Oosterhuis (pvda) acht algemene loonsverhoging verantwoord Kort geding te Amsterdam over optreden Victor Sylvester te Blokker KLANKBORD PLAN TOT ONTVOERING VAN NOORSE KONING WOENSDAG 22 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FEEST. Velen zaten in een zaal te Kopenhagen te wachten: er zou een groot festijn worden gevierd omdat de Hans Andersenprijs van 5000 kroon zou worden uitgereikt aan de auteur Hans Brix. De organisatoren hadden gezorgd voor champagne en andere lekker nijen. Een dir.g hadden zij echter vergeten. Met schaamte gaven ze toe, dat ze de prijswinnaar niet hadden uitgenodigd. WAT ZE ZEGGEN. Dc Britse histo ricus G. M. Trevelyan: „Dc mensen zijn steeds meer geneigd, een staats man zonder scrupules voor een groot staatsman te houden". De Britse schrijver en politicus Harold Nicol- son: „Het is voor een diplomaat al moeilijk genoeg, de waarheid te ont dekken. Nog veel moeilijker is het echter voor hem, de waarheid zo naar huis te zenden dat zij ook wordt geloofd". Ter gelegenheid van het 12e lustrum van de Utrechtse vrouwelijke stu- dentenverening hebben de leden van de U.V.S.V. dinsdag een rondrit te paard door de stad gemaakt. Op de foto ziet men H.K.H. prinses Irene in de stoet. Koningin Elizabeth vierde haar 33e verjaardag Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië heeft gisteren haar 33c ver jaardag gevierd. Alleen prins Charles hield haar op het k- Orel Windsor ge zelschap. De hertog van Edinburg was op reis naar Centraal Amfrika en de ko ningin-moeder en prinses Margaret waren in Rome. Prinses Anne is wel iswaar- op Windsor maar is van de rest van het gezin geïsoleerd wegens water-pokken. Prins Charles is juist van deze ziekte hersteld. 0 Op uitnodiging van de regering van Ghana zijn zes Russische mijningenieurs tc Accra aangekomen om de exploitatie van de mijnen in Ghana te bestuderen.- N.T.B. voelt zich tekort gedaan Het kort geding, dat de organi sator van het muziekfestival te Blokker, Ben Essing, aanhangig heeft gemaakt tegen de Neder landse Toonkunstenaarsbond (aangesloten bij het N.V.V.) heeft gisteren onder veel be langstelling voor de president van de rechtbank te Amster dam, mr. U. W. H. Stheeman, gediend. Aanleiding tot het geding is de actie die de N.T.B. in samenwer king met de British Musicians Union (B.M.U.) heeft onderno men om te verhinderen dat het bekende dansorkest van Victor Sylvester op Hemelvaartsdag in de veilinghal te Blokker zal spelen. Van de president wordt nu ge vraagd de N.T.B. te gelasten aan de B.M.U. te verzoeken alsnog toe stemming te geven aan Sylvester om in Blokker op te treden op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per dag bij het in gebreke blijven daarvan. De raadsman van Essing, mr. C. Bei-khouwer, uit Alkmaar stelde dat Sylvester door bemiddeling van de EERSTE KAMER BESPRAK SOCIALE ZAKEN Het Wereldgebeuren Prof. Witteveen (v.v.d.) stijging kosten levensonderhoud al gecompenseerd (Van onze parlementaire redacteur) Er bestond dinsdagmiddag in de Eerste Kamer, waar de begro ting van sociale zaken en volksgezondheid voor het dienstjaar 1959 aan de orde was, een duidelijk verschil van mening tussen de liberale Rotterdamse hoogleraar prof. Witteveen en de oud voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis (p.v.d.a.) over de wenselijkheid en de mogelijkheid van een algemene loonsverho ging. De socialisten hebben de laatste tijd geregeld verkondigd, dat de bestedingsbeperking voor de loontrekkenden dient te worden opgeheven. Prof. Witteveen betoogde, dat die bestedingsbeper king al geruime tijd niet meer bestaat. Hij toonde dat aan met behulp van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepu bliceerde cijfers betreffende de ontwikkeling van de lonen en van de kosten van het levensonderhoud in de achter ons liggende tijd. De heer Oosterhuis was het op grond van andere