Goese colporteur schuldig aan oplichting tot aanzienlijke som /èAörA V'i WERKCENTRUM VAN „BARBUS" WORDT UNIEK IN ZEELAND RAAD SAS VAN GENT BESPRAK AFVALIEIDING NAAR SCHELDE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG w APRIL, 1959 RECHTBANK MIDDELBURG Officier van justitie eiste 6 maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf De colporteur M. D. P. uit Goes heeft zich in de laatste jaren een hoop na righeid op de hals gehaald, waarvan hij uiteindelijk flink wat schulden overgehouden heeft. De nasleep van al die narigheden speelde zich vrij dagmorgen af voor de Middelburgse rechtbank, gepresideerd door mr. P. van Empel, waarvoor P. zich verantwoorden moest. Hij werd er van be schuldigd als colporteur in fotovergrotingen en -inlijstingen een groot aantal personen opgelicht te hebben tot een bedrag van enkele duizenden gulden. Uit het voorlichtingsrapport bleek, dat verdachte een niet gemak kelijk leven achter de rug heeft. Door de tijdsomstandigheden was hij ge noodzaakt het ene vak na het andere te leren, totdat hij uiteindelijk zijn brood probeerde te verdienen als colporteur in fotovergrotingen en derge lijke. kerstdag van het vorige jaar 's morgens onder Kloetinge voor deed, toen twee auto's tegen el- aar botsten, waarbij vijf perso nen min of meer ernstige verwon dingen opliepen. Terecht stond de 47-jarige kandidaat-notaris A. van H. uit Gilze-Rijen, die ten laste gelegd werd, op het linkerwegge deelte gereden te hebben, terwijl uit de tegenovergestelde richting een personenauto, bestuurd door de vliegerkapitein J. van N. uit Soesterberg naderde. Er ontstond toen een botsing. De officier noemde de wijze van rijden van Van H. „hoogst roekeloos, on voorzichtig en onachtzaam". Aanvankelijk kón hij daar ook in derdaad van rondkomen. Hij ging langs de huizen en stelde de klanten voor om vergrotingen te laten ma ken van bijvoorbeeld overleden familieleden, waarbij hij dan tevens voor passende lijsten zou zorgen. Het ging een hele tijd goed, totdat het herhaaldelijk voorkwam dat de klanten de aanvankelijk bestelde fo to's en lijsten niet meer wilden heb ben. Dat leverde voor P. dus ver scheidene stroppen op, zodat hij in het vervolg vooruitbetaling vroeg. Ook dat ging een tijd goed, totdat verdachte ontdekte, dat hij wel bij zonder gemakkelijk het geld in han den kreeg. De klanten bleven beta len, maar P. kwam steeds verder achter met de aflevering van het be stelde. Hij kreeg een dusdanige achter stand, dat het hem zeker een paar duizend gulden zou hebben gekost om al het bestelde af te leveren. Zijn schuld werd zo groot, dat men genoodzaakt was zijn faillis sement aan te vragen. 270 klaagbrieven De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, had ver dachte twee feiten ten laste gelegd, namelijk één in Zïerikzee op 8 augus tus en één in Zoutelande in decem ber van het vorige jaar. Maar er zijn minstens 25 verbalen gemaakt, ver volgde de officier. De politie nam op het laatst de aangifte niet eens meer op. Daarenboven vond de justitie bij verdachte thuis nog ongeveer 270 klaagbrieven van klanten. De officier verklaarde, dat de schuld van P. aanwijsbaar werd op het mo ment, dat hij alleen nog maar schul den kon aantonen en geen bezittin gen. Dat was toen verdachte niet meer naar Bergen op Zoom reisde om daar de foto's te laten inlijsten, hetgeen zijn gewoonte was. Hij werd toen een volslagen oplichter. De of ficier vorderde een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 6 voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar en daarbij toezicht van de P.C. R.V., alsmede 6 maanden onvoor waardelijk. De raadsman, mr. W. F. P. Kurtz, vroeg zich