Chief Whip Vrouw uit Gent slachtoffer moord Binnen enkele jaren concurreren atoom-schepen met traditionele ZWEEDSE SCHOLIEREN HOUDEN STEMMING OVER „VRIJE DAG" ieders GRAMMOFOONPLAAT OP 12 KM HOOGTE OPGENOMEN T. J. TWIJNSTRA (VOORZITTER WERKGEVERS) OVERLEDEN DONDERDAG 23 APRIL 1959 PROVINOI ALE ZEEUWBE COURANT t CONGRES KERNENERGIE EN SCHEEPVAART (Advertentie) IN ZIEKENHUIS TE AMSTERDAM Ons land heeft mogelijkheden voor kemindustrie In de Julianahal van de Konink lijke Nederlandsehe Jaarbeurs is gisteren een congres gehou den dat gewijd was aan het ge bruik van kernreactoren voor de scheepvaart. Voor dit congres dat is georga niseerd in het kader van de be langrijke scheepsbouwafdeling van de technische voorjaars- beurs, bestond vooral van bui tenlandse zijde grote belang stelling. Onder de genodigden bevonden zich scheepsbouwers, reders en vertegenwoordigers van verzekeringsmaatschap pijen uit België, Duitsland, En geland, Turkije, Frankrijk, Fin land, Zweden en ons land. Na een begroetingswoord door de heer J. P. Kruseman, directeur van de Koninklijke Nederlandsehe Stoom boot Maatschappij N.V. werden tech nische inleidingen gehouden door dr. H. W. Bowker, die is verbonden aan het instituut voor atoomonderzoek in Harwell, prof. dr. Ing. K. Blies, do cent aan de Technische Hogeschool, afdeling scheepsmachineboiAv in Hannover, dr. Emil Jansen, verbon den aan het verenigd Noors-Neder lands instituut voor nucleair onder zoek in Kjeller en prof. dr. M. Bo- gaardt van het reactorcentrum Nederland. In 1961 zullen er door atoomkracht voortbewogen schepen in de vaart zijn, waarvan de bedrijfskosten niet meer dan vijf procent hoger zullen zijn dan die van schepen die op con ventionele wijze worden voortbewo gen. Dit zei de heer H. W. Bowker. Hij zeide ook dat het exploiteren van de Amerikaanse door atoomkracht aangedreven onderzeeërs had aange toond, dat het technisch mogelijk is reactoren voor water onder druk te gebruiken voor zeeschepen. Maar hij gaf toe dat geen van hen een aanwij zing had gegeven over de mogelijk heden van toepassing van zulke re actoren bij koopvaardijschepen. De heer Bowker, die vervolgens het werk besprak dat gedaan is door Britse ondernemingen, zeide dat de General Electric cy. of Britain een reactor had ontwikkeld, die inhield „een geheel nieuwe benadering van het ontwerpen van een vloeistof-ele ment". De General Electric cy., zo zei hij verder, is er nu van overtuigd een ontwerp gevonden te hebben en een reactor voor scheepsvoortbewe- ging is nu in een gevorderd stadium van ontwikkeling. Sprekende over de vooruitgang, die men op dit gebied in de Verenigde Staten heeft gemaakt, zeide de heer Bowker, dat de Amerikanen verze keren een 35.000 ton metende tanker te kunnen leveren, die door atoom energie wordt voortbewogen, voor 14.200.000 dollar tegen 10.570.000 dol lar voor een van het conventionele type. De brandstofkosten van de eer ste zouden 690.000 dollar bedragen te gen 738.300 van de tweede. Deze ge gevens geven een uitkomst voor het vervoeren van een ton vracht over een afstand van 17.000 mijl van 10.46 dollar voor het atoomschip en 9.57 dollar voor een conventioneel schip. Prof. dr. Ing. Kurt Hlies vertelde dit men in Duitsland van mening is dat een reactor voor vloeistof onder druk het best verwezenlijkt kan worden. Na ampele overwegingen is de keuze gevallen op de organisch-getemper- de en gekoelde reactor. Met een fir ma is nu een overeenkomst gesloten, die inhoudt dat men binnen een jaar gezamenlijk de grondslagen voor de constructie zo ver zal ontwikkelen, dat het mogelijk zal zijn een beslis sing te nemen over het al of niet bouwen van een installatie van het genoemde type. Binnen enkele jaren zullen door atoomkracht voortbewogen sche pen in staat zijn te concurreren met schepen met traditionele voort stuwing, als zich een redelijke voortgang in de ontwikkeling van de kernreactor-techniek voordoet, aldus de Noorse atoomdeskundige Emil Jansen. Wij in Noorwegen kunnen ons niet permitteren af te wachten, zeide de heer Jansen, en geven er de voorkeur aan zelf onze scheepsreactor te bou wen. Wij geloven zelfs een bijdrage te kunnen leveren aan de ontwikke ling van een betrekkelijk goedkope scheepsreactor. De Nederlandse atoomdeskundige prof. dr. M. Bogaardt, zei