Raad van Europa vraagt regeringen beginselverklaring vrijhandelszone Lioe wordt president van Peking-China KLANKBORD EERSTE LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL BEGON MET 26 MEISJES DINSDAG 28 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BEIDE PARTIJEN MOETEN VITTERIJEN STAKEN Resolutie gewijzigd door Franse amendementen De assemblee van de Raad van Europa heeft maandag ver klaard, dat de landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking voor het eind van dit jaar een bindende beginselverklaring die nen op te stellen, die de algeme ne beginselen voor een samen gaan van de Europese Economi sche Gemeenschap (Euromarkt) en de rest van de O.E.E.S. in een vrijhandelszone of Europe se Economische Associatie be vat. In een resolutie, opgesteld door de politieke en economische commissie en ingrijpend gewijzigd door Franse amendementen, verklaart de assem blee, dat spoedig besprekingen op politiek niveau tussen de E.E.G. en de rest van de O.E.E.S. dienen te beginnen. Daarbij zal men zoveel mo gelijk rekening moeten houden met het verslag dat de speciale commis sie van de E.E.G. over de kwestie van een vrijhandelszone zal opstellen. Dit laatste is door een Frans amen dement in de oorspronkelijke ont werpresolutie gebracht. De resolutie werd aangenomen met 58 tegen 3 stemmen bij tien onthoudingen. De oorspronkelijke resolutie had voorts het uitvoerend comité van de O.E.E.S. willen belasten met het uitwerken en toepassen van tussentijdse maatregelen en met het opstellen van definitieve rege lingen voor een vrijhandelszone, doch door een Frans amendement is dit geschrapt en vervangen door de aanbeveling aan de vijftien landen van de Raad van Europa om in het kader van de O.E.E.S. te blijven zoeken naar middelen NAVO-smaldeel in Delfzijl aangekomen Een NAVO-squadron bestaande uit de mijnenvegers „Pollux" uit Frank rijk, „Breydel" uit België, „"Upton" uit Engeland en „Axel" uit Neder land is gisteren in de haven van Delfzijl aangekomen. Het squadron besloot hiermee een NAVO-tocht, die op 13 april in Cherbourg in Frank rijk begon. Mislukking (Slot van pag. 1 beerde men alleen maar het nadeel (dat is dus een mogelijk stemmen verlies bij nieuwe verkiezingen) zo klein mogelijk te houden? En leefde bij ieder de gedachte, dat dit kabinet niet op een vierjarige zittingsperiode moest rekenen? Een gedachte waarop prof. Oud zin speelde tijdens de algemene verga dering van de V.V.D. in Vlissingen? Wanneer al deze vragen bevesti gend beantwoord worden, en dat moeten zij, dan kan men aan prof. De Quay nauwelijks euvel duiden, dat hij niet slaagde in de vorming van een nieuw kabinet. Hij is het slachtoffer geworden van de politieke figuren op wie hij wilde steunen. Hij moest onderhandelen met mannen, die óf het belang van hun partij óf eigen inzichten het zwaarst lieten wegen. En die niet bereid waren een hecht „team" te vormen, dat de verant woordelijkheid voor onaangename of moeilijke beslissingen tezamen zou dragen... tegenover parlement en kie zer. De vrees moet bestaan, dat Neder land voortgaande op de hierboven geschetste weg bezig is af te zak ken naar de onregeerbaarheid, waar aan een land als Frankrijk zoveel jaren heeft geleden! om tot een verdere vermindering van de handelsbelemmeringen te komen, en wel in het bijzonder door samenwerking op landbouw gebied, hulp aan gebieden als IJs land, Turkije en Zuid-Itailë, ver sterkte pogingen om de handel te liberaliseren en verbetering van het functioneren der O.E.E.S. De Nederlandse