Maandloonsysteem bevalt goed West-Duitland m PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer ALLEEN VOOR A.S. MOEDERS VERGELIJKING BEGROTINGEN DER BENELUX-LANDEN Waar zijn onze schepen? Bravo Jeeves 20 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT /RIJDAG 1 MEI 1959 SALARIS OP BANKREKENING Fabriekspersoneel niet meer in de rij voor loonzakjes In verscheidene Westduitse bedrijven is het weekloon afgeschaft. De arbeiders ontvangen hun geld op de laatste van de maand, niet meer in een loonzakje maar op hun bank- of girorekening. Het nieuwe uitbeta lingssysteem schijnt over 't algemeen uitstekend te bevallen. Voor alle be trokken partijen is het een verbetering. En het sociale prestige van de arbeiders is erdoor versterkt. Het zogenaamde chequeloonsysteem is van de Amerikanen overgenomen. Het IBM-concern te Stuttgart is er in West-Duitsland mee begonnen. Dit bedrijf, een zelfstandige dochteron derneming van het Amerikaanse Hol lerith-concern, voert een vooruit strevende sociale politiek. Onlangs werd het voltallige personeel (ruim 3000) wat zijn sociale positie betrof gelijkgeschakeld. De fabriek kent thans alleen maar „Angestellte". Evenals de kantoorbe dienden, de technici, bedrijfsleiders enz. worden de arbeiders als em ployés aangeduid. Het standsverschil is opgeheven. Elk personeelslid wordt aangespro ken met Herr zo en zo. Herr Di- rektor bestaat ook niet meer. Hij is gewoon Herr Braun, Herr Schulze of hoe hij maar heet. In vakverenigings kringen is de Stuttgartse Herren-po litiek niet direct in goede aarde ge vallen. Men vreest dat de fabrieksbedienden, die kortgeleden nog arbeider waren, lid willen worden van de vakorgani satie van handels- en kantoorbedien den, want de nieuwe groep „Ange stellte" wordt ook als zodanig behan deld. In plaats van weekloon is het maandsalaris gekomen. De opzeg termijn is verlengd tot zes weken. De fabrieksbedienden krijgen ook langere vakanties. Bij ziekte wordt anderhalve maand lang het volle loon uitgekeerd, terwijl een Westduitse industrie-arbeider normaal 75 pet. ontvangt. Andere industrieën, vooral in het Roergebied, hebben het maandloon per cheque ook ingevoerd. „Hiitten- werk Oberhausen", met 15000 man personeel, was zo enthousiast over het -experiment in een van de dochterson dernemingen dat het massaal op het nieuwe uitbetalingssysteem overstap te. Bij het grote staalbedrijf Bochu- mer Verein werden de arbeiders voor de keus gesteld. Een grote meerder heid prefereerde het maandloon. Een rondvraag heeft uitgewezen, dat de Brandje in koninklijk paleis te Amsterdam In de nacht van woensdag op don derdag is de Amsterdamse brand weer met groot materiaal uitgerukt naar het koninklijk paleis op de Dam. De portier had brand ontdekt in een portiersloge aan de achterzijde van het paleis. De brandweer, die met niet minder dan 8 wagens arriveerde, heeft het brandje echter met enkele emmers water geblust. Vermoedelijk hadden door het wegwerpen van een bran dende sigaret in een pruilemand, en kele gordijnen vlam gevat. Advertentie reeds een minimale hoeveelheid maakt het kapsel van dames èn heren luchtig en glanzend. arbeiders het gevoel hebben dat ze nu werkejijk worden betaald voor hun werk. Ze hoeven niet meer elke vrijdagmid dag voor „de feodale loonzakjes" in de rij te staan, maar ontvangen hun geld op een eigen conto. Eerst waren hun vrouwen niet erg te spreken over de ingrijpende verandering. Ze misten het weekloon niet weinig en moesten het