S.E.R. acht garantiebeleid in agrarische sector onvermijdelijk Belg uit Blaasveld bekende zijn vrouw bij Axel te hebben gedood Is het mogelijk een begrafenis „christelijk" te houden? KLANKBORD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ADVIES AAN MINISTER VAN LANDBOUW A.l. Twee meningen over uitwerking van een „gemengd systeem" De Sociaal-Economische Raad acht een garantiebeleid in de agrarische sector onvermijdelijk, zo wordt in het gisteren voor publikatie vrijgegeven advies aan dc minister van landbouw a.i. verklaard. Dit hangt samen met de bijzondere factoren, zowel aan de kant van de vraag als aan de zijde van het aanbod, die bij de prijsvorming van agrarische produkten een rol spelen en waardoor een bevredigende ontwikkeling van het inkomen van de agrarische producent niet bij voorbaat is verzekerd. Wel is de SJD.R. uitdrukkelijk van mening, dat het garantiebeleid ge plaatst moet worden in het kader van het totale landbouwbeleid, waarbij als primaire doelstelling moet gelden het bevorderen van een zodanige netto bijdrage van de agrarische sector dat het nationale produkt zo groot mogelijk wordt door een zo gunstig mogelijk gebruik van de beschikbare produktieve krachten. De raad was eenstemmig in zijn op vatting dat een gemengd systeem van garantieregelingen, dus een sys teem dat zowel elementen van prijs- handhaving als elementen van toe slagen achteraf bevat, de voorkeur verdient. Bij de uitwerking hiervan vormden zich in de raad twee groe pen, die bij stemming evenveel aan hangers in de raad bleken te hebben. De ene groep was van mening dat gestreefd dient te worden naar een afstemmen van de kostprijzen van de agrarische produktie hier te lan de op de op langere termijn geldende in- en uitvoerprijzen. De andere groep van de raad staat op het standpunt dat in beginsel de bestaande hoeveelheid cultuurgrond in stand moet worden gehouden. De ze groep is van mening dat bij bepa ling van de garantieprijzen voor agrarische produkten alleen een be hoorlijke basis kan worden verkre gen wanneer wordt uitgegaan van het niveau van de gemiddelde kosten van de landbouwbedrijven hier te lande. De eerste groep is van mening dat voor het concretiseren van de in- en uitvoerprijzen op langere termijn nader statistisch onderzoek omtrent het marktverloop in het verleden en research-studie met betrekking tot het toekomstige verloop noodzakelijk zijn. In afwachting hiervan acht de ze groep het mogelijk als tijdelijke leidraad voor de prijsvaststelling te nemen de kostprijzen van de bedrij ven in de betere produktiegebieden hier te lande. Naar de opvatting van deze eer ste groep dient er naar te worden gestreefd een zodanige agrarische produktie tot stand te brengen tegen een zodanig kostprijsniveau dat deze produktie, gezien de prij zen op de in- en uitvoermarkten, economisch verantwoord is. Het is duidelijk, naar de mening van deze groep, dat dit pas op de lan ge duur kan worden venvezen- lijkt. Hiervoor zullen tal van aan passingen van structurele aard moeten worden doorgevoerd. Een beleid zoals deze eerste groep van de raad voorstaat kan leiden tot een inkrimping van de opper vlakte cultuurgrond hier te lande, hoewel dit niet bij voorbaat vast staat. WAT ZE ZEGGEN. De Japanse po liticus Tanaka Watanabe: „De Rus sen houden altijd hun volgende doe len in het oog, de westelijke staats lieden de volgende verkiezingen". De secretaris-generaal der Noord-Atlan tische Verdrags Organnisatie Paul- Henri Spaak: „Een vooruitziende blik is dikwijls niets anders dan het ver. mogen de dichtstbijzijnde dingen het eerst te zien". KIJKEN OF HET KLOPT. Mevrouw Gwendoline Keevil-Turner, verzot op detectiveverhalen, gaat