hem ten dienste staande statistieken daarmee niet eens. Deze socialistische afgevaardigde was van oordeel, dat de lonen nog altijd zeker 3 procent bij de kosten van het le vensonderhoud zijn achtergebleven. Op grond daarvan achtte hij een al gemene loonsverhoging verantwoord. Zij kan worden ingevoerd, meende hij, na de afloop van de thans van kracht zijnde collectieve arbeidscon tracten. De heer Oosterhuis vond voorts, dat de gedifferentieerde loonpolitiek in de praktijk bewezen heeft, bedenke lijke kanten te hebben. Hij was te gen een huurverhoging voordat een algemene loonsverhoging is inge voerd. DE ARBEIDSTIJD Een tweede belangrijk punt, dat ter sprake kwam, was de verkor ting van de arbeidstijd. Te dien aanzien meende prof. Witteveen (v.v.d.), dat als er economisch ruimte zou zijn voor een verkor ting van de arbeidsduur, eerst wel degelijk onderzocht moet worden, of die ruimte niet in de eerste plaats moet worden aangewend voor de verhoging van het natio nale inkomen. Hij achtte tal van andere maatregelen urgenter dan de verkorting van de arbeidstijd. De heer Middelhuis van de K.V.P. toonde zich voldaan over de toezeg ging van de minister, dat een herzie ning van dc gemeenteklassificatie binnen afzienbare tijd tc verwachten is. Hij drong aan op een verminde ring van het aantal klassen en op een geringer onderscheid tussen de klassen. De heer Ruppert (a.r.) sloot zich daarbij aan. evenals bij de wens van de heer Middelhuis om de werk gelegenheid in dc probleemgebieden op te voeren. Dc daar gebruikelijke pendeldiensten soms over lange afstanden brengen namelijk geen oplossing. De heer Ruppert (a.r.) betreurde, dat er nog steeds geen wettelijke re geling van de lonen te verwachten is, hoewel de Stichting van de Arbeid en de Sociaal-Economische Raad al geruime tijd geleden advies hebben uitgebracht. Niet alleen op het gebied van de ar beidsverhoudingen bewogen de afge- vaardigden zich, maar ook op dat van de volksgezondheid. Speciaal ging o.a. aan prof. Quei'ido van de P.v.d.A. en aan dr. Polak van de C. P.N. de verpleging van de langdurig zieken ter harte. Zij betreurden, dat dooi- het tekort aan personeel minder langdurig zieken in inrichtingen ver pleegd worden, dan het aantal bed den toelaat. De Anti-Revolutionaire heer Schipper pleitte voor subsi dies aan particuliere inrichtingen. Prof. Querido kritiseerde het voor nemen, dat op het ogenblik bij de kabinetsformateur blijkt te be staan de afdeling volksgezondheid bij maatschappelijk werk onder te brengen. Edwards voorzitter van raadgevende vergadering De Britse labourafgevaardigde John Edwards is dinsdagochtend door de raadgevende vergadering van de Raad van Europa tot voorzitter ge kozen. Edwards volgt de Belgische socialis tische senator Dehousse op, die 3 jaar achtereen voorzitter is geweest. De housse had zich niet herkiesbaar ge steld. Er waren slechts twee kandi daten: Edwards en de Deense liberaal Per Federspiel. Edwards had onder meer de steun van de Duitse chris ten-democraten. De verkiezing van een afgevaardig de van buiten de zes betekent ver moedelijk een nieuwe oriëntatie van de raadgevende vergadering. De zes hebben immers hun eigen europese parlement. Bovendien kan men deze voorzitterskeuze zien in het licht van de wens der assemblee om het par- lementaire orgaan van de O.E.E.S. te worden, een begrijpelijk verlangen, aangezien de raadgevende vergade ring dan minder „in de lucht" zou hangen. Begroting van sociale zaken goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft dinsdagavond zonder hoofdelijke stemming de be groting van sociale zaken en volksge zondheid, doch met aantekening, dat het communistische lid dr. Polak te gen was, goedgekeurd. Minister Beel heeft met de verdedi ging ervan niet veel moeite gehad. Over de belangrijke kwestie van de toekomstige loonsverhoging liet de bewindsman zich bijzonder