socialistische sena tor ir. H. Vos, de enige Nederlandse spreker in het debat, deed een beroep op beide partijen om in het geschil om de vrijhandelszone hun vitterijen te staken. De kans om tot economi sche samenwerking in Europa te ko men moet met beide handen worden aangegrepen, verklaarde hij. Ir. Vos verklaarde ook, dat in de be ginselverklaring niet alleen een vol ledige werkgelegenheid en aanhou dende economische expansie als doe len van een vrijhandelszone moeten worden gesteld, doch tevens coördi natie van de landbouw en de trans portvoorziening. De kwestie van de tarieven en de handelsproblemen diende men volgens dé heer Vos pragmatisch te benaderen. Brand in Breda eist slachtoffer Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van zondag op maandag te Breda aan een man het leven ge kost. Door onbekende oorzaak brak omstreeks half drie brand uit op de derde en hoogste verdieping van het pension Peters, waar 22 mensen ver bleven. De 28-jarige heer W. Don kers kwam in de vlammen om. Zijn vrouw, met wie hij twee weken ge leden was getrouwd, wist zich via een achteruitgang in veiligheid te brengen. De bovenste etage brandde geheel uit. Tevoren had de Bredase brand weer al strijd geleverd tegen een an. dere brand, die zondagochtend door onbekende oorzaak in een pakhuis van de goederenhandel Van Schaick was ontstaan. Door de grote snelheid waaraiee het vuur in de opgeslagen goederen, waaronder dekens en bed den, om zich heengreep, kon er nage noeg niets worden gered. De brand weer wist echter de brand tot het pakhuis te beperken. VIJFTIG JAAR GELEDEN In Veendam werd proef genomen Deze week is het 50 jaar geleden, dat 26 Nederlandse plattelandsvrouwen voor het eerst haar dochters toever trouwden aan een school, die haar eigen, huiselijke opvoeding van de meisjes tot goede plattelandsdochte- ren zou aanvullen en verruimen. Die school was de landbouwliuishoud- school in Veendam, de eerste in Ne derland. Deze week wordt op tal van landbomvhuishoudscholen in het land die eerste, vruchtbare halve eeuw herdacht. Er was, in de eerste jaren van deze eeuw, een bijna revolutionair te noemen verandering van geeste lijke instelling nodig om tot deze geëigende vorm van nijverheidson derwijs ten plattelande te geraken: landbouw-wintercursussen voor jonge mannen bestonden er sinds enige tijd maar tot het jaar 1908 was vrijwel elke plattelandsvrouw ervan overtuigd, dat de opleiding en opvoeding van haar dochter nergens anders dan thuis behoorde te geschieden. Hoogstens wilde zij ter verkrijging van de- gewenste handigheid met naald en draad wel enige hulp aan vaarden bij het onderricht. Natuur lijk was die opleiding thuis grondig geweest. Maar de nieuwe tijden stel den nieuwe eisen, schepten nieuwe behoeften. Er wilden steeds meer meisjes naar de huishoudscholen in naburige steden; er dreigde een ver mindering van belangstelling voor de landbouw. Op 2 december 1908 besloot een ver gadering van rijkslandbouwleraren, bijeen te Den Haag, de volgende zo mer een eerste proef te nemen met landbouwhuishoudonderwijs voor meisjes uit de „landbouwende stand". De opleiding zou geschieden aan één der bestaande rijkslandbouwwinter- scholen. Het was de school te Veen dam in Groningen, die voor de proef werd uitgekozen. Er was uiteraard niet direct een staf van leerkrachten bij de hand, gespecialiseerd op het land- BOEMERANG. Charles Crouch stond in Dallas (V.S.) terecht onder ver denking, dat hij dronken achter het stuur had gezeten. De openbare aan klager, Paul