RUYS Planologie kan niet meer bieden dan detail-oplossingen (Slijpe Zeeuwse Almanak NIEUWE POGINGEN OM VROUW TE IDENTIFICEREN PRIJSVERLAGING VAN HET SLUISKIL-GAS TOEGEZEGD K.N.V.B.-T0T0 - 76.000,- - VOOR HANSWEERTSE BAKKER Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 APRIL 1959 KAMERLID MR. VAN RIEL TE VLISSINGEN V.V.D.-congres in „Britannia" werd zaterdagmiddag besloten voor een terrein; ergens moet een industriekern worden aangewezen. De kosten daarvan moeten uit de be lastinggelden worden bestreden. Het gaat hier derhalve in feite om een herverdeling van het natio nale inkomen via de belastingpot. De heer Van Riel meende, dat in zulke gevallen de overheid voor een moei- Advertentie) De V.VJD. heeft zaterdag te Vlissïngen in Britannia haar algemene ver gadering voortgezet met een tweetal inleidingen over ruimtelijke orde ning. Over dit onderwerp spraken het Tweede Kamerlid mr. E. H. Toxo- peus en het Eerste Kamerlid mr. H. van Riel. De heer Van Riel betoogde in zijn uitvoerige rede, dat naar zijn mening de planologie slechts een aanpassing kan zijn aan bepaalde hoofdeisen. De aanleg van kanalen, wegen en spoorwegen zag spreker als een dergelijke hoofdeis. In dit verband noemde mr. Van Riel de rijkswaterstaat in Nederland de werke lijke planoloog. Deze dienst immers legt het grote verkeersstramien, dat in feite uitmaakt hoe de ontwikkeling zal zijn. De planologie kan niet meer bieden dan detailoplossingen, aanpassingen aan deze feitelijke ont wikkelingen. Mr. Van Riel kantte zich fel tegen maatregelen, die de planologie bin nenskamers brengen. Het wetsont werp ruimtelijke ordening bijvoor beeld draagt ten onrechte de vaststel ling van het streekplan op aan Ged. Staten in plaats van zoals thans aan de openbare vergaderende provincia le staten. Bovendien meende spreker, dat planologie maar al te vaak wordt gecamoufleerd als een „zaak van des kundigen". Maar in feite houdt dit in, dat de planologen zich een oordeel aanmatigen op het stuk van beleid. En men vergeet bovendien, dat waar de planologie werkt met onze kere zaken als vage prognoses het oordeel van deze planologen wordt beïnvloed door hun eigen wereldvisie. De planologie kan het beleid helpen, maar volledig ziende maken kan zij niet! Sprekende over ruimtelijke ordening in breder verband stelde mr. Van Riel vast, dat hier de politiek een belang rijke rol speelt. Immers, economisch gezien is het voor Nederland nodig dat de bedrijven hier zo goedkoop mogelijk kunnen concurreren. Dat betekent dus, dat men bedrijven het beste kan vestigen in die streken, die uit een oogpunt van transport en aanbod van werkkrachten de beste kansen bieden, b.v. Amsterdam, IJmuiden en Rotterdam. Maar een vestiging op grond van deze overwe gingen is uitsluitend economisch ge motiveerd. Nu is het duidelijk, dat andere Nederlandse belangen het wense lijk maken bepaalde bedrijven ook elders te vestigen. Dat verschil tussen die economisch beste plaats en de plaats, waar andere belan gen vestiging nodig maken, zal dus moeten worden bijgepast. Er gens moet b.v. een gemeente zor gen voor een goedkope fabriek of r MML 3lz üuitis anders hebt lijke beslissing staat. Hij betoogde dat niettemin een offer gebracht moet worden. „Maar wij moeten de grootte van het offer kennen". In dit verband wees hij er op. dat het niet alleen gaat om de vestigingskosten, maar ook om allerlei andere facto ren, zoals goede verhoudingen ter glaatse, allerlei menselijke elementen, Iet lid van de Tweede Kamer, mr. Toxopeus, hield zich in zijn inleiding voornamelijk bezig met het geven van een historisch inzicht en een ver duidelijking van enkele wettelijke regelingen. Deze spreker meende, dat de overheid op het gebied van de ruimtelijke ordening een belangrijke taak heeft, doch zij zal moeten op passen voor een negatie van het eigendomsrecht en ook zal zij de rechtszekerheid niet mogen aantas ten. HUISHOUDELIJKE ZAKEN. Tijdens deze vergadering werd mr; H. van Riel als ondervoorzitter herko zen en de heer S. J. van den Bergh als penningmeester. Herkozen als lid van het hoofdbestuur werden de he ren R. Th. J. Ie Cavelier, Amster dam, B. Doedes Breuning te Cate, Al melo, ir. A. J. Engel, Velp en ir. A. Voet te Groningen. In plaats van Srof. mr. E. H. 