AARDENBURG TELEURGESTELD IN SCHEMA WEGVERBETERING KRABBENDIJKE ZAL SPOEDIG 28 WONINGEN BOUWEN WALCHEREN MARKTBERICHTEN WOENSDAG 22 APHID 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 RAAD VERGADERDE Salarissen van wethouders zullen verhoogd worden Tijdens de dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Aardenburg deelde burgemees ter J. RL A. C. van Dongen de raads leden mede van de dienst aanvullen de civiel-technische werken bericht te hebben ontvangen, dat de wegen Sint Kruis-Sint Rlargriete en Sint Kruis-Sint Laurijn niet voorkomen op het door Gedeputeerde Staten van Zeeland vastgestelde urgentiesche- ma voor verbetering /an wegen in de komende jaren. Derhalve zal de voorbereiding van plannen voor deze wegverbetering moeten worden op geschort. De heer A. Paridaen sprak hierover zijn teleurstelling uit, temeer daar deze wegen in een slech te toestand verkeren. Hij verzocht B. en W. deze wegen alsnog op het urgentieschema te plaatsen en in afwachting hiervan de hoogst noodzakelijke herstel werkzaamheden te doen uitvoeren. De voorzitter zegde dit toe. Na uitvoerige discussies besloot de raad zich te verenigen met 't voorstel van G. S. de wethouders salarissen voornamelijk wat be treft de categorie van gemeenten waaronder Aardenburg valt met 50 te verhogen. Op advies van en in overleg met de Hoge Raad besloot de raad zonder hoofdelij ke stemming de gemeentevlag of ficieel vast te stellen. Deze zal bestaan uit een rode burcht op een geel veld, zonder de op het wapen van Aardenburg voor komende leeuwen en kroon. In de vacature van onderwijzer aan de openbare lagere school werd met 10 stemmen de heer W. Kruidenier uit Vlissingen benoemd. In verband met het aanstaande vertrek van mej. E. de Bruyne van deze school zal de heer P. J. Punt uit Aardenburg tot 1 september waarnemen. De gemeenterekening over 1956, die bij de gewone dienst een bedrag van f 643.508,96 aan inkomsten en een bedrag van f 820.747,97 aan uitgaven vertoonde werd vastgesteld. Een subsidieverzoek van de Kon. Ned. Militaire Bond Pro Rege werd afge wezen, terwijl aan de r.-k. bejaar denvereniging een bijdrage van f 0.15 De heer J. Bliek voorzitter Vlissingse Bestuurdersbond Tot voorzitter van de Vlissingse Be stuurdersbond is tijdens de dinsdag avond in het A.N.RI.B.-gebouw te Vlissingen gehouden jaarvergadering gekozen de heer J. Bliek. De heer -lick wordt als secretaris opgevolgd door de heer J. Spruijt van de A.N. G.B. De vergadering stond onder lei ding van de aftredende voorzitter, de heer A, Schenkel, die de heren J. C. Parent en R. Eijgelaar een boeken- bon aanbood, ornaat zij uit het be stuur treden. De heer Parent gaat over naar een andere organisatie, de lieer Eijgelaar stelde zijn bestuurs functie ter beschikking. De heren L. Post en A. Schenkel blij ven deel uitmaken van het bestuur. In de plaats van de heer Parent be noemde de vergadering de heer D. van Kervinck. De districtsbestuur der, de heer C. Hoek uit Goes, sprak de scheidende functionarissen toe en hield vervolgens een praatje over de loonvorming. De teruggang in het le dental, welke in 1958 werd geconsta teerd, kwam tot staan. Minder opti mistische woorden liet voorzitter Schenkel horen over de werkloosheid in Zeeland, die ongunstig afsteekt bij die in de rest van het land. Reeds gaven zich vijftig personen op voor dc Stichting Gezinszorg. In ver band met het door de S.E.R. uit te brengen advies inzake een eventuele huurtoeslag, zal ln Den Haag een buitengewone vergadering van het N.V.V. worden belegd. Verder werd het 1 meifeest besproken en werd het jaarverslag van de heer Bliek goed gekeurd. Het N.V.V.-t.b.c.