Zeven mannenkoren zingen op 10 mei in Vlissingen ZEEUWSE GEREF. OUDERLINGEN CONFEREERDEN IN GOES IN AUTOCABINE MOET IEDER TOEGEMETEN PLAATS BEZETTEN BEKENDE KERMISEXPLOITANT WERD NEGENTIG JAAR P RO V I N C I A L fi ZËKU W S E CO U R 4 N 1 DONDERDAG 23 APRIL 1959 IN HET „SCHELDEKWARTIER" Lustrumconcert (21e) van Kon. Ned. Zangersverbond Ter gelegenheid van het 21ste lus trum organiseert het Koninklijke Nederlandse Zangersverbond door het gehele land evenementen, zang festivals, waaraan verschillende ko ren en prominente solisten medewer king verlenen. Vlissingen heeft de eer zondag 10 mei a.s. zeven mannen koren te begroeten, die hier in de avonduren in het „Scheldekwar- tier" zullen concerteren. Het zijn de mannenkoren uit Ginne- ken, Princenhage, Bergen op Zoom, uit Breda en de Koninklijke mannenkoren uit 's-Hertogenbosch en uit Breda. Vanzelfsprekend is ook het Vlissings mannenkoor van de partij. Zo zullen op de avond van de tiende mei 350 koorzangers het podium van het Scheldekwartier bestijgen... Het podium moet zen worden ver groot om alle zangers in het werk, dat aan het slot van de avond gezamenlijk wordt gezon gen te kunnen bevatten De organisatie van dit zangfestival van het gewest BrabantZeeland van het Kon. Ned. Zangersverbond is in handen van het Vlissings mannenkoor. Het koor heeft deze vrij omvangrijke taak op zich genomen, omdat het hierin een unieke gelegenheid ziet om de mannenkoren weer eens die be langstelling te geven, die zij verdie nen. De koren zullen tijdens dit „Vlissïng- se" lustrumconcert kunnen rekenen op de medewerking van de uit acht tien musici bestaande kopersectie van de Koninklijke Militaire Kapel uit Den Haag. Solisten zijn Annie Her mes (alt) en Jan Timp (bariton). Als pianiste en organiste verlenen de dames Ria Borgmeier en Thea Roos, beiden uit Amsterdam, haar medewerking. Het programma Het programma omvat een viertal werken van hedendaagse componis ten. Het Kon. Breda's Mannenkoor onder leiding van L. Suykerbuyk opent de avond met de uitvoering van „Caticum Psalmorum" van Os- Ellewoutsdijk verhoogt wethoudersbezoldigingen De gemeenteraad van Ellewoutsdijk heeft zich woensdagavond akkoord verklaard met het voorstel van Ge deputeerde Staten om de wethou dersbezoldigingen te verhogen van f 450.— tot f 720.—. De subsidie van het Burgerlijk Arm bestuur werd in deze vergadering verhoogd in verband met de toege nomen verpleegkosten. Het verzoek van de stichting gezinszorg van de ring Borssele om subsidieverhoging werd teruggezonden voor nadere ge gevens. De subsidie voor 1960 voor de Vereniging voor Rheumabestrij- ding zal wederom op de begroting komen. Voor de riolering van de Lange Vie- le zal een sloot worden gedempt; het rioolwater zal naar een sloot aan de Trenteweg worden afgevoerd. De Kapellestraat zal worden herbestraat en worden aangesloten top de riole ring. De kasgeldleningaan de ge meente Terneuzen werd voor drie maanden verlengd. De -subsidie aan de Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid werd van 3 cent per inwoner op 5 cent per inwoner ge bracht. car van Hemel. Daarna brengen de koren uit Den Bosch en Bergen op Zoom gezamenlijk met Jos Vran- ken als dirigent „Polni Msse" van Boh. Martinu. Het derde nummer brengt de klei nere koren HK.L uit Breda en de mannenkoren uit Princenhage, Gin- neken en Vlissingen gezamenlijk op het podium. Onder leiding van „feestdirigent" Dré van Dongen uit Breda, die ook het massale optreden zal leiden, wordt „Mörike Zyklus" van Walter Rein opgevoerd. Speciaal voor deze lustrumconcer ten componeerde Jacq. Reuland „Iocundemus