dat slechts de grotere schepen kunnen be schouwd worden als toekomstige atoomschepen, met name de sche pen in de klassen boven 20.000 bruto registerton, en misschien ook nog die tussen de 15.000 tot 20.000 brt. Waar de kosten van de machine installatie van een conventioneel tankschip ongeveer 20 pet. van de totale kosten bedragen, komt er voor de kernreactor nog een 20 pet. bij, aldus spreker, die betoog de dat de zware industrie daarom sterk bij de bouw van atoomsehe- pen betrokken zal zijn. „De Industrie belast met de bouw van de gehele voortstuwingsinstalla tie, komt wanneer het om atoom schepen gaat, voor projecten te staan van gemiddeld 60 miljoen gulden per jaar, als van atomische voortstu wing reeds sprake is in de periode 19651970. Het is voor de industrie zeer belangrijk zich voor te berei den op de bouw van atoomschepen wanneer men zich in de scheepsbouw sector wenst te handhaven", aldus Srof. Bogaardt. >e hoogleraar meende dat Nederland zeer zeker de mogelijkheden en in dustriële grondslag heeft voor de vestiging van een industrie voor kernenergie. Het raadhuis van Blaasveld, het rond 2800 intoóners tellende Belgische dorp, dat in opschudding kwam, toen bekend werd dat .het slachtoffer van de geruchtmakende „moordzaak- Axel" uit deze gemeente afkomstig was. (Foto P.Z.C.) VIJFDAAGSE LESWEEK, JA OF NEE Regering zal met uitslag rekening houden (Van onze correspondent) Ongeveer 400.000 Zweedse scho lieren zullen op zaterdag 25 april deelnemen aan een „school-volksstemming" over de vraag of er op de middelbare en lagere scholen een vijfdaagse lesweek zal worden ingevoerd of dat het huidige systeem van zes lesdagen zal worden gehand haafd. De uitslag zal niet direct beslissend zijn, alleen zal de regering er zoveel mogelijk rekening mee houden bij het nemen van haar uiteindelijke beslis sing in deze kwestie Zoals valt te verwachten is de Zweed se schooljeugd wild-enthousiast voor deze „eigen" volksstemming. De voor- en tegenstanders van een vijfdaagse lesweek hebben zich verenigd In par tijen, die elkaar, dankzij een rijks subsidie, fel bestrijden met pamflet ten, brochures, schoolvergaderingen, krantenartikelen, enz. De voorstanders van een vijfdaagse schoolweek wijzen in hun propagan da op het feit, dat ook in het bedrijfs leven een vijfdaagse werkweek steeds meer wordt toegepast en dat vrije zaterdagen van groot belang zijn voor de benutting van het weekeinde, dat nu dikwijls te kort is om te wor den doorgebracht met sportbeoefe ning en kamperen in de vrije natuur. Bovendien zijn .reeds nu al talrijke gezinnen, waarvan de vader zater dags vrij heeft, gedwongen thuis te blijven omdat de kinderen die dag naar school moeten. De gevolgen van een vrije zaterdag langere les dagen tijdens de rest van de week wil men graag op de koop toe nemen. En dat is juist, wat de tegenstanders van een vijfdaagse lesweek niet wil len. Hoewel ze toch uiteraard niets te gen hebben op een extra vrije dag, maken ze toch bezwaar tegen lan gere lesdagen tijdens de rest van de week, omdat deze te ver moeiend zouden worden en daar door een remmende invloed zouden gaan uitoefenen op het leertempo. Voorts zouden deze langere lesda gen de jongelui te weinig tijd overlaten voor hobby en amuse ment tijdens de avonduren. De uitslag van de „school-volksstem ming" zal nog op dezelfde dag dat ze plaatsvindt worden bekendge maakt in een speciale, eventueel- nachtelijke verkiezingsuitzending van radio en televisie. Blankenhorn voorwaardelijk veroordeeld; Hallstein werd vrijgesproken Herbert Blankenhorn, Westduitslands ambassadeur in Parijs, is gisteren tot 4 maanden voorwaardelijk veroor deeld wegens laster en valselijke be schuldiging. Professor Hallstein, tegen wie een soortgelijke beschuldiging was inge bracht, is vrijgesproken. Beiden was ten laste gelegd, dat zij ten nadele van een ambtenaar van het ministerie van economische zaken De heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het verbond van Nederlandse werkgevers, plaatsvervangend voor zitter van de Sociaal-Economische Raad en o-a. voorzitter van de com missie ontwikkeling nationale econo mie van die raad is gisteren te Am sterdam overleden. Tjeerd Jacob Twijnstra werd op 17 augustus 1890 geboren te Akkrum, waar zijn vader