PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT HERTER VOLGT DULLES OP Auto te water: zes mensen verdronken Nieuwe toren van Ouwerkerk werd officieel overgedragen President Eisenhower maakte bekend ALGERIJE NAAR DE STEMBUS VOOR GEMEENTERADEN 202e jaargang - no. 92 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kolc. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 april 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. Advertentie 4.—. Twg. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,„Brieven of adres bureau v. d. blad" 26 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; ZIerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Geen belangrijke wijzigingen in buitenlandse politiek verwacht Christian Herter is benoerqd tot minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten. Eisenhower maakte op een persconferentie, waarop ook Herter aanwezig was, de benoeming bekend. De president zei, dat hij de benoeming van Herter deze week naar de senaat zal zenden. Verwacht wordt dat zij spoedig zal worden bekrachtigd. Op een vraag aan Herter of hij van plan is wijziging aan te brengen in de Amerikaansë buitenland se politiek, antwoordde hij glimlachend dat hij daarover niet wil spreken voordat zijn benoeming bekrachtigd is. De nieuwe minister weigerde gis singen te doen over zijn opvolger als onder-minister. De 64-jarige opvolger van Dulles maakte bekend dat hij op persoonlijk verzoek van Eisenhower een volledig medisch onderzoek had ondergaan in het ziekenhuis van de John Hopkins universiteit in Baltimore (Maryland). Hij verklaarde dat hij nog niet op de hoogte was van het resultaat van het onderzoek maar de woordvoerder van de president, James Hagerty, on derbrak hem en zei dat de medische resultaten in elk opzicht bevredigend zijn. „Alles is goed", zei Hagerty. Herter leed verscheidene jaren aan gewrichtsontstekingen in de heupen. „Ik voel me goed", zei Herter. Hij voegde eraan toe dat hij zijn krukken slechts gebruikt om de druk op zijn heupen te ver lichten. Hij had zaterdag de kruk ken in een andere kamer achter gelaten. Herter zei niet te ver wachten dat de gewrichtsontste king hem in zijn taak zou belem meren. Elsenhower had zaterdagochtend een onderhoud van 40 minuten met Her ter gehad. Vóór dit onderhoud had de president een telefoongesprek met Dulles gevoerd om hem te vertellen dat hij van plan was de benoeming van Herter bekend te maken. Hager ty zei dat Dulles volledig instemde met het besluit. Algemeen verwacht De benoeming van Christian Herter tot minister van buitenlandse zaken werd algemeen verwacht en de enige verrassing was dat president Eisen hower na het ontslag van Dulles zijn bekendmaking zo lang uitstelde. Eisenhower toont met het benoemen van Herter dat zijn belangrijkste zorg is de continuïteit te verzekeren in de buitenlandse politiek die Dulles in de afgelopen zes jaar heeft ge voerd. Plaatsvervanger Er zullen vermoedelijk geen be langrijke wijzigingen in de grond beginselen van deze politiek wor den aangebracht. Wel is 't waar- Schepen geraakten in moeilijkheden Het 499 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Henry Denny", dat twee dagen geleden in een zware storm ten zuiden van IJsland ernsti ge averij opliep, is vrijdagavond met zestien hongerige opvarenden aan boord in een haven van de Vestraann- eilanden aan de zuidkust van IJsland aangekomen- Het 298 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Marjan" is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij St. Ives (Cornwall) in moeilijkhe den geraakt. Het schip dreef met een lek in de machinekamer in de richting van de kust, tot een der te hulp gesnelde schepen, het Britse fregat „Leopard", er