Middelburg wacht een grootse viering van het koninginnefeest Babyderm.zeep ZEELAND: INTERNATIONAAL ZEEHENGELSPORTCENTRUM Zeeuwse Almanak STIJGENDE BELANGSTELLING VOOR DE KLEINFRUITTEELT AUTOBUS REED TE HULST DOOR GEVEL VAN WONING Baayens optiek Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 APRIL 1959 FESTIVITEITEN DUREN ONONDERBROKEN VOORT Hoogtepunten: drumfestival, optocht interessant Marktspel en vuurwerk DE ZEEUWSE hoofdstad wacht een grootse viering van de a.s. konin ginnedag. Het programma, dat de koninklijke vereniging „Uit het Volk Voor het Volk" met medewerking van talrijke Middelburgse vereni gingen, scholen, bedrijven enz. thans definitief heeft samengesteld, geeft de gehele dag een bijna ononderbroken reeks van festiviteiten. De fees telijkheden beginnen des morgens om acht nur, waarna ze des nachts omstreeks één uur afgesloten worden. De hoogtepunten van deze ko ninginnedagviering zijn des morgens een blikken bussen-drnmfestival, des middags een optocht door de stad en des avonds een bijzonder in teressant Marktspel en als slotstuk een groots vuurwerk van 20 afdelin gen. Met beperkte geldmiddelen zijn de Middelburgse organisatoren er in geslaagd om een behoorlijk feest te garanderen; de gemeente steunde met een extra subsidie, terwijl ook de winkeliers- en buurtvereniging Lange en Korte Delft een subsidie mede voor het vuurwerk in de feestkas stortte. Het programma ziet er In grote lij-1 De avondfestivitelten worden geo- •- 1 -iend door het Middelburgs Muziek- :orps, dat om kwart voor 7 een con- ert geeft. Het concert wordt gevolgd door een lampionoptocht, waarin waarschijnlijk ook weer de praalwa gens van de middagoptocht meerij den. De route is gepland langs de door de zorgen van de V.V.V.-ver- lichtingscommissle in de schijnwer pers gezette openbare gebouwen en monumenten. Ook op de Markt wordt voor een speciale feestilluminatie ge zorgd. Tijdens de lampionoptocht tref fen de bij de .Middelburgse Jeugd raad aangesloten verenigingen reeds da voorbereidingen voor hun Marktspel, waarbij op vijf Eunten van de Marlet landenta- ieaus opgevoerd zullen worden. Zo zal de oudere jeugd laten zien hoe Amerikanen, Parijzenaars, Surinamers, Arabieren en Britten het Nederlandse koninginnefeest meevieren... nen als volgt uit: De feestdag begint dus om 8 uur met drie reveilles, waarbij alle hoofd stedelijke muziekkorpsen, die bijna de gehele dag in touw zijn verschil lende wijken „afwerken". Hierna worden op de Markt de vlaggen ge hesen met medewerking van de pad- vindsters- en padvindersverenigin gen, alsmede hun drumband. Daarna is het de beurt aan het programma-onderdeel van het tamboers- en pijperskorps „Julia na". Een blikken bussen-drum festival, dat nog groter en „wel- luidender" belooft te worden dan vorig Jaar. Er wordt namelijk op tussen de 2000 en 2500 op bossen, deksels, pannen enz. slaande jongens en meisjes gere kend. „Juliana'' zelf opent de rij, terwijl de muziekvereniging „ONDA" en de bands van het Le ger des Heils en „Achilles" voor versterking zullen zorg dragen. Het zal dus wel nodig zijn om alle ramen open to zetten van wege het geluid vooral op de Markt, waar de optocht be sloten wordt met een taptoe. Optocht Nadat de hoofdstedelijke kijkers vlug tussen een hapje eten door wel licht nog wat van de carillonklan ken van de Lange Jan opgevangen hebben, kunnen ze al weer terecht langs