PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINETSFORMATIE VAN DE QUAY VRIJWEL MISLUKT Confrontatie met dynamische ontwikkeling waarborgt mens-zijn Anti- revolutionairen over zetelverdeling ontevreden HONGER DREEF STUDENTEN UIT VEROVERD KASTEEL 202e jaargang - no. 97 Dagblad, ultgava van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct. W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 april 1959 'ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes. L. Vorststr. «8. tel. 2475 (b.g.g, adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. KAMERS PER MAANDAG OPGEZEGD (Van onze parlementaire redacteur) Politieke kringen in Den Haag waren wijdagavond pessimistisch gestemd ten aanzien van de kansen van prof. De Quay. Dr. Tilanos zou er niet in geslaagd zijn vrijdag geschikte C.H.U-kandldaten te vinden voor de bezet ting van de departementen van binnenlandse zaken en volkshuisvesting, waar prof. De Quay om gevraagd had. De formateur zon er op staan, dat deze twee departementen door C.H.U.-figuren worden bezet. Verder is be kend geworden dat prof. De Quay zijn kamers In het Kurhaus te Scheve- ningen per maandag a.s. heeft opgezegd. Dit zou er op wijzen dat het in de bedoeling ligt van de formateur zijn opdracht terug te geven, indien zijn formatiepogingen tijdens het komende weekeinde geen resultaat op leveren. „Ik heb mijn ontslagbrief gehaald", zo sprak de demissionaire minister van economische zaken, prof. dr. Zijlstra, toen hij vrijdagmiddag het bu reau van de formateur na een kort bezoek verliet. „Ik heb een paar rusti ge weken voor de boeg. Ilt denk, dat ik maar stoom-machientje ga spelen met mijn zoontje", merkte prof. Zijlstra ironisch op. Op de vraag of hij verwachtte, dat de pogingen van prof. De Quay zouden slagen, antwoordde de minister: „Dat mogen we hopen". Over de zetelverdeling zei prof. Zijl stra, dat de K.V.P. en de V.V.D. niet mogen mopperen. Prof. Zijlstra haalde ontslagbrief Het waren in het algemeen zure grapjes, die de minister maakte. Het was de galgenhumor van een man, die inziet, dat de zaak voor hem ver loren is. Men is er in Den Haag alge meen van overtuigd, dat prof. Zijl stra had gehoopt, dat uiteindelijk drie portefeuilles voor de A.R. zouden zijn weggelegd en dat een daarvan, dc portefeuille van financiën, door hem zou worden beheerd. Doordat de K.V.P. haar kandidaat voor economische zaken, mr. Ph. van Campen, niet wilde laten vallen en de formateur om de C.H. tegemoet te komen, een verschuiving van de V.V.D.-zetel moest overgaan, moest prof. Zijlstra zijn plaats afstaan aan de liberale prof. Witteveen. Een hard gelag voor een man, die zijn land op een moeilijke post heeft gediend. De verwachting, dat de gang van za ken en vooral het verdwijnen van prof. Zijlstra uit het kabinet voor de Anti-Revolutionairen hoog zal wor den opgenomen, is wel bewaarheid. Het rumoer, dat nu in de A.R.-kring is ontstaan, kan wel eens oorzaak zijn, dat de aangezochte kandidaat voor het detpartement van landbouw, het Tweede Kamerlid A. W. Biewen- ga, ook voor de eer zal bedanken. De Anti-Revolutionaire leiders heb ben vrijdag de gehele dag geconfe reerd. Minister Zijlstra, die hiervoor zijn verblijf te Parijs, waar hij een O.E.E.C.-conferentie bijwoonde, on derbrak. voerde vrijdag met de A.R.- fractieleider, dr. Bruins Slot en de heer Biewenga in het Tweede Kamer gebouw, langdurige besprekingen. Ook drs. Hazenbosch, de A.R.