Bodem van Noordzee (langs de kust) wordt afgetast naar olie Wapens uit drie oorlogen voor iedereen te koop in Ver. Staten zonder morsen HARD0SILK MARG0T F0NTEYN WIST DAT KOMFLOT BESTOND POLITIE VERNIELDE BIJ WIJZE VAN PROEF RUIT BIJ JUWELIER VRUDAG 24 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 „OP HOOP VAN ZEGEN" (Van onze speciale verslaggever) De Nederlandse Aardolie Maatschappij is op zoek naar olie, ver op de Noordzee. Recht voor Kijkduin, 5 kilometer buiten de kust, drijven reeds de boeien, die de plaats aangeven waar in de eerste helft van juni, met behulp van een booreiland, een boor put zal worden geslagen. Op hoop van zegen, want het is geens zins zeker dat zich daar, 1400 a 1500 meter onder de zeespiegel, olie bevindt. Maar de kans bestaat. en dan zal het dus de grote vraag zijn of die ene boorput, 1500 meter diep, een treffer zal zijn of niet. Te land staat voor de N.AM. tot dusver een gunstige boring tegen vier on gunstige en dat is al beter dan het wereldgemiddelde. Er is dus een kans van twintig-procent, dat deze proef boring olie uit zee zal opleveren. En blijkt het raak te zijn, dan is het de vraag óf er voldoende olie wordt gevonden om de kostbare winning van olie uit zee rendabel te maken. Eerst in dat geval kan worden beslist of ook voor de Nederlandse kust een blijvend kunstmatig eiland in zee zal worden gebouwd, zoals die waarmee reeds voor de kust van Venezuela, in de Golf van Mexico en in de Perzi sche Golf olie uit zee wordt opge pompt. Eén ding staat reeds vast: de voor Kijkduin ontdekte plooirug is in elk geval geenvoortzetting van het olieveld Rijswijk-De Lier. Wordt er olie aangeboord, dan zal het in elk geval een aparte olie- laag moeten zijn. In juni wordt booreiland geslagen En Inmiddels gaat, enkele kilometers verder in zee, het onderzoek door. Tien, twintig, honderd keer per dag ontploft daar, drie meter onder wa ter, 20 kilo springstof. Ruim 20 me ter hoog spnit dan met woest geweld een fontein van water op, een doffe Imal verstoort de rust van de zee, de seismometers doen hun werk en weer ontvangt de seismoloog nieuwe ge gevens over de aardlagen die de bo dem vormen van de Noordzee. Zo wordt de bodem in kaart gebracht, tot 2000 meter diep. De gedachte aan olie onder de Noord zee rees, toen in het consessiegebied van Rijswijk in Zuid-Holland allerlei verspreide olievelden werden aange troffen. Er was geen enkele reden, bedacht de N.A.M., om aan te ne men dat die olielagen precies bij de kustlijn zouden ophouden. Daarom begon men, nu een maand geleden, met het seismisch onderzoek in zee. In principe is er hierbij geen ver schil met het seismisch onderzoek te land, zoals dat nu reeds jaren in di verse delen van Nederland wordt verricht. Het komt hierop neer: men laat een lading springstof ontploffen waardoor trillingen ontstaan. De tril lingen naar beneden worden weer kaatst door de scheidingsvlakken tus sen de verschillende gesteentelagen, waaruit de bodem bestaat. Die trillingen keren dus naar de op pervlakte terug en kunnen met zeer nauwkeurige instrumenten,, de zo genaamde seismometers, worden ge meten. Uit de tijd luttele seconden of onderdelen daarvan die de tril lingen nodig hebben om terug te komen kan men vrij precies opmaken op welke diepte de ver schillende lagen zich bevinden. Herhaalt men deze metingen op een groot aantal punten in een vooraf afgebakend gebied, dan kan het verloop der gesteentelagen voor dat gebied vrij nauwkeurig in kaart worden gebracht. Het zoeken is dan naar zogenaamde plooiruggen, een soort onder grondse heuvels, want in die plooi ruggen dient de olie te worden gezocht. Die plooiruggen zoekt men nu dus ook onder de Noord zee. Bij het onderzoek nu is tot dusver één „plooirug" gevonden, waar zich mogelijk olie bevinden kan. Seismisch onderzoek kan geen zekerheid geven. Alleen de boorbeitel kan aantonen of er zich olie in de bodem bevindt of niet. En dus zal in de eerste helft van juni voor de kust van Kijkduin een booreiland in zee worden gesta tioneerd, dat op de werf „Gusto" in Schiedam wordt afgebouwd en voor olieboringen in de Perzische Golf is be stemd, maar voor ongeveer zes we ken door de B.P.M. aan de Neder landse aardolicniaatschappij Is afge staan. Die zes weken zal men hard nodig hebben om één boring