Kosten levensonderhoud konden zich op zelfde niveau handhaven KONINKLIJKE SHELL HEEFT 49 SCHEPEN IN BESTELLING PRINS CHARLES ZAAIDE VERWARRING IN KAZERNE ZEEUWS FOTOBOEK VOOR DE COMMISSARIS DER KONINGIN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 28 APRIL 1959 ER KOMEN WOLKEN AAN DE HORIZON Herstel economie begint door te werken op grondstoffenmarkten (Door onze economische medewerker) Wij kunnen ons levendig: voorstellen, dat menigeen met spanning elke maand uitkijkt naar de cijfers van de kosten van levensonderhoud. Een oplopen toch toont zwart op wit aan, dat het leven duurder wordt, iets wat en voor de overheid en voor de werkgevers het spookbeeld van hogere lonen oproept, als die stijging verder gaat. Gelukkig is het nog niet zo ver dat de kosten van levensonderhoud als een koevoet dienst gaan doen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft meegedeeld, dat die kosten in de maand maart juist een fractie zijn gedaald. Dit is dan te danken aan goedkoper geworden groente en aan het overschakelen van de kopers van wlnterkleding op- zomerkleding, welke sterker in prijs is gedaald dan wioterkleding. loonsverhoging' moeten komen te liggen. Ben loonsverhoging zal evenwel doorwerken op de prijzen, zeker in het dienstenverkeer en voorts daar waar men er niet in slaagt door een Stijging van de arbeidsproduktiviteit de stijging van de loonkosten op te vangen. In dit geval zullen de onder nemers zeker proberen de kosten- verzwaring door middel van een Of de hulsmoeders die veelal de portemonnee bestieren er ook zo over denken, kunnen wij met de bes te wil van de wereld niet zeggen. De zwakke plek in het elke maand ge- fiubliceerde cijfer van de kosten van evensonderhoud is namelijk, dat het berekend wordt op grond van aanko pen, die gezinnen, bestaande uit 4 personen en met een bruto .inkomen van 3000 tot 5000 in 1951 hebben gedaan. Noch de allerarmsten, noch de wel- gestelden zijn er in opgenomen. En voorts: de inkomens zijn sedert 1951 gestegen en daardoor zeker ook het assortiment goederen en diensten dat gekocht wordt. Naarmate er meer verdiend wordt, wordt er ook anders gekocht. Afsar laten wij dit buiten beschou wing. dan kunnen wij zeggen dat de overheid, werkgevers- en werkne mersvakverenigingen uitgaan van het officiële indexcijfer. De ontwik keling hiervan is ongetwijfeld ge ruststellend. Wij kunnen zelfs vast stellen, dat de kosten van levengon- devhoud nu al sedert begin 1958 ge lijk zijn gebleven. Precies een jaar geleden was het leven weliswaar wat duurder, maar die stijging is nadien weer even hard verdwenen. Gaan de huren bijvoorbeeld omhoog (iets wat in 1960 te verwachten is)", dan moet dit zijn sporen nalaten, tenzij de overheid de stoot door be lastingverlaging zou opvangen. Het zwaartepunt zal evenwel- bij een Ir.1ng«n Housz voorzitter In de maandag gehouden vergade ring ter voorlichting van het perso neel over de resultaten van het jaar 1958 heeft de directie van hoogovens medegedeeld, dat door de raad van commissarissen van hoogovens op voorstel van de huidige voorzitter, de heer A. P. Bronsing, is besloten de heer Ir. A. H. Ingen Housz ingaande 14 mei te benoemen tot voorzitter van de raad- Het presidium van de raad zal dan als volgt zijn samen gesteld: ir. A. H. Ingen Housz, voor. zitter, A. F. Bronsing, onder-voor zitter, ir. W. H. Kruyff, onder-voor zitter. Op het circuit van Monthlery ten zuiden van Parijs is maandagmorgen vroeg de 11de Internationale Tulpen' rally van start gegaan. Foto boven: Maus Gatsonides en A. J. P. Jetten met Triumph TR SA aan de start. Foto onder: De equipe Hans Tak7. 