Identiteit vermoorde vrouw vastgesteld BRIXON Voor vissers uit Veere: haven met visafsiag hij Colijnsplaat Zeeuwse Almanak weg die pijn JE STAD PARIJS" „NIEUW ENGELAND" ^ge De.* 19 DETAILHANDELSVAKSCHOOL 6 JAAR EN MIDDELBAAR RAPP0RT-HACC0U NOG STEEDS NIET VERSCHENEN TANDPASTA SVOROL Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 22 APRIL 1959 VOORSTEL IN INTERIM-RAPPORT Aanleg proefbekken schelpdiercultures in Veersegat economisch verantwoord Binnenkort zal een Interim-rapport van rijkswege verschijnen, waarin voorstellen zijn vervat om de vissers van Veere en Arnemuiden te helpen. Waarschijnlijk zal daarin voorgesteld worden door het rijk een haven met visafsiag bij Colijnsplaat aan te doen leggen, welke oplossing echter als tijdelijk beschouwd moet worden, omdat de Oosterschelde uiterlijk in 1978 afgesloten zal zijn. Dit blijkt uit het verslag van de vaste commissie voor de deltazaken uit de Tweede Kamer. Dit verslag behandelt een mondeling overleg met de minister van verkeer en waterstaat over een aantal onderwerpen betref fende de uitvoering van de deltawerken en de gevolgen hiervan. Bij dit gesprek, dat op 4 maart gehouden werd, waren voorts aanwezig mr. A. H. C. Gieben, secretaris-generaal van verkeer en waterstaat, Ir. A. G. Ma- ris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat en ir. Ph. Schuurman, hoofdingenieur voor bijzondere diensten bij de rijkswaterstaat. Het ontwerpen van een algemene re geling ter tegemoetkoming in de schade, te lijden door uitvoering van de deltawerken, is een dermate moei lijke taak, verklaarde minister J. van Aartsen tijdens dit gesprek, dat hij geen illusies wilde wekken, het wetsontwerp reeds binnen korte tijd te kunnen indienen. Wel Is de commissie, die er mee is belast, reeds vergevorderd met voorstellen ten aanzien van de verplaatsing van de vissers van Veere en Arnemuiden. Deze zaak is urgent, omdat de afslui ting van het Veerse Gat spoedig zal geschieden. Daarom zal er een interim-rapport komen. Over het onderzoek naar de aanleg van een proefbekken voor schelp dieren-cultures in het Veerse Gat deelde de minister mede, dat men tbans verwacht dat het maken van zulk een bekken technisch wel mo gelijk zal zijn. De vraag rijst echter of het econo misch verantwoord is. Het onderzoek is nog niet afgesloten, doch wel een heel eind gevorderd. De kosten zul len vermoedelijk 6 of 7 miljoen gul den bedragen. Op vragen uit de commissie over „Het Sloeplan", deelde de minister mede dat nu reeds een twaalfde ont werp is vervaardigd, dit in overlég met de N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde". Dit plan zou ge deeltelijk kunnen worden gereali seerd zonder bedijking van het Sloe. Mocht er verdere belangstelling zijn, dan zou de mogelijkheid bestaan voor industriële ontwikkeling achter de dijken. Zwakke plaatsen De minister antwoordde ontkennend op de vraag of er nog ergens In ons land zwakke plaatsen in de duinen rij voorkomen. Krachtens de „zwakke plaatsrege ling" en met betrekking tot verdere werken bij de uitvoering van het Deltaplan zijn (in ronde cijfers) voor de versterking van de zwakke plaat sen aan waterschappen in Friesland toegezegd f 450.000, aan waterschap pen in Noord-Holland uitgekeerd bijna 1 miljoen, in Zuid-Holland uit gekeerd 8,7 miljoen en bovendien toegezegd f 900.000. In Zeeland uitgekeerd'21 miljoen en toegezegd 4 miljoen. In Noord-Brabant uitgekeerd f 950.000 en toegezegd 1.5 miljoen. Voor het op „deltahoogte" brengen van de waterkeringen is in Friesland uitgekeerd 1,1 miljoen en daarboven toegezegd 2,1 miljoen, ln Zuid-Hol land uitgekeerd 7,4 miljoen en toege zegd 1,6 miljoen en In Zeeland uitge keerd ruim 1 miljoen en daarboven toegezegd 6,8 