-fonds, zo bleek uit 't financieel verslag, keerde 4.866,80 uit. Het bureau voor arbeidsrecht be handelde 43 zaken. De juridische ad viseur hield 24 zittingen. Het verslag van de penningmeester, de heer C. J. Mommaas, werd even eens goedgekeurd. Voor de Arbeiders Kunstkring wer den vijftig nieuwe leden geboekt. Het werk van de kring werd besproken. De heer J. C. Constandse neemt het secretariaat van de kring waar. per bezoeker met een maximum van f 200.werd toegekend voor 1959. Met de N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten werd een geldlening van f 33.000 tegen een rente van 4%% aangegaan. Aan de r.-k. bis schoppelijke zielszorg werd de maxi mum-subsidie per gezinsdag toege kend. Tevens werd een nieuwe be zoldigingsregeling voor de vrijwilli ge brandweer met een vaste vergoe ding voor de 12 voorgeschreven oe feningen per jaar vastgesteld. Aan de heer F. J. RIaenhont werd de woning Herendreef 19 met de bij behorende grond verkocht. Besloten werd met ingang van 1958 aan de commissie voor de hygiëne van het kind een subsidie van f 0.20 per kind per consult te verlenen. Tevens be sloot de raad de kazerne der rijks politie te laten verbeteren, het zwembad te laten schilderen met een algenwerend middel, een asfalt-slijt- laag op de Wandeldreef en de Heren- dreef aan te brengen en de inventa ris van de r.-k. kleuterschool te Eede te verbeteren. Naar een normaalbouwplan in Duiveland Zes jaar na de februariramp begint het bouwplan in oostelijk Duiveland weer normaal te worden. Nu begunstigd door fraai voorjaars weer, de gewassen voor de oogst 1959 weer zijn ingezaaid of gepoot, valt het op, dat vooral de gerstuitzaai sterk is ingekrompen. Een en ander als natuurlijk gevolg van de gedwongen overmatige uit zaai van vorige jaren. Vlas, anders een produkt, dat iedere landbouwer in zijn bouwplan had op genomen, is thans bijna geheel ver dwenen, als gevolg van de Russische dumping met dit produkt op de Euro pese markt. De kleine boer, voor wie de uien al tijd een aantrekkelijk produkt zijn of waren, gaat het kennelijk meer zoe ken in de gladiolen. De graanverbouw (tarwe) is even als de uitzaai van suikerbieten nor maal. De goede uitkomsten met de erwten vorig jaar, maakten deze peulvruch ten tot een willig gewas. Ook de goe de uitkomsten met de aardappelen, zulks in tegenstelling met het vorig jaar, maakten dat het aardappel areaal vergeleken met het voorjaar 1958 iets werd uitgebreid. Inplaats van de gerst, komt bij vele landbou wers thans ook een perceel blauw maanzaad voor. GEMEENTERAAD VERGADERDE Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 20 april: Bor- culo van Rotterdam; Purflna Congo van Antwerpen; Frieda van Manty Luoto: Kengls van Antwerpen. Arran van Sll- loth Vlissingen vertrokken op 20 april: Euro pa naar iJmuiden; Ksngls naar Narvik. Frieda naar Sharpness Argus (slb.) naar zee; Ardito naar Karlstad; 21 april: Pre sident Boshof naar Brazilië, vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 20 april: Mudo van Basse Indre: Ritornel van zee; Cadans van Brugge: Laurens- kerk van Rotterdam; Andljk van Rotter dam: 21 april: Schelde (slb) Argus (slb.) met sleep van Rotterdam: Skagerak van zee-Terneuzen: Kemphaan van Dover; Maron van Ponce; Ootmarsum van Schiedam; Nottingham van zee-Terneu zen Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 2f april: Nettle naar Swansea; Gemma naar Rotterdam: Abbekerk naar Rotter dam. Hado naar Dublin: Westpolder naar Roterdam; Abbekerk naar Rotter dam; Patria naar Randers; 31 april: Al- blasserdijk naar Rotterdam: Sommels- dijk naar Rotterdam; Almdijk naar Lon den; Meidoorn naar Rotterdam; Elda naar Norwich; Sirlus naar 2ee; Helen naar zee. MIDDELBURG Advies winkels te sluiten op 30 april 's middags De Middelburgse Middenstands Cen trale heeft de