te verrichten i schilderen de gemakkelijk verwerkbare zijdeglanslak Stichting geologisch onderzoek in Nieuw-Guinea De minister van zaken overzee heeft gisteren de raad van bestuur van de stichting geologisch onderzoek in Nederland-Nieuw-Guinea geïnstal leerd. Deze stichting, welke op II maart door de ministers van zaken overzee en van financiën werd opge richt, heeft ten doel de organisatie en uitvoering van een algemeen eco- nomisch-geologisch onderzoek in Ne- derlands-Nieuw-Guinea in samenwer king met de dienst daar te lande, belast met de zaken van de mijn bouw. Minister Helders gewaagde van de talrijke problemen, waarvoor men zal komen te staan bij het onderne men van een algemeen geologisch on derzoek in een land als Nederlands- Nieuw-Guinea, waarvan vele gebie den niet of nauwelijks zijn onder zocht. Hij meende dan ook te mo gen constateren, dat met de oprich ting van de stichting geologisch on derzoek Nederlands-Nieuw-Guinea 'n nieuw hoofdstuk begint in de geolo gische exploratie van dit rijksdeel. De minister verklaarde, dat de op richting van de stichting mede ver band houdt met de verwachting, dat de Europese Economische Gemeen schap ingediende project voor een groot opgezet geologisch onderzoek in Nederlands-Nieuw-Guinea, te fi nancieren uit het ontwikkelingsfonds voor de landen en gebieden overzee. PANAMESE REGERING Brieven gevonden in landhuisje Volgens een regeringszegsmau heeft men de schuilplaats ontdekt van Ro berto Arias, echtgenoot van Enge- Iands prima ballerina, dame Morgat Fonteyn. Arias bleek gevlogen, maar had een aktentas achtergelaten. In de tas van dr. Arias trof men een brief van „Judy" aan dr. Arias aan waarin stond: „Pas toch op. We zul len je missen als ze je laten vallen". Verder was er een notitieboekje waarin een lijst was opgemaakt van verschillende wapens. De autoriteiten hebben meegedeeld dat dr. Arias o.a. van plan was op verschillende plaat sen in het land stakingen te organi seren om het vervoeren van voorra den voor de rekening naar Panama onmogelijk te maken. Op het tijdstip van deze stakingen zouden ook de op standelingen in deze stad in verzet kQmen. De Panamese regering heeft ver klaard dat de ballerina Margot Fon teyn wist dat er een komplot bestond tot. omverwerping van het Panamese regime. Een regeringswoordvoerder dit naar aanleiding van de brieven aan „dame" Margot en haar echt-, genoot die in het landhuisje van een Amerikaanse vriendin in San ta Clara werden aangetroffen. De woordvoerder zei: „Wij kregen deze brieven pas in handen nadat „Dame" Margot uit Panama was ver trokken. Als wij de brieven eerder in ons bezit hadden gekregen, hadden wij als wij dat wilden haar vast kunnen houden om haar grond van deze brieven te vervol gen". UILTJE 27 cent •De Belgische rugbyploeg heeft er in de landenwedstrijd tegen Neder land te Brussel geen twijfel over la ten bestaan wie de sterkste was. Met een 290 nederlaag werden de Ne derlanders naar huis gestuurd. Bij de rust hadden de Belgen een 110 voorsprong. Voor de derde maal binnen betrekke lijk korte tijd is door middel van een steen in de Korte Lijnbaan te Rotterdam een etalageruit vernield bij de juwelier J. M. L. N.V. het gebeurde gisteren in het drukste van het verkeer. De dader, een goe de bekende van de politie, heeft zich daarna vrijwillig naar het hoofdbureau aan het Haagseveer begeven. Het was de 45-jarige A. J. van L., beter bekend als Toon. Terwijl tientallen wandelaars geen vin verroerden, sloeg Van L. rustig zijn slag, mikte enige keren met de grote „mop" in de hand en smeet daarna met veel vertoon de middelste ruit stuk. Hij keek niet eens verbaasd toen er onmiddellijk een aluminium rolluik naar boven schoot, waardoor hem de gelegen heid ontnomen werd een greep in de vitrine te doen, zo daar al iets gelegen had. Die vitrine was n.l. leeggehaald en de dader was adjudant van de Rotter damse recherche. Het betrof hier een nieuwe methode van etalagebe veiliging, die beproefd werd. Een deel van de Rotterdamse politie macht had daar natuurlijk belang stelling voor en zo kwam het dat de martiale figuur van Van B. juist Generaal Georges Grivas heeft tij dens een -plechtige bijeenkomst in het stadhuis van Athene de gouden me daille van de stad ontvangen uit han den van burgemeester