Rapport over mededinging door Chr. Middenstandsbond uitgebracht KLANKBORD VERKORTING ARBEIDSTIJD LANDARBEIDERS MOEILIJK ENSCHEDEËRS TERUG UIT TUNESISCHE GEVANGENIS VRIJDAG 24 APRIL 1959 Provinciale zeeuwse courant 3 „WEGWIJZER VOOR DE PRAKTIJK" „Concurrentieverschijnsel kan niet kritiekloos worden aanvaard" Een door de Christelijke Middenstandsbond op 15 oktober 1956 ingestelde commissie, die onder voorzitterschap staat van de heer H. van Eijsden uit Rotterdam, directeur van de Christelijke Textielbond en lid van de Twee de Kamer, heeft thans een rapport uitgebracht over „Middenstand en me dedinging". De commissie had de opdracht het vraagstuk van de econo mische mededinging aan een beschouwing te onderwerpen en zo mogelijk daarover richtlijnen te verschaffen die voor het ondememersbeleid van belang kunnen zijn. Het rapport zal aan de maandag te Amersfoort te houden bondsraadsvergadering van de Christelijke Middenstandsbond ter discussie en ter goedkeuring worden voorgelegd. De voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond, de heer H. de Mooy uit Rijnsburg heeft gisteren in Den Haag o.a. medegedeeld dat men dit rapport kan beschouwen als een wegwijzer voor de praktijk, met de in middels in werking getreden wet op de economische mededinging als grondwet. Grote waarde moet, naar de mening van de heer De Mooy, bij het rapport worden gehecht aan de principiële zijde. „Wij zien dit alles be licht door het evangelie". ling biedt, naar de mening der com missie, grote waarborgen en maakt het mogelijk op efficiënte doeltref fende wijze een ordelijk economisch verkeer in de bedrijfstakken te ver zekeren. De commissie acht het ge wenst dat de kartelbeleidsinstanties van de centrale organisaties zich na der beraden over de mogelijkheden om de werkzaamheden van de pu- blièkrechtelijke lichamen op dit punt op gang te brengen. De commissie constateert in haar rapport verder o.m. dat het concur rentieverschijnsel als zodanig niet De voorzitter van de commissie, de heer Van Eijsden, heeft ter perscon ferentie een beknopte toelichting ge geven op de inhoud van het rapport. Hij stelde de institutionele zijde en de materiële kant van het vraagstuk in het licht. De commissie beveelt in haar rap port o.a. aan dat de middenstands- vakqentralen een permanent beleids orgaan scheppen dat zich zal bezig houden met het op centraal niveau te voeren kartelbeleid. De commissie van de Christelijke Middenstandsbond is er bij de sa menstelling van haar rapporten van uitgegaan dat de christenon dernemerde stimulerende wer king van de mededinging bij het vervullen van zijn functie erken nend niet kan aanvaarden de mededinging in haar ongebreidel de werking. De christenonderne mer erkent de noodzaak vam be teugeling daarvan in zijn persoon lijk optreden en door de onderlin ge samenwerking van betrokke nen. Indien noodzakelijk door de overheid op grondslag van de handhaving van de publieke ge rechtigheid. De commissie is in haar rapport voorts van mening dat de geleide politiek zich, evenals de prijs- en kartelpolitiek, zal moeten beperken tot een politiek van globale loonbe- waking en optreden tegen duidelijke ontwikkelingen die in strijd zijn met het algemeen belang. Deze globale loonpolitiek zal primair door de cen trale organisaties van het bedrijfs leven zeff moeten worden gevoerd. De publiekrechtelijke bedrijfsrege- pilllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllM Op een step de wijde j wereld in H De vierjarige Meine Pieter H Zandbergen uit Appelscha is woensdag aan het zwerven ge- f| raakt. Ongeveer tien uur ging pj het kereltje op stap met een vriendje. Per autoped trokken ze in de lichting van Drentes hoofdstad, doch het vriendje ee vond het welletjes te Smilde. 