PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINETSFORMATIE IS WEER IN EEN KRITIEK STADIUM Nog geen kandidaten voor landbouw en volkshuisvesting Sir Winston Churchill terug in de politiek Kreekrakplan„ZEBRA" voor Brabant en Zeeland WEST-DUITSLAND ZAL GEEN RAKETKOPPEN VERVAARDIGEN 202e jaargang - no. 93 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: Q. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 21 april 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 8546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. fi, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2426, adm. tel. 2094. Een plantje „ergens op Sumatra": een soldaat van de tegenregering po seert met drie gevangenen van de Centrale regering te Djakarta. Er komt vrij weinig nieuws uit Indone- maar de strijd woedt er nog teur laten weten, dat zij de hun ge geven portefeuilles van defensie, bin nenlandse zaken alsmede verkeer en waterstaat, niet meer uit handen wil len geven. Prof. De Quay staat das nu voor de keus een kabinet te formeren zonder C.H.U.-figuren of zijn opdracht terng te geven. In het eerste geval zon hij weer uit andere partijen kandidaten (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformatie is weer in een kritiek stadium gekomen. De door de formateur aangezochte C.H.U.-kandidaten voor de de partementen van volkshuisvesting en landbouw hebben bedankt. Deze kandidaten waren voor landbouw zeer waarschijnlijk de demissionaire minister van defensie, ir. C. Staf, en voor volks huisvesting, de Rotterdammer mr. A. C. W. Beerman. Minister Staf wilde beslist niet meer deel uitmaken van een kabinet, ter wijl de heer Beerman er niets voor voelde belast te worden met het departement van volkshuisvesting, dat ook als „zwaar" be kend staat. De formateur, prof. De Quay, heeft daarop maandag de voorzit ter en de vice-voorzitter van de C.H.U., respectievelijk de heren mr. H. K. J. Beernink en C. J. van Mastrigt, in een informatief gesprek geraadpleegd over personen uit de C.H.U., die de f orma- teur eventueel zou kunnen uitnodigen. Na hun onderhoud met de formateur hebben de heren Beernink en Van Mastrigt besprekingen gevoerd met de voorzitter van de C.H.U.-Tweede Kamerfractie, dr. H. W. Tilanus. Dit gesprek schijnt echter niet tot een verbetering in de situatie te hebben geleid. Van vooraanstaande C.H.U.- zijde werd ons het gerucht bevestigd, dat men geen kandidaten wil aanbe velen voor de portefeuilles van volks huisvesting en landbouw. Man handhaaft daarbij het stand punt, dat een oplossing moet worden gezocht in een verschuiving of her verdeling van de portefeuilles tussen de partijen. Dit verschuiven acht men in C.ïLU.-kringen zeer wel mo gelijk. Overigens is er, evenals vorige week donderdag, een geheimzinni ge stilte te constateren. De woord voerder van de formateur liet maandagavond weten, dat er geen officiële mededelingen waren te verwachten. Politieke kringen vragen zich af of deze stilte mis schien de voorbode is van het te ruggeven door prof. De Quay van zijn opdracht aan H.M. de Konin gin. Ook acht men het nog voor mogelijk, dat er achter de scher men weer hard wordt gewerkt om toch nog tot een oplossing te ko men. Wat dit laatste betreft ging maandagavond in Den Haag het gerucht, dat het C.H.U.-Tweede Kamerlid Van der Peijl zou wor den voorgedragen als kandidaat voor het departement van volks huisvesting. Overigens was het opvallend dat de heer Van der Peyl gisteren als on der-voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilan den de West-Brabantdag te Bergen op Zoom bezocht. Het was dus niet zo, dat zijn aanwezigheid in Den Haag dringend vereist was. Zijn kan didaatstelling voor het ministerschap is dus waarschijnlijk een van de vele geruchten, die thans over de kabi netsformatie de ronde doen. Voor landbouw zou de C.H.U. echter be slist geen kandidaat willen aanbeve len. Anderzijds zijn politieke kringen in Den Haag ervan overtuigd, dat de formateur er niet aan denkt tot een herverdeling van portefeuilles over te gaan, omdat dit weer tot moeilijkhe den zou leiden met de liberalen. De V.V.D.