voor drie we ken de nor in omdat ze op een Lon- dens postkantoor onder valse voor wendsels had geprobeerd geld te in nen. „Ik wilde aan de praktijk toetsen wat ik bij Agatha Christie gelezen had", verweerde zij zich. De tweede, groep van de Sociaal- Economische Raad is van oordeel dat het peil van de geldende ga rantieprijzen zo hoog dient te zijn dat het grootste deel van de land- bouwproduktie op doelmatig inge richte en efficiënt gevoerde be drijven lonend kan geschieden op het overgrote deel van het land bouwareaal. Deze groep van de Sociaal-Economi sche Raad hecht in dit opzicht veel waarde aan de in de praktische po litiek van de naoorlogse jaren bij het garantiebeleid gehanteerde formule van het z.g. sociaal en economisch verantwoorde bedrijf. Wel is deze tweede groep van me ning dat het voor een aanpassing van de Nederlandse landbouwpro- duktie aan de prijsontwikkeling op de in- en uitvoermarkten gewenst is, wat de onderlinge verhouding van de garantieprijzen betreft, xekening te houden met de trend van de in- en uitvoerprijzen. Voor zover bij het in praktijk brengen van een garantiesysteem op de hier aangegeven grondslag moeilijkheden zouden ontstaan wan neer het middel van prijshandhaving zou worden gekozen hetgeen het geval kan zijn bij produkten die voor verdere verwerking zijn bestemd is deze tweede groep van de raad voorstander van het toepassen van een systeem van prijstoeslagen per eenheid produkt, al dan niet gelimi teerd tot een bepaalde hoeveelheid. Een systeem van bedrijfstoeslagen, zoals door de eerste groep van de raad wordt voorgestaan, acht de tweede groep van de raad in de praktijk niet uitvoerbaar. De vakvereniging van arbeiders in de Amerikaanse automobiel industrie heeft het houten huisje waarin ex-president Truraan in 1884 is geboren, aan de staat Missouri ten geschenke gegeven. Het zal als monument in stand worden gehou den. Het Wereldgebeuren Vrijdagochtend is prins Bernhard met een bommenwerper van de Ame rikaanse luchtmacht van het type K.C. 135, uit Washington terugge keerd naar Nederland en geland op de vliegbasis Soesterberg. De prins die enige tijd m Amerika heeft ver bleven maakte de overtocht in de tijd van 7 uur en 20 minuten. Foto: nadat de koningin op de vliegbasis de prins hartelijk had begroet, ging zij samen met hem het vliegtuig in om dit te bezichtigen. Men ziet het koninklijk paar hier na die bezichti ging de machine verlaten. JUIST VOOR EIND VAN AANHOUDINGSMANDAAT Kruisverhoor van hoofdcommissaris Spiritus werd De Backer te veel EINDELIJK is het de Belg Xavier de Backer na een spervuur van vragen te veel geworden: gisteravond tussen elf uur en half twaalf bekende hij zijn vrouw Juliana Scliietse te hebben ver moord en verbrandIn dit zenuwschokkende hoogtepunt van het kruisverhoor, vertelde de 38-jarige misdadiger uit Blaasveld er ook nog bij, dat hij dit gruwelijke misdrijf reeds op maandag avond 6 april bij Axel pleegde! Zoals bekend werd het half-ver koolde stoffelijke overschot van Juliana Scliietse pas donder dagmorgen 9 april door een postbode uit Axel gevonden. Vrij wel onmiddellijk na de bekentenis werd er voorlopig een streep gezet onder het kruisverhoor, want de moordenaar Xavier de Backer werd zeer verward in zijn uitlatingen over het motief. Men achtte het daarom beter pas vandaag het verhoor voort te zetten. De Belg heeft de drijfveer van de misdaad dan ook nog niet meegedeeld. Voor de politiemannen, die dit mara thon-kruisverhoor dat met kleine onderbrekingen drie dagen lang duur de van nabij hebben meegemaakt, was de bekentenis tenslotte geen ver- ï'assing meer. Want steeds duidelij ker aanwijzingen en bewijzen stapel