PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „TOP" WELLICHT NAAR SAN-FRANCISCO Westerse ministers in Parijs nog oneens Koninklijke onderscheidingen in Zeeland BILT KONINGIN ONTVING MINISTER VAN STAAT DR. W. DREES 202e jaargang - no. 101 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Fagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per ,kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 april '-3 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent. p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3848); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L, Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terreuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Eisenhower en Kroesjtsjew hebben geen bezwaar: Zowel president Eisenhower van de Verenigde Staten als de Russische premier Nikita S. Kroesjtsjew hebben zich gisteren in positieve zin uitgelaten over het denkbeeld, een eventuele topconferentie in San Francisco te houden. Kroesjtsjew deed dat in een telegram aan de burgemeester van die Amerikaanse stad; Eisenhower wekte gisteren op zijn persconferentie in Washington de indruk, dat hij zich in beginsel niet zou verzetten tegen het denkbeeld naar San Francisco te gaan als deze stad zou worden gekozen als plaats voor een topconferentie. De burgemeester had de top-leiders uitgenodigd, nadat premier Macmillan van Groot-Brittannië zich voorstander had getoond Van het houden van de conferentie in zijn gemeente. „Eenstemmigheid" in Warschau Tijdens het overleg van de ministers van buitenlandse zaken van de wes telijke Grote Vier de Verenigde Staten, Engeland,'Frankrijk en West- Dtrïtsland te Parijs is gisteren overigens gezegd, dat bet westen het honden van een topconferentie offi cieel nog geenszins als een uitge maakte zaak beschouwt. Dit in tegenstelling tot de landen van het Pact van Warschau, die woensdag in een communiqué er van uitgingen dat het westen en het oosten volledig met het hou den van een topconferentie ak koord gaan. Dit communiqué werd uitgegeven na tweedaags overleg in de Poolse hoofdstad, dat ein digde met de „eenstemmig^ be tuiging van steun aan de Russi sche voorstellen voor een vredes verdrag met Duitsland en de be ëindiging van het bezèttingsbe- wind in West-Berlijn". In westelijke diplomatieke kringen te Parijs was men gisteren van me ning, dat de kloof tussen het westen en oosten nog steéds groot is. Er zou echter ook nog veel gedaan moeten worden om de meningsverschillen tussen de westelijke mogendheden onderling uit de weg te ruimen. Deze zouden van taktisclie aard zijn, ten minste in hoofdzaak. Na hun besprekingen van gisteren, die „een zeer bevredigend verloop" hadden, hebben de ministers instruc ties gegeven aan de werkgroep van deskundigen, - die bepaalde aspecten van de vraagstukken die in Genève Vijftig jaren Mijn vijftig jaren". Deze woor den vormden in vroeger eeu wen niet zelden de titel van mémoires, geschreven door mensen die trots waren, het tiende kroonjaar te hebben gepasseerd. Tegenwoordig is dat anders... De belangwekkendste mémoires worden pas geschreven door grootheden die eerst jarenlang de. pensioengerechtigde leeftijd gene geerd hebben. Het belang van deze vijftig-jaren-grens is de laatste tijd, nu het mensenleven gemiddeld veel langer duurt dan vroeger, veel min der geworden. Ook onze Vorstin, Koningin Juliana die vandaag haar vijftigste ver verjaardag viert, zal daarbij wel licht minder lang „stilstaan" dan bij haar voorzaten het geval was. Maar toch, bij het voltooien van dit tiende kroonjaar zal zij door haar volk nog indrukwekkender dan op andere verjaardagen bij huldebetuigingen worden bepaald. Meer nog dan an ders zal men willen demonstreren, hoezeer haar hartelijk meelevende optredend als samenbindende vorstin in deze zo bij uitstek verdeelde natie op prijs wordt gesteld. Tuist deze verdeeldheid van ons volk I bepaalt de omstandigheden waar- onder deze verjaardag wordt ge vierd. De kabinetscrisis zal misschien ook op deze dag, tussen de huldigin gen door, de aandacht van de ko ningin vragen. Dat past in de sfeer, die tegenwoordig bij een vijftigste verjaardag behoort; de aandacht is niet op het verleden maar op de toe komst gericht. En daarbij is het ver trouwen gewettigd, dat in dc jaren die komen zo goed als in die welke achter ons liggen, dit volk ondanks al zijn onderlinge tegenstellingen grote prestaties kan verrichten. Want op de achtergrond van al onze verschillen staat