kort uit. Hij deelde mee, dat de regering la ter azl beslissen, als zij het rapport van de S.E.R. bestudeerd heeft. Over de arbeidsverkorting zal de re gering eveneens op korte termijn be slissen. Zij zal de zaak bezien in het kader van het algemene loonbeleid. Het zal dan gaan om het „wanneer", om het „in welk tempo" en om de i,prioriteiten". Om een einde te maken aan het te kort aan verpleegsters zal een oplei ding worden opengesteld voor zieken- verzorgsters, die bepaalde taken van de verpleegsters kunnen overnemen. Acteur verscheen niet voorstelling afgelast Een huis vol toneelliefhebbers heeft dinsdagavond een uur lang zitten wachten tot het doek opging, omdat wegens het niet verschijnen van de acteur Hans Culeman in de Konink lijke Schouwburg te 's-Gravenhage niet met de voorstelling van „De ge schiedenis van Vasco" door de To neelgroep Theater begonnen kon worden. De acteurs stonden ge schminkt op de planken te wachten. Te negen uur werd de voorstelling tenslotte afgelast. Men wist toen nog niet waar Hans Culeman, die de rol van luitenant September in het stuk speelt, was, ofschoon stad en land waren afgebeld. De acteur had 's middags voor de televisie te Bussum moeten optre den en is op de tocht van Bussum, via Amsterdam, naar Den Haag zoekgeraakt. Twee beelden van de verkiezingen voor de gemeenteraden, die in Alge rije zijn gehouden: boven: een mo hammedaanse, die voor deze gelegen heid haar sluier heeft laten vallen, in een stembureau in de Kasba van Algiers. Onder: in de Rue Michelet, de hoofdwinkelstraat van Algiers ontplofte een bom in een geparkeer de auto. Twee mensen kwamen om het leven terwijl een dozijn andere gewond werd. Twee oud-sergeanten van het Noorse leger hebben dinsdag een rechtbank in Oslo doen schateren van het la chen door te bekennen, dat zij van plan zijn geweest koning Olav V en premier Gerhardsen te ontvoeren en voor hen losgelden te vra gen van respectievelijk een miljoen en een half miljoen kronen. Elke Noor beschouwt zoiets als onvoorstelbaar, hoe wel het waarschijnlijk niet zo moeilijk zou zijn koning en premier die haast geen bescher ming hebben, te over meesteren. De voorzitter van het hof verklaarde, dat dit ontvoeringsplan niet zal worden opgenomen in de aanklacht tegen de twee jongelui. De beschuldigingen blij ven overigens nog ern stig genoeg: spionage en poging tot moord op twee politie-agenten. De twee ex-sergeanten Karsten Gunnestad en Erik Ivaas, beiden 22 jaar, hebben zeventien documenten gestolen uit een bureau van de Noorse defensiestaf en ermee „gevent" langs communistische ambas sades. Eerst schreven zij een brief aan de militaire attaché van de Tsjechische ambas sade in Oslo. niet we tend dat er hier geen militaire attaché is, en daarna probeerden zij in contact te komen met de Russische mi litaire attaché. Deze bleek geen prijs te stellen op samen werking met de onder nemende jongelui. Vo rige herfst werden de aspirant spionnen ge snapt bij een doodge wone autodiefstal. Gun nestad schoot toen een agent neer, die hier door invalide werd. Volgens de openbare aanklager waren hun plannen grootscheeps van opvatting: spiona ge. bankroof en ont voering van de groten des lands. Maandag is het proces tegen hen begonnen. Dalai Lama met gevolg in Moessoori aangekomen Chinezen plunderen dorpen in Nepal De Dalai Lama, de geestelijke leider der Tibetanen, is met zijn gevolg dinsdag na zijn reis van 2080 km. van Lhasa in Moessoori ten noorden van New Delhi aangekomen. Hij zal tijdens zijn ballingschap in de villa van een Indische miljonair wo nen. Hij zal op de bovenste verdieping van het huis, dat op het Indische gedeelte van de Himalaja uitziet, verblijven omdat niemand zich bo ven de „god-koning" mag bevinden. De vlucht door de bergen en stoffige vlakten heeft vijf weken geduurd. Dit is de eerste grote rustperiode. Plunderende