de route van de optocht, waar aan diverse sportverenigingen, buurt verenigingen en bedrijven meewer ken. Er rijdt in deze optocht, die om ongeveer 4 uur ls afgelopen, ook een aantal praalwagens mee. Op de Markt, voor het grootste deel het centrale punt van het feest, worden dan een volleybal wedstrijd tussen M.V.G. uit Mid delburg en Zuidwesters uit Sou burg, en een handbalwedstrijd tussen E.M.M. en een nog uit te nodigen ploeg, gespeeld. In de tussentijd verzorgen de hoofdste delijke padvinders evenals voor gaande jaren een ballonnenop- tocht. Ongeveer 2500 gekleurde ballons komen op de Dam in het bezit van evenzovele kinde ren, die tussen de sportontmoetin- gen door op de Markt deze bal lons de lucht insturen. (Advertentie) 'finmOS Tere huid? Ruimtevaart Vooral de gereformeerde jongeren- clubs hebben met hun Amerikaans ruimtevaartprogramma grote plan nen. Zij willen namelijk niets _meer of minder dan een raket van 5 me ter lang en bijna 1 Yj meter doorsnee vanaf de Markt voor het bordes van het stadhuis de lucht in la ten suizen. Of beter gezegd: statig laten stijgen, want hoewel de gram mofoonplaatexplosie weinig geluid loos zal zijn, gebruiken deze vin dingrijke jongens en meisjes voor de start een paar honderd ballons... Die in de raket verborgen worden! Een Amerikaanse professor zat de raket dopen, in aanwezigheid ónder meer van een aantal kunstmaan mannetjes, dat voor deze speciale ge legenheid met een grote kunstmaan in Middelburg landf. De padvindsters en padvinders laten op een ander gedeelte van de Markt zien, hoe Arabieren ter markt gaan, slaven kopen, een kalief begroeten en een kameel berijden. Verdei nog een jeugdgroep een stukje echt Parijs op de Markt brengen, andere jongeren geven Surinaamse folklore ten beste en ten laatste zullen er Engelse volksdansen uitgevoerd wor den. Vuurwerk En na dit ruim een uur durende spel volgt dan het vuurwerk op de Ka naaldijk, dat vanaf de voor het ver keer afgesloten Blauwedïjk te zien is. De opening geschiedt door een „zwaar luchtbombardement'", door „bijtende luchtkanonm „boeketten robijnen en smaragden". Dat belooft dus wel wat. De wacht tijd tussen spel en vuurwerk zal het accordeonorkest „Con Brio", zit tend in een verlichte boot in het kanaal, verkorten. Na afloop van het vuurwerk kunnen de danslusti- gen dan nog tot rond 1 uur op de Markt terecht. JACHT OP PULST AART ROGGEN Op 24 mei concours per boot te Yerseke In Internationale sportvisserskringen heeft de provincie Zeeland de laatste jaren een grote bekendheid gekre gen. In het seizoen komen weke lijks enkele honderden hengelaiars onder wie vele Belgen' naar Zee land om aan de boorden van de Ooster- en de Westerschelde him hengel nlt te werpen. Met bijzonder veel genoegen vissen deze buitenlan ders op de pijlstaartrog, een vis, die voor consumptie vrijwel onge schikt is, maar de hengelaars het hoogste vissersgenot verschaft. Het komt namelijk niet zelden voor, dat ln de Oosterschelde en dat is vrijwel het enige gebied, waar men de vis kan verschalken exemplaren van dertig tot zestig pond worden gevangen. Vaak duurt het „gevecht" tussen de hen gelaar en de pijlstaartrog meer dan een uur, waarbij dan het uiterste van de visser wordt gevergd. Zondag 24 mei a.s. zal op de Ooster schelde bij Yerseke het eerste inter nationale zeehengelconcours per Dezer dagen zal namens de Zeeuwse Landbouw Maatschappij worden aan besteed de bouw van een achtklassi- ge landbouwhuishoudschool te Tho- len. De bouw- en inrichtingskosten worden geraamd op circa 800.000. Momenteel is de landbouwhuishoud school te Tholen gehuisvest in barak ken aan de Bosstraat. De school wordt bezocht door rond 270 leerlin gen, van wie 200 meisjes het primai re onderwijs volgen. De nieuwe school, een ontwerp van architecten bureau irs. A. Rothuizen en P. J. 