MICHELIN Ir. Van der Toom: Ontwikkeling telecommunicatie blijft boeiend Staatssecretaris Moorman las een partijgenoot de les Méér KILOMETERS SOEPEL VEILIG ZWARTE TOEKOMST VOOR VRIJE CONCURRENTIE ZEEVERVOER Ontsnapte gevangenen houden vrouw als gijzelaarster WOENSDAG 22 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALS ZIJ WEGVALT ONTSTAAT CHAOS Elektronische telefooncentrales (Van een speciale verslaggever) Tnssen 1939 (en ten naaste bij dus ook 1945) en 1958 is het aan tal telefoonaansluitingen in ons land bijna verdrievoudigd, na melijk van 326.191 in 1939 op 910.745 in 1958. Tussen 1949 en 1957 steeg het aantal lokale gesprekken van 515 miljoen tot 850 miljoen en in de tien jaar tussen 1948 en 1958 verdrievoudigde bijna het aantal interlokaal gevoerde telefoongesprekken. En dat in ons land, dat met een telefoondichtheid van 81 hoofdaan sluitingen per 1000' inwoners helemaal niet zo heel hoog is ge klasseerd in vergelijking bijvoorbeeld met Zwitserland, de Ver. enigde Staten of Zweden. Overpeinzingen op de valreep Ir. J. D. H. van der Toorn, de scheidende directeur-generaal van de P.T.T., gebruikt deze cijfers om de betekenis aan te tonen van. de elektrische communicatiemid delen „De telecommunicatie is van bij zonder groot belang 'voor het ge hele maatschappelijk leven. Dat hebben we kunnen merken, toen de verbindingen na de oorlog weg gevallen waren en we koeriers moesten gebruiken. Trouwens, om de belangrijkheid van dit gebied te kunnen overzien, doet men het beste eens te veronderstellen, wat een chaos er zou ontstaan als de gehele telecommunicatie zou weg vallen. De telecommunicatiemidde- len vormen als geheel een boeiend bedrijf, dat nog steeds in volle ontwikkeling is", aldus de heer Van der Toorn. „En we hebben nog een hele ontwikkeling voor de boeg. Bovendien hebben we geen enkele reden om aan te nemen, dat deze ontwikkeling minder spectaculair zal zijn dan die, wel ke achter ons ligt. Wij moeten hier wel altijd plannen op lange termijn maken in verband met het bestellen van apparatuur en ge bouwen. Bij die plannen rekenen wij er mee, dat net verkeer zich eens per zeven jaar verdubbelt. Daarom ook zijn onze investerin gen zo hoog. En uit de getallen wordt verklaard, waarom onze in vesteringen zo gestegen zijn. Ik schat dat in de eerste normale pe riode na 1945 onze begroting veer tig tot vijftig miljoen bedroeg. Nu is dat al 170 tot 180 miljoen per jaar voor het gehele P.T.T.-bedrijf cn we gaan toe naar bedragen van 200. miljoen gulden". Periodes van tien jaar Die investeringen omvatten uiteraard het gehele land. En zij zijn mede het gevolg van de voortdurende techni sche verandering. „Ik zit nu al zo'n 41 jaar in het vak. Ik heb niet anders gezien dan veran deringen. En het is aan te nemen, dat ook nu de techniek weer gaat veranderen. De ervaring is, dat we om de tien jaar een ingrijpend ge wijzigde techniek te zien krijgen. Zo zal bijvoorbeeld de electronica, die we al gebruiken in de versterker- en de draaggolftechniek, zich ook doen gel den in de schakeltechniek van de te lefonie. Ik geloof, dat de radiobuis en de transistor het mechanisch relais zullen verdringen en dat de toe komstige telefooncentrale één grote „computer" zal zijn. Ik verwacht, dat het nog een jaar of zes tot zeven kan duren. Maar het is een ontwik keling. die al aan de gang is". In de veertien jaar na de oorlog, dat- de lieer Van der Toorn weer bij de P.T.T. is, heeft zich de vrijwel vol ledige automatisering van het Ne derlandse telefoonnet voltrokken. „We zijn voor 98 procent klaar. In 1961 zal het 100 procent zijn. Alleen Zwitserland is ons in dit opzicht vóór. Voor de Nederlandse abonnee is dit voorlopig een eindpunt. De vol gende stap is het internationale au tomatische verkeer, in de eerste tomatische verkeer, 8laats met de Euromarkt-landen. 