ïLsr»ïW- iekko laks drnkt m het verleden ijomlwiü Twee muisjes waren niet tevreden... GUNSTIGE RESULTATEN BIJ CENTRALE RAIFFEISENBANK r. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 APRIL 1959 (Advertentie) Wie volgt?" kraste de wijze roek. Hij keek van zijn hoge nest uit naar heneden. „Nou, wie volgt", riep hij een beetje ongeduldig. Wij Heer Roek", piepten twee eigenwijze stemmetjesDe wijze Roek zuchtte. „O, lieve deugd. Zijn jullie daar weer Er gaat geen week voorbij of ik zie jullie op mijn spreekuur. Jullie bosmuizen zijn werkelijk de lastigste diertjes van het hele bos. Nou, wat héb je nu weer?" „Heer Roek", piepte vader Bosmuis, „dit keer komen wij voor een heel ernstige zaak en wij hopen dat U uw geweldige slimme hersens voor ons wilt laten werken". uiucuue iieusjua. ,,v het? Hebben jullie griezelig gedroomd? ben jullie je weer v« „Nou, vertel maar eens", zei de roek, die eigenlijk al weer een beetje lachen moest om die twee zenuw achtige muisjes met hun trillende neusjes. „Wat is "lie weer d? Heb- verbeeld dat er een leger katten op mars was naar ons bos?" De muisjes schudden van nee. „Het is ernstiger, heer Roek, veel ernstiger, wijze Roek" zelden ze wel drie keer achter elkaar. „We x hebben geen huis meer". „Wat zeg je me nou?", vroeg de Roek, „geen huis J meer? En ik heb jullie pas een maand geleden aan een J; nieuw huis geholpen En X dat was zeker de vier-en- X twintigste woning die jullie betrokken hebben sinds je in het bos woont". 4c „Ja heer Roek, ja, dat we- ten we", knikten de muisjes met neergeslagen ogen, „en 2 het was ook heus erg naar onze zin, maar ziet U, nog X geen tien centimeter bij ons X boomwortelhuis vandaan heeft de merel eitjes gelegd. En die zijn vanmorgen uit- gekomen, ziet U en nu is er 4c geen houden meer aan. Het is zo'n gekrijs en mevrouw Merel vliegt zó vaak heen en weer dat we ons hol haast niet meer uitkunnen, 4c want elke keer als we naar sj: buiten komen, vliegt ze ons X in haar haast bijna onder- steboven. En het lawaai. Mijn vrouw en ik zijn al helemaal doof". „Tja", zei de roek, „dan zullen jullie naar iets an- ders moeten gaan zoeken". X „Maar dat 's het juist, heer Roek, er is nergens meer iets". „Kom nou, kom nou", kras- te roek, „ik heb bij de vij- ver een paar geweldig aar- jj. dige holletjes gezien. En 'n X prachtig uitzicht". „Och, heer Roek, het is daar zo vochtig. We zouden vast reumatiek krijgen". „Dan", zei de roek, „waren X er ook nog heel wat mooie X plaatsjes vrij onder de sparren". „O, heer Roek, praat ons niet over de sparren. De hele dag gooien de eek- 4c hoorns sparappels naar be- neden. We zouden vol bulten komen te zitten en bont en j blauw zien". 2 „Tja.... tja", kraste de roek i ;jc en je kon zien dat het hem 4= ging vervelen, „en wat zou je ervan zeggen om in een lee^ spechtenholletje te „In een spechtenholletje? 4c Maar heer Roek! Wij zijn toch zeker geen vogels? En rj; we zouden vast hoogtevrees krijgen". ,fJa, luister eens", zei de 2 roek en hij werd nu echt I kwaad, „dan moet je eens zien of die molshopen niets voor jullie zijn". „Molshopen Maar heer Roek, zoiets ongezelligs en donkers. Dat is toch niets X voor bosmuizen, die ook X nog wél eens iets zien wil- len". „Nou", kraste de roek kort- af en hij deed zijn snavel X wijd, wijd open, „dan weet X ik het ook niet meer, dan moeten jullie maar emigre- ren". „Emigreren?" De muizen bekjes gingen ook wijd, wijd open. Wat een prach tig woord! Wat klonk dat deftig. Ze keken elkaar aan en knikten toen onmiddel lijk met opgewonden snuit