Eerste 3 Kinderzorg-paviljoens wellicht dit jaar in aanbouw WIJKVERPLEGING TE NIEUW EN ST.-J00SLAND IN GEDRANG RADIO en TELEVISIE VLISSINGEN KOOPT OUDE PANDEN VOOR SANERING RAADSLEDEN VERWETEN S.G.P.- LEDEN NEGATIEVE HOUDING a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 24 APRIL 1059 JAARVERGADERING TE MIDDELBURG Bestuur kreeg machtiging grond aan te kopen en lening te sluiten Het bestuur van de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg beloofde vorig jaar op de volgende jaarvergadering met plannen te komen voor de nieuw bouw van het hoofdstedelijke tehuis. Het bestuur heeft woord gehouden, want het kw&in donderdag tijdens de jaarvergadering, die in de gym nastiekzaal van „Kinderzorg" gehouden is, met die plannen. De leden der vereniging namen die dag dan ook twee bijzonder belangrijke besluiten in verband met deze nieuwbouw. Ten eerste werd het bestuur machtiging verleend over te gaan tot aankoop van grond en een nieuw kantoorge bouw, alsmede tot nieuwbouw over te gaan. En ten tweede verkreeg het bestuur tevens machtiging om voor de financiering van de projecten een lening te sluiten. Zoals bekend omvat deze nieuwbouw volgens het defi nitieve plan het stichten van zeven paviljoens en een kantoorgebouw. De totale kosten van het project, dat In drie fasen zal worden uitgevoerd, zijn geraamd op ongeveer 8 9 ton. Waarschijnlijk zal dit jaar met de bouw van 8 paviljoens begonnen kunnen worden. De heer Kolk wees tot slot van de morgenvergadering op het belang om bij opneming ln pleeggezinnen een zo goed mogelijke relatie tussen gezin en kinderen en omgekeerd tot stand te brengen. Er wordt echter nog meer verwacht: allen, die iets met het „Kinderzorg"-werk te ma ken hebben, riep de heer Kolk op om het de kinderen ln allerlei betrekkin gen, die zij naast het gezin nodig hebben, zo prettig mogelijk te ma ken. Voorts was de heer Kolk er over verheugd, dat het personeel een blijvend karakter heeft. Tot slot be toogde hij, dat de ervaring geleerd heeft, dat de regelmatige ontmoetin gen van de medewerkers zeer tot voordeel strekken van de kinderen. De middagvergadering werd ingezet met de vertoning van de films „De dichting van de Braakman" en Aan het begin van de morgenver gadering sprak de voorzitter, ds. H. M. Strating, een welkomstwoord, waarin hij zich speciaal richtte tot burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg, de secretaris van de raad voor de kinderbescherming te Middelburg, mr. J. A. Zwartendijk, de directrice van de Kinderzorgbond, mevrouw Wisman, de vertegenwoor diger van de provinciale kerkverga dering, de heer Krijger uit Bruinisse en de oudste kracht in het busjes- werk voor „Kinderzorg", de heer Van den Brink uit Schore. Ds. F. H. A. van der Wind, secreta ris, gaf vervolgens via het uitgebrei de jaarverslag de aanwezigen een inzicht in de bouwplannen en het verdere werk van „Kinderzorg", Eerst gaf hij ln korte trekken een overzicht van de ontwikkeling, die uiteindelijk tot de nieuwbouwplan- nen heeft geleid. HIJ betoogde hier bij, dat een ieder tot de overtuiging Sekomen is, dat het debielen- en et Jongenshuis volkomen verouderd zijn en dus afgebroken moeten wor den. Na talrijke besprekingen met autoriteiten op velerlei gebied over de vraag wat, waar en hoe er gebouwd moest worden, ont stond een definitief plan, waaraan architect ir. P. 't Hooft uit Goes thans met de uitwerking is be gonnen. De financiering is een hoofdstuk op zichzelf: het rijk zal in belangrilke mate bijdragen, terwijl voorts uit leningen en uit eigen middelen de bouw gereali seerd wordt. Mogelijkheid uitbreiding Het plan ziet er als volgt uit» op het terrein aan de Veerseslngel worden 4 paviljoens voor elk twaalf kinde ren gebouwd, plus een paviljoen voor de kleinere normale jongens. De gymnastiekzaal blijft bestaan. De oudere jongens zullen een nieuw pa viljoen krijgen, dat wordt opgetrok ken in de „Stromenwijk", terwijl een zevende paviljoen, te bouwen op „Welgelegen" te Serooskerke, zou kunnen dienen voor opvangcentrum en doorgangshuls. In het centrum van Middelburg wordt een kantoor gebouw gekocht