enkele stukken wrakhout: het enige, wat zij aan de golven hebben kunnen onttrekken. Onder de wrakstukken bevonden zich delen van gebroken dakluiken en een deur. Zij konden echter geen overle venden mee naar Den Hélder bren gen Geschenk van ministerraad aan De leden van de ministerraad heb ben aan HJtl. de Koningin ter ge legenheid van haar 50ste verjaar dag twee boekwerken over moza ïeken, uitgaven van de UNESCO, aangeboden. Mei-weekend te koud (Van onze weer- kundige medewerker) §1 De eerste dag van mei begon gisteren met beneden normaal gelegen temperaturen. Wel brak de zon nog voor het mid- daguur door, terwijl in het oos- s ten van ons land de zon weg- jf bleef en de temperatuur niet |f hoger kwam dan omstreeks 10 graden Celsius. Ook tijdens het weekend zal de temperatuur voor begin mei te laag blijven. Het koudfront dat van de Noordzee nadert, zal de bewol- king weer doen toenemen en s kan voor enkele buien zorgen. M Dit front zal zondag gepas- seercl zijn. Dan komen wij weer In een gebied met opklaringen, veroorzaakt door een nieuw hogedrukgebied van de Oceaan. De wind blijft de komende da gen lucht uit westelijke en H noordwestelijke richting aan- voeren, dus over de Noordzee. H Het Noordzee-water is nog vrij H koud, namelijk omstreeks tien M graden Celsius. Ondanks op- klaringen zal de temperatuur M ook zondag enkele graden be- s neden normaal blijven liggen. H iiimiinmiiiiiiinirirnniiniiiiiniinniiiiiiiniiiiiniiiiiiinifniniiiiiiiiiii! President Heuss naar ziekenhuis in Bonn De Westduitse president Theodor Heuss, 75, ïs gisteren naar een zie kenhuis in Bonn overgebracht. De aard van zijn ziekte is niet bekend. De president werd in zijn eigen auto naar het ziekenhuis gebracht en ver nomen wordt dat hij daar voor ob servatie zal blijven. De president voelde zich niet goed werden toen hij in Dortmund was, waar hij een ten toonstelling zou openen. Hij brak zijn bezoek af en keerde naar Bonn terug. Deze week is er in Den Haag een bijeenkomst gehouden door het Contactcentrum op voorlicli- tingsgebied, waar gesproken werd over de activiteiten van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Namens deze instelling werden enkele instructieve cau serieën gehouden en voorts werd materiaal verstrekt over de be handelde onderwerpen, o.a. over de recreatie. Uit de ter beschik- januari 1958 een stukje recrea tiegebied van 296 vierkantte me ter beschikbaar is. In dit opzicht geniet men in Limburg de groot ste vrijheidvan de 22.500 ha. recreatieterrein is daar 19.900 ha. vrij, 2200 ha beperkt en slechts 400 ha niet toegankelijk. Zeeland daarentegen slaat in dit opzicht een miserabele figuur p 2200 van de 3200 ha. wordt iemand toegelaten; van de rest king gestelde cijfers bleek, dat is bovendien nog 900 ha. slechts voo~ elke Nederlander op lj beperkt toegankelijk, zodat uit eindelijk de 280.000 Zeeuwen bij elkaar alleen vrije toegang hebben op een restantje van 100 ha. Als men die cijfers zo zonder meer voorgeschoteld krijgt, dan schrikt men een beetje. Want zij betekenen, dat Zeeland, een provincie die het toerisme als 'n hoogst belangrijke be- staansbron ziet, vrijwel niets kan bie den aan vrij toegankelijke terreinen. Evenwel, die schrik is voorbarig. Het bleek ons namelijk bij nadere infor matie, dat het Nationale Plan onder deze Zeeuwse recreatiegebieden vrij wel uitsluitend de duinen heeft be doeld. En inderdaad, daarvan is een groot deel niet toegankelijk: de wa terwingebieden bijvoorbeeld zijn her metisch gesloten voor de toerist. Ver der is