leden-winkeliers gead viseerd om tijdens de a.s. koningin nedagviering op 30 april toch min stens gedurende de middaguren te sluiten. Zwervende hond Aan het dierenasiel aan de Industrie weg te Middelburg zijn inlichtingen te verkrijgen over een zwervende ongeveer drie jaar oude herdershond. Aanrijding op splitsing Dinsdagmiddag omstreeks drie uur verleende de wielrijder A. E. D. uit Vlissingen op de splitsing Winter- straat-Achterslngel te Middelburg geen voorrang aan de scooterbestuur der W. M. van der W. uit Bigge- kerke, waardoor het tot een aanrij ding kwam. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Beide voertuigen werden beschadigd. VLISSINGEN Ambtenarenorkest speelde voor bejaarden Maandagavond hadden de leden en donateurs van de algemene bond van ouden van dagen, afdeling Vlissingen een onbezorgde avond. Het „Schelde- ambtenarenorkest" onder leiding van de heer H. S. O. Erdelmann bracht voor hen in het „Scheldekwartïer" operetteklanken ten gehore van Franz von Suppé, Franz Léhar en Paul Lincke. In zijn openingswoord dankte de voorzitter van de afdeling, de heer E. A. van Putten, de directie van de Koninklijke Maatschappij „De Schel de" voor de beschikbaarstelling van het Scheldekwartier. Spreker betreur de echter de matige opkomst. De di rigent van het orkest, de heer Erdel mann, zei het een groot genoegen te vinden juist deze muziek, die in de jonge jaren van de aanwezigen erg in zwang was, te mogen spelen. Hier na brachten de musici de verschillen de melodieën ten gehore. Om het ver schil van amusementsmuziek van vroeger en nu weer te geven werd als een van de laatste programma- Kunten een rock en rollnummertje iri gehore gebracht. Na afloop over handigde de voorzitter de heer Erdel mann een fraaie bloemenmand als blijk van waardering voor deze ge- -*avond. Hengelsportvereniging hield onderlinge wedstrijd De hengelsportvereniging „Vlissin gen" hield haar eerste onderlinge zeehengelwedstrijd. Ondanks het slechte weer was er een flink aantal deelnemers, namelijk 38. Ook de vangst was goed, er werden onge veer 150 vissen gevangen, waaronder 2 kabeljauwen en een zeebaars. De uitslag luidde: 1. J. de Nooijer, 15 stuks, 905 pun ten; 2. A. v. Eek, 7 stuks, 745 p.: 3. J. Vogel, 3 stuks, 675 p.; 4. A. Mi- chielsen, 8 stuks, 590 p.; 5. M. v. cl. Hoeven, 12 stuks, 590 p.; 6^ J. v. Bercum, 6 stuks, 580 p.; 7. D. Faas, 7 stuks, 575 p.; 8. P. Bleyenberg, 4 stuks, 550 p. Ondermaatse vis werd weer terug gezet, maatvis werd behouden. Feestelijke jaarvergadering geref. vrouwenverenigingen De gereformeerde vrouwenvereniging „Ora et Labora" en „In 's Konings dienst" te Vlissingen. hielden een feestelijke jaarvergadering. De pre sidente van beide verenigingen, me vrouw Homburg, opende deze verga dering, waarna leden van de vereni gingen een aantrekkelijk programma uitvoerden, bestaande uit zang. de clamatie en toneel, Ds. Homburg sprak een slotwoord. G.P.C. versloeg „De Pingelaars"7-5 Vorige week trok het elftal van G.P.C. (gemeente Vlissingen) naar de Nadorst in Middelburg om daar een wedstrijd te spelen tegen De Pingelaars (kampioen 1958 zomer avondcompetitie). Daar de keeper van GJP.C. wegens ziekte verstek moest laten gaan nam een voorhoede speler zijn plaats onder de lat in. Dit mocht echter niet verhinderen, dat de gemeentevoetballers in een prima gespeelde partij met 7.5 (rust 4—2) wonnen. Filmavond voor aquariumhouders Dinsdagavond hield de Vlissingse aquariumvereniging „Purperkop" 'n filmavond in het Nederlands her vormd verenigingsgebouw. In zijn openingswoord betreurde de voorzit ter, de heer xh. P. van Zutphen, de slechte opkomst. Voorts bracht hij verslag uit van de propaganda-actie, die de vereniging voor het N.B.A.T. te Oostburg heeft