communistiseh-Chinese soldaten zijn vanuit Tibet Nepal bin nengedrongen voor overvallen op Ne- palese dorpen, waar zij gevangenen maakten, die zij martelden. De Chi nezen hebben die dorpen leeggeplun derd. Dit nieuws werd gister bekend door een memorandum van sherpaleiders aan koning Mahandra van Nepal. Het memorandum doet een beroep op koning Mahandra om een einde te maken aan de Chinese overvallen en zijn volk te behoeden voor verde re Chinese wreedheden. MET DREIGING VAN „IN DE BAN" impresario Jean Mikkenie is gecon tracteerd en niet zoals de N.T.B. be weert door de „zwarte bemiddelaar Lou van Rees". De vereiste werkver gunning werd aan Mikkenie afgege ven. N.T.B. en B.M.U. hebben laten weten, dat zij Sylvester verboden hebben om zijn contract uit te voe ren. Als Sylvester toch zou komen zal hij door de B.M.U. „in de ban" worden gedaan en elkeen in Engeland die hem engageert zal op een zwa: te lijst worden geplaatst: „Een soort boycot" aldus pleiter. Hij zeide zich nadien met de B.M.U. te hebben ver staan en deze had geen bezwaar te gen het optreden van Sylvester mits de N.T.B. het ook goed vond. „De ondernemende jongeman Essing zou de dupe worden van de strijd, die de N.T.B. voert over zijn positie met het rijksarbeidsbureau (R.A.B.). Ook Nederlandse musici dreigen de dupe te worden, want het „Dutch Swing College" mag nu niet naar Engeland komen. De grootste grief van de X. T.S. is, dat het rijksarbeidsbureau vergunningen afgeeft zonder dat de N.T.B. daarover wordt gehoord. Het rijksarbeidsbureau wil dat niet doen omdat het daarvoor een subcommis sie heeft waarin werkgevers en werknemers uit de betrokken branche zitting hebben, aldus pleiter. De raadsman van de N.T.B., mr. K. Jansma, betoogde dat het N.V. V. geheel achter de N.T.B. (2000 leden) staat, die volkomen repre sentatief is voor de Nederlandse toonkunstenaar, meer in het bij zonder voor de amusementsmusi ci. (De twee kleinere confessio nele bonden hebben tezamen circa 200 leden). Het is onjuist dat de leden het niet eens zouden zijn met hun bestuur. Bij de amusementsmusici is een werkloosheid van 20 tot 26%. De N. T.B. stelt zich volstrekt niét op het standpunt, dat buitenlandse orkesten geweerd moeten worden. Er is maar één bezwaar, nl. dat als impresario Lou van Rees optreedt, die volgens de wet daartoe niet bevoegd is, al dus pleiter. De ernstige grief van de N.T.B. is, dat ten aanzien van amu sementsmusici de wettelijke bepalin gen inzake arbeidsbemiddeling een dode letter zijn. De heer Van Rees heeft in een on derhoud met drie bestuursleden van de N.T.B. verklaard, zo vervolgde mr. Jansma, dat hij gebruik had ge maakt van Jean Mikkenie als „ca mouflage". Lou van Rees heeft alles in deze zaak gedaan, hij is „de zwarte bemidde laar". De B.M.U. wil niets te maken hebben met Lou van Rees. Zij han delt niet uit solidariteit met de N.T. B. maar heeft haar eigen grieven tegen Van Rees. Als Blokker er van afhangt dat de N.T.B. een telegram aan de B.M.U. zou sturen met het verzoek alsnog toestemming te verle nen, dan vrees ik dat Blokker Victor Sylvester niet zal zien. Zo merkte mr. Jansma nog op „Het is de eigen schuld van Ben Essing, hij had Lou van Rees er buiten moeten houden". FRANZ ETZEL ...van de mijn naar de top?... Landbouwersknecht door eigen tractor gedood Te Grevenbicht is gisteren de 18-ja- rige landbouwersknecht O. door zijn eigen tractor gedood. Hij was op het veld aan het werk met zijn tractor. Hij is waarschijnlijk van de tractor afgevallen en er onder terechtgeko men. Niemand heeft het ongeluk ge zien. Hij werd dood onder de tractor aangetroffen. Rivalen Franz Etzel begon zijn loopbaan als mijnwerkersleerling. Maar hij mikte hoger dan het doel, j een goede mijnwei .'cer te worden. Van zijn loon wist hij geld over te hou den voor avondcursussen. Zo ver werf hij zich een middelbare oplei ding. Later studeerde