miljoen. In totaal is voor versterking van de zwakke plaatsen uitgekeerd 81,5 miljoen en bovendien toege zegd 6,9 miljoen, terwijl voor het op deltahoogte brengen is uitge keerd 9,5 miljoen en bovendien toegezegd 10.5 miljoen. Naar aanleiding van een vraag uit de commissie deelde de minister me de, dat hij het bezwaarlijk achtte thans een volledige lijst van de uit gekeerde en toegezegde bedragen met gegevens omtrent de percenta ges, welke voor rekening van de wa terschappen blijven, aan de Kamer toe te zenden. Hij bevestigde, dat uitkeringen en toezeggingen zijn gedaan in ver band met de draagkracht der wa terschappen. De bedragen zijn nog niet definitief, maar men zal niet te veel mogen rekenen op aanvullende uitkeringen. Er moet een afzonderlijke wet ko men, die de bedragen regelt, en daar aan wordt ook gewerkt, maar het is een bijzonder moeilijk onderwerp, aldus de minister. ONTKNOPING MOORDZAAK-AXEL Echtgenoot slachtoffer (Belg uit Blaasveld) werd gearresteerd DE MOORDZAAK-AXEL nader de in de afgelopen nacht met rasse schreden de ontknoping... Ongetwijfeld een onverwachtse ontknoping, want niet in Gent, maar in het Belgische dorpje Blaasveld bleek de oplossing van dit afschuwelijke drama te liggen. Hét gelukte de politie gisteren namelijk de identiteit van de vermoorde en verbrande jonge vrouw vast te stellen: het is een zekere mevrouw De B. uit Blaasveld, een plaatsje tus sen Mechelen en Antwerpen. Gisteravond omstreeks tien uur heeft de Belgische politie ook reeds een verdachte aan gehouden: de echtgenoot van VAN TOT PARKEKEN ,,'t Kan verkeren", heeft Brero al gezegd en dat is ook weer van toe passing op de plannen, die men in Philippine heeft. Op het terrein van de voormalige haven, waar vroeger tientaUen vissersschepen meerden en die enkele jaren geleden gedempt werd, zullen voortaan auto's parke ren. Men wil er namelijk een par keerterrein van maken, waar 26 auto's een plaats zullen kunnen vin- FORUM... Via de ether verzeilden wij maan dagavond plotseling ln Zierikzee, al- waar een gezelschap bijeen was ge komen om vragen te stellen aan een forum, dat helemaal naar Schouwen- Duïveland was gereisd om die vra gen aun te horen en zo mogelijk te beantwoorden. Een boeiend gezel schapsspelletje, dat soms verrassen de wendingen kan nemen. Dat bleek ook nu weer, toen een merkwaardig soort./lierenvriend" de maag stelde, of hij de kat van de buren dood zou mogen slaan. Want die kat joeg op vogeltjes. „Op de vrienden van huis en hof', zoals de man poëtisch uit riep. Hij kwam van een bijzonder koude kermis thuis. Dus U wilt hetzelfde doen met die kat, wat die kat met de vogels doet", antwoordde een der forumleden. „Met dit verschil dat u mét, verstand begiftigd bent en die kat niet". Een ander vroeg zich af of de vra gensteller die dap misschien thuis ook een runderlapje of een biefstuk had genuttigd. „Gun die kat dan ook een 'stukje vléés", aldus dit forumlid kort en krachtig. ,JSn als die kat inderdaad zo bloeddorstig is dat bin nenkort alle vogeltjes van Zierikzee uitgeroeid dreigen te raken, gaat U dan eerst eens met die buren pra ten", zo adviseerde een derde en een vierde wees er nog even op, dat ..kattenmeppen" bij.de wet verboden is. De man had wel antwoord gekregen. Zo afdoende, dat hij van dit forum ongetwijfeld een verdiendemorele kater heeft overgehouden den. En dat zullen dan vermoedelijk veelal auto's zijn van lieden, die in Philippine mosselen komen eten, zo dat de automobilisten de produkten komen halen, die de vissers er vroe ger aanvoerden STUIFZAND Gedurende het afgelopen weekeinde ging men in Bruinisse een beetje ge bukt onder directe gevolgen van de Deltawerken. Een straffe noord- en noordoostenwind joeg namelijk