Doofstomme vrouw uit Gent slachtoffer van moord in Axel KLANKBORD VETERAAN VAN BOERENOORLOG IN DEVENTER OVERLEDEN COMMISSIE TOT VERDELING MOSSELPERCELEN IN WADDENZEE DONDERDAG 23 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het Belgisch dorp Blaasveld was hun „uitwijkplaats" (Van onze speciale verslaggever) HET MYSTERIE van de moordzaak-Axel is geen mysterie meer. Rond twaalf dagen, nadat in een greppel nabij Axel bet half verkoolde lijk van een door een revolverschot vermoorde vrouw was gevonden, is zoals wij gisteren reeds konden mel den de identiteit van het slachtoffer vastgesteld. Naar geble ken is was het de 38-jarige mevrouw Juliana de Backergebo ren Schïetse, tot voor kort woonachtig in het Belgische dorp Blaasveld een rond 2800 inwoners tellende gemeente onder Mechelen. De man van de vermoorde vrouw, de 38-jarige Xavier de Backer, is intussen in arrest gesteld en sindsdien te Brussel aan 'n langdurig verhoor onderworpen. Tot gisteravond ontken de hij nog alle schuld aan het misdrijf, dat in België en Neder land groot opzien baarde. In het dorp Blaasveld, waar de man geboren en getogen is, baart dit ontkennen geen opzien. „Die zal nooit bekennen, ook al zet men hem het mes op het hart", verklaarde ons een der inwoners met grote stelligheid. De reputatie van De E, is in Blaas veld niet bepaald gunstig: „Een be- roepswerltloze", zegt de een: „een familielid, waar ik niets mee te ma ken wil hebben", verklaart de kap per, een neef van de verdachte. De dorpsgemeenschap was evenwel zeer geschokt, toen bekend werd dat het slachtoffer van de moordzaak- Axel uit Blaasveld afkomstig was, Men kende de vrouw alsteen enigs zins zonderlinge figuur, van wie be kend was dat zij doofstom was. „Een enkele maal kwam zij wel op de ge meente-secretarie, maar meestal was ze vergezeld van haar man", ver telde de gemeente-secretaris. Hoewel het echtpaar De Backer officieel 5n Blaasveld gevestigd was, vertoefde het er zelden gedu rende lange tijd. De echtelieden woonden in bij de ouders van De B., op de Mechelse Steenweg en De B. kwam daar alleen maar, wanneer liij elders weer eens ont slagen was. Zijn beroep? Dat va rieerde van chauffeur en tninman tot. huisknecht; de. laatste functie vervulde hij in "Wilrïjck onder Brussel bij een familie, waar zijn vrouw in de huishouding werk zaam was. Niet gelukkig Zijn vrouwUit de tot dusver be kende gegevens is wel komen vast te staan, dat Julia Schietse, geboortig uit een te goeder naam en faam be kend staande familie in Gent, sinds haar huwelijk met De B. in 1948 niet direct gelukkige tijden heeft gekend. LOLLY PEUTER. De politic van Norwalk in de Amerikaanse staat Connecticut heeft gezocht naar een dief die had ingebroken in een kap perszaak. De Barbier mist 120 lolly's die hij traditiegetrouw klaar had liggen voor kinderen die zich in zijn zaak goed gedragen hadden. Een is er waarschijnlijk na sluitingstijd terug gekomen. SERENADE. De 39-jarige, 200 pond zware mevrouw Christine Fagan uit Middleton in Engeland, beklaagde zich voor de politierechter. Buur vrouw Lucy Davis, zou de twee kin deren Davis hebben aangezet om haar de volgende twijfelachtige se renade toe te zingen:'„Ik lust haar niet, ik moet haar niet, je mag haar hebben, voor mij is ze te vet". En daarbij was het niet gebleven. De 29-jarige buurvrouw zou zelfs een alt aan de kinderstemmen hebben toegevoegd. Mevrouw Davis ontkende te hebben gezongen en de rechter verwierp me vrouw Fa gans opvatting, dat hier sprake was van „gedrag, inhoudende de mogelijkheid tot het uitlokken van huisvredebreuk". Haar man verlangde steeds geld van haar en dat zou dan een verklaring kunnen zijn voor het feit, dat op haar stoffelijk overschot een bedrag van 4000 francs werd gevonden, verbor gen in een zakdoekje onder haar kle ren. Bovendien verklaarde de moeder- van het slachtoffer, dat De B. al eens eerder geprobeerd zou hebben zowel zijn vrouw als zijn schoonmoeder te vergiftigen. Ver traag de aangifte Een verdachte omstandigheid acht men ook, dat De B. eerst vele dagen na het verdwijnen van zijn echtgeno te aangifte van vermissing deed bij de