'Ok daar is een begin mee gemaakt". Koning Hoessein van Jordanië maakt op het ogenblik een wereld reis. Maandag is hij in Engeland aangekomen voor een bezoek van tien dagen. Op het vliegveld Nort- hold werd hij begroet door de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd. Ir. J. 1). H. VAN DER TOORN „Hoe verklaart U, dat Nederland, wat telefoondichtheid betreft, is ach tergebleven bij vergelijkbare landen als Zwitserland en Zweden „Ja, dat is eigenlijk iets, waar eens een studie over gemaakt moest wor den. Ik weet het niet precies, maar ik geloof wel, dat het isolement in die landen, de afstanden en de onbe reikbaarheid van plaatsen in de win ter, tot die ontwikkeling hebben bij gedragen. En ook de sociale functie van de telefoon. In Stockholm wordt bijvoorbeeld veel meer getelefoneerd. Daar houdt men soms een lang ge sprek in plaats van het maken van een bezoek. Ik geloof ook, dat de Ne derlandse zuinigheid in het verleden wel een rol heeft gespeeld. Men heeft vroeger vaak de initiële uitgaven niet aangedurfd. Dat ziet men ook bij de telex. De telex heeft zich in Ne derland heel behoorlijk ontwikkeld. Maar toch is de zakenman in West- Duitsland bijvoorbeeld veel verder. Men heeft daar eerder het belang in- Op 1 mei neemt ir. J. D. H. van der Toorn op 8 april 65 jaar geworden afscheid als directeur-generaal van de P.T. M T. In 1918 studeerde hij te H Delft af als elektrotechnisch ingenieur. Hij kwam in dienst bij de P.T.T. en vóór hij dit staatsbedrijf in 1922 verliet om in het bedrijfsleven te gaan werken, maakte hij nog net het eerste begin van de automatisering van plaatselij- H ke telefoonnetten mee. In het M particuliere bedrijf was hij nauw betrokken bij alle vor- men van elektrische communi- M catie telefoon, telegraaf, te- lex en deze ervaring was in 1945 reden voor de toenmali gs ge directeur-generaal van de P.T.T., ir. H. M. Damme, hem te vragen terug te komen. Ir. H van der Toorn is de man, die de gehele naoorlogse opbouw van het in personeel en mate- rieel zwaar getroffen bedrijf H heeft meegemaakt en voor een H groot deel ook geleid. Op 1 september 1945 kwam hij in §1 dienst als hoofddirecteur tele- grafie en telefonie. In 1950 H werd hij tot hoofdingenieur al- gemene zaken en radio he lp noemd, op 1 oktober 1954 werd hij directeur-generaal. H Ir. van der Toorn is in de eer- li ste plaats de man van de tele- communicatie. Voor zijn af- scheid heeft een onzer verslag- gevers een onderhoud met hem gehad en hem gevraagd om een terugblik op, maar vooral om een prognose van de ontwikke- H ling van de telecommunicatie s in en buiten ons land. gezien van een eigen telexverbin ding". Ruimtevaart Op het eind van het gesprek zegt ir. Van der Toorn „Ik zal me maar niet verdiepen in de mogelijkheden, die de ruimtevaart ons biedt. Maar nu al is er contact met satellieten. En zo'n heel klein zendertje in de neus van een ruimteprojectiel heeft al een afstand van 400.000 kilometer kunnen overbruggen. Wat deze lijn voor invloed zal nebben op de verdere ontwikkeling van de communicatie middelen, valt niet te gissen Maar wel is zeker, dat de kennis van de elektrische eigenschappen van de hoogste luchtlagen ook voor ons vak van groot belang is". Op 1 mei verlaat hij zijn bureau. Maar hij blijft actief, want interna tionaal is er nog veel te regelen op het gebied van ae communicatiemid delen, die onze aarde steeds kleiner maken. (Advertentie) TSïfr:ï.r:'T ..Mmmm»* Als u snél rijdt... Als u véél