Mr. Luns: Nederland zal Europese integratie niet tegenhouden 3 VITELLA DE KERKEN ROTTERDAMS PANHONLIBCO- VONNIS BEKRACHTIGD 38 cf voordeel d. maatschappij Enquete van de rooms-katholieke arbeidersbeweging van Oostenrijk De mens van deze tijd religieuzer 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 APRIL 1959 ECONOMISCH BENELUX-CONGRES TE ROTTERDAM „Ons land zal Romeins verdrag naar letter en geest uitvoeren In Rotterdam ls gisteren het dertiende economisch Beneluxcongres ge houden. De voorzitter van dit congres, dr. VV. F. Lichtenauer, kon o.a. wel kom heten de minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, de voorzitters van de Eerste en van de Tweede Kamer, de commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasepz en de ambassa deurs van België en Luxemburg in Nederland. De oud-minister van bui tenlandse handel van België en lid van de Kamer van Volksvertegenwoor diging, de heer H. Fayat, was de eerste inleider van dit congres, die sprak over „Benelux en de Europese economische bekendmaking". Na deze rede werd het woord ver leend, buiten de agenda om, aan de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns. Er is, zeide hij, op dit mo ment naar mijn gevoel in onze lan den, ook in Nederland, bezig zich een soort mythe te nestelen, nl. de mythe, dat Nederland speciaal ten gevolge van het feit, dat wij te mer cantiel zouden zijn ingesteld, een speciale politiek voeren en dat die politiek de intregatie tegenhoudt, saboteert, onmogelijk maakt en niet tot ontplooiing laat komen; een mythe ook, dat Nederland teveel naar het Verenigd Koninkrijk zou kijken en in het bereikte van de zes te ver wil gaan, waardoor we in fei te de zaak zouden tegenhouden. Wij hebben, zei minister Luns, de Romeinse verdragen getekend en wij zullen ze naar de letter en naar de geest uitvoeren. Men moet volgens de minister de in tegratie van Europa zien in drie as pecten: een politiek, een economisch en een ideologisch, en wanneer men zegt dat wij te economisch zijn inge steld, zou sprekr erop willen wijzen, dat ook de economie niet verwaar loosd mag worden. Als er op het ogenblik geen enkele voortgang is gemaakt wil spreker vaststellen, dat Nederland en de Benelux geen enkele schuld treft. Wij zijn, zo vervolgde hij, niet sterk genoeg om een ontwikkeling te kun nen dwingen in de juiste richting en zelfs als Nederland te mercantiel zou zijn ingesteld, zou spreker willen zeggen, dat wij die ontwikkeling niet hebben kunnen beïnvloeden in de richting, zoals wij die zouden wen sen. Er is, zo vervolgde hij, in Eu ropa helaas een stilstand. De voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg, de heer K. K. H. Spaens, heeft gesproken over „on volkomenheden in Benelux". Hij heeft er de aandacht op gevestigd, dat wij er met het totstandkomen van het verdrag tot instelling van de economische Benelux Unie nog lang niet zijn. Een deel der problemen zag de heer Spaens op psychologisch terrein. Zo is het verdrag reeds meer dan een jaar geleden plechtig ondertekend, doch een behandeling in de wetgevende lichamen heeft nog steeds niet plaatsgevonden. Indonesië trekt uitreisvisum kanselier Scheele in De Indonesische regering heeft het uitreisvisum van de Nederlander M. J. Scheele, kanselier bij de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ging in Djakarta, ingetrokken. Vol gens liet Indonesische persbureau An- tara heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buiten landse 'zaken verklaard dat de rege ring inlichtingen van de heer Scheele nodig heeft over het vrijlaten van de heer C. Schmidt. De heer Scheele