Ondanks wordt verzet van raadsleden in Borssele gedanst MIDDELBURGSE GYMNASTEN WILLEN MEER TURNZALEN WERKPLAATS VAKOPLEIDING VOLWASSENEN TE TERNEUZEN PROEFMARKT BRESKENS WERD DRUK BEZOCHT WESTDORPE DRAAGT BOUW VAN VIER WONINGWETWONINGEN OP DINSDAG 28 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B. EN W. VERLEENDEN VERGUNNING A.R. en S.GP.: „gemeenteraad besliste altijd over principiële kwesties" De gemeenteraad van» Borssele heeft maandagavond In een bewogen, spoedeisende raadsvergadering uitvoerig gedebatteerd over het enige agen dapunt: het besluit van het college van B. en W. om aan de Oranjever eniging vergunning te verlenen tot het plaatsen van een danstent op het plein voor het Verenigingsgebouw. Drie raadsleden, de heren M. de Meij (ar.), J. Bras (s.g.p.) en A, v. d. Ende (s.g.p.) betoogden, dat niet B. en W. hadden moeten beslissen over het verlenen van een vergunning, maar de gemeenteraad. Nu dit niet het geval is geweest, verlangden zij alsnog stemming. De raadsvoorzitter, burgemeester P. J. Dominions, wenste hier evenwel niet op in te gaan. Hij weigerde een voorstel van de heer De Meij in stemming te brengen of de raad al dan niet akkoord ging met het besluit van B. en W. De situatie blijft dus onveranderd: op koninginnedag bestaat er in Borssele gelegenheid tot dansen in een tent. lang en zijn niet van toepassing op kwesties van principiële aard, zo be toogden zij. Desgevraagd door de burgemees ter deelde de gemeente-secretaris, de heer M. F. Boogert, mede, dat bij de overdracht van de bevoegd heden van de raad aan B. en W. de gedachte had voorgestaan het verhuren van dijken, woningen enz., dus zuiver in de privaatrech terlijke sector. Hij zei voorts, dat Reeds in de vorige raadsvergadering was deze kwestie aangesneden. B. en W. brachten toen het verzoek van de Oranjevereniging in de raad op ko ninginnedag beschikking te krijgen over het Gemeentelijk verenigings gebouw om te dansen. Met 4 tegen 3 stemmen werd afwijzend op dit ver zoek beschikt. Tegen stemden de he ren M. de Meij (a.r.), J. Bras (s.g. p.), A. v. d. Ende (s.g.p.) en wethou der A. B. de Koeijer (c.h.). Vervolgens richtte de vereniging een verzoek tot B. en W. van Borssele om toestemming te verlenen tot het plaatsen van een danstent op het (ge meentelplein voor het Verenigingsge bouw. De meerderheid van B. en W. willigde het verzoek in, maar dat bracht onmiddellijk de heren De Meij, Bras en V. d. Ende in het ge weer. Zij verzochten en verkregen za terdagavond 11. een onderhoud met burgemeester Dominicus. Op verzoek van de drie raadsleden wera besloten een spoedeisende raadsvergadering te beleggen, die dus gisteravond is ge houden. Principieel De heer Bras, die als eerste het woord voerde, verklaarde, dat hij principieel een tegenstander van dan sen is. Hij vroeg zich af bij wie de bevoegdheid berust om een dergelijk verzoek wel of niet toe te staan: bij B. en W. of bij de gemeenteraad? Volgens artikel 172 van de gemeente wet bij de raad, aldus spreker. „Het dagelijks bestuur is doelbewust zijn bevoegdheden te buiten gegaan. Zij heeft de raad daarbij gepasseerd. Derhalve is de vergunning ongeldig en moet zij worden ingetrokken", zo zei dit raadslid. De heer De Meij be toogde, dat het plein, waar de dans tent zal worden geplaatst, evenals het Verenigingsgebouw, eigendom van de gemeente is. „Op deze wijze komen we de voordeur uit en de ach terdeur binnen", zei hij. Volgens dit raadslid had het dagelijks bestuur zich vergaloppeerd inzake deze kwestie. De heer V. d. Ende hekelde eveneens het door B. en W. gevoerde beleid. Hij was het volledig eens met de woorden van de vorige sprekers. De heer W. van 't Westeinde (k.v. p.) herinnerde eraan, dat