den zich op. En daarom kon de Brus selse hoofdcommissaris Spiritus Xa vier de Backer keer op keer in het nauw drijven met zij'n spervuur van vragen en strikvragen. Eén van die vele vragen, die keer op keer in het dagenlang dureude kruisverhoor gesteld werd, was deze: „Waar is de autoplaid ge bleven, die voor de dag van de moord in uw bezit was, maar die na de moord plotseling is verdwe- De conferentie van district 160 Rota ry International werd gisteren in Middelburg begonnen niet een ont vangst. in het stadhuis. Hoe groot de belangstelling daarvoor was toont deze overzichtsfoto. (Foto P.Z.C.). nen?". Inderdaad: ccn verdwenen autoplaid Dankzij vele getuigen was de gerech telijke politie er achter gekomen, dat Xavier de Backer altijd een autoplaid in zijn wagen had. De Belg uit Blaas veld kon die plaid echter na de moord niet meer tonen! Was de plaid door bloedsporen een te duidelijke getuige geworden en had daarom De Backer dit kleed laten verdwijnenHet was een steeds terugkerende vraag en „Xavierke" kon deze verdwijning niet aannemelijk maken! Jerrycans Maar er was meerWant Roger Moens, die behalve befaamd Belgisch atleet en wereldrecordhouder op de 800 meter ook inspecteur bij de ge. rechtelijke recherche van Brussel is, had vrijdagochtend in Blaasveld met enkele collega's een belangrijke vondst gedaan. Achter het huis van de ouders van Xavier de Backer ontdekten zij drie jerrycans. Twee van deze benzi- neblikken zagen er bijzonder roestig uit, maar het derde was nog in een uitstekende staat. En opnieuw had hoofdinspecteur Spiritus een belang rijke troef in handen gekregen om zijn tegenspeler in het afmattende woordenduel naar de nederlaag te drijven In dat kruisverhoor zal ook het geld een belangrijke rol hebben gespeeld.. Het was het echtpaar Lijs, buren van Xavier de Backer en de intiem ste en beste kennissen van zijn vrouw, die de politie hierin belangrij ke aanwijzingen gaven. Bijna dage lijks kwam Juliana bij dat echtpaar op bezoek en zij vond er enige ont spanning in haar troosteloos bestaan. Overigens: ook Xavier was er wel kom en het echtpaar Lijs deed steeds het uiterste om het tussen De Backer (Zie slot pag. 5 kol. 6) „Ruimtelijke ordening" in Nieuwe Waterweggebied Over de beginselen van intercommu nale samenwerking op hét gebied van de ruimtelijke, ordening in het gebied van de Nieuwe Waterweg is een rapport uitgebracht door een commissie, die werd gekozen uit en door vertegenwoordigers van 27 ge meenten uit het waterweggebied. Dit rapport steunt mede op enige studies van de Rotterdamse dienst van stadsontwikkeling en wederop bouw, waarbij ervan werd uitgegaan, dat het noodzakelijk zal zijn te stre ven naar een toestand van volledige werkgelegenheid. Deze politiek zal slechts kunnen slagen als de me taalindustrie, de chemische nijver heid en het internationale transport zich de komende tientallen jaren zeer krachtig zullen ontwikkelen. Tot 1980 ligt een verdubbeling van dezen voor de hand. Ons eigen land als uitgangspunt nemende zal de bevolking van ze- van gemeenten in 't Nieuwe Wa terweggebied kunnen toenemen van bijna 900.000 aan het eind van 1957 tot rond 1.150.000 in 1980. Betrekt men ook de ver wachte ontwikkeling op Europees niveau hierin, dan zal dit laatste cijfer 1.357.000 worden, maar dit aantal zal in 1980 nog niet be reikt zijn. Voor de 27 gemeenten komt men tenslotte uit op een to taal van 1.480.000 inwoneis. Panama zou uitlevering vragen van Margot Fonteyn President Ernesto de la Quardia van Panama heeft vrijdag medegedeeld dat zijn regering overweegt Groot- Brittannië om uitlevering van de be kende balletdanseres Margot Fon teyn, die inmiddels in Londen