gezinsbudget helemaal omstellen. Maar achteraf is alles meegeval len. De vrouwen kopen thans op lang zicht en houden in vele geval len nog over ook. Volgens een in- Advertentie) RAAMVENTILATOR typ» INDOIATOR M«t opklapbaar moiorgidtilt •n vaillghaldswiiiar. Frisse lucht... meer energie/ prijs 89.50 Publikotie: "ITHO-SCHIEDAM" gestelde enquête laat reeds een kleine vijftig percent van de maandloon-gezinnen geld op het conto staan. Het chequeloonstelsel heeft in de huishoudingen een soort rationalisa tie bewerkt. Men zou er zuiniger mee kunnen huishouden. Intussen zijn de caféhouders niet ingenomen met de maatregel. De vrijdagse klanten blij ven weg. Ze komen nu op de eerste van de maand, bij voorkeur tijdens het weekeinde en nemen dan vaak hun vrouw mee. Een schaduwzijde is dat het maandloon wel het kopen op afbetaling in de hand werkt. Voor de administratie van de bedrij ven is het chequeloon-systeem een belangrijke verbetering gebleken. Er hoeven nu niet elke week enorme geldsommen van de bank te worden gehaald. Betreffende het ploegen- stelsel, de vakantietijden, de uitbeta ling van loon bij ziekte enz. bespaart de nieuwe regeling veel rompslomp en ingewikkelde berekeningen. Het gaat nu effectiever en eenvoudi ger. De vakbonden bestuderen intus sen alle aspecten van de experimen ten. Ze dringen er op aan de sociale zekerheid van de fabrieksarbeiders op hetz'elfde niveau te brengen als die van 't kantoorpersoneel. Op het ogenblik krijgen de arbeiders hun weekloon of akkoordloon op de laatste uitbetaald, wat nog niet het zelfde is als een maandsalaris. Behal ve in het Stuttgartse geval ontbreken langere vakanties, ruimere opzegter mijnen en andere sociale voorrechten er nog aan. van Teteringen Met ingang van 22 april is de burge meester van Teteringen, de heer L. van G., op zijn verzoek ontslag ver leend uit zijn functie. Zoals bekend, zijn er enige moeilijkheden rond deze burgemeester ontstaan in verband met onregelmatigheden in zijn vroe gere functie. De gemeentenaren van Teteringen hadden aangedrongen op zijn aanblij ven. 0 In Londen zal het eerste Britse „Zid- park", een parkeerruimte waar auto's automatisch worden weggerold, gebouwd worden. De kosten van dit gebouw, dat zes verdiepingen zal hebben zullen 7.5 miljoen gulden bedragen. SMaoUQ«4- de enige speciaalzaak voor'positiekleding Rotterdam: Wester singel 50, 'Den Haag: Noordeinde 196 Onze modellen zij'n MB Bre<^a' Middelburg, ook verkrijgbaar bij: Tilburg. OVER PERIODE 19SS-19S8 Belangrijke verschillen bij ontvangsten De commissie voor de vergelijkende studie der begrotingen van de Bene- Iux-landen heeft haar studie voor de begrotingen over de periode 1955'58 gepubliceerd. In deze studie wordt vastgesteld, dat de totale last van de bndgetaire uitgaven in België en Lu xemburg nagenoeg >4 van het natio naal inkomen beloopt, voor Nederland ligt deze globale last zelfs hoger. Wat de ontvangsten betreft komen belangrijke verschillen tot uiting: in België bereiken de staatsontvangsten 1/5 van het nationaal inkomen, ir Luxemburg ongeveer *4 en in Neder land circa 30 van het totaal. De commissie heeft voorts dat de begrotingsuitgav steeds in grotere steld, i België nog s (Advertentie) Aalsdijk 30 te Singapore Aardijk 29 te Norfolk Abida (t) te Pta. Cardon Alphard 30 te Rio Janeiro Aagtedijk 30 te Rotterdam Aludra p. 30 Texel naar Gdynia Amstelvaart 29 van Amsterdam naar Dagenham Calamares 30 te Guayaquil Caltex the Hague 30 te Abadan Castor 