PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KONINGIN VERRAST MET EEN MILJOEN „Gevers stellen mij in staat weer anderen blij te maken" ^itf Algerijn Ferhat Abbas wil wel naar Parijs Kou, regen, wind, i maar toch FEEST BILT 202e jaargang - no. 102 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 1 mei 1259 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van J Ir-. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. I of 8546); Middelburg, Markt 81, tel. 8841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, a tel. 2094. Luisterrijke vijftigste verjaardag Tijdens het défilé wuifden de leden van de koninklijke familie vanaf liet bordes voor het paleis Soestdijk naar de langstrekkende menigte. Duizenden hebben koningin Juliana gisteren op haar vijftigste verjaardag hulde gebracht en gelukwensen aangeboden. In de ochtend was er een indrukwekkende bloemenhulde bij paleis Soestdijk, waaraan talrijken uit alle delen van ons land deelna men. In de middag werd het geschenk overhandigd door de voor zitter van het comité „Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin", jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Het grote cadeau, dat bijeen is ge bracht door de bewoners van Nederland, van Nederlands Nieuw Guinea, van Suriname en de Nederlandse Antillen, bestond uit ruim een miljoen gulden. De koningin zal dit geld voor liefdadige doeleinden bestem men. Naast deze som gelds, bij eengebracht uit voornamelijk kleine spontane giften, ontving koningin Juliana een bijzonder fraai armbandhorloge. Het is een sieraad, met 275 briljanten, die gevat zijn in platina. Aan dit produkt van Nederlandse handnijverheid is 345 uur ge werkt. Ook zal als persoonlijk geschenk nog de werkkamer van de koningin worden ver nieuwd. Onder meer zal er een handgeknoopt Deventer tapijt van 45 vierkante meter worden gelegd. Ontroerd en overweldigd was de ko ningin. Ze zei in haar dankwoord ge troffen te zijn door de hartelijkheid, waarmee velen hebben geofferd. Over het grote geldbedrag dat zij ontving zei de koningin dat de gevers haar in staat stellen weer anderen in het gehele koninkrijk blij te maken. Dit noemde zij het grootste genoegen dat men haar bereiden kon. Het vooruit zicht dat haar werkkamer zo mooi zou worden vond zij een reden om die dagelijks met nog meer animo bin nen te gaan cu er haar werkuren door tc brengen. Ook voor het fraaie hor loge uitte zij haar hartelijke dank. De talrijke goede wensen, zo zei de koningin, zullen mij met nieuwe moed bij het begin van mijn twee de eeuwhelft vervullen, ook al hoop ik niet het einde daarvan nog te beleven. De leeftijd van 50 jaar noemde koningin Juliana voor haar heel aantrekkelijk- Men heeft, zo zei zij, al d/ie tijd gelegenheid gehad een goede dosis ervaring en levens wijsheid te krijgen. Het vallen en opstaan, de teleurstellingen, zoals het onrecht en de andere vreselijke dingen, die onze tijd nog te zien heeft kunnen geven, maar ook de wonderbaarlijke goede en mooie be levenissen. Aan de andere kant, al dus de koningin, is men met 50 door gaans nog geheel fit, geestelijk van zins en fysiek in staat deel te ne men aan het volle veelzijdige leven, zoals God het geeft in al zijn fleur en in al zijn ernst terwijl er al iets van het milde licht van de levens avond zichtbaar wordt." „Ik ben gelukkig terug en vooruit te mogen zien samen met hen. die mij -lief zijn, met mijn man en onze vier kinderen. Intens dankbaar, ook mijn moeder nog in mijn nabijheid te mo gen hebben en tevens gelukkig, om ringd te zijn door zoveel echte, war me hartelijkheid en sympathie", zo besloot koningin haar toespraak. Feest in de regen Druili-ge regen kon in de ochtend niet verhinderen, dat duizenden jongens en meisjes reeds vroeg op de been waren om zangaubades te brengen. Vrolijk beierende klokken, vlaggende gebou wen en huizen, kinderen met. oranje- sjerpen en rood-wit-blauwe toeters ga ven aan deze dag de blijde sfeer, die zo karakteristiek is voor het verjaar dagsfeest van de landsvrouwe- Reeds uren voor het traditionele bloemcndefilé te Soestdijk stonden honderden in de rij voor de hekken van het koninklijk paleis. Onder hen bevonden zichi mannen, vrouwen en kinderen die reeds vroeg hun woon steden hadden verlaten om in de bon te stoet aan hun vorstin hulde te brengen. Er waren dure boeketten anjers, maar ook simpele ruikertjes- Ze waren met dezelfde bedoeling mee gebracht; die geurende