8waad, welke met Mercedes 800 BL uitkomt, bestudeerde voor de start nog even de kaart. prijsstijging- op de afnemers af te wentelen. Het is natuurlijk mogelijk dat de overheid dit gevaar te zijner tijd zal trachten te bezweren door lastenver laging voor de ondernemers (maar dan toch weer op he,t terrein van de belastingen) maa ook dit biedt in de praktijk van het dagelijks leven wei nig garantie. Bovendien is het de vraag of de we- reldgröndstoffenprijzen geen spaak in het wiel zouden kunnen steken. Zij waren globaal genomen in de eerste maanden van dit jaar ge daald maar in maart en april is er een duidelijke prijsstijging op de markten van New York" en Londen te voorschijn gekomen, welke stijging kennelijk verband houdt met het toe nemen van de vraag. Met andere woorden, het herstel van de economie en van de wereldhandel begint eindelijk ook door te werken op de grondstoffenmarkten. Zo zijn bijvoorbeeld rubber, wol, cacao en huiden thans -vast gestemd. Bij een verder herstel van de gang van za ken in de wereld kan de vraag al leen maar verder groeien, hetgeen natuurlijk een nieuwe stijging van de grondstoffenprijzen in de hand werkt. VERSLAG OVER 19S8 Overschot tankertonnage niet gestegen In aansluiting op de 2 april reeds ge publiceerde gegevens wordt aan het verslag over 1958 der Koninklijke Shell Groep het volgende ontleend: Het nettoresultaat van de Koninklij ke/Shell groep over 1958 bedroeg 150.683.381 pdst, vergeleken met 212.721.0S1 pdst. over 1957. De ver mindering met 62 miljoen pdst. is voornamelijk veroorzaakt door de aanzienlijke daling in <le prijzen van produkten en door de daling in de vrachtprijzen. Wat de tankvloot betreft wordt me degedeeld, dat de bij de groep in be heer zijnde en door haar gecharterde vloot eind 1958 533 schepen omvatte van 2000 ton en meer draagvermo gen, met in totaal ruim 0 miljoen ton, hetgeen bijna een zesde van de wereldtankervloot is. Van de totale tonnage waarover de groep de be schikking had, was 3.4 miljoen ton onder direct beheer, de rest was ge charterd. Voorts had een met de groep verbonden maatschappij een vloot van eigen en gecharterde sche pen in de vaart met een totaal draag vermogen van circa 760.000 ton. In bestelling, hetzij voor beheer door de groep of te barer beschikking krachtens speciale financiële regelin gen, waardoor het gebruik der selie- Een voor hun hele levensduur verze- erd is, zijn 49 schepen met een to taal draagvermogen van ongeveer 1.7 miljoen ton. Hiervan werd bijna 200.000 ton In 1958 te water gelaten; de rest zal in de komende vier jaar van stapel lo pen. De gemiddelde tonnenmaat per schip van de gehele vloot van de groep is in de laatste tien jaar toege nomen van 11.000 tot 17.300 ton. De snelheid is eveneens groter geworden, zodat de totale vervoerscapaciteit naar verhouding sterker is gestegen dan het totale draagvermogen. Het grote aantal tankschepen dat door scheepswerven over de gehele wereld werd afgélev'efd, alsmede een daling in de vraag naar seheepsruimte, hebben ertoe bijge dragen dat het overschot aan we- reldtankertonnage snel is gestegen met als gevolg een druk op de vraehtenmarkt In het hoofdstuk research wordt o.ni. medegedeeld, dat de bijdrage van de groep aan de vreedzame toepassing van de kernenergie niet beperkt is gebleven tot de vervaardiging van specialesmeermiddelen. Proeven, die geméenschappelijk in de research laboratoi'ia van de Britse regering en van de groep zijn uitgevoerd, toon den aan:dab het,mogelijk 4s een pe- troleumcokes te vervaardigen van zó grote zuiverheid, dat daaruit zonder een ingewikkeld zuiverlngsprocede moderator graf iet voor kernreactoren kan worden bereid. De aldus verkregen cokes werd door de „United Kingdom Atomic Energy Authority" aanvaard als uitgangs materiaal voor de vervaardiging van zeer zuivere grafiet voor gebruik in haar kernreactoren, en het ter be schikking staan van zulk.een grafiet stelde de „Authority" in staat de reactoren te ontwerpen en te bouwen van de eerste door atoomkracht ge dreven elektrische centrale te Calder Hall. Na het besluit van de „Authority" in 1955 om dit materiaal op grote schaal te gaan gebruiken, heeft de groep In het begin van 1958 te Pernis nog een installatie in be drijf gesteld voor de produktie van cokes van zeer hoge zuiver heid in gecalcineerde vorm, ten einde aan de behoeften van „Authority" en mogelijke andere gebruikers te kunnen voldoen. Prinses Beatrix met de „Rotterdam" naar New-York. Prinses Eeatrix is voornemens de reis naar New York in september a.s., ter