1- Meine Pieter ging evenwel |E door en bereikte, nog steeds per autoped, Assen, waar hij zwervende op straat werd aan- getroffen. De politie ontfermde zich over hem en zocht uit, dat hij te H Appelscha thuis hoorde. Hij l| werd (niet per step) op trans- =e port gesteld naar zijn inmid- M dels ernstig ongerust geworden m M ouders. H llllllllllllllllllllllllllllllilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Introductie 4,75 pet. obligatie Bank Ned. Gemeenten De N.V. Bank voor Ncderlandsche Gmeentcn bericht, dat in verband met de aanvrage tot opneming in de prijs courant van de Vereniging voor de Effectenhandel van Amsterdam op vrijdag 1 mei ter beurze zullen wor den gemtroducerd en verhandeld 20 miljoen 4V4 pet. 80-jarige obligaties, lening 1058 (derde lening), in stukken van nominaal 1000 ten laste van de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten. De opbrengst van de lening is uitge leend aan gemeenten en andere pu bliekrechtelijke of semi-publiekrech- telijke lichamen voor de financiering van nieuwe kapitaaluitgaven en con solidatie van vlottende schulden door 'n leverbaarheid met de 4% pet. le ningen 1958 I en II zal worden aan gevraagd. De aflossing van de lening geschiedt a pari in 20 gelijke jaar lijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 1 augustus 1969. Vervroeg de gehele of gedeeltelijke aflossing is uitsluitend toegestaan op 1 augus tus van elk jaar voor de eerste maal op 1 augustus 1968, extra aflossing zal in de jaren 1968 tot en met 1972 slechts kunnen geschieden tot de koers van 101% procent en gedurende de verdere looptijd tot de koers van 101 procent. Geboren spoorwegpassagiers. R. T. Sahni, inspecteur van de Indiase spoorwegen, legde in Bombay uit dat de treinen in het district Nagpur zo vaak achter zijn op de dienstrege ling doordat in de wagons jaarlijks ongeveer 180 baby's worden geboren. Zoeker. E. T. Ghltty werd in Bognor Regis (Engeland) vrijgesproken van diefstal. Even later werd hij echter gegrepen: hij had de bijbel van de gerechtszaal meegenomen. kritiekloos kan worden aanvaard, omdat zich daarbij gevolgen kunnen openbaren die in strijd moeten wor den geacht met het christelijk be ginsel. Regelingen, die tot stand worden gebracht hetzij in het hori zontale, hetzij in het vertikale vlak, of gezamenlijk, moeten niet alleen worden getoetst aan het belang van de groep. resp. van de branche of de bedrijfstak, maar moeten mede worden beoordeeld in het licht van het algemeen belang. Verder zegt de commissie o.a. dat wanneer het overheidsoptreden op het gebied van de mededinging ten doel zou hebben de samenwerking van ondernemers op economisch ge bied, zich openbarend in de vorm van bedrijfsregelingen, onmogelijk te maken, dat dan daartegen ernstig verzet zou passen, gezien de positie ve elementen die in bedoelde samen werkingsvormen aanwezig kunnen zijn, en die zelfs bevorderlijk kunnen worden geacht voor het algemeen be lang. Wanneer daarentegen het over heidsoptreden zich beperkt tot het bestrijden van misbruiken die schadelijk zijn voor het algemeen belang waarvoor de overheid heeft te waken, dan kan tegen zodanig optreden op principiële gronden geen verzet worden aangetekend en kan zelfs de eis worden gesteld dat op grond van de overheids taak tót handhaving van de pu blieke gerechtigheid, optreden zal moeten geschieden. VOORZITTER P. STOKMAN Commissie zal mogelijkheden bestuderen Een verkorting van de arbeidstijd op grond van extra produktiviteit zal in het agrarisch bedrijf zeer moeilijk zijn, omdat deze produktiviteit reeds is verwerkt en ieder jaar weer ver werkt wordt. De kosten van arbeids tijdverkorting zullen dus in de prn- duktiekosten moeten worden doorbe rekend. Dit verklaarde de voorzitter van de Nederlandse Christelijke Landarbei ders Bond, de heer P. Stokman, gis teren bij de opening van de te Utrecht gehouden vergadering van de leden raad van de N.C.L.B. Hij zei, dat de drie landarbeiders organisaties een commissie hebben ingesteld die de mogelijkheden en consequenties van arbeidstijdver korting zal gaan bestuderen. In hoeverre de werkgelegenheid in het agrarisch bedrijf beïnvloed zal worden door de ontwikkeling in de Europese Economische Gemeenschap, is naar zijn mening, moeilijk nu al te zeggen. Hij acht het echter niet uit gesloten dat de mogelijkheden van migratie ruimer zullen worden. In dat geval zal het er, zijns inziens, op- aan komen dat dit op behoorlijke voorwaarden zal kunnen geschieden. Hij ging vervolgens in op de