Amerikaan Christian Herter staat bekend als een internationalist Ons land heeft 56 honderdjarigen en ouderen GEBOREN IN PARIJS EN VAAK AMBTSHALVE NAAR EUROPA TERUGGEKEERD OPTREDEN VICTOR SYLVESTER IN BLOKKER NOG NIET ZEKER EERSTE GESLAAGDE LANCERING VAN P0LARIS-RAKET DINSDAG 21 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STAATSMAN MET GROTE POPULARITEIT (Van een onzer redacteuren) Een ware internationalist. Dat is de bijzonderheid die men in de Verenigde Staten steevast vermeldt wanneer het gesprek gaat over Christian Archibald Herter die zaterdag tot minister van buitenlandse zaken werd benoemd, Herter, die sinds februari 1957 „tweede man was op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, draagt deze eretitel terecht. Dat hij in Parijs werd geboren (op 2 maart 1895) kan men niet tot zijn persoonlijke verdiensten rekenen. Maar wel was de omstandigheid dat hij tot zijn ne gende jaar in Parijs schoolging van groot gewicht voor zijn verdere wijde ontplooiing. Toen zijn ouders, portretschilderes en maker van muurschilderingen, na hun studieperiode uit Parijs naar de Verenigde Staten terugkeerden, bleek hoezeer de jonge Chris tian, die behalve Engels ook vlot Frans en Duits sprak, een voorsprong had behaald op zijn leeftijd genoten. Vooral die talenkennis kwam hem van pas toen hij door een vriend overreed de studie in architecteuur had verwisseld voor een baan bij het ministerie van buitenlandse zaken in Washington. Zijn grote gaven werden daar al spoedig opgemerkt en op 21-jarige leeftijd fungeerde hij reeds als plaatsvervangend ambassadeur in Brussel. Kritiek op Versailles Later was hij attaché aan de Amerikaanse ambas sade te Berlijn, waar hij een rol speelde bij de op verzoek van president Woodrow Wilson ondernomen, maar ver geefs gebleven, pogingen een „vre de zonder overwinning" tot stand te brengen. Evenals John Foster Dulles deelde hij Woodrow Wil sons denkbeelden over een recht vaardige vrede bij de beraadsla gingen die aan het door al deze Amerikanen sterk veroordeelde Verdrag van Versailles vooraf gingen. Nadat het Congres had geweigerd Amerika te doen toe treden tot de Volkenbond, gaf Herter er de voorkeur aan over te stappen naar het ministerie van handel, dat in die dagen onder lei ding stond van Herbert Hoover. Hoover had voor de „interna tionalist" al spoedig een pas sende opdracht: hij moest deel uitmaken van een commissie die steunverlening aan honge rend Europa moest organise ren. De reis die onder meer naar de oevers van de Wolga leidde, waar de bomen door hongerigen van de schors waren ontdaan en waar de dorpen deernis wekkende tonelen van dood en ziekte vertoonden, heeft diepe indruk op Herter gemaakt. Hij kon als telg uit een der vooraanstaande families van Boston niet akkoord gaan met de minder hoog staande politieke methodes die tijdens het presi dentschap van Harding opgeld deden. Men leerde hem vervolgens kennen als journalist: hij leidde een tijdlang het tijdschrift „The Independent" en werd later mederedacteur van „The Sportsman". En in 1928 benoemde de universiteit van Harvard hem tot docent voor internationale vraagstukken, een ge bied waarop hij inmiddels een uitblinker geworden was. De kunstenaarszoon, van wie menigeen ver wachtte dat hij een bohémien zou zijn, ontpopte zich als een zeer serieuze politicus. Afgevaardigde en gouverneur Herter kreeg de gelegenheid zich in politiek op zicht verder te ontwikkelen door zijn verkiezing tot afgevaardigde in het parlement van Massa chusetts, waar hij van 1931 tot 1943 een zetel bezette. Van 1943 tot 1953 was hij lid van het Congres in Washington. In de herfst van 1952 werd hij gekozen tot gouverneur van de staat Massachusetts. Aan zijn bureau in het Bostonse