georganiseerd. Hierna vertoonde de heer G. H. Nijf een serie prachtige kleurendia's. Öp boeiende wijze werden de aanwezi gen meegenomen op een zwerftocht van de karperzalm, waarbij een kor te toelichting werd gegeven. Tijdens deze vertoning ontspon zich meermalen een levendige discussie over het leven, verzorgen en kweken van de dieren. Aan het eind van de ze geanimeerde avond sprak de heer Van Zutphen nog een slotwoord. SINT-LAURENS Ambon-avond te Sint-Laurens Afgelopen week hield de Jongeren af deling Walcheren „Door de Eeuwen Trouw" haar laatste Ambon-avond van dit seizoen in het verenigingsge bouw te Sint Laurens. „Jong Ambon", een zangroep met gitaarbegeleiding onder leiding van G. Lilipaly, opende deze bijeenkomst met het Zuidmo- lukse volkslied. Hierna sprak de bur gemeester van St. Laurèns, de heer W. Baas, 'n welkomstwoord, waarin hij wees op de moeilijke positie waar in de Ambonezen thans verkeren. Ver-volgens vroeg „Jong Ambon" de aandacht met enkele goed gezongen Zuidmolukse liederen. De heer Pari- nussa uit Middelburg gaf in zijn in leiding, die hierop volgde, een over zicht van de geografische positie van de Zuid Molukken en de hechte band die sedert meer dan 350 jaar bestaat tussen de Zuid Molukken en Neder land. Dat de Ambonezen steeds meer be langstelling en medewerking onder vinden bleek uit een recent succes dat de Ambonezen ten deel viel te Canada. Ir. Manusama, hoofd van de politieke missie in Nederland, heeft op uitnodi ging verschillende spreekbeurten in dat land vervuld, waardoor het Cana dese volk bekend werd gemaakt met de vrijheidsstrijd van de Zuidmoluk- kers. Na de pauze werd de film „Door de Eeuwen Trouw" vertoond. Voorts bracht „Jong Ambon" nog enkele lie deren ten gehore en werd nog de film „Saparua" vertoond. Ouderavond school met de bijbel De School met de Bijbel te Sint Lau rens hield een ouderavond. De heer J. van den Bosse opende deze druk bezochte bijeenkomst. De heer J. A. van Bennekom, directeur van de christelijke kweekschool te Middel burg sprak over „De chistelijke school in deze tijd". In de pauze werd het werk van de leerlingen bezich tigd, waarna het onderwerp van de avond werd besproken. Collecte De voorjaarscollecte voor de zending van de Nederlands hei-vormde kerk bracht te Sint Laurens f 152,op. O.- EN W.-SOUBURG Wedvlucht Zaterdag 18 april j.l. hield de P.V. „De Luchtbode" te Souburg een wed vlucht van uit ..Moescroen", afstand 84 km. Met een zware noordenwind, werden de duiven te Moescroen om 1 uur 25 min. gelost. De eerste duif werd geklokt te 3 uur 19 min. We gens de slechte weersomstandighe den stond het concours open tot 4 uur 45 min. en bleven veel duiven op zaterdag achter. De eerste tien prijzen werden be haald door le C. Meulmeester; 2e J. Strobos; 3e L. Braet; 4e A. v. d. Weele; 5e J. Jasnerse; 6e J. Meul meester: 7e J. J. Sponselee; 8e L. Braet: 9e J. v. Spaandonck; 10c L. Theune. GAPINGE Feestavond jeugdclubs De hervormde jeugdclubs van Vrou- wenpolder-Gapinge hielden onder lei ding van ds. J. de Boer hun jaarlijk se feestavond die zeer goed geslaagd is. De avond werd gevuld met voor drachten, toneelstukjes, afgewisseld met muziek. Voorts 'was er een ver loting in Amerikaanse verkoop. Collectes De collecte ZonnevanckZonneglo ren-bracht te Gapinge 23,30 op. Eerste deel rioleringsplan wordt uitgevoerd Het ziet er naar nit, dat Krabbendij- ke op vrij korte termijn uit de im passe rond de woningnood zal gera ken. De gemeenteraad, die dinsdag avond onder voorzitterschap van burgemeester L. Cnossen in openba re zitting bijeenkwam, heelt enkele voorstellen aangenomen betreffende het bonwen van in totaal 28 Uit het aan de gemeente toegewezen bouwvolume zullen twee woningwet woningen