PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE QUAY POLST LICHTENAUER (C.H.U.) Braakman wordt recreatie-oord met hotels, bungalows enz. BILT Kabinet-in-wording stelt vergadering uit ONWELKOME „BUITENLANDERS" GAAN AAN LAND IN PANAMA 2G2e jaargang - no. 98 Dagblad, uitgave vaD de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F v. d. Velde en F B. den Boer. Adjunct. W de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kvr. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 27 april lCc.D ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim p. advertentie 4.—. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mas. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel 2355 4 lijnen Cb.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g, adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerikree. red, tel. 2433. adm tel. 2094. Reeds bezig met detaillering regeringsprogram (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, prof. dr. J. E. de Quay, zal vanochtend een onderhoud hebben met mr. W. F. Lichtenauer, lid van de Eerste Kamer en lid van de C.H.U. Mr. Lichtenauer is secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam. In verband met deze afspraak is de bijeenkomst van de forma teur met de personen die zich reeds bereid verklaard hebben, een ministerszetel te aanvaarden en die om half elf vanmorgen in het Kurhaus zou worden gehouden, uitgesteld, vermoedelijk tot na de middag. Prof. De Quay heeft ook zaterdag al met de kandidaat-ministers geconfe reerd en wel van 's ochtends half elf tot 's middags kwart voor drie. De bijeenkomst van vandaag was nodig omdat hij niet gereedkwam met zijn besprekingen. De beraadslagingen van zaterdag Hepen over een aantal punten van het regeringsprogram, alsmede over het antwoord, dat de formateur van dr. Tilanus had ontvangen op zijn vraag om enkele perso nen uit de CJI.TJ. aan te wijzen die voor het ministerschap in aanmerking konden komen. Prof. De Quay is zijn arbeid begon nen met de opstelling van de saillan te punten van toekomstig regerings beleid. Daarop heeft hij een aantal personen bereid gevonden een porte feuille in het nieuwe kabinet te aan vaarden. De nieuwe ministers zullen gezamenlijk een meer gedetailleerd program moeten opstellen. Gezien het feit, dat de kandidaten zaterdag zolang bijeen geweest zijn is men geneigd te veronderstellen, dat zij reeds met die detaillering be zig waren. Dat zou aan de andere kant echter vreemd zijn omdat nog steeds niet bekend is, welke christe- lijk-hïstorische ministers in het kabi net zitting zullen nemen. Als de christelijk-historische kandidaten het rijven zouden krijgen, zonder dat zij invloed erop uitgeoefend had den, dan zou men zich kunnen voor stellen, dat de bereidheid in de kring van de C.H.U. om in het kabinet zitting te nemen nog sterker daalde. Prof. De Quay verwachtte van dr. Tilanus namen voor de departe menten van binnenlandse zaken en van volkshuisvesting en bouw nijverheid. Het zijn de enige de partementen die nog geen bestem ming hebben gevonden. Voor de rest is het eventuele kabinet klaar. Het bestaat uit prof. dr. J. B. de Quay (k.v.p.) minister-pre sident en minister van algemene zaken, bezitsvorming en publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie; mr. J. M. A. H. Luns (k.v.p.) mi. nister van buitenlandse zaken; mr. J. M. L. Th. Cals (k.v.p.) mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen; mej. dr. M. A. M. Klompé (k.v.p.) minister van maatschappelijk werk en volks gezondheid; mr. Ph. C. M. van Campen (k.v.p.) minister van eco nomische zaken; prof. mr. W. C. L. van der Grinten (k.v.p.) minis ter van justitie; prof. dr. H. J. Witteveen (v.v.d.) minister van financiën; drs. H. A. Korthals (v.v.d.) minister van verkeer en waterstaat; Sidney J. v. d. Bergh (v.v.d.) minister van defensie; Meer dan achthonderd jongens en meisjes hebben zaterdagmiddag op de Beestenmarkt te Goes een baïïon opgelaten ter gelegenheid van de door de Hervormde Jeugdraad in za len Krijger georganiseerde bazaar. Door een misverstand tussen de kin deren en het pijperkorps Jong Ex celsior'' gingen de ballonnetjes niet alle gelijk de lucht in, maar dat kon geen afbreuk doen aan het enthou siasme van de kinderen. drs. C. P. Hazenbosch (a.r.) mi nister van sociale zaken; A. W. Biewenga (a.r.) minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening. (Laatstgenoemde die eerst een bereidverklaring nog in be raad hield heeft dus ook positief gereageerd). Tevens was aanwe zig drs. W. K. N. Schmelzer, de te genwoordige staatssecretaris van binnenlandse zaken, bezitsvor ming en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, die in aanmer king komt voor het staatssecre tarisschap aan het toekomstige departement van algemene zaken. Aanvankelijk leefde zaterdag in Den Haag de gedachte, dat het dr. Tila nus niet gelukt was om de formateur namen ran de cliristeüjk-historische kandidaten voor een ministersporte- feuille op te geven. Later hoorde men de naam noemen van mr. J. W. van Gelder, de secretaris van de C.H.U., wonende in Amsterdam, die in ver band gebracht werd met de porte. feuiUe van binnenlandse zaken. In dien mr. Van Gelder inderdaad in aanmerking mocht komen, dan zou dat echter zijn, zo verluidde later, voor volkshuisvesting en bouwnijver heid. Het wachten zou dan alleen nog zijn op een kandidaat voor bin nenlandse zaken. Wellicht meent men, die thans in mr. Lichtenauer te hebben gevonden. Overigens staat noch van mr. Van Gelder noch van mr. Lichtenauer 'n positieve beslissing vast. En de mo gelijkheid bestaat nog, dat de for mateur slechts één minister uit chris telijk-historische kring aan zijn team kan toevoegen. In dat geval zouden K.V.P. en V.V.D. wel kunnen aan. vaarden één C.H.-minister en wel voor binnenlandse zaken, waarbij het departement van volkshuisvesting in handen van een derde anti-revolutio naire minister (b.v. mr. J. van Aart- sen, die thans verkeer en waterstaat beheert) zou mogen komen. Sterk betwijfeld moet echter worden, of de K.V.P. en de V.V.D. de porte feuilles van sociale zaken, landbouw en binnenlandse zaken aan de A.R.P. zouden gunnen. De A.R.P. zou dan namelijk met drie zeer gewichtige departementen in verhouding tot de sterkte van haar fractie in de Twee de Kamer meer krijgen dan haar toekomt. Misschien is aan de ver schuivingen nog geen einde gekomen. DOOR INDIANEN GESIGNALEERD Afdeling Nationale Wacht naar „invasiegebied" In een officieel communiqué van de Panamese regering is zon dag meegedeeld dat zaterdag een groep van dertig „buiten landers" in Playa Colorado op het schiereiland San Bias aan wal is gegaan en het land is binnengetrokken. De „buiten landers" waren gekomen met 'n schip dat ruim zestien meter lang was, genaamd „Hawaii". Plaatselijke Indianen hadden hen waargenomen. Het commu- van 500 mannen plannen had be raamd om van Cuba uit een landing uit te voeren, maar dat het plan door de Cubaanse regering verhinderd werd, nadat de Organisatie van Ame rikaanse Staten en de omliggende landen zich ermee bemoeid hadden. De Panamese regering wilde zondag niet zeggen, of de invasiegroep van dertig deel uitmaakt van de groep van vijfhonderd. Gisteravond deelde de Panamese regering mee dat drie leden van de invasiegroep gevangen waren genomen. Zij hadden meege deeld dat zij gezonden waren door premier Fidel Castro van Cuba. Vrijgeleide voor dr. Arias Een woordvoerder van het Brazil!. aanse ministerie van buitenlandse za- mque werd Uitgegeven na een jjen heeft zaterdag in Kio de Janei- jro meegedeeld dat de Braziliaanse (Foto P.Z.C.) kabinetsvergadering van vier uur die na middernacht was af gelopen. De verdediging van Panama be rust bij de Nationale Wacht die uit 2.000 leden bestaat. Een afde ling ervan is naar San Bias ge stuurd. De bevolking is verzocht kalm te blijven en op haar hoede te zijn. Het „invasiegebied" ligt op 'n kleine honderd kilometer van de stad Panama en op iets grote re afstand van Colon aan de oos telijke Kanaalmond. Het is bedekt met oerwoud en heeft geen wegen. Vorige week donderdag deelde de Panamese regering mee te beschik ken over inlichtingen, dat een groep Corso trok door bollenstreek Zaterdagmiddag trok een prachtig bloemencorso door de bol lenstreek. Tot de 31 praalwagens behoorde ook bovenstaande de koningin van Sheba", die allerlei Oosterse schonen en Arabieren vervoerde. De wagen verwierf in de eerste prijs klasse de ereprijs. Brits vliegtuig vermist aan Turks-Russische grens Sinds donderdag wordt een Brits transportvliegtuig met