-kandi- daat voor sociale zaken, nam hier lange tijd aan deel. Vrijdagavond laat had de heer Biewenga zijn be slissing nog niet genomen en pleegde hij nog voortdurend overleg. De vrijdagmiddag bracht een ver rassing. Prof. De Quay ging naar Soestdijk om H.M. de Koningin een interim-rapport over zijn for- matiewerk aan te bieden. Toen hij in zijn auto stapte merkte hij lachend tegenover de journalisten op: „Ik weet nog niet of ik van avond in Den Bosch beland". Deze uitlating werd door sommigen ge ïnterpreteerd alsof prof. De Quay mogelijk zijn opdracht zou terug geven. In ieder geval leidde men van het aanbieden van het Inte rim-rapport af, dat zo de for mateur zou slagen er toch nog wel enige dagen mee heen zou gaan. Hoe het ook zij, vrijdagmorgen leek 't er in ieder geval niet op dat er spra ke was van een teruggeven van de opdracht. Integendeel, de formateur had verschillende van zijn aangezoch te ministers uitgenodigd ter bespre king van enige punten uit het rege ringsprogram. Minister Klompé, die minister Cals verving, alsmede de he ren Witteveen, Korthals, Hazenbosch en Van Campen waren om elf uur bij de formateur gekomen en bleven ruim twee uur bijeen. Bij hun vertrek toonden de kandidaat-ministers zich nogal optimistisch. Hoewel do formateur al besprekingen voert met een aantal kandidaat-mi nisters over het regeringsprogram moet hij nog twee C.H.-ministers hebben zowel voor het departement van binnenlandse zaken als voor dat van volkshuisvesting. Met het bedan ken van mr. Beerman is zijn lijst met C.H.-kandidaten uitgeput en daarom had hij dr. Tilanus gevraagd hem nog enige geschikte kandidaten te geven. Tilanus had vrijdag contact gezocht met mr. F. A. Helmstrijd, griffier bij de Provinciale Staten van Zuid-Hol land, die een vergadering bijwoonde te Arnhem. Aangenomen mag wor den, dat dr. Tilanus de heer Helm- strijd had verzocht zich beschikbaar te willen stellen voor binnenlandse zaken. GENDARMES BEHOEFDEN NIET IN TE GRIJPEN Een honderdtal studenten van de universiteit van Brussel heeft in de nacht van donderdag op vrijdag het kasteel van de Beersel bezet, om te proteste ren tegen het feit dat de Belgische regering teveel geld aan de musea besteedt, en te weinig aan de universiteiten. Kasteel Beersel is een middel eeuwse roofridderburcht, omgeven door een diepe slotgracht. De ophaal brug, enige verbinding met de buitenwereld, is door de studenten opge haald. om op te stijgen, toen de politie een spaak in de wentelwieken stak. De bevoorrading vanuit de lucht kon toen niet doorgaan. Het alternatief was doorgaan met hongerlijden, en daar voelden de studenten toch ook niets voor. De gendarmes zijn tevreden, maar de studenten ook. Want zij spreken van een vrede met ere. Helikopter met proviand mocht niet opstijgen Met klaroenstoten en door geluids versterkers aangedikte toespraken werd het land rondom het kas' Beersel door de studenten wakker geschud. De gendarmerie kreeg telefoontjes, stuurde een man ter verkenning en maakte toen alarm. De breedgeschouderde gendarmes, met helm op het hoofd, broodzak opzij en geweer in de handen, kwa men met autoladingen vol rondom het kasteel aan. Zij betrokken er de wacht, met grote tankauto's waarmee men opstandige menigten uiteen pleegt te spuiten ln reserve. Er werd onderhandelt tussen stu denten en gendarmes, tot een te rijpe tomaat op een gendarmengezicht uit eenspatte. De onderhandelingen kwamen daarmee tot een bondig eind. De studenten hadden meege deeld, dat zij zouden volhouden, de gendarmes lachten erom: terwijl ze zakjes frites aten knikten ze naar het kasteel: „die krijgen gauw ge noeg honger". Tegen twee uur troepten de studen ten over de neergelaten brug het kasteel uit. Hun onderhandelaars hadden met de gendarmes een