met kantoorruimte worden gebouwd aan de Westweg. De pan den zijn bestemd voor het in Krab- bendijke gestationeerde oersoneel van de rijkspolitie. Het rijk zal wor den verzocht een jaarlijkse bijdrage te verlenen in het exploitatietekort. Een ander voorstel omvatte de bouw van 6 woningwetwoningen aan de Morlodestraat ln het verlengde van de Julianastraat. Deze bouw is mo gelijk. omdat Krabbendijke dit jaar volume is toegewezen voor 8 woning wetwoningen. Het voorstel van B. en W. om de N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten te Assen te ga randeren dat de door haar te bouwen 20 woningen in het bouwplan Cen trum te Krabbendijke, die bij voltooi ing nog niet aan bouwspaarders zijn overgedragen, door de gemeente of ein derde zullen worden overgeno men, werd goedgekeurd. De complexen zullen zo aantrekke lijk mogelijk worden gemaakt en elk uit vier woningen bestaan. Ter sti mulering van het eigen voningbezit en ter vermindering van de heersen de woningnood er zijn meer dan vijftig woningzoekenden in Krabben dijke wordt de bouw van de 20 woningen zeer belangrijk geacht. De gemiddelde totale stichtingskosten per woning zullen f 12.500f 13.000 bedragen. In deze stichtingskosten zijn de bouw- en grondkosten begre pen, terwijl de i.ftrek voor rijkspre mie en toeslag hierin verrekend Is. Na een aanbetaling van f 2000.zal 'n bouwspaarder een hypotheek kun nen worden verstrekt van rond f 11.000, zodat hij uiteindelijk per week aan rente en aflossing f 14.30 moet betalen. De heer M. Weststrate (vr. lijst) vroeg zich af of er toch wel ge noeg animo ia voor dergelijke wo ningen. Evenals de heer J. C. En gelse (o.h.) pleitte hij voor de bouw van slechts tien woningen. De raadsvoorzitter deelde daarop mede, dat de twintig woningen hard nodig zijn en zeer zeker een goede bestemming zullen krijgen. Ook al zouden niet alle woningen verkocht worden, dan nog kan de gemeente de woningen gezien de huurprijs ongetwijfeld verhuren. Na nog enig heen en weer gepraat verenigde ae raad zich met het voorstel van B. en W. ARNEMUIDEN Raad vergadert De gemeenteraad van Arnemuiden komt donderdagmiddag om kwart over drie in het gemeentehuis in ver gadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer een voorstel van B. en W. om een subjectieve verhoging op de algemene uitkering van het ge meentefonds aan te vragen. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: -,E. Wondergem—Hakkenbrak, z.; P. Davidse—Vader, z.; H Filius— Corthals, d.; J. Wisse—Mal j aars, d.; M. W. van Baast—Heesbeen, d.; D. Syarana- mualCoppejans, z.; C. P. A. Merk— Daane, d.; M. C. Gunst—Joosse, d.; W. Steenaard—Hardon, d.; G. I. Louwerse— Smits, d. Ondertrouwd: C. Hulszoon, 3 Jaar en J. den Hollander, 25 jaar. Overleden: P. Lauret, 65 Jaar, e. van W. J. Guiran; P. Simpelaar. 34 jaar; L. Kerkhove, 77 Jaar, e. van P. Spruit; K. Passenler, 71 Jaar. e. van P. Coppoolse; M. Coppoolse, 79 Jaar; M. Ch. Worm, 71 jaar, wed- van H. N. Heins. Officiële publikatie VLISSINGEN. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Het spreekuur van de burgemeester op heden, 22 april, gaat niet door. VLISSINGEN. HINDERWET. B. en W. van Vlissingen, gelet op art. 12 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 14 april 1959 aan Shell Nederland N.V. te 's-Gra- venhage op de daarbij gestelde voor waarden vergunning is verleend tot het oprichten, ln werking brengen en ln werking houden van een vulstatlon door plaatsing van tanks met een inhoud van 12.000, 6000, 6000 en 500 liter voor opslag, van respectievelijk benzine, superbenzine. dieselolie en gemengde smering met 5 bijbehorende aftappompen, op en ln de percelen, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie K no. 21 en 22 