de raad indertijd de bevoegdheid aan B. en W. heeft gegeven om gemeen tegronden en dergelijke te verhu ren of te verpachten. In dit geval had het college volgens spreker van deze bevoegdheid gebruik ge maakt. Voor hem was daarmede de kous af. Hij zeide het te be treuren, dat de gehele kwestie op deze wijze in de raad werd behan deld. Dit katholieke raadslid ver klaarde, dat hij het presentiegeld voor deze vergadering niet wilde aanvaarden. „Geef het maar aan de Oranjevereniging of aan een liefdadige instelling', adviseerde hij de raadsvoorzitter. In tweede instantie het woord voe rend verklaarden de a.r. en s.g.p.- raadsleden, dat toch wel degelijk ver schil bestaat tussen het verpachten of verhuren van een gemeentedijk voor het weiden van koeien en scha pen en het geven van een vergunning voor het plaatsen van een danstent op gemeentegrond. De aan B. en W. gedelegeerde bevoegdheden betreffen slechts zaken van ondergeschikt be- in voorgaande raadsvergaderingen over principiële aangelegenheden steeds door de raad werd beslist. Geen stemming De voorzitter herinnerde eraan, dat de raad op 8 april 1949 had besloten haar bevoegdheden, neergelegd in ar tikel 172 van de gemeentewet ge bruik makend van art. 212 van deze wet, aan het college van B. en W. over te dragen. In dit besluit van de raad was tevens vastgelegd, dat B. en W. deze bevoegdheden alleen zouden kunnen hanteren in „regelma tig terugkerende gevallen". Welnu, het plaatsen van een danstent en het verlenen van een vergunning daar voor viel daar volgens de heren De Meij, Bras en V. d. Ende niet onder. De voorzitter wilde evenwel de beslis sing van B. en W. niet terugnemen en weigerde een voorstel van de heer De Meij, dat werd gesteund door de beide s.g.p.-leden, om hierover te stemmen. De heer De Meij verweet de voorzit ter partijdigheid en de heer Bras was van mening, dat de minderheid van de raad de meerderheid haar wil trachtte op te leggen. „Onder geen voorwaarde trekken wij ons besluit in", aldus de raadsvoorzitter, waar na hij onder protestvan de opposan ten de raadsvergadering sloot. ZIJ WENSEN CENTRALISATIE Sportvraagstukken op forumavond P.v.d.A Talrijke vragen over het sportleven, in het bijzonder over het Middelburg, se gymnastiek- en voetballeven, zijn maandagavond aan de orde geko men tijdens een forumavond over het sportvraagstuk, die de afdeling Mid delburg van de P. v. d. A. hield in de bovenzaal van de „Gouden Poor- te". Het forum, waaraan de diverse vragen werden voorgelegd, bestond uit de heren M. J. van Poelje, de voorzitter van de Zeeuwse Sportraad, als voorzitter, mr. M. Vrolijk, lid van de Tweede Kamer, K. van Driel, wet houder voor sportaangelegenheden te Rotterdam, S. Simonse, voorzitter van „Middelburg", C. Westerweel, voorzitter van „Zeelandia", R. van Roo, voorzitter van „Wilhelmina" en J. Wolthers, leraar M.O. lichamelijke opvoeding. Vooral de Middelburgse gymnastiek verenigingen grepen deze gelegen heid aan om een pleidooi te houden voor meer gymnastiekzalen, of in elk geval een centralisatie van de zalen. Want thans komt het voor, dat in het eerste geval een vereniging van rond de 300 leden slechts twee avon den in de week over één zaal be schikt, terwijl in het laatste geval een vereniging van evenzoveel leden moet oefenen in vier in de stad ver spreid liggende zalen. Bovendien is er geen enkele zaal, waarin de na tionaal gangbare oefenstof geleerd kan worden. Omdat de toestellen er niet in geplaatst kunnen worden... Het bleek deze avond uit de dis cussies, dat een gymnastiekzaal aan een vereniging onttrokken is, omdat een leraar er privé-lessen in wilde geven. Dit vond met na me de heer Van Driel helemaal niet juist. „Want", zo