kort voor het licht werd in slaagde een lijn over te brengen en de „Marjan" op sleeptouw te nemen. Het slepen werd later overgenomen door de Britse sleepboot „Engliishmiman". De Britse vrachtboot „Harborough" (6671 ton) is zaterdag in de mond van de Weser op een wrak gelopen. De gehele bemanning kon door het lichtschip „Weser" aan boord wor den genomen „De „Harborough" later gezonken. Tijdens het bij zware storm binnen lopen van de haven is de Portugese treiler „Nova Leirosa" zondagochtend voor Figueira da Foz gekapseisd. De reddingsboot, die onmiddellijk uit voer, heeft tien opvarenden gered, twee zijn verdronken. Nog twaalf op varenden worden vermist. schijnlijk, dat Herter de werkwij ze op het ministerie zal verande ren door meer gezag aan zijn staf toe te kennen. Herter heeft te kennen gegeven dat de nadruk zal liggen op samenwerking met dezelfde mensen die Dulles om zich heen verzamelde. Men meent dat Herter C. Douglas Dillon als zijn plaatsvervanger zal aanwij zen. Dillon is thans onder-minis ter van buitenlandse zaken, belast met economische aangelegenhe den. Herter neemt zijn taak op zich op een kritiek tijdstip dat er in de be trekkingen tussen Washington en Londen enige nuance-verschillen be staan over de te voeren politiek bij de onderhandelingen met de Sowjet- Unie. Een van de eerste taken van Herter zal vermoedelijk zijn te pogen de moeilijkheden tussen Londen en Washington over de luchtcorridovs naar West-Berlijn te verminderen. Instemming In de Westeuropese hoofdsteden is de benoeming ran Christian A. Her ter tot minister van buitenlandse za ken over het algemeen met instem ming ontvangen. Premier Macmillan zond Herter zijn gelukwensen, minister Selwyn Lloyd zeide „zeer ingenomen" te zijn met de benoeming. „Ilc ben er zeker van dat Herter de nauwe samenwerking en het diepgaand overleg waar zo veel van afhangt, zal voortzetten." VERKIEZINGEN DUREN EEN WEEK Twintig mensen gedood tijdens terreuractie. De Algerijnse rehellen hebben het begin van de gemeenteraadsverkie zingen in Algerije vergezeld laten gaan van een terreuractie, die tot zon dagavond twintig doden en 64 gewon den had gekost. Elf rebellen vonden de dood en een onbekend aantal werd gewond bij tegenacties, die het Franse leger direct heeft ingezet. De verkrieziinigen voor de gemeente ra- dein duren een week. Het is de derde keer binnen zeven maanden' dat Alge rije naar de 6tembus trekt- Dief viel door dak. Een onbekend gebleven indringer heeft weinig plezier beleefd van een bezoek, dat hij vrijdag in de nachte lijke uren aan de woning van de fa milie B. in Grubbenvorst wilde bren gen. Na op het dak van een aangren zende garage te zijn geklommen, is hij door het dak gezakt en op een in de garage staande auto gevallen. De bewoners van het huis, die op het lawaai afgingen, ontdekten aanvan kelijk niets ongewoons. Eerst de vol gende morgen zagen zij aan de bloed sporen in de garage en op de inge deukte auto en aan het gat in het dak, wat er gebeurd moest zijn. Dr. Heuss vraagt aan Adenauer verklaring. De Westduitse president, dr. Theodor Heuss, heeft aan de te Cadenabbia aan het Comomeer met vakantie ver toevende bondskanselier Adenauer een brief gezonden. Volgens inlichtingen uit politieke klingen te Bonn zou Heuss hierin de kanselier meedelen dat hij het niet eens is met de manier waarop Adenauer van plan is het president schap, waartoe hij waarschijnlijk ge roepen zal worden, uit te oefenen. Heuss zou Adenauer om nadere ver klaringen omtrent zijn opvatting van het presidentschap gevraagd hebben. In Ouwerlcerk werd zaterdagmiddag 1S met de officiële overdracht van de nieuwe toren, de hulpverlening via het rampenfonds definitief be ëindigd. Vóór de nieuwe toren en