29 te Port of Spain Caltex Arnhem 29 v. Rotterdam n. Sidon Doris 29 te Amsterdam Esso Nederland 30 Fawley Fravizo 29 v. Liverpool n. Las Palmas Haarlem 29 v. Pto. Limon n. Tela Harthor 30 te Rotterdam Helicon 28 v- Petit Goave n. Caracol Holland 1/5 te Durban verwacht Jacob Verolme 29 ten anker bij Panama naar Baltimore Johan van Oldenbarnevelt 30 te Fremantle Kalydon verm. 1/5 v. Dundee n. R'dam Kamperdijk 29 v. New York n. Antw. Kara (t.) p. 29 Aruba n. Delewarehity. Karimun 30 te Houston Kennemerland 30 te Rlo de Janeiro Kermia (t) 29 v. rivier Para n. Curasao Koratia (t) 30 te Pta. Cardon Krebsla (t) 29 v. Gotenburg n- R'dam HOOG EN LAAG WATER 2 mei. nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 10.25 1.65 22.53 1.57 4.11 1.75 16.44 1.44 Terneuzen 10.49 1.82 23.21 1.74 4.36 1.91 17.09 1.61 Hansweert 11.12 1.98 23.37 1.88 5.03 2.05 17.37 1.74 Zierikzee 11.18 1.27 23.46 1.02 4.44 1.64 17.29 1.39 Wemeldinge 11.44 1.44 5.02 1.84 17.46 1.57 Laurenskerk 29 v. R'dam n. Marseille Leiderkerk 29 te Koeweit Lemsterkerk 30 te Bahrein Lieve Vrouwckerk p. 29 n. Port Saïd Loosdrecht 30 te Abadan Malea 30 van Geraldton n. Singapore Maureen (t) p. 29 Key West n. Jacksonville Meliskerk 30 v. R'dam naar Marseille Merwelloyd 30 van Koeweit n. Abadan Mennon 30 te Jeremie Nestor p. 29 Kingston n. La Guaira Notos 30 v. Rotterdam naar Aden Nijkerk 29 van Aden naar Fremantle Orion 28 van IJmulden naar Hamburg Polyphemus 30 te Hongkong Prinses Irene 29 v. R'dam n. Montreal Prins der Nederlanden 29 van van Curacao naar Aruba Radja 29 te Bahrein Sibajak 1/5 te Melbourne verwacht Sliedrecht (t) 29 van Amsterdam naar Novorossisk 9/3 Istanboel verwacht Stad Rotterdam 30 te Freetown Statendam 29 v. New York n. Southampton Straat Lombok 30 van Sydney naar Shellhaven Tibia (t) 30 te Rio Grande Woltersum 30 te Mobile Wonorato 29 v. Manilla naar San Francisco. IJssel 30 van Rotterdam naar Amsterdam (Advertentie) MAÏZENA DU RYEA maakt Uw groenten zo lekker. „redelijk" invoemiveau voor kolen in E.G.K.S. Groot-Brittannië heeft zich tot de Ho ge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) en tot de regering van de zes aangesloten landen gewend naar aanleiding van de maatregelen tot be. perking van de boleninvoer die reeds, zijn genomen of in uitzicht zijn ge steld. Volgens welingelichte kringen heeft de Britse regering zonder deze maat regelen op zichzelf te bekritiseren, aangedrongen op het handhaven van een redelijk niveau voor de invoer van kolen uit 't Verenigd Koninkrijk. Dit in verband met de traditionele han delsbetrekkingen tussen de E.G.K.S.- landen en Engeland en met 't feit dat de Britse kolenexport voornamelijk kwaliteiten betreft, die het minst door de crisis zijn getroffen. Volgens het „crisisplan" van de Hoge Autoriteit waarover de raad van mi nisters der E.G.K.S. zich op 4 mei a.s. zal uitspreken zou de invoer van ko len uit derde landen met omstreeks 45 procent moeten worden vermin derd. Enkele weken geleden heeft de Amerikaanse regering reeds de aan dacht van de betrokken regeringen ge- vstigd op de ernstige gevolgen die een dergelijke beperking met zich mee zou kunnen brengen. 