rijdt... Voor normaal gebruik met of zonder binnenband met wit zijvlak of In zwart RAADPLEEG UW HANDELAAR MICHELIN De Nederlandse kwaliteitshand gefabriceerd te 's-Hertogenboscb 0 Wassili Konotop is benoemd tot voor zitter van de Moskouse arbeidsraad. In zijn functie van tweede secretaris van de cummunistische partij in het gebied van Moskou wordt hij opgevolgd door Abra- EERSTE KAMER BEHANDELDE OORLOG EN MARINE Minister Staf drukte vele handen (Van onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van marine, vice-admiraal H. W. Moor man, heeft dinsdagavond in de Eerste Kamer, bij de behande ling van de begrotingen van oor log en marine, zijn partijgenoot, mr. L. de Gou, de les gelezen. De staatssecretaris, die gewend is zijn woorden als het ware op een goudschaaltje te leggen voor hij ze uitspreekt, uitte zijn misnoegen over het feit, dat de heer De Gou, sprekend namens de K.V.P.-fractie, geen enkel woord van waardering had ge sproken aan het adres van mi nister Staf, die dinsdag zijn laatste begroting verdedigde. „Een klein woord van waarde ring van de partij, waartoe ik de eer heb te behoren, zou heel wel mogelijk zijn geweest voor de bewindsman, die acht jaar lang gewerkt heeft aan de opbouw van onze verdediging", aldus sprak de vice-admiraal bitter. Ook ten aanzien van de marinebegro ting zelf kreeg de staatssecretaris het aan de stok met zijn partijgenoot. Met verbazing had de vice-admiraal kennis genomen van de kritiek, die de heer De Gou had geuit op het vlootplan. De afgevaardigde had be toogd, dat de omvang van de huidi ge vloot onze financiële krachten te boven gaat en hij meende, dat de re gering een nieuw vlootplan zal moe ten opstellen, waarbij met onze finan ciële mogelijkheden wordt rekening gehouden. „Elf keer heb ik nu al het voorrecht gehad de begroting van marine te mogen verdedigen en al die jaren was de kritiek opbouwend en zei men: ga zo door maar doet het zo goedkoop mogelijk". De heer De Gou interrumpeerde hierop, dat dit niet blijkt uit de begrotingsbehande ling van 1957. En bij de replieken kwam de K.VP.- afgevaardigde nog vertellen, dat er ook kritiek was in 1956. De staats secretaris meende, dat de kritiek van de heer De Gou veel leek op die van de heer Schouwenaar in de Tweede Kamer. Dit was voor de heer De Gou weer aanleiding om te verklaren, dat al hetgeen aan de overzijde van het Binnenhof was gezegd voor hem geen reden was dé&rom overstag te gaan. Na deze verklaring vertrok de sena tor onmiddellijk uit het Kamerge bouw zonder afscheid te nemen van minister Staf, die vele handen had te drukken. Minister Staf wees er in zijn rede nog eens op, dat de spanning niet is veranderd en dat daarom de grond slagen van onze defensie dezelfde zijn gebleven. Ook de minister keerde zich tegen de zienswijze van de heer De Gou, die had gezegd geen ver trouwen te hebben in de internatio nale samenwerking. De minister wees er op, dat men door dit gebrek aan vertrouwen direct terugvalt op Ne derland zelf. Als klein land kunnen we zelf weinig doen en daarom heb ben we juist de NA.V.O., waarin grote en kleine landen zich hebben verenigd. Aan de hand van verschil lende voorbeelden zette de bewinds man uiteen, dat Nederland wel dege lijk invloed heeft op de gang van za ken. De liberale heer Van Riel kreeg te verstaan, dat het niet mogelijk is de administratieve ballast over boord te werpen, aangezien een modern leger juist meer verzorging nodig heeft. De parate divisies achtte de heer Staf tenvolle voor hun taak berekend. Aan het slot van zijn rede dankte de minister die Kamerleden, die waarde rende woorden aan zijn adres hadden uitgesproken. De Eerste Kamer keurde vervolgens de begroting van oorlog en marine zonder hoofdelijke stemming goed met aantekening, dat de C.P.N. ge acht wil worden te hebben tegenge stemd. 