zou donderdag op reis gaan naar Neder land. Enkele uren voor zijn vertrek naar Nederland moest hij echter het Ne derlandse schip „Borneo" verlaten. De woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse za ken verklaarde dat het uitreisvisum was ingetrokken omdat de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ger de heer A. H. Hasselman, weiger de het vertrek van de heer Scheele te laten uitstellen. De woordvoerder noemde de heer Scheele een niet-di- Èlomatieke functionaris. >e heer Hasselman ontkende op een persconferentie ten stelligste dat de heer Scheele een niet-cfiplomatieke functionaris is. Hij zei dat de heer Scheele tijdens de tienjarige periode dat hij in Djakarta is geweest alle voorrechten genoot die voor diploma ten gebruikelijk zijn. Het intrekken van het uitreisvisum van de heer Scheele noemde hij een schending van de diplomatieke ge bruiken. De voorzitter van het congres dr. W. F. Lichtenauer, die tevens voor zitter is van de „economische studie eomissie" van het comité Benelux, die in de namiddagzitting sprak over de positie van Benelux in Euro pa, stelde vast, dat er in het E.E.G. verdrag ook bepalingen zijn opgeno men, die gevaren voor een protectio nistische ontwikkeling inhouden. Hierbij gaan de gedachten in eerste instantie uit naar het buitentarief. Voor onze havens, en daarmee voor onze drie economieën, moet het volgens spreker van eminen te betekenis worden geacht, dat de gemeenschappelijke markt wordt uitgebreid en er ruimte wordt geschapen in de relaties met de buitenwereld. Het valt vol gens hem te vrezen, dat de pro tectionistische krachten in de E. E.G. de strijd voor deze doelein den zwaarder zullen maken dan onze landen aanvankelijk hebben beseft. Ook ten aanzien van de vrijheid van verkeer liggen naar de me ning van dr. Lichtenauer de be langen onzer havensteden geheel parallel. In dit verband wees hij op de ook voor België volgens hem aanvaardbare principes, die zijn neergelegd in een van de S.E.R. Tweeling verdacht van diefstal van kabouter Een Rotterdamse tweeling is gearres teerd, verdacht van diefstal van een kabouterHet zijn de meisjes D. en W. M-, 23 jaar oud, die het oog hadden laten vallen op een rood-gemutste stenen langhaard in de tuin van een familie aan de Groene Wetering. Toen zij de kabouter maandagavond oppakten en in een tas stopten, werd dit opgemerkt door een buurvrouw. Met het klassieke gezegde „Wat moet dat?" gfëep zij in. De meisjes holden weg, maar de tas en de kabouter lieten ze achter. Aan de hand van hun signalement en met behulp van de po litiehond Astor zijn ze later aange houden. De tweeling heeft een volkstuintje. Misschien was het de bedoeling de kabouter daarheen te laten migreren. Maar omdat de meisjes reeds herhaal delijk wegens baldadigheden in aanra king met de politie zijn geweest, is het ook mogelijk, dat de motieven van hun als „poging tot diefstal" te kwa lificeren daad, in dit vlak liggen. In elk geval zijn ze nog niet vrijgela ten. Afrikaanss universiteiten protesteren tegen apartheid De universiteit van Witwatersrand heeft donderdag alle colleges op geschort uit protest tegen het rege ringsvoorstel voor invoering van apartheid op de universiteiten dat in tweede lezing is aanvaard. Enige hoogleraren hekelden het plan der regering. De universiteit van Natal zal dins dag een protestbijeenkomst organise- ren, waarop niet-blanken hun oor rapport I deel over het plan zullen kunnen ven. ARREST HAAGS GERECHTSHOF „Actie in redelijke verhouding tot het doel" arbeiders zon worden geschonden, indien geen gehoor zou zijn gegeven aan de internationale