kerk: (van links naar rechtsbur gemeester J. Romeijn, de directeur van het Nat. Rampenfonds, luit-ge- De terreur van de rebellen is niet zonder invloed gebleven op de op komst van de kiezers. De leiders van de Algerijnse verzets strijders diie in Cairo verblijven, zijn het niet meer eens met elkaar, zo is zondag in doorgaans betrouwbare Pa- rijse kringen meegedeeld. Het groot ste deel van de leden der „vrije Al gerijnse regering" zou thans welwil lend staan tegenover de Gaulles aan bod voor „een vrede van de dappe ren". Zij zouden bereid zijn om naar Parijs te gaan, hoewel het nog steeds niet duidelijk is of de Algerijnen ge negen zijn om alleen maar bespre kingen met de Fransen te voeren over een wapenstilstand. Waarnemers in Parijs verklaarden dat er nog meer aanwijzingen zijn voor het naderende einde van de strijd in Algerije en voor een politieke regeling. Prins Albert trouwt op 1 juli te Rome Prins Albert van België en prinses Paola Ruffo di Calabria zullen op 1 juli door de paus in Rome in het hu welijk worden verbonden, zo is zater dag officieel ip Brussel bekendge maakt. De huwelijkssluiting zal plaats vin den in de Pamus-kapel vain het Vatri- caan. Prinses Paola en haar moeder zijn zaterdag per vliegtuig van Brus sel naar Milaan vertrokken. Zij zijn een week te gast geweest bij de Bel gische koninklijke familie op het pa leis te Laeken. Felle kritiek van Tito op Sowjet-Unie' President Tito van Joego-SIavië heeft zondag in een rede ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Joe- fo-Slavische communistische partij talin ervan beschuldigd dat hij voor Je Tweede Wereldoorlog meer dan honderd leidende Joego-Slavische communisten heeft geliquideerd. Tito is van mening dat Stalins stre ven naar gelijkvormigheid het revo lutionaire soort communisten heeft loen verdwijnen en een „ruggegraat- oze soort" heeft geschapen. Je campagne tegen het Joego-Slavi- iche comrflunisme heeft Joego-SIavië /eel schade berokkend, vooral mate rieel. aldus Tito, maar zij heeft ook de Joego-Slaven van het dogmatisme bevrijd. Volgens hem past men in de Sowjet-Unie thans denkbeelden toe, waarvoor Joego-SIavië is veroordeeld, bijvoorbeeld een zekere decentralisa tie van het bestuur en de economie. In zijn zomerverblijf te Augusta in de Amerikaanse staat Georgia maak te president Dvnght. D. Eisenhower (rechts) békend, dat Christian Her ter (links) is benoemd tot minister van buitenlandse zaken van de V.3. in de plaats van de wegens ziekte afgetreden John Foster Dulles. Nationale Garde brak oproer in gevangenis. TIJDENS PLEZIERRITJE Geredde vrouw heeft zware shock Leden van de nationale garde van de staat Montana hebben zaterdag een einde gemaakt aan een van de meest spectaculaire gevangenisoproeren Sn de Verenigde Staten. Onder dekking van anti-tankwapens bestormden zij i Vijf kinderen en een man zijn zondag verdronken, toen de auto waarin de vestingaehtïge staatsgevangenis te!zij zaten na een aanrijding in de Wetering bij Wamel raakte. Terwijl de Deer Lodge en bevrijdden de 21 gij-|aulo in bet water kantelde sprong een portier open en werd de echtge- lnote van de bestuurder, mevrouw van de Bergli-Kocben met een meisje lis „afnbrengers" werden beschomvd van 4 jaar dat zij op schoot bod, nit de anto geslingerd Zij hebben er bet 1. 