ak koord bereikt. De eigenares van het restaurantje in het kasteel zei na afloop van de eventjes toch wel spannende historie dat er van een weloverwogen actie weinig te bespeuren was geweest. De studenten waren de slotgracht komen overzwemmen, met ongeveer honderd tot honderdvijftig dames en heren in het geheel. Jazeker, ze wa ren gaan vissen en dansen en zo, en ze hadden uit de keuken wat over rijpe tomaten gebruikt. Maar verder was het allemaal netjes gegaan. Onder klaroengeschal zijn de studen ten afgemarcheerd. Later bleek waarom. Ze hadden een plannetje gemaakt om vrienden een helikopter te la ten huren, die dan eet- en drink waar naar het kasteel zou vlie gen. De helikopter stond, volge stouwd met smakelijke zaken waarvan de sociëteit nog een ex tra reserve gereed hield, al klaar PROF. DE QUAY ..kamer» Titus" voor sloop verkocht aan Scrapping Company te Brussel Het in 1930 door de Neptune werf te Rostock gebouwde s.s. „Titus" van de K.N.S.M. is voor de sloop ver kocht aan de Scrapping Company te Brussel, Dr. Arias vroeg asiel Dr. Roberto Arias, de echtgenoot van Margot Fonteyn, die wordt be schuldigd van samenzwering tegen de regering van Panama heeft vrij' dagmiddag op de Braziliaanse am bassade in Panamastad asiel ge vraagd. Een woordvoerder van de regering verklaarde dat dr. Arias en een van zijn aanhangers door een parle mentslid van de liberale partij, Al fredo Ramirez, naar de ambassade waren gebracht. Na regenfront onbestendig ff (Van onze weerkundige 'f medewerker). M Na het koude weer in het be- gin van de week, met in het binnenland zware nachtvorst m en ook in Zeeland middagtem- 1 T p^raturen van nauwelijks 10 I graden Celsius, zijn wij er de s laatste dagen op vooruit ge- gaan. Het kleine hogedrukge- bied is van de Noordzee via ff Duitsland naar het Oosten ge- trokken en bracht ons ook gis- teren een vrij zonnige dag, met temperaturen van onge- veer 15 graden. Inmiddels na- H iert er over de Britse eilan- H den een Oceaanfront met eni- ge regen. Dit front kan ons H nog voor de avond bereiken en mogelijk, ook voor onze omge- ving een weinig regen bren- gen. Zodra dit front is gepas- H seerd komen wij in een zuid- westelijke luchtstroming van de Oceaan waarin het weer een wat onbestendig karakter zal I s krijgen. Toch verwachten wij voor zondag nog geen regen van betekenis, ook al zal het weer wat wisselvallig worden. Met instemming van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix (Beschermvrouwe nationaal fonds voor de bestrijding van de kin derverlamming) geeft het Prinses Beatrix-Poliofonds fraaie kleu- renreprodukties uit ter gelegenheid van de 50 verjaardag van onze vorstin. De kleurenfoto van onze landsvrouwe is speciaal ter ge legenheid van haar 50e verjaardag gemaakt. De Actie Koninginnefoto Prinses Beatrix-Poliofonds (giro 23, Am sterdam) heeft de mogelijkheid geschapen deze kleurenreprodukties als één geheel, op natuurkarton en op een royaal formaat (pl.m. 33 x 47 cm) verkrijgbaar te stellen. Van de prijs 2,50) komt een gulden ten goede aan het Prinses Beatrix-Poliofonds. SJÏ.R. bijna gereed met advies over sociaal- economisch beleid De Sociaal Economische Raad heeft gisteren in vrijwel voltallige zitting beraadslaagd over het advies, dat aan do regering zal worden uitge bracht over het Ln 1959 en 1960 te voeren sociaal-economische beleid. Dit advies is in september door de regering gevraagd. In de late namiddag is de rakd met het bepalen van zijn stand punt ten aanzien van de onderde len van het advies, die onder meer betrekking hebben op de huurpo- litiek, de consumentensubsidie