burgemeester van Blaasveld. Maai de secretaris van deze gemeente, de heer De Borger, vindt dit minder vreemd: „Zij zagen elkaar soms in dagen en wéken niet; dan was hij de boer op en verbleef zij bij haar ouders in Gent", zo betoogde deze functio naris, die het gebeurde wel een blaam vond voor zijn gemeente. „De ouders van De B. zijn achtenswaardige lie den; zijn vader is een gepensioneerd provinciaal toezichter op de wegen", zo vertelde hijOok de ouders van De B. zijn in Brussel verhoord. Herkenning De herkenning van het slachtoffer kon gebeuren via de televisie. De moeder van Julia Schietse had al eni ge argwaan gekregen, toen zij van haar dochter geen antwoord kreeg op een tweetal brieven. Op het scherm herkende de moeder van Ju lia Schietse toen een medaillon met De luiken van de woning aan de Me chelse Steenweg in Blaasveld zijn zorgvuldig gesloten. Hier woonde het echtpaar De Backer, van wie thans de zoon gearresteerd is, ver dacht van moord op zijn vrouw, Ju liana Schietse nvt Gent. In liet dorp wordt menige blik op de 'woning ge slagen; de „oude" De Backers kende men roei het jonge echtpaar roas zelden in Blaasveld. „Zij was een zie lig vrouwtje", weet men en: „hij ïoas niet zo'n beste". Dat is alles.... (Foto P.Z.C.) de inscriptie J. S., die aanvankelijk als „I. S." werd gezien. Zij stelde zich daarop in verbinding met de gerech telijke politie te Gent, waarna con frontatie met de gevonden kleding stukken en voorwerpen volgde. Zij herkende deze voorwerpen, waarna de identificatie een feit werd en ar restatie van De B. volgde. Dat was (Zie slot pag. 7 kol. 2) A. Lockef eersterke binding in horizontaal verband In de gisteren in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad in Den Haag gehouden openbare bestuurs vergadering van het Visserijschap heeft de voorzitter, de heer A. L. S. Lorkefeer, een rede gehouden, om dat het de eerste vergadering was van dit visserijschap sinds liij op 18 februari tot voorzitter werd benoemd als opvolger van de heer J. C. Pronk, die gedurende de eerste zittingsperio de van het bestuur als voorzitter is opgetreden. De heer Loclcefeer, die bestuurslid is van de „Zevibel" de Vereniging ter De foto links toont mevrouw Schiet se uit de Rooseveltlaan in Gent, de moeder van de 39-jarige mevrouio Julienne Schietse vner verkoolde stoffelijke resten op 9 april door een postbode in de Catherinapolder bij Axel zijn gevonden. Mevrouio- Schiet se uit Gent heeft'aan de kleding, welke op het lijk. werd aangetroffen haar dochter herkend. Rechts een portret ,van de vermoorde jonge vrouw. bevordering van de Zeeuwse Visserij- belangen en burgemeester van Hulst, zei, dat het niet valt te ontkennen, dat de vrije organisaties in dé visse rijsector zich in het algemeen slechts langzaam, matig en moeilijk ontwik keld hebben en dat dientegevolge de overheid genoodzaakt is geweest op sommige punten meer regelend op te treden dan eigenlijk gewenst is. Het is bovendien een ervaringsfeit dat voor de oplossing van bepaalde moei lijkheden tussen de bedrijfsgenoten zelve lang niet altijd voldoende over eenstemming bestaan heeft, en be staat, om dit op vrijwillige basis te doen. In het Visserijschap heeft de visserij in horizontaal verband een sterke binding; zij heeft met publiekrechte lijke bevoegdheid uitgerust de moge lijkheid om vele taken die tot dusver re door de overheid verricht zijn, zel ve te volbrengen. De voorzitter heeft dat het dagelijks bestuur van het Visserijschap van mening is dat er een commissie moet worden inge steld die zich, bestaande uit niet- bedrijfsgenoten, moet bezig hou den met het verdelen van de mos selpercelen in de Waddenzee. Het gaat dit jaar om een hoog aantal van die percelen, nl. honderdvijftig. Tot dusverre is die verdeling ge schied voor de dienst der domeinen door een daarvoor aangewezen in specteur van de visserijen. Er rust op deze inspecteur een grote verant woordelijk en het Visserijschap wil die, gezien zijn taakstelling, gaarne met hem delen. Aan het mi nisterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening is reeds gevraagd hoe het tegenover een eventuele in stelling