voor directie, admi nistratie, bestuurskamer en onder- zoekkamer voor de psycholoog. Elk paviljoen zal voor zichzelf koken. In de plannen is rekening gehouden met de mogelijkheid voor uitbreiding. Voorts deelde ds. Van der Wind mee, dat het afgelopen jaar voor de 282 pupillen, alsmede voor het personeel van „Kinderzorg", een rustig jaar is geweest, waarin het werk regelmatig werd voortgezet. Het jongenshuis telt 30 inwoners, het meisjeshuis 17, het debielenhuis 60, waarvan de helft tot de werkende jeugd behoort, „Wel gelegen" 32 kinderen, terwijl in pleeggezinnen 123 pupillen vertoe ven. In het afgelopen jaar werd op „Welgelegen" een nieuwe groepsin deling ingevoerd, waardoor de ge zinssfeer belangrijk verbeterd werd. Tevens werd aan de ontspanning een belangrijke plaats ingeruimd. Tot slot sprak ds. Van der Wind een dankwoord tot het gehele personeel voor de wijze, waarop het werk in 1958 verricht werd. In het bijzonder richtte hij zich tot de heer T. J. Kolk, de directeur. Uit het verslag van de penning meester, de heer A. C. Burger, bleek, dat de exploitatierekening met een nadelig saldo van rond 15.000 sluit, 't Was n gelukkige omstandigheid, dat de hogere uit gaven, waarmee men ook in 1958 te kampen had, werden gedekt door hogere ontvangsten. Het be stuur bracht dan ook dank voor de steun, die de vereniging uit de gehele provincie en ook daarbui ten van diaconieën en particulie ren ontvangen heeft. „Strijd tegen tijd en getij", de dich ting van de dijkgaten op Schouwen- Duiveland. Hierna verkreeg de heer De Bruijn, de secretaris van de raad voor kerk en samenleving, het woord om duidelijk te maken hoe de kinder bescherming momenteel staat te mid den van een veranderde wereld. De heer De Bruijn betoogde, dat de rampnacht van 31 januari op 1 fe bruari 1953 een kentering der tijden betekende. Vervolgens vroeg hij zichzelf af of de kerk alleen goed is voor pre ken en catechisatie geven. HIJ gaf hierop een ontkennend antwoord. „Want de kerk moet op de hoogte zijn met de wereld, waarin zij leeft", zei de heer De Bruijn. „Ons land wordt één stad", zo ver volgde hij, „en dat betekent een verandering van mentaliteit". Hij was er dan ook van overtuigd, dat de kerk met haar boodschap de wereld in moet. In het kort stipte de heer De Bruijn de betekenis van de raad voor kerk en samenleving aan. Hij vertelde hierbij onder meer, dat de raad een adviserende taak heeft voor de ge meente, bijvoorbeeld ten aanzien van de ontwikkeling in het Deltagebied. Hij vroeg zich af hoe de jeugd hierop zal reageren. „Wij moeten ons werk als berk zo doen, dat we leven als mensen, die een nieuwe samenleving tegemoet gaan", aldus besloot de heer De Bruijn. Na een korte pauze werd de film „En de gee was niet meer" van Bert Haanstra gedraaid, waarin de aanwe zigen een beeld kregen van het leven rond de Zuiderzee vroeger en nu. De jaarvergadering werd gesloten door ds. J. H. J. Hoffman van Koudekerke. De lagere technische school te Vlis singen heeft donderdagmiddag en -avond een openbare les gehouden. De foto toont de jeugdige belangstel ling voor het werk van de 15-jarige leerling-metaalbewerker O. L. van Dóbschüta uit klas 1 D. Foto P.Z.C.). Examens De heer J. L. Rijstenbril te Oud- Vossemeer slaagde voor het schrif telijk gedeelte van het examen ge meente-administratie I, dat te Breda werd afgenomen. Moeilijkheden met zuster en de geneesheer Tijdens de jongste algemene leden vergadering van de afdeling Nieuw en Sint-Joosland van de vereniging „Het Groene Kruis" hebben de waar nemend voorzitter, de heer Joh. Joose en de secretaris, de heer J K. Mesu de leden uitvoerig Inge- M aertt verlaagde l NOG TEN MINSTE 10 JAAR (Advertentie) Van Nelle bestellen I Nieuwe directeur chr. detailhandelsvakschool te Middelburg Tot directeur van de Christelijke De tailhandelsvakschool voor Zeeland te Middelburg is benoemd de heer P. Geelhoed te Middelburg. De heer Geelhoed is, na achtereenvolgens werkzaam te zijn geweest bij het on derwijs te Arnhem, Middelburg, Hen gelo en Rotterdam, thans werkzaam aan de christelijke u.I.o.