jes. „Graag heer Roek, wij willen graag emigreren". „Uitstekend" zei de roek en zijn kraaloogjes lachten ondeugend, want hij zag heel goed dat die muizen worden. Onder de boom van de wijze roek lag een oud mussenest en vier mus sen zaten daar in afwach ting omheen. „Niet te lang zeuren", kras te de roek van boven, waar hij alles zat te regelen. „Ving inladen, instappen en weg wezen. Goeie reis en ik hoop dat jullie geen zult hebben van de emigra tie". De muizen waren zo be duusd van al die belangstel ling en de mooie woorden dat ze al in het nestje zaten voor ze er zelf erg in had den. ,J2én, twee.... hup", kraste de roek en „hap", de vier musjes grepen elk een kant van het nestje vast en daar waren ze los van de grond. „Vaarwel.' Vaarwel! En wees een beetje minder lastig in je nieuwe land", poosje Roosje de koe schudt haar krullekop: „Wat is die zon weer vroeg. Daar schijnt hij alweer door m'n venstertje Krijgt hij wel slaap genoeg?" Roosje de koe heft haar krullekop: „De boer is er ook ai uit. De wereld moet veranderd zijn dat hij al zó vroeg fluit". Roosje de koe draait haar krullekop naar de open deur van de stal. „Ik ben benieuwd, ik ben benieuwd, wat er nu gebeuren zal". Roosje de koe schudt haar krullekop: danst nu allang in het gras, blij met alles wat ze er vond, dat nog net als vroeger was. Mies BouhuysJ pijtVWS/lA*\'VVWV\^'\i\\*V\\WWVWWVW^^ 1 maar verhuizen". „Emigreren wou je", beet één van de musjes hem toe, „ons bos was met mooi ge noeg, hè. Er waren geen holletjes te vinden voor zul ke verwende diertjes. Nou, nu moet je emigreren!" „Maar wat is emigreren?" vroeg vader Bosmuis be vend, want het kon hem al niets meer schelen om voor dom te worden aangezien. geen idee hadden wat emi greren was. „Maak je maar- klaar. Pak al je spullen bij mekaar en kom je voor het afscheid bij mij melden. Ik zorg voor het vervoer". Het klonk allemaal gewel dig interessant en de twee muisjes, die altijd zo graag gewichtig deden, huppelden zingend naar hun hol en zongen „Wij gaan emigre ren! Wij gaan emigreren!" Omdat niemand van de die ren in het bos wist wat emigreren was, huppelde alles wat maar huppelen kon achter ze aan, nieuws gierig wat er gebeuren ging. Toen de muisjes met hun hebben en houden te rugkwamen bij de roek was het al een hele stoet ge- riepen de dieren de muisjes na. „Nieuwe land Nieuwe land?", vroegen de muisjes, die elkaar stevig bij de pootjes hielden, „wat pra ten ze nou over nieuw land? Ik wil helemaal niet naar een nieuw land. Hé, hé, stop eens even!" gilden ze tegen de vier musjes die sneller en sneller omhoog gingen en nu al boven de bomen van het bos vlogen. „Dat gaat zo maar niet", piepte één van de mussen. Hij was haast niet te ver staan omdat hij tegelijker tijd het vliegtuigje in zijn snavel had. „Wat ga je met ons doen?" schreeuwden de muisjes weer, „wij willen alleen „Emigreren is verhuizen naar een ander land", piep te een mus, „maar houd nu je mond, want ik word doodmoe van praten en vliegen tegelijk. „Keer om, keer om, o, als jeblieft, keer om", smeek ten de muisjes. De mussen zeiden niets meer, maar vlogen rustig verder. Tra nen stroomden over het hebben en houden van de muizen. Terug, terug naar het bos vol prachtige holle tjes en huisjes, dat was het enige wat ze wilden. En toen gingen ze landen. Een bos lag onder hen. „We willen niet, we willen niet", snikten ze zachtjes. Boem, x het nestje stond op de grond. „Zo zo", zei een stem bo- ven ze, ,pijn jullie daar weer?" ,Jl\hi" lachten wel honderd dierenstemmen om hen X heen