Benelux wenst nieuw j ZO WAS HET IN ZEELAND vrijhandelsoverleg Vandaag.. DJOFANDA BESCHULDIGT PROC.-GENERAAL SOEPRAPTO ZATERDAG 25 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 'AMSTEIz „Begin met stellen van doel op lange termijn De drie landen van Benelux wensen hervatting van de on derhandelingen tussen de Euro pese Economische Gemeenschap en de elf andere lid-staten van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking om te komen tot een Europese Economische Associatie, een vrijhandelszone of een „vrije markt". Zoals bekend zijn de onderhan delingen hierover in het comité Maudling verleden jaar mislukt. Advertentie Pullen-rijm Verzamelaar zoekt z'n waar exclusief attractief pas ontdekt: nieuw object: spaart nu fel 't Pullen-stel wordt constant Amstel-klant! Voorbereidend overleg te Londen beëindigd De Amerikaanse, Britse, Franse en Westduitse ambtenaren die te Londen voorbereidende besprekingen hebben gehouden over de aanstaande confe rentie van ministers van oost en west te Genève, hebben vrijdag hun werk zaamheden afgesloten met het opstel len van een rapport, aldus is van wél ingelichte zijde te Londen vernemen, Het rapport zal in het weekeind naai de regeringen van de vier landen wor den gezonden. In ambtelijke kringen te Parijs werd vrijdag vernomen dat de westelijke mogendheden het prak tisch eens zijn over een algemeen plan voor Genève. Van officiële zijde kon men daarentegen horen dat de westelijke mogendheden nog lang geen algemene overeenstemming heb ben bereikt. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenland se zaken zei dat de vier landen te Londen volledige overeenstemming hebben bereikt over alle belangrijke kwesties. Het schijnt dat de vier mogendheden het er te Parijs niet zonder enige moeite over eens zijn geworden dat zij moeten weigeren met de Russen te spreken over een nieuw statuut voor Berlijn. is het .,.00 jaargeleden, dat de eerste spade iri de grond i werd gestoken voor de aanjcg van het Suezkanaal naar de s plannen van de Oostenrijker j M Negrelli en na diens overlijden j uitgevoerd door de Franse in- i H genieur Ferdinand de Lesseps; H vieren Australië en Nicuw-Zeeland anzac-day. H (1915). I MORGEN is het 250 jaar geleden, §e dat Jan Willem Friso, st>'l- H houder van Friesland en Gro- ningen. te Kassei in het huwe- lijk trad met Maria Louise, landgravin van Hessen Kassei. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De zes regeringen zijn uitgenodigd voorstellen te doen ter aanvulling van het project, uitgewerkt door prof. W. Hallstein, voorzitter van de com missie der E.E.G. De Beneluxlanden hebben thans aan de commissie uit de Euro- markt die het vraagstuk der vrij handelszone bestudeert een me morandum gericht, dat hun voor stellen bevat. In hoofdzaak stel len zij voor, dat de zes landen van de Euromarkt en de overige elf landèn van de O.E.E.S. aller eerst zich gezamenlijk een doel op lange termijn stellen, te weten de vorming van een vrije markt, die de 17 landen der O.E.E.S. om vat. Noch de structuur van deze vrije markt, noch de etappen, waarin dit doel zou moeten wor den verwezenlijkt, zouden van te voren moeten worden vastgesteld. Belangrijk is volgens de Bene luxlanden, dat de gemeenschappe- pelijke wil wordt verkondigd om tot een vrije markt te komen, teneinde de atmosfeer te verbete ren en uit de huidige impasse te geraken. Er zou onmiddellijk een overgangs periode moeten beginnen, waarvan de eerste fase zou moeten eindigen op 1 januari 1962, op welk tijdstip ook de eerste fase van de Euromarkt af loopt. In deze eerste fase zou dan aan de hand van de ervaringen, die opgedaan worden, dus langs empiri sche weg, moeten worden gestreefd naar harmonisering van de tariefstel sels en de stelsels van contingen ten, die in de handel tussen de zes van de E.E.G. en de andere elf van de O.E.E.S. bestaan. Tegelijkertijd zou een commissie van de O.E.E.S. een systematische verge lijking moeten maken van de bui tentarieven van de zes en de elf. In het memorandum van de Bene luxlanden wordt evenwel onder streept dat de integrale uitvoering van het Verdrag van Rome het essen tiële doel van de zes landen van f Euromarkt moet blijven. Aalmoezeniers Marteling mag niet worden getolereerd Het hoofdbureau van de rooms-ka- tholieke aalmoezeniers in het Franse leger heeft het martelen ran Alge rijnse rebellen in een