toch altijd een saamhorigheid die alleen in de uren des gevaars naar buiten blijkt, maar die in Juliana verpersoonlijkt wordt. Mogen aan onze zo warm meeleven de en vooral op dit ogenblik met zo moeilijke vraagstukken kampende koningin na het afsluiten van deze halve levenseeuw nog vele gezegende regeringsjaren gegeven worden! aan de orde zullen komen, moesten bestuderen. De deskundigen kwamen onmiddellijk na de ministersconferen tie bijeen. Vandaag vergaderen de ministers weer. Naar een westerse formule Naar verluidt zou de westerse for mule voor Genève zich in deze rich ting bewegen: Het westen zal weigeren, te vol doen aan het Russische ultimatum Berlijn te verlaten. Maar het zal be reid zijn, te praten over een nieuwe wijze van toepassing van zijn Ber- lijnse rechten en over een mogelijke „associatie" van de Verenigde Naties in een nieuwe regeling voor Berlijn. Het westen zal Rusland misschien een gecombineerd inspectiesysteem op de grond en in de lucht, zich uit strekkende van de Oeral tot de At lantische Oceaan, aanbieden als een middel om de spanning in de koude oorlog te verminderen. Later zou dit gevolgd kunnen wor den door een akkoord over „pla fonds" voor de sterkte van legers en bewapening maar alleen wanneer wezenlijke vordering wórdt gemaakt in de richting van een hereniging van Duitsland. Het westen zou misschien bereid zijn, vrije verkiezingen voor heel Duitsland naar een latere datum te verschuiven inplaats van erop te staan dat die verkiezingen de eerste stap zijn naar Duitse hereniging. DE KABINETSFORMATIE Geen conclusies mogelijk over richting waarin oplossing wordt gezocht (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren heeft de koningin in paieis Soestdijk de minister van staat, dr. W. Drees ontvangen. Het bezoek van dr. Drees houdt ongetwijfeld verband met het feit, dat de koningin zich uit voerig en van alle kanten wenst te laten inlichten, nu de politie ke constellatie in ons land bij zonder moeilijk is geworden. Over de mogelijkheden die nog openstaan en over de weg, die het best gevolgd kan worden om enige kans op een oplossing van de kabinetscrisis binnen niet te lange tijd te behouden heeft zij nu kennelijk ook de mening van dr. Drees gevraagd. Het is de gewoonte bij kabinetsfor maties, dat het staatshoofd voor dc aanwijzing van een formateur de minister-president raadpleegt. Zij heeft dat ook nu weer gedaan. Dat wil zeggen: zij heeft een gesprek gevoerd met prof. Beel. Doch deze neemt het minister-presidentschap nog pas betrekkelijk kort waar. Vóór hem heeft dr. Drees ju. nuiang deze hoge post bekleed. Alleen al uit dien hoofde is het begrijpelijk, dat de koningin hem voor een gesprek heeft uitgenodigd. Daar komt bij, dat dr. Drees voor treffelijk op de hoogte is van de binnenlandse politieke verhoudingen en dat de koningin aan zijn oordeel veel waarde hecht. We geloven niet, dat uit het be zoek van dr. Drees aan de konin gin bepaalde conclusies getrokken kunnen worden omtrent de rich ting waarin men een oplossing zoekt. Het enige dat vaststond was, dat de voorbereidende werk zaamheden voor de aanwijzing van een formateur nog niet waren beëindigd. Ook bleek uit het ge sprek van de koningin met dr. Drees dat van een geheime op dracht tot kabinetsformatie, waar over woensdagmorgen enkele dag- Geheimzinnige dood van Belgisch meisje De zeven en een halfjarige Josee Blancke, uit Dilbeek, in België, viel, terwijl zij op straat speelde, plotse ling met een bebloed gezicht neer. Zij werd in allerijl naar een ziekenhuis overgebracht, waar werd vastgesteld a at een kogel, afkomstig uit een ka- liber-69 geweer zoals dat in de af gelopen oorlog werd gebruikt, door de schedel in de rechter oogkas was terecht gekomen. De dood was on- r ïddellijk ingetreden. Volgens een door de politie geraad pleegde deskundige is het noodlotti ge schot op een afstand van zeven honderd tot duizend meter afgevuurd. Russen minder star in kwestie van controle op kemproevenakkoord Rusland heeft Engeland en de Ver. Staten op de conferentie over het staken van de kernproeven te Ge nève de verzekering gegeven, dat onderzoékploegen vrij toegang zullen hebben tot het grondgebied van de drie atoommogendheden om kernex plosies op te sporen, als het onder zoek wordt verricht in overeenstem ming met het Russische voorstel voor een van te voren vastgesteld aantal controles per jaar, zo is van con- ferentiezijde meegedeeld. Zoals bekend eisten de Russen aan vankelijk toestemming