grote hoeveelheden stuifzand door de stra ten van het dorp. Dat zand drong via deuren en ramen ook binnen in de woningen. In vele gevallen tot groot verdriet van hulsvrouwen, die pas hadden schoongemaakt GRANAAT Er is er weer een gevonden, een projectiel uit de oorlogsjaren. Dit maal in Bruinisse en wel achter het behang van een woning in de Schipperslaan, alwaar gedurende veertien jaar een onontplofte gra- jaar naat in dë muur was ten. gra- lijven zlt- Een metselaar vond het gevaarlijke souveniertje tijdens een kleine ver bouwing. „ZEELAND-HUT" Aan boord van het verbouwde m.s. „Oranje" kent men thans o.m. een „Zeeland"-hut; het is er één van vier luxe hutten, die namen van provin cies kregen. Vandaag vertrekt de „Oranje" uit Amsterdam naar Australië. De commissarissen der ko ningin van de vier naar provincies genoemde hutten zijn uitgenodigd om de kanaaltocht Amsterdam-Umuiden mee te maken en wel die van Zee land, Brabant, Limburg en Utrecht. WEGVERBETERING Automobilisten uit Sas van Gent en omgeving, die nogal eens richting België rijden, zullen ongetwijfeld vreugde beleven aan de wegverbete- ring, die op het program staat voor f. lestede-Langerbrug- eg Gent-Zeïzate bij >P 1 het wegvak Meule ge en voor de weg Elrtvelde en Triest. EERSTE VLEERMUIZEN De heer H. Kramer, die in de Pic- cardtstraat in Goes woont, heeft dinsdagavond de eerste vleermuizen rond zijn woning zien vliegen. Het waren er twee, jagend op insecten. de vermoorde en verbrande jonge vrouwDeze Belg uit Blaasveld is gisteravond en vannacht aan een uren lang kruisverhoor onderwor pen, maar bij het ter perse gaan van dit nummer had men hem nog steeds niet tot een bekentenis kannen bren gen. Reeds ln de loop van gisteren werd duidelijk, dat de Gentse gerechtelij ke politie zoveel sporen en aanwijzin gen in handen had, dat ernstige ver- •moedens konden worden gekoesterd. En tenslotte deed men de verrassen de ontdekking, dat de vermoorde vrouw uit Blaasveld afkomstig was. Inmiddels waren ook reeds de Belgi sche rijkswacht en de gerechtelijke golitie van Brussel ingeschakeld, ankzij een vlotte samenwerking tussen deze Instanties kon men tot een snelle aanhouding van verdachte De B. overgaan. Met medewerking van de rijkswacht te Blaasveld, een dorpje met omstreeks 3000 inwoners, werd ook een huiszoeking ingesteld bij de verdachte. Verschillende Zeeuwse autoriteiten, die bij het onderzoek betrokken zijn, hebben zich gisteren naar België be- feven in verband met de eindfase van et onderzoek. In Brussel, waar de verdachte uit Blaasveld werd ver hoord bij de gerechtelijk politie, was ook luitenant D. van Ooijen van de rijkspolitie uit Middelburg aanwezig. (Advertentie) Het is niet „aliemaal-één-pot-nat" die pijnstiller». Vertrouw liever op de goede, «nelle en veilige werking van "Akkertjes" met geneeskrachtig micropoeder. Men kent u aan uw kleding... Draag daarom Brixon: Hèt merk voor de man die zijn goede smaak \vü tonen en prijs stelt op kleding waarin distinctie èn degelijk vakmanschap een „éénheid" vormen. Want Brixon. betekent... kwaliteit!! Brixon costuums 124.-144.-164.- Brixon herenkleding in Zeeland alleen verkrijgbaar IN ZIERIKZEE (De Boer) - Poststraat 19 IN MIDDELBURG Koejemans' Kledingmagazijn IN GOES: BOS' kledingmagazijn Lange Vorststraat 56-58 Geen opnamen in Veere voor ffl.G.M.