W. Lcech, stelde hem deze strikvraag: „Hebt U mij óók gezien op het feest?" Crouch antwoordde: „Ik zag iemand dronken rondlopen. Was U dat mis schien?" DROMEN. Een kapper uit een dorp j bij Florence heeft ondervonden dat dromen niet altijd bedrog zijn. Op een nacht droomde hij dat hij de wc. kelijkse loterij had gewonnen. De j droom was zo overtuigend dat hij de volgende dag twaalf loten van 35 cent per stuk kocht. Hij won 67 miljoen lire, ruim 400.000 I gulden. SLAPEN. In de woningen van hoog- 1 geplaatst politiepersoneel in Koeula j Limpoer (Malakka) is de laatste tijd l regelmatig ingebroken. De laatste keer was de buit voor de dieven ju-1 weeln ter waarde van 1500 gulden. j De inspecteur lag te slapen. Vertegenwoordigers van Noorse, Britse en Japanse walvisvaartmaat- schappijen hebben in Oslo een ver gadering gehoudenwaarop o.m. zou zijn gesproken over aankoop van de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendz". Op de foto, welke op de vergadering is gemaakt, ziet men v.l.n.r. de voor zitter van de Noorse maatschappij voor de walvisvaart, de advocaat Frithjof Bettum, kapitein H. K. Sal- vesen uit Leit.li in Groot-Brittannië en de directeur van de Japanse Kyo- K>r•o-maatschappij, Kota HoTeet.su. bouwhuishoudonderwijs. De natuur- kundevakken, de land- en tuinbouw kunde, gezondheidsleer en admini stratie waren in handen van het per soneel van de bestaande jongens school. Een Veendammer huisvrouw onderwees voorlopig de huishoudkun dige vakken. Maar de school groeide weldra zo verheugend, dat ze haar eigen leerkrachten kon aantrekken. Eén van hen was mej. Th. Mansholt te Groningen, die in september 1913 directrice werd van de opleidings school de „Rollecate" te Dedemsvaart en haai' werk in Veendam toen over droeg aan leraressen van de Groning se kook. en huishoudschool. Do school in Veendam ïs in het land, en ook in Groningen, al lang niet meer de enige. Het landbouwhuis houdonderwijs heeft zich groot scheeps uitgebreid. Er zijn vormings klassen, opleidingen tot huishoudkun dige te plattelande, primaire cursus sen, opleidingen tot assistente in de huishouding en tot assistente in in richtingen. De meisjes kunnen er het vak van huisnaaister Ieren, er zijn cursussen voor de bedrijfsjeugd en voor winkelpersoneel. Men kan er dag- zowel als avondcursussen vol gen. Nehroe kritiseert Peking-China „Ik betreur ten zeerste de toon der communistï sch-Chinese commenta ren op en de beschuldigingen jegens Tndia, die in verband inet de Tibe taanse kwestie zijn geuit. Zij zijn onwaar en onwelvoegelijk en zij spruiten voort uit de mentaliteit van de koude oorlog", aldus heeft de pre mier van India Djawaharlal Nehroe, maandag in het Indische Huis van Afgevaardigden verklaard. Nehroe verklaarde verder dat enkele duizenden Tibetanen in het district Kameng, in Noord-Oost-India, de grens hebben overschreden, terwijl enkele honderden Boetan zijn bin nengekomen. De Tibetaanse vluchte lingen hebben om verblijfrecht ver zocht, hetgeen hun is verleend. Nehroe ontkende, dat druk op de Dalai Lama zou worden uitge oefend, om in India te blijven. „De Dalai Lama kan op elk door hem gewenst tijdstip terugkeren, of zich elders, overeenkomstig zijn wens, heen begeven", aldus Nehroe. De premier van India verklaarde ook alle sympathie te hebben voor het Tibetaanse volk. „Ik ben zeer be droefd over zijn ongelukkige lot en ik lioop dat de Chinezen hun grote kracht niet tegen de Tibetanen zul len aanwenden, doch zullen pogen hen door vriendschappelijke samen werking