Socii", dat aan het slot van de avond gezamenlijk door de koren ten gehore zal wor den gebracht. Vóór de aanvang van dit lustrum concert, dat om acht uur begint, ge bruiken de koorleden gezamenlijk de maaltijd, eveneens in het „Schelde kwartier". De generale repetitie is 's middags. In het erecomité, dat voor dit eve nement werd gevormd, hebben zit ting genomen de heren mr. J. F. Hornstra, directeur van de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk, J. W. Hupkes, voorzit- N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlis- van de directie 1 rant, mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, mr. dr. A. J. J. M. Mes, gedeputeerde, H. Stam, directeur Zeeuwse Muziekschool en N. Velt huis, voorzitter van de Culturele Raad Vlissingen. H. J. Molhoek (80) te Goes overleden In het hervormd rusthuis „Rand- wijck" te Goes is woensdagmorgen vroeg op 80-jarige leeftijd overleden de heer H. J. Molhoek, oud-directeur van hotel „Centraal" aan de Grote Markt te Goes. Precies vijftig jaar geleden stichtte de heer Molhoek hotel „Centraal". „In februari van dit jaar werd in verband met ziekte van de oud-di recteur het vijftigjarig jubileum slechts in intieme kring gevierd met het personeel. De thans overledene heeft in zijn leven verschillende func ties in het openbare leven bekleed. Gedurende een reeks van jaren was de Goes hotelhouder bestuurslid van de afdeling Zeeland van de Horecaf. Van de inmiddels ontbonden „kolf- sociëteit" bekleedde hij het voorzit terschap. Tot zijn overlijden was de heer Molhoek tevens voorzitter van de Coöperatieve Voorschotvereni ging en Spaarbank GA. te Goes. Bijzonder verdienstelijk heeft de heer Molhoek zich gemaakt voor het dilettantentoneel in Zeeland en met name in zijn woonplaats. In 1903 behoorde hij tot de oprichters van de toneelvereniging „Onderling Kunst genot". Gedurende meer dan vijftig jaar was hij de stuwende kracht voor deze vereniging als regisseur. We gens zijn vele verdiensten voor O.K. werd hij indertijd tot ere-voorzitter van de vereniging benoemd. De begrafenis is bepaald op zater dagmiddag 2 uur a.s. op de algemene begraafplaats te Goes. Kerkelijke viering van de koninginnedag te Middelburg Men deelt ons mede, dat de voorgan gers van de Hervo>rmde Kerk; de Ge reformeerde Kerk; de Rooms Katho lieke Parochie; het Leger des Heils; de Chr. Gereformeerde Kerk; de Doopsgezinde Gemeente; de Lutherse Gemeente; de Molukse Kerk; de Vrij gemaakte Gereformeerde Kerk en de Adventkerk te Middelburg hebben besloten op de verjaardag van H.M. de Koningin op 30 april as. om 9 uur 's morgens een samenkomst te be leggen in de Nieuwe Kerk. Dit samen zijn zal een sober karakter dragen en niet langer dan 45 minuten duren. Een drietal voorgangers zal hierbij actief betrokken zijn, respectievelijk voor de schriftlezing, de toespraak en het gebed, terwijl ook het koor van de Molukse Kerk zijn medewerking zal verlenen. Het ligt in de bedoeling te trachten ook volgende jaren een dergelijke samenkomst op 30 april te houden. Collecte De collecte voor SonnevanckZonne gloren heeft te Oudelande f44,op gebracht. De collecte voor de Oranje vereniging f 400,en voor het ge schenk aan H. M. de Koningin f 76, BETERE TOERUSTING Woensdag is het Belgische vracht schip Alca, dat 8 maanden in Ant werpen opgelegd is geweest, door de sleepboten Groenland en Luxemburg van L. Smit en Co., te Rotterdam van deze Belgische haven naar Rotterdam gesleept. Uit economi sche overwegingen is het schip „bin nendoor" gegaan in plaats van over zee. Dé Alca meet 1500 brt. en is eigendom van de rederij Plouvier te