officieel docu ment veroordeeld als een kwaad in zichzelf dat onder geen omstandighe den getolereerd mag worden. De veroordeling is vervat in een „stu die van het morele gedrag in een on dermijnende oorlog", waarvan vrij dag enkele gedeelten werden gepubli ceerd. Veertien dagen geleden vroe gen 35 priesters die als dienstplich tig militair in Algerije dienen, in een gezamenlijke brief aan hun bisschop pen om een officiële leidraad ten aanzien van gewetensvragen waar voor het optreden van het leger te gen de rebellen de militair stelt. De priesters maakten melding van mar telingen en executies zonder vorm van proces. De studie van het hoofdbureau, die veertien dagen geleden reeds goeddeels gereed moet zijn ge weest, zal nu waarschijnlijk als officiële leidraad voor alle rooms katholieke militairen in Frankrijk worden uitgevaardigd. Aan het slot van de studie wordt ge zegd, dat martelingen veelal voorko men in totalitaire en politiestaten, maar ook doordringen in democrati sche landen, als de regering daar komt te staan tegenover ideologieën die haar bestaan en veiligheid in ge. vaar brengen. Onder zulke omstan digheden, aldus de studie komt men in de verleiding dezelfde dwangmid delen toe te passen zonder daarbij te beseffen, dat men zijn grondbegin selen compromitteert. Tweejarig meisje verdronk in Viothaven te Amsterdam De tweejarige Jantina van der Baan is donderdag verdronken in de Viothaven te Amsterdam, nadat zij aan boord van een woonschip op een werkbank was geklommen en door het geopende raam naar buiten was gevallen. De vader heeft het ver dronken meisje gevonden. Van 15 tot 20 juni a.s. zal te Parijs onder auspiciën van de UNESCO een internationale wetenschappelijke confe rentie worden gehouden, waaraan rond 1500 specialisten op het gebied van elek tronische rekenmachines zullen deelne men. „BOVEN UITVOERENDE MACHT GESTELD" Uitwijzing van Schmidt betreurd De Indonesische regering heeft in een rapport aan het parlement de rede nen voor het ontslag van Soeprapto als procureur-generaal uiteengezet. Zoals bekend werd Soeprapto na de vrijlating van Schmidt van zijn func tie ontheven. Soeprapto heeft meer malen verklaard dat hij handelde op bevel van „hogerhand". De regering zegt de uitwijzing van Schmidt diep te betreuren. Schmidt werd aanvankelijk wegens samen zwering tegen de veiligheid van de Indonesische staat tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Later werd dit vonnis omgezet in vijf jaar. Soeprapto wordt ervan beschuldigd de afgelopen jaren te hebben gepoogd de functie van procureur-generaal „onafhankelijk" te hebben willen ma ken en „zichzelf boven de uitvoeren de macht te willen stellen". Door Schmidt uit te wijzen trad Soe prapto geheel eigenmachtig op. Hij hield geen rekening met het feit dat in Indonesië de staat van beleg heerst, aldus premier Djoeanda. De regering zal de autoriteit van de gerechtelijke instellingen blijven er kennen, doch bij de tenuitvoerlegging van vonnissen acht zij zlcli niet ge bonden door „beperkte wettelijke normen" en zal zij de maatregelen nemen die de veiligheid van het land vereisen. Middelburgse brandweervan waardigheid naar paraatheid ELT het Middelburgse brandweerkorps tegenwoordig der tien brandmeesters, vroeger was dat niet zo. Vóór de reorganisatie van de Zeeuwse hoofdstedelijke brandweer in 1930 telde het korps liefst veertig brandmeesters en onder brandmeesters, zij waren met dé commissarissen en de „in specteur der brandblusmiddelen, de opperbrandmeester en de adjunct-opperbrandmeester" verenigd in „het college van Beambten der Brandweer te Middelburg", die sterk het ka rakter van een gezelligheidsvereniging droeg. De vereniging was opgericht „ten gevolge van het besluit der beambten van de Middelburgsche Brandweer van den 23en Augustus 1905 tot afstanddoening door verkoop van het Bocht in de Nieuwe Kerk aan de Nederduitsch Hervormde Gemeente". De brandweer-beambten bezaten deze „eigen zit plaatsen" in de Niéuwe Kerk sedert 1751 en sindsdien gaf „de aanvaarding van een der vijf rangen bij de brandweer den leden-eigenaren van het bocht in de Nieuwe Kerk aanleiding tot het houden van eene aangename bijeenkomst". Nu zou door de verkoop van dé bocht de aanleiding „tot het houden dier bijeenkomst" wegvallen en ten einde die tradi tie te behouden werd bepaald, dat zowel de aankomende als de in dienst