positie van de arbeiders in de diverse secto ren van het agrarisch bedrijf. Het overleg is in 1958, volgens hem, ver sterkt en het aantal bindende regelin- Zeeuwse plattelandsvrouwen bekij ken en keuren mode-produkten van Nederlandse bodem, die gistermiddag getoond werden tijdens de provincia le voorjaarsvergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zeeland, welke ditmaal in Britan niate Vlissingen werd gehouden. (Voor verslag zie pagina 2). Foto P.Z.C.). gen is minder dan een jaar geleden. Voor de veehoudrij werd verleden jaar voor 50 pet en voor de akker bouw voor 100 procent de werkclas- sificatie ingevoerd. Ook voor de tuin bouw wordt er, volgens de heer Stok man, een op werkclassificatie geba seerd systeem voorbereid. Naar zijn mening zullen de ontwik kelingen in 1959 voor het agrarisch bedrijf van het grootste belang zijn, omdat de landarbeiders in een vrij kwetsbare positie verkeren. y Kapitein van „Maarsbergen" niet schuldig verklaard. De Raad voor de Scheepvaart heeft inzake de aanvaring van het motor schip „Maarsbergen" met het Bel gische binnenschip „Hubert" op de Schelde voor Antwerpen de „Maars bergen" niet schuldig geacht aan de aanvaring en heeft de 57-jarige kapi tein J. T. K. uit Amstelveen vrijge sproken. Op 3 december 1958 was het motor schip „Maarsbergen" op reis van Antwerpen naar Gent varende onder loodsaanwijzing op de Schelde voor Antwerpen in aanvaring gekomen met het Belgische binnenschip „Hu- bert". Het Belgische schip is ten ge volge van de aanvaring gezonken waarbij de schipper en de drie opva renden verdronken. De raad is van oordeel, dat de „Hubert" een ver keerd uitwijksein heeft gegeven. Waarschijnlijk heeft de „Hubert" op niet reglementaire wijze willen aan geven, dat zij de rivier heeft willen oversteken en aan de overkant naar bakboord wilde draaien. De reactie van de „Maarsbergen" aan boord, waarvan men meende, dat het draaien naar bakboord van de „Hu- bert" om aan stuurboordzij te pas seren mogelijk was, acht de raad be grijpelijk. In het paleis Huis ten Bosch in Den Haag, waar hij door koningin Julia na is ontvangen, heeft John A. Thi ng, ambassadeur van India in Neder land, donderdag aan de koningin aangeboden, een uit acht delen be staande biografie van Mahatma Gandhi, geschreven door Shri. D. G. Tendoelkar. De foto geeft hiervan 'n beeld. Giro 777: Hulp voor Uruguay Achtendertig dagen aan een stuk is regen gevallen in Uruguay. Een straffe zuidenwind en springvloed op de Atlantisch Oceaan verhinder den dat het water een uitweg naar zee vond. Tienduizenden mensen moesten haastig geëvacueerd worden uit de bedreigde en uit reeds onder gelopen gebieden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft de speciaal voor hulpverlening bij rampen gereser veerde girorekening nummer 777 weer geopend, in de verwachting dat bet Nederlandse publiek, dat de el lende van een watersnood kent, zal bijdragen de nood van de slachtof fers van de ramp in Uruguay te le nigen. Het water steeg op sommige punten in Uruguay zo hoog, dat b.v. de 88 meter hoge stuwdam van Rincon del Bonete overstroomd werd. Om de grootste elektrische centrale van Uruguay te sparen moesten dijken worden doorgestoken. Dientengevol ge is Paso de Los Toros ondergelo pen. De 10.000 inwoners van deze stad werden geëvacueerd. De 50.000 inwoners van Mercedes, op 230 kilo meter van deze centrale, worden op het ogenblik ook bedreigd. Er moe ten voorbereidingen getroffen wor den, ook deze mensen naar veiliger streken te brengen. Verscheidene landenhebben reeds hulp gezonden. De Nederlandse re gering schonk reeds 10.000, Plannen om Nederland uit walvisvaart te kopen In kringen van Engelse reders, die zich bezighouden met de walvisvaart is gisteren vernomen dat Engelse Japanse en Noorse walvisrederijen het plan hebben opgevat de Neder landse walvisvaartbelangen „uit te kopen". Vandaag zullen daartoe in Oslo Engels-Japans-Noorse bespre kingen beginnen. De Salvesen-rederij, en ook de „Hector Whaling Company" zullen in Oslo vertegenwoordigd zijn door directieleden. Het plan is het Nederlandse fa- brieksschip, en de vangstrechten van de