af of hier werkelijk de vereiste opzet voor oplichting aanwezig is geweest. Het feit, al dus de raadsman, dat zijn cliënt na het innen van de gelden niet meer naar Bergen op Zoom ging, impliceert z.i. nog niet, dat deze het plan had om de foto's plus lijs ten niet meer te leveren. Daar P. reeds van 7 januari j.l. in voorarrest vertoeft, vroeg pleiter zich vervolgens af of het noodzake lijk is deze vrijheidsstraf nog langer te handhaven. Mr. Kurtz vroeg dan ook het onvoorwaardelijk deel van de straf gelijk te stellen met de duur van. het voorarrest. De rechtbank zal hierover woensdag 22 april uitspraak doen. Botsing onder Kloetinge Voorts behandelde de rechtbank het ongeval, dat zich op tweede Van H. vertelde de president, dat hij die dag, uit Bergen op Zoom komen de, voor zich een aantal auto's zag. Eerst op 30 meter ontdekte hij, dat de file stapvoets achter een boeren kar reed. Met zijn snelheid van 70 km kon hij er niet meer achter en besloot dus de file te passeren. Van de andere zijde naderde toen de vlie gerkapitein, waarop de beide auto's met grote snelheid op elkaar botsten. Uit de mededelingen van de getuige en de verdachte bleek, dat geen der gewonden enige nadelige gevolgen van het ongeluk heeft overgehouden. De gevolgen, die van H. reeds door het ongeluk heeft ondervonden, in aanmerking nemende, eiste de offi cier een geldboete van 200 plus een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van 3 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Tot zijn verdediging merkte de kan didaat-notaris op, dat hij van mening is niet roekeloos te hebben gereden. Hij achtte het niet onwaarschijnlijk dat de drukte op de weg en gebrek aan voldoende rust hem parten heeft gespeeld. Bovendien was volgens hem het ongeluk niet gebeurd, indien dc auto's in de file de invoegafstand hadden bewaard. Voorts vroeg hij de rechtbank er rekening mee te willen Ambtenaar uit Oosterland tot 1 jaar veroordeeld Uitspraken rechtbank De rechtbank te Middelburg heeft vrijdagmorgen de gemeente-ambte naar M. B. uit Oosterland, die gelden had verduisterd tot een bedrag van 4455 ten nadele van de gemeen schappelijke reinigingsdienst Duive- land en van circa 6000 ten nadele van de gemeente Oosterland, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden. Hiervan legde de recht bank 8 maanden onvoorwaardelijk op met aftrok, alsmede 4 maanden' voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar, plus toezicht van de P.C.R.V. De officier van justitie had tijdens de, behandeling van de zaak op vrijdag 3 april jl. een gevangenisstraf geëist van één jaar en zes maanden, met af trek van voorarrest. Voorts werd uitspraak gedaan in de zaak tegen de schilder H. M. uit Oostburg. Hij was in beroep gegaan tegen het vonnis van de kantonrech- f Advertentie) fr^rfrwrt~-- •- - movtakdS fokte di-ion fbance LUYCKS PWOÓÜIT OB LA r M0STEED M\ysï O-, -iiSixwKs.,/ Éi 1 WÊÊMlwï. Aanvaring in Keeten voor kantonrechter Voor het kantongerecht Zierikzee (zitting te Tholen) diende de aan varing tussen het m.s. Rijnschelde en het m.s. Henri op 14 november van het vorig jaar. Het m.s. Rijnschelde A zou onvoldoende zijn uitgeweken in ter te Oostburg, die hem tot .30 l de Witta Tonnevlijen in het Keeten, veroordeeld had omdat _hij met zijn i waardoor het tegemoetkomend vaar- auto een voor hem rijdende perso nenauto bezig was te passeren op het moment, dat hij gepasseerd werd. Conform de eis van de officier be vestigde de rechtbank het vonnis van de kantonrechter. Dit was eveneens het geval in de zaak tegen de Belgi sche handelaar E. J. L.. die door de Temeuzense kantonrechter veroor deeld was wegens een overtreding van de jachtwet. N.I.V.E.