0 Italië zal de Britse dichter lord Byron herdenken met een postzegel die zijn beeltenis draagt. Filmcentrum brengt in Nederland Calvijn-film uit In verband met de herdenking van de 450e geboortedag van Johannes Calvijn, is in opdracht vari de Pres byterian Alliance de wereldbond van hervormde kerken door de Franse cineast Roger Leenhardt een film over de reformator van Genève vervaardigd. Deze film is een docu mentaire, gebaseerd op oude pren ten en documenten, Roger Leenhardt heeft zich gespecia liseerd op de vervaardiging van his torische films van dit type. De Calvijnfilm zal in Nederland wor den uitgebracht door de stichting flimcentrum, het oecumenische or gaan voor vorming en voorlichting op filmgebied. Het ligt in de bedoe ling een Nederlandse versie te ma ken. De Nederlandse titel is nog niet vastgesteld. Senaat bekrachtigt Herters benoeming De commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Ameri kaanse senaat heeft zich dins dag met algemene stemmen uit gesproken voor benoeming van Christian Herter tot minister van buitenlandse zaken. Met uitzondering van senator Wayne Morse zagen de commissieleden af van hun recht om Herter vragen te stellen over de buitenlandse politiek, die hij zich voorstelde te zullen gaan voeren. Op een vraag antwoordde Herter, dat indien Sowjet-Russische jagers een op grote hoogte in de luchtweg naar Berlijn vliegend Amerikaans vliegtuig zouden neerschieten, hij zulks als een openlijke oorlogsdaad zou beschouwen. Hij zei verder te menen dat het niet gerechtvaardigd zou zijn, in dien de Verenigde Staten in de eerste stadia van vijandelijkhe den, die mogelijk als gevolg van de Berlijnse crisis zouden uitbre ken, atoom- en/of waterstofbom men zouden gebruiken. In antwoord op andere vragen ver klaarde Herter te menen dat de pre sident de militaire bevelhebbers zou machtigen kernwapens te gebruiken, indien dit van wezenlijk belang voor de verdediging van het land zou wor den. „Betaalde waarschuwing" on 1 mei in werking De A.N.W.B. heeft meegedeeld, dat op 1 mei de „politiële transactie", ook wel „betaalde waarschuwing" geheten, voorlopig nog als proefne ming zijn entree In enkele streken en steden van ons land zal maken. Men zal dan de „boete" voor een aantal eenvoudige verkeersovertre dingen, zoals bijvoorbeeld geen ge bruik maken van voetgangersover steekplaatsen, van een rijdende tram springen, niet-functionerende fiets verlichting, het onbeheerd laten staan van een rijwiel, rijden in ver boden richting, stoppen nabij een hoek of bushalte, overtreding van parkeerverboden etc., rechtstreeks aan de verbaliserende agent kunnen voldoen. Is men het met deze „politiële trans actie" niet eens, dan kan men even als thans, een gerechtelijke behande ling verlangen. Er zullen drie „tarieven" gelden: 2.50 voor voetgangersovertredin gen, 5.voor wielrijders, brom fietsers en ander langzaam verkeer en 7.50 voor overtredingen door ge motoriseerde verkeersdeelnemers. Op de vierde politie-verkeersleer- gang, die de A.N.W.B. in samenwer king met de verkeerspolitiecommis- sie op 12 mei in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht organiseert, zal de procu reur-generaal bij het gerechtshof te Den Haag, mr. D. J. van Gilse, de problematiek van de „betaalde waar schuwing" behandelen. Minister Zijlstra opende in Amsterdam „Europak 1959" De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft dinsdag ochtend in liet R.A.I.