ged., plaatselijk bekend Prins Hendrikweg, hoek Oost-Souburgseweg. Vlissingen, 22 april 1959. Been gebroken bij val van fiets Op de hoek Ganzepoortstraat-Lange Vorststraat te Goes kwam dinsdag middag omstreeks hall één de wiel- rijdster mevrouw B. in botsing met een andere wielrijder. Mevrouw B. kwam te vallen en brak daarbij een been. Examen Voor het einddiploma van de Rijks Middelbare Landbouwschool slaag den dezer dagen: F. Buyze (Axel); K. Dieleman (Hoek); F. v. Cadsand (Sluiskil); IC. Dekker en J. Verpoor- te (beiden Zaamslag) en C. de Jonge (Terneuzen). De raad ging voorts akkoord met een voorstel om de riolering van de Oostweg tot aan de Dorpsstraat te verbeteren. Deze riolering functio neert momenteel bijzonder slecht met de aanleg van 275 meter hoofd riool zijn niet alleen de bewoners aan de Oostweg gebaat, maar ook die van de Wilhelminastraat, de Doel- straat en de Julianastraat. De voor dit plan opgemaakte kostenraming geeft een totaalbedrag aan van f 64.000, waarvoor een vaste lening zal worden aangegaan met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten. In het bedrag <s begrepen de aanleg van het hoofdriool met regen waterkolken en 40 huisaansluitingen, alsmede de aanleg van klinkerbestra- t:ng in plaats van de thans aanwezi ge keien met teerlaagverharding. De voorzitter deelde voorts nog mede, dat deze riolering een onderdeel is van een groot rioleringsplan, dat het gehele oostelijke deel van het dorp omvat. In de toekomst zullen ook an dere delen van het dorp aan de beurt komen en zal men tevens een riool waterzuiveringsinstallatie dienen te bouwen. Ter vervanging van de bestaande nissehut, zal een nieuwe werkplaats voor de dienst gemeentewerken wor den gebouwd. De kosten bedragen rond f 5900. De bebouwingsvoor schriften behorende bij het uitbrei dingsplan in onderdelen werden ge deeltelijk herzien. B. en W. werden gemachtigd tot aankoop van twee perceeltjes grond aan de Wilhelmina straat van de heer M. Weststrate voor f 5520. Aan de heer Weststrate zal voor de prijs van f 10.per vier kante meter 417 m2 grond worden verkocht, gelegen in het verlengde van zijn bedrijfsgebouwen. Aan de minister zal worden verzocht het basisbedrag per inwoner thans f 19.07 te verhogen, in verband met de zware financiële lasten van de gemeente. Enkele voorstellen betref fende begrotingswijzigingen werden zonder discussie aanvaard. Besloten werd tot uitvoering van het twee de deel van het plan ter verbetering van de straatverlichting. Dit omvat: het plaatsen van 13 masten aan de Dorpsstraat en Oostweg tot aan de Doelstraat, het plaatsen van 3 mas ten in de Irenestraat, het plaatsen van 5 masten aan de Stationsweg van de Wilhelminastraat af tot aan de Doelstraat. De totale kosten be dragen ruim f 8000. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming ging de raad voorts akkoord met het door Gedeputeerde Staten van Zeeland opgestelde ontwerp-be- sluit tot herziening van de wethou derssalarissen. Voor Krabbendijke bedraagt deze vergoeding thans f 990 per jaar. Op een vraag van de heer J. Malle- kote (c.h.) verklaarde de voorzitter, dat de plannen voor de bouw van een bejaardencentrum in Krabbendijke door de verschillende kerken in Ril land, Krabbendijke en Waarde thans in het stadium van voorbereiding zijn. Hij zeide hierover wellicht bin nenkort meer inlichtingen te kun nen geven. De heer -I. Zandijk (s.g. p.) informeerde naar de in het uit breidingsplan geprojecteerde parkeer plaats. De aanleg hiervan zal nog wel geruime ï;jd op zich laten wach ten, zo werd medegedeeld. Ring Walcheren van geref. vrouwenverenigingen bijeen Dinsdagavond sprak de heer J. A. van Bennekom, directeur van de Christelijke Kweekschool te Middel burg, voor