zei de Rot terdamse wethouder, „gymnas tiekzalen zijn in de buitenschool se uren in de eerste plaats be stemd voor de gymnastiekvereni gingen". Een vertegenwoordiger van het hoofdstedelijke gemeentebestuur ver telde nog, dat van de drie in de oor logsdagen vernietigde zalen er thans één herbouwd is, terwijl de twee an deren over enige tijd beschikbaar zullen komen. Hij gaf de verenigin gen in overweging om zich gezamen lijk tot de instanties te wenden, die belast zijn met de verdeling van de zalen. Mr. Vrolijk meende, dat hier wellicht een taak ligt voor de sport raad. Fusie Omdat het voetbal in Zeeland ten achter staat bij liet landelijke, wilde één der aanwezigen van het forum weten hoe men dacht en denkt over een fusie van voetbal verenigingen in grote steden, in dit geval in Middelburg. De heer Simonse was er persoonlijk van overtuigd, dat men bij een even tuele fusie zou kunnen komen tot een gezonde sportvereniging. Hij was van mening, dat daardoor de reiskosten over een groter vlak verdeeld kunnen worden. De heer Westerweel was eveneens zijn persoonlijke visie weergevend niet bepaald een directe voorstander van een fusie. De reiskosten blijven volgens hem bestaan, hoewel hij de heer Simonse moest toegeven, dat er geen concurrentie meer is wat de speeldagen betreft. Anderzijds woog het behoud van de zelfstandigheid toch zwaar voor de heer Westerweel. Voorts ging men deze avond nog uit- Zeeuwse deelname aan jeugd-défilé Soestdijk. In de tuin van het paleis Soestdijk zal ter gelegenheid van de 50e ver jaardag van Hare Majesteit de Ko ningin op 30 april a.s. een jeugdde- filé worden gehouden. Aan dit de- filé doen delegaties, bestaande uit vier jongens- en vier meisjesgymnas ten in de leeftijd van 10 tot 15 jaar, uit de verschillende provincies mede. De Zeeuwse delegatie is als volgt samengesteld: Willem Meesen (Oranje-Nassau) te Vlissingen, Leny Minderhoud (Zuidwesters) uit Sou burg, Mientje Paauwe (O.K.K.) te Goes, Adri de Bruyne (O.K.K.) te Kortgene, Derk Antons (Olympia) uit Tholen, Maria Meerdink (Rust Roest) te Zierikzee, Petrus Inghels (THOR) te Sas van Gent en Paisa van Hou- te (Dio) uit Breskens. Als leidster is mej. C. Sturm (Wilhelmina) te Middelburg Levering klokken en uurwerk voor Belfort in Sluis. In de maandagavond te Sluis onder voorzitterschap van burgemeester P. F. van Hootegem gehouden raadsver gadering, werd besloten de levering van klokken, uurwerk en carillon voor het Belfort op te dragen aan de firma B. Eijsbouts te Asten (N.-Br.) Voor de in Sluis bestaande stichting „Carillonfonds" blijft de mogelijk heid open om het bijbehorende auto matische speelwerk aan te bieden, waarvan de kosten op 10.000 ge raamd worden. Na aftrek van oorlogsschade en rijks bijdrage resteert voor de gemeente een te betalen bedrag van 5.930. Reeds in deze vergadering drong de heer A. J. Herdink (ver. prot. kie zers) er op aan het carillon 's nachts niet te laten spelen. De raad besloot verder nog toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor het bJ.o.-onderwijs in de streek en ook tot de vervoersre. geling voor de leerlingen. Mosselvoorraden thans uitgeput Toen het mosselseizoen 1958-1959 op 14 april officieel werd gesloten zaten de handelaars in mosselen nog met belangrijke onverkochte voorraden. Er werd toen aan de minister ver zocht de gelegenheid open te stellen deze mosselen alsnog te verkopen, wat werd toegestaan. De mosse len zijn alsnog naar Frankrijk ge ëxporteerd. De voorraden zijn nu uit geput. Eervolle opdracht voor Zierikzees jeugdorkest. Het jeugdorkest van de Zeeuwse Mu ziekschool te Zierikzee, o.l.v. de heer Jac. M. Luijkenaar is uitgenodigd om als eerste orkest een uitvoering te geven van een werk geschreven door de bekende Vlaamse musicoloog en pedagoog Iynace de Sutter, in St.