's Jacob, die zich niet erkiesbaar stelde werd gekozen mr. dr. J. M. H. Dassen te Maastricht. Tenslotte werd het beleid der Kamer fracties besproken. Prof. Oud sloot hierna de vergadering. Onderzoek op wrak „Aydin" in Westerschelde Heden, maandag zal het bergingsbe drijf W. A. van der Tak uit Rotter dam een duikeronderzoek instellen op het wrak van de Turkse zeeboot „Ay din", die destijds nabij Bath in de Westerschelde is gezonken. Dit onder zoek houdt verband met de verdere berging van de lading en het eventu eel opruimen van het wrak. (Advertentie) Is 't U ook zo goed bevallen? Opvoering „Al mijn zoons" door Goese „Rederijekers" Zondagavond gaf de r.-k. toneelvere niging „De Rederijekers" te Goes de eerste opvoering van Arthur Miller's toneelspel „Al mijn zoons". Over deze, in het Schuttershof gege ven voorstelling, die woensdagavond herhaald wordt, geeft onze toneelver slaggever morgen een beschouwing. Provinciaal Comité A.R. in Goes bijeen. Het Provinciaal Comité van Anti- Revolutionaire kiesverenigingen in Zeeland hield zaterdagmiddag een vergadering in „De Korenbeurs" te Goes. De vergadering stond onder lei ding van de neer A. Schout uit Vlis- singen Besloten werd op 23 mei a.s. een vergadering te beleggen in Mid delburg. De fractievoorzitter van de A.R. in de Tweede Kamer, dr. A. Bruins Slot, zal dan een inleiding hou den. Tijdens de vergadering van za terdagmiddag werd voorts gesproken over de resultaten van de jongste Ka merverkiezing. Oud-stationschef Goes gaat in watertoren wonen. De oud-stationschef van Goes, de heer H. P. van der Veen, die enkele jaren geleden in dezelfde functie naar Breda werd overgeplaatst, heeft thans na het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd besloten naar de Ganzestad terug te keren. De vroegere spoorwegman heeft het woningprobleem daarbij wel heel ge makkelijk opgelost, want hij zal zich vestigen in de buiten dienst gestelde watertoren op het Goese spoorweg emplacement. De N.S. heeft reeds een verzoek van de heer Van der Veen ingewilligd om de toren te mogen hu ren. De oud-stationschef zal thans de toren als huis laten inrichten, waar hij straks van een uniek uitzicht over het spoorwegemplacement te Goes en de uitgestrekte weiden in de Poel zal kunnen genieten. De heer Van der Veen zal zijn nieuwe toren woning begin augustus betrekken. mit m échts hmfists zoekt U vit huïkBAWUS Assist VAN .win TOT BRIGADE. Zaterdagmiddag werden op de vlieg basis Woensdrecht de cadetten en ad- spirant cadetten van de groep VVoens- drecht van de Jeugd Luchtvaart Bri gade in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, genodigden en ouders, plechtig geïnstalleerd door de schout bij-nacht vlieger J. M. van Olm, vlag officier van de Marine Luchtvaart dienst. In deze nieuwe groep Woensdrecht, die onder leiding staat van de heer C. van Stein, zit ook een Zeeuwse jongeman: P. Hoogstrate uit Ove- zande- De rest van de nieuwe groep van 28 is afkomstig uit Bergen op Zoom, Roosendaal, Oud Gastel, Hpogerheide en Halsteren. Dit is de zesde groep van de Jeugd Luchtvaart Brigade, die in ons land wordt geïnstalleerd. STEEN. In Sas van Gent werd een steen ge legd. Een eerste steen voor de nieu we openbare lagere school. Burge meester R. A. J. den Boer legde deze eerste, althans officiële steen en de wethouders H. Scheffers en H. Ste vens en het hoofd van de openbare lagere school, de heer J. Aamoutse, konden zich er als toeschouwers van overtuigen, dat de burgemeester zich met „vakmanschap" van deze verheu gende taak kweet. Men hoopt de school omstreeks Kerstmis dit jaar dus nog iin gebruik te nemen. LAAT In de stilte van de late avond f ietsten dat meisje en die jongen door de ver laten Middelburgse straten naar huis. Opgewonden schalde het héldere stemmetje van het meiske door de voornacht: „Wat is het laat gewor denl En dat was nog maar de repe titieriep ze opgetogen. De jongen bromde