een geheime lading voor de Britse raketbasis Woomera in Australië aan boord ver mist in de omgeving van de Turks- Russische grens. Het werd het laatst gezien boven de Turkse stad Mus, on geveer 150 kilometer van de grens. In hetzelfde gebied hebben, volgens een Perzisch protest aan Moskou, zes Russische straaljagers het Perzisch luchtruim geschonden. Het was ook in deze omgeving, dat het vorig jaar een onbewapend Amerikaans trans portvliegtuig door Russische lucht strijdkrachten werd neergeschoten. Vliegtuigen van de Britse, Amerikaan se, Perzische en Turkse luchtmacht zoeken nu naar het verdwenen vlieg tuig, een vier motorige Tudor van een Britse chartermaatschappij. Het had twaalf personen aan boord, een bemanning van zes leden en een ver- vangingsploeg van zes. danseres Margot Fonfceyn, een vrij geleide naar Brazilië te verlenen. Zoals bekend heeft Arias, die be schuldigd wórdt van samenzwering tegen de regering van Panama, asiel gevraagd op de Braziliaanse ambas sade in Panama. In welingelichte bron in Panama wordt vernomen, dat de Panamese sssz. n'XÏI- schuilplaatsen van wapens voor de echtgenoot van de Britse ballet- rebellJn bekendmaakt. de Kroesjtsjew tegen voorstel van Eisenhower over staking kernproeven. De Russische minister-president, Kroesjtsjew, heeft president Eisen hower meegedeeld aat een akkoord over beëindiging van proeven met kernwapens moet slaan op proeven in de dampkring, in de grond, onder water en op grote hoogte. De Russische leider deelde dit mee in antwoord op de brief van presi dent Eisenhower van 13 april, waar in een beperkt verbod werd voorge steld om ae huidige besprekingen te Genève over dit vraagstuk niet te doen mislukken. De Amerikaanse president had voor gesteld te verbieden dat proeven met atoomwapens worden gehouden op minder dan 48 kilometer van de aar de. Kroesjtsjew blijkt van oordeel te zijn dat een dergelijke afspraak er niet toe leidt dat de produktie van steeds krachtiger kernwapens wordt verhinderd. Bovendien leiden proe ven boven 48 km tot vergiftiging van de dampkring en de aarde. Busongeluk in België In de nacht van zaterdag op zondag zijn op de Brusselse Steenweg te Barry-Maulde tussen Leuze en Gau- rin, twee bussen, de ene met mijn werkers, de andere met personen die van een huwelijksfeest kwamen, te gen elkaar gebotst. Drie mensen werden gedood, een der tigtal werd gewond. V.V.V.-DIRECTEUR VERKLAART: Jaarvergadering Provinciale V.V.V. werd in Hulst gehouden „ZEELAND wil een recreatiegebied zijn voor mensen, die hun vakantie wensen door te brengen in een rustige sfeer en een stijlvoUe omgeving. Twee redelijke verlangens van mensen die vijftig weken per jaar op kan toor of fabriek doorbrengen. Zeeland kan aan deze verlangens ten volle voldoen", aldus de heer C. YV. Oskamp, directeur der Provinciale Zeeuw se Vereniging voor VreemdeUngen Verkeer tijdens de voorjaarsvergade ring die zaterdag te Hulst werd gehouden. In een causerie „Hoe kan zich het toerisme in de provincie Zeeland ont wikkelen?" zei spreker onder meer, dat het nu wel duidelijk geworden is dat vooral het binnenlandse toeristen bezoek voor Zeeland zeer belangrijk geworden is, hetgeen uiteraard niet impliceert dat buitenlanders niet wel kom zouden zijn. Integendeel, want naast het V.V.V.-werk in provinciaal verband, prees hij het initiatief van verschillende burgemeesters, dat er mede toe heeft geleid dat er een steeds groeiende animo bij buiten landers is ontstaan om de provincie Zeeland te bezoeken. En een interes se die grote mogelijkheden biedt voor het komende seizoen, hetgeen de heer Oskamp meende te mogen opmaken uit het feit, dat de voorraad nieuwe lijsten van hotels, restaurants, cam pings en pensions uitgegeven in 30.000 exemplaren binnen enkele dagen was uitgeput. Behalve de bekende interesse voor de Zeeuwse stranden, gaat de be langstelling vooral uit naar de oude, historische plaatsen, de land en fruitbouw, de industrie en de voorbereidingen der Delta-werk zaamheden. Ongekende mogelijkheden op toeris tisch gebied ziet de provinciale VW in het Braakman-gebied en de hui dige Zandkreek, die zich zal gaan ontwikkelen als het grootste binnen meer van Nederland met bungalows, hotels, campings, een jachthaven, enz. Tijdens de rondvraag was één der le den