-causerie in Vlissingen voor bazen Onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor Efficiency (N.I.V.E.), afdeling Zeeland heeft de heer J. doen. OVER ENKELE MAANDEN GEREED Leden richten hun nieuwe verenigingsgebouw zelf in. Ongeveer een achttal leden van de Middelburgse aquariumver eniging „Barbus Conchonius" heeft het sinds de jaarvergade ring, die half januari werd ge houden, erg druk gekregen. Toen werd namelijk besloten de benedenverdieping van het pand Dam-hoek Schuitvlot- straat te huren voor het inrich ten van een werkcentrum. Sindsdien komen deze leden, die zich vrijwillig hebben beschik baar gesteld, in dit pand twee maal per week bijeen om tot laat in de avond te werken aan hun nieuwe verenigingsgebouw. Over enkele maanden hoopt men dit „Studie- en werkcen trum", zoals dit verenigingsge bouw zal heten, gereed te heb ben. Niet zonder enige trots vertelde de voorzitter van de aquariumvereni ging, de heer M. Minderhoud, over dit nieuwe werkcentrum. Want hiermee is de Middelburgse aquariumvereni- -*-g de enige in het land, die de be- ikking krijgt over een eigen ruim te. Maar voor het zover is moet er echter door de verschillende leden nog heel wat werk verzet worden. Toen men het gebouw huurde, zag het er. bijzonder verwaarloosd uit. Vroeger was er in dit hoekhuis een café gevestigd en later trok er een jeugdclub in. Deze jeugdclub 13 thans op de bovenste verdieping gevestigd. Al gauw nadat de aquariumvereni- ging het benedengedeelte van dit pand had afgehuurd, gingen de leden met veel enthousiasme aan de slag. Er werd een houten scheidingsmuur tuig Henri niet meer kon worden ont weken en een aanvaring volgde. Ver schillende getuigen werden in deze zaak gehoord, o.a. de opoerwacht- meester B. van de rijkspolitie te wa ter te Wemeldinge, J. de B., schipper te Antwerpen en W. H. van R. Als raadsman voor de verdachte in deze zaak, de kapitein van de Rijnschelde, trad op mr. D. T. Hennij te Dor drecht. Bij de getuigenverklaring kwam onvoldoende vast te staan hoe de situatie zich juist had toegedra- ?en. De kantonrechter, mr. W. E. v. loten, besloot daarom de zaak nog eens aan te houden. Hij wil zich ter plaatse op de hoogte stellen. Smokkelauto reed bij Nieuw-Namen op eg Twee douanebeambten uit Nieuw- Namen zagen donderdagavond in de „Emmapolder" een grote personen auto, die hen nogal verdacht voor- j v 1I aiueujiK nueianu Jieexi ue jieer u. Efiï ■«2§^Vai j0ni 2 i Rijnboutt, hoofdbaas bij de afdeling t^f-Lön.1 hln i i - j6" i scheePsbomv van de Amsterdamse SïSr ?e ooChtb^.nk zal in dt1 Droogdokmaatschappij, vrijdagavond ze zaak op 22 april a.s. uitspraak jn het Scheldekwartier te Vlissingen voor bazen van in Zeeland gevestig de ondernemingen een causerie ge houden over „de taak van de baas in het bedrijf". Na te zijn ingeleid I kwam. In de nacht van donderdag op door de voorzitter van de afdeling i vrijdag zagen ze tijdens een controle- Zeeland, de heer G. N. van Ginkel, tocht de auto opnieuw. De wagen behandelde de heer Rijnboutt op in-reed met grote snelheid. De doua- teressante wijze de problemen, waai'- niers, die op dut moment niet over mee de baas door de snelle na- middelen beschikten om de wagen oorlogse ontwikkeling van de bedrij- I tot stoppen te dwingen, sleepten een ven met het sterk gewijzigde pro- j landbouweg van het erf van een duktieproces wordt geconfronteerd, boerderij en plaatsten die op de weg. I Van groot belang noemde spreker de Dit middel bleek afdoende te zijn. weggebroken, terwijl tevens <ie vloer i karakter-eigenschappen van de baas, I De auto kréég eeii paar lekke bnn- L.Ivjurc" \an I daar deze als het ware tussen twee 1 