- Niklaas in België. De directeur van dit jeugdorkest bracht onlangs een bezoek aan St.-Niklaas. voerig in op problemen als professio nalisme tegenover amateurisme, de sporttoto enz. Mr. Vrolijk sprak een korte inleiding, waarin hij er op wees, dat er voor gezorgd moet wor den, dat de onwennigheid, die er bij de overheid bestaat ten aanzien van de sport, weggenomen moet worden. OFFICIËLE OPENING: Grote behoefte aan omscholing. Burgemeester mr. P. H. W. F. Telle- gen heeft maandagmorgen de officië le eerste-steenlegging verricht van de in aanbouw zijnde regionale werk plaats voor vakopleiding van volwas senen, aan de Industrieweg te Terneu- zen. Het verheugde de burgemeester dat een zo groot aantal belangstellen den aanwezig was bij deze plechtig heid, onder meer de heer J. C. Vis ser, hoofd afdeling voorlichting van het ministerie van sociale zaken, de heer A. van Rossen, hoofd afdeling gebouwen van genoemd ministerie, de heer K. van Dijk, hoofd inspecteur- directeur van de arbeidsvoorziening in Zeeland en veel anderen van Rijks- en Gemeentediensten. De burgemees ter toonde zich tevreden over het feit, dat het na langdurige voorbereidingen nu toch eindelijk zo ver was, dat met de bouw van de werkplaats een aan vang was gemaakt. De heer K. van Dijk schetste in een toespraak de grote noodzakelijkheid van deze werkplaats in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar juist de mogelijkhe den in de agrarische sector vermin deren en die in de industrie regelma tig toenemen. In dit verband consta teerde hij ook met voldoening de bouw van een beschuttende werk plaats en die van een uitgebreide technische school in Terneuzen. Mo menteel zijn er in Nederland 34 van deze scholingswerkplaatsen met een gemiddelde leerlingenbezetting van 3000, terwijl verleden jaar de 50.000ste cursist de opleiding heeft verlaten. Men kan zich afvragen wat GEMEENTERAAD VERGADERDE Wegen, straatverlichting en riolering verbeterd Westdorpe mag dit jaar vier woning wetwoningen bouwen. In de jongste raadsvergadering is besloten de wo ningen t© laten bouwen door de r.-k. bouwvereniging te Kloosterzande aan de Singel te Westdorpe. De nog bij de gemeente in beheer zijnde wonin gen zullen eveneens aan deze bouw vereniging worden overgedragen. De firma S. Denker te Nieuw Loos- drecht zal een wachthuisje bouwen aan Kanaalzicht. De linkerweg naar het verenigingsgebouw zal worden vernieuwd en worden aangesloten op de riolering. Tevens gaf de raad zijn goedkeuring aan een voorstel van B. en W. om de weg te Stroodorpe een meter te verbreden. Alvorens tot ver breding over te gaan zal getracht worden hierover overeenstemming te bereiken met de inwoners van Stroo dorpe. De straatverlichting te Stroo dorpe zal eveneens worden verbeterd, terwijl de riolering te Passluis en in de kom zal worden uitgebreid. De plannen voor de bouw van een badhuis zullen bestedingsklaar wor den gemaakt. Een beroep van de raad tegen een besluit van G. S. om aan grond aankopen voor woningbouw in do gemeente geen goedkeuring te verlenen werd niet ontvankelijk verklaard. Dit op grond van het verstrijken van de beroepstermiju. De raad zal nu opnieuw contact opnemen met de eigenaar van de grond en de kwestie weer aanhan gig maken bij G.S. Op verzoek van de Katholieke Stich ting Bejaardenzorg te Philippine, Sas van Gent en Westdorpe zal een le ning, die deze stichting wil sluiten voor de bouw van een bejaardenhuis worden gegarandeerd, tewijl tevens een garantie zal worden verstrekt in zake betaling van de verpleegkosten. Bij verordening werd bepaald, dat ieder, die binnen de gemeentegren zen woont, gebruik moet maken van de reinigingsdienst, tenzij eer andere geschikte wijze van vuilverwijdering bestaat. De raad ging akkoord met een voor stel van de rooms-katholieke instel ling voor beroepskeuze-voorlichting om scholieren, die toegelaten willen worden tot het Janseniuslyeeum te Terneuzen aan een psychologisch on derzoek te onderwerpen. Een derge lijk onderzoek zal 2.50 per leerling kosten. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid om een subsidie van 0.10 per inwoner. Tij dens de rondvraag verzocht de heer M. Wille (k.v.p.) om de Z.V.TM, de, slechte busverbinding Westdorpe-Sas van Gent-Sluiskil onder de aandacht te brengen. het praktische nut van deze werk plaatsen is, aldus de heer Van Dijk. Vroeger redeneerde men, dat deze inrichtingen er waren om de werk lozen bezig te houden, maar in de ze opvatting is een radicale ver andering gekomen. De outillage en het leidinggevend personeel vol doen aan de hoogste eisen en be hoeven niet onder te doen voor het bedrijfsleven. Dit wil ook weer niet zeggen, dat men deze werkplaat sen binnenkomt als ongeschoolde en als volleerd vakman verlaat. Allround vakmensen worden nog altijd gevormd via technisch on derwijs en hoofdzakelijk in de praktijk. Om aan te tonen, dat er grote behoefte aan omscholing be staat gaf spreker enkele cijfers. In 1956 telde Zeeuwsch-Vlaanderen 660 werkzoekenden, waarvan 100 str u ctuur-werklozen. In 1957 waren deze cijfers 820 en 150, in 1958 1280 en 300, terwijl men deze cijfers in 1959 schat op respectievelijk 1500 en 450. Wanneer men daarnaast weet, dat de werkplaats in Middelburg tot nu toe de enige in Zeeland regelma tig wordt bezocht door een flink aan tal mensen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, zelfs uit Hulst, dan is het wel duide lijk, dat deze nieuwe werkplaats hoogst noodzakelijk is. De werkplaats in Terneuzen, welke dit najaar wordt geopend, zal oplei ding geven tot machine-, constructie- en onderhoudsbankwerker, tot draai er, elektrisch- en autogenisch lasser. De cursisten krijgen de beschikking over de nieuwste outillage en appara tuur. Daarnaast komt een hal voor het administratieve gedeelte. De leiding van de werkplaats berust bij een directeur, bijgestaan door twee werkmeesters en de magazijnmeester. De loonderving van de cursisten is voor gehuwden van 23 jaar en ouder 53,90 per week, terwijl er verder prestatiebeloningen gegeven kunnen worden, variërend van 1,50 tot 3,50 per week. Indien nodig, kun nen reis- en voor gehuwden zelfs pen sionkosten worden vergoed. Na afloop van de cnrsus verleent het Geweste lijk Arbeidsbureau zijn bemiddeling bij het zoeken naar een nieuwe werk kring voor de geschoolde cursist. Voortaan iedere maandag om de veertien dagen. Een beetje aarzelend is maandag middag in Breskens een veertien daagse markt geopend. Zonder veel vertoon overigens en ook het ver tier liet aanvankelijk op zich wach ten. Het weer werkte dan ook niet mee. De ene bui na de andere joeg de mensen van de straat. En onder de standwerkers was er in het be gin niet veel animo, om in de re gen te gaan staan. Het weer kon de huisvrouwen echter toch niet weg houden, want later op de middag zag het er al veel meer naar uit, dat de hoopvolle woorden gesproken tijdens de officiële opening Jn café-restau rant „Casino", bewaarheid zouden worden. De opening geschiedde door burge meester J. A. Eekhout, in tegenwoor digheid van de beide wethouders, de gemeentesecretaris, functionarissen van de Centrale Vereniging voor Markt. Straat- en Rivierhandel en bestuursleden van de winkeliersvere niging. De heer M. A. Donker, hoofdbe stuurslid van de Centrale Vereniging heetto als eerste rpreker de belang. stellenden