iets onduidelijks. „Morgen wordt het vast nog later", vervolgde ze en zo verdween dat paar in de duisternis; zij druk kwetterend, hij vriendelijk brommend. Laat Wét is laat f In je kleuterjaren is half zeven zo ongeveer het. holst van de nacht wanneer de jongenskiel om de schoud'ren gaat passen wordt dat half negen en een paar jaar daarna is half elf het toppunt van late zaligheid. Hoe later je het 's avonds mag maken, hoe vohcasse- ner de jeugdige mens zich voelt, zo peinsden wij voor ons heen en namen thuisgekomen nog even een boek ter hand. Half twee sloeg de klok in de zeer prille morgen van de nieuwe dag, toen wij dat boek weglegden en vaag dachten: ,JZo, weer niet zo vroeg vanavond". Want Iddt, echt ladt wordt het nooit m,eer waarneer je eenmaal naar eigen maatstaven gemeten vol wassen bent geworden..... 1 AFDELING. Opgewekte berichten komen er ook uit Sluis, waar de gymnastiekvereni ging er in slaagde, een jongensafde ling te formeren. Er waren reeds af delingen voor dames en meisjes. De vereniging kon tot oprichting van de ze nieuwe jongensafdeling overgaan, omdat zij nu de beschikking heeft over een sportleider, de heer P. J. Fraanje. BIBLIOTHEEK. De Hervormde Kerk van Honte- nisse heeft thans de beschikking over een bibliotheek. De nieuw gevormde boekerij bevat 1200 wer ken, zodat de leesgrage inwoners van Kloosterzande voorlopig voor uit kunnen 65 Het echtpaar Joh. Lindenbergh-M. Lindenbergh-Kole heeft zondag in de recreatiezaal van het bejaardentehuis „Maria Oord" te Hansweert zijn 65- jarige echtvereniging gevierd. Vele kinderen, klein- en achterkleinkinde ren van het echtpaar waren overge komen om hun ouders met dit bijzon dere huwelijksjubileum geluk te wen sen. Tijdens een in de morgenuren gehouden receptie kwam burgemees ter A. Schipper van Kruiningen zijn felicitaties aanbieden, 's Avonds bracht het muziekgezelschap „Schelde- Ïalm" het bejaarde echtpaar de eer Lindenbergh is 89, mevrouw Lïn- denbergh 88 een serenade. MUZIEK. Het muziekkorps „Con Affezzione" uit Kwadendamme heeft in Amster dam van zich laten horen. Hiertoe vertrokken de muzikanten zaterdag ochtend omstreeks vijf uur per bus naar Amsterdam, op uitnodiging van een grote broodfabriek. In hun Zuid- bevelandse klederdracht trokken de leden van het muziekkorps door dc Amsterdamse straten, waar zij na tuurlijk veel belangstelling genoten. De muzikale rondgang bereikte zijn hoogtepunt toen om vijf uur een con cert van ruim een uur voor het paleis op de Dam werd gegeven. Op de te rugweg heeft de Kwadendamse fan fare nog in Halfweg, tussen Amster dam en Haarlem, geconcerteerd. DE MOORDZAAK-AXEL Met behulp tandformule en bevolkingsregister In de moordzaak-Axel tracht de po litie thans op een tweetal nienwe manieren de identiteit vaü het slachtoffer vast te stelen. Hiertoe wordt gebruikgemaakt van de tandformule van de vermoorde jón ge vrouw en het Gentse bevolkings register. In samenwerking met de anatoom- patholoog van de justitie, dr- J. Zeldenrust, die de sectie op het stoffelijk overschot verichtte, is na melijk de tandformule van het slachtoffer opgesteld. Het gebit van de vrouw Was goed on derhouden, zodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat zij nog kort geleden een bezoek aan de tandarts heeft gebracht. Het is dus denkbaar, dat de vrouw in de boekhouding van een tandarts voorkomt en dat daarin een kaart aanwezig is, waarop de tandformule is vermeld. Men zal nu zowel in Gent als in Zeemvsch-VIaanderen de tandfor mule aan do daar praktizerende tandartsen voorleggen met het ver- zoek na te gaan. of deze formnle wellicht in huh administratie voor komt. Tevens gaat de G/.ntse politie thans na, of de initialen, die in het gevon. den hangertje waren gegraveerd, mo gelijk die van het slachtoffer zijn. Met behulp van een aantal medewer kers van het bevolkingsregister in Gent is een aantal kaarten uit het re gister gelicht van jonge vrouwen, die dezelfde initialen dragen. Dit laatste zou uiteraard alleen tot een oplossing kunnen leiden, als de vrouw ook in derdaad zou zijn ingeschreven in Gent. Voor