bijwoning van de feestelijk heden ter gelegenheid van de 350ste gedenkdag van Henry Hudgons tocht met de „De Halve Maen", te maken met het nieuwe vlaggeschip „Rot terdam" van de Holland-Amerika- lijn. De „Rotterdam" zal op 11 september in New York aankomen. De Terneuzense stadhuistoren staat ■in de steigers. De werkzaamheden betreffen niet alleen de jaarlijkse schoonmaakbeurt, maar omvatten ook lichte herstelwerkzaamheden, want de muren van het bouwwerk vertonen reeds geruime tijd scheu ren, die nu worden gedicht. Ook de loijzers en wijzerplaten van de klok worden schoongemaakt. Foto P.Z.C.). Nationale trekpaarden tentoonstelling in Den Bosch De Nationale trekpaardententoonstelling zal ook dit jaar, op 15 en 16 september ln 's-Hertogenbosch worden gehouden. Naast het gewone keuringsprogramma zal er onder de diverse bijzondere attrac- ties een demonstratie worden gehouden van moderne paardemverktulgen. Ook na 25 april gelden voor verjaarsgeschenk Aangezien gebleken is, dat men In sommige gevallen niet in staat is ge weest om vóór 25 april de bijdrage aan het nationale geschenk to stor ten, deelt het comité „Verjaarsge schenk H.M. de Koningin" mede, dat vanzelfsprekend ook na deze datum bijdragen welkom zijn. Deze kunnen alsnog gestort worden op postgiro 640.000 Amsterdam of in de vorm van extra postzegels op een briefkaart aan postbus 5000 Utrecht, In de loop van mei zullen deze gel den dan gevoegd worden bij het op 30 april aan hare majesteit te over handigen bedrag. Baby in Rotterdam uit brandend huis gered Op het nippertje heeft de 20-jajrige mevrouw C. van der W. in Rotter dam maandagochtend haar zes maan den oude baby kunnen redden, toen er brand in haar huis was uitgebro ken. De baby was er alleen op dat moment. De vrouw was met haar 2-jarig dochtertje even naar de overkant van de straat gegaan om wasgoed bij haar schoonzuster te halen. Ze was er ongeveer een half uur, toen ze ge waarschuwd werd door buren, dat er brand in haar huis was. Zij storm de naar binnen. Het vuur had het zijkamertje nog niet bereikt, wel was het vol rook. De hond stond tegen het ledikantje op en blafte De voor- en achterkamer van de wo ning zijn geheel uitgebrand. Het echt paar had het huis pas sinds enkele weken betrokken. De schade zou en kele duizenden guldens bedragen. Men is verzekerd. De brandweer heeft het vuur geblust met drie nevelstralen. Het vuur zou zijn ontstaan in de buurt van een brandende petroleumkachel. Zweedse kinderen tegen vijfdaagse schoolweek De Zweedse kinderen hebben zater dag met een overweldigende meer derheid de vijfdaagse schoolweek verworpen. Toen de uitslag van een stemming op de sehojen jn het gehele land be kend was, bleek, dat 72.2 pet. (237.159) van de 328.290 stemmen- den het voorstel had verworpen, terwijl 25.3 pet. (82.843) er voor had gestemd. Slechts 2.5 pet. (8288) stemde blan co en 86 pet. van de stemgerechtig den nam aan de stemming deel. Deze was op touw gezet door de Zweedse radio en de schoolautori. teiten. Ned. schepen winnen Montreal-Toronto-race De „Prins Willem George Frederik" van de Nederlandse „Oranje-lijn" is maandag als eerste schip, via de za terdag geopende St.-Laurens-water weg, de haven van Toronto binnen, gevaren na een vaart van 850 mijl na het vertrek uit Montreal. Hierbij moest over een afstand van 135 mijl door kanalen en via sluizen worden gevaren. De gezagvoerder van het winnende schip is Teunus Aaldijk. De tweede plaats werd, na een boeg aan-boeg-race met de „Prins Willem George Frederik", ingenomen door de „Prins Johan Willem Friso", even eens van de „Oranje-lijn". Bij de race waren vaartuigen van zes landen betrokken. Expositie Deltawerken te Hellevoetsluis Prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofd van de Deltawerken, zal op zaterdag 2 mei de officiële opening verrichten van het ontvangst- en voorlichtings- centrum „Sextant" te Hellevoetsluis. In dit voorlichtingscentrum is een ex positie ingericht, die een inzicht geeft in de werken van de Delta in het al gemeen en die van de Haringvlietaf- sluitïng in het bijzonder. Een