op melk en eventuële loonmaatrege len, gereed gekomen. Zoals bekend werden de discussies gevoerd aan de hand van een pread vies, uitgebracht door zijn commissie ontwikkeling nationale economie, die onder voorzitterschap stond van wij len de heer T. J. Twijnstra. Het voor zitterschap van de commissie werd thans waargenomen door prof. dr. J. Tinbergen. Aan de formulering van het advies wordt nu de laatste hand gelegd. Zodat dit nog deze week aan de regering zal worden aangeboden. Verwacht mag worden, dat de inhoud van het advies daarna binnen enkele dagen zal worden openbaar gemaakt. DS. W. D1JCKMEESTER OP ROTARY-CONFERENTIE Ook Rotary zal kunnen bijdragen in de vorming van toekomst Z.W. Nederland 3MIDDELBURG was gisteren Rotary-stad. Honderden rotarians van het 160e district van Rotary International omvattende alle clubs uit Zee land, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg hadden vrijdag de tocht naar de Zeeuwse hoofdstad ondernomen om er de jaarlijkse conferentie bij te wonen. Zij hebben er tijdens de eerste plenaire zitting, die in de stemmig met bloemen en groen gesierde Schuttershofzaal gehouden werd, geluisterd naar inleidingen door twee leden van de club Middelburg, ir. M. de Vink, directeur van de P.P.D., en da. W. Dijekmeester, die hun aan dachtig toeluisterend gehoor confronteerden met. de gevolgen, die de gro te technische verandering zal hebben op het sociale vlak. Bij de dynami sche ontwikkeling, zo betoogde ds. Dijekmeester, die Zuid-West Nederland door het Westerscheldebekkenproject te wachten staat, zal het slechts mogelijk zijn om mens te zijn en te blijven, wanneer men de confrontatie met deze veranderde situatie aandurft. Met dit betoog-gaf de Mid delburgse predikant de conferentie-deelnemers een leidraad om, ter verwezenlijking van het doel van Rotary, bij te kunnen dragen in de maatschappelijke en geestelijke ontwikkeling van Zuid-West Nederland. Bij het begin van zijn betoog wees ds. Dijekmeester er op, dat Zuid- West Nederland een gebied is, waai de leefbaarheid van liet menselijk bestaan op een heel bepaalde wijze geconserveerd. Het Deltaplan en daarmee samenhangende projec ten brengen hierin drastische veran deringen. Niet alleen de technische en economische factoren van deze ontwikkeling zijn van betekenis, maar ook de sociale en de zuiver menselijke. Het zijn, zo vervolgde ds. Dijek meester, met name de industriali satie, de urbanisatie en de recre atie., die,j «1* do voornaamste: fa cetten van de komende structuur wijziging, het levenspatroon zul len beïnvloeden. INDUSTRIALISATIE. De industrialisatie zal het silhouet van Zuid-West Nederland op vele plaatsen ingrijpend veranderen: niet meer de torens zullen domineren, maar de fabrieksschoorstenen. Het schijnt onvermijdelijk, aldus ds. Dijekmeester, dat het industrialisa tieproces in verscherpte mate span ningen oproept, in gezin, dorpsver- band en kerkelijke samenleving. „Toch moet men de ogen even min sluiten voor de heilzame in vloeden, di© yan het proces zul- Reeds 54 jaar Rotary Rotary Is in 1905 gesticht door de Amerikaanse advocaat Paul Harris, die enkele minder prettige verhou dingen uit het zakenleven wilde ver wijderen. Hij kwam in contact met enkele zakenlieden en bij „rotation" toerbeurt kwamen zij bij elk aar om aldus een inzicht in eikaars beroepen te krijgen. Later werden re glementen ingevoerd en kwam men tot het systeem van Massificatie: van elk beroep mag één lid verte genwoordigd zijn in een Rotary-club. In 1910 werd Rotary internationaal. In 110 landen zijn er thans meer dan 10.000 clubs met in totaal 