-gebomv te Am sterdam de vijfde internationale ver- pakkingsbeurs „Europak 1959" geo pend. Op deze vakbeurs, die onder auspiciën staat van het Nederlands Verpakkingscentrum, zijn 18 landen waarvan 15 Europese met in zendingen vertegenwoordigd. In een tijd van groeiende interna tionale samenwerking noemde prof. Zijlstra de steeds toenemende belang stelling voor deze internationale ma nifestatie verheugend. De minister, naar hij zeide gebruikmakend van zijn demissionaire status voor een wat meer persoonlijk woord, ging nog even in op Euromarkt en concurren tie. IR. RUYS TE WASHINGTON Zonder subsidies heeft Amerika qeen koopvaardij Ir. L. P. Ruys, directeur van de Ko- ninklijke Rotterdamsche Lloyd, heeft nend behoeft te zijn", verklaarde ir. gisteren in een werkvergadering vanRuys. staatsvloten vervoeren niet al- 't congres van de internationale Ka-ieen, onder uitschakeling van de nier van Koophandel te Washington concurrentie, goederenvrachten van verklaard, dat de vooruitzichten voor I staatshandelsorganisaties, maar zij daan, geloof ik, dat de dingen van kwaad tot erger zullen vervallen" zo zeide hij. „Steeds meer landen gaan het zeevervoer beschouwen als een instrument van de buitenlandse han delspolitiek, dat op zichzelf niet lo- vrije en eerlijke concurrentie in het zeevervoer nog nooit zo zwart zijn geweest als nu. „Van alle kanten doemen gevaren op en als daar niets tegen wordt ge- Uit de bekende Amerikaanse gevangenis van St.-Quentin, in de Ameri kaanse staat Californië, zijn twee veroordeelde inbrekers ontsnapt. In de buurt van de gevangenis bevindt zich een pier, die zich over een achthon derd meter in de Stille Oceaan uitstrekt. De met messen bewapende uit brekers hebben een vrouw, die op deze pier aan het vissen was, overvallen. Zij gebruiken haar nu als gijzelaarster om zich de politie van het lijf te houden. Politie en -cipiers hebben alle toegangen tot de pier afgesloten. De misdadigers hebben zich, met hun gijzelaarster, teruggetrokken in een clubgebouw, dat zich aan het eind van de pier bevindt. Een man fungeert als bemiddelaar tussen hen en de politie. Deze bemiddelaar vertelde: „Zij hebben een mes op de keel van de vrouw gezet en zij dreigen haar te zul len doden, indien men hen niet laat ontsnappen" Een politie-motorboot vaart rondom de pier en een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse kustwacht vliegt er boven. De uitbrekers zijn de 24-jarige William Werner en de 26-jarige Billy Wright. verschijnen zelfs, met een oneerlijk economisch voordeel, als mededin gers naar de vrije markten. Het meest verontrustende feit noem de ir. Ruys, dat regeringen die teza men regeren over ruim 80 pet van de wereldbevolking, in grotere of kleinere mate zich schuldig maken aan de een of andere vorm van vlag- discriminatie. Bij al deze euvelen komt dan nog, dat wij nog steeds het hoofd hebben te bieden aan de voortdurend groeiende vloot van schepen, die onder goedkope vlag varen, aldus ir. Ruys. De voorzitter van het Amerikaanse instituut voor de koopvaardij Ralph Casey, verdedigde de hoge subsidies, die de Amerikaanse regering aan de scheepvaart verleent, en het Ameri kaanse voorschrift, dat de helft van de goederen. Jie Amerika onder zijn programma's voor hulpverlening aan het buitenland exporteert, moet wor den vervoerd met Amerikaanse sche pen. Zonder subsidies zou Amerika volgens Casev geen koopvaardij vloot en geen scheepsbouwnijver- heid hebben. De Verenigde Staten zouden, wanneer zij hun koop vaardijvloot niet zouder subsidië ren geheel afhankelijk /.ijn van buitenlandse koopvaardijschepen en dit is iets dat Amerika niet zal doen, zo zeide hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5