1 V I..1.1-i rtn .m Jniin .nn.44nm Jnn .Ia h OOr A Is' AT trut HP RPTirn die zich anderhalve dag in handen van de opstandelingen hadden bevon den. Twee van de leiders van de opstan dige beweging, een 50-jarige inbre ker en een 19-jarige moordenaar, werden dood gevonden. Het oproer was ontstaan uit ontevre denheid over de raad. die beslist over het voorlopig in vrijheid stellen van gevangenen. Ook waren er klachten over de gang van zaken in de. ge vangenis zelf er zouden te Veel jonge veroordeelden naar Deer Lodge worden gestuurd, de medische ver zorging zou onvoldoende zijn en de hyglönriche toestanden zouden slecht zijn. Tankauto met explosieve brandstof kantelde. Op de oude straatweg tussen Dor drecht en Moerdijk, ter hoogte van Dubbeldam, is zaterdag een uit Duis burg afkomstige tankauto in de berm geraakt en vervolgens in de sloot ge kanteld. De vrachtauto was uit Duitsland ge komen om bij de N-V. Olie Import en Opslagbedrijf, gebroeders Broere te Dordrecht 26.000 liter xylol te laden. Op de terugweg moest de wagen uit wijken voor een tegenligger met het gevolg, dat hij in de sloot terecht kwam. Onmiddellijk na het ongeval werden uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen om een catastrofe te voorko men. leven afgebracht. De andere inzittenden, de heer A. F. M. van de Bergh uit Tiet en vijf kinderen verdronken. Het echtpaar was op familiebezoekDe verdronken kinderen, waren allen geweest bij een broer van de man, jongens van 5, 6, 7, 9 en 10 jaar oud. de heer Van de B. te Dreumel. Met Het gezin van de heer Van de Bergh de zes kinderen van de broer werd te Dreumel bestond in totaal uit acht een plezierritje gemaakt. Omstreeks kinderen. De jongste en de oudste half zes kwam de auto in botsing gingen echter niet mee op het auto met een tegenligger op de Wete- ritje. ringstraatbij Wamel, met bet ge- 0e 27-jarige eigenaar van een op de- volg dat beide auto's het water m- ze |taa£de boerderij, de heer schoten. Reynders, die het ongeluk zag gebeuren kwam onmiddellijk met een tractor naar het water. Hoewel men de auto binnen een kwartier op het droge kreeg, was dit voor de in zittenden te laat. De geredde vrouw heeft een zwa re shock. Er zouden zich bij het te water raken van de tweede au to geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Zware brand woedde in veiling te Loosduinen. Tijdens een brand, die ongeveer twee uur heeft geduurd, zijn zaterdag op de Loosduinse coöperatieve groente veiling zes afdelingen van een loods volledig uitgebrand. Met de loodsen gingen de daarin aanwezige voorra den verpakkingsmateriaal, bundelma chines en een aantal partijen groente, die voor export gereed stonden, ver loren. Het veilinggebouw zelf, waar de loodsen tegenaan gebouwd waren, is onbeschadigd gebleven. Toen het vuur op zijn hevigst was, joeg de harde wind zware rookwol ken over het Westland. De brand is ontstaan in loods 17, waarschijnlijk door het omvallen van een petroleum kachel. De schade wordt geraamd op 80.000,—. GESCHENK VAN RAMPENFONDS Afsluiting van hulpactie aan zwaar getroffen dorp. Over een vlaggend Ouwerkerk klon ken zaterdagmiddag big klinkende neraal b.d. P. Alons en de adviseur klokketonen uit de gloednieuwe to- van dit fonds, de heer W. J. A. H. ren. De directeur van het Nationaal van Berkel. (Foto PZClRampenfonds, luit.-generaal b.d. P. Alons, had even tevoren de toren officieel aan de gemeente overge dragen met de woorden: „Ontvang, behoed en bewaar deze toren als een symbool van wat eenheid vermag". In het knusse kleuterschooltje, midden in het dorp, ontving het O uwer kerkse gemeentebestuur zijn gasten voor de ze plechtigheid. Luit-generaal b.d. P. Alons liet daar de gebeurtenissen uit de bange dagen van 1953 nog eens de revue passeren. Hij gewaagde van de ontroering die indertijd heel ons volk in haar greep kreeg en als reactie die spontane hulp opriep, waardoor een gedeelte van het leed kon worden verzacht. Zo kreeg Ouwerkerk o.a. haar nieuwe toren, ter vervanging van de wachter die in de laatste oor logsdagen verloren ging. „Beschouw het als een geschenk van geheel ons volk en niet van het Rampenfonds", zo verklaarde de