van een dergelijke commis sie zou staan, maar tot dusverre heeft men nog geen duidelijk antwoord op die vraag gekregen. De vertegenwoordiger van het mini sterie ter vergadering zeide de ziens wijze van het dagelijks bestuur van het Visserijschap te kunnen onder schrijven. Hij vestigde er wel de aan dacht op dat de bedrijfsgenoten en mosselkwekers gaarne spoedig verne men hoe de gang van zaken zal wor den; de verdeling is reeds begonnen, zij het onder nadere goedkeuring in afwachting van de eventuele instel- I ling van een commissie. Men wil graag aan het werk en de instelling van een commissie zal dus niet mo gen worden gezien als een belemme ring voor de bedrijfsgenoten. (Slot van pag. 1) deze indeling, dan is hij aanzienlijk opgeschoten en lijkt het einde van de crisis nabij. Het moet namelijk mo gelijk geacht worden, dat men de nu nog ontbrekende kandidaat-ministers spoedig vindt. Dinsdag overleed op 79-jarige leeftijd de heer F. J, Kijzer, oud inspecteur van de ge meentelijke woning stichting te Deventer. De heer Kijzer trad op 1 januari 1923 in dienst bij deze stich ting, waar hij tot het bereiken van zijn pen sioengerechtigde leef tijd in 1945 bleef. Voor zijn benoeming liad hij al een zeer avontuurlijk leven ach ter do rug. Als dienst plichtig soldaat van het 8ste regiment, dat te Deventer was gele gerd, deserteerde hij via België omdat de pa1, uitgebroken Boerenoor log m i lokte. Zijn ouders wis ten uiteraard nergens van. In Antwerpen scheepte hij zich in voor" Afrika» waar hij in oktober 1900 arri veerde. Kijzer werd toen ingedeeld bij het Hollanderkorps, dat in Pretoria bleef totdat de Engelsen kwamen. Hij maakte o.a. Winston Churchill mee die als krijgsgevangene werd ingerekend. Drie jaar later werd Kijzer zelf gearresteerd, samen niet een aantal andere Nederlanders dooi' een Engelse patrouille. De groep werd toen voor drie jaar verbannen naar Sint-Helena. De gevangenschap was niet zo streng. De heer Kijzer kon twee jaar als bediende in het En gelse leger werken. Door bemiddeling van de Nederlandse consul keerde de heer Kijzer in 1905 terug naar Ne derland. Van Antwer pen uit maakte hij eni ge bootreizen als kel ner op schepen naar Amerika en ook vond hij werk bij een auto mobielfabriek te Ant werpen. Zijn verlangen naar het vaderland werd echter groter en groter en tenslotte keerde hij terug en meldde zich allereerst bij de sergeant van de week in de Menno van Coehoomkazerne te Arnhem. De militaire autoriteiten zagen van verdere vervolging af. Hij vond een baan als vertegenwoordiger bij de Spijkerfabriek te Amsterdam en sollici teerde in 1923 naar de functie van inspecteur van de gemeentelijke woningstichting te De venter, waar hij aange nomen werd. In deze functie heeft hij een belangrijk aandeel ge had in de verbetering van de woningtoestan den in deze stad. De C.H.U. zal mannen moeten le veren voor binnenlandse zaken en voor volkshuisvesting en bouwnij verheid. Wellicht dat de heer Beer man, die al eerder bedankte, als nog bereid gevonden wordt zich aan één van deze departementen aan het hoofd te stellen. De K.V.P. moet de heer Van Cam- pen, die men eerst na heel veel moei te bereid gevonden had nu economi sche zaken op zich te nemen, laten vallen. Daartegenover dient zij ie mand voor landbouw aan te wijzen. Genoemd werd al mr. G. V. M. Ma- rijnen, plaatsvervangend lid van de S.E.R. en algemeen secretaris van het Katholiek Werkgevers Verbond. Doch tevens verluidde, dat deze zeer waarschijnlijk niet in aanmerking wil komen. In de V.V.D. moest men (nogmaals dat alles indien de zaken zich ont wikkelen, als verondersteld werd) de heer Toxopeus overtuigen, dat hij niet voor binnenlandse zaken in aan merking komt en diende men tevens iemand voor economische zaken te zoeken. In aanmerking kwam prof; Witteveen, Eerste-Kamerlid en hoog leraar in Rotterdam. Laat op de avond vernamen wij, dat de K.V.P. toch wel niet bereid zal zijn om economische zaken te laten vaJlen zonder daarvoor een ander de partement in de sociaal-economische sector, bijvoorbeeld financiën, waar voor dan toch weer de heer Van Campen in aanmerking