Kerkrestauratie in Brouwershaven STEMMEN UIT DE KERKEN 5650,- 1 RES IWri Moeder BRIGITTE BARDOT LOGEERT IN EEN LICHTZINNIGE OMGEVING BOOM IN DE KOEPOORTLAAN TE MIDDELBURG GEVELD ZATERDAG 2 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zout werkt al weer in... HEJ GAAT VLOT met de restaura tie '"van de prachtige Halle-kerk in BrouwershavenDe restaurateurs hebben thans het hoogoprijzende middenschip onder handen. Inmiddels is het koor vrijwel hersteld en hier is al uitstekend te zien hoe prachtig dit deel van de kerk geworden is. Het streven is de restauratie van dit his torische bouwwerk in 1961 te vol tooien. In dat herstelde koor zijn nog vele grafstenen te vinden, waarvan in de Franse tijd alle familiewapens zijn afgekapt. Helemaal boven in het koor bevinden zich nog twee heiligenbeel den, die dus wel de beeldenstorm heb ben overleefd. Wie die beelden voor stellen? Er zijn twee meningen: wel licht zijn het symbolische beeltenissen van Augustinus en de apostel Jaco bus, maar anderen beweren, dat de ze kerk oorspronkelijk gewijd is aan Petrus en Paulus. Er zijn nog meer bijzonderheden aan dit kerkgebouw. Zo zijn de nonnengangen eveneens bewaard Êebleven. En in het middenschip eeft men indertijd reeds funda menten bloot gelegd, die er op wij zen, dat voor de bouw van deze Sint-Nikolaaskerk, op dezelfde plaats al eerder eon kerkgebouw heeft gestaan. Opvallend fraai zijn ook de beeldjes aan de pilaren. Ondertussen heeft de lijst van predi kanten nog geen plaats gekregen, maar dit bord met een afmeting van ruim drie bij vier meter zal ongetwij feld als een soort „historisch docu ment" in de kerk blijven. Op dit bord is onder meer te lezen, dat Brouwers haven in 1577 zijn eerste prediker kreeg. Het is overigens niet bekend of dit een rooms-katholieke dan wel een protestantse voorganger was. In ieder geval Is zeker, dat de kerk in 1578 reeds is overgedragen aan de protestanten, maar pas in 1630, toen ene Johan van Beyst beroepen werd, voegde men bij de "naam van de voor ganger het woord „predikant" toe, Hetgeen dus op een protestantse pre diker wijst. De fraaie preekstoel is nog steeds-ge deeltelijk ingepakt. Dit fraaie voor werp dateert uit het jaar 1773 en is een geschenk van Hoobius de Krijger, wiens naam in vergulde letters boven de preekstoel staat vermeld. Te veel stemmers De geschiedenis van het orgel is merkwaardig. Omstreeks 1900 werd Een kijkje in het gerestaureerde deel van de kerk. (Foto P.Z.C.), het oude orgel uit de prachtig be werkte kast gehaald en een nieuw kwam er voor in de plaats. Helaas, dat nieuwe orgel heeft het niet zo best gedaanTe veel personen (deskundig of niet deskundig?) hiel den zich met het stemmen van het orgel bezig, waardoor de kwaliteit van het instrument bepaald slecht werd. De geschiedenis verhaalt verder, dat de orgelkast aan het rijksmuseum te Amsterdam werd verkocht, dat tot heden nog altijd de eigenaar is. Fi nanciële moeilijkheden hebben tot de ze verkoop geleid. Korte tijd later werd de kast in bruikleen weer afge staan aan de kerkelijke gemeente in Brouwershaven. Mede door de ramp (en door de afzetting van zout) moet het or gel ook worden vervangen. Dit nieuwe instrument zal echter moe ten passen in de kast en dat is geen eenvoudige zaak. Zover is het echter nog niet, want als de eigenlijke restauratie van liet kerkgebouw voltooid zal zijn, dan waagt het interieur allereerst de aandacht en pas daarna zal het or gel aan de beurt komen. De zoutaanslag tast overigens het ge hele kerkgebouw aan. Zelfs in het ge restaureerde koorgedeelte is de ..zout- werking" nu reeds weer te zien. (Advertentie) RENAULT DAUPHINE Slot van pag. 3) uitgenodigd alsmede de