bij de interpretatie van deze cijfers van belang te weten, dat on der „beperkt toegankelijk" die gebie den worden verstaan, die slechts met dag-, week- of jaartoegangskaarten zijn te betreden. En de praktijk leert, dat het met die beperkte toegang nogal meevalt, want de benodigde kaarten worden meestal op ruime schaal verstrekt en dienen alleen om controle op het bezoek uit te oefe nen. Die 900 „beperkte" hectaren mag men dus zonder enige gewetens wroeging optellen bij de 100 onbe perkte, zodat men dan in totaal op 1000 komt. Op zichzelf kan men tegen deze voorstelling van zaken, zoals door het Nationale Plan gegeven, wei nig inbrengen. Deze instelling heeft bij de inventarisatie van de recreatiegebieden bepaalde nor men vastgesteld en wanneer die nu op Zeeland worden toegepast, dan komen inderdaad deze nare ge gevens uit de bus. Tegelijkertijd blijkt evenwel, dat zonder toelich ting dergelijke cijfers toch wel 'n heel scheef beeld geven. Immers, de toeristische, mogelijkhe- Zie slot pag. 2 kol4) Na een wereldreis van meer dan drie maanden is. prins Philip van Enge land teruggekeerd ró Londen. Op het vliegveld London Airport werd hij verwelkomd door koningin Elizabeth en prins Charles. De foto toont het herenigd koninklij ke paar met de prins op het vliegveld. KORTE PREDIKATIE „Uw ogen zagen mijn vorme loos begin." Psalm 139 16. Deze belijdenis van David is voor U te irritant om over te nemen. Zou U zoiets ooit zeggen Toegeven, dat er iemand is, die ten aanzien van mijn persoon zo indiscreet is Want dat is het toch. David geeft toe: Hij weet van mij, wat niemand van mij weet hij heeft mij gezien in dat levens stadium, waarin ik nog geen „ik" was, namelijk mijn vormeloos begin. Er is er één, die mij dóór heeft. Zou. U dat willen beamen f Maar toch Is irritante indiscreetheid hier niet te grof geschut en is het wel juist gericht? Hij, die alles gezien heeft, is God en van Hem wordt niet gezegd, dat Hij rondbazuint: ,Jk, de Machtige, heb David, die koning, ge zien, toen hij nog een nul, een onbe staanbare grootheid was." Hier is Da vid aan het woord, die zich door. deze woorden laat kennen als een man, die weet, dat bluf bij het verticale con tact, het verkeer van God en mens, geen enkele indruk kan maken. Hier is geen sprake van indiscreetheid urm God tegenover de mens, maar van openheid van de mens tegenover God. David, de grote, belijdt met dit woord zijn kleinheid tegenover God en be wijst hiermee tevens, hoe groot hij is, want hij weet zich klein Dat is voor de buitenstaander het on begrijpelijke en irritante van het ge loof in Gods almacht: Groot is klein, heersen is dienen. David heeft dat door schade en schande geleerd. Zo zal óok ik het moeten leren. En dat kan. Wanneer je in gebed deze woorden van David kunt spreken, dan geef je blijk van een groot vertrouwen op God en dat is een sterke steun in je leven. Uiu ogen zagen mijn vorme loos begin. Uw ogen zien mijn gehele leven. Uw ogen zien ook mijn vorme loos sterven of ik nu ticintig, vijftig of tachtig jaar zal worden: U ziet mij en uw liefde voor mij zij de vorm van mijn leven. Leid mij op den eeuwigen weg. Veere. L. WIERINGA. VERWACHT... Geldig tot hedenavond NU EN DAN BUIEN. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, maar aan de kust ook flinke zonnige perioden, matige tot krach tige noordwestelijke wind. Koud weer. ZON EN MAAN Zon op 5.09 Maan op 3.31 Zon op 5.07 Maan op 3.54 onder 20.06 onder 15.40 onder 20.08 onder 16.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1