is ge- sxrriveerd te vragen. De president deelde op een perscon ferentie in het presidentiële paleis mede dat de brieven en stukken, die in een landhuis van een vriendin van dr. Arias en zijn echtgenote Margot Fonteyn zijn aangetroffen, thans door de gerechtelijke autoriteiten worden bestudeerd. „Het is mogelijk dat wij Engeland om uitlevering van Margot Fonteyn zullen vragen, indien wij voldoende bewijsmateriaal tegen haar vinden", aldus president de la Quardia. Hij voegde hieraan toe dat Panama en Groot-Britfannië in 1907 een uitleve ringsverdrag hebben gesloten. STEMMEN UIT DE KERKEN Kerkorde van Dordrecht schafte „lijkpredikatiën" af In een kerkbode, ol' hoe men hot blaadje dan ook noemen mag dat in kerkelijke gemeenten wordt verspreid, ziet men nogal eens een rubriek: Kerkelijke begrafenis is gevraagd voor en dan volgen de namen van hen die gestorven zijn. Eigenlijk weet ik niet goed raad met die uitdruk king: kerkelijke begrafenis. Er is eigenlijk niets kerkelijks aan. Alleen is dan de predikant van die gemeente bij de begrafenis aanwezig geweest en hij heelt daar gedaan wat van >ra werd verwacht. De kerk heeft er i feitelijk niets mee te maken dan aiieen dat ze die predikant levert. Een ouderling is er niet bij, tenzij hij tot de fanxilie of tot de buren behoort, maar dan is hij er niet als ambtsdrager van de kerk. De predikant wordt naar een begrafenis ook niet door de kerkèraad gezonden, maar hij wordt door de familie van de gestorvene gevraagd. Feitelijk is een begrafenis, zoals wij die kennen, helemaal een familie-aangelegenheid. Totdat de nieuwe kerkorde kwam, werd in een beroepingsbrief voor een predikant geen melding gemaakt van het leiden van een begrafenis als een van de werkzaamheden die van de beroepene worden verwacht. Iu het nieuwe dienstboek van de N. H. Kerk staat een stuk: Dienst voor de huisgemeente op de dag van de begrafenis. Het is geen formulier of orde van dienst ge noemd. Het staat ook verborgen in deel II van het dienstboek. Voor een samenkomst in het kerkgebouw is deze dienst niet bedoeld, maar voor gebruik in huis. De kerkeraad schrijft deze dienst ook niet uit. Maar toeJi heeft de Goêgemeente zo de gedachte dat het toch wel iets met de kerk te maken heeft. Geen dansfeest Zelfs mannen hebben tranen in de ogen gekregen bij uitvoerin gen waarin Margot Fonteyn als prima ballerina optrad. Critici heb ben haar geprezen als dc beste bal letdanseres van het westen. Mensen die niet alleen in de zaal haar be wegingen hadden gadegeslagen wan neer het Sadler's Wells ballet er gens een uitvoering gaf. maar ook „achter de schermen" zijn geweest, kwamen onder de indruk van Mar- gots grote bruine ogen, die volgens een van haar bewonderaars ..zo le vendig zijn en zulk een combinatie van geestigheid, vriendelijkheid en verlegen charme uitstx-alen. dat zij in vijf minuten alle tegenstand bre ken. Niet alleen op ballettournees heeft zij veel van de wereld gezien. Zij is de dochter van een Britse ingenieur en een half Ierse half Bra ziliaanse moeder. Haar vader bleef niet wonen in Reigate (Surrey) waar zij in mei 1919 werd geboren. Het meisje, dat als kleuter al oefende op een Londense balletschool, vetv huisde dientengevolge met haar ouders naar Louisville (Kentucky, V.S.) waar geen balletschool was zo dat zij met lessen in tapdansen moest volstaan, en naar Sjanghai, waar zij balletles kreeg van een Rus sische leraar. George Gonsjarow. Toen Margot dertien jaar was, keer de zij met vader en moeder terug naar Londen, waar zij al gauw de weg wist te vinden naar de school van Sadler's Wells. Zij maakte een buitengewoon snelle carrière: voor dat ze twintig was had ze al hoofd rollen