-produktie De opnamen voor de Amerikaanse film „The house of the seven flies" zullen niet in Veere worden gemaakt, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, maar in Woubrngge. Voor de opnamen van deze film heeft men een boerderij nodig, die aan twee kanten over water te bereiken is. De producer van de film, de Engels man David I. Rose achtte, nadat hij een bezoek aan Veere en Woubrugge had gemaakt, de laatste plaats meer geschikt voor de opname van het filmfragment, waarin de boerderij voorkomt. Andere buitenopnamen voor deze Metro Goldwyn Mayer pro- duktie zullen ln Maassluis en in Den Haag worden gemaakt. De producer heeft Veere niet „gepas seerd" omdat hij het stadje als geheel minder geschikt zou vinden voor het maken van buitenopnamen verre van dat maar omdat in Woubrug ge een boerderij werd gevonden, die zich qua ligging beter leent voor de opnamen. In het oorspronkelijke verhaal de film wordt gemaakt naar het gelijk namige hoek komt Veere wel voor. Verkoop van appelen uit gasbewaring In de veiling te Goes is dinsdag een begin gemaakt met de verkoop van appelen van het ras Bramley Seed ling uit gasbewaring. Het betrof een kwantum van tien ton waarvoor een prijs werd besteed van 40 cent voor de maat 70 tot 80 mm. en 48 cent voor de sortering 80 mm. De appelen werden gekocht voor Belgische re kening. De appelmarkt op de Zeeuw se veilingen was deze week overi gens wat flauwer gestemd. De voor raden beginnen nu snel af te ne men en beperken zich in hoofdzaak tot de rassen Golden Delicious en geringe hoeveelheden Jonathan, en Goudreinette. Nieuw orgel voor Geref. Kerk te Wolf aarts dijk Het Nationaal Rampenfonds heeft de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Wolfaartsdijk bericht, dat het oude door de ramp beschadigde orgel zal worden vervangen. Het Rampenfonds zal gelden beschikbaar stellen om een nieuw orgel aan te schaffen. Begrafenis D. Weststrate te Kloetinge Dinsdagmiddag is op de begraaf plaats te Kloetinge het stoffelijk overschot van de heer D. Weststrate ter aarde besteld. De grote belang stelling hierbij onderstreepte de ach ting, die men de overledene toedroeg. De baar, gedragen door de buren, was o.m. bedekt met een krans van de zondagsschool, waaraan de heer Weststrate bijna 65 jaar verbonden is geweest. Ds. P. Kloosterman, her vormd predikant en voorzitter van de zondagsschool, sprak mede als vriend van de ontslapene. De heer W. E. de Vrieze sprak namens de leiders van de zondagsschool. Voor dat de kist met bloemen werd neer gelaten, zongen de kinderen van de zondagsschool het lievelingsvers van de overledene: „Daar ruist langs de wolken een lieflijke naam". Ds. J. Carelse, predikant van de Vrije Evangelische Gemeente te Goes, sprak woorden van troost en dank baarheid, terugziende op het werk dat de heer Weststrate voor zijn me demensen had gedaan. Een familielid dankte voor de be toonde belangstelling. Zierikzee kreeg vier zwanen van Willemstad Het gemeentebestuur van Willemstad heeft de gemeente Zierikzee een vier tal zwanen geschonken. Deze sier lijke beesten zwemmen reeds in de stadsgrachten en vormen een wel kome aanvulling en verfraaiing van het stadsbeeld, zoals in de stukken voor de a.s. raadsvergadering wordt opgemerkt. BINNEN ENKELE JAREN Het bestuur van de stichting „Christelijke Detailhandelsvakschool voor Zeeland" belegde dinsdagavond in de bovenzaal van café-restaurant „Wöhler" te Middelburg een bijeenkomst, waarop de heer F. H. Ozinga, di recteur van de Groninger Detaiihandelsvakschool, een uiteenzetting heeft gegeven over egn dergelijke school. Het ligt In de bedoeling, dat de school voor Zeeland, die zoals bekend te Middelburg gevestigd wordt, In septem ber a.s. van start gaat. In de eerstkomende dagen zal er een directeur be noemd worden, waarna dan ook het verdere personeel aangetrokken wordt. Er ls reeds momenteel een redelijke belangstelling van de zijde van leer lingen voor de vakschool. uiterst groot belang. Uit hoofde van functies, die zij in het orga nisatieleven kunnen Innemen, moeten de middenstanders eon brede kijk op het economische