groep particulieren heeft, in sa menwerking met overheid, het initia tief genomen tot het inrichten van deze tentoonstelling, omdat het we gens de grote toeristische toeloop na de afsluitingswërken voor de Delta dienst onmogelijk is geworden de be zoekers door persoonlijke explicaties een duidelijk beeld te geven. Voor de verdere exploitatie van deze op particuliere leest geschoeide Delta- voorlichting is de N.V. „Sextant" in oprichting. Als expositieinrichting wordt het zegkantige gebouw „Sex tant" gelegen aan het Haringvliet bij de Marinehaven te Hellevoetsluis ge bruikt. Acteur Johan Valk te Amsterdam overleden. Gistermiddag is in Amsterdam op 60-jarige leeftijd overleden de acteur Johan Valk. De heer Valk is aan verscheidene toneelgezelschappen verbonden geweest. Zo speelde hij twee jaar bij het Nederlands Toneel en hij was vijf jaar verbonden aan de operette bij Nap de la Mftr. Ach tereenvolgens tred hij daarna pp bij het Centraal Toneel van Louis de Bree, in de Bouwmeesterrevue en bij de Komedianten van Johan Kaart. Sinds het seizoen 1949 maakte hij deel uit van de Haagse Comedie, waarbij hij o.a. rollen speelde als Brankow in „Ninotchka", Boleyn in „Anna van de duizend dagen", de butler in „Venus bespied", dë gevan gene in „De rechtvaardigen" en de directeur van de ziekenhuizen in „De revisor". Johan Valk vervulde voorts in de Nederlandse speelfilm Fanfare de rol van burgemeester, Het stoffelijk overschot zal vrijdag 1 mei a.s. tussen 11 en 12 uur in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag worden opgebaard. Daarna gaat de begraenisstoet van da schouwburg uit naar Amsterdam, waar om twee uur op de hegraaf- plaats „Zorgvliet" de teraardebestel ling zal zijn. Echtgenoot vanmagere Josje" aangehouden Dê Amsterdamse politie heeft zater dagochtend de 41-jarige Amsterdam mer J. S. gearresteerd, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn ge- weest bij de moord op zijn vrouw, „magere Josje". De vrouw werd in augustus 1957 dood in haar souter rain aan de Oude Zijds Voorburgwal aangetroffen; een gerechtelijk des kundige constateerde moord door wurging. Geruime tijd bleef de moord voor de hoofdstedelijke politie een ondoor grondelijke zaak, temeer daar er geen getuigen waren. Sedert enige tijd meent de recherche over voldoende aanwijzingen te beschikken om S. te arresteren. Hij werd aangehouden bij het verlaten van de gevangenis in Arnhem, waar hij een straf van acht maanden wegens diefstal had uitge zeten. HI1 is voor een verhoor Inge sloten in net hoofdbureau van politie in Amsterdam. Bij de recherche heeft zich enige tijd geleden een man ge meld, die verklaarde in de bewuste nacht, het begin van de ruzie in het souterrain te hebben gezien en later to hebben vernomen dat „magere Josje" was vermoord. Prins Charles, de zoon van konin- ging Elizabeth en prinz Philip van Engeland, heeft verleden week pa niek gezaaid in de kazerne van het eerste bataljon Ierse Grena diers, belast met de bewakings dienst van het kasteel Windsor. De 10-jarige troonopvolger drong door tot de verblijven van de gar disten terwijl deze aan tafel za- zen. Algemene vewarring. Sommigen rezen op, confuus aan knoopjes frunnekend, grijpend naar hun hoofddeksels en berenhuiden. Een sergeant riep schril een onduide lijk bevel en geen mens kon een woord uitbrengen. Dus opende prins Charles de conversatie en vroeg in alle argeloosheid wat de manschappen eten wanneer ze dienst hebben, wat ze doen als ze vrijaf zijn enfin, al de vragen die onder soortgelijke omstandig heden oprijzen in het brein van een tienjarige jongen, vuurde hij op hen af. Toen de nieuwsgierigheid van de prins van Wales bevredigd was, nam hij een padvindersmes uit zijn zak en kraste zijn Initialen op de muur van het kwartier. De aloude, dappere Ierse gardé heeft nooit met zoveel genoegen, de aftocht geblazen. PERSCONFERENTIE OP WESTERSCHELDE Week voor de fotografie van 9-16 mei a.s. MIDDEN OP DE Westersehelde zijn zaterdag officieel de plannen voor de vierde „Week voor de. fotografie" aan de Nederlandse pers ontvouwd. De beren