van oordeel, dat er wel erg veel gesproken wordt over het toekom stige binnenmeer tussen de Bevelan- den. Hij zou gaarne wat meer bijzon derheden vernemen over liet Braak- mangebied waarover veel geruchten de ronde doen, maar weinig zekerheid bestaat. En omdat de middenstanders voor dit project nogal interesse heb ben, achtte hij het niet denkbeeldig, dat deze categorie kosten gaat ma ken aan plannen die wellicht niet ge realiseerd kunnen worden. De heer Oskamp antwoordde, dat men binnenkort hoopt te komen tot uitvoering van een miljoenenplan dat van de Braakman een recreatie oord maakt met hotels, bungalows en andere mogelijkheden op dat ge bied. Tijdens de discussie bleek dat de inspectie der domeinen een nogal starre houding aanneemt inzake de overdracht van in haar eigendom zijnde gronden. Ook de kampeergelegenheden kwa men ter sprake. Hierbij bleek, dat bijvoorbeeld de waterleidingmaat schappij in Zeeuwsch-Vlaanderen of ficieel geen toestemming geeft om op haar gronden te kamperen maat dat dit in" bepaalde gevallen wel ooglui kend wordt toegestaan. Enkele Walcherse leden verbaasden zich daarover omdat daar van een oog luikend toestaan absoluut géén spra ke is. Daar wil die maatschappij de kampeerders liefst zo ver mogelijk van zich houden, zo betoogden spre kers. ONTVANGST De deelnemers aan deze voorjaars vergadering werden 's morgens dooi de bekende oudheidkundige onderzoe ker P. J. Brand, rondgeleid langs de Hulsterse stadswallen, waarbij ook een bezoek .werd gebracht aan de Keldermanspoort. Om half twaalf volgde een ontvangst door het ge meentebestuur van Hulst in de stem mer zaal. Burgemeester A. L, :eer deed hierbij een beroep op de Provinciale V.V.V. om wel vooral en voortdurend het licht te doen schijnen op Zeeuwsch- Vlaande ren in het algemeen en het land van Hulst in het bijzonder. Gezien de be langrijkheid van de V.V.V.-taak (Zie slot pag. 7 kol. 5) Twee straaljagers stortten na botsing neer. Piloten ongedeerd Twee straaljagers van de Koninklij ke Luchtmacht zijn zaterdag niet elkaar in botsing gekomen en neer gestort ten zuidoosten van Nistelro- de. Twee honderd meter, van elkaar kwamen zij in de hei neer. De twee bestuurders, tweede-luite nant-vlieger W. Vos (26) en vaan drig L. Ramakers (23), beiden woon achtig in Amersfoort, wisten zich met de schietstoel te redden en kwa men ongedeerd aan de grond. De toestellen waren van het type Thunderstreak en hoorden thuis op de basis Eindhoven. Neger ontvoerd uit gevangenis in V.S. Men vreest dat hij werd gelyncht De Amerikaanse staatsrecherche lieeft zondag een onderzoek op gro te schaal gelast naar de ontvoering van een negergevangene, Parker, uit het plaatselijke cachot van Pearl Ri ver in Mississippi. Een tiental ge maskerde mannen was vrijdagnacht het onbewaakte gebouw binnenge drongen en had de schreeuwende ne- 8er die verdacht wordt van aanran- ing van een blanke vrouw en van daag berecht zou worden, in een auto meegevoerd. Tot nog' toe zijn evenwel alle pogin gen van politie en recherche van Mis sissippi en het aangrenzende Louisi ana vergeefs geweest. Men vreest dat Parker is gelyncht. Andere gevange nen verklaarden dat Parker reeds on der het meesleuren was afgerost en geslagen met revolvers. Schip zonk in sluis van Manakanaal. Schipper verdronken Vrijdagavond omstreeks tien uur is in de sluis te Bom (Julianakanaal) het 180 ton metende schip ,Deo J«- vante" gezonken, vermoedelijk door dat het schip met het roer klem geze ten heeft onder de balk van de sluis, deur. De schipper-eigenaar, de heer Plaquet, kwam om het leven toen hij trachtte zich in veiligheid te stellen. Zijn echtgenote en zijn zoon konden tijdig de wal bereiken; het jongste kind van het gezin kon door een schipper van een ander schip, dat eveneens in de sluis lag, van boord worden gehaald. De scheepvaart op het Julianakanaal was door het zinken van het schip geruime tijd gestremd. Zondagmiddag lieeft men het schip vlot gekregen en weggesleept. VERWACHT. Geldig tot hedenavond PLAATSELIJK BUIEN. Opklaringen maar ook enkele lokale buien. Overwegend matige wind tus sen zu"d en west. Ongeveer dezelfde mperaturen als zondag. ZON EN MAAN 28 april Zon op 5.18 onder 19.58 Maan op 0.52 onder 10.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1