Katsotas voor zijn verdiensten en heldhaftig gedrag tijdens de gueriUaoorlog op Cyprus. geschikt bevonden werd om als ac teur te fungeren ten behoeve van een aantal cineasten en persfoto grafen. Tegelijk met het omhoogschieten van het rolluik was ook een sirene be gonnen te loeien. Het principe van deze etalagebeveiliging, die door een Amsterdamse firma is aange bracht, berust op het stuk gaan van een zilverbies in de ruit, waardoor het mechanisme onmiddellijk in werking treedt. (Van een speciale correspondent) Naar de tegenwoordige conjunctuur gemeten is het aanbevelenswaardig wapens nit de Eer ste en Tweede Wereldoorlog in Washington te kopen, modernere daarentegen, zoals zij ge bruikt werden in Korea, in New York. „Dolk der Duitse storm-troepen in zelfslijpen- de schede" staat in witte lettertjes op een zwart prijskaartje in de étalage van een win kel in de Veertiende Straat, het centrum van de city van Washington. Wat hier als „storm troependolk" wordt aangeboden is overigens niets anders dan het mes dat de Hitler-jon- getjes in het t,Dritte Reich" vooral gebruikten voor worstsnijden. Thans wordt het in de Amerikaanse hoofdstad in grote hoeveelheden aangeboden, met haken kruis en al. In één winkel zagen wij ze voor 4,95 dollar, bijna vijf gulden dus. De concurrentie vier huizen verder is goedkoper: 3,95. Afgezien van een paar Hillibillies, het Amerikaanse equi valent voor boertje van buten, gelooft natuur lijk niemand dat deze dolken werkelijk oorlogs- Inschrijving opengesteld op schatkistpromessen Het ministerie van financiën deelt mede, dat op dinsdag 28 april 1959 ten kantore van de agent van het ministerie van financiën te Amster dam de inschrijving zal worden open gesteld op schatkistpromessen met een looptijd van respectievelijk zes en twaalf maanden, tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag. De schatkistpromessen zijn. zoals ge bruikelijk, groot f 100.000 en worden uitgegeven onder dagtekening van 1 mei 1959. De prijs, waartegen wordt ingeschreven, dient te worden uitge drukt in een discontopercentage per jaar, afgerond tot op zestienden. De toewijzing op de twee groepen schatkistpromessen afzonderlijk ge schiedt tegen de daarvoor door de minister vast te stellen discontoper centages (in zestiende procenten), met dien verstande, dat alle inschrij vers, op wier inschrijvingen toewij. zing plaatsvindt voor elke groep af zonderlijk, dezelfde prijs betalen. >- iicn tot het percentage, waarvoor oromessen worden toegewezen, als mede tot lagere percentage een gro- 'er dan het voor toewijzing vastge stelde bedrag is ingeschreven, ge. -chiedt de toewijzing in de eerste -ilaats aan die inschrijvers, die voor "en lager percentage dan waartegen 'oegewezen, hebben ingeschreven, en -oor het overige bylrag, zoveel mo gelijk pondr>ondsgowijs, aan hen, vier inschrijvingsprijs gelijk is aan het discontopercentage van toewij zing. De storting van het verschuldigde be- hag wegens toegewezen Dromessen dient te geschieden uiterlijk op 1 mei 1959 vóór 12.30 uur. Premier Reinert van Saarland overleden Premier Egon Reinert van Saarland, die dinsdag bij een auto-ongeluk ern- 1g werd gewond, is donderdag aan lijn verwondingen bezweken. Dit verd bekendgemaakt door de rege- ingsvooriichtingsdienst te Saarbrue- -•ken. Reinert, die lid was van de Westduit- •e christen-democratische partij van 1r. Adenauer, stond sinds juni 1957 •an het hoofd der regering. "teiriert is 50 jaar oud geworden. Hij s woensdag tweemaal geopereerd na lat hij bij een botsing met een vracht wagen uit zijn auto was geslingerd. Aantal zelfbefcningszaken neemt toe Uit een onderzoek door de vereniging van zelfbedienïngshedrijven is geble- ken, dat ons land per 1 januari 1959 '026 zelfbedieningszaken telde. Daar van waren 628 zelfstandige bedrijven, 313 waren een onderdeel van een grootwinkelbedrijf en 55 waren coö peratieve bedrijven. In 1958 zijn 300 nieuwe zelfbedieningszaken geopend; tweederde daarvan bestaat uit zelf standige kruideniers, die op zelfbe diening zijn overgegaan. Nederland neemt in de landen waar zelfbediening toegepast wordt geen vooraanstaande plaats in, maar de snelle groei van het aantal van deze bedrijven duidt erop. dat de achter stand wordt ingelopen. De ruim 300000 gezinnen met tele visietoestellen