te winnen, overeenkomstig de door henzelf gegeven verzekerin gen betreffende het aan Tibet toe gekende zelfbestuur. Laat ons hopen dat er een einde komt aan het vech ten en doden in Tibet", aldus Nehroe. MOSKOU-VRIEND VOLGT MAO OP Het Chinese Volkscongres (parlement), dat in Peking bijeen is heeft gisteren Lioe Sjao Tsji gekozen tot opvolger van Mao Tse Toeng, als „voorzitter van de republiek". Mao Tse Toeng, die voor deze functie van staatshoofd had bedankt behoudt echter zijn functie als voorzitter van de communistische partij en blijft daarom, naast de nieuwe president die een partij-theoreticus is, een machtig man in communistisch China. Dr. Soengs weduwe vice-president Dat Lioe Sjao Tsji gekozen werd is voor gezaghebbende waarnemers een aanduiding dat hij te zijner tijd ook in de partij als opvolger van Mao zal worden aangewezen. Men had verwacht, dat een stroman de functie van premier zou krijgen, en daarbij vrij algemeen gedacht aan maar schalk Tsjoe Teh. Tot vice-presidenten werden gekozen mevrouw Soeng Tsjing-Lïng, de we duwe van dr. Soen Jat-Sen, grondleg ger der Chinese republiek, en Toeng Pi Woe. een man van 73 jaar, die president is geweest van het Opper ste Volksgerechtshof. Mevrouw Soeng Tsjing-Lings zuster is gehuwd met Tsjiang Kai-Sjek. de president van nationalistisch China. Zij is de bekendste niet.comnxunisti- sche aanhangster van het Pekingse bewind. Zij is in 1890 te Sjanghai ge boren maar ontving een groot deel van haar opvoeding in Amerika. Na dr. Soeng Jat-Sens dood in 1925 ver. wijderde zij zich steeds meer van haar familie en de Kwomintang en stond nauwe samenwerking metde Sowjets voor. Tsjoe en Lai werd hei'kozen en zal Koning Frederik van Denemarken heeft geassisteerd bij het verlenen van eerste hulp aan het slachtoffer van een auto-ongeluk, dat. zich heeft voorgedaan op de autoweg ten noor den van Kopenhagen. Een auto, wel ke hier de wagen, bestuurd door ko ning Freclerik. wilde passeren, sloeg tijdens de inhaalmanoeuvre om, waarbij de chauffeur werd gewond. De foto laat- zien hoe de chauffeur fop de voorgrond) werd verzorgd. Op de achtergrond naast de ziekenauto staat de koning, die geen schuld had aan het ongeluk. K.L.M. kan nog geen besluit nemen over aandeel in Europese combinatie. Vijf Europese luchtvaartmaatschap pijen voerden gisteren in Den Haag besprekingen onder voorzitterschap van dr. F. Q. den Hollander, voorzit ter van de raad van commissarissen der R.L.M. Het voornaamste onder werp van bespreking was het aan deel van elke maatschappij in de produktie van een toekomstige com binatie. Do deelnemende maatschap pijen hebben tot hun grote spijt moe ten vaststellen, dat de K.L.M. mo menteel niet in staat is een definitie ve beslissing in zake dit belangrijke punt te nemen. De andere maatschappijen zijn vol gens het communiqué van mening, dat dit probleem een punt is dat vóór alles moet worden beslist. Van haar kant meent de K.L.M., dat aan de studie van andere problemen voor rang zou dienen te worden verleend. Air France, Alitalia, Deutsche Lufthansa en Sabena spreken hun waardering uit voor de door de K.L.M. verleende medewerking bij het ontwerpen van de voorlo pige plannen en zullen hun werk zaamheden om te trachten tot on derlinge overeenstemming te ko men, voortzetten. Twee Thunderstreaks nabij de Lauwerszee neergestort. Een der vliegers omgekomen. In de omgeving van de Lauwerszee zijn maandagmorgen omstreeks elf uur- twee Thunderstreaks van de vliegbasis Volkel neergestort. De pi loten verlieten