-kandidaten hebben de forma- moeten zoeken. Daarbij Is het zeer waarschijnlijk, dat bij uitschakeling van de C.H.U., ook de A.R. er de voorkeur aan zou geven 't bijltje er bij neer te leggen en niet meer mee te doen. Daarmee zou de basis van de formateur-De Quay wel geheel uit elkaar vallen. Bij alle moeilijkheden met de C.H.U.- kandidaten vormen uiteraard ook in terne spanningen in de unie een rol. Nadat vorige week al zes Zeeuwse le den van de C.H.U. hadden laten we ten, dat zij de voorkeur gaven aan de oppositie boven een kabinet zonder socialisten en met een dominerende invloed van K.V.P. en liberalen, heeft thans weer een groep unie-leden erop i aangedrongen om buiten de nieuwe regering te blijven. In een telegram van vooraanstaande Gelderse leden van de CJi.U. wordt gewezen op de omstandigheid dat met de departe menten van landbouw en volkshuis vesting de C.H.U. kennelijk voor het feit wordt gesteld als „sluitpost" te moeten optreden. De vraag is dus nu: wat doet de C. H.U.? Komt zij niet met kandidaten voor landbouw en volkshuisvesting, dan ziet het er naar uit, dat de for mateur geen andere uitweg meer ter beschikking staat en dus zijn op dracht terug zal geven. MINISTER STRAUSS Rechtbank te Pretoria Tenlastelegging aan hoogverraad vern:atigd Een rechtbank te Pretoria heeft maandag de tenlastelegging tegen 61 mensen, die zich aan hoogverraad schuldig gemaakt zouden hebben, vernietigd. Na een verzoek om ver nietiging van de zijde van de advo caat van de verdachten, zei de presi dent van de rechtbank dat het open baar ministerie de tenlastelegging niet had moeten indienen in de vorm waarin dit is gebeurd. Er wordt alleen maar in gesteld, dat de verdachten hebben deelgenomen aan een samenzwering tot omverwer ping van de regering zonder verdere bijzonderheden. Dat is niet voldoen de, aldus de president. De voornaamste openbare aanklager had aangevoerd, dat de tenlasteleg- fing zo beknopt was gehouden, om- at verwacht werd dat de zaak zou worden opgeschort. De 61 mensen, die behoren tot verschillende bevol kingsgroepen, konden dadelijk naar huis terugkeren. De procureur-gene raal moet thans uitmaken of er op nieuw een tenlastelegging tegen hen kan worden ingediend. V.S. en Canada houden gezamenlijk raketproeven De Verenigde Staten en Canada heb- oen besloten gezamenlijk raketproe ven te doen om hun kennis van de hoogste luchtlagen boven het noord- poolgebied te vergroten, 7.0 is in Was hington meegedeeld. Het gaat om de uitvoering van een niet-militair program. De proeven zullen o.a. worden genomen bij Chur chill in Manitoba. Prinses Gracia van Monaco en haar dochtertje Caroline, gefotografeerd terwijl zij even zitten te wachten op een auto. De prinsesprins Rainier en Caroline zijn op het ogenblik voor enkele dagen in de Franse hoofdstad, waar prinses Gracia wat op verhaal komt na de blindedarmoperatie, die zij dezer dagen heeft ondergaan. Duitse imarine zal met Denen samenwerken De Westduitse minister van landsver dediging, Franz Jozeph Strauss, heeft in een gesprek met een vertegen woordiger van het Amerikaanse tijd schrift „U.S. News and world report" waarbij hij antwoordde op hem ge stelde vragen, mededelingen gedaan over de Westduitse strijdkrachten. Strauss verklaarde: „Onze gehele weermacht maakt deel uit van het z.g. N-A.V.O.-schild, zodat de bewa pening geheel op tactisch gebied valt Het door tactische wapens bestreden gebied 560 tot 960 km is thans slechts weinig uitgestrekter dan het eigenlijke slagveld". Strauss zei verder, dat de Westduit se luchtmacht niet de beschikking over lange-afstandsbommenwerpers zal krijgen. De minister voegde hieraan toe: „Indien wij geen deel van de N.A. V.O. uitmaakten en geheel zelf standig voor onze militaire verde diging moesten zorg dragen, zou den wij ons gehele defensiestelsel moeten wijzigen. Ik meen, dat dit ons economische en financiële vermogen te boven zou gaan en het zou bovendien ook uit politiek oogpunt niet erg verstandig zijn". In antwoord op de vraag, of de West duitse strijdkrachten ook de beschik king over atoomwapens zouden krij gen, verklaarde Strauss: „Wij zullen in staat zijn