en toen de muisjes hun betraande ogen opsloe- 2 gen zagen ze de lachende J roek en de hele dierenstoet x die ze dachten nooit meer X terug te zien. „Laat ze maar uitstappen, Jongens", riep de roek te- x gen de mussen, „ik heb zo'n idee dat dat ene rondje 4; boven ons bos al genoeg is geweest". En het wds genoeg. Met hun neusjes naar de grond kropen de twee bosmuisjes in het eerste het beste hol- x letje dat ze vonden. En ze waren er nog tevreden mee x ook, net zo tevreden als ze 2! nu met alle dingen in hun bos zijn. „Tja Ja", lacht de wijze roek, die hen nooit meer op zijn spreekuur heeft ge zien. „Tja ja", zegt hij als hij over zijn bos vliegt en de twee muisjes met blije snuitjes ziet genieten. MIES BOUHUYS JAARVERSLAG OVER 1958 Sterke aanwas spaar- Blijkens het jaarverslag over 1958 X der coöperatieve Centrale Raiffeisen- X bank te Utrecht ondergingen de be- drljfsroBultaten de gunstige invloed 4: van de hoge geld- en kapitaalmarkt- rente In de eerste helft van het ver- X slagjaar. Het onkostencijfer steeg j met ruim 498.000 tot 3.882.000. „Pats", zei de band van Flop op ze ker dag. „Dat is me ook een mop", mopperde Flop, een lekke band!" Maar met praten kwam Flop niet verder. Hij moest iets doen! Zoals jullie weet is Flop een ventje, dat altijd op het juiste moment weet te handelen. Hij schroefde de band van de wa gen af, liet de wagen op het blok staan en rolde met de band de weg af. Dat hij op een afgelegen plek was aangekomen, zien jullie op het eer ste plaatje. Bij de garage aangekomen liet Flop de band plakken en een half uurtje later was hij alweer op weg naar de auto. Hollend rolde hij de weer harde band voor zich uit. Dèt gaf me een plezier. Daar stond de auto. Nu is het leed snel geleden...! Maar o, wat schrok Flop ontzettend, toen hij bij de auto aangekomen was. Iin de band prijkte een grote kop spijker en heel langzaam siste de band leeg... arme Flop, was nu al zijn werk voor niets geweest 77. Tekko liet zich echter r~BHi 1 1 J 1 1 *1 J 1 len en gangen naar de trap die op een galerij uitkwam welke om heel het paleis liep. Achtervolgd door sol daten snelde onze vriend met vier, vijf treden tege lijk de trap af en stormde de galerij ln. Nooit zouden zij hem krijgen. Hij zou lo pen tot hij er bij neerviel. Dan verschenen plotseling van de andere kant ook sol daten. Tekko was ingesloten. Hij zat in de val. Hijgend bleef onze vriend stilstaan sn keek vertwijfeld om zich heen. Er was geen uit weg. Of toch? De muur ichter hem was weliswaar hoog, maar het was een kans. Zonder zich een ogen blik te bedenken nam Tekko een sprong, trok zich op aan de rand en wipte vliegens vlug over de muur. „Hé daar! Hierkomen! KERKNIEUWS NED. HEKV. KERK. Beroepen te Ameide en Tienhoven A. den Hartogh te Amersfoort; te Zoe- 2 termeer (tweede pred. plaats) A. J. X Timmer te Huizen (N.H.); te Putten 4c (toez.) H. G. Abma te Monster. CHR. GEREF. KERKEN. X Bedankt voor Ermolo B. Bijleveld te BAPTISTEN GEMEENTEN. Beroepen te Couvorden J. Ketelaar te Hogezand. Ds. L. C. Spijkerboer 40 jaar predikant Maandag 27 april a.s. zal het veer tig jaar zijn geleden, dat ds. L. C. Spijkerboer uit Rotterdam werd be vestigd als predikant in de Neder lands Hervormde Kerk. Ds. Spijkerboer werd op 26 juni 1893 in de hervormde pastorie van Lien- den in de Neder-Betuwe geboren. Op 27 april 1919 werd hij te Melis- en Mariënkerke in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris verder nog te Geervliet van 1921 tot 1926; Wel- sum van 1926 tot 1930; Oost- en West-Souburg van 1930-1953 en