beiden hun toestel met hun schietstoelen. Een van hen, de 25-jarige sergeant J. W. Andriessen uit Amsterdam, landde veilig in Dok- kunx. De andere vlieger, de 26-jarige eerste luitenant H. Sliep uit Uden, verliet boven Wester-Nïeland bij Eenrum zijn toestel op geringe hoog te. Hij kon zich niet van zijn schiet stoel bevxijden voor de parachute sprong en heeft de val niet overleefd. Hij was gehuwd en had twee kinde ren. De toestellen zijn neergekomen op ongeveer 1 kilometer ten zuiden van Metslavvier. Vermoed wordt dat zij elkaar tijdens de vlucht hebben geraakt. opnieuw vier jaar de functie van voox-zitter van de staatsraad uitoefe nen. Maarschalk Tsjoe Teh werd. met de Dalai Lama en de Pantsjen Lama van Tibet, alsmede veertien anderen, op de nominatie geplaatst voor benoeming tot voorzitter van de commissie ad hoc van het Nationaal Volkscongres. De 'Dalai Lanxa was in 1954 vice.voorzitter van deze com missie geworden, maar de Pantsjen Lama heeft deze functie niet eerder bekleed. Lioe Sjao Tsji is een man van 61 jaar, stug van aard, die zijn theore tische vorming in Moskou ontvangen heeft en jarenlang heeft gegolden als de leider van een Sow jet-kliek" in Peking. Het Wereldgebeuren Gruwelverhaal Moet een schrijver van waarde volle kinder- en sprookjesboe ken een vriendelijk, gemoede lijk man zijn die geen vlieg kwaad kan doen? Lioe Sjao-Tsji, die giste ren werd benoemd tot Chinees staats hoofd als opvolger van Mao tse Toeng. levert het levende bewijs van het tegendeel. Hij is een allesbehal ve zachtzinnig man wie het samen smeden en komplotteren al vroeg in het bloed zat. Reeds als student aan de Pekingse universiteit organi seerde hij indertijd stakingen onder zijn leeftijdgenoten. Op de duur kon den zijn vader een welvarende boer in de provincie Hoenan en zijn moeder dat niet langer aanzien en zij braken met hem. Sao-Tsji vond een ander „thuis" en wel in de socialistische jcugdliga. die later op ging in de communistische partij. Op ongeveer twintigjarige leeftijd bezocht hij. niet lang na de Russi sche revolutie, de Moskouse „Uni versiteit voor het Verre Oosten". Vooral in de vakbeweging paste hij de verworven kennis toe na zijn te rugkeer in China. Samen met de Russische adviseur Borodin organi seerde hij in 192-5 het tweede pan- Chinese arbeidei'sbondcongi'es. waar tot een tijdelijke samenwerking tus sen het communisme met de Kwo mintang werd besloten. In 1929 en 1930 is hij wederom in Moskou ge weest. toen tegelijkertijd als vluch teling (tijdcixs de burgeioorlog was hij door de Kwomintang gearresteerd en later vrijgelaten) en als hongerige naar nog meer kennis van de com munistische leer en tactiek. Met wat hij daar geleerd had kon hij vervolgens samen met Mao tsc- Toeng de communistische infiltratie in de Chinese landbevolking organi seren. Hij maakte een snelle car rière in liet partij-apparaat. Als secretaiis-generaal van de partij heeft hij in de dertiger jaren de „grondwet" van de partij geschre ven en haar oi'ganisatie opgebouwd. In het huidige communistisch China was Lioe tot aan de dag van gisteren vice-president en voorzitter van de vaste commissie, die de lopende za ken regelt voor het Volkscongres (het parlement). Waarnemers is het opgevallen, dat inplaats van de machtige Mao tse Toeng. (die zich als voox-zitter van de partij geheel wil wij den aan partijpolitiek en -theorie) geen marionet is benoemd maar de man die al bekend stond als „China's communist nummer 2". Het is waar schijnlijk dat Lioe zijn macht ook in de toekomst