lathyrus van enkele Haagse dames en het verfom faaide boeketje pinksterbloemen van een verlegen meisje uit Spakenburg Even over half elf betrad het ko ninklijk gezin het bordes: de jarige vorstin gekleed in een oranjekleurig complet, pritns Bemhard gestoken in een bruin kostuum met een anjer op de rever en voorts de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke. Tijdens het vrolijke voorbijtrekken van de stoet verraste een gezelschap uit West-Friesland de koningin met een „Vader Abraham", een groot brood dat in enkele delen van ons lam-d aan SO-jarigen wordt aangeboden. De bakker had erop gespoten„On danks de veel bewogen tijden bomt Abraham U toch verblijden. Mogen de jaren, die nu volgen U voorspoed ge ven en weinig zorgen". De koningin was zó enthousiast en blij met dit Westfries cadeau dat zij de fotografen en T.V-cameramannen het bordes opriep om met de koek in de hand te poseren. Treffend was het moment, waarop een groep Surinaamse vrouwen het bor des beklom en de vorstin namens de bevolking van Suriname een mand met vruchte'n uit dit land aanbood. Hoewel de zon af en toe verwoede po- giimgen deed door te breken om de feestvreugde te verhogen bleef het toch guur. De koningin liet zich haar bontjasje brengen en ook de prinses sen trokken iets warms aan. Later was het de beurt aan de jeugd om de vorstin hulde te brengen. Twaalfhonderd jongens en meisjes uit Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen namen aan dit ver- jaarsfestijn deel en zij deden het met veel verve en enthousiasme. Na dit feest kwamen 150 vrouwen, van de 180, die op 30 april 1909 ge boren zijn getooid met grote strik ken de jarige koningin Bieder- meyerboeketten aanbieden. Deze bloemenhulde werd in een gróte (Zie slot pag. 3 kol. 2) Loco-burgemeester verbood muziek op koninginnedag Het is al een jaren oude tradi- s tie. dat de fanfare uit Neder- H liemert op koninginnedag een rondmars door het dorp houdt. v- Dit lag ook dit jaar weer in de bedoeling. De loco-burgemees- H ter, die de zieke eerste burger |f van de gemeente Kerkwijk M vervangt, wilde voor de muzi- eez kale rnars echter geen vergun- §f ning afgeven, omdat hij een |f H dergelijke manifestatie heidens M vindt. Pogingen van de com- ff missaris der koningin der H provincie Gelderland konden H dit verbod niet ongedaan maken. Desondanks besloot §i het muziekkorps uit Nederhe- 1 mert toch te musiceren, omdat H H het bestuur er van overtuigd jZ is, dat een eventueel proces- s verbaal door de gemeentenaren H mee betaald zal worden. ïiijmiimniiÉraiiiniïiHmnifiimrmiiiiiniiilmmnimiiHniiiiniiiinii - A §p t'Wm. Dit. is het horloge, bezet met 275 in platina gevatte briljanten, dat jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht en voorzitter van het comité „Verjaarsgeschenk H. M. de Koningin", donderdagmiddag in de stuczaal van het paleis Soestdijk aan de koningin aanbood. Het is een onderdeel van net geschenk van het Nederlandse volk aan zijn jarige, ko ningin. Het horloge van Zwitserse makelij is door de Nederlandse hand nijverheid bewerkt en vergde 3$5 werkuren. Geen erkenning onafhankelijkheid vooraf nodig Ferhat Abbas, de premier van de „Algerijnse regering in bal lingschap", heeft donderdag te Beiroet verklaard dat hij bereid is om met president De Gaulle in Parijs te gaan onderhande len, indien bij voorbereidende besprekingen, op neutraal ter rein te houden, gebleken is dat er mogelijkheden bestaan voor Koninginnedag in Zeeland: WAT EEN koninginnedag! Guur, koud, regen, stormachtige wind.... Maar niettemin: vreugde! Vreugde, on danks het afgelasten van festiviteiten, verregende feestmutsen en natte, in eengestrengelde vlaggen.... Zeeland Ader de de vijftigste verjaardag van konin gin Juliana en hoe verkillend de gore wind en de slagregens in Vlissingen viel in het afgelopen etmaal 23 mm re gen ook mochten zijn, alom was er vreugde! Vooral de jeugd trok zich van de koude weinig aan en vierde het feest met een verwarmend enthousiasme. In kleurige optochten trok de jeugd door de straten en waar de organisatoren een optocht afgelasten, waren het de kinderen, die spontaan een „eigen op tocht" letterlijk op de been hielpen en hielden! En waar zoals in Vlissingen de feestelijkheden werden opge schort tot 5 mei, kon men toch aan de stemming van de jeugd, de vlaggen en de met oranje getooide mensen iets van de koninginnedagsfeer proeven. Overi gens had dit niet-doorgaan van de fees