PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S.E.R.-ADVIES VOOR TOEKOMSTIG BELEID: Regelingen voor de vergoeding van zoutschade afgekondigd BILT PANAMA KRIJGT HULP VOOR STRIJD TEGEN INDRINGERS FRACTIELEIDERS BIJ KONINGIN 202e jaargang - no. ICO Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 29 april '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546): Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adrn. tel. 2094. Drie stromingen met eigen voorstellen -)C Huurverhoging met looncompensatie -)c Geleidelijke afschaffing melksubsidie met compensatie in kinderbijslag Vermindering bouwsubsidie -)C Verruiming bestedingen aanvaardbaar Het advies van (Van onze parlementaire redacteur). _e Sociaal Economische Raad waarover reeds voor het verschijnen de politieke golven hoog opgelopen zijn, is aan de regering uitgebracht. Het geeft richtlijnen aan voor het sociaal-economische be leid ln 1959 en 1960. De commissie ontwikkeling nationale economie van de sociaal economi sche raad heeft het advies, dat uiteindelijk niet eensluidend is, in een lange reeks van besprekingen voorbereid. Dit stand- De hoofdpunten uit het advies zijn: 1, Zekere verruiming van de bestedin gen is aanvaardbaar. 2. Een huurver hoging voor bepaalde categorieën woningen van vijfentwintig pro cent, ingaande 1 april 1960, met loon compensatie. 3. Overheidsinvesterin gen van rond vijftig miljoen gulden per Jaar in de ontwikkelingsgebieden. 4; Lagere bomvsubsidies. 5. Geleide lijke afschaffing subsidie op de con- sumptiemelk, met compensatie in kinderbijslag. 6. Toezegging van na dere adviezen omtrent het huurbe leid op langere termijn en omtrent de bestemming van de met de huurver hoging gemoeide bedragen. Het advies in' zake het in 1959 en 1960 te voeren sociaal-economische beleid, komt tot de algemene con clusie, dat voor deze jaren een zekere verruiming van de bestedin gen aanvaardbaar kan worden ge acht. De S.E.R. is echter verdeeld over de vraag, welke omvang de bestedingsverruiming kan aanne men en over de vraag, of en in welke mate hiertoe reeds in 1959 kan worden overgegaan, pit ver- Schil van mening komt vooral tot uiting in dat deel van het advies, d8t handelt over het in de toe komst'te voeren loonbeleid. Een deel van de raad is van oordeel, dat reeds dit jaar een aanvang dient te worden gemaakt met de gediffe rentieerde loonvorming, d.w.z. loons verhoging vast te stellen per bedrijfs- Montgomery in Moskou. Veldmaarschalk Montgomery is dins dagavond in Moskou aangekomen voor zijn particuliere bestudering van de basis van de spanning tussen oost en west. Hij werd ontvangen door o.a. maar schalk Sokowski, stafchef van het Sowjet-leger, en kolonel-generaal So- kolow, hoofd van de afdeling buiten landse zaken van het Russische mi nisterie van defensie. Monnerville voorzitter van Franse senaat De uit Frans-Guyana afkomstige se nator Monnerville is voor de zeven tiende keer herkozen als voorzitter van de Franse senaat. Hij kreeg 234 van de 276 stemmen. Volgens de grondwet van de Vijfde Republiek wordt Monnerville de twee de man van Frankrijk. Als de presi dent van de republiek zijn taak niet kan uitoefenen, wordt hij namelijk vervangen door de voorzitter van de senaat. Monnerville kwam in 1932 als afge vaardigde van Frans-Guyana in het parlement. Na in bezet Frankrijk aan het verzet te hebben deelgeno men werd hij in 1946 gekozen tot se nator voor Guyana. In 1947 werd hij voorzitter van de senaat en later werd hij steeds herkozen. Monnerville behoort tot de links-de. mocraten. tak resp. onderneming punt wordt gehuldigd door de overi gens onderling verdeelde confessio nele werkgevers en werknemers. Een ander deel van de raad (de liberale werkgevers) wil ook streven naar een gedifferentieerd loonbeleid, maar acht de mogelijkheid hiertoe reeds in 1959 te geraken, zeer gering. Een derde deel van de raad (het N.V.V.) heeft overwegende bezwaren tegen invoering van een gedifferentieerd loonbeleid in 1959, afgezien