471.500 le den. In Nederland zijn er drie distric ten met in totaal 105 clubs, die rond 4500 leden tellen. De Rotary treedt niet naar buiten met een bepaald po litiek of geestelijk standpunt. Het hoofddoel van de organisatie het aankweken en aanmoedigen van de wil om te dienen bij alles wat er ondernomen wordt (het dienstide- aal). Voorts kent men een Rotary-foun dation, die studiebeurzen verstrekt aan studenten, terwijl de beweging zich ook bezighoudt met het organi seren van uitwisselingsreizen voor de jeugd. len uitgaan", betoogde ds. Dijek meester. Hij was van mening, dat het maatschappelijk traditionalis me en de godsdienstige verstar ring. die de agrarische gemeen schappen veelal kenmerken, in (Zie slot pag. 2 kol. 3) KORTE PREDIKATIE Here, Gij doorgrondt en kent mij. Psalm 1S9 1. De dichter van Psalm 1S9 gebruikt hier twee woorden: doorgronden en kennen. Doorgronden, dat is kijken tot op de grond, dwars door iemand heen, zodat hij niets voor ons verbor gen kan houden. Doorgronden, dat is de röntgenfoto, het doorgelicht wor den en dan door de ogen. Gods. Dat is ten vreselijk iets. Als cr een be volkingsonderzoek op t.b.c. plaats vindt, is er bij menigeen een aarze ling, een er tegen opzieneen tegen zin om zich te laten doorlichten: als ze maar niets vinden. Met andere woorden: als er maar niets zit. Die illusie kunnen wij hier gevoegelijk opgeven. God vindt wél wat. Want 'er zit het een en ander. Lees maar eens zo'n röntgenrapport uit Markus 7 21 en 22: Van binnenuit, uit het hart des men sen komen de kwade overleggingen, hoererij, diefstal, moord, echtbreuk, hebzucht, boósheid, list, onmatigheid, een boos oog, godslastering, over moed, onverstand. Here, Gij door grondt mij. Maar het wonderlijke is, dat God, Die ons dóórheeft, ons toch wil kénnen. Over dit kennen zou veel te zeggen zijn. Dit alleen herinner ik: niet van het doorgronden als zo danig (van Zijn alwetendheid) is hier sprake, maar van Zijn liefdevol le zorg. Het woord kennen heeft hier vrijwel dezelfde betékenis als in Spreuken 12 10: de rechtvaardige kent het leven van zijn beesten of Genesis 89 8, waar van Potifar ge zegd wordt, dat hij van niets kennis had dan van het brood, dat hij at. Het betekent: letten op, zich bekom meren om, bemoeienis hebben met. Zoals wij het ook vinden in Exodus 2 25, waar, eveneens in de staten vertaling, staat, dat God Zijn volk kent, maar de nieuwe vertaling leest: God had bemoeienis met hen. God reageert op de nood van Zijn volk, grijpt in en redt het. krachtens Zijn genadeverbond, omdat Hij is de Here, de God en Vader van onze He- re Jezus Christus, en daarom ook onze Vader. Dat is het wonder van Zijn genade. Hij doorgrondt en stoot dan niet van Zich, afgekeurd, verwerpelijk, en dus verworpen, neen verwerpelijk en toch gekend. De Here heeft vriendelijke ogen. En dan heel persoonlijk: voor mij. Het kan alleen door Jezus Christus. Toen Hij ging boeten voor onze schuld, kende de Vader Heni niet lan ger, opdat Hij ons zou kennen in Zijn barmhartigheid, hoewél Hij om.? doorgrondt. Gij doorgrondt mijdat is mijn ondergang. Gij kent mij: dat is mijn eeuwig behoudHet betekent immers: het eigendom van Jezus Christus te zijn in leven en in ster ven, door de Vader bemind te worden van voor onze geboorte en tot na ons sterven, van eeuwigheid en tot in eeuwigheid. Terneuzen. j. SCHOLTEN. VERWACHT. Geldig tot hedenavond LATER PLAATSELIJK REGEN Van het zuidwesten uit toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Dezelfde temperatu ren als gisteren of Iets lagere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1