Antwerpen. In Rotterdam zullen eni ge voorzieningen aan het schip wor den getroffen. Hierna zal het onder Nederlandse vlag voor de Belgische rederij in de vaart komen. De foto toont het schip in de sluis te We- meldinge. (Foto P.Z.C.) Sobere liturgie Woensdag werd in de Oostcrkerk te Goes de Zeeuwse Gercf. Ouderlingen- conferentie gehouden, die onder lei ding stond van de nieuwe voorzitter, de heer D. J. Rouw uit Goes. In zijn openingswoord heette hij de zeer ve le aanwezigen, waaronder ook vele predikanten welkom in het bijzonder dr. C. Stam uit Goes, die als advi seur de conferentie bijwoonde. Spreker bracht hulde aan de afge treden voorzitter, de heer Joh. Boon uit Bergen op Zoom, die tal van ja ren de conferentie op zo'n uitsteken de wijze heeft geleid. Ook herdacht hij de overleden penningmeester, de heer F. Caan, uit Wolfaartsdijk, die 26 jaar lang zijn krachten aan de conferenties heeft gegeven. De penningmeester, de heer J. Cats- man uit Wolfaartsdijk bracht het fi nancieel verslag uit. De ontvangsten bedroegen f 926.79, de uitgaven f 309.18; batig saldo f 617.61. Ds. E. Jansen uit Goes refereerde vervolgens over „de instructie van de ouderling". Spreker stelde de vraag hoe de ouderling beter toe te rusten tot het uitoefenen van zijn ambt. Wij moeten oppassen voor een over schatting van de praktijk hoewel de ze van veel belang is, aldus spreker. Een ouderling moet bij zijn bezoek aan de gemeenteleden niet de indruk geven alsof hij het alleen weet: hij moet ook kunnen luisteren, en een open oog hebben vooral ook voor de problemen der jeugd, zo zei ds. Jan sen. De ouderling dient een grote kennis te hebben van de Bijbel, doch dit wil niet zeggen dat men lukraak bijbel teksten moet uitstrooien, want dat wekt vooral bij de jeugd, tegenzin op, zo waarschuwde deze predikant. Vervolgens wees spreker er op, dat wij thans leven in een tijd van grote verschuivingen, en dat stelt noodza kelijk andere eisen aan de taak van dc ouderling. Vooral de jeugd moet de ouderling niet gaan zien als een monument uit vroeger tijd. Na de middagpauze behandelde ds. G. N. Lammens uit Rotterdam-Kra lingen het onderwerp: „De Liturgie". Spreker begon met de vraag te stollen: „Hebben de gereformeer de kerken wel een liturgie?" Tus sen de r.-k. en de oosterse kerken en de geref. kerkdienst is een zeer groot verschil., iDe soberheid van onze eredienst valt op. Spreker wees op de historische ach tergrond van deze soberheid. Chris tus zelf predikte in een zeer eenvou dige omgeving en de oudste Christe nen kwamen bijeen in de catacomben. De soberheid van de protestantse eredienst is ook een protest tegen de invoering van de altaar-cultus. Te ontkennen valt niet, dat in de protestantse eredienst de liturgie te veel is verwaarloosd er reeds door de eerste synodes na de hervorming wei nig werd aangemoedigd. Spreker legde er de nadruk op, dat de preek op zichzelf ook een gedeel te is van de liturgie, welk woord fei telijk „eredienst" betekent. Een van de eerste dingen, die in de gereformeerde eredienst moet ver anderd worden, is dat de gemeente meer zelf hieraan meewerkt, aldus spreker. Het actief deelnemen der gemeente kan op velerlei manier worden be vorderd, aldus spreker, hetwelk hij met verschillende voorbeelden nader aantoonde. Op beide referaten volgde een druk ke bespreking, waarna de voorzitter j beide sprekers dank bracht en dr. I Stam deze zeer goed geslaagde con- I ferentie met gebed besloot. (Advertentie) PRIMEUR 20 Ct PROMINENT 22 et PREFERENT 27 cc P. v. d. A. stelt sport- vraagstuk aan de orde Mede ln verband met het streven naar een