Nederlandse maatschappij voor de walyisvaart in een koop ge zamenlijk over te nemen. Daarmee zou dan het prohleem van de ver deling der vangstquota uit de we reld zijn. Buitengewoon verlof voorBlankenhorn De Duitse prof. Hallstein heeft don derdagavond te Brussel zijn werk zaamheden als voorzitter van de Eu ropese Commissie van de E.E.G. her vat. Een rechtbank te Bonn had prof. Hallstein, die werd verdacht van las ter, woensdag vrijgesproken. De Duitse bondsminister van buiten landse zaken, Von Brentano, heeft het Duitse kabinet donderdag mee gedeeld dat de ambassadeur te Pa rijs, Blankenhorn. op diens verzoek buitengewoon verlof is verleend. Blankenhorn werd woensdag in de zelfde week waarin prof. Hallstein werd berecht, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden wegens iaster en valse beschuldiging. Een woordvoerder van de bondsrege ring zei dat volgens het kabinet het vonnis nog geen rechtskracht heeft, omdat Blankenhorn in hoger beroep is gegaan. VERDACHT VAN MOORD Man van vrijgelaten vrouw blijft in arrest Met een K.L.M.-vliegtuig uit Parijs zijn dinsdagavond twee van de drie Enschedeërs in Nederland terugge keerd, die het vorig jaar in de zomer in Egypte op verzoek van de Tunesi sche politieautoriteiten werden gear resteerd als verdacht van moord op een Franse onderwijzer op het eiland Djerba voor de kust van Tunis. Het zijn de 30-jarige mevrouw B. en de zakenman D. H.. De echtgenoot van mevrouw R. wordt nog vastgehouden in Tunis. Het drietal was het vorig jaar in april op reis gegaan. Het echtpaar wilde naar Amerika emigreren. H. zou met hen meegaan voor een va kantiereis. Des tijds werd R. door de politie gezocht in verband met een diefstal van een auto. Enkele weken nadat het gezelschap uit Enschede was vertrokken kreeg de familie be richt, dat zij via Oostenrijk, Italië en Sicilië in Tunis waren terechtgeko men. Op het kampeerterrein op het ei land Djerba, dicht bij de plaats waar het drietal had vertoefd, werd het lijk gevonden van een Franse onderwijzer, die met R. bevriend was geraakt. Toen het stoffelijk overschot werd ontdekt, waren de heer en mevrouw R. al op weg naar Egypte en de lieer H. naar Tripolis. Het plan om naar Amerika te gaan had het echtpaar- opgegeven. In plaats daarvan wilde het nu naar Zuid-Afrika gaan, via Griekenland. Een dag nadat het echt paar R. zijn intrek had genomen in een hotel te Alexandrië werd het ge arresteerd. Via verschillende gevan genissen bereikte het echtpaar en de heer H. Tunis, waar zij aan vele ver horen werden onderworpen. In het begin van dit jaar zouden mevrouw R. en de heer H. worden vrijgelaten, omdat men van hun onschuld over tuigd was. Het duurde echter nog en kele maanden voordat zij in vrijheid konden worden gesteld. Dinsdagmorgen zijn beiden met een Frans vliegtuig naar Parijs ge bracht, vanwaar de K.L.M. voor het transport naar ons land zorgde. R. moet echter in de gevangenis van Tunis blijven, omdat het onderzoek bezwarende punten opleverde. Hij heeft, naar zijn vrouw meedeel de, bekend de inuord te hebben ge pleegd, maar dit zou zijn geschied onder dwang. De politiemannen zou den hem namelijk bij het verhoor hebben geslagen en toen hem werd meegedeeld, dat zijn vrouw eenzelfde lot zou ondergaan, heeft liij een be kentenis afgelegd. Later zou hij de ze hebben herroepen. Het Wereldgebeuren Dulles speciale adviseur voor buitenlandse zaken John Foster Dulles, voormalig Ame rikaans minister van buitenlandse za ken, is gisteren officieel door presi dent Eisenhower tot speciale advi seur voor buitenlandse zaken be noemd. In het Walter Reed-ziekenhuis, waar Dulles nog steeds vefitgegd wordt, heeft de beëdiging p)aafc$gebad. Dulles zal In zfjn nieawe functie een wedde vaö 20.000 dollar per jaar ver dienen. Oliediscussies Er was eens een tijd, dat Ab- doellah Tariki als bedoeienejon- gen een kamelenkudde hoedde. Maar sindsdien is er veel gebeurd. En als veertigjarig, grijzend heer in een kostuum van westerse snit hoedt hij nu inplaats van kamelen Saoedï- Arabië's oliebelangen. Zijn functie is „directeur van het Saoedi-Arabische bureau voor petroleum en mijn-aan