't Hooft te Middelburg zal verrijzen aan de Lindhoutstraat. De nieuwbouw omvat een keukenlokaal, een huis- houd-, werk- en waslokaal, drie naai- lokalen en drie theorielokalen. Voorts zal aan de school een hulpgymnas tieklokaal worden gebouwd. In het gebouw van drie vleugels zijn kamers te vinden voor de leerkrachten, de directrice, de concierge en het admi nistratief personeel. In de geprojec teerde fietsenberging is plaats voor 200 rijwielen. VAN Imn TOT VERJAARDAGSGESCHENK In belde gemeentehuizen van Burgh en Haamstede en in bijna alle café's, restaurants en winkels in deze twee gemeenten heeft men bussen ge plaatst, waarin men zijn giften kan deponeren voor het cadeau van het Nederlandse volk aan zijn koningin. Op 25 april zullen de bussen worden opgehaald en geleegd. FAMILIE BROUWER TRACTBERDE De familie Brouwer uit Winscho ten, die zoals bekend haar nieuwe bungalow „Brouwershaven" noem de, heeft Brouwershaven nog maals verrast, door de ouden van dagen in deze gemeente op hun TALE „Mij is de blomme een tale", dichtte destijds Guido Gezelle in een lofzang op de natuur en dat deed hij in zulke schone bewoordingen, dat men het wat Gezelle betreft ook best zou kunnen omdraaien en uitroepen: „Mij is de tale een blomme". Welke overpeinzing bij ons opbloei-, de, toe» wij vernamen van dat knaapje in Retranchement, aan de Vlaamse grens (vandaar de associa tie met Gezelle), voor wie de tale nog lang geen blomme was, maar veeleer 'een distel met vele doornen. In opdracht van de meester moest hij een repetitie Nederlandse taal maken en in die repetitie werd de vraag gesteld welk onderschrift be hoorde bij het Nederlandse wapen. De tienjarige jongeling moet er lang over hebben nagedacht. Hij kwam wel in de buurt, maar helemaal klop te het nog niettoen hij schreef: „Onder het Nederlandse v:apen staat: „Cement zandree". Die gaat later vast in de bouwvak ken bijeenkomst te trakteren. Burge meester J. L. van Leeuwen ver telde daarbij over de achtergron den van deze traktatie uit Gro ningen. Tevoren had mevrouw Vati Leeuwen mevrouw Rijks uit Oosterland geïn troduceerd. Mevrouw Rijks vertelde over Finland en vertoonde een film over dit land, waar zij vijftien jaar woonde. Mevrouw Groot-Aris zal voorlopig niet meer aan het bejaar- denwerk kunnen deelnemen. Zij sprak de hoop uit, dat het contact tussen haar en de sociëteitsleden zal blijven bestaan. BEKENDE VAN HAAMSTEDE VOOR DE MICROFOON In het K.R.O.-programma. „De Sprïnkplank", waarin amateurs een kans krijgen zal gastheer Kees Schil peroort vanavond (zaterdag) een in woonster van Haamstede introduce ren. Mevrouw Leny Aleman-van Strien, een dochter van wijlen Ge rard van Strien, zal operette-liederen zingen. Mevrouw Aleman woont mo menteel in Den Haag, waarzij zang- onderricht kreeg. KOEKOEK! KOEKOEK!! Mejuffrouw Maja van de Weel hoorde maandagavond wellicht voor het eerst dit jaar de koe koek roepen in de buurt van vuurtoren te Haamstede. Donderdagochtend hoorde de heer C. Tanis ongeveer halverwege de Veerseweg te Middelburg in het houtgewas een koekoek roepen. DUBBEL FEEST Donderdag was het echtpaar De Visser-Gideonse te St.