den en reed volkomen vast op de on ding van één van de leden, die in dit timmerd en thans is men reeds een heel eind gevorderd met het opschil deren hiervan. Dit gebeurt onder lei vak aardig thuis ia. Een metselend „Barbus"-lid bouwt een nieuwe schoorsteen. Ook wordt een parket vloer aangelegd, terwijl vice-voorzst- ter C. Inpijn zorgdraagt voor enkele wandversieringen. In dit werkcentrum, dat bestaat uit twee grote ruimten van 6 bij 4% me ter, wordt een aquarium van onge veer twee en een halve meter lengte geplaatst, alsmede wat kleinere aquaria. Tevens komt hier een grote plantenbak waar „Barbus" tropische water- en moerasplanten wil kwe ken. In de aquaria zullen in hoofd zaak „probleemvissen" worden ge kweekt. Het ligt in de bedoeling, dat er werkgroepen komen, die hier van verschillende onderwerpen een studie maken. Op deze wijze hoopt men zich intensiever met de hobby bezig te houden. Ook wil „Barbus" de jeugd inte resseren voor deze liefhebberij. Tweemaal per week wordt het werkcentrum 's avonds voor leden en belangstellenden opengesteld, j Op deze avonden zal voorlichting gegeven worden, terwijl voor de j Ds. N. van de Wall, voorganger van de uitvoerende. De baas moet.de be langen van de ene partij ten opzichte van de andere durven verdedigen. Een kritieke periode noemde spreker verder de tijd vlak na de bevorde ring, wanneer de baas moet probe ren onder zijn personeel gezag te verwerven en het vertrouwen te win nen. De baas komt dan tevens voor zijn nieuwe taken te staan: het or ganiseren van het werk en het sti muleren van de arbeiders. Een be langrijke taak heeft hij verder bij het controleren van de arbeid, waarbij hij ervoor op moet passen de werk man vooral niet te kwetsen, terwijl de baas open moet staan voor de nieuwe ideeën van anderen. Een van de belangrijkste en moeilijkste ta ken Is volgens spreker echter het be palen van het loon, waarbij strikte rechtvaardigheid betracht moet wor den. Een zware taak is ook de ver antwoordelijkheid voor de veiligheid in zijn afdeling. Na de pauze werd voor de aanwezigen de gelegenheid opengesteld de inleider vragen te stellen. Afscheid ds. N. v. d. Wall toekomst cursus-avonden op het programma staan, waarop vak mensen onderwerpen, die nauw met de liefhebberij zijn betrokken, bespreken. In het uchteizaaltje, dat van de voorzaal gescheiden zal worden door twee kleine hou ten opstanden met bloembakken, zullen kleine vergaderingen en sociëteitavonden worden belegd. De andere ruimten, die de vereniging iu dit pand verder ter beschikking heeft; een naar kleine kamertjes en eeu grote kelder, worden pas over enige tijd ingericht. Met dit vaste centrum hoopt „Bar bus" tot een meer gerichte beoefe ning te komen van de liefhebberij. Ook wil zij trachten hiermee een ver dere achteruitgang van het ledental tegen te gaan. Vereniging van Vrijzinnige Her vormden en de Remonstrantse, kring te Vlissingen en te Goes zal, in ver band met zijn vertrek naar Laren- Blaricum, afscheid nemen op 24 mei a.s. en wel te Vlissingen in de dienst van 's morgens 10.45 uur en te Goes in de dienst van 19 uur. personenauto, een smokkelaar en 950 kg Nederlandse boter. Reimond Kimpe exposeert in Maastricht De Middelburgse kunstschilder Rei mond Kimpe zal van vandaag (zater dag) tot en met zaterdag 9 mei a.s. een schilderijententoonstelling hou den in de kunstzalen De Jong Bergers te Maastricht. Deze expositie gaat uit van de stichting Beeldende Kunst Tentoonstellingen. De heer Kimpe zal tijdens de opening, vanmiddag om 4 uur, een inleidend woord spreken. Hosanna' Goes benoemde nieuwe dirigent. P. de Wildt uil Steenbergen Tot dirigent van het Goese muziekge zelschap „Hosanna" is benoemd de heer P. de Wildt, musicus te Steen bergen. De heer De Wildt komt in de plaats van de heer J. den Toonder, aan wie op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. De nieuwe dirigent van „Hosanna" is 28 jaar oud. Hij heeft zijn opleiding genoten aan het con servatorium te Rotterdam en te Den Haag. Htj studeerde directie bij Wil lem van Otterloo en prof. H. Andries- sen en voorts hobo bij Jaap Stotijn. De heer De Wildt is dirigent van vele korpsen. Hij trad reeds vele malen voor de radio op. MET VERTEGENWOORDIGERS INDUSTRIE Ingenieursbureau zal suggesties bestuderen In besloten zitting heeft de raad van Sas van Gent met «1e voorzitter van het streekplan, ir. G. P. M. Dikötter, ir. Bos van het ingenieursbureau Bos en Witteveen en vertegenwoordigers van de Sasse industrie, ir. R. H. van Krevelen en de heer C. Salomé ver gaderd over de afvalleiding naar de Westerschelde. In een vorige raads vergadering was op dit punt heftige kritiek geieverd vooral door dhr. L. de Meyer (G.B.). Na afloop van deze conferentie kon worden bekendge maakt, dat, de raad zich nog niet ak koord heeft verklaard met het bestek- klaar maken van de zogenaamde „vrijverbanglelding". De door de Sasse industrie naar voren gebrachte suggesties zullen door het ingenieursbureau nader worden be studeerd. In het kader van het streek plan kan de gemeente Sas van Gent invloed blijven uitoefenen. Zo zullen B. en W. van Sas van Gent opdracht geven van nieuw cijfermateriaal uit te gaan, aangezien Bos en Witteveen destijds cijfermateriaal van de Riza. had gebruikt. In de tweede plaats zal het ingenieursbureau met Rijkswater staat overleg moeten plegen over de mogelijkheid tot lozing op de weste lijke waterleiding, hetgeen goedkoper De leden van de vereniging van aquariumliefhebbers ,Jiarbus Concho nius" richten momenteel op de hoek Schuitvlotstraat-Dam te Middelburg een eigen werkcentrumin. Zij knappen het pand zelf op; een kar wei, dat „met man en macht" wordt aangepakt. Van links naar rechts de heren P. Riemens voorgrondG. P. Louwer- se, C. Mélse, M. Minderhoud, J. J. Cosijn en J. F. Breurken. Foto P.Z.C.) is. Hoewel deze westelijke waterlei ding in verband met de nieuwe ka- naalplannen zal worden verlegd, zal zij blijven bestaan. In de derde plaats zal Bos en Wit teveen in studie moeten nemen hoe de Sasse industrie, met name dc heide suikerfabrieken en de super- fosfaatfabriek, haar vaste stoffen kwijt kan raken. Ir. Van Krevelen was van oordeel, dat men wellicht gezamenlijke be- ziukingsvijvers zal moeten aanleg gen, waaruit de vaste stoffen met eventueel bijvoeging van het Sasse rioolwater door de leiding naar de Schelde worden gestuwd. Centraal regelen Dit zou centraal moeten worden ge organiseerd. Het zou de plannen van de gemeente vergemakkelijken, aan gezien de industrie minder terrein moet reserveren voor de bezinkings- vijvers. Ir. Dikötter concludeerde, dat er tussen de streekcommisSie en de industrie een vruchtbare band is ge legd. Voorts was er een geanimeerde discussie over de verdeelsleutel voor de kosten van dit nieuwe project. De gemeente zou hierin vijftig procent moeten bijdragen. Wat het laatste be treft zijn alle andere gemeenten reeds akkoord gegaan, met haar aandeel in de kosten. Hangende de mogelijkheid van deelneming van de industrie neemt Sas van Gent tot nu toe een afwachtende houding aan. Bij niet- deelneming van de industrie komt de gemeente namelijk voor een uitgave van 3% miljoen te staan. Voorts vernamen wij nog, dat indien de Sasse industrie zelf een veel klei- I ncre persleiding zou aanleggen naar de Schelde, de gemeente zou kunnen volstaan met het. bouwen van