van alle drie landen vóór er een inspectieploeg gezonden kón worden naar de plek waar een ontploffing zou hebben plaatsgevonden. De Rus Tsarapkin verklaarde nu dat onderzoekploegen naar het betreffen de land gezonden konden worden, zo dra technische deskundigen op basis van een „objectieve" meting met in strumenten een incident op kernge bied hadden vastgesteld. In geen ge val mag de beoordeling hiervan wor- 'h'-': overgelaten aan dé „speculaties van het hoofd van de commissie van toezicht", aldus Tsarapkin. bladen gewaagden, geen sprake is. Vrij veelvuldig hoort men de naam noemen van prof. Zijlstra, de demis sionaire minister van economische zaken. Hij zou in aanmerking ko men om een nieuwe poging tot ka binetsformatie te wagen. De antirevolutionaire kandidaat-mi nisters in het kabinet-in-wording van prof. De Quay, hebben tenslotte aan prof. De Quay meegedeeld, dat zij weinig vertrouwen hadden in de ver wezenlijking van een christelijk-so- ciaal program door het kabinet, dat die op het oog had. Als men hen daarom beschouwt als de „spelbrekers", dan zou het moge lijk zijn de opdracht aan een anti revolutionair te verstrekken. Toen de Nederlandse heer Dekkertijdens een bezoek aan de Spaanse familie Del Pozoverteldedat prinses Irene met veel plezier liet boek ,JPlatero en ik" van de Spaanse Nobelprijs winnaar Juan Jimenez had gelezen, en de wens te kennen heeft gegeven zelf een ezeltje te bezitten als Platerode hoofd figuur uit het boek, vatte de zoon des huizes, Manuel Del Pozo het plan op met vier vrienden naar Nederland te reizen om de prinses een ezeltje aan te bieden. Dat gaat nu gebeuren; de vijf studenten vertrekken begin juni naar Nederland voor een voettocht, welke vijftig dagen zal duren. Zij brengen drie ezeltjes mee waaruit de prinses mag kiezen. Een ander ezel tje gaat naar de heerDekker, hetderde naar Artis in Am sterdam. De foto toont de vijf studenten die druic doende zijn één van de ezeltjes te verzorgen. Spaans vliegtuig neergestort Alle inzittenden (28) omgekomen Een Spaans passagiersvliegtuig is woensdag tussen Barcelona en Ma drid neergestort. De 28 inzittenden zijn om het leven gekomen. Bij de 25 omgekomen passagiers bevonden zich ook de bekende Spaanse turner Joaquin Blume en zijn vrouw. De 26-jarige Blume werd in 1957 in Parijs Europees kampioen met een verrassende overwinning op de Rus Titov, die in Melbourne drie gouden medailles had veroverd. Blume was elf maanden geleden getrouwd met Maria José Bonet, die met hem ver ongelukte. TRADITIEGETROUW zijn er ook dit jaar tor gelegenheid van de ver jaardag van H.M. Koningin Juliana vele koninklijke onderscheidingen verleend. In Zeeland werd tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leemv benoemd Ir. J. H. van der Burgt te Middelburg, hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswater staat. De onderscheiding officier in de Orde van Oranje Nassau werd toegekend aan dr. C. G. Ramselaar te Axel, geneesheer-directeur van 't r.-k. ziekenhuis van de St. Elisa- bethstichting te Sluiskil en aan dr. ir. C. W. G. van Beekom te Goes, rijkslandbouwconsulent- Veertien inwoners van Zeeland wer den benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, te weten de bur gemeester jhr. I. A. den Beer Poortu- gael van Veere, P. F. van Hootegem van Sluis en A. P. Kostense van Bier vliet; vlootaalmoezenier J. S. Nieu- wendijk te Vlissingen en de heren J. VV. van den Doel, directeur van de Scheldebank N.V. te Zierikzee, D. van Gelder, graficus te Vecre, J. de Vries, directeur van het post- en telegraaf kantoor te Hulst, I. van Noppen, hoofd van een bijzondere lagere school te Middelburg, J. van Goor te Hansweert, oud-waterstaatkundig hoofdambte naar le klasse van de Rijkswater staat, C. P. Kuijper. wethouder van Ouwerkerk, P. J. do Leeuw» mossel handelaar en conservenfabrikant te Yerseke, A. W. Gevaal te Grijpsker- ke, bestuurslid van o.m. de Z.L.M., J. de Jonge te Ellewoutsdijk, lid hoofd bestuur Ned. Ba' kersbond en S. Hille- brand te St. Laurens, lid hoofdbestuur Bond van smeden, constructie- en ma chinebedrijven. Voorts werd een groot aantal medail les in goud, zilver en brons, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau toegekend. Ir. J. H. van der Burgt Dr. C. G. Ramselaar Tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw is benoemd ir. J. H. van der Burgt, de hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland met standplaats Middelburg. Ir. Van der Burgt werd op 3 juli 