zijnde léden van het college verplicht waren bij het aanvaar den van een yan de vijf rangen en bij elke rangverhoging tel kens f 25 een heel bedrag in die dagen beschikbaar te stel len. „Met dien verstande" zo was in het reglement opgenomen, „dat wanneer een aankomend lid dade lijk tot commissaris, opperbrand meester of adjunct-opperbrand meester werd aangesteld deze zal bedragen 75 en tot brandmees ter 50". Het kwam er dus op neer. dat. zo men ambities had om onderbrand meester te worden, een entreegeld van 25 moest betalen... Zij ge noten weliswaar een jaarlijkse vergoeding van 15, maar dit be drag kregen zij niet In handen: het werd gestort in de pot voor het jaarlijkse stadsdiner. Paraatheid in 1959: van linies naar rechts de heren K. -J. van Loo, voormalig ondercomman dant. D. Woudenbergbrandmees ter, J. C. Hendriks, ondercom- mdndant en J. van Loo, brand meester. (Foto P.Z.C.I Enerzijds Was bet gemakkelijk om onderbrandmeester te wor den, anderzijds was het verre van eenvoudig. Gemakkelijk, was het, omdat bij de toela ting meer werd gelet op de po sitie en de financiële draag kracht van de kandidaat dan op capaciteiten, die voor het bestrijden van een brand nodig zijn... Het brandmeester- én onder- brandmecster3chap was der halve een privilege van een minderheidsgroep en lang niet voor iedereen weggelegd. Én financiële draagkracht was er zeker voor nodig! Het brandmees terschap vergde veel geld, het geen men onder meer moet zoe ken in het „Bienvenue", een gi gantisch diner, dat ter begroeting van nieuwe college-leden in een riant hotel werd aangericht. Want in de bepalingen stond: „Télkens wanneer door rangver- hooging óf aankomende leden eene som van 175 beschikbaar is, zal deze som tot eenen vriend schappelijke maaltijd van de ge zamenlijke leden van het College worden aangewend". Men at zich min of meer door de bevorderingen heen! Daarbij werd, zulks ter begroeting van de nieuwe leden, menig goed glas ge- dronken. Waardigheid in 1856: van links naar rechts de heren H. J. Dron- Icers, ticeede commissaris, G. van Nederveen, adj.-opperbrandmees ter, W. F. Tlieijssesecretaris, J. H. Grauss, inspecteur en J. F. Baas, opperbrandmeester. Het was een genoeglijk gebeu ren met één scherp feodaal trekje: de bode van de brand weer diende de ganse avond achter de stoel van de voor zitter te staan. Zijn taak was eenvoudig en bestond slechts uit het tellen van de lege fles sen. Aan de hand van des bo des uitkomst kon men later de rekening controleren... De nieuwe leden werden begroet door de voorzitter, die zich in hun richting begaf met een fraaie, zilveren bokaal; Deze werd met wijn gevuld en de nieuwkomer moest deze na de woorden „Ik drink deze beker op de gezond heid van de Middelburgse brand weer" in één teug ledigen. Geen geringe opgave: de bokaal kon. een halve liter bevatten... Op het volschenken van deze beker,, zoals in de eerste jaren van het bestaan: van het college wel gebeurde, kwam men later terug. Sommige van de nieuwkomers verklaarden de volgende dag, zich nog nooit zó ziek te hebben gevoeld... Men waakte er wel voor, dat het bedrag in de pot voor het bienvenue snel groeide Niet verschijnen op een vergade ring „zonder wettige verhinde ring" kostte onmiddellijk één gul den, te. laat komen een kwartje, het voortijdig verlaten der vérga- dering en het woord voeren zon- der daartoe door de voorzitter te zijn gemachtigd, twee kwartjes... Ook de door verzekeringsmaat schappijen toegekende premieën werden in de pot gestopt. Toch hield het college zich niet uitsluitend bezig met eten en drinken. Oefeningen werden er weliswaar vrijwel niet gehouden, maar tweemaal per jaar werden de bi'andblusmiddelen geïnspec teerd en vooral in de twintiger jaren beijverde het bestuur van het college zich nieuwe en betere brandblusmiddelen voor het korps te krijgen. Op verschillende plaatsen in de stad waren handspuiten geplaatst; de spuitgasten werden dit was een soort „brandweerplicht" uit de bevolking gerekruteerd. Het waarschuwingssysteem was nog primitief. Bij een brand rie pen politieagenten door op een hoorntje te blazen de spuitgasten - op, de onderbrandmeesters wer- den gewaarschuwd door een „por- der". De onderbrandmeesters rep ten zich op hun beurt naar de brandmeesters. En zo gebeurde het dan, dat een onderbrandmees- ter hijgend voor zijn meerdere stond, die zich na het