tactische atoomwapens in de kiloton-klasse (een kiloton is duizend ton t.n.t.) te vervoeren, doch de zeggenschap over de kernladingen (bv. in de kop van raketten) zal in Amerikaanse handen blijven. De minister voegde hieraan toe dat er geen plannen bestaan voor de ver vaardiging van raketkoppen met Jrernladingen in West-Duitsland. Strauss verklaarde verder dat de Duitse marine in de Oostzee met de Deense vloot moest samenwerken. Een van de taken dezer twee vloten was de Sowjet-Unie de heerschappij over de Oostzee te betwisten. Een an dere bestond eruit te beletten, dat de Russen over zee voorraden voor hun grondstrijdkrachten vervoerden. Indonesische dagbladen mogen weer verschijnen De oorlogsraad te Djakarta heeft maandag het verschijningsverbod op geheven, dat „in het belang van rust en orde" vorige week is opgelegd aan zeven dagbladen en het persbureau „Pia". Gisteren verschenen de be trokken bladen en de „Pia"-bulletins weer. Discoverer II zal vandaag dn")t wrijving verbranden De „Discoverer II" die sinds 13 april een baan om de aarde beschrijft die over de polen loopt, zal waarschijn lijk vandaag in de atmosfeer komen en door de wrijving verbranden, zo heeft een woordvoerder van de afde ling raketten der Amerikaanse lucht macht bekendgemaakt. Voor degene, die de retoureabine van de satelliet terugvindt is een beloning van 500 dollar uitgeloofd, zo heeft de vertegenwoordiger van de „Lock- heed"-vliegtuigfabriek in Oslo be kendgemaakt. De cabine moet in het gebied van Spitsbergen terecht zijn gekomen, maar het onderzoek dat sinds enkele dagen o.a. met behulp van vijf Amerikaanse militaire vlieg tuigen en twee Noorse hefschroef- vliegtuigen wordt uitgevoerd, heeft tot dusver niets opgeleverd. China richt „groene muur" op tegen zand uit de Gobi In de Chinese Kansoe en in het zelf- besturende gebied Ningsia in noord- west-China is men bezig over een afstand van 2000 km een haag bo men te planten. Men wil deze gebieden zodoende be schermen tegen Je winden uit de Go- bi-woestijn, die zand meevoeren. Dit jaar zal men met de eerste 1600 km van de „grote groene muur" ge reedkomen. Aan de noordelijke grens van de provincie Sjensi zal men later een soortgelijke haag planten. OPENBARE REDE IN WOODFORD Hij zal zich weer verkiesbaar stellen Sir Winston Churchill heeft maandag in zijn kieskring Woodford (Essex) zijn eerste openbare rede sedert twee jaren gehouden en meegedeeld dat hij zich bij de komende algemene ver kiezingen weer verkiesbaar zal stel len. Churchill is thans 84 jaar. Overstromingen in Zuid- Amerika eisten 75 doden De overstromingen, die de vorige week delen van Brazilië, Uruguay en Argentinië hebben geteisterd, blijken tot dusver 75 doden te hebben ge- eist. In een door talrijke rivieren en stroompjes bij Brazo Chico gevorm de delta, op 40 km ten noorden van Buenos Aires, is een gezin van neger personen omgekomen door het instor ten van een door het water verzwakt huis. In de delta van Brazo Chico zijn 20.000 mensen dakloos geworden. Op de Argentijnse oever van de ri vier Uruguay wordt de schade van de overstromingen geraamd op ruim 1.3 miljard pesos. Te Colon werd een warenhuis met 5 miljoen kilo voor de export bestemd vlees geruïneerd, te Concordia gingen 11.000 ton graan en grote hoeveelheden in tanks opge slagen benzine en petroleum verlo ren. WESTBRABANTDAG IN BERGEN OP ZOOM (Van onze speciale verslaggever) IN BERGEN OP ZOOM lieten gisteren honderden autoriteiten uit Brabant en Zeeland de bioscoop Luxor zat tjokvol: het leek wel alsof er „Fanfare" werd gedraaid zich nog eens uitvoerig het hoe en 't waarom van het Kreekrakplan uitleg gen. En daarom was Luxor van af de ingang tot aan het podium behangen met kleurige kaarten en uitgebreide statistieken, die zelfs de foto's van de filmdames hadden doen verdwijnen. Een wat grimmige verandering, die zich ook had voltrokken op de plaats, waar het witte doek pleegt te hangen. Want daar was gisteren géén film te zien, doch doceerden de directeuren van de Noordbrabantse water staat en de planologische dienst allerlei technische zaken, die sa men het Kreekrakplan vormen. Een