ten slotte was hij tot 1 juli van het vo rige Jaar, toen he mop vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd ver leend, nog ruim vier en een half jaar te Rotterdam werkzaam als predi kant bij de classis Rotterdam-Noord. Na zijn emeritaat heeft ds. Spijker boer zijn werk als ziekenhuispredi kant te Rotterdam gewoon voortge zet. Ds. Spkerboer was tijdens zijn ruim drieëntwintigjarige ambtsbe diening te Oost- en West-Souburg o.a. veie jaren lid en assessor van het classicaal bestuur van Middelburg; voorzitter van do classicale zendings raad op Walcheren en verder werd hij door de classis Middelburg ook nog enkele jaren afgevaardigd naai de Generale Synode van de Neder lands Hervormde Kerk. Ds. Spijkerboer heeft indertijd vele jaren net bijbelrooster verzorgd voor het weekblad „De Hervormde Kerk", thans „Hervormd Nederland". Blijf staan!" riepen de soldaten die met hun zware uitrusting de vluchteling niet konden volgen. Maar zij hadden nog slechts het nakijken. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de centrale bank werd een - wijziging aangebracht in het systeem van premiebetaling voor do pensioenvoorziening van het perso neel, waartoe een bedrag van 1.275.000,ten laste van de ver lies- en winstrekening werdge bracht. Na afschrijving van ruim 98.000 op do inventaris, een stor ting in het invaliditeitsfonds van 50.000 en reservering voor belas tingen ad 2.800.000 resteert een winst van 1.793.752 (V. J. 1.066.206). Met inbegrip onverdeeld saldo 1957 is beschikbaar 2.127.765, waarvan wordt voorgesteld te reserveren 1.750.000, en over te brengen naar nieuwe rekening 377.765. De gang van zaken in het verslagjaar stemt wat de financiële resultaten betreft tot tevredenheid. De goede resultaten bij de aangeslo ten banken en bij de centrale bank zijn niet het gevolg van een grote toeneming van het kredletbedrijf, maar vinden hun oorsprong in een sterke aanwas van de aan de banken toevertrouwde spaar- en rekenlng- courantgelden. Voor zover deze aanwas afkom stig is uit de agrarische sector, vindt zij haar verklaring ener zijds in de toegenomen liquiditeit van landbouwbedrijven en coöpe raties als gevolg van beperking der bestedingen en uitstel van in vesteringen en anderzijds in de versnelde uitbetaling gedurende het verslagjaar van ten dele achterstallige garantiebijsla gen op landbouwprodukten door de centrale overheid. In hoeverre de genoemde aanwas der aan de aangesloten banken toever trouwde middelen mede de weerslag vormt van een gunstige gang van zaken in het landbouwbedrijf, kan volgens het verslag alleen door een nader onderzoek van de bedrijfsre sultaten in de verschillende sectoren van dit bedrijf worden vastgesteld. Het zal dan waarschijnlijk blijken, dat deze resultaten sectorsgewijze sterk uiteenlopen. (Advertentie) BINNENVERINGBEP SCHUIMRUBBERBEO HOOG EN LAAG WATER nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter 26 april Vlissingen 3.47 2.36 16.20 2.28 10.26 2.21 22.50 2.11 Terneuzen 4.19 2.50 16.53 2.52 11.01 2.37 23.21 2.27 Hansweert 5.13 2.55 17.48 2.51 11.38 2.51 23.59 2.41 Zierikzee 5.21 1.67 17.54 1.61 11.00 1.67 23.15 1.64 Wemeldinge 5.45 1.93 18.19 1.87 11.15 1.98 23.45 1.92 nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter 27 april Vlissingen 4.39 2.26 17.10 2.11 11.15 2.06 23.40 2.04 Terneuzen 5.09 2.41 17.44 2.26 11.48 2.22 Hansweert 5.57 2.47 18.27 2.36 12.23 2.36 Zierikzee 6.07 1.64 18.38 1.45 11.48 1.61 Wemeldinge 6.33 1.88 19.05 1.69 12.09 1.90

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 18