van de Stichting ter bevor dering van de amateurfotografie, die een grote vindingrijkheid op het ge bied van het organiseren van pers conferenties bezitten, hadden het na de bijeenkomst van vorig jaar in een vliegtuig, ditmaal op het water ge zocht. En dan nog liefst op een oceaanstomer, want de directie van de Holland-Afrikalijn gaf spontaan haar medewerking door op een van haar trotse passagiersschepen, de ruim 10.000 brt. ton metende „Oran- jefontein", tijdens de vaart van Ant werpen naar Amsterdam gastvrij heid te verlenen aan een gezelschap persvertegenwoordigers. In de gezellige lounge, waar het be dienend personeel van de „Oranje fontein" zijn gasten omringde met alle zorgen, waarmee de Nederlandse koopvaardij over de gehele wereld een goodc naam heeft verworven, zette do hcor G. D. Bovcndorp van de stichting ter bevordering van de amateurfotografie de plannen voor de week van 9 tot en met 16 mei a.s. uiteen. Plannen die weer niet gering zijn, want naast de fotowedstrijd „Richt uw lens op de werkende mens", wel ke de Vereniging Nederlands Fabric kaat ln samenwerking met de Stich ting uitschreef -- en waarover wij reeds uitvoerig schreven in ons num mer van vrijdag zijn er overal in den lande vele evenementen op foto grafisch gebied. Ook in Zeeland. Tijdens de „week van de fotografie" zal namelijk aan de commissaris der koningin in deze provincie namens de foto- handelaren van geheel Zeeland een album met foto's van dit ge west worden aangeboden. Het ligt ln do bedoeling hierop jaarlijks aan aanvulling te geven. Voorts wordt er 13 mei op de Kleine Markt te Vlissingen een open lucht-foto- en filmprojectieavond gehouden. De fotoclub van de P. Z.E.M. zal in dezelfde week 14, 15 en 16 mei in het Middel burgse Schuttershof een expositie van het werk van baar leden or ganiseren. Waarom dit alles Omdat de fotogra fie in het leven van do mens niet meer weg te denken is, zo zeggen de heren van de Stichting. Bewijzen 7 In 1957 werd in ons land per hoofd van de bevolking 2.8 maal zoveel geld aan fotoartikelen uitgegeven als in 1952. Zeven jaar geleden was er ook nog maar 1 fototoestel op de 6 ge zinnen. in 1957; 1 toestel op 1,9 ge zinnen. De fotografie is een belang rijk onderdeel van de vrije tijdsbeste ding geworden, zo kan men rustig stellen, En daarom leven er on danks de zeer voorspoedige ontwik keling bij de fotohandel nog wel enkele wensen, met name op fiscaal gebied. Nog steeds wordt cr een weeldebelasting op fotoartikelen ge heven. Fotograferen moet niet meer als een luxe worden gezien, en daar om zou een normale omzetbelasting genoeg zijn, zo vindt men. De „Week voor de fotografie" 1959 brengt als bijzondere attractie voor ieder die iets bij de fotohandel koopt, gratis een gramofoonplaatje met ro- totips, geïllustreerd met muziek. Om de mrufl van oude vooroorlogse box- Jes, zonder flitscontact, te stimuleren, ;omt er een inrutlactle. Deze zomer organiseert de christe lijke studentenvereniging zelfs een fotokamp, zo wist de neer Bovcndorp nog te vertellen, terwijl andere or ganisaties inhaken met fotowed strijden. Dit jaar zal de Stichting ook voor het eerst het predikaat „fo togeniek" uitgeven voor die gemeen ten, die dit op prijs stollen en daar voor volgens de Stichting in aanmer king komen. Om nu maar direct le starten met de wedstrijd „Richt uw lens op de werkende mens", was voor de pers op do „Oranjefontcin" een onderlin ge wedstrijd uitgeschreven. Prins Bernhard stelde er een medaille voor beschikbaar. Voor een dag telde dit schip geen verboden plaatsen meer. Van commandobrug tot machineka mer en van voor- tot achterschip konden de minder ut meer gevorder de amateurfotografen onder de jour nalisten vrijelijk op „Jacht" gaan naar de werkende mannen, die in de diepe duisternis van de sombere za terdagavond de „Oranjefontein" naar Amsterdam koersten. Het was zon dagmorgen half vier toen kapitein Eys zijn schip tegen de Surinameka- de te Amsterdam meerde. Maar toen hadden de flitsende journalisten hun wedstrijd al lang gestaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6