directeur van dit fonds. Ouwerkerks burgemeester, de heer J. Romeijn, wilde dit geschenk ook als zodanig zien „Met de toren was het hart uit Ouwerkerk verdwenen. Nu is dat hart er weer en het zal het sym bool zijn van de geestkracht van de bewoners van ons dorp", zo zei burge- neester Romeijn. De burgemeester lerinnerde er in zijn toespraak aan, ïoe in 1943 eerst de klok uit de toren verd geroofd, waarna de Duitsers kort voor de bevrijding de toren op bliezen. De dienst gemeentewerken te Groningen vond later de geroofde klok terug. Deze zelfde klok kon, zij het dan op een provisorische klokkestoel, de bewoners in de rampnacht wekken, terwijl ze later bij de sluiting van het laatste dijkgat via de radio haar blijde klanken over de gehele wereld uitgalmde. Toen de toezegging van het Rampenfonds kwam, dat behalve de kerk ook de toren zou kunnen her rijzen, was dat wel zeer verheugend nieuws. Met deze overdracht kwam nu voor Ouwerkerk de afsluiting van de hulpverlening, welke door middel van het Rampenfonds in de loop der jaren aan het zwaar geteisterde dorp werd verleend. De in de rampnacht geboren Janny Flikweert mocht vervolgens de sleutel van de toreningaug aan de heer Alons overhandigen, waarop deze de deur ontsloot en de luïdin- stallatie van de klok in werking stelde. Na de overdrachtsplechtigheid bood het gemeentebestuur van Ouwerkerk de genodigden in „Mondragon" te Zierikzee een lunch aan. waarbij ver schillende sprekers nog het woord voerden. Naast burgemeester Ro meijn, spraken daar o.m. nog de he ren ir. Klokke, architect, de president- kerkvoogd, de heer Berrevoets en een vertegenwoordiger van de fa. Eijs- bouts, die de burgemeester, de archi tect, de adviseur van het Rampen fonds, de heer W. J. A. H van Berkel en de aannemer, de heer C. A. Prinse een miniatuurklokje aanbood. Luit.- generaal Alons had bij de ovèrdracht reeds een zelfde klokje uit handen van de burgemeester in ontvangst mogen nemen. V.V.D. houdt voet bij stuk Slagen van prof. De Quay hangt af van C.H.U. (Varn onze parlementaire redacteur.) Hoewel de kansen voor de formateur, prof. De Quay, sinds vrijdag iets gunstiger zijn komen te liggen, heeft hij nog lang geen oplossing voor al zijn moeilijkheden kunnen vinden. Vloeiden zijn eerste tegenslagen voor al voort uit het feit, dat prof. De Quay geen geschikte K.V.P.ers kon vinden voor zijn ministerie, thans dreigt de C-H.ü. roet in hei eten te gooien door de weigering om de porte feuille van landbouw, visserij en voed selvoorziening te aanvaarden. Een oplossing van de problemen zou gevonden kunnen worden in een her verdeling van deze portefeuilles over de C.H-U. en de V.V.D. De liberalen zouden bij deze herverdeling dan, behalve defensie, de portefeuilles krij gen van landbouw en volkshuisves ting, terwijl binnenlandse zaken en verkeer en waterstaat dan in handen zouden komen van de C.H.U. Ongetwijfeld zal de formateur van dit liberale standpunt al op de hoogte zijn gesteld, toen hij vrijdag bespre kingen voerde met minister Staf en de liberale kandidaat voor verkeer en waterstaat, drs. Korthals tezamen. Prof. de Quay heeft zaterdag nog een bespreking gehad met prof. mr. dr. W- C. L. van der Grinten (K.V.P.) hoogleraar te Tilburg. De formateur zal vandaag geen on derhoud hebben met minister Staf, maar om 11 uur met het C.H.-lid van de Tweede Kamer, mr. H. K. J. Beernink, voorzitter van de Christelijk Historische Unie en gemeentesecretaris van Rijswijk (Z.-H.). VERWACHT. Geldig tot hedenavond ZONNIG Droog weer met weinig bewolking, zwakke tot matige noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN 21 april Zon op 5.33 onder 19.46 Maan op 17.41 onder 4.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1