-Laurens vijf tig jaar getrouwd. Met de vierin; daarvan heeft men echter tot i vandaag, zaterdag gewacht: van- daag is namelijk een dochter van dit echtpaar 25 jaar getrouwd! De i echtparen De Visser-Gideonse en i 't Gilde-de Visser vieren het feest j vandaag gezamenlijk in het ver enigingsgebouw te Sint-Laurens. J boot worden gehouden. Aan dit con cours zullen rond 120 hengelaars deelnemen: Nederland, Belgen en Fransen en eventueel nog Duitsers en Engelsen. De sportvissers zullen per boot 25 Yersekse vissersche pen worden ingeschakeld naar verschillende visgronden op de Oos terschelde worden gevaren, waar zij dan hun hengel zullen Uitwerpen. In hoofdzaak zal op pijlstaartroggen worden gevist. Hij die de grootste en zvyaartste rog vangt wordt min of meer de „kampioen" van de dag. Tijdens een vrijdagmorgen in hotel „Centraal" te Goes gehouden bijeen komst met vertegenwoordigers van de pers, hebben de Nederlandse or ganisatoren van deze hengelwedstrijd de heren J. Blom te 's Gravenpol der, F. de Kubber te Goes en A. P. Steketee te Yerseke, die nauw sa menwerken met La Fédération Bei ge de Pêche au Lancer en Mer - een en ander over de wedstrijd ver teld. De 25 boten, waarover de sport vissers de beschikking hebben, zullen 's morgens om half acht de haven van Yerseke uitvaren. Zij worden omstreeks half vier 's middags terug verwacht. Op Iedere boot zal een jurylid aanwezig zijn. De hengelaars mogen hun hengel overal uitwerpen, behalve op de oesterbanken. De prij zen bestaan hoofdzakelijk uit bekers en medailles. De organisatoren van het concours die geen binding hebben met een van de hengelsportverenigingen op Zuid-Beveland, hebben de N.T.S. verzocht in de uitzending van zondag 24 mei aandacht aan het concours te schenken. In prin cipe heeft de T.V. zich bereid verklaard naar Yerseke te komen en daar opnamen te maken. Weer dood spoor in moordzaak-Axel Gisteren, vrijdag is in verband met de moordzaak-Axel te Gent gezocht naar een verdwenen meisje. Dit onderzoek liep ech ter, zoals zovele van de aanwij zingen in deze zaak, op dood spoor nit. De justitie werkt zich door een „rijstebrijberg" heen: geen enkele aanwijzing, die tot de oplossing van het drama kan leiden, wordt ononderzocht ge laten. De dubbele moord in het café „De Lanteern" in de Bennesteeg te Gent, een ongunstig bekend staande buurt, waarbij twee vrouwen door messte ken om het leven werden gebracht, wordt van Belgische zijde gekwalifi ceerd als „een wraak uit het milieu". In. verband met deze dubbele mooTd wordt thans in België ge zocht naar twee mannen, die zich met koppelaarspraktijken bezig hielden. De één zou afkomstig zijn uit Antwerpen, de ander zekere F. uit Gent. VOORAL IN ZEELAND Dit jaar minder aardbeien Mede als gevolg van de goede uitkom sten heeft de laatste Jaren de kleln- fruitéeelt een forse uitbreiding te zien gegeven. Niet alleen landelijk maar oolt in Zeeland is er een toenemende aanplant te bespeuren Bedroeg in 1957 do landelijk beteelde oppervlak te 8253 ha., in 1958 steeg dit areaal met ruim 100 ha tot 9257 ha. Voor Zeeland zijn deze cijfers 773 ha in 1957 en 880 ha in 1958. Ook dit jaar mag op een verdere stijging worden gerekend, vooral wat betreft de teelt