1161. Commandant Sanders had, evenals meerdere luchtvaart-officials al ette lijke malen rapporten ont vangen van vliegers die meenden vreemdsoortige voorwerpen boven hun ter ritorium te hebben waarge nomen, doch persoonlijk was hem dat „genoegen" nimmer te beurt gevallen. Misschien was het daarom, dat hij tot dusver alle vlie gende Schotel-theorieën ge ringschattend had afgewe zen. Allemaal poppenkast. Vandaag echter kon hij welhaast Jan Klaassen en Katrijn in die „poppenkast" zien zitten, want de film van captain Stewart loog er niet om. Hij was danig on der de indruk. Zo zéér zelfs, dat hij op staande voet naar Washington vloog om hierover contact op te ne men met de hoogste auto riteiten. Men hoorde hem welwillend aan en uit niets bleek,, dat men aan de waarheid van zijn woorden twijfelde. Maar toch werd hem zonder veel omhaal duidelijk gemaakt, dat rapporten van dit soort strikt geheim gehou den dienden te worden, daar men in Wash ington niet van zins was onnodig de bevolking de stuipen op het lijf te jagen. worden bestreden door leningen dan in Nederland en Luxemburg. Het blijkt dat in België en Nederland de functies voor landsverdediging, sociale voorzieningen, onderwijs en cultuur, vervoer, verkeer en water staat de belangrijkste plaats innemen. Deze vier functies vertegenwoordigen nagenoeg 3/5 van de functioneel ver deelde uitgaven. Het aandeel der landsverdediging be draagt voor België in 1958 22 (v.j. 21) pet.; voor Nederland 25 (27) pet.; sociale voorzieningen voor België 18 (onv.) pet.; voor Nederland 11 pet. (onv.); onderwijs en cultuur voor België 16 pet. (onv.); voor Nederland eveneens 16 pet. (onv.); volkshuis vesting voor België 2 pet. (onv.); voor Nederland 12 (v.j. 5) pet.; land en tuinbouw voor België 2 (v.j. 1) pet. en voor Nederland 8 (v.j. 10) pet.; vervoer verkeer, waterstaat voor België 15 pet. (onv.) en voor Nederland 10 pet. (onv.); oorlogs schade in België 12 pet. (onv.); voor Nederland (ook rampschade) 2 (v.j. 4) pet. In West-Dultsland is Indertijd op een stuk weg van 70 km lengte bij wijze van proef een maximumsnelheid van 100 km per uur voorgeschreven. In het eerste kwartaal van Uit Jaar zijn er op dat tra ject 190 verkeersongelukken gebeurd. In dezelfde periode van 1958, toen er geen snelheidsbeperking gold, waren er 145 verkeersongevallen. LEZERS SCHRIJVEN Turnzalen in Middelburg In het vex-slag over de deze week ge houden forumavond, betreffende sportvraagstukken, hebben wij nog eens kunnen lezen met welke moeilijk heden de Middelburgse gymnastiek verenigingen hebben te kampen door het grote tekort aan zaalruimte. Het is werkelijk bedroevend, dat 'n turn vereniging van circa 300 leden slechts de beschikking heeft over één zaal ge durende 2 avonden per week, terwijl een andere vereniging moet oefenen in liefst 4 verschillende zalen. Nu is het bekend.' dat door allerlei overheidsmaatregelen ten aanzien van de bouw van nieuwe turnzalen, het zeer moeilijk is om uit deze impasse te geraken. Toch meen ik dat er in deze affaire wel een lichtpunt is en dit bedoel ik dan zowel letterlijk als figuurlijk, want Middelburg is een van de wei nige plaatsen, waar men op de sport velden nog steeds niet de beschikking heeft over een verlichting, zodat deze terreinen gedurende ruim 7 maanden niet kunnen worden benut in de avond uren. Nu is het bekend dat de beoefenaars der veldsporten liever buiten trainen dan binnen, aangezien de oefeningen dan veel doeltreffender kunnen wor den uitgevoerd dan in de zaal. De aan gewezen weg zal dus zijn om op één van de velden een verlichting aan te brengen, zodat dus de veldsport zijn oefengelegenheid kan verplaatsen van de zaal naar het veld, en zodoende krijgen de in* zalennood verkerende gymnasten er tenminste één turnzaal "j- Ongetwijfeld helpt men dus op