telijkheden in Vlissingen mede tot ge volg, dat het in Middelburg nóg drukker was dan het hier bij dergelijke gebeur tenissen gewoonlijk reeds is. In de avonduren was de binnenstad daar één golvende mensenzee! En dit na een dag, waarop men in de gehele provincie festiviteiten moest laten „wachten" tot de regen ophield en soms in alle haast in zalen en overdekte ruimten andere feestelijk heden moesten worden geïmproviseerd. De drukte in Middelburg was representatief voor de stemming in de gehele provincie: watm enthousiasme, in schril contrast tot de lage temperatuur. Het ondanks alle nare voor spellingen van pessimisten in de avonduren te Middelburg toch afgestoken en schitte rend geslaagde vuurwerk, was hiervoor symbolisch! Middelburg In Middelburg moesten alleen de drie reveilles, die 's morgens om acht uur gehouden zouden worden in verschillende stadsdelen wijken voor de storm en de gutsende regen, alsmede de volleyballers, die vanzelfsprekend met deze wind niet konden 'spelen. Maar de rest van het programma ging geheel door. Reeds vroeg in de morgen werd in de Nieuwe Kerk een samenkomst gehouden, waarbij in kerkelijk verband het heugelijk feit in het leven van onze vorstin herdacht werd. Deze dienst stond onder auspiciën van de voorgangers van de Hervormde Kerk, de Geref. Kerk, de Doopsgezinde Gemeente, de R.-K. Kerk, de Chr. Geref. Kerk, het Leger des Heils, de Lutherse Kerk, de Molukse Kerk, de Geref. Kerk Art. 31 K.O. en de Ad ventkerk, allen te Middelburg. Om kwart over negen zorgden de Middelburg se padvindsters en padvinders voor het hijsen der vlaggen, waaraan de padvindersband een ceremoniële omlijsting gaf. Daarna was het opstellen geblazen voor het groot blikken- bussendrumfestival, dat het pijpers- en tam boerskorps „Juliana" in elkaar gezet had. Het leek er echter op dit vroege uur op of de regen de sti'ijd zou winnen. Maar de jeugd gaf het niet zo gauw op. Het festival moest doorgaan. Bibberend van de kou stonden ze om elf uur in gesloten gelede ren op de Markt, dapper slaand op bussen, wasketels, pannendeksels om de kou te ver geten. Van alles hadden de jongens en meisjes verzonnen om zo potsierlijk mogelijk voor de dag te komen. (Zie slot pag, 2 kol, 1 een oplossing die het einde be tekent van de oorlog in Algerije. (Zoals bekend heeft president De Gaulle de Algerijnse rebellen lang geleden reeds uitgenodigd, in Parijs over een „vrede der dapperen" te komen praten). „Wij zijn thans bereid om te onder handelen zonder een voorafgaande erkenning van onze onafhankelijk heid", verklaarde Ferhat Abbas bo vendien. Hij voegde daar direct aan toe dat het volk van Algerije vastbesloten is de strijd voort te zetten tot het erkenning heeft verkregen van zijn recht op onafhankelijkheid. „Ondanks de zware verliezen die Al gerije zijn toegebracht bijna een kwart miljoen mensen zijn gedood zijn wij vastbesloten met de strijd voort te gaan, omdat we niet willen dat al dit bloed om niet vergoten is", verklaarde de leider van de te Cairo zetelende Algerijnse rebellen- regering. Japanse regering wil imitatie tegengaan Het -Japanse parlement heeft een door het ministerie van handel voor gestelde wet aangenomen, die be oogt een einde te maken aan het na maken van bnitenlandse ontwerpen door Japanse exporteurs. Reeds eer der waren pogingen in het werk ge steld om dergelijke praktijken tegen te gaan, maar deze pogingen zijn tot dusverre slechts voor een deel ge slaagd. De regering wil door de nieu we wet ertoe bijdragen, dat Japan een goede naam krijgt op de buiten landse markten. Volgens regeringsambtenaren zijn er de laatste jaren uit het buitenland tal van klachten gekomen over het namaken van ontwerpen op het ge bied van textiel, aardewerk, fototoe stellen, aanstekers, vulpennen, speel goed, meubelen en vele andere pro- duktën. In de afgelopen winter werd aan een missie van de Japanse speel goed industrie de toegang geweigerd tot gedeelten van de speelgoedbeur zen, die in Engeland en Duitsland werden gehouden. De Engelse en de Duitse fabrikanten vreesden name lijk dat hun Japanse concurrenten erop uit waren hun ontwerpen na te maken. VERWACHT... Geldig tot hedenavond OPKLARINGEN Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Iu het westen iets minder koud. maar in het oosten iets lagere temperaturen dan gisteren. 2 mei ZON EN MAAN Zon op 5J.0 onder 20.04 Maan op 3.07 onder 14.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1