zou komen, terug te krijgen. Zelfs werd gespro ken over een niet terugkeren van prof. Zijlstra. Er bleken nog verschillende an dere oplossingen in studie te zijn. Zeer ingewikkelde oplossingen zelfs, die alle uitgingen van de be reidheid bij de K.V.P. en de AJR. P. om vérgaande offers te bren gen. Want, zo zegt men in Den Haag, deze kabinetsformatie moet slagen Soekarno wil terug naar grondwet van 1945 Ook hij verwacht nieuwe economische expansie President Soekarno beeft in een uit voerige politieke redevoering in de grondwetgevende vergadering ge vraagd terug te keren tot de revolu tionaire grondwet van 1945 die het presidentschap met feitelijke macht bekleedde. Hij pleitte voor een nieuw presiden tieel kabinet dat rijf jaar aan het be wind zal blijven en het land „zonder inmenging of opposite zoals bijhet stelsel van liberale democratie, zal re geren." Hij legde er de nadruk op dat zijn geleide democratie geen dictatuur is. Hij deed echter een beroep op de In donesische bevolking liberalisme en kapitalisme zoveel mogelijk te ver werpen en zei dat deze stelsels ver vangen moeten worden doorgeleide democratie en socialisme. „Op alle terrein gaan wij steeds achteruit", aldus de president die pleitte voor een radicale en revo-- lutïonaire herziening van de" staatsinsteijingen teneinde 'n sta biele regering te vestigen en de- economische positie te versterken'. VERGADERING VISSERIJSCHAP Het Wereldgebeuren Plan tot onderzee-vracht schepen met atoommotor Een Britse industrieel, E. B. N. Mit- ehell, peilt momenteel de Canadese reacties op een plan om door atoom kracht voortbewogen onderzeeboten te bouwen die geschikt zouden zijn voor vrachtvervoer onder het ijs van het poolgebied door. Mitchell heeft op een persconferentie medegedeeld dat Westduitse en Amerikaanse concerns belangstelling voor een dergelijk project hebben getoond. Hij voegde hieraan toe dat hij Canada het eerst heeft benaderd omdat dit land „duidelijk het land is dat het eerst dergelijke onderzee schepen zou kunnen gebruiken". De ze schepen zouden 12 maanden per jaar onder het poolijs kunnen varen en daarbij Canadese olie, ijzererts en andere ertsen naar de wereldmarkt kunnen vervoeren tegen veel gerin gere kosten dan ontstaan bij het ver voer met gewone schepen. Mitchell' zei, dat het eerste proefmo del voor dit type schip de bijnaam „Moby Dick" heeft gekregen. De schepen hebben de vorm van een walvis' en meten 50.000 ton. Indien hiervan een voldoende aantal zou kunnen worden gebouwd, zou de prijs per stuk niet hoger hoeven te liggen dan 15 miljoen dollar, aldus Mitchell. Vijf doden door explosie in mijn te Yorkshire Bij een explosie in de Walton-mijn, nabij Wakefield (Yorkshire) zijn min stens rijf mijnwerkers om het leven gekomen. Aanvankelijk r aakten 14 mijnwerkers ingesloten, maar 6 van hen slaagden er in de mijn te verlaten. Zij zijn naar een ziekenhuis overgebracht om behandeld te wor den wegens gasver giftiging. Reddingsploegen proberen de overige 8 te bereiken, maar een woordvoerder van de steenkoolraad heeft verklaard dat reeds bekend is dat 5 van deze 8 niet meer in leven zijn. Willem Barendsz. in Nederland terug In de Rotterdamse Waalhaven is gis ternacht aangekomen de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz". Het schip heeft ligplaats gekozen aan cle boeien. Vorig jaar oktober ver trok het schip van Amsterdam uit naar het vangstgebied in het zuid poolgebied. De „Willem Barendsz" aanvaardde nu op 27 maart ji. de thuisreis van Kaapstad naar Rotter dam. T elefoontjes John Sehvyn Brooke Lloyds telefoon staat de laatste dagen roodgloeiend. In Londen, waar hij zetelt als Brits minister van buitenlandse za ken, vergaderen immers deskundi gen van zijn departement met col lega's uit 'Amerika, Frankrijk en West-Duitsland. Onderwerp van ge sprek vormen de voorstellen voor de conferentie van de Amerikaanse, Franse en Britse ministers van bui tenlandse zaken met hun collega An drei Gromyko van de Sow jet-Unie. Deze conferentie zal op 11 mei in Ge neve beginnen; ook West- en Oost- duitsei-s zullen naar het blauwe Meer van Genève reizen en wel om bij tijd