le ven hebben, meende de heer Ozin ga. Dat het hier wel degelijk om een vakopleiding gaat werd vol- f ens spreker bewezen door 't feit at in 1957 7*& miljard gulden door de handen van verkopers en verkoopsters ging, meer dan de helft van het nationale inkomen. Hij was van mening, dat men zal moeten afstappen van de branche opleiding. Wanneer men volgens de heer Ozinga zou kunnen komen tot een 6- a 7-groepenstelsel, is er een mogelijkheid ineen bepaalde rich ting (bijvoorbeeld levensmiddelen, huishoudelijke artikelen) te ontwik kelen. Spreker was van mening, dat door de detailhandelsvakscholen de kostenverlaging en de omzetverho- ging vanzelf voor de ondernemers doorgevoerd wordt. Voorts wees hij °P het belang om te etaleren met artikelen, niet met dozen of papieren. Samen werking met het bedrijfsleven is hier noodzakelijk. Voor de jonge lui heeft de opleiding als voorde len, dat zij anders benaderd wor den en hogere lonen verdienen. Secretaris H.M.D.T. Het bestuur van Het Middelburgs Dilettanten Toneel heeft uit zijn mid den tot secretaris benoemd de heer B. A. van Verre. (Slot van pag. 1) drijf gaan uitoefenen en de arbeiders 10 pet. minder loon. Voorts meent de rapporteur, dat ten gevolge van de verdwijning van de cultures circa 25 tot 33 pet. van de bevolking Yerseke zal verlaten. Dit betekent een waardevermindering van de woningen, die men op negen miljoen gulden kan stellen. In dit be drag is ook gerekend met de andere vissersplaatsen van Zeeland. Teneinde eén zo goed mogelijk beeld te krijgen van de omvang der scha de aan de cultures heeft professor Haccoü als uitgangspunt een periode van tien jaar genomen, die 31 de cember 1955 eindigt. In het rapport zijn allerlei berekeningen opgeno men, die overigens niet alleen be trekking hebben op de schaal- en schelpdierencultures. Zo heeft hij be rekend dat de verplaatsing van de garaalenvissers in Zeeland een scha debedrag van vier miljoen zal ver gen. De schade aan diverse bedrijven niet alleen in Zeeland die te maken hebben met de oester- en de mosselteelt stelde de rapporteur op één miljoen vast. De rapporteur is bij zijn vergelijking uitge gaan van de tuinbouw, eveneens een arbeidsintensief bedrijf met een kwetsbare markt. Het rapport bevat voorts vele gegevens inzake investe ringen, lonen, deviezen enz. Dit zijn overigens slechts enkele in cidentele gegevens uit het uitvoerige rapport, dat bovendien vele bijlagen telt. Met belangstelling ziet men thans naar de verschijning uit. Het is overigens te betreuren, dat deze gegevens niet ter beschikking waren toen de Detawet ,in het parlement werd behandeld. Juist in die periode was het van het grootste belang, dat tie volksverte genwoordiging een duidelijk inzicht had in de totale schade aan de Ne derlandse economie bij het verdwij nen van de schaal- en -ichelpdieren- cultures. Inmiddels is de volgende fase ingetreden en bij de wet beslo ten, dat de Oosterschelde zal worden afgedamd. Het lijkt ons in dit ver band begrijpelijk, dat het provinci aal bestuur in het vorige maand ver schenen rapport niet ln de eerste plaats heeft gedacht aan de totale schade voor de Nederlandse econo mie, maar er van nit is gegaan dat het thans van belang is de individu ele ondernemer te helpen bij het vaststellen van zijn schade-claim. Middelburgse school start in september a.s. Het doel van deze vierjarige dag school voor uitgebreid' lager nijver heidsonderwijs is de vorming van jongens en meisjes, waaruit na een passende voortgezette opleiding in het detailhandelsbedrijf zelfstandige detaillisten en kaderpersoneel voor de detailhandel kunnen voortkomen. Men wil in de toekomst ook een dag school voor lager nijverheidsonder wijs Instellen, die dan