kortere werkweek en de daarmee parallel lopende vragen rond de vrijetijdsbesteding, heeft het af delingsbestuur van de P.v.d.A. te Middelburg gemeend de sport en het vraagstuk van de lichamelijke op voeding aan de orde te moeten stel len. Tijdens een bijeenkomst, die maandag a.s. in de Gouden Poorte gehouden wordt, zal mr. M. Vrolijk, lid van de Tweede Kamer, spreken over de sportnota, een nationale toto enz. Na de pauze zal een forum vra gen beantwoorden. In dit forum hebben zitting genomen de heren M. J. van Poelje, voorzitter van de Zeeuwse sportraad, K. van Driel, wethouder voor sportaangele- fenheden te Rotterdam, mr. Vrolijk, Simonse, voorzitter van de voetbal vereniging Middelburg, C. Wester weel, voorzitter van de voetbalvereni ging Zeelandia, R. van Roo, voorzit ter van de gymnastiekvereniging „Wilhelmina" en J. Wolthers, leraar M. O. lichamelijke opvoeding. C.V.O. Souburg „Niet samengaan met Vlissingen" De (Hervormde) Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs (C.V.O.) te Oost- en West-Souburg, heeft in haar laatst gehouden ledenvergade ring met algemene stemmen besloten Gedeputeerde Staten te verzoeken de samenvoeging van Souburg met Vlis singen te willen tegengaan. De vereniging vreest, dat vanwege de veelheid van gemeentelijke belan gen, aan de belangen van het onder wijs in de nieuw te vormen gemeen te niet die aandacht zal kunnen wor den besteed als thans in Oost- en West-Souburg het geval is. Vaartocht van „Onze Vloot" Vlissingen-Terneuzen v.v. Een dertigtal leden van de afdeling Zeeland van de Koninklijke Neder landse Vereniging „Onze Vloot" heeft woensdagmiddag vanuit Vlis singen een vaartocht naar Terneuzen gemaakt. Deze tocht, aangeboden door de Koninklijke Marine, werd gemaakt op drie schepen van het mijnenvegersquadron 127, bestaande uit de vaartuigen Hr. Ms. „Gieten", Hr. Ms. „Meppel" en Hr. Ms. „Leer- sum" onder bevel van de squadron- commandant de luitenant ter zee eerste klasse W. F. van Heultelom. Vooral door de tijdens het eerste deel van de tocht ideale weersomstandig heden mag deze reis wel bijzonder geslaagd worden genoemd, hetgeen duidelijk uit de reacties der gasten bleek. De deelnemers werden aan boord rondgeleid door de bemanning, die de werking van de diverse appara tuur uitlegde en indien mogelijk zelfs demonstraties gaf. Op deze wij ze kreeg men enigszins een indruk van het leven en werken aan boord van een mijnenveger. Met bijzondere belangstelling werden de manoeu vres Dij het binnenvaren van de ha vens van Vlissingen en Terneuzen ga degeslagen, waarbij de officieren uit leg gaven. De jeugdige bezoekers werden na tuurlijk vooral aangetrokken door de Boforsluchtdoelmitrailleur, die ze binnen niet al te lange tijd als „vo- leerde kanonniers" bedienden. Na aankomst in Terneuzen konden gas ten en bemanning twee uur „passa gieren", waarna de terugtocht, he laas onder minder ideale weersom standigheden, werd aanvaard. Aan het eind van de reis sprak de voor zitter van de afdeling Zeeland, de heer A. Schout, namens de deelne mers zijn erkentelijkheid uit voor dit plezierige reisje en verleende ser vice en bood commandant Van Heu- kelom bij wijze van herinnering voor elk der drie schepen een tegeltje van Vlissingen benevens een asbak aan. Luitenant ter zee Van Heukelom be antwoordde deze dank door te zeg gen het een voorrecht te achten de vereniging op deze wijze van dienst te kunnen zijn en bracht de heer Schout namens de opvarenden der schepen zijn dank over. Tijdens de ze reis werd verder medegedeeld dat het in de bedoeling van de afdeling Zeeland ligt in de late zomer