oproep. Hier was sprake van een zedelijke ver plichting om do actie te steunen. Het Bij arrest van het Haags Gerechts- i hof acht de grote nadelige gevolgen hnf ia pictprpn hpE ïn tort cedinf van de acne, zoals die door de hof is gisteren het in kort geding gewezen vonnis van de president van de rechtbank te Rotterdam over de rechtmatigheid van deelneming aan een internationale tijdelijke boycot van panhonlibco-schepen bekrach tigd. Dit geding was aanhangig gemaakt door de Scheepvaartvereniging Zuid tegen de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, die samen met de Rooms-Katholïeke Bond van Havenar beiders besloten had gehoor te geven aan een oproep van de I.T.F. om mee te doen aan een vierdaagse boycot van Panhonlibco schepen tegen be gin december 1958. De Rotterdamse president achtte deze actie rechtma tig. De president van de Amsterdam se rechtbank achtte deze deelne ming onrechtmatig. De actie was ge richt tegen Panhonlibco-schepen, waarvan de reders geen collectieve arbeidsovereenkomst voor schepelin- f en aanvaard hebben, n de overwegingen van het be krachtigde arrest wordt o.m. gezegd dat de grief van de Scheepvaartver eniging Zuid tegen de opvatting van de president te Rotterdam, dat mis- breuk ener goedkope vlag een euvel is aangezien geen binding bestaat tussen reder en 't land van registra tie, geen steek houdt. Het Hof over woog verder, dat zelfs indien slechts een minderheid van de schepelingen op Panhonilibco schepen niet onder contractvoorwaarden vaart en geen pensioen- en ziekengeld-recht geniet, de positie van de gecontracteerden in gevaar wordt gebracht. Naar me ning van het Hof stond do actie zel ve, dus gedeeltelijke weigering van werkzaamheden, in redelijke ver houding tot het doel. De solidariteit van de Nederlandse H.K.H. Prinses Irene woonde don derdagavond in Breda het jaarlijks assaiit van hei cadettenkorps van de K.M.A. hij. Men ziet hier hoe de gouverneur van de K.M.A.kolonel der cavalerie, W. Kloppenburg, de prinses de academie binnenleidde. de actie, zoals die door "de Scheepvaartverzekering Zuid werden gesteld, niet aanwezig. De actie was gericht tegen enkele Panhonlibcoschepen en was voor vier dagen bedoeld. Het is niet aange toond, dat de schade zo groot zou zijn, dat geen redelijke verhouding tussen schade en actie zou bestaan. Ook aan de naam van Rotterdam als havenstad kon geen schade worden toegebracht, omdat de actie even eens in concurrerende havens werd gevoerd. Het argument, dat de Rot terdamse arbeiders zelf geen voor deel van deze actie ten behoeve van anderen zouden hebben, achtte het hof niet steekhoudend. Een actie voor anderen kan zedelijk hoger staan. Van doorbreken van de Neder landse rechtsorde noch van het geven van volledige vrijheid van handelen aan de arbeiders is in het oordeel van de president van de rechtbank te Rotterdam spra ke, aldus het arrest. Drie jaar geëist tegen aanvaller van wethouder De officier van justitie bij de recht bank te Dordrecht heeft vrijdag een gevangenisstraf voor de tijd van 3 jaar met aftrek, onder toezlchtstel- ling en voorwaardelijke terbeschik kingstelling geëist tegen de 37-jarige fotograaf J. R., die op 2 december van het vorige jaar een wethouder der gemeente Sliedrecht, de heer A. Baars, zodanig met een dolkmes heeft verwond, dat diens rechteroog opera tief moest worden verwijderd. De man was poging tot doodslag, subsi diair poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ten laste ge legd. De officier zei in zijn requisitoir dat de verdachte iets verminderd toereke ningsvatbaar te achten was, maar dat hij zichzelf