van de vraag of een succesvolle toepassing mogelijk is. Deze groep meent, dat, alvorens tot andere maatregelen wordt overgegaan, eerst de resteren de bestedingsbeperking voor alle werknemers moet zijn weggenomen. Dit is alleen mogelijk bij een alge mene loonmaatregel in 1959. Nader uitgewerkt" acht dit deel van de raad een algemene, uniforme loonsverho ging van 4 procent vanaf circa 1 juni 1959 gespreid in de tijd tot circa 1 oktober 1959 alsmede een beperkte verwerking van de hunrbijslag 1957 noodzakelijk. Een grote mate van overeenstem ming bestaat er in de S.E.R. over de maatregelen ten aanzien van de huren. De raad beveelt een huur verhoging aan pér 1 april 1960 van in beginsel 25 procent als lande lijk gemiddeld percentage voor de woningen in alle gemeenteklassen, welke gebouwd zijn in de periode 1918 tot en met 1945, alsmede voor de woningwetwoningen ge bouwd in de periode 1945 tot en met 1956. F/DEL CASTRO TERUG NAAR CUBA Rebellen veroverden dorp Nombre de Dios De raad van de organisatie van Ame rikaanse staten heeft dinsdag een stemmig besloten Panama te helpen bij het tot staan brengen van de grofep rebellen, die het afgelopen wekeeinde is geland. Panama had om hulp verzocht op grond van het ver drag voor wederzijdse bijstand. Het besluit betekent dat de regerin gen van de Amerikaanse republieken overleg zullen plegen over de midde len om Panama hulp te verlenen. De kleine groep opstandelingen uit Cuba, die zaterdag op de oost kust van Panama landde, heeft maandag het dorp Nombre de Dios veroverd. Leden van de Panamese nationale garde voerden met lichte wapens een vuurgevecht met de invallers, van wie er verscheiden zouden zijn getroffen. Omvangrijke versterkingen voor de rebellen zouden op weg zijn van Cuba naar Panama. Premier Fidel Castro van Cuba heeft maandagavond besloten zijn reis van Montreal naar Zuid-Amerika te on derbreken en naar Cuba terug te ke ren. De premier maakte dit te Hous ton, in de Amerikaanse staat Texas, bekend na een onderhoud met zijn broer Raul, de stafchef van de Cu baanse strijdkrachten, die onver wachts naar Texas was gevlogen. Fidel Castro was na een bezoek aan de Ver. Staten en Canada op weg naar Buenos Aires voor een bijeen- De leerlingen van de Zweedse mid delbare scholen hebbenna een we kenlange propagandastrijd een stem ming gehouden over de vraag of zij in het vervolg slechts vijf dagen per week naar school zouden gaan, of, zoals tot. op heden, zes dagen. De voorstanders van de zes dagen per week hebben een overtuigende over winning behaald. De foto geeft, een teeld van de stemming in Stockholm. komst van het comité ,der 21 Ameri kaanse staten. Het door de rebellen veroverde Pana mese dorp Nombrè de Dios 1-iigt onge veer 40 km van de plaats waar de groep aan land ging. Terwijl patrouil les mariniers de kust bewaken om te voorkomen, dat de „huurlingen" over zee ontsnappen, zijn andere eenheden van de Nationale Garde gealarmeerd. De opstandelingen kunnen echter nu naar de havenstad Colon, aan het noordelijke eind van het Panamaka naal, oprukken langs een weg die aan de ene kant langs de zee loopt. Aan de andere kant van die weg is een dicht oerwoud. Intussen willen de Panamese autori teiten per vliegtuig vlugschriften bo ven de groep opstandelingen uitwer pen, waarin hun wordt verzocht te Nombre de Dios te blijven om tot derhandelingen te komen- De tekst hiervan is opgesteld door de Cubaan se zaakgelastigde te Panama, die heeft verklaard dat zijn regering de inva siegroep niet steunt. De Cubaanse minister van buitenland se zaken, Roberto Agramonte, ver klaarde te Havanna dat de acbie te gen Panama tegen de bevelen van premier Castro indruist. Dat Cuba niet bij dergelijke acties betrokken wenst te worden, was volgens hem gebleken uit het optreden van de Cu baanse militaire autoriteiten tegen voorgenomen invasies op Haiti en in Nicaragua. Dit laatste geldt voorzover ervan kan worden uitgegaan, dat bij de huur verhoging van 1957 het huurpeil van de