met Mao zal moeten de len, maar ongetwijfeld zal hijzelf laten blijken dat hij wat in de melk te brokken heeft. Mao is vorig jaar, toen hij het uit westers oogpunt gezien onmenselijke systemen van de volkscommunes in voerde, wel wat doldriest geweest met te verkondigen dat China hier mee het stadium van de verwezen lijking van het communistische ideaal binnenging, eerder dus dan Rusland, dar nog altijd vasthoudt aan de stel ling dat het zover nog niet is. Mao's woorden hebben zeker wrevel gewekt in Rusland, van welke bondgenoot de Chinezen nog altijd in menig op zicht afhankelijk zijn. En geleide- lijk-aan is Mao in volgende redevoe ringen teruggekrabbeld. Brutalitei ten als die van Mao kan men van Lioe moeilijk verwachten. Eerder zou hij voor de derde maal naar Moskou gaan om daar op een of ander instituut te horen hoe het ei genlijk hoort. Lioe's ambtsperiode begint op een ogenblik dat het de commuixis- tisch-Chinese machthebbers te genzit. Hun wrede optieden in Tibet, welk gebied zij in 1955 binnenlandse autonomie beloofden, heeft in heel Azië verontwaardiging gewekt. De vlucht van de Dalai Lama uit Tibet naar India betekende op zichzelf al voor ontelbare boeddhisten, dat aan verdere toenadering tot het regime in Peking en verscheidenen waren op die weg al vei' gevorderd niet kan worden gedacht. Juist gisteren heeft bovendien de invloedrijke pre mier van India. Jawaharlal Nehroe. het Chinese optreden in Tibet ei'nstig bekritiseerd. „De Tibetanen zijn van gevoelen, dat de Chinese communis ten het boeddhisme in gevaar bren gen", zo zei hij en hij betoogde voorts, dat de basis van de revolutie werd gevormd door een krachtig ge voel van nationalisme. De besehul digingen van Indisch expansionis me enz., die de Chinezen tot hem zelf hadden gericht, wees Nehioe niet beslistheid als „taal van de kou de ooi-log" van de hand. „Dit is te meer teleurstellend in een gi'oot land met een cultuurgeschiedenis van duizenden jaren, dat bekend staat om zijn tei'Ughoudendhêid en onbe leefd optreden", zo zei de leider van India. Tot die rijke cultuur behox-en ook de Chinese spi'ookjes. Lioe Sjao-Tsji heeft op een rijke txaditie voortge borduurd toen hij zelf tot de sprook- jessehrijverij overging, maar hij is bovendien in hoge mate vex-antwooi'- delijk voor maatregelen, die eens ge boekstaafd zullen worden, niet als een sprookje, maar als een gruwel- verhaal. Wordt huwelijk van prins Albert ook burgerlijk voltrokken Tot dusver, aldus meldt „Le Pcuple" is door het Belgische hof nog met geen woord gesproken over een bur gerlijke huwelijksvoltrekking tussen prins Albert en dona l'aolft Rufi'o. Zou men de burgerlijke huwelijks voltrekking inderdaad willen negeren, dan is het door de paus te sluiten huwelijk in België ongeldig, zo rede neert het socialistische blad. Burgemeester Lucien Cooremans had gezegd dat er tot nog toe geen voor bereidingen waren getroffen Voor een burgerlijk huwelijk. Hij is de man die het kerkelijk huwelijk zou moeten bevestigen met een burgerlijke cere monie, omdat uitsluitend kerkelijke huwelijken in België niet gelden. Koning Leopold trouwde, toen hij nog prins was, ook eerst kei'kelijk met koningin Astrid, en pas vier maan den later volgde de burgerlijke huwe lijksvoltrekking. i De socialisten hopen dat ook prins Albert een burgerlijk huwelijk niet schuwen zal. Want anders, aldus „Le Peuple", gebeurt er in België iets dat vólkomen zonder precedent is. MAO TSE TOENG opgevolgd door nr. 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3