van dit jaar met een van de Zeeland-boten een tochtje van Hoek van Holland naar Vlissingen of omgekeerd te ma ken. De eerste contacten hiertoe zijn reeds gelegd. KANTONRECHTER MIDDELBURG Op de Molendijk te 's-Heerenhoek rolde een „opgerolde" passagier voor wachtmeesters voeten Op 16 januari jl. hield de rijkspolitie op de Molendijk te 's Heerenhoek verkeerscontrole en hield daarbij ook de vrachtauto, bestuurd door de chauffeur C. J. S. uit Borssele aan. Het bevreemdde de wachtmeester na melijk, dat de chauffeur niet helemaal recht achter het stuur zat. Hij deed de linkerdeur van de cabine open en onmiddellijk rolde er een man uit. De wachtmeester begon te meten, waarbij bleek, dat de man helemaal links naast de chauffeur had „opgerold" gezeten op een stuk bank ter grootte van 23 centimeter. Dat vond de wachtmeester te weinig, terwijl hij boven dien van mening was, dat de chauffeur te weinig ruimte had om het stuur en de instrumenten te bedienen. hij verbaliseerd, omdat hij het wacht- verbod had overtreden. Hij moest een pakje afgeven en dat duurde volgens de landbouwer nog geen minuut. Hij meende dan ook niet in overtreding te zijn geweest. Waarmee officier en kantonrechter het volledig eens wa ren. Vrijspraak dus. De chauffeur ontkende, dat hij be lemmerd werd in de besturing. De cabine was 1.87 meter breed, waarvan volgens de voorschriften 60 centime ter moet ingeruimd worden voor de chauffeur, zodat verder nog drie per sonen, die elk 40 centimeter zijn toe bedacht, kunnen plaatsnemen. De persoon, die links naast de chauffeur zat, kwam dus 17 centimeter tekort. Rechts zaten verder nog 2 personen, die voldoende ruimte hadden. De raadsman van de chauffeur, de juri disch adviseur van de N.O.B. Weg transport, mr. J. Snackers uit Den Haag, was van mening, dat de auto dus aan de gestelde eisen wat de ruimte betreft voldeed. Waar de pas sagiers zitten, doet volgens de ge machtigde niet ter zake. Daarmee was de officier van justi tie, mr. J. L. Andreae, het niet eens. Hij achtte het primair ten laste gelegde, dus te weinig ruim te voor de persoon naast de chauf feur, bewezen en eiste een boete van 15. Mr. Snackers voerde nog aan, dat het niet nodig is, dat de bestuurder precies recht achter het stuur zit, vooral niet in de be treffende vrachtauto's. Hij vroeg vrijspraak. Mr. J. Moolenburgh, de kantonrechter, achtte het pri mair ten laste gelegde eveneens bewezen cn veroordeelde de chauf feur bij verstek tot een princi piële geldboete van 11 met de mogelijkheid dus om in hoger be roep te gaan. Goede jaardag Juist op zijn jaardag moest de land bouwer K. de B. uit Oostkapelle voor de kantonrechter verschijnen. Op 1 april jl. het was geen grap werd In huize Sint-Catliari- na te Bergen op Zoom werd Hendrikus Johan nes Roels dezer dagen negentig jaar. Op zich zelf is dat wellicht geen opmerkelijk feit, maar het is toch waard even genoemd te worden, want „Roelske" was in zijn tijd één van de be kendste kermisexploi tanten in Brabant en Zeeland. Hij is bij wij ze van spreken op de kermis geboren en ge togen: eerst reisde hij met zijn ouders van stad naar stal en toen hij een jaar of twintig was begon hij een „eigen bedrijf". Dat „eigen bedrijf" was een speelgoed kraam en Middelburg kreeg er de primeur van, „want", vertelt hij zelf, „met m'n kleurige poppen cn allerlei ander speel goed stond ik voor het eerst op de Middel burgse kermis". Daarvoor had Roelske het in andere plaatsen al eens geprobeerd met een veel kleiner kraampje, maar voor hem begon het pas in de Zeeuwse hoofdstad, toen hij een kraam van bijna twintig meter lang op