deze manier de veldsport en tevens de zaalsport en het komt mij voor, dat het aanleggen van een terreinverlich ting niet zo kostbaar is dan het bou wen van een nieuw gymnastieklokaal. Middelburg, C. A. Beukert. FEUILLETUAI DOOR P. G. WODEHOU8E. Het doet me onaangenaam aan. En vanavond ontstemde het me meer Han normaal, omdat ik me zwaar op geknapt voelde met Jeeves. Over die kwestie met dat dinnerjacket bedoel ik. Weliswaar had ik hem gedwongen het hoofd te buigen door hem, zoals beschreven, te bedwingen met de rus tige kracht van mijn persoonlijkheid, maar toch was ik nog steeds een beetje nijdig op hem omdat hij deze kwestie überhaupt ter sprake had ge bracht. Volgens mij had Jeeves een ijzeren hand nódig om hem te be dwingen. „Zo en wat doet hij er aan?" infor meerde ik stijfjes. „Hij heeft heel wat nagedacht over de stand van zaken". „Zo, zo, kijk, kijk". „Op zijn advies ga ik vanavond naar dat gemaskerd bal".. „Waarom?" „Zij zal daar ook zijn. Eigenlijk heeft ze me de uitnodiging toegezon den. En Jeeves vond „Maar waarom niet als Pierrot?" zei ik, terugkomend op het punt wat me al eerder had dwarsgezeten. „Waarom deze breuk met een groot se oude traditie?" „Hij wilde beslist dat ik als Mephis- topheles ging". Ik schrok even. „Zo zo. Dus hij beval je dit speciale kostuum warmpjes aan hè?" „Ja". „Aha!" „Wat is er?" „Niks. Alleen maar aha!" „En ik zal je vertellen waarom ik „aha!" zei. Een paar uur geleden had me die Jeeves een hoon deining gemaakt over het feit dat ik een vol komen normaal wit dinnerjacket droeg, een kledingstuk dat niet al leen tout ce qu'il y a de chic was, maar absoluut de rigueur en In on geveer dezelfde adem had hij er op aangedrongen dat Gussie Fink-Not- tle een smet zou vormen op het aan gezicht van Londen met zijn vuur rode spanbroek. Typisch hè? om zo'n mentaliteit moet ik het hoofd schudden. „Wat heeft hij op Pierrots tegen?" „Ik geloof niet dat hij iets op Pier rots tegen heeft. Maar in mijn geval vond hij een Pierrot niet zo ge schikt". „Dat kan ik niet volgen". „Hij beweerde dat een Pierrotkos tuum, alhoewel aangenaam voor het netvlies, de waardigheid van het Mephistopheleskleed ontbeerde". „Ik begrijp het nog steeds niet". „Hij zei dat het een kwestie van psy chologie was". Nu is er een tijd geweest dat een opmerking als deze me volkomen uit het lood sloeg. Maar een langdurige omgang met Jeeves heeft het vocabu laire van de Woosters aanzienlijk verrijkt. Jeeves heeft altijd als een bloedhond achter de psychologie van het individu aangezeten en ik volg hem nu als een terrier als hij er mee op de proppen komt. „O psychologie?" „Ja. Jeeves hecht een sterk geloof aan het morele effect van kleding. Hij vindt, dat een opvallend kostuum als dit mij stoutmoediger zal maken. Hij dacht dat een piraten-hoofdman eenzelfde effect teweeg zou brengen. Dat was eigenlijk zijn eerste sugges tie maar ik had bezwaar tegen de laarzen". Daar kon ik inkomen. Er is genoeg droefheid in dit leven zonder dat ke rels als Gussie Flnk-Nottle in lies laarzen rondlopen. „En ben je stoutmoediger?" „Nou om je de waarheid te zeggen Bertie, niet bepaald nee". Er kwam een vleugje van medelijden bij me op. Al hadden we elkaar dan in jaren niet gezien, deze man en ik hadden toch eens met inkt besmeurde pijlen naar eikaars hoofd geworpen. „Gussie" zei ik „neem een goede raad aan van een oude vriend en ver toon je op geen mijlsafstand van die fuif". „Maar het is mijn laatste kans om haar te zien. Morgen