een aandachtig gehoor over „Vrouw van nu en straks" tij dens een bijeenkomst van de ring Walcheren van de geref. wouwen- verenigingen in de Bogardzanl te Middelburg. De heer Van Bennekom, die op boei ende en geestige wijze dit onderwerp behandelde, brak hierbij vooral een lans voor de meisjes. „Elk meisje", zo betoogde hij. „heeft recht op een zelfde opvoeding als de jongen". Wanneer een meisje een helder ver stand heeft, moet men ze verder la ten studeren, omdat dit in haar ia- ter leven van groot belang kan we zen. En het meisje van nu is de vrouw van straks. Hierbij ging spreker nader in op de mogelijkheden voor een meisje als onderwijzeres. Tevens was hij van mening dat de jongens in het gezin vaak op een voetstuk worden ge plaatst, waardoor het meisje soms een minderwaardigheidsidee krijgt opgedrukt. De jongens worden vaak een beetje verwend, terwijl de meis jes alle werkjes, zoals afwassen, schoenenpoetsen en dergelijke moeten opknaopen. Hierbij wees de heer Van Bennekom op de gelijkheid die er moet wezen tussen de jongens en de meisjes. Hiervóór had hij in het kort de do- sitie van de vrouw in het verleden behandeld. Toen werd zij beurtelings verguisd of hemelhoog vereerd, het geen hij toelichtte aan de hand van verschillende uitspraken van bekende wijsgeren, dichters, kerkvaders en schrijvers. Tevens behandelde de heer Van Bennekom het gezinsleven, waarin de vrouw zulk een belang rijke taak vervult. De afdeling Koudekerke luisterde deze bijeenkomst op door een zang- bijdrage. De vergadering stond on der leiding van de kringspresidente, mevr. C. van de Putte uit Souburg. Onteigenin?sgedme host Arnemuiden 12.636 Raad vergadert donderdag B. en W. van Arnemuiden hebben de gemeenteraad voor donderdagavond 8 uur bijeengeroepen. In hun voor stel delen zij de raad mee, dat inge komen zijn de vonnissen van de pachtkamer, waarbij schadevergoe ding voor de pachters in het uitbrei dingsplan is vastgesteld, te weten voor weduwe M. Vader-Scheele f 7431 en voor de heer J. Maljers f 7238. Aan laatstgenoemde moet bovendien een bedrag van f 320 worden be taald voor het aanbrengen van een erfafscheiding. Tenslotte is de ge meente veroordeeld -in de kosten van het geding, te weten voor elk f 200. De vergoeding, die de commissie voor de onteigeningsvergoedingen had betaald, bedroeg respectievelijk f 975 en f 177S. Dit betekent derhal ve een strop voor de gemeente van f 12.636. Mr. A. J. van der Weel, de advocaat der gemeente, Leeft gead viseerd om in de uitspraak te be rusten. Voorts wordt voorgesteld om over te gaan tot het aangaan van een geldlening van f 13.000 voor de con solidatie van vlottende schuld en een lening van f 80.000 voor de finan ciering van de grondkosten en de in richting van de in aanbouw zijnde openbare lagere school. ROTTERDAMSE VEEMARKT. Aanvoer in totaal 4630 Weektotaal 6836 Vette koelen en ossen 360: gebrul ksvee 1509; vette kalveren 300; graskalveren 267; nuchtere kalveren 1856; varkens 20: biggen 10: paarden 62. veulens 1: scha pen en lammeren 172: weide/zuiglamme- ren 71; bokken of geiten 52 Prijzen in cents per kg. le kv? 2e kw 3e kw. Vette koeien 320—355 309—318 289—294 Vette kalveren 289—300 260—289—229—260 Slachtpaarden 265 235 210 Prijs ln guldens per stuk. le 2e Se Graskalveren Nuchtere kalveren Schapen Lammeren Kalfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken 120 90 70 125 90 65 1340 1100 1000 1340 1100 1000 980 800 700 1000 850 650 690 560 425 Vette koeien aanvoer gewoon handel re delijk. prijzen als gisteren: Vette kalve ren aanvoer iets minder, handel vlot. ruim prijshoudend; graskalveren aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen stabiel; nuchtere kalveren aanvoer even kleiner, handel goed, hoger ln prijs: slachtpaar den aanvoer Iets ko ter handel levendig, wat stijver in prijs: schapen en lamme ren aanvoer even meer. handel kalm, prijzen als vorige week: kalfkoeien en melkkoeien aanvoer iets minder, handel goed, vooral met lager in prijs: vare koelen aanvoer tamelijk. handel willig, ruim prijshoudend; Vaarzen en pinken aanvoer kleiner, handel kalm, prijzen on veranderd. VISMIJN VEERE 1571 kg exportgarnalen 1,66—1.88. 