van frambozen en rode bessen. Daar entegen zal het areaal aardbeien eer der af. dan toenemen mede doordat vorig jaar op grote schaal virus ziek teverschijnselen optraden, overge bracht door de zo gevreesde aardbei- knotshaarluis. Een virusaantasting, die, mocht deze zich het komende jaar op groter schaal verbreiden, wel eens zou kunnen betekenen, dat voor al de teelt van het ras Jucunda sterk zal terng lopen. Met deze virusziekte kampt men niet alleen in Zeeland. In Noord-Brabant, een van de grootste produktiegebieden van ons land, met name de omgeving van Breda en Zundert. dreigt deze aantasting zelfs rampzalige gevolgen te hebben. Men schat daar de oogst voor het komende seizoen op slechts de helft van het vorige jaar Hoewel de schade iri Zeeland niet die omvang zal aannemen als in Nd..Brabant, zijn er in en rondom produktiegebied Kapelle veel per celen die de ziekteverschijnselen, dragen. Dleverse percelen die vorig jaar in erge mate aantasting te zien gaven, zijn omgeploegd. Niet tegenstaande deze rooiing zal het aardbeienareaal in Zeeland (364 ha in 1957 en 396 ha in 1958) geen grote teruggang te zien geven, doordat er een £rote aanplant van het ras Regina is geweest. Er moet dan ook worden gerekend op een geringe teruggang. Wat de teelt vari frambozen betreft, mag worden gezegd dat deze een for se uitbreiding heeft ondergaan. De uitstekende prijzen die er voor dit Êrodukt de laatste jaren werden ba- lald, zullen hieraan niet vreemd zijn. Bedroeg in Zeeland het areaal in '57 nog slechts 55 ha. in 1958 was dit ge stegen tot 81 ha en voor 1959 wordt de uitbreiding geschat op 25 procent, ofwel een stijging tot 100 ha. Voor het overgrote deel is het slechts één ras dat in Zeeland wordt geteeld, name lijk de Malling Promise. Dit ras, dat een goede produktie geeft met mooie grote vruchten, voldoet op deze gron- ien uitstekend, terwijl het produkt zich uitstekend leent voor de blik- en diepvriesindustrie. Van kruisbessen en zwarte bessen resjt. 47 ha en 188 ha mag een stabiliteit in het areaal worden verwacht. Dit kan niet wor den gezegd van de rdde bossen. De beteelde oppervlakte hiervan bedroeg in 1957 114 ha. steeg ln 1958 tot 143 ha en zal voor dit jaar vermoedelijk rond de 160 ha liggen. Belangstelling is er momenteel voor de teelt van roda bessen aan draad, waarmede op de proeftuin voor klemfruitteelt te Kapelle uitstekende resultaten zijn verkregen. Ook de interesse om uitbreiding te ge ven aan do bramenteelt ls door de goede uitkomsten van de laatste twee jaar weer wat aangetrokken, doch van 'grote betekenis zal deze niet zijn. Er is dus geen teruggang van de kleïnfruïtteelt te verwachten, maar eerder een stijging waar te nemen. Ook de enkele jaren geleden ter hand genomen teelt van aardbeien onder glas, is wat in de belangstelling kó men te staan Deze teelt was vorig jaar uitgezet op een oppervlakte van rond 8200 ni2. Als eersteling in Zee land is de heer Komejan uit Kruinin- gen zelf begonnen mot een rolkap, terwijl de heer M. de Schipper te Ka pelle dit voorjaar een proef heeft ge nomen met 96 kistjes aardbeienplan-? ten. die gekweekt worden in een drui- venkas. BIJ UITWIJKMANOEUVRE Enkele inzittenden werden gewond Door to ver uit te wijken voor een uit een zijweg komende veeauto, is vrijdagmorgen omstreeks kwart voor negen op het kruispunt Absdnalse- wegHogeweg, vlak nabij Hulst, een met passagiers