gaat ze weg om bij een stelletje vrienden op het land te logeren. Bovendien, je kunt nooit weten". „Wat kun je nooit weten?" „Of dat idee van Jeeves niet zal werken. Ik voel me nu een verschrik kelijk uilskuiken, toegegeven, maar wie weet wat er gebeurt als ik tus sen een masse mensen ben die er al lemaal even idioot uitzien. Als kind heb ik ook eens zoiets meegemaakt op een kerstpartijtje. Ze hadden me verkleed als konijn en ik schaamde me dood. Doch toen ik eenmaal op het fuifje was en andere kinderen zag, die pakjes aan hadden waarbij vergeleken het mijne nog heilig was, voelde ik me sterk en nam vrij deel aan de geneugten en at zelfs zo ste vig mee dat ik twee keer heb over gegeven in de taxi die me naar huis bracht. Ik bedoel maar, je kunt zo iets nooit bekijken als je nuchter bent". Ik dacht even na. Het klonk wel re delijk natuurlijk. „En je praat mij niet uit het hoofd dat in de grond beschouwd het idee van Jeeves nog zo mal niet is. In een opvallend Mephistophelespak kan ik in ieder geval iets indruk wekkends doen. Kleren maken de man. Kijk maar eens naar de wa tersalamanders. Gedurende de brons tijd is het mannetje schitterend van kleur en dat helpt hem heel goed". „Maar jij bent geen mannetjessala mander". „Ik wou dat het waar was. Weet jil hoe een mannetje een vrouwtje het hof maakt, Bertie? Hij gaat vlak voor haar staan, zwaait met zijn staart en buigt zijn lichaam in een halve cirker. Dat zou ik nog wel kunnen op mijn hoofd. Nee, als ik een mannetjessalamander was zou het geen probleem voor me zijn". „Maar als jij een mannetjessalaman der was, zou Madeleine Bassett zelfs niet naar je kijken. Althans niet met een liefhebbend oog". „Zeker wel, als zij een vrouwtjessa lamander was". „Maar dat is ze niet". „Nee, maar als ze dat eens was". „Nou als ze dat was, zou jij niet verliefd op haai worden". „Zeker wel als ik een mannetjessa lamander was". Een licht kloppen van de slapen ver telde mij dat het gesprek hier zijn verzadigingspunt wel bereikt had. „Nou in ieder geval", zei ik, „laten we spijkers met koppen slaan en het niet meer hebben over denkbeeldige onzin van staarten zwaaien en zo, het kardinale punt is dat je als Mehpis- toplieles moet verschijnen op een ge maskerd bal. En Ik vertel je uit mijn >ere ervaring Gussie, dat je je niet amuseren". rijper zult „Het gaat er niet om of ik me amu seer of niet". „Ik zou niet gaan als ik jou was". „Ik moet gaan. Ik heb je al eerder verteld dat ze morgen de provincie in gaat". Toen gaf ik het op. „Het zij zo" zei ik. „Doe dan je eigen zin maar... ja Jeeves?" „De taxi van mijnheer Fink-Nottle, mijnheer. „Hè?" De taxi, eh... Je taxi, Gussie". „O, de taxi? O ja, natuurlijk ja ze ker... welbedankt Jeeves... En terwijl hij de weeë glimlach glimlachte die de Romeinse gladiato ren de keizer toewierpen voordat ze de arena betraden, droop Gussie af. En ik wendde met tot Jeeves. Het ogenblik was aangebroken om hem zijn plaats te doen weten en ik was er sterk voor. Het was een beetje moeilijk om het begin te vinden natuurlijk. Hoe vastbesloten ik ook was hem de waarheid te zeggen, wilde ik toch aan de andere kant zijn gevoelèns niet al te zeer kwetsen. Zelfs als wij met ijzeren hand de zaken aanvatten weten wij Woosters dit nog te doen op kameraadschappelijke wijze. Hoewel 11c goed beschouwd niets kon winnen door de zaak voorzichtig in te leiden. Het is nooit goed om om de zaken heen te draaien. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 22