regeringsgebouw, dat indertijd door zijn vader van muurschilderingen was voorzien, heeft hij in dat ambt tal van constructieve maatregelen uit gewerkt, vooral op het gebied van de wegenaan leg en de verzekering van bejaarden en werkne mers en tegen werkloosheid. Zijn populariteit nam steeds toe, en in 1954 toen de verkiezings resultaten voor de Republikeinen terugliepen in vergelijking met die van Eisenhowers presiden tiële zegejaar 1952 veroverde hij juist méér stemmen. De internationale problemen hadden hem intussen niet onverschillig gelaten. Vooral als lid van het Huis van Afgevaardigden legde hij zich op „buiten land" toe. Aan het hoofd van een grote delegatie uit het Congres maakte hij in 1947 een reis door Europa. Het rapport van die de legatie heeft in belangrijke mate ertoe bijgedragen dat het Mars hallplan werd aangenomen. Tij dens Dulles' eerste behandeling voor kanker in 1956 werd veel kri tiek geoefend op diens plaatsver vanger Herbert Hoover jr., wie het aan tact in de omgang met Congres en pers ontbrak. Het was daarna dat (in februari 1957) Christian Herter deze post mocht overnemen. Hij nam daarmee een veelomvattende taak op zich. Hij moest er voor zorgen dat de besluiten die Eisenhower en Dul les aan de top namen, werden uit gevoerd en hij moest ideeën die van „onderop" kwamen, naar bo ven doorgeven. Bovendien behoor de het tot zijn werk Dulles' bui tenlandse beleid te „verkopen" aan commissies uit het Congres en de pers en individueel aan invloedrijke politici en be roemde „columnists". Herter is getrouwd met Caro line Pratt uit Brooklyn, een der „erfgenamen van Standard Oil", het echtpaar heeft drie zoons, een dochter en meer dan tien kleinkinderen. Zijn lief hebberijen: vissen, jagen en voor boer spelen op zijn eigen „farm". De dokters zeggen dat een gewrichts ontsteking, die hem noodzaakt aluminium krukken te gebruiken, geen belemmering is voor zijn werk op het ministerie van buitenlandse zaken. Hij geniet achting zowel bij de Democraten als bij de Repu blikeinen en heeft in Europa een goede reputatie, juist omdat hij een „internationalist" is. Margot Fonteyn beschuldigd Komplot om revolutie in Panama te ontketenen De officier van justitie In Panama City, Francisco Alvardo, heeft gis teravond medegedeeld dat ook aan Margot Fonteyn, Engeland» ballet danseres no. 1 en echtgenote van de voormalige Panamese ambassadeur in Londen, Roberto Arias, wordt ten laste gelegd dat zij betrokken is bij een beweerd komplot een revolutie in Panama te ontketenen. Alvardo wenste zich niet verder uit te laten. Eerder op de dag was tegen Arias een arrestatiebevel uitgevaardigd. Hij werd beschuldigd van deelne ming aan een opstandige beweging. Bergen op Zoom krijgt Markiezenhof geheel Op 15 november 1957 is de officiële overdracht aan de gemeente Ber gen op Zoom geschied van een deel van het „Markiezenhof" dat ruim 100 jaar in gebruik is geweest bij het departement van oorlog. Op een ver zoek van de-zijde van het gemeente bestuur om ook het overige deel van het Markiezenhof te willen vrijge ven werd aanvankelijk medegedeeld dat dit gedeelte nog niet kon wor den ontruimd, doch thans heeft het gemeentebestuur een schrijven ont vangen, waarin wordt medegedeeld dat geen bezwaar mee bestaat tegen de volledige overdracht. De datum van feitelijke teruggave wordt geacht 1 januari 1959 te zijn. In de op vrijdag 24 april te houden vergadering van de Bergen op Zoom- se gemeenteraad, zal deze overne ming met een besluit worden be krachtigd. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur zo spoe dig mogelijk een bestemming te ge ven aan de vrijkomende ruimten die geen onderdeel vormen van het his torische deel van dit monumentale gebouw. Onder andere ligt het in de bedoeling hierin een sociëteit voor bejaarden te vestigen. Verkeersbrigadierije in /iimsterdam aangereden Een Amsterdams verkeersbrigadier- tje, een meisje, is maandagmorgen in de Haarlemmermeerstraat door 'n personenauto aangereden. Zij is naar een ziekenhuis overge bracht. Tezamen met een ander meisje stak zij de straat over toen de personenauto langzaam rijdend naderde en ook stopte voor hen, doch als gevolg van een defecte rem doorschoot. De politie heeft de wa gen voor een nader onderzoek in be slag genomen. Amerikaan in hoog ambt van Anglicaanse Kerk De 50-jarige Amerikaanse Angli caanse bisschop S. F. Bayne uit Olympia, Washington, is benoemd tot uitvoerend dienaar van de Angli caanse gemeenschap, die veertig mil joen Anglicanen over de gehele we reld omvat. Dit is een nieuwe en machtige functie in de Anglicaanse kerk en vermoedelijk bedoeld om de internationale banden van de kerk te verstevigen. Bisschop Bayne is hiermee op de aartsbisschop van Canterbury na de belangrijkste figuur in de Anglicaan se kerk geworden. Deze laatste heeft de Amerikaan tot deze post geroepen. De bisschop zal zijn nieuwe functie per 1 januari aanvaarden en zijn bu reau te Londen vestigen. De sleutel organen Adviesraad voor Missionaire Strategie en Raad voor de Lambeth- conferentie vallen voortaan onder z'n leiding. Deze fotocombinatie geeft twee beelden van het gevangenis- oproer te Deer Lodge in de Amerikaanse staat Montana, Op de bovenste foto ziet men Walter Jones middende socioloog van de gevangenis, in gesprek met de gevangenis-geestelijke Gerald Lynam na een bezoek dat hij aan de oproerlingen had gebracht. Jones trad tijdens de opstand als bemiddelaar op. Leden van de politie en cipiers staan hier met de wapenen in de hand bij een ingang van de staatsgevangenis. Tijdens het oproer werd Ted Rothe, een lid van het gevangenispersoneel, door een gevangene doodgeschoten. De oproerlingen hielden achttien leden van het personeel gevangen. Later hébben mi litairen met een bazooka een gat in de muur van net door de rebellen verdedigde cellenblok geschoten, de gijzelaars bevrijd en het oproer onderdrukt. VANDAAG KORT GEDING Ben Essing weert zich TIi lil waarmee wc tegen loonkunstenaarsbond 1 S"dteerBn; In een kort geding dat vandaag voor de president van de Amsterdamse rechtbank zal dienen, zal de heer Ben Essing, organisator van muzikale manifestaties in de veilinghal te Blokker, eisen dat de Nederlandse Toonkunstenaarsbond zijn actie tegen het Blokker-festival zal staken. Aanleiding tot dit rechtsgeding is jongste optreden van de N.T.B., waarmee wordt - bekende Engelse Sylvester op 7 mei in_ Blokker zal waarmee wordt verhinderd, dat het u„i TT. else or^est van victor Wereldreis van president Soekamo begint 23 april President Soekarno zal op 23 april zijn wereldreis aanvangen naar Oost en West-Europa, Latijns Amerika, de Verenigde Staten en Azië, aldus werd maandag te Djakarta officieel bekendgemaakt. Onder meer zullen worden bezocht Turkije, Polen, Zweden. Denemarken, Vaticaanstad, Brazilië, Argentinië, Mexico, Japan en Noord-Vietnam, Zuid-Rusland en Californië. In zijn gevolg reizen onder andere mede de minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrlo, de minister van staat voor oud-strijdersaangele genheden, Chalrul Saleh en verte genwoordigers van de strijdkrachten en van de politie. Gedurende deze reis, die twee maan den zal duren, zal de voorzitter van het Indonesische parlement, mr. Sar- tono, optreden als waarnemend pre sident. De nieuwe Amerikaanse ambassade in Den Haag nadert zijn voltooiing. Een exterieuropname. Nederlander lid van permanent comité Tijdens de dezer dagen in Londen ge houden jaarvergadering van de inter nationale kamer van scheepvaart werd