226 kg schar 23—34 110 kg bot 16. 4 kg schol 25 96 kg tong 1,68—2,45- 125 kg rog 28--48 50 kg ongesorteerde vis 21—85 54 kg wij ting 19—33 46 kg kabeljauw 45—56. 253 kg doorgedraaide tos. VEILING KRABBENDIJKE 21 april. Golden Delicoius H 80-85 73. 75- 80 78, 70-75 76, 65-70 65 Jonathan H 75-80 50, 70-75 51, 65-70 4546 Bramley's Seed ling. keuken 6, fabriek 6. Saint Remy. keuken 6- E IERNOTERING GOES Bericht van handelaren: kippeëleren Vfi cent, eendeëieren 7 cent ganzeëieren 20 cent. VEILING ZUTD-HOLL. EILANDEN. 20 april Aardappelen 9—16, andijvie 16— 36. bloemkool S2—75. spinazie I 14—24, ld II 10—14, sla 1 7-00—10-30. idem II 5 20-7.90, Idem C 5.00. stoofsla 11—20, radijs 8—18. rabarber 21—24, prei 10—11, selderij 6—7, peterselie 2—5, uien 5—7, bospeen I 36—48. VEILING KAPELLE 21 april. Golden Delicious H 80-85 68—78, H 75-80 70—77, H 70-75 68—76, H 65-70 57— 72, H 60-65 50-56, H 37-42, keuken 36—60. fabriek 36—45. Jonathan H 75-80 51—52, H 70-75 46—51. H 65-70 43—48, H 60-65 37— 39, n 30, keuken 29—36, fabriek 19—29. Goudreinette H 85-90 81, H 75-80 32, H 65- 75 30—31, keuken 27-33, fabriek 20-23. Winston H 65-70 53, H 70-75 58, H 60-65 48. H 55-60 39, fabriek 32, keuken 43. Lomb- Calville, keuken 35. fabriek 25—26. Appe. len rotvlek 6—21. Saint Remy H 75-85 12, H 65-75 10—11, keuken 6—10, fabriek d.- 7»,a- Kleipeer H 50-60 12, H II 7. Aard beien per stuk I 1223. II 9)2. Aardappelen I 12—13. n II. Groenten Kropsla I 7—8V2. n 6- Spinazie 23 Radijs 13. Rabarber I 10—15, II 9- Witlof A U 15. Bloemkool A I 36, A n 25—33. Uien 15. Andijvie 24. Breekpeen 3^2iVi. Prei 10. VEILING V.V.Z.B. GOES 21 april. Export- en ïtidustrlevelllng. Jo nathan H 80-85 48—50. H 75-80 46—53, H 70-75 50-51, H 65-70 46—49. H 60-65 41—42, H XI 31—34. Golden Delicious H 80-85 75— 79, H 75-80 78—81, H 70-75 72—77, H 65-70 66—71, H 60-65 52—56. H IT 38—41. Goud reinette H 85-95 36—37. H 75-85 35—37. H 65-75 30—33, H II 23—28. keuken 26—34, fabriek 23—24- Winston H 65-75 56—62, H 55-65 48. Saint Remy H 75-35 10. H 65-75 9—11, H II 6—9- Diverse appelen, kroet en val 7—13. Op monster: Bramley Seedling H 80-90 48, H 70-80 40- Jonathan H 75-80 48—49, H 70-75 49. H 65-70 46. H 60-65 41. Gewone velling Jonathan, keuken 33— 37. fabriek 2332 Golden Delicious, keu ken 54—58, fabriek 2535- Gieser Wilde man H 50-60 25, H II 14. BEURSBERICHT MARKT GOES 21 APRIL 1959. Aardappelen. Klei-aardappelen noteer den: Bintje, 35 mm opw binnenlandse sortering f 20,00—f 21.50 Bintje, 35 mm opw-, exportsortering f 20,00—f 21.50. Meerlander, 35 mm opw., binnenlandse sortering f 14,00—f 15.00. Furore. S3 mm opw., binnenlandse sortering f 15,00- Prijzen per 100 kg, geleverd aan de 6or- teerinrichting, sorteerkosten voor reke ning vaon ning van koper. Er bestond geen vraag naar Alpha en Furore voor export De prijs van voederaardappelen bedroeg 2,50—f 2.75 per 100 Kg- Uien. De ulenprijs bedroeg f 5.00 per 100 kg. afgestaan produkt Vlas. Voor goede kwaliteit gerepeld vlas werd 31—25 cent per kg betaald, terwijl voor afwijkende kwaliteit 12—21 cent per kg kon worden genoteerd Goede kwali teit ongerepeld vlas deed 20—21 cent per kg, afwijkende kwaliteit 12—20 cent. Eieren. De prijs* van eieren bedroeg f 1,38 per kg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 15