vooroorlogse en van de tot ultimo 1956 gereedgekomen naoorlogse wo ningwetwoningen in het algemeen gelijk zijn getrokken, rekening hou dend met kwaliteitsverschillen. De huren van de woningwetwonin gen, voltooid in de periode 1957 tot en met 1959, die gemiddeld op een hoger niveau liggen dan de huren van de woningen uit de periode 1945 tot en met 1956. dienen slechts ver hoogd te worden, indien de huidige vraaghuren beneden het niveau zou den komen te liggen van de huren van vergelijkbare woningen van voor 1957, nadat daarop de voorgestelde huurverhoging zal zijn toegepast. De raad acht het gewenst bepaalde (Zie slot pag. 12 kol. 3) Prov. Zeeuwse Courant op koninginnedag i De Provinciale Zeeuwse Cou- §j i rant zal op de ochtend van i koninginnedag (30 april a.s.) en ook op de daaropvolgende I dag normaal verschijnen. De m i bureaus van de Prov. Zeeuwse J Courant te Middelburg, Vlis- singen en Goes zullen op ko- ninginnedag na twaalf uur des ff middags gesloten zijn. n lllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Negers uit rijdende auto beschoten Zes jonge negers zijn zondag te Rich mond, in de Amerikaanse staat Vir ginia, vanuit twee auto's door blan ke jongelui beschoten. Twee der ne gers, die buikschoten kregen, wer den ernstig gewond. De politie is er thans in geslaagd de betrokken blanke jongelieden, even eens zes in gelul, te arresteren. Ge bleken is, dat de schoten door «de ze ventienjarige Gerald Kennedy uit een jachtgeweer werden gelost. Kenne dy is gevangen gezet, terwijl de vijf anderen, tegen betaling van een borgstelling van 2500 dollar per per soon, voorlopig, in afwachting van de behandeling van hun zaak door de rechter, op vrije voeten zijn ge steld. De politie van Richmond, dat 250.000 inwoners, waarvan een derde gedeel te negers, telt, heeft verklaard er van overtuigd te zijn dat het hier een op zichzelf staand Incident betreft, daar er geen tegenstellingen op rassenge- bied tussen de blanke en zwarte'in woners van de stad zouden bestaan. Een recente opname van H.M. de Koningin, die morgen liaar vijftigste verjaardag hoopt te vieren. (Foto M. C. Meyboom). Echtpaar, dat 5 baby's doodde 28 mei voor rechter De zaak tegen het Rotterdamse echt paar, dat terecht zal moeten staan, verdacht van moord op vijf van hun pasgeboren kinderen zal op .28 mei voor de rechtbank te Rotterdam die nen. De president van de strafkamer heeft laten weten, dat de zaak naar alle waarschijnlijkheid met gesloten deu ren zal worden behandeld. Rekening houdend met de opschudding, die dit geval heeft gewekt, zal echter aan ae pers wel toegang worden verleend. (Van onze parlementaire redacteur) Hare Majesteit de Koningin heeft dinsdag op het paleis Huis ten Bosch diegenen geraadpleegd, wier advies gewoonlijk wordt ingewonnen voor de aanwijzing van een formateur. In de ochtenduren brachten achter eenvolgens mr. J. A. Jonkman, voor zitter van de Eerste Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer en dr. A. A. L. Rut gers, vice-president van de Raad van State een bezoek aan het Huis ten Bosch. Dinsdagmiddag ontving de koningin de voorzitters van de vijf grote Ka merfracties: achtereenvolgens prof. mr. C. P. M. Romrae (k.v.p.), mr. J. A. W. Burger (p.v.d.a.), prof. mr. P. J. Oud (v.v.d.), dr. J. A. H. S. Bruins Slot (a.r.) en dr. H. W. Tilanus (c.h.) In verband met de nieuwe politie ke situatie als gevolg van de mis lukte formatiepoging van prof. dr. J. E. de Quay hebben dinsdag in het Tweede Kamergebouw de fracties van de K.V.P., AJt. en C.H.U. vergaderd. WAAR ZEELAND REEDS JAREN OP WACHT Hogere uitkeringen voor getroffen extra voorzieningen mogelijk In de Staatscourant van dins dag zijn twee voor Zeeland zeer belangrijke regelingen gepubli ceerd, namelijk voor de vergoe ding van zoutschade aan huizen en andere gebouwen, als gevolg van de inundaties in 1944 en 1945 of van de watersnood in 1953. In beginsel is de ver goeding voor de door de oorlog onstane zoutschade vastgesteld op 7,50 per