fabrikant was van plantaardige oliën en veevoeder. Hij ging Nederlandse letteren studeren aan de universiteit te Amsterdam en geschiedenis en staatswetenschappen aan de rijksuniversiteit te Leiden. Hij moest deze studie onderbreken, toen zijn vader in 1915 plotseling over leed. De toen 25-jarige Tjeerd Jacob Twijnstra werd in dat jaar directeur van Twijnstra's oliefabrieken te Ak krum. Veel later heeft de heer Twijnstra zijn studie voltooid door het afleggen van een doctoraal examen in de ge schiedenis en de staatswetenschappen aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1922 werd een tweede moderne fa briek van het bedrijf gesticht te Van 1920 tot 1955 was hij, met enige onderbrekingen, voorzitter van de vereniging van Nederlandse olie fabrikanten en voorzitter van het be drijfschap margarine, vetten en oliën. In 1930 werd de heer Twijnstra voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht, waarvan hij de laatste jaren eerste plaatsvervan gend voorzitter is geweest. Van 1941 tot 1943 en van 1947 tot 1954 was hij voorzitter van de hoofdgroep indus trie. Sedert 1948 was de heer Twijn stra voorzitter van het verbond van Nederlandse werkgevers; in deze functie maakte hij deel uit van ver scheidene belangrijke organisaties op economisch gebied. beweringen over omkoperij hebben doorverteld. Hallstein is voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G. De zaak is aanhangig gemaakt door Hans Strack van het ministerie van economische zaken. Er waren 300 belangstellenden in de rechtszaal aanwezig toen het vonnis werd uitgesproken. Na de uitspraak fronste Hallstein het voorhoofd een weinig. Blankenhorn was uiterlijk on bewogen. De proeftijd van Blankenhorn is twee jaar. Hij moet binnen een jaar 1000 mark aan het Rode Kruis be talen. Dr. Strack kreeg het recht om op kosten van Blankenhorn het vonnis in drie te Bonn verschijnende dag bladen te laten afdrukken. Voor de eerste maal in de geschiede nis van de grammofoonplaten-in dustrie zijn er platen opgenomen op 12 km boven de aarde. Het tweemotorig straalverkeersvlieg- tuig „Caravelle", dat binnenkort door Air Franse en S.A.S. op de lijnen naar het Midden-Oosten en in Europa in gebruik zal worden genomen, startte op Orly met een wonderlijk gezelschap aan boord. (Slot van pag 3) dinsdag, na de televisie-uitzending van maandagavond. Voorts is nog be kend geworden, dat De B. tegenover een 35-jarige Griekse vrouw, die hij bij zijn laatste werkgever had leren kennen, trouwbeloften zou hebben gedaan. Bij Julia Schietse had hij geen kinderen. Tegènover de politie te Gent heeft de moeder van het slachtoffer nog verklaard de diverse voorwerpen, die op het stoffelijk overschot werden gevonden zoals kledingsstukken, de schoenen en het reiswekkertje voor haar dochter te hebben gekocht. De schoenen werden naderhand ge repareerd, zo is gebleken, bij een schoenmaker in Blaasveld. De oplossing De oplossing in dit mysterie, voorzo ver het voorlopig althans betreft de identiteit van het slachtoffer en de arrestatie van de vermoedelijke da der, is vooral te danken aan de voortvarende wijze waarop zowel justitie en politie in Zeeland en Bel gië in nauwe samenwerking deze zaak hebben aangepakt. Over de plaats waar het misdrijf is gepleegd, verkeert men nog in twijfel. Hoewel wordt aangeno men, dat de vrouw in Zeeuwsch- Vlaanderen om het leven werd ge bracht, waarbij de dader uitge gaan zou zijn van het standpunt, dat geen verband zou worden ge legd met verdwijning in België, acht men het evenmin uitgesloten dat de moord in België zou zijn gepleegd. Dan blijft echter de vraag bestaan hoe de dader zijn slachtoffer over de grens kan heb ben gebracht. Een bijzondere moeilijkheid bij de identificatie was nog het feit, dat de vrouw nret alleen geestelijk, maar ook lichamelijk onvolwassen was. Dit had tot gevolg, dat men haar leeftijd aanvankelijk op rond twintig jaar schatte. Een auto Naar nog is komen vast te staan, was De B. in het bezit van een twee dehands-auto en was hij in Neder land goed bekend. Hij werkte er als vertegenwoordiger van een sigaret- tenfirma. In zijn auto zijn geen sporen van misdrijf gevonden. Tenslotte is nog bekend geworden, dat een inwoner van Zeeuwscli-Vlaanderen in de avond van de negende april langs de laats