wat betreft de dubbele moord In Gent, waarbij twee vrouwen met messteken om het levftn wer den gebracht, ondervinden de on derzoekers thans zoals dit in België wordt omschreven „me dewerking uit het milieu", c.q de onderwereld. ONDERHANDELINGEN HADDEN SUCCES B. en W. van Middelburg stellen lagere verbruikersprijzen voor De onderhandelingen van de Zeeuwse gasbedrijven met het ministerie van economische zaken (staatsgasbedrijf) om te komen tot gunstiger inkoopvoorwaarden voor Sluiskilgas, zijn met enig succes bekroond. De Mij. tot gasvoorziening „Midden Zeeland" zal dinsdag de onderhan delingen beëindigen, waarna het bestuur op 14 mei a.s. over een tariefs verlaging zal beslissen. Voor het gemeentelijk gasbedrijf te Middelburg hebben B. en W. van de Zeeuwse hoofdstad reeds een voorstel tot verlaging van de gasprïjzen aan de raad gedaan. eigen inkoop, een prijsverlaging worden ingevoerd van 2.799 cent voor de eerste 15.000 kubieke meter per jaar en van 3.799 cent voor het meer dere verbruik. De mindere opbrengst per jaar wordt geraamd op 7400,-. De nieuwe gemiddelde gasprijs voor de grootverbruikers kan worden ge steld op 15.126 cent per kubieke me ter tegen 18.875 cent in de begroting voor 1959. Volgens de raming van de begroting 1959 en de nieuwe raming is er een voordelig inkoop verschil van 52.000. Na aftrek van de tariefsverlaging resteert een bedrag van 18.400, die B. en W. wensen te reserveren voor het voeren van propaganda voor gasverbruik. In verband met de risico's van het staatsgasbedrijf wil dit bedrijf de prijsverlaging slechts voorlopig mo gelijk maken voor 1959 tot en met 1961, en slechts voor zover de Zeeuw se bedrijven een bepaalde gezamen- Wat de tariefsverlaging voor de kleinverbruikers betreft geven B. en W. van Middelburg de voorkeur aan een prijsverlaging bij verbruik boven de 40 kubieke meter, boven verlaging van de prijs voor de eerste 40 kubie ke meter per twee maanden. Zij willen hierdoor de meerafneming zoveel mogelijk stimuleren. Het col lege stelt aan ook voor om de tarie ven bij verbruik boven de 40 kubieke meter per 2 maanden met 2 cent tot 20 cent per kubieke meter te verla gen. De meerafneming, waarop het colle ge doelt, heeft een grotere gaslnkoop, alsmede een grotere winst van het staatsgasbedrijf ten gevolge, die weer voor verlaging van de inkoop prijs kan worden aangewend. De ver laging van het kleinverbruikerstarief betekent een. mindere opbrengst per jaar van 14.600,Voor 1959 kan deze mindere opbrengst worden ge steld op 12.200,aangenomen, dat de verlaging ingaat met ingang van de opnameperiode maart-april. De gasprijs voor de afnemers in de klein-industrie is in de begroting voor 1959 geraamd op 20.125 cent per ku bieke meter. Hier kan bij een prijs- formule, die parallel loopt met de Zeeuwse amateurarcheologen op Schouwen-Duiveland. Amateurarcheologen uit alle delen van Zeeland hebben zaterdag het mu seum te Zierikzee bezichtigd, waar de stadsarchivaris, de heer P. v. Beve len zijn gasten rondleidde. De heer J. de Nooijer uit Renesse vertelde later bij het slot „Moermond", waarvan de restauratie grote vorderingen maakt, verschillende wetenswaardigheden, terwijl burgemeester F. Th. Dijck- meester van Zierikzee de gasten in het slot „De Witte van Haamstede" iets naders ver-telde over de rouw banden, die daar aanwezig zijn. Examens Voor het examen schipper op de rui me vaarwateren, gehouden te Yerse- ke, slaagden de neren F. Vlaming, Jac. Scheele en A. van den Dorpel, al len te Yerseke en leerlingen van de Binnenvaartschool te Yerseke. Eén kandidaat werd afgewezen. kantoormachines 0. van Eerdenburg tol nu toe enige met 15 meldingen. De Hansweertse ban- Jcetbakker Oscar van Eerdenburg (kk) en zijn buurjongen M. Weststrate (26) zullen de Nederland-België- wedstrijd van zondag nimmer vergeten! Op van de zenuwen vielen ze elkaar na afloop __.i deze match om de hals, want het gelijke spel zal hun zeer waar schijnlijk het lieve sommetje van f 76.258 opleveren in de K.N.V. B.-toto. Reeds zater dagavond wisten zij, dat veertien van de vijftien uitslagen goed waren en om aan spraak te kunnen ma ken op de eerste prijs le K.N.V.B.