1897 te IJmuiden geboren. Hij slaagde in 1921 voor zijn inge- nieursexamen aan de Technische Ho geschool te Delft. In november 1921 trad hij in dienst bij de Rijkswaterstaat met stand plaats West-Terschelling. Hierna werd hij belast met het werk in de arrondissementen Roermond, Hoorn, Leeuwarden, Rotterdam, waarna hij in 1949 bevorderd werd tot hoofd ingenieur A. In februari 1950 werd hij benoemd tot H.I.D., belast met de waarneming van de directie Boven- Rivieren, hetgeen hij op 1 mei defini tief werd. Via Haarlem werd Ir. Van der Burgt in 1953 belast met de di rectie Zeeland. In 1947 werd hij van ridder bevorderd tot officier in de orde yan Oranje-Nassau. Dr. C. G. Ramselaar, die benoemd werd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, werd 14 februari 1901 te Amersfoort geboren. Na zijn h.b.s.- opleiding aan net Canisius College te Nijmegen, studeerde hij medicijnen te Utrecht, waar hij in januari 1928 zijn artsexamen deed. Na zijn opleiding tot chirurg-gynaecoloog voltooid te hebben, vestigde hij zich als zodanig in december 1933 in Terneuzen. Sinds januari 1950 is dr. Ramselaar genees heer-directeur van het r.-k. zieken huis te Sluiskil. De onderscheidene was vele jaren voorzitter der afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Kon. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en tevens voorzitter van de afdelingsraad van deze maatf schappij. Dr. ir. C. W.Cvan Beekom Dr. ir. C. W. C. van Beekom te Goes, die eveneens werd benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau, werd 7. oktober 1913 te. Arnhem ge-. boren. Hij behaalde het h.b.s.-diploma in 1931 te Arnhem en studeerde ver volgens aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, waar hij in 1938 het ingenieursdiploma verwierf. Op 7 fe bruari 1952 promoveerde ir. Van Beekom tot doctor in de landbouw wetenschappen. Sinds 1938 was hij o. m. deskundige voor de uienteelt bij de Stichting Ned. Uien Federatie. In de cember 1943 werd hij rijkslandbouw consulent voor Noord-Zeeland en Goe- ree-Overflakkee en sinds 1947 voor de Zeeuwse eilanden. Per 1 jan. 1951 werd ir. Van Beekom voorzitter van het College van Consulenten in Zee land; in 1954 werd hij secretaris van de Raad voor de Landbouwvoorlich ting en in 1955 secretaris-penning meester van het Provinciaal Onder zoekcentrum voor de landbouw in Zeeland. In Zeeland is hij voorts o.m. advise rend lid van het dagelijks- en hoofd bestuur der Z.L.M. De heer Van Beekom ïs erelid van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Goeree- Overflakkee. Explosie op tankship eist acht mensenlevens Acht bemanningsleden van het Noor se 17.260 ton metende tankschip „Farmand" zijn gisteren gedood door een explosie in de machinekamer. Acht anderen werden gewond, van wie rijf ernstig. Het schip vroeg gistermorgen om onmiddellijke hijstand en medische hulp nadat het in de Indische Oceaan op 120 mijl van de Australische stad Fremantle door een explosie en een daaropvolgende brand was getroffen. Het meldde dat de brand onder con trole was gebracht. Een andere Noorse tanker „Beau mont" was spoedig ter plaatse maar had geen arts aan boord. Het Itali aanse passagiersschip „Australia" begaf zich onmiddellijk op weg. In tussen zonden twee artsen aan boord van het passagiersschip radiografisch instructies voor behandeling van de gewonden. De „Farmand" was 23 april uit Ade laide vertrokken met hoofdzakelijk water in de tanks als ballast. Het schip was op weg naar de Perzische Golf. Het had een bemanning van 45 koppen. Vermist Engels vliegtuig in Turkije gevonden Een K.A.F.-toestel heeft het wrak van het sedert donderdag j.l. vermis te Britse vrachtvliegtuig van het ty pe Tudor, dat geheime uitrusting voor een Australische raketbasis aan boord had, op een 4200 meter hoge bergpiek ten noorden van het Wan-meer in Turkije ontdekt. Dit grote Turkse meer lag op de route van het toestel naar Teheran. Het toestel had op zijn laatste vlucht 12 man aan boord. Enkele dagen ge leden had Engeland nog inlichtin gen gevraagd aan Rusland, maar de Russen antwoordden van niets te we ten. VERWACHT... Geldig tot hedenavond ONBESTENDIG. Aanvankelijk zwaarbewolkt uiet op vele plaatsen regen, later van het westen uit enkele opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Krach- tfge, nu en dan harde noordelijke tot noordwestelijke wind. Koud weer. ZON EN MAAN 1 mei Zon op 5.12 onder 20.03 Maan op 2.40 onder 13.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1