-school Ol menlaan. Voorts geeft hij les aan de school voor scheepswerktuigkundigen ter koopvaardij te Middelburg en is hij directeur van de erkende chris telijke middenstandscursus in deze plaats. Hij is plaatselijk vertegen woordiger envoorzitter van de exa mencommissie van de Vereniging van Leraren voor Praktijkexamens. Verveloos uiterlijk van Medisch Centrum De Vllssingse raadsleden krijgen re gelmatig voorstellen voorgelegd om onde panden ln de binnenstad aan te kopen „teneinde te zijner tijd uitvoe ring te kunnen geven aan het sane ringsplan voor de oude stad", zoals B. en W. het formuleren. Ook ln de raad, die donderdagmiddag werd ge houden, bleken er weer wat panden te koop: Oude Markt 39 en Schermin- keistraat 3 en 5. Omdat deze panden mettertijd voor de sloop bestemd zijn, informeerde de heer P. Bikker (c.h.) waarom het dan nodig was voor het opknappen van de beide wo ningen In de Scherminkelstraat nog 8500 uit te geven. Wethouder M. A. Popering kon aanvoeren, dat dit gemotiveerd was, want de woningen kunnen naar schatting nog tenminste tien jaar verhuurd worden. Een terrein, dicht bij het barakken kamp aan de West-Souburgseweg, werd van de Staat der Nederlanden gehuurd voor het maken van een tij delijke aansluiting van de uitvalsweg Vlissingen-West Souburg op de West- souburgseweg. De heren H. A. Tim mer en A. J. van IJzerloo werden be noemd als leden van de commissie van toezicht op het nijverheidsonder wijs. Aan de provinciale V.V.V. werd een subsidie van 1200 verleend voor de uitgifte van het propagandablad „Zeeland-Vakantieland". Aan de ver eniging tot verbetering van de volks huisvesting te Vlissingen en omlig gende gemeenten werd een geldle ning van 26.412 verstrekt voor de financiering van verschillende voor zieningen in het eerste complex van 40 woningwetwoningen aan de Bea- trixlaan en omgeving. Aan deze ver eniging werd ook een geldlening van 14.196.80 verstrekt voor de finan ciering van verschillende voorzienin gen in het tweede complex van 40 woningwetwoningen aan de Eeatrix- laan en omgeving. Een krediet werd verleend voor de bouw van een wachthuisje voor autobusreizigers aan de President Rooseveltlaan. Rondvraag De heer F. van Sabben (c.h.) atten deerde B. en W. tijdens de rondvraag op het verveloze uiterlijk van het Medisch Centrum. Burgemeester mr. B. Kolff had dit zelf ook al eens op gemerkt en als erevoorzitter van de stichting Medisch Centrum het be stuur op dit verwaarloosde uiterlijk gewezen. „Het ligt in de bedoeling dc hunr van het medisch centrum te verhogen, (Advertentie) Van Nelle bestellen maar er komt maar geen schot ln, het bestuur doet niets", aldus de bur gemeester. Wethouder C. J. Gillis sen Verschage, die zitting heeft in het stichtingsbestuur beloofde de zaak aan te snijden. De heer P. Bikker (c.h.) wees op de verkeerssituatie op het Betje Wolf- plein en vroeg door middel van witte stenen de voetgangersoversteekplaat sen aan te geven. Wethouder M. A. van Popering beloofde zijn aandacht aan dit onderwerp te zullen geven, maar witte stenen zijn wellicht te duur. Omdat de jeugd ook op zonnige lentedagen zich al vele uren op het strand vermaakt, vroeg de heer E. T. Oosterhuis (v.v.d.) de drinkpompjes nu reeds aan te brengen. Een ver zoek van de heer C. Jansen (v.v.d.) om trapjes naar het strand voor de Boulevard Bankert aan te brengen, viel niet in goede aarde. B. en W. stelden: ten eerste is het strand te gevaarlijk; ten tweede is voor de werkzaamheden aan de Vlisstngse zeewering het terrein bij de Boule vard Bankert weer nodig. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 Obstakel in Westerschelde bij Rilland opgeruimd Het bergingsbedrijf N.V. Van den Akker te VTissingen ls er donderdag middag in geslaagd een zich sinds 28 augustus van vorig jaar in de Wes terschelde bij Bath bevindend obsta kel op te ruimen. Het betrof een boorbuls van een grondboorinstalla- tle, waarmee in de loop van 1958 in dit gebied grondboringen werden ver richt. De buis bevond zich in „het schaar van de Noord" op een diepte van ongeveer zeventien meter bene den NAP. Een kikvorsman en een helmduiker assisteerden bij de ber ging. Het obstakel was bijzonder moeilijk op te sporen. (Advertentie) Van Nelle bestellen Ernstig ongeluk tijdens sproeien te Kapelle Een vrij ernstig ongeluk overkwam de heer D. M. te Kapelle donderdag middag, toen hij tijdens sproeiwerk- zaamheden in een boomgaard aan de Biezelingsedijk te Biezelinge met zijn rechtervoet bekneld raakte tussen de aftak-as en de trekker. Een en ander is vermoedelijk het gevolg geweest, doordat zijn overal uit zijn laars kwam en werd gepakt door de draai ende as. Het ongeval liet zich ernstig aanzien. Dokter Ter Haar uit Bieze linge verleende de eerste hulp en achtte directe overbrenging naar het ziekenhuis Oostwal te Goes noodza kelijk. GEMEENTERAAD ARNEMUIDEN Teveel verzet tegen het verlenen van subsidies Tijdens de donderdagavond gehouden vergadering van de raad van Arne- niuiden zijn tussen enkele raadsleden soms nogal heftige woorden geval len. De burgemeester, de heer W. II. van der Heide, moest dan ook enkele malen sprekers die te fel hun stand punt verdedigden met de voorzitters hamer „aftikken". Enkele raadsle den uitte vooral kritiek op hun S.G.P. collega's, die zoals bleek uit hun woorden, te negatief waren in hun opmerkingen. Het P.v.thA.-Hd, de heer J. Allaart, sprak op een ogen blik zelfs van demagogie van deze raadsleden, die zoals hij opmerkte el ke vergadering weer ageren tegen het verlenen van subsidies aan som mige verenigingen. Dit zei de heer Allaart naar aanlei ding van een opmerking van de heer Joh. van Belzen (S.G.P.) die bij de behandeling van een wijziging in de femeentebegroting opmerkte dat oor diverse verenigingen te gauw een beroep wordt gedaan op de ge meente voor subsidie, De burgemeester antwoordde hierop, dat men dankbaar moest zijn dat er verenigingen zijn die zich met de jeugd bezig houden. Ook de gemeen schappelijke regeling voor de recrea tie in het gebied van het Veerse Gat en de Zandkreek vormde op deze ver gadering indertijd was na een uit voerige bespreking ook Arnemuiden toegetreden weer aanleiding voor een uitgebreide discussie. Dit gebeur de toen een lid uit de raad in deze commissie moest worden benoemd. De heer J. L. Joosse (s.g.p.) kwam met het voorstel om het besluit uit de vorige raadsvergadering om aan deze gemeenschappelijke re geling mede te werken ongedaan te maken. Toentertijd was onder meer besloten zoveel mogelijk de zondagsrust te eerbiedigen. De heer Joosse meende, dat hiervan in de praktijk wel niet veel van terecht zal komen en wees hierbij op Zoutelande dat druk wordt be zocht door toeristen die het met deze zondagsrust niet zo nauw nemen. De heer Allaart was het hier alles- f Advertentie) Van Nelle bestellen 1 Schip na aanvaring bij „Schelde" in reparatie derdag, omstreeks half drie, zijn bij Bath twee schepen op de Wester schelde met elkaar in aanvaring ge komen. Het waren de Griekse „Nico- laos Pateras" (7216 br. rog. ton) en de Poolse „Narwik" (7065), die bel de uit Antwerpen kwamen, maar die ln de beruchte bocht bij Bath elkaar raakten. De twee schepen konden op eigen kracht doorvaren naar Vlissin gen en de Griekse boot kon in de loop van gistermiddag zijn reis naar Shanghai voortzetten. De „Narwik", die onder meer zijn anker was ver speeld, bleef echter voor de rede van Vlissingen en kreeg bezoek van en kele experts. Het resultaat van het onderzoek was. dat het schip waar schijnlijk bij „De Schelde" in repara tie moet. De „Narwik" was op weg naar Rangoon. behalve mee eens. Hij was van me ning dat een goede wijze van ont spanning op het strand en in de dui nen te prefereren was boven het ge- slenter van de Jeugd te Arnemuiden op zondag. Bij telling bleek, dat het voorstel van de heer Joosse alleen werd ondersteund door zijn partijge noot, de heer Van Belzen. De heer G. Siereveld, (g.b.) die reeds deel had uitgemaakt van de commissie werd in deze functie herkozen. Verder ging men zonder veel bespre king akkoord met de door de pacht- kamer vastgestelde schadevergoeding voor onteigening van gronden van weduwe M. Vadcr-Schcele voor 7431 en voor de heer J. Maljers voor 7238 Aan J. Maljers zal bovendien een be drag van 320 