en wijle als deskundigen te worden gehoord. Bij het uitbroeden van de westelijke voorstellen viel het tot nu toe moei lijk om overeenstemming te bereiken (al zijn alle westelijke mogendheden het erover eens dat men zich bij een eenzijdige Russische beslissing over het lot van West-Berlijn niet zal neerleggen). En het zijn vooral de Britse ideeën voor een plan ter con trole en beperking van de bewape ning in West-Europa, die tot inge wikkelde discussies hebben geleid. De deskundigen moeten vanzelfsprekend telkens opnieuw aan hun regeringen -r- en in het bijzonder aan hun mi nisters van buitenlandse zaken vragen hoe die over bepaalde voor stellen denken. En voor de Engelsen, die het initiatief in handen hebben, geldt dat misschien nog meer dan voor de anderen, die een meer of min der „gereserveerde houding" kunnen innemen. Vandaar dat Selwyn Lloyd nu zo dikwijls aan de telefoon hangt. Aan vergaderen is Selwyn Lloyd in de naoorlogse jaren wel ge wend geraakt. Het begon al toen deze advocaat na de Tweede Wereld oorlog (waarin hij als stafofficier hacl gediend) in het Lagerhuis geko zen werd. In 1951 ontving hij de be noeming tot staatssecretaris van bui tenlandse zaken, een functie waartoe onder meer behoorde het deelnemen aan de algemene vergaderingen der Verenigde Naties. Hij moest de Brit se delegatie leiden volgens cle richt lijnen die hem door sir Anthony Eden, toen minister van buitenland se zaken, werden meegegeven. Hij deed deze en andere werkzaamheden zo goed dat h'ij in 1954 tot minister van bevoorrading werd benoemd. Het jaar daarop verwisselde hij zijn por tefeuille voor die van defensie, een „zware" zoals dat bij een kabinets formatie heet, maar hij wist hem al vergaderende met ere te torsen gedurende de acht maanden die ver liepen voordat hij bij een reorganisa tie van het kabinet tot minister van buitenlandse zaken werd benoemd. In die functie heeft hij te veel ge reisd om het allemaal op te sommen. Eerst diende hij premier Eden, en sinds 1957 is Harold Macnnllan, ook oud-minister van buitenlandse zaken, zijn baas. Juist in verband met de grote ervaring van Eden en Macmil- lan heeft men-Selwyn Lloyd menig maal aangeduid als een tenuitvoer- legger van wat de eerste man des lands over buitenlandse kwesties be kokstoofd. Bij de voorbereiding van de Geneefse conferentie is dat ook weer het geval. Als men hem telefo nisch om advies vraagt, moet Sel wyn Lloyd waarschijnlijk in veel ge vallen op zijn beurt het nummer van Macmillan draaien.... Voor Macmillans ideeën wat een „veïligheidsstelsei' voor Europa betreft, zijn de Amerikanen, Fransen en Westduitsers tot nu toe wat huiverig geweest. Geen wonder: weliswaar verdient het de moeite om de situatie aan het IJzeren Gor dijn in Europa, waar de twee wereld machten neus aan neus staan, wat te „ontspannen", maar men moet er voor zorgen dat dit niet ten koste gaat van West-Europa's verdedi gingsmogelijkheden...... tenzij de aanvalsmogelijkheden van de andere partij aanzienlijk worden beperkt. Men moet zich ervan bewust zijn dat het streven van de Oostduitse satel lieten der Sowjet-Unie nog steeds er op is gericht, eens heel Duitsland in hun greep te nemen en misschien heeft Kroesjtsjew datzelfde denk beeld in zijn achterhoofd. De bezwa ren van de „continentale" landen zijn dan ook goed te begrijpen. Volgens de berichten van gisteren uit New- York heeft Engeland nu zijn voorstel voor een zone met gecontroleerde be wapening in Centraal-Europa gekop peld aan een meeromvattend plan voor hereniging van Duitsland. Men kan betwijfelen, of zo'n plan „toe komst" heeft, gezien vooral het vaste voornemen van de Russen, de „socia listische verworvenheden" in Oost- Duitsland te handhaven. Voorlopig zullen telefoontjes en andere bespre kingen over „Genève" Selwyn Lloyds aandacht nog wel in beslag nemen. ECHTGENOOT IN ARREST GESTELD Prins Jean van Luxemburg en zijn gemalin prinses Josephine Charlotte, zijn voor een kort bezoek in Buenos Aires aangekomen. Zij zijn de gasten van de Argentijnse regering. SELWYN LLOYD .gevechten voor Genève

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5