gelegenheden". Zijn vader was niet de minste onder de Arabische sjeiks. Vandaar, dat Abdoellah indertijd de Arabische woestijn kon verwisselen voor de om geving van universiteiten, en wel in Cairo en in Texas. Zijn studierich ting was de olietechniek. In Texas werd hij olie-ingenieur; bovendien vond hij er zijn Amerikaanse vrouw. Zijn carrière begon in dienst van de Arabisch-Amerikaanse Oliemaat schappij; volgens eigen zeggen was hij de eerste Arabier die daar wat in de olie te brokken had. Maar het „huwelijk" met de Amerikaanse maatschappij was evenmin gelukkig als dat met zijn vrouw. Man en vrouw gingen uiteen en Tariki ging van zijn functie bij de Aramco over naar zijn tegenwoordige, waarin hij een der leiders is van de Arabische politiek ten opzichte van de olie-on dernemingen. Onder de 420 gedelegeerden op de Arabische olieconferentie die gisteren in Cairo werd besloten was Abdoellah Tariki dus een der invloedrijksten. Hij heeft in de da gen dat hij in Cairo vertoefde heel wat bezoekers ontvangen. Die bezoe kers werden verwelkomd met een brede glimlach maar zij konden ook als zij het nog niet wisten ontdekken dat Tariki weet wat hij wil, dat hij zich niet van zijn stuk laat brengen en dat hij een gewiekste onderhandelaar is. Deskundige Ame rikanen hebben hem al eens aange duid als „de enige Arabier die iets van oliezaken weet". Het streven van Abdoellah Tariki Is erop gericht, de olieproducerende landen in het Midden-Oosten te doen delen in de winsten bij alle stadia van de exploitatie van olie. dus bij de produktie. liet vervoer, de raffi nage en de distributie van olie. Ook is uit zijn brein het idee ontsproten om een door Arabieren geëxploiteer de pijpleiding aan te leggen van de Perzische Golf via Syrië naar de Middellandse Zee. Bovendien is spra ke van plannen om een Arabische tankervloot te stichten. Op de con ferentie van Cairo is over de winst deling en over een nieuwe pijpleiding serieus gesproken; de vloot van tank schepen heeft men voorlopig in de mist der verbeelding gelaten. Bedachtzamer dan Mossadegh die probeerde Perztë's olie-industrie te nationaliseren, is Tariki niet van zins om sprongen in het duister te doen. Hij en de zijnen willen de opbrengsten voor de Arabische schat kisten vergroten door deskundig overleg met vertegenwoordigers der maatschappijen. Zij streven ernaar de voorwaarden van de concessies geleidelijk te verbeteren. Op de conferentie heeft de directeur van de afdeling voor het onderhou den van goede economische verhou dingen der British Petroleum Com pany. Michael Hubbard, zich erover beklaagd dat het aandeel van de maatschappijen in hun eigen winst onvoldoende is óm een normale ont wikkeling te waarborgen. Hij reken de uit dat wanneer men belastin gen enz. in aanmerking neemt de werkelijke verdeling tussen onderne mingen en olielanden niet fifty-fifty is. maar b.v. in 1957 5941 in het nadeel van de maatschappijen. Tariki is door de redenering niet uit het veld geslagen en op het argu ment dat de huidige concessies gel dig zijn tot in de volgende eeuw ant woordt hij dat zo'n papier „niets waard is wanneer zij een volk niet bevalt". Tariki zal overigens wel begrepen hebben dat er op de conferentie van Cairo voor hem in feite niet veel te bereiken was. Dit ogen blik met zijn olie-overschot en prijs dalingen op de wereldmarkt is niet het meest geschikt om met nadruk eisen te stellen. Bovendien was Irak m het geheel met en Perzië, een an der rijk olieland, slechts door waar nemers vertegenwoordigd. Zowel de conjunctuur als de verdeeldheid dei- Arabieren zitten Tariki en de zijnen dus tegen. Toch zullen de oliemaat schappijen in de toekomst ongetwij feld rekening moetèn houden met de opvattingen die heersen in deze kring van jonge Arabische politiek geschoolde technici. SJEIK ABDOELLAH TARIKI ...van kamelen naar olie-overleg... Discontoverlaging in Frankrijk. Het disconto van de Banque de France is met ingang van gisteren verlaagd van 4 >4 tot 4 procent. Ook de nationale bank van Oosten rijk heeft haar discontotarief ver laagd en wel van 5 tot 4% procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17