gespeeld in de belangrijkste balletten van het tournee-repertoire. Margot Fonteyn, die twee jaar geleden in Buckingham Pala ce de versierselen ontving be horende bij de ridderorde „dame com mander of the Order of the Brïtisch Empire", is de afgelopen week in het centrum der belangstelling gekomen door een reis, die met balletdansen niets te maken had. Met haar echtge noot, de Panamees dr. Roberto Arias (die indertijd plotseling wèg van haar was toen hij in Cambridge een kijkje achter de schermen nam) maakte zij een tochtje per jacht in Panamese wateren. Zij zegt dat zij er met vakantie waren, maar de Pa namese politie is een andere mening toegedaan. Volgens deze in Panama oppermachtige instantie, die presi denten aanstelt en afzet, kwam Arias naar Panama om een revolutie te ontketenen. Hij zou tijdens de vaart met het jacht een soort arsenaal van de bodem der zee naar de opper vlakte hebben gebracht en vervolgens met wapens en al op een ander vaartuig zijn ovex-gestapt. In gezelschap van medesamenzweer ders zou hij nu inmiddels aan land zijn gegaan, zo niet in Panama dan toch dicht bij de grens. In elk ge val was Arias niet aan boord van het jacht toen het in Balboa terugkeerde. Men trof er de danseres aan en de machinist, maar Arias was wèg van zijn vrouw... nu in die zin dat men hem aan haar zijde vergeefs zocht. Zo kwam Margot Fonteyn in het licht der politieke schijnwer pers te staan. Zij werd ver hoord en vierentwintig uur in de Pa namese gevangenis ondergebracht. Zij bewoonde er die dag de „presiden tiële cel", waar ook de oud-president en José Ramon Guizado en dr. Arnul- fo Arias, oom van haar echtgenoot, indertijd „zaten" na uit de gratie ge vallen te zijn. Inmiddels heeft zij Panama mogen verlaten en gisteren is zij behouden in Londen teruggekeei'd. De Paname se justitie, die de laatste tijd al steeds te kampen heeft met rebellie tegen het bewind van president Er nesto de la Guardïa jr., heeft ge zegd het achteraf jammer te vinden dat zij de beroemde danseres losgela ten heeft. Na haar vrijlating zou zijn gebleken dat Margot Fonteyn met het bestaan van een complot op de hoogte was. Maar dit kunnen smoesjes zijn van lieden die in feite capituleerden voor de dwang van die bruine ogen, die in vijf minuten alle weerstand bre ken". Voor haar man, die oud-gezant te Londen en oud-vertegenwoordiger van zijn land bij- de Verenigde Na ties is, zal het niet meevallen om als hij inderdaad aan het samenspan nen is op zijn beurt de weer stand van de Panamese politie te breken. Hij zal misschien net als de Cubaan Fidel Castro (nu als pre mier de gast van de Verenigde Sta ten) een jarenlange, guerillasti-ijd moeten voeren. En hij kan alleen sla gen wanneer de Verenigde Staten onder wier beschei-ming het land langs het Panamakanaal staat) hem de voet niet dwars zetten. Intussen kan hij zich erover verheugen dat zijn vrouw weer op vrije clansvoeten We hebben onlangs een begrafenis in België meegemaakt. Op de aankon diging stond het uur waarop in de kerk de dienst zou worden gehouden en de gemeente was in vrij groten getale tegenwoordig. Zo is men daar gewoon te begraven ook onder pro testanten. Zij het dan bekort, het was toch een complete kerkdienst, die begon met het votum en eindig de met de zegen, waar ook werd 'ge zongen. We zouden zo zeggen dat. als er van een kerkelijke begrafenis sprake kan zijn, het dan zo iets moei zijn. In de vroeg-christelijke kerk is het begraven ook een aangelegenheid van heel de gemeende geweest. Alles was daarbij ook niet op droefheid in- (Zie slot pag. 10 kol. 3) DAME MARGOT FONTEYN ...avontuur in Panama...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13