als enige Nederlander tot lid van liet permanente comité gekozen ir. L. P. Ruys te Mijnsherenland, di recteur van de koninklijke Rotter- damsche Lloyd. De overige vijf leden van dit comité, dat ongeveer te vergelijken is met een dagelijks bestuur, zijn thans een Engelsman, een Amerikaan, een Fransman, een Noor en een Indiër. Amerikaanse officieren voor wapenlevering in Indonesië Drie hoge officieren van het Ameri kaanse leger zijn in Indonesië aan gekomen om zich te oriënteren over de door Indonesië aan de Verenigde Staten verzochte wapenaankopen en om zich op de hoogte te stellen van de toestand van de Indonesische weermacht, aldus meldde „Antara". (Van een onzer redacteuren) Het leeftijdsrecord in Nederland staat nog altijd op naam van Geert Adriaansz Boomgaard, die in 1899 In Groningen overleed, op een leeftijd van 110 jaar en vier maanden. Maar zijn record wordt thans dicht bena derd door de inmiddels beroemde Chrissemeuje (Christine Karnebeeks- Baks, buurtschap Holterhoek te Eibergen), die dit jaar op 2 oktober de 110 jaar kan bereiken, en derhalve in februari 1960 „recordhouder" Boomgaard kan overvleugelen. Chrissemeuje staat thans met haar 109 jaren op eenzame hoogte, daar de laatste maanden van 1958 en in begin 1959 in totaal drie haast niet minder beroemde alleroudsten zijn overleden: Opa Kip uit Dreischor (ruim 107 jaar), mevrouw De CalonneMeister in Den Haag (ruim 109 jaar) en Neel- tje van Velsen te Dordrecht (ruim 108 jaar). Nederland heeft vandaag 65 hon derdjarigen en ouderen, te weten 33 vrouwen en 23 mannen. In 1830 waren er in ons land 18 honderd jarigen; in 1840 waren het er 17; in 1860 slechts 3; in 1900 weer 10. Na 1930 is het aantal regelmatig gaan stijgen met een top van 28 in 1941, waarna echter vanwege de oorlogsom standigheden de levenskansen vooral voor de alleroudsten zo slecht werden, dat het aantal in 1945 nog maar 8 was. In 1956 werd weer een top bereikt met 64 honderdjarigen en ouderen. Sedert 1900 zijn in de provincie Noord-Hol land 115 mannen en vrouwen de grens van honderd gepasseerd. De belangstelling voor honderdjarigen is altijd grootberichtgeving over hen in de kranten behoort ongetwij feld tot het meest gelezene. Maar ook de wetenschap is grote belangstelling gaan tonen. Niet alleen medisch en sociaal, maar ook statistisch. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek te Den Haag is thans met de re gistratie van de alleroudsten zover, dat kortgeleden min of meer officieel een publikatie over de honderdjarigen, gedocumenteerd met tabellen, in de geijkte maandoverzichten is opgeno men. Gegevens over de leeftijd van de be volking worden o.a. door het C.B.S. verzameld ter gelegenheid van de pe riodieke volkstelling. Met name wat betreft de leeftijden der oudste aan wezige inwoners, zijn echter in vroe gere jaren nogal eens vergissingen geslopen, hetgeen vooral het gevolg was van het feit dat een deel der noogst bejaarden hun leeftijd niet of niet meer precies kende en de moge lijkheid om de verkregen gegevens op een of andere wijze te controleren niet aanwezig was. In Nederland met zijn vooral in de la tere jaren steeds verder geperfectio neerde bevolkingsadministratie ligt een zodanige controle binnen het be reik en wordt in de praktijk dan ook reeds gedurende vele jaren toegepast. Voorheen geschiedde dit door middel van de sterftelkaarten, welke in ge val van overlijden door de gemeente besturen werden ingezonden en waar op de aan de hand van officiële be scheiden nauwkeurig vastgestelde leeftijd van de overledene was ver meld; van 1941 af is zulks mogelijk aan de hand van de met het geboorte register geverifieerde persoonskaart van de overledene, welke door het be stuur der laatste woongemeente aan het