plan, dat een der sprekers héél prozaïsch een „zebra" voor Zeeland en Brabant noemde, een goede „overgang van het verleden naar een betere toe komst". Maar er werd daar gisteren op de plaats van het witte doek gelukkig niet alleen gedoceerd: er werd ook allerplezierigst gebabbeld en dat laatste gebeurde door de Nijmegense hoogleraar professor doctor Assel- bergs, in Nederland beter bekend als de dichter Anton van Duinkerken. Hij was er door de organisatoren de Westbrabantse gemeenten en ka mers van koophandel bijgevraagd, omdat liet bij het plannenmaken niet uitsluitend gaat om technische za ken, maar uiteindelijk alléén om de mens. Alle plannen worden immers voor hem gemaakt. Dit aspect nu diende Anton van Duinkerken te be handelen. Hij deed dit inderdaad al lergenoeglijkst: met een. veelheid van 1 beelden, die varieerden van. de trein reiziger die verlegen om een praatje aan zijn overbuurman vraagt: ,,'t Is koud vandaag, niet waar?", tot de gunstige situatie van de Brabantse mensenziel toe. Over dit laatste punt vertelde de dichter, dat de Brabanders,, hoog wo nend op het „Brabantse schild", geen last van de zondvloed hadden gehad. En waarom niet? Omdat er eenvou dig geen zonde was geweest Maar tevens kwam Anton van Duinkerken tot de vraag of dé Brabander, deze veelgeprezen en bezongen Kempische mens, in so ciaal-economisch opzicht eigenlijk niet een beetje te lui was om een zo groots plan als dit Kreekrak- project uit te voeren. Een direct antwoord daarop gaf hij niet, maar wel stelde hij, dat dit plan arbeid betekent. „En arbeid gaat verder, arbeid roept om arbeid. En in dit alles wordt de mens ge schapen. Hij moge dan wat lui zijn en zijn godsvertrouwen gro ter dan zijn directe initiatieven- kracht, toch is hij nu op een ni veau gekomen, waarop hij moed heeft gevat om tegen zijn mede reiziger te zeggen: „Niet zo koud (Zie slot pag. 5 kol. 5) De Britse oorlogsleider zei: „Ik ben bereid mij nog eens kandi daat te laten stellen in uw kies kring, die ik bijna 35 jaar mocht vertegenwoordigen". In zijn toespraak sprak Churchill ook Kroesjtsjews bewering uit Leipzig tegen dat hij, Churchill, de aanstich ter van de koude oorlog geweest was. „Ik heb altijd naar vrede met de Russen gestreefd en deed mijn uiter ste best om Duitsland weer in het Europese gezin terug te brengen. Het Duitse vraagstuk is op zichzelf be trekkelijk eenvoudig. Ik hoop, indien mogelijk, een herenigd Duitsland te zien. Maar met de herinnering aan de laatste oorlog is de Russische vrees voor een herrijzend Duitsland begrij pelijk, ook al is zij niet gerechtvaar digd. De Russen van hun kant moeten ech ter begrijpen dat wij niet nog meer landen onder hun controle kunnen toelaten. Wij kunnen onze Navo- bondgenoot West-Duitsland en ook West-Berlijn niet in de steek laten", aldus Churchill. iiiiiiiiiiiiiiiniiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Minder koud (Van onze weerkundige medewerker). De vorige week maakten wij ons al zomerillusies bij tempe- raturen die in ons land flink boven 20 graden Celsius ste- gen. De laatste dagen was het weer erg koud en konden wij vooral zondag de winterjas m weer uit de kast halen. In de laatste nachten kwam er voor- al in het binnenland zware II nachtvorst voor. Dicht bij de grond daalde het kwik, o.a. op de Veluwe en in Twente, tot H 5 en 6 graden onder nul. Gis- teravond bedroeg de tempera- tuur in Vlissingen nog 6 gra- den toen in Groningen het kwik al weer tot het vriespunt was gedaald. m De wind gaat langzaam verder p afnemen en zal naar westelijke richting draaien. Dit betekent, dat er aan de aanvoer van koude poollucht een einde M komt. De zon zal kans krijgen de temperatuur in de middag weer iets hoger te doen stij- gen, dat wil zeggen tot boven 10 graden. Doordat wij dicht bij een hogedrukgebied blijven f| liggen zal er voorlopig nog geen regen van betekenis val- len. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll Geldig tot hedenavond DROOG EN ZONNIG Droog en zonnig weer met weinig wind en dezelfde middagtemperatuur als gjsteren of iets hogere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1