een rioolzuiveringsstation, zoals iedere andere gemeente heeft. Dit zou de ge meente aanzienlijk minder kosten. In verband hiermee werd een bedrag genoemd van twee a 2'/j ton. ZEELAND MELDT: Zeeduizendpoten, zwaluwen en koekoeken. Na het verschijnen van ons artikel over de paaitrek van de Grote Zee duizendpoot (Nereis virens) ontvin gen wij uit Bruinisse een aanvullend bericht, dat we onze lezers niet willen onthouden. Op dezelfde maandagmor gen waarop in Yerseke het feit werd geconstateerd, vond de heer Jumelet (W. A.) te Bruinisse op het zandter- rein bij de werkhaven nog enkele tientallen zagers, die, hoewel erg „vermagerd" en haast levenloos, trachtten de afstand van 58 meter, die hen van het water scheidde, te overbruggen. Enkele slaagden er in en zwommen, hoewel traag toch nog weg. Niet alleen is dit een fraaie bevesti ging, maar nu is tevens gebleken, dat het verschijnsel zich minstens tussen Yerseke en Bruinisse heeft afge speeld. Het geeft een duidelijk beeld van de enorme aantallen, die bij zulk een paaitrek zijn betrokken. De heer Jumelet zag in 1957 bij Vlieland iets dergelijks, wist toen echter niet waar het om ging en meende, dat ze zo maar eens „een luchtie gingen scheppen". Ook uit Yerseke kwam nog een bevestiging van vondsten van zagers op de kada (Cornelisse). Na de zeewormen de hermelijnen. Thans kwamen ook meldingen binnen van Schouwen: Renesse '57; Haam- stede '58; en van Noord-Beveland: Geersdijk '59; Kats '59; Kortgene '59; Wissenkerke '59. Verder nog aanvullende gegevens over Zuid-Be veland: Nisse, Kapelle, Kloetinge; en Walcheren; Nieuwland, St.-Laurens, Gapinge. De eerste zwaluwen (na de gemelde) lieten zich verder zien te Nieuwvliet en Aardenburg (8 april); Blezelinge 19 april); Oostkapelle (10 april); Kamperland (11 april); Nisse, Mid delburg (12 april); Veere, St.-Anna- land (13 april); Breskens (14 april); Goes 16 april). Hierbij moet worden opgemerkt, dat de zwaluwen dit jaar welerg ver strooid zijn binnengekomen, het hoogste aantal gemelde exemplaren (3 x) was twee vogels bij elkaar. Ook de koekoek heeft zich weer ge meld. Na de zéér vroege melding in februari die wij in de courant lazen en waarover we graag enige bijzon derheden zouden ontvangen, kreeg ik nóg enkele vroege meldingen binnen, waarover nog moet worden gecorres pondeerd. De recente meldingen zijn van Haamstede (10 april), Evers- dijk (Kapelle, 13 april); Oranjezon (14 april) en Kapelle (2 waarn. 16 april). Ook dit jaar is de koekoek dus weer enige dagen vroeger in Zee land dan elders waargenomen. Gaar ne wachten we aanvullingen binnen om deze naar de juiste adressen te kunnen doorgeven. Zwerfmans. Geslaagd Mej. J. Bruinooge uit Borsscle slaagde dezer dagen aan de landbouwhuis- houdschool te Deventer. Collecte In 's-Gravenpoldqr werd voor de Si- mavl f 54,21 gecollecteerd. (Nagekomen advertenties) Heden ging van ons heen na een koststondi- ge riekte, onze zorg zame moeder, behuwd- en grootmoeder ELISABETH JOZIASSE, wed. van Lieven van Tatcnhove, in de ouderdom van bijna 87 jaar. O.- en W.-Souburg; J. J. Leenhouts van Tatenhove F. Leenhouts Vlissingen: E. Bertijn van Tatenhove P. C. Bertijn Haarlem M. Geldof— van Tatenhove P. Geldof Kees Middelburg, 17 april '59 Veerseweg 32 De teraardebestelling zal plaatsvinden op dinsdag 21 april a.s., des namiddags 1.30 uur vanaf Veerseweg 32. De overledene ligt op gebaard in het Gast huis te Middelburg. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed in het ziekenhuis te Middel burg mijn man PAULUS POPPE, op de leeftijd van 87 jaar. Uit aller, naam: J. Poppe-Roose. Oostkapelle, 17 april '59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4