C.B.S. wordt toegezonden. Bovendien wordt sedert de in 1947 gehouden volkstelling een docu mentatie bijgehouden van alle door middel van de pers of anderzins verspreide berichten omtrent het bereiken van de 100-jarige leeftijd, het overlijden van 100-jarigen enz. Deze wijze van werken is uniek. Het is een verdienste van het C.B. S., dat de bevolkingsdeskundigen daar wel zeer nadrukkelijk hebben afgerekend met de „Methusalem"- sprookjes van leeftijden die gaan in de richting van 125 jaar. Amerikanen trachten gat door aardkorst te boren Volgende maand vertrekt een aantal schepen naar een plaats ten noorden van Porto-Rico, waar Amerikaanse geleerden zullen trachten een gat door de aardkorst te boren met het doel meer te weten te komen over deze korst en wat daaronder ligt. Dit meldt de „New York Times". Het blad noemt de expeditie „een der meest spectaculaire wetenschappe lijke plannen van deze generatie". Eerst zal men volgens het blad door een laag van 800 meter bezonken ge steente moeten boren. De monsters die men uit deze laag krijgt, zullen mogelijk aanwijzingen over tiet ver loop van de evolutie geven. spelen, aldus de heer Essing op gisteren te Amsterdam getiouden persconferentie. De N.T.B. heeft er namelijk bij zijn Engelse zusterorga nisatie, de British Musicians Union (B.M.U.), op aangedrongen de reeds aan Sylvester verleende toestemming om in Blokker te spelen, in te trek ken. De B.M.U. heeft dit verzoek ingewil ligd, hoewel er reeds een contract voor het optreden van Sylvester was gesloten. Ook het optreden van de Engelse band van Chris Barber in Nederland en de concerten van het Dutch Swing College in Engeland, die eveneens van 7 tot en met 11 mei zouden worden gegeven, zijn aan een zijden draadje komen te hangen. In Engeland worden de werkvergun ningen afgegeven door het ministry of labour op advies van de B.M.U., die in Engeland een machtige posi tie inneemt. In Nederland worden de werkvergunningen verstrekt door het Rijksarbeidsbureau, dat zich niet laat adviseren door de N.T.B. De N.T.B. had in een telegram aan het Rijksarbeidsbureau zijn afkeu ring uitgesproken over de weigering van dit bureau om inlichtingen te verstrekken over het optreden van Chris Barber, Victor Sylvester en het Dutch Swing College. Naar de heer Essing meedeelde, zou den de jongste activiteiten van de N.T.B. moeten worden toegeschreven aan het feit dat deze bond meent te weinig zeggenschap te hebben bij het verstrekken van werkvergunningen musici in Neder- Zoals reeds gemeld hebben de ka tholieke bond van musici en ar tiesten en de bond van christelijke kunstenaars zich tegen het beleid van de N.T.B. uitgesproken en hun Engelse collega's (de B.M.U.) alsnog verzocht hun medewerking te verlenen. De Amerikaanse marine is er maan dagochtend voor de eerste maal in geslaagd een „polaris"-raket die vanaf onderzeeboten zal worden af gevuurd succesvol te lanceren. Aan deze geslaagde lancering waren vijf mislukte pogingen voorafgegaan De Amerikaanse marineleiding heeft meegedeeld dat de voornaamste doe len van de proef waren: de scheiding der twee raketgedeelten, de reactie van de „polaris" op de besturing van af de grond en het vermogen der op vaste brandstof werkende motoren. Hieraan werd toegevoegd dat uit de voorlopige gegevens is gebleken, dat alle voornaamste doelen werden ver wezenlijkt. Verwacht wordt, dat de gelanceerde „polaris" ongeveer elf honderd kilometer zal afleggen. Er worden thans zes Amerikaanse onderzeeboten gebouwd, van waaraf de „polaris" kan worden afgevuurd. Met de bouw van twee andere, over eenkomstige onderzeeërs wordt in juli begonnen. Elk dezer duikboten zal met zestien „polaris"raketten i rorden uitgerust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7