vierkante meter aangetaste wandoppervlakte en voor de percelen die tijdens de .fcormvloed zoutschade opliepen op 5,75 per vierkante meter. Bij het bepalen van deze bedra gen is in aanmerking genomen, dat de aantasting bij de gebou wen, die in de oorlogsjaren in het water hebben gestaan, ver der is voortgeschreden en een grotere schade heeft veroor zaakt dan bij de panden, die door de stormvloed werden ge troffen. In de regelingen wordt ook de bepaling gesteld, dat de zout schade zich vóór 15 mei 1959 moet hebben geopenbaard. De vergoeding is een afkoopsom en staat geheel los van reeds verleende rijksbijdragen voor herstel van oor logsschade of stormschade. Deze af koopsom wordt foegekend aan dege nen die ten tijde van de overstromin gen eigenaar waren van een geheel of overwegend uit steen opgetrokken pand. Wanneer intussen het pand en het recht op een afkoopsom in andere 'handen zijn overgegaan, dan kan een rechtsopvolger voor de uitkering in aanmerking komen. In gevallen dat er ingrijpende voorzieningen zijn getroffen, kan een hogere afkoopsom worden toe gekend, mits die voorzieningen naar het oordeel van het orgaan, met de uitvoering van de regelin gen belast, noodzakelijk waren. Hierbij kan gegaan worden tot 75 van de goedgekeurde kosten, met voor de schadegevallen uit 1944'45 tot een maximum van f 15 per m2 gemeten wandopper vlakte en voor de stormvloedscha degevallen tot een maximum van f 9.50 per m2. Indien de zoutschade op de dag van inwerkingtreding van de beschikkin gen 1 juli 1959 niet is hersteld en het pand naar het oordeel van het orgaan, in verband met economische of technische omstandigheden van het goed niet in aanmerking komt om er een hoger bedrag van f 10 of f 7.50 per m2 - voor resp de schadegeval len uit de oorlog en uit de storm ramp aan te besteden, dan kan de afkoopsom worden bepaald op een bedrag dat overeenkomt met de waar- (Zie slot pag. 2 kol. 5) Bredase jongen redde vrouw tijdens brand De 15-jarige Bredase scholier Piet Koole heeft in de nacht van zondag op maandag een vrouw gered uit een brandend pension aan de Veemarkt- straat in Breda. De heer Donkers, de bewoner van het pand, die later door verstikking om het leven kwam. heeft zijn vrouw het dakraam uitge holpen, waarop de jongen via de dak goot van zijn ouderlijk huis naar het brandend perceel is gekropen. Hij kon de vrouw, die ten einde raad naar beneden wilde springen, nog bij tijds tot andere gedachten brengen. Hij leidde haar voorzichtig naar een veiliger gedeelte van het brandende dak waarna hij haar in zijn eentje naar beneden hielp. De commissaris van politie in Breda heeft de kranige redder later gecom plimenteerd. Actie „Geschenk koningin Juliana" in Suriname Volgens een voorlopig opgemaakte verantwoording heeft in Suriname de inzameling voor het aanbieden van een geschenk aan koningin Julia na op haar vijftigste verjaardag, ruim 20.000 (Surinaamse Courant) opgebracht of 40.000. Scheepsbouwarbeiders oneens over „touwtrekken" §f Te Birkenhead (Engeland) zijn H ongeveer 1500 scheepsbouwar- beiders in staking. Het gaat om de vraag wie nu eigenlijk aan een stuk touw moet of mag trekken en meer in 't bijzon- der wie de meetlijnen op de js staalplaten moet aanbrengen. Dit karwei geschiedt met be- hulp van een stuk touw dat H met krijt bestrooid is. Het touw wordt tussen twee pun- qE ten gespannen en daarna „af- H geschoten". Het krijt vormt dan een lijn. De bond van ke- p telmakers zegt dat haar leden 't touw moeten afschieten. De s bond van scheepstimmerlieden H zegt dat haar leden het moeten doen. De ketelmakers zijn nu in s staking. Miimuiniiiiiiiiiiiiiiiiiaiuuibiiïijjiiiiiiuiuiiiiuiiuiiiiuuiiuiiuuiuiiiiiïï VERWACHT... Geldig tot hedenavond LATER MEER BEWOLKING Aanvankelijk zonnige perioden, niaar later op de dag meer bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als dinsdag. ZON EN MAAN 30 april Zon op 5.14 onder j 20-01 Maan op 2.11 onder 12.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1