worden uitbetaald voor het aanbrengen van een erfaf- schelding, voor het geval dit niet door de gemeente gebeurd. Tevens werd besloten met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een lening aan te gaan van 13.000 voor de consolidatie van vlottende schuld en een lening van 80.000 voor de fi nanciering van de grondkosten en de inrichting van de ln aanbouw zijnde openbare lagere school. Voort ging men akkoord met het voorstel om aan het rijk een verho ging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds to verzoeken. Dit in verband met een tekort op de ge wone dienst 'van de begroting van *59 van 80.000. Ook werd nog een wij ziging aangebracht ln do winkelslul- tingsverordening, zodat de kapper en de beide slagers op hun verzoek, evenals de andere winkels dinsdag middag moeten sluiten. Besloten werd de jaarwedden van de wethou ders te verhogen tot 990. licht over de ontslagname van de tijdelijk wijkverpleegster en hetgeen hieraan voorafging. Een conflict met een bestuurslid der vereniging werd door de waarnemend wijkverpleegster als reden van haar ontslag aangevoerd. Door dit plotse linge ontslag raakte de wijkverple- fig in moeilijkheden. Na ongeveer dagen zonder hulp te hebben ge zeten, verklaarde zuster N. Filius- Westerbeekete Oost- en West-Sou burg zich bereid tijdelijk de wijkver pleging voor de vereniging waar te nemen. Daar ook de plaatselijk geneesheer bij dit conflict betrokken was, werd door hem de samenwerking met het bestuur van „Het Groene Kruis" ver broken. Dit leidt thans weer tot moeilijkheden, omdat ook de samen werking tussen de plaatselijk genees heer en de nieuwe waarnemend wijk verpleegster te wensen overlaat. De waarnemend-voorzitter en de secre- taaris hadden over een en ander reeds een onderhoud met de waar nemend geneeskundig Inspecteur van de volksgezondheid, dr. Beijerman. De voorzitter deelde de vergade ring mede, dat de plannen voor de bouw van een nieuw wijkge- bouw ln een vergevorderd sta dium verkeren. De tekeningen zijn klaar en ook de bestedlngs- stukken zijn zo goed als gereed. De kosten zijn hoger dan aan vankelijk gedacht was en zullen circa 52.000 gulden bedragen. Het is deze maand juist drie jaar ge leden dat de vereniging van het Ita liaanse Rode Kruis een gift kreeg aangeboden en sindsdien hebben zich vele moeilijkheden voorgedaan. Hoe wel de vereniging voor zware lasten komt te zitten' door de bouw van dit duurdere project en de gemeente Nieuw- en Sint-Joosland niet gene gen blijkt een hogere bijdrage :n de kosten te fourneren, heeft het bestuur toch gemeend de bouw van het nieu we wijkgebouw niet langer te moe ten uitstellen, omdat het gebouw, waarin thans consultatiebureau moet worden gehouden, de naam van wijk- gebouw niet verdient. 'e vergadering keurde na een breed voerige discussie het standpunt van het bestuur goed. Vervolgens brachten de secretaris en de penningmeester, de heer J. I. Janse, hun jaarverslag uit. Na vele jaren heeft de vereniging voor het eerst een batig saldo. Advertentie Van Nelle bestellen Nachtvorstsckde op Schouwen De lage temperaturen, die ln de nachten van zondag op maandag en van maandag op dinsdag optraden, hebben vrij veel schade aangebracht aan fruit en klein fruit op Schou- wen-Duiveland. Bleef de schade in voorgaande Jaren beperkt tot enke le bedrijven rond het vliegveld, nu teisterde de vorst de gehele West hoek. Zelfs uit Renesse kwamen be richten over schade. Hoe groot de schade is, is nog niet met zekerheid te zeggen, men dient altijd voorzichtig te zijn met derge lijke voorspellingen. In ieder geval zijn er bedrijven, waar bijvoorbeeld de perzikappel voor 90% bevroren is. Vooral de omgeving van het vliegveld kreeg het te verduren, hier daalde de temperatuur zelfs tot 5 graden Cel sius. Eigenaardig is dat de schade die zich vorige Jaren beperkte tot het onderste gedeelte van de boom nu de gehele boom betreft. De scha de is het kleinst op de meest humus- houdende gronden. Ook het klein fruit, waaronder de zwarte bessen en de aardbeien kregen het zwaar te verduren. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4