geladen autobus van de Z.V.T.M. in de woning van de landbouwer A. A. gereden. Wonder boven wonder is het voorval zonder dodelijke ongelukken afgelopen. Wel heeft een inzittende monteur van de Z.V.T.M., zekere Van D., een enkel eebroken, terwijl enkele kinderen eht werden gewond. De bus die werd bestuurd door de chauffeur A. S. en o.a. met een groep leerlingen van een b.l.o. school op weg was naar Hulst, reed op de voorrangsweg. Door de uitwijkma noeuvre geraakte de bus van de weg en reed met een klap ln de voorgevel van het huis. Niet minder dan drie meter drong de bus de woning binnen. Noch de chauf feur noch een van de inzittenden werd ernstig gewond. Enige kinderen wer den voor nader onderzoek naar het r.-k. ziekenhuis in Hulst ovèrge- bracht. Enkelen hadden slechts lichte verwondingen opgelopen, anderen kregen een lichte shock. Een jongetje moest met een verwonding in de mond, worden opgenomen. Ook de monteur werd ter verpleging naar het ziekenhuis vervoerd. De ravage aan het huis was groot de voorkamer stond nagenoeg op in storten, de helft van het dak was naaf beneden gekomen en uit de zij gevel vielen grote steenblokken. Een gelukkige omstandigheid was, dat de bedlegerige vrouw des huizes de avond tevoren naar het ziekenhuis was gebracht. De rijkspolitie keerspolftle van Temeuzen waren on- ipolitie van Hulst en de ver middellijk ter plaatse om de zaak ln onderzoek te nemen. Op deze onverwachte aast had men in die woning onder Hulst bepaald niet gerekend. Hot incident liep ge lukkig zonder ernstige ongelukken af. Oud-controleur Leerlingstelsel Zeeland onderscheiden Ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan van de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf werd ae Ir. v. d. Walpenning uitgereikt aan de heer L P. Nonhebei te Vlissingen, oud-con troleur van het leerlingstelsel „Zee land". wegens bijzondere verdiensten aan de Vakopleiding betoond. (Advertentie) VOOR VERAF EN DICHTBIJ. WIJ HEBBEN DIE VOOR tl LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES De speciaalzaak voor uw BRIL. VANDAAG. Middelburg Electro: „Een tijd van leven en van sterven", 19 en 21.15 uur, 18 j. Schouwburg: „De man met de gouden trompet", 20 uur, 14 J. Mo lenwater: Miniatuur Walcheren", 9 17 uur. Gouden Poorte: Feestavond C.O.J.O., 20 uur. Bogardzaal: Feest avond C.J.M.V., 20 uur. Schutters hof: Cabaretavond Scheldegouwe, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Ik was aan aan hem verslaafd", 19 en 21 uur, 18 j. Luxor: „School voor misdaad", 19 en 21 uur, 14 j. Britannia: Congres V.V.D., 10—12 en 14—16 uur. Concert gebouw: Uitvoering Tuinstad en om geving, 20 uur. Scheldekwartier: Uit voering Fersoneelsver., 20 uur. Film voorstelling Shell, 14 uur. Goes Grand: „Ik was aan hem ver slaafd", 19 en 21 uur, 18 j. Koren beurs: Vergadering Provinciaal comi té A.R. kiesvereniging, 13 uur; Prins van Oranje: Propaganda-avond C.J. V., 20 uur. MORGEN. Middelburg Electro: Als vandaag, 15.30, 19 en 21.15 uur. Schouwburg: Als vandaag 14.30 en 20 uur- Molen water: Miniatuur Walcheren, 9—17 u. Vlissingen Alhambra: Als vandaag. 19 en 21 uur. „Piloot Quax ln Afrika". 15 uur, a l. Luxor: Als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: Als vandaag, 19 en 21 uur. „Piloot Quax in Afrika", 15 uur. Schuttershof: De Rederijekers mot „Al mijn zoons", 30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2