toch zeer wel onder controle kan houden. De fotograaf had de wethouder in de trouwkamer van het Sliedrechtse raadhuis, vóór een vergadering, op- fewacht en hem gevraagd om in- rekking van het besluit van B. en W., waarbij hem de toegang tot het raadhuis bij trouwplechtigheden was ontzegd. Toen de wethouder hem had gezegd, dat daar niets aan te doen was, had hij een dolkmes te voor schijn gehaald en zich op de heer Baars gestort en had in het wilde weg gestoken. Een politieagent moest de wethouder ontzetten. De rechtbank zal 1 mei uitspraak doen. „Henry Denny" op weg naar IJsland Het weerschip „India" heeft de 69S ton metende Nederlandse boot „Hen ry Denny" bereikt. De „Henry Den ny" had dezer dagen door zware zeeën ernstige schade opgelopen. Het weer is thans beter. Het schip zal, begeleid door de „India", op eigen kracht naar Reykjavik varen omdat zijn navlgatie-instrumenten niet in orde zijn. Druk bezet 1958 voor Wilton-Feijenoord. Gedurende geheel 1958 waren de afde- vrijwel lopend goed met werk bezet, aldus het Het saldo bedrijfsreke- van reserve voor be- beliep f 20.963.322 tegen vorig jaar 21.072.128. Afschrijvin gen vergden 11.597.94512.206.751) Dotatie aan de reserve nihil (ƒ2 mil joen). De orderportefeuille voor de afdeling nieuwbouw bedroeg bij de ingang van het nieuwe boekjaar 10 koopvaardij schepen, waarvan 8 tank- en twee vrachtschepen met een totaal draag vermogen van 275.400 ton deadweight. Dit betekent voor die afdeling werk tot in 1961. Wat de perspectieven op lang zicht betreft zal rekening moeten worden gehouden met het feit, dat er tenge volge van de snelle groei van de we- reldvloot een belangrijk surplus aan scheepsruimte is ontstaan. Dit surplus zal in de eerstvolgende jaren door op levering van nieuwe schepen nog sterk toenemen, terwijl het door sloop van opgelegde tonnage in te langzaam tempo wordt verminderd. Daarnaast dient rekening te worden gehouden met de opkomst van vloten onder vlaggen van landen achter het IJzeren Gordijn. Hierdoor is de ontwikkeling in de eerstvolgende jaren met reserve tegemoet gezien. De onderneming is echter innerlijk gezond en de toe komst wordt dus niet zonder vertrou wen afgewacht. Charles Chaplin en zijn vrouw Oona tv aren opgetogen over de zangliulde, die de schoolkinderen ter gelegen heid van Chaplin's zeventigste ver jaardag brachten voor hun villa Manoir de Ban", welke een uitzicht biedt over het meer van Genève. Ter kennismaking de bétere instant pudding vanTT4,ct voor 76 cent vanille - frambozen - caramel - chocolade Indiaantje voor Josephine Baker Josephine Baker heeft opnieuw een kind aangenomen. Zij heeft er thans tien. Het is een Indiaans jongetje van achttien maanden van de stam der Guajiro's. Na talrijke reizen naar het afgelegen gebied van de staat Zulia, waar de Gua jiro's leven heeft Josephine Baker die op het ogenblik in een reeks televisie-uitzendingen in Venezuela optreedt, tenslot te het kind gevonden waarmee zij graag haar reeds talrijke gezin wil 1 uitbreiden. Het Indiaantje dat in de rim boe leefde en slechts de taal van zijn stam begrijpt, toont zich nogal verwonderd over de bruuske wijziging in zijn le vensomstandigheden. Om zijn aanpassing te vergemakkelij ken is zijn grootmoeder naar Caracas meegekomen om zich tot het vertrek naar Frankrijk met hem bezig te houden. Nieuwe lijndiensten voor Rotterdams vliegveld Op 21 april zal de Britse luchtvaart maatschappij BKS Air Transport Ltd, gevestigd in Londen, een nieuwe dienst openen cn wel op de route Leeds-Rotterdam-Dusseldorp, welke dienst tweemaal per week in beide richtingen zal worden gevlogen