-toto zou Nederland tegen België gelijk moeten spélen. Welnu, het resultaat is bekend. Tot nu toe heeft zich één deelne mer gemeld met. vijf tien goede uitslagen, zodat het ernaar uit ziet, dat Oscar van Eerdenburg hij was het, die de winnende kolom invulde de .prijs van ruim f 76.000 uitgekeerd zal krijgen. De belde Hansweertse poohoinnaarsdie mo menteel in verband met ziekte op non ac tief zijn gestéld, zoch ten elkaar woensdag middag op. „We waren elngenlijk van plan de poolformulieren in de kachel te gooien. Maar met een dankbare blilc in de richting van een breed glimlachen de mevrouw Van Eer denburg mijn vrouw was er tegen", vertelde ons de bakker, die in zijn pyjama aan de ta fel was gezeten. Als scheidsrechter en oud voetballer weet de Hansweertse banket bakker heel wat van voetballen, maar hij heeft die wetenschap beslist niet toegepast bij het invullen van de poolformulieren. ,Jk heb er een slag naar geslagen. En 't is een goede slag gebleken", verklaarde hij lachend. „Oelulc, niets dan ge luk...." Overigens komt het geld wel van pas. Weststrate begint over enkele maanden een slagerszaak in Kloetin- ge en ook heeft hij tromvplannen... Balcker van Eerdenburg zal een lang gekoesterde wens: een eigen auto, kunnen verwezenlijken. De rest van het geld zal hij voor zijn vijf kin- deren van vijf tot zeventien jaar be stemmen. En verder maar doen alsof er niets aan de hand is en wekelijks de poolfor mulieren invullen lijke Jaaromzet Sluiskilgas DCrelken. Bij een gunstig verloop zullen do verlaagde prijzen zonodig partieel aangepast ook voor de jaren na 1961 geldig kunnen worden. Vlissingen moet reserves aanspreken om begroting sluitend te maken. De ministers van financiën en van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie nebben afwijzend beschikt op een ver zoek van de gemeente Vlissingen om een subjectieve verhoging uit het ge meentefonds met ingang van 1958. Dientengevolge zal de gemeentebe groting 1958, die een tekort aangeeft van f 264.534,61 op andere wijze slui tend dienen te worden gemaakt. B. en W. stellen de raad daarom voor dit tekort te dekken door te beschik ken over een aantal reserves, o.m. de voorbereidingskosten voor de bouw van het nieuwe stadhuis h 54.500. B. en W. wijzen er op, dat de begro ting voor 1958 slechts ten koste van een aantasting, c.q. bevriezing, van de reserves sluitend kan worden ge maakt, hetgeen tevens impliceert, dat haar structuur aanzienlijk is ver zwakt. In verband hiermee is 't tevens nood zakelijk, aldus het college van B. en W., dat de begroting 1959 een recon structie ondergaat, die ongeveer pa rallel loopt aan die van de begroting 1958. Het tekort op deze laatste be groting bedraagt 280.192.50, wat kan worden gedekt door onder meer de verhoging van de algemene en de belastinguitkering uit het gemeente fonds en door te beschikken over de rente, die volgens de begroting zou worden toegevoegd aan de reserve ten behoeve van de volkshuisvesting. Door de begroting voor 1959 aldus te wijzigen is zij ofschoon dit ten koste zal gaan van haar inwendige constructie sluitend, aldus B. en W. in hun voorstel. Niet gedekt zijn dan echter de uitga ven voor de bouw van een r.-k. lagere school aan do Hyacintenlaan en voor de tweede bouwfase van de lagere technische school. Hiermee is een be drag van 30.000 gemoeid Tn verband daarmee stellen B. en W. voor een verzoek in te dienen bij de eerder genoemde ministers om een verhoging van het basisbedrag der al gemene uitkering uit het gemeente fonds met ingang van 1959, waarbij de lasten 30.000 zouden kunnen worden verdisconteerd. VANDAAG. Middelburg Electro: „Een tijd van le ven en van sterven", 19 en 21.15 uur. Schouwburg: „De man met de gou den trompet" 20 uur, 14 J. Molenwa ter: Miniatuur Walcheren, 9—17 uur. Vlissingen Alhambra: „Ik was aan hem verslaafd", 19 en 21 uur, 18 j. Luxor: „School voor misdaad", 20 uur, 14 j. Goes Grond: „Ik was aan hem ver slaafd.", 20 uur, 18 j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2