de Middelburg se kermis kon zetten... Maar op de duur bleek het speelgoed toch niet zo winstgevend te zijn en toen hij in Zierik- zee een kleine draai molen kon overnemen, deed hij het grif. „Het was m'n eerste en om het ding rond te draai en moest ik er zeLf in meelopen....", weet hij zich nu nog te herinne ren. Al spoedig daar na kreeg hij een gro tere draaimolen: „Die kocht ik van Oostman in Goes en het was er één met een paard, die in de molen meeliep om de carrousel rond te draaien". De zaken gingen goed, want „voor de concurrentie kocht ik er een schom mel bij in Middelburg bij Van Klemkerk en nog een zweefmolen, waarna ik in Duits land nog een draaimo len aanschafte, die he lemaal elektrisch ging, ook het orgel", aldus de heer Roels, die nu nog zijn tjots toont over deze technische voor uitgang in zijn bedrijf toentertijd. Behalve zijn eigen familieleden had Roelske ondertus sen ook 20 „meiden en knechten" in dienst. In 1939 namen de kinde ren (hij had er dertien, waarvan er nog acht in teven zijn) de zaak over, maar toch bleef hij nog vaak meerei zen. Pas na de oorlog ging hij niet meer mee, maar als er een kermis in Bergen op Zoom is kan Roelske beslist niet thuisblijven.... De Vlissïngse inwoner J. H. W. bereed zijn fiets zonder achterlicht en in verboden rijrichting. Con form werd hij veroordeeld tot een boete van 9.'De loswerkman L. A. Q. uit St.-Laurens reed even eens zoqder achterlicht op zijn fiets. Toen de verbalisant, hem be vel gaf te stoppen, keek Q. ach terom, riep, zo vertelde de wacht meester, „de moord", en reed ver der. Verdachte had ontkend deze woorden gebezigd te hebben. Con form werd hij bij verstek veroor deeld tot een boete van 20. De vertegenwoordiger A. J. T. uit Oostburg. had zo snel gereden, dat hij met zijn auto niet tijdig ge noeg achter een voor hem rijden de en vaart verminderende auto kon stoppen. Het kostte hem con form 25. Op de zeer smalte 's Gravenpolderse- weg onder Kapelle kwamen de chauf feur P. B. uit Hansweert in zijn vrachtauto met aanhanger en de ver tegenwoordiger S. P. de V. uit Roo sendaal in zijn bestelauto elkaar te gen. De V. remde volgens zijn ver klaringen af totdat hij vlak voor de vrachtwagen stilstond. De chauf feur van de vrachtauto remde, maar de laatste twee meter schoof zijn wa gen door de gladheid van de weg door, tegen de bestelauto, die daar door licht beschadigd werd. Volgens de vrachtauto-chauffeur was de an dere auto tegen zijn wagen aangere den. De officier eiste tegen B. een boete van 30, die de kantonrechter halveerde tot 15. Engels vlootbezoek aan Amsterdam en Vlissingen Twee Britse onderzeeboten, de „Ther mopylae" en de „Tireless" (belde on geveer 1000 ton) zullen in de periode van 29 april tot 4 mei een niet-offi- cieel bezoek aan Amsterdam bren gen. De Britse jager „Agincourt", welk schip is ingedeeld bij NA.V.O.- squadron no. 1 en dat in het tijd vak van 25 tot en met 27 april Am sterdam zal bezoeken, zal bij de ont binding van dit squadron te Amster dam blijven liggen en pas op 4 mei tegelijk met de twee Britse onder zeeboten vertrekken. De Britse mijnenveger „Watchful" (ongeveer 100 ton) zal in de periode van 28 april tot 1 mei een operatio neel bezoek aan Vlissingen brengen. De „Watchful", welke dienst doet als visserij-politiekruiser, staat onder commando van de luitenant ter zee der eerste klasse P. J. Prichet. De bemanning bestaat uit 1 officier ra. 12 schepelingen. Examen Mej. M. E. Hoekman uit 's-Graven- polder slaagde aan de Pitman-school te Goes voor het examen stenografie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 12