met Dakota's voor 36 passagiers. Voor het gedeelte Kotterdam-Dussel- dorp mogen geen passagiers en vracht worden vervoerd. De eerste vlucht (tot Rotterdam) zal worden meege maakt door de burgemeesters van Bradford en Leeds, die enige uren in de Maasstad zullen vertoeven en dan terugkeren. Op 24 april opent dezelfde maatschap pij een dienst Rotterdam-New Castle- Belfast-Edinburgh met zogenaamde Elizabethans, toestellen met drukca- bines voor 55 passagiers, eveneens twee keer per week in beide richtin gen. Met het eerste toestel komen de Lord Mayor van New Castle en een groep reisbureaumensen mee en zij zullen twee dagen in Rotterdam en twee dagen in 's-Gravenhage blijven. Het is reeds te zeggen, dat dit jaar de „alles inbegrepen reizen" meer passagiers zullen trekken dan het vo rige jaar- Van Rotterdam uit kunnen deze vakantiereizen worden gemaakt naar Palma, Nice, Rome, Lido de Je- solo, Bastia, Cairo, Bazel en Marseil le. Bovag organiseert aantal nacht-hulpdienst-garages In een steeds groeiend aantal gemeen ten Z3l dit jaar een nacht-hulpdienst garage geopend zijn- Op initiatief van cle BOVAG wordt deze hulpdienst zo danig georganiseerd, dat politie en vreemdelingenverkeer steeds op de hoogte zullen zijn In welke garage in de avondlijke en nachturen hulp voor kleine ongemakken, lekke banden en dergelijke kan worden gebodem In Alkmaar, en Apeldoorn wordt deze toerbeurt-hulp reeds enkele jaren ge geven. Thans zijn regelingen in Gro ningen, Haarlem, Utrecht, Zandvoort, Bloemendaal, Overveen, Tilburg en Zwolle getroffen, terwijl de voorbe reidingen voor de nacht/hulpdiensten in Amsterdam, Deventer, Dordrecht en Zutfen op een oor na gevild zijn. HEEFT DE ARBEIDER NOG VERTROUWEN IN DE KERK Heeft de arbeider nog, of al weer, vertrouwen in de Kerk? Dit was de kernvraag van het onderzoek, dat gehouden is door de „Katho- lische Arbeiterbewegung Oester- reichs". In een verslag van deze enquête wordt onder meer gezegd „Onderzoekingen met de hulp van zielzorgers, die de situatie zo nuchter mogelijk bekijken, geven met betrekking tot „vertrouwen van de arbeider in do kerk" ten naaste bij het volgende beeld 1. Industriemilieu (zware industrie in en rond Wenen, Wiener Becken, OWersteiermark en soortgelijke streken): De gro te massa der arbeiders heeft hier elke relatie met de kerk verloren. Dat de Kerk een op lossing zou bieden is een punt, dat niet eens in discussie komt. 2. Grote steden (Linz, Graz in- zover ze niet wat bepaalde wij ken betreft tot de eerste groep horen Salzburg. Innsbruck en enkele andere steden) De overgrote meerderheid der ar beiders is hier op weg te ver burgerlijken. De arbeider ge bruikt de kerk en de priesters voor doop, begrafenis en huwe lijk. Voor de rest is hij liberaal op alle denkbare wijze. Hoog stens kan hij nog eens in op winding geraken over de bij drage voor de kerk, verder geldt voor hem de grondregel: „Laat me met rust, ik doe jou ook niks". (In tegenstelling tot de eerste groep zijn onder hen) „activisten", actieve propagan disten voor de kerk, moeilijk te vinden en nog moeilijker op te leiden en te behouden. 