hij rechtenals I werkstudent in Frankfort. Münster j en München. Op zeker ogenblik kon I hij met collega's in Duisburg een ad- voeatenkantoor oprichten. Maar nog was hij niet tevreden: hij wilde in de I politiek. In de nazitijd viel daaraan I voor deze advocaat met christende- mocratische opvattingen niet te prakkizeren. Wel heeft hij als infan- terist gediend in de Tweede Wereld- i oorlog; hij werd reserve-luitenant. I Na de oorlog ondernam hij tenslotte de sprong in de politiek. Hij behoor- de tot de stichters van de Christen- Democratische Unie en in de eerste I Bondsdag was er voor hem een zetel. Waren het de kundige besteding van zijn mijnwerkersloon en de ervarin gen als werkstudent, die ertoe leid- aen dat hij al spoedig tot voorzitter van de C.D.U.-commissie voor de economische politiek werd benoemd? Bondskanselier dr. Konrad Ade nauer „zag iets" in Etzel, van wie in eiK geval kan worden ge zegd dat hij een bijzonder helder hoofd heeft: zonder buitengewone in telligentie Slaagt men er immers niet in om onder zo moeilijke omstandig heden te studeren. De bondskanselier zorgde ervoor dat hij in 1952 werd benoemd in de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Sraal Etzel, die het daar vooral opnam voor arbeidersbelangen, werd tot vice-president benoemd onder Jean Monnet, die toen voorzitter was. Daar kreeg hij een ruime, Europese kijk op de problemen. Deze „Europese" ervaring bracht hij mee naar Bonn toen hij daar in 1957 het hoge ambt van minister van finan ciën mocht overnemen van Fritz 1 Schaffer die zich bij zijn partijgeno ten onmogelijk had gemaakt. Was in Schaffers tijd het ministerie van fi nanciën het voornaamste mikpunt van kritiek, toen Etzel eenmaal de touwtjes in handen had genomen werd de omgang met het parlement minder stroef. Maar men kan zeker nog niet zeg gen dat Etzel, wat de mate van po pulariteit betreft, de minister van economische zaken prof. Ludwig Er- hard naar de kroon steekt. Erhard, wiens welvarend uiterlijk als een le vend symbool kan worden beschouwd van het „Wirtschaftswunder" dat on der zijn leiding in het naoorlogse Duitsland tot stand kon worden ge bracht, geniet veel meer bekendheid en hij is omgeven met een zekere roem. Nu Adenauer zich kandidaat heeft laten stellen voor het presi dentschap der Bondsrepubiek, wordt druk de vraag besproken, wie hem zal opvolgen als kanselier. En twee namen komen bij die specula ties telkens naar voren: die van Er- hard en Etzel. Als president zal Ade nauer zelf de nieuwe premier benoe men; van hem is dus de oplossing van dit vraagstuk afhankelijk. Naast objectieve zullen dan ook wellicht persoonlijke overwegingen een be langrijke rol spelen. Bij het uitkiezen van een opvolger zal Adenauer al rekening moeten houden met de parlementsverkiezin gen van 1961. Wat zal een betere uitwerking hebben: het portret van Erhard of dat van Etzel op de ver kiezingsbiljetten Erhard, die reeds vice-kanselier is, heeft onlangs op een conferentie met de buitenlandse pers in Bonn ver klaard, dat hij het in principe met Adenauers buitenlandse politiek eens was maar dat hij misschien een iet wat andere tactiek zou toepassen. Men zou kunnen zeggen dat deze woorden enige kritiek op Adenauers beleid inhielden. Daartegenover staat Etzel bekend als een volgeling door dik en dun van Adenauers politiek. Door zijn nuch terheid en betrouwbaarheid geniet hij een grote sympathie bij de bondskan selier. Erhard en Etzel zijn beiden vak ministers, beiden hebben zij zich ge specialiseerd op de economische aspecten van het bestuur. Wie van beiden er ook tot bondskanselier wordt benoemd, in elk geval zal een nadere oriëntering op het bredere terrein van de algemene politiek no dig zijn. Men krijgt de indruk, dat Erhard en Etzel allebei al met die algemenere oriëntering begonnen zijn...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3