moderami- na van de 4 classes en degenen die zij voor een bepaalde werk zaamheid wilden Inschakelen. Deze zou dan moeten varen onder de algemene titel: Zeeland in over gangstijd. Dio conferentie nu is aeze week gehouden op de Koebel te Burgh van maandag tot woens dag en alle aanwezigen waren het erover eens dat het goed geweest is om in een rustig oord zich te rug te trekken om daar met elkaar rustig te overdenken wat kerke lijk te doen staat in een provincie als. de onze. Zeeland in overgangstijd! Dat is een nog al breed onderwerp. Ook al gaat men uit van de kerk en ook al zijn de besprekingen daarop gericht, toch wordt die kerk en voor de andere kerken geldt dit evengoed als voor de Ned. Hervormde door allerlei factoren van buiten sterk beïnvloed. We zijn in een tijd van overgang van een stabiele maatschappij naar een mobiele, zoals een van de deelnemers het uitdrukte. Eeuwen lang heeft onze provincie een landbouwend ka rakter gehad. De grote meerderheid van de Bevolking vond daarin haar bron van bestaan. Dat is nu afgelo pen. Van de jeugd in de dorpen kun nen we wel zeggen dat zij zich wel bewust van de landbouw afkeert. Ze moet dat ook wel doen. Er is immers een overschot aan- arbeidskrachten dat ook buiten ons gewest werk zoekt, wat in sommige delen pendel-arbeid meebrengt. Er zijn plannen voor meerdere industrialisatie, waarheen het overschot van de arbeidende be volking zal moeten afvloeien. „In de stabiele maatschappij van weleer pas te wellicht de statische godsdienstige gemeenschap. De moderne mobiele naatschappij, die de oude samenle vingsverbanden opbreekt en oprolt, verlangt een dynamische gemeente van Christus, die zich in haar uit drukkingsvormen aanpast aan de ver anderde wereld." In deze zin is wel het algemene vraagstuk aangeroerd waarvoor de kerk in onze provincie nu staat. Weigert de gemeente dit te doen, dan wordt zij misschien een mu seum-stuk, maar zij functioneert niet meer in de nieuwe dorpssamenleving. Inleidingen Om aan deze brede algemene zaak beperking te geven, zijn er 4 inleidin gen gehouden, die elk verzorgd zijn door een studie-commissie uit de 4 classes. Allereerst is gesproken over het sociologische aspect, waarin in cijfers werd voorgelegd hoe in Zee land de opbouw is van de bevolking en hoe de kerkelijke deling is in onze provincie. Hoeveel kleine dorpsge meenschappen zijn er; welke invloe den van buiten verandering geven; wat staat er in de toekomst te ge beuren; welke zal de invloed zijn van de voorgenomen concentratie van burgerlijke gemeenten enz. Wat kan er al niet bij de sociologie ter sprake komen? De tweede inleiding ging over de klei ne gemeenten. Steeds meer loopt hun ledental terug. Ze hebben moeite om finantieel het hoofd boven water te houden. Op een totaal van 97 ge meenten (de gecombineerde voor één gerekend) zijn er 43 met een zielental tussen 100 en 700. De kleinste ge meenten offeren het meest. Maar leert het evangelie niet dat het ene lid het andere moet helpen en is er daarom niet een diaconie? Geldt dit ook niet van de gemeenten? De derde inleiding ging over het theologische aspect van deze over gangstijd. Het is een oer-reformatori- sche gedachte „dat de kern van het kerk-zijn in de prediking ligt en de kerk vóór alle dingen kerk des Woords is." Maar dit Woord moet verkondigd worden aan mensen die leven in deze tijd. Nu de maatschap pij in Zeeland zo grondig verandert ook al blijven mensen natuurlijk in wezen gelijk kan de prediking daar niet buitenom gaan. „Het gaat om de mens in zijn totoale omgeving, in zijn maatschappelijke ruimte." Ook voor de wereld die komen gaat is Christus gekruisigd. De vierde inleiding ging over het pastorale