3. Kleine steden en marktplaatsen: De mogelijkheden om te verdie nen zijn hier normaliter kleiner en meer gecompliceerd (mld- denstandsbedrijven, verre pen delafstanden). Een groot deel van de arbeiders blijft zo be hoed voor de verburgerlijking. Hij leeft dikwijls nog nederi ger. Hij kan zien nog opwinden over misstanden, die ook voor hem lichter in te zien en te overzien zijn. Hij neemt deel aan hetgeen er in de gemeente febeurt en heeft met name, ikwijls via vrouw en kinderen, nog meer of minder levende be trekkingen met de kerk. 4. Het „dorp": Men kan gerust zeggen: daar ziet het er triest uit, menen de enquêteurs. Ener zijds meent men ook in ker kelijke kringen dat daar geen arbeidersprobleem is. Vele pendelaars in de omgeving van de grote industrieën leven nog in net dorp. Zij gedragen zich thuis als dorps mensen, gaan ook meestal braaf en trouw „naar de kerk", zitten graag met de pastoor in de her- Berg, ja. de pastoor is voor hen een uitgesproken respectabel iemand, van wie niemand iets mag zeggen. En de pastoor steeds weer constateert men dit is ge lukkig, dat hij met zijn arbeiders samenkomt en dat zij hem nog van de kansel aanhoren en hem dikwijls trouwer voorzien van misdienaren dan de boeren in het hoogstens bedroefd over ding: dat zijn brave arbeiders „nog altijd" op socialisten stem men, hun krachten „verspillen" en ook nog de socialistische persor ganen in huis hebben. Wat de kerkgetrouwe, desondanks sinds lang „rode" arbeider betreft, moet men constateren, aldus het verslag, dat de pastoor voor hem weliswaar een hoogst respectabel mens is, maar dat hij een wijzi ging van zijn sociale en maat- schapelijke situatie als arbeider overal eerder van verwacht dan van de pastoor en van de Kerk. Voor deze belangen hecht hij meer dan zijn collega's in de stad aan vakvereniging en partij en per soonlijk is hij vast overtuigd, dat dat voor altijd en immer zo zou moeten blijven. De situatie is dus als volgt: In geen van de onderzochte gebieden verwacht de arbeidersstand een verandering van eigen situatie van de zijde der Kerk. Meer nog: het vertrouwen in de Kerk is op dit gebied totaal vernietigd. De schuldvraag is vaak genoeg van alle kanten onderzocht. Het mag ons echter niet gaan om de schuldvraag, zo besluit het ver slag: de schuld ligt tientallen ja ren, ja meer dan een eeuw terug. Het gaat er nu om het vertrou wen te winnen". De Duitse hoogleraar in de zen dingswetenschappen prof. dr. Georg Vicedon heeft voor de Würzburger werkgroep „Evange- liurn und Gelstesleben" een voor dracht gehouden, waarin hij de stelling verdedigde, dat de mens van tegenwoordig religieuzer wordt. Volgens hem zijn velen met het veiligstellen van de be staanszekerheid zoals de huidige wereld die biedt niet meer tevre den en zoeken zij naar een bo vennatuurlijke zekerheid. Een nieuw ontwaakte godsdiensti ge belangstelling komt in vele de len van de wereld 't Christendom ten goede. Het is echter ook om deze reden, zo voegde prof. Vice don eraan toe, dat de magie een sterke opleving vertoont en de astrologie zich steeds meer ver breidt. Zelfs de Indische joga- oefeningen kan men tegenwoor dig overal in Duitsland aantref fen. De geleerde was van mening, dat betrouwbare berichten wijzen op een sterker wordende drang, ook bij de communistische mens in het oosten, om zich tot de kerk te wenden. Dezelfde tendens kan men ook in de Verenigde Staten waarnemen, waar het praktisch materialisme zijn hoogtepunt heeft bereikt. „Het materialisme van het westen", aldus Vicedon, „en het marxisme van het oosten worden door God blijkbaar benut om de mens innerlijk zo leeg te maken, dat hij opnieuw inziet, dat hij zonder God niet kan uitko men". In Zuid-Amerika is vooral de toevloed naar de protestantse kerk heel sterk. In 1916 werden daar 122.000 protestante»1 geteld, nu zijn er bijna zesmiljoen. Ook Afrika wendt zich tot het Chris tendom in een mate, die men en kele jaren geleden nog niet voor mogelijk hield. Jaarlijks ontvan gen tweehonderdduizend Afrika nen de protestants-christelijke doop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 20