welkom. Bovendien sprak hij woorden van dank voor de mede werking, die gemeentebestuur en ne ringdoenden van Breskens hadden verleend aan de plannen van de Centrale Vereniging, die tenslotte geleid hebben tot de totstandkoming van deze markt, die voortaan iedere veertien dagen zal worden herhaald. Burgemeester Eekhout gaf voor de kooplieden, die niet in Breskens bekend waren, een korte uiteen, zetting van de economische situa tie, waarin Breskens verkeert. Onder meer sprak de burgemees ter over de klappen, die Breskens moest incasseren tijdens de Tweede Wereldoorlog en nog maar kort geleden, toen de nieu we veerhaven werd aangelegd. De middenstanders, die hun zaken na 1945 langs de verkeersader door het dorp bouwden, zagen een voor naam klantenkring, de toeristen, ver dwijnen. „Geprikkeld door deze tegenslagen probeert de Bressiaander er boven op te komen", vervolgde de burge meester. „In dat verband moet men ook het instellen van een veertien daagse markt zien. We hopen, dat de bezoekers van de Zeeuws-Vlaamse kust door deze markt zullen worden aangetrokken en dat én de kooplie den en de gevestigde neringdoenden er wèl bij zullen varen". De voorzitter van de winkeliersvere. niging, dhr. T. H. v. Laarhoven sprak in dezelfde geest. „We gaven grif onze medewerking, maar verwach ten „fair play", aldus deze spreker, die besloot met de woorden: „Deze markt moet een aanwinst zijn voor Breskens". Namens de standwerkers werd ten slotte nog het woord gevoerd door de heer J. Gobets, die verklaarde, dat hij èn zijn collega's na hun de. buut in Breskens tijdens de visserij- dagen van vorig jaar, gaarne terug kwamen om deze eerste marktdag luister bij te zetten. „We zullen er van maken wat er van te maken is", beloofde de heer Gobets. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar buiten om een wandeling te ma ken langs de ruim d rtig kramen en om te horen hoe de standwerkers elkaar In welsprekendheid trachtten te overtroeven. Foto: een overzicht van de markt te Breskens. (Foto P.Z.C.) Herdenking militaire gevallenen Het gewest Zeeland van het Vetera nen Legioen Nederland wil de nabe staanden van gesneuvelde Nederland se militairen, die de herdenkings bijeenkomst op 9 mei a.s. te Amster dam willen bijwonen, in de gelegen heid stellen om gemeenschappelijk naar de hoofdstad te reizen. Zoals bekend wordt deze herdenking, die thans ook geldt voor in Indië en Ko rea gesneuvelde militairen, georgani seerd door het comité nationale her denking militaire gevallenen. Via het secretariaat van het V.L.N. in Zee land kunnen de nabestaanden nu de reis naar Amsterdam ondernemen. Bij het fonds ingeleverde oesters worden verkocht In overleg met de adviescommissie voor het oesterbed rijf heeft het pro- duktschap voor vis en visprodukten besloten, dat de op de derde peilda tum bij het oesterfonds ingeleverde oesters, tezamen met de nog bij het fonds aanwezige oesters (vijf en zes nullen) zullen worden verkocht. Het totale aantal oesters bedraagt 235.700 stuks, verdeeld in 27.100 6/0.44.950 5/0,40.050 4/0,62.750 3/0 en 60.850 2/0. De verkoop zal in kavels ge schieden. De kwekers, die in het sei zoen 1958-1959 oesters aan het fonds hebben ingeleverd kunnen hiervan niet kopen. Schepen in Hansweert vast op Oosthavendam De duwboot „Breton" met de gela den schepen „Bourgogne" en „Sche- dit" voor de kop, voer op de Oost havendam van Hansweert vast. Met behulp van het tankschip Juliette M." en de sleepboten „Adja" en „Huub" kwam de combinatie vlot. De sche pen hadden lichte lekkage, maar kon den dc reis voortzetten. Voor de scha de aan de dijk, welke geschat werd op 600,-— werd een borgtocht afge geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13