aspect. Juist door haar pas toraat (dat is herderlijke zorg in de breedste zin) heeft de kerk in voor gaande tijden een grote invloed uitge oefend, vooral in de dorpsgemeen schappen. Nu komen er allerlei nieu we vormen. Maar dan kan hot pasto raat ook niet helemaal hetzelfde blij ven. Ze zal zich moeten aanpassen aan de nieuwe vormen van samenle ving. De functie van een predikant en van een kerkeraad zal veranderen. Hoever moet die verandering gaan? Heeft de kerk niet de taak "haar le den op te roepen wat te doen? Ar tikel XX van de kerkorde zegt en dit is bijbels „De leden der gemeente onderhouden de herderlijke zorg ten opzichte van elkander." Wat moet er gebeuren om dit in deze ver anderende tijd te laten geschieden? Hoe moet de kerkvisitatie in dezen werken? Hoe moet het ringverband zijn Dit zijn enig© vragen dïe opkwamen waarop soms een antwoord werd ge geven en soms bleef het bij zoeken en tasten. Deze. samonspreking is van belang geweest. Het is een eerste initiatief geweest dat door de prov. kerkverga dering van Zeeland genomen is, zodat de praeses vnn de Gén. Synode het de moeite waard heeft geoordeeld om een gedeelte van deze conferentie bij te wonen en hnnr met een dienst in de kerk van Burgh te besluiten. H. Collecte De Emmabloemcollecte ten bate van het „Groene Kruis" heeft in Biggeker- ke 35,73 opgebracht. De inzameling voor het verjaardags geschenk H.M. de Koningin bracht in Biggekerke 36,80 op». Dreischor voor verhoging wethouderswedden De gemeenteraad van Dreischor heeft in de jongste vergadering zich akkoord verklaard met de door Ge deputeerde Staten voorgestelde ver hoging van de wethouderswedden. In verband met de bouw van diverse grote werken en de daarmee sa menhangende hoge lasten, besloot de raad een verzoek in te dienen om verhoging van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds. De raad besloot afwijzend te beschik ken op een verzoek om subsidie van de Koninklijke Ned. Militaire Bond „Pro Rege". Aan de provinciale com missie ter bevordering van rijkswe ge van de veefokkerij in Zeeland, werd een subsidie verleend van f 10 voor de rundveekeuring 1959. Ver der werd aan de Stichting dienst voor Geestelijke Volksgezondheid in de provincie Zeeland de subsidie ver hoogd van 3 tot 10 cent per inwoner. De raad willigde een verzoek in van de vereniging van burgemeesters en secretarissen op Schouwen-Duiveland eu St. Philipsland om verhoging van de subsidie dier vereniging. Voorts werd besloten de bouwverordening te wijzigen evenals de gemeenschappe lijke regeling Beatrixschool en de gemeenschappelijke regeling Centra le Werkplaats en de kindertoelage verordening. (Advertentie) Baby-huidje 51ABYDERMMVF FILMS IN ZEELAND „Sluipvaart in de Pacific" is spannend oorlogsrelaas „Spaanse driften", Alhambra (Vlïssin- gen) is een rolprent uit de tijd, dat Brigitte Bardot nog een gunstelinge was van Roger Vadim, de Franse re gisseur, die haar ontdekte en voor de film opvoedde. Nu zijn BB. en Vadim al lang zulke goede vrienden niet meer en de Fransman speurt al enige tijd naar een nieuwe pupil; met wisselend succes. B.B. zal er wel niet over in zak en as gezeten heb ben, want haar naam was intussen een begrip geworden. „Spaanse Driften" was een V3n de bijdragen tot haar suc ces- De film speelt in Spanje, maar Bri gitte hier Ursula geheten blijft een frangaise. Een naïeve jongedame, die haar vakantie gaat doorbrengen op het kasteel van haar verdorven oom en lieftallige tante. De avontu ren van Ursula rond het romantische Spaanse kasteel zijn van pikante aard, de traditie van alle vorige B.B.