Bpeclaal be doeld is voor de opleiding van win kelpersoneel. De heer Ozinga deelde mee, dat wellicht het a.s. seizoen of anders het volgende seizoen de school een 6-jarige cursus zal krij gen alsmede net predikaat middel baar. Het ligt dan in de bedoeling om de leerlingen gedurende het 5e en 6e leerjaar, wanneer ze reeds bij een ondernemer werkzaam zijn, 2 dagen per week de school te laten be zoeken. Na 4 jaar ls het mogelijk na een examen de school te verlaten, maar zonder vakdiploma. De heer Ozinga verklaarde aan het begin van zijn lezing, dat de middenstander zich alleen staan de zal kunnen houden door vol doende scholing. Hij achtte daar om de detailhandelsvakschool van Landbouwschuur in Axel brandde tot de grond toe af Op de grens van Axel en Zaamslag brak maandagmorgen omstreeks vijf uur brand nit in de schuur van de heer M. v. H. Toen de heer Van H. met een lantaarn zijn stal binnenging viel de lantaarn om en veroorzaakte brand. Pogingen van de heer Van H. om zelf het vuur te doven faalden en wel dra stond de gehele schuur ln lich terlaaie. In de schuur was, hooi en stro opgeslagen en verdér stonden er een wagen en een tractor. De brandweer uit Axel, die spoedig ter plaatse was, moest zich beperken tot net nat houden van de belendende gebouwen. Schuur en inhoud gingen geheel verloren. De schade, die onge veer 30.000 beloopt, wordt gedeel telijk door de verzekering gedekt. De brandweer is nog tot 12 uur bezig ge weest met het nablussen. Motorrijder botste in Terneuzen tegen auto Dinsdagmorgen wilde de automobi list F. V. uit Terneuzen vanuit de zogenaamde „coupure", do Willem de Zwijgerlaan Inrijden juist op het moment dat van rechts uit de Oran jestraat de motorrijder J. C. v. d. P., eveneens uit Terneuzen, naderde. De motor botste tegen de personenauto op, waarbij Van de P. enig letsel aan de rechterhand opliep. De motor werd aan de voorzijde zwaar be schadigd. de auto kreeg enkele lich te deuken. Begin van brand in school te Wolphaartsd^k In de openbare lagere school Oud- Sabbinge te Wolfaartsdijk ontstond een begin van brand doordat een lamp van de elektrische toneelver lichting was blijven branden. Tenge volge van de rookontwikkeling werd het vuur gelukkig spoedig door het hoofd der school ontdekt. De brand kon snel met behulp van een schuim- blusapparaat worden geblust. Doorsnee detaillist „Bij deze opleiding gaat het om de zelfstandige detaillist" aldus de heer Ozinga. „En daarbij mikt de school op de doorsnee-detaillist. Daarom moet er doelbewust een duidelijke omschrijving zijn van dit karakter van dit onderwijsinstituut". Met na druk stelde de heer Ozinga, dat het geven van praktijkonderwijs op de voorgrond staat. „Het moet een school zijn, die de leerlingen elke dag tracht te plaatsen m 3e reeële beroepssfeer", aldus besloot de heer Ozinga. De avond was geopend door de heer Jac. Allewijn jr., de stichtingsvoor zitter, die zich speciaal richtte tot wethouder J. W. Kögeler en de heer Ozinga. Na de lezing was er gele genheid tot het stellen van vragen. DE BÉSTE en niet duur. Tuba 95-70-46 ct VANDAAG Middelburg Electro: „Rit ln de nacht", 20 uur, 14 Jaar; Vergenoeging: Film avond K.N.A.C., 20 uur; Gouden Poorte: Feestavond Buurtvereniging Noordweg, 20 uur; Restaurant Wöh- ler: Vergade. .ng A.TC., 20 uur; Schouwburg: Toneelavond Arbeiders Kunstkring: „Toen kwam dr. Frost", 20 uur; Molenwater Miniatuur Wal cheren, 9—17 uur. vilsslngen Alhambra: „Piloot Quax ln Afrika". 19 en 21 uur, alle leeftijden; Luxor: „De raneh der vervloekten", 20 uur 14 jaar. Goes Grand: „Piloot Quax ln Afrika", 20 uur, alle leeftijden; Oosterkerk Gereformeerde Ouderlingen Confe rentie, 10 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2