aanhoren van de onheilstijding de buik eens wreef, moeizaam uit zijn stoel omhoog kwam en zei: „Zo-zo, dan zal ik eens een oud pakje moeten aantrekken..." De spuitgasten hadden het ook niet gemakkelijk. Met tien man werd zo'n handspuit bediend. Hoger spuiten dan de eerste verdieping was onmogelijk en na tien minuten waren alle spuitgasten bek-af... Maar het zuinige gemeentebe stuur was moeilijk te bewegen motorspuiten aan te schaffen. Het brandweerbestuur was echter zo doortastend, dat het tegen het eind van de twintiger jaren eigen machtig in Rotterdam voor de som van 2200 twee motorspui ten kocht. Tot B. en W. werd min of meer gezegd: „Hier zijn ze, en als de gemeente ze niet betaalt, zullen we 't zelf wel doen!" Toch bleken ook deze twee spuit jes niet voldoende om de grote brand, die Middelburg op 7 de cember 1929 trof de brand in de Lange Delft met succes te bestrijden. Hierdoor wakker geschrokken, werd het gehele Middelburgse branweerapparaat gereorgani seerd; De gemeente kocht een Magirus-spuit en de bevolking bracht daarboven nog eens 5000 bijeen, waarvoor een spuit werd gekocht, die de toepasselijke naam „burgerspuit" kreeg. Het geharrewar rond de reorganisatie en de aanbieding van de burger spuit terzijde latend: Middelburg kreeg zijn „Vrijwillige Brand weer", er kwamen uniformen, de brandweerlieden kregen bruik baar oliegoed... Thans, in 1959 beschikt de Mid delburgse brandweer over het mo dernste blusmateriaal, er wordt zeer frequent geoefend met hoge drukspuiten,het communicatie systeem werd uitgebreid met por tofoons, er kan geen brand uit breken of brandmeester en spuit gasten zijn, zoals dat heet „on middellijk ter plaatse" en nage noeg iedere brand wordt „in de kiem gesmoord...." Tussen de beide bij dit artikel gepubliceerde foto's ligt ruim honderd jaar. De „Ge nerale Directie van het Brand weerwezen" liet In 1856 boven staande „plechtige" foto maken. De opperbrandmeester en adjunct- opperbrandmeester tronen er in al hun waardigheid naast de tweede commissaris, de secreta ris en de inspecteur. Waarmee niets is miszegd over de verdiensten van dit college! Het was geheel naar de opvatting van die dagen, zich zo te laten portretterende fotografische techniek bood toen trouwens wei nig meer mogelijkheden. Ofschoon de 1959-foto even zeer is geposeerd, valt het accent hier op de paraatheid van het korps. Tussen de beide foto's ligt ook de tijd van het „beambten-college". Een college, geselecteerd op een zekere waardigheid. Nu: een college, geselecteerd op paraatheid... Transactie in handen van politie Met ingang van één mei zal de poli- tie-ambtenaar die een bekeuring uit deelt nog maar weinig schrijfwerk op straat te doen hebben. Dit is een gevolg van de nieuwe wet welke tot doel heeft de massa strafzaken voor kantongerechten meer dan 'n miljoen per jaar, waarvan 700.000 verkeerszaken sneller af te doen. De bekeurende ambtenaar geeft aan de overtreder een eenvoudige kennis geving van oproeping uit. Daar staat alleen maar op dat men opgeroepen zal worden, zonder omschrijving van de tenlastelegging en dergelijke. Maar dit houdt dan in dat men ge dagvaard is. De politieambtenaar moet daarop uiterlijk op de derde dag na de uitreiking van de kennis geving een oproeping maken. Dit formulier is zo gemaakt dat zon der veel extra werk het er bij beho rende proces-verbaal kan worden op gemaakt. Dit nieuwe stelsel van oproeping zal per 1 mei in het gehele land worden ingevoerd. De tx-ansactie, zo is uitdrukkelijk gesteld moet geheel vrijwillig tot stand komen. Als een verdachte zijn schuld bestrijdt, wordt de zaak altijd aan het openbaar mi nisterie voorgelegd. Zelfs al zou een overtreder zeggen: „Ik heb niets misdaan, maar ik wil van het gezeur af zijn", dan behoort niet te worden getransigeerd". Studenten wilden prinses Paolo Ruffo ontvoeren „Wij zijn van plan geweest prinses Paola Ruffo, de verloofde van prins Albert, te ontvoeren", aldus een woordvoerder van een Brusselse stu- dentenverenigi ng. „Maar de vorige week hebben wij dit plan laten varen omdat het vriende lijk noch ridderlijk tegenover de prin_ ses zou zijn geweest als wij haar hadden ontvoerd. Wij zouden hier door bovendien in moeilijkheden zon der tal zijn geraakt, zo zei hij. Het ontvoeringsplan had een onderdeel moeten zijn van een studentengrap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3