-films getrouw. De lichtzinnige oom wordt gespeeld dooi; Pepe Nieto, de rol van tante Florentine wordt door Alida Valid vervuld. De gelukkige jonge man, die zich mag verheugen in Ur sula's gonst is de Spaanse heethoofd Lamberto, een creatie van Stephen Boyd- „Jailhouse Rock is een van de be tere rock 'n roll-films. Het genre mag dan iets verouderd zijn, Elvis Presley doet het nog steeds wel. Het eerste deel van het verhaal speelt zich af tegen een gevangenis decor, want de held van het verhaal is na een kroegruzie achter de tra- liet gezet. Nu en dan kan het ook daar een vrolijke boel zijn, dank zij vriend Elvis. Electro (Middelburg) vertoont de flïm. Het kampleven tijdens de laatste we reldoorlog heeft al voor heel wat films stof geleverd. „Het kamp op het bloedeiland" onderscheidt zich in de eerste plaats door het typische ge geven: niet een vlucht is het hoogte punt van dit verhaal, maar de po gingen van de gevangenen om voor de Japanse bewakers geheim te hou den, dat de oorlog voorbij is. Val Guest is de regisseur, die met behulp van dit bijzondere gegeven een aan vaardbare oorlogsfilm wist te ver vaardigen. Enkele karakters worden uitstekend vertolkt door Carl Mohner, Andre Morell, Phil Brown en Bar bara Shelley. Te zien in Grand (Goes) Het boek „Run silent, run deep" van kapitein Edward L. Beach is een spannend relaas van duikboot-ope raties in de Pacific. Een boeiend en beklemmend boek. Hetzelfde kan gezegd worden van de film „Sluip vaart in de Pacific", die Robert Wi se naar deze roman vervaardigde. Hét scenario werd geschreven door John Gay en deze liet zo veel moge lijk van het oorspronkelijke, lange verhaal intact. Twee zeer goede ac teurs, Clark Gable en Burt Lancaster, brengen de in het verhaal domineren de figuren tot leven, terwijl Jack Warden (uit „Bachelor Party" cn „Twelve angry men") opvalt als lid van de duikbootbemanning. „Sluip vaart in de Pacific" wordt vertoond in Schouwburg (Middelburg). Domino Kid (Rory Calhoun) trekt van leer tegen de moordenaars van zijn vader in „Bloedwraak", Luxor (Vlissingen). En dat tot genoegen van de twee mooiste meisjes van liet dorp. Grand (Goes) draait zondagmiddag ook een western, namelijk „De weg van het geweld" met Van Heflin en Tab Hunter. Ook daarin gaat het hard tegen hard. „Jantjes op Tahiti", Badpaviljoen bioscoop (Domburg) is een vrolijke geschiedenis over matrozen, die op een „luilekker-eiland" verzeild zijn geraakt. DE BOOM, die vele jaren het begin van de Koepoortlaan te Middelburg te genover de Koepoort halveerde, is vrijdag geveld. Voor een betere ver keerssituatie op het Molenwater moest de boom verdwijnen. De gehele vrijdagmorgen zijn mannen met bij len bezig geweest om zijn wortels stuk te hakken, waarna precies om 12 uur de reus met eea doffe klap omlaag stortte. In de laatste vergadering van de Middelburgse raad is er nog over het wel een wee van de boom gesproken. Niet alle raadsleden gingen er mee akkoord, dat hij omgehakt moest worden. Die enkele tegenstanders hadden et* al eerdei? de aandacht op, Op de foto: nog enkele seconden en de reus zal neervallen. (Foto P.Z.C.). gevestigd, dat een noodzakelijke draai om de boom veiliger was voor het verkeer. De burgemeester even wel vond de sta-in-de-vveg vooral ge vaarlijk voor onbekenden, die des avonds niets vermoeaend de Koepoort naderen en dan plotseling geconfron teerd worden met een boom, midden op de weg. Maar dat vermocht de tegenstanders nog niet overtuigen. Dat gebeurde pas, toen de burgemeester vertelde, dat de boom ziek was. „Dan er maar uit", beslisten ook de voormalig© te genstandera, Hoofd van de linnenkamer van „Bethesda" jubileert Bloemen en geschenken voor mejuffrouw M. P. Godeschalk In de zonnige conversatiekamer van de verpleegsters in het ziekenhuis „Bethesda" brachten vrijdagochtend in een ongedwongen bijeenkomst het bestuur en personeel vim het zieken huis hulde aan mejuffrouw M. P. Godeschalk, die 25 jaar aan „Beth esda" verbonden is. Op 1 mei 1934 kwam zij als leerling in dienst en werd zij te werk gesteld in de lin nenkamer, waarvan zij sinds 1942 het hoofd is. In de loop van de jaren zag mejuf frouw Godeschalk veel veranderen. De heer J. Moll, die de jubilaresse namens het bestuur gelukwenste en haar een geschenk onder couvert en rose anjers aanbood, vertelde in zijn toespraakje over die veranderingen: „De bezetting was in 1934 uiterst be scheiden, zowel wat patiënten als wat personeel betreft. Een gedeelte van het ziekenhuis werd toen zelfs nog gebezigd voor de verzorging van bejaarden. Nu hebben we een uitge breide staf personeel en komen we eigenlijk bedden tekort", aldus de heer Moll. Spreker had veel waar dering voor het werk van mejuf frouw Godeschalk: „Wij zijn U heel dankbaar, omdat U ons zo lang trouw bent gebleven" De woord voerder van net bestuur sprak ech ter ook over moeilijkheden. Kleine moeilijkheden overigens, die een ge volg waren van de financiële zorgen van het bestuur. Mejuffrouw Gode schalk ^yilde namelijk graag haar af deling uitbreiden en het bestuur kon aan die wens niet altijd voldoen. De jubilaresse toonde aan de andere kant echter ook weer begrip voor de bezwaren van de bestuurders. De heer Moll roemde deze eigenschap. Vervolgens werden gelukwensen uit gesproken door de administrateur, de heer W. de Jong. Deze overhan digde mejuffrouw Godeschalk een geschenk onder couvert namens het personeel, „omdat zij de patiënten altijd op tijd in schone lakens laat rollen en de verpleegsters als sneeuwwitjes door dè gangen laat zweven". De adjunct-directrice, zuster M. J. Blok, overhandigde, eveneens na mens het personeel, een geschenk, waarna het personeel, dat zich in de conversatiekamer had verzameld in een lange rij langs de jubilaresse „defileerde" om haar de hand te drukken. Zeehengelwedstrijden op Hemelvaartsdag bij Hoofdplaat De hengelsportvereniging „De Braak man" te Biervliet organiseert op He melvaartsdag voor de 3e maal een in ternationale zeehengelwedstrijd in de Westerschelde nabij Hoofdplaat. Evenals vorige jaren zijn ook thans naast verschillende ere-prijzen zeer waardevolle prijzen beschikbaar ge steld o.a- een elektrische wasmachihe. Reeds enkele honderden sportvissers waaronder verschillende Belgische cluövissers hebben zich voor deze wedstrijd aangemeld. Gevist wordt op bot, schar, paling, tong, zeebaars, geep, makreel, rog, pijlstaartrog, lomp, knorhaan en fint. De wedstrijd begint om 13.00 uur. M. Meijboom voorzitter van Chr. Besturenbond te Goes Opvolger van de heer A. de Lange Tijdens een vrijdagavond in „De Op ril" te Goes gehouden vergadering van de Christelijke Besturenbond is de heer M. Meijboom met algemene stemmen gekozen tot voorzitter. Hij neemt do plaats in van de heer A. de Lange, die enkele maanden gele den afscheid heeft genomen als voor zitter van de Christelijke Besturen bond. Het bestuur werd voorts met twee leden uitgebreid, namelijk de heren A. Joosse en RL Paauwe. De heer K. Goudzwaard vertoonde tijdens deze bijeenkomst enkele dia's over het Zeeuwse landschap en het fruitcorso te Goes. Wielrijder te Grijpskerke door motor aangereden De wielrijder J. D. uit Grijpskerke is aldaar, doordat hij geen richting aangaf, aangereden door de motor rijder P. W„ eveneens afkomstig uit Grijpskerke. De hep D. liep hierbij lichte verwondingen op De motorrij der trof geen schuld. Collecte De Emmabloemcollecte heeft te Co- opgeb^ih^ 363,80 en te 114

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17