van het misdrijf is gereden. :ij had een „brandje" gezien, maar was doorgereden. Nu met zekerheid gesteld kan wor den, dat het slachtoffer uit België af komstig is en nu de vermoedelijke dader in België is aangehouden, ter wijl waarschijnlijk is dat de moord op Belgisch grondgebied is gepleegd, zal het misdrijf ook in België berecht worden. Gevangenen, die vrouw vasthielden, gaven zich over De twee ontvluchte gevangenen die een vrouw als gijzelaarster vasthiel den, hebben zich gisteren overgegeven aan de politie. De beide mannen, die uit de gevange nis van San Quentin waren ontsnapt, hadden een echtpaar overvallen en de vrouw als gijzelaarster vastgehouden terwijl zij de man naar de politie zon den. Na bijna zes uur lang in vrijheid te zijn geweest en de politie op een afstand te hebben gehouden door te dreigen de vrouw te doden, wierpen zij hun messen in het water en gaven zich over. De vrouw en haar man die ongedeerd waren, werden vrijgelaten. Zij waren echter een uitputting nabij door de uren van doodsangst die zij hadden doorgemaakt. De jazzgitaarspeler en zanger Sa- cha 'Distel bevond zich in het vliegtuig met de andere leden van zijn sextet. Verder werd een com plete installatie voor het maken van grammofoonplaten aan boord fehesen alsmede een... piano, die 00 kg woog. Kort nadat het straalvliegtuig van Orly was ge start, werd een hoogte bereikt van 12.000 meter. Toen begonnen Sacha Distel en zijn bandleden te spelen. Drie songs werden op de plaat vast gelegd, n.l. „Muages" fan Django Reinhart (voor gitaar) en „Oh quelle nuit" en „Dis oh dis", waar bij Distel zong en de bandleden voor de begeleiding zorgden. Deze opnamen van grammofoonplaten waren mogelijk, omdat in de ca bine, die als studio werd gebruikt, ondanks de twee zoemende straal motoren, de grootste stilte heer ste. De „Caravelle" landde weer op Orly na een uur in de lucht te zijn geweest. Actieve belangstelling voor onze economie Zo was hij behalve plaatsvervangend voorzitter van de Sociaal-Economi sche Raad en voorzitter van de com missie ontwikkeling nationale econo mie van die raad en ook voorzitter van de adviesraad voor de militaire produktie. De commissie ontwikkeling nationale economie is, zoals men weet sinds september bezig met het samenstellen van het advies over het toekomstige sociaal-economische beleid. In de laatste fase van de werkzaamheden van deze commissie is het voorzitter schap waargenomen door prof. dr. J. Tinbergen, omdat de heer Twijnstra wegens ziekte verhinderd was. De heer Twijnstra is voorts o.a. lid geweest van de conseil van de in ternationale Kamer van Koophan del te Parijs. Hij was curator van de Nederlandse economische hoge school te Rotterdam. De heer Twijnstra was president commissaris of commissaris van verscheidene ondernemingen. Hij was ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw, commandeur in de Orde van -Oranje-Nassau en commandeur in de kroonorde van België. Vijftien jaar militaire vrouwenafdeling Op 25 april a.s. zal het vijftien jaar geleden zijn, dat in Engeland het Vrouwen Hulpkorps werd opgericht. Daar de traditie van het V.HE en het in 1945 opgerichte Nederlandse Verpleegsterskorps Koninklijke Landmacht (N.V.K.L.) op de Milva zijn overgegaan, wordt thans het derde lustrum van de militaire vrou wenafdeling gevierd. Tijdens het algemeen appèl in het Prinses Julïanakamp te Kijkduin zal majoor M. Korevaar, commandant onderafdeling algemene dienst van de Milva vandaag aan eerste luite nant H. J. A. E. Diekmann en ser geant-majoor M. A. W. Middelman een certificaat uitreiken voor 10 jaar dienst bij de Milva. Vrijdag wordt een besloten receptie gehouden in de Prinses Julianakazer- ne te Den Haag, De viering van het derde lustrum wordt zaterdag besloten met een reünie in het Prinses Julianakamp te Kijkduin voor allen die deel uitmaken of deel uitgemaakt hebben van de Milva. Voor zover zij werkzaam zijn in de militaire hospitalen en andere ver pleeginrichtingen, herdenken de leden van de onderafdeling geneeskundige dienst van de Milva het derde lustrum ter plaatse. De woning met winkel van de kapper in Blaasveld. Een neef van de verdachte De B., maar....: Wij loilden nooit iets met hem te maken hebben..." (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7