in het gebied van Parijs zullen begin volgend jaar naar een tweede televisleprogram kunnen kijken. Dit tweede programma zal uitzendingen op ..klassiek en cultureel gebied" om vatten. Er zal niet geadverteerd worden. buit zijn. Iedereen weet: made in U.S.A. Iets anders ligt het met militaire wapens. Aan de belangrijkste verbindingsstraat tussen het Witte Huis en het Capitol, de Pennsylvania Avenue, staat een assortiment van werkelijk buitgemaakte wapens in de etalage, waaronder een snelvuurwapen, een „Sturmgewehr-1944". De Franse minister van voorlichting, Roger Frey heeft medegedeeld dat pre sident De Gaulle 1 juni a s., in de geest van de „State of the Union"-boodschap, die de Amerikaanse president jaarlijks tot het congres richt, een toespraak zal houden, waarin hij mededelingen zal doen over hetgeen de Franse natie ln het dan verstreken jaar heeft bereikt Generaal De Gaulle werd 1 juni 1958 als premier geïnstalleerd Dit. feit zal feestelijk worden herdacht, evenals de dertiende mei van hetzelfde jaar, toen de opstandige beweging ln Algerië begon, die leidde tot het aan de macht komen van De Gaulle. „Dit is een speciaal wapen dat ge bruikt werd door Hitler's élite-hjf- wacht", verklaart het prijskaartje. En daaronder: „Wij leveren ook mu nitie". Het geval kost 49.50 dollar, ongeveer tweehonderd gulden dus. Overigens is het pure fantasie dat dit speciale wapen alleen was voor de „Führer-Elite", want met dit stormgeweer werden in 1945 ook vijftienjarige kinderen van de „Volks sturm" de oorlog ingestuurd. Maar wie in Amerika weet dat nu? Wordt dit Sturmgewehr een succes dan zal ongetwijfeld wel de een of andere Amerikaanse firma het in serie gaan produceren. Massa-produkten in grote hoeveelhe den worden jaarlijks aangeboden op de beurs van de handelaren in over tollige legergoederen. De sortering varieert van een helm voor straalja gerpiloten tot een afstandmeter van de Amerikaanse marine. Het minis terie van defensie biedt goederen aan die oorspronkelijk tien miljard dol lar kosten. Dit voorjaar verwacht men dat voor zeven miljard dollar verkocht zal worden. Daaronder be vinden zich vijftienhonderd speciale pilotenpakken voor straaljagerpilo ten op zeer grote hoogten. Zij wor den verkocht omdat de luchtmacht het ontwerp veranderde. Eén zo'n pak kostte de regering vijfhonderd vijftig dollar, nu wordt het voor vijf enzeventig dollar van de hand ge daan. Een complete uitrusting voor de behandeling van slangenbeten is te krijgen voor vijfenzeventig cent. Er liggen achtduizend van deze sets in de magazijnen. Bijzonder actueel zijn de walkie-talkie's, waarvan de Cubaanse dictator Battista er achthonderd besteld had tegen vierhonderzestig dollar per stuk. Toen de eerste vijftig van deze radio-apparaten waren geleverd, nam Fidel Castro in Ha vanna de macht over De fabri kant verkocht daafop de rest aan een handelaar en nu kan mep de ze apparaten voor honderdvijfen- nogentig dollar per stuk in de winkel kopen. Een mooi stukje speelgoed v ooi- mensen met een technische knobbel is de K-21 luchtmachtcamera fa- bricageprijs vierhonderd dollar die voor zegge en schrijve tien dollar wordt verkocht. „Splinternieuw, in originele verpakking niet geopend". Die camera heeft maar één tekort koming: er zit geen lans in. „Geeft niks", zei een koper, „de verpakking alleen al is het geld waard. Dat wordt een prachtig hondehok. Je kunt het gemakkelijk schoonma ken." De afstaudsmeter van de marine gaat door voor een bijzondere at tractie voor speelgoedhandelaren. Het ziet er uit als een tafeltennis- bat met een gat. in het midden, waar doorheen men twee fijne draden ziet. Door het draaien van een wieltje aan de handgreep kunnen de afstand en de hoogte van een vliegtuig berekend worden. Groothandelsprijs: vijftig cent. Eén van de handelaars, die we spraken zei: „Het gemakkelijkst i worden die dingen verkocht. waarvan niemand enig idee heeft, wat een burger ermee moet be ginnen.»." f Advertentie) Op een afstand gaat het misschien nog wel... maar hoe staat het met dichtbij? Het komt vaak voor dat u dankbaar bent dat u zich geschoren hebt met water, zeep en Blauwe Gillette. De enige manier om u werkelijk goed te scheren en v heerlijk fris en schoon te voelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3