PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinetsformateur de Quay krijgt wat meer wind in de zeilen Eerste twee CAISSONS worden dinsdag geplaatst BILT MAAR ALLE PROBLEMEN ZIJN NÓG NIET OPGELOST OPROER UITGEBROKEN IN GEVANGENIS VAN MONTANA Dit zou het nieuwe kabinet kunnen zijn... 202 jaargang - no. 91 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: Q. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 april 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f Ij—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walste. 68-60, teL 3356 4 Ujnen (b-g.g- 3508 of 8646); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Teraeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. VASTE WIL OM WERK TE VOLTOOIEN Vliegtuigongeluk in Mexico: 26 doden Bij een vliegtuigongeluk in Mexico zijn vrijdag 26 personen om het le ven gekomen. Een tweemotorig toestel van de Mexi caanse luchtvaartmaatschappij stort te bij een vlucht van Mexicali naar de hoofdstad Mexico neer in de om geving van Guvaas, een badplaats aan de Golf van Califomië. (Van onze parlementaire redacteur) Vrijdagavond was te Den Haag het optimisme over de pogingen van prof. De Quay tot formering van een kabinet weer enigs zins teruggekeerd. In politieke kringen had de indruk postgevat, dat de bij de formatie betrokken partijen zonder uitzondering van oordeel zijn, dat een mislukking onder alle omstandigheden moet worden vermeden. Ook uit de vele besprekingen, die de formateur vrijdag heeft gevoerd, valt af te leiden, dat prof. De Quay de vaste wil heeft zijn arbeid tot een goed einde te brengen en dat hij wat meer wind in de zeilen heeft gekregen. De leider van de C.H.U.-fractïe In de Tweede Kamer, dr. Tilanus, zou ook niet van zijn stuk zijn gebracht door een brief van zes vooraanstaan de Zeeuwse christelijb-historischen, waarin gepleit wordt voor een her stel van de brede basis en voorkeur wordt gegeven aan de oppositie bo ven het zitting nemen in een kabinet, waarin de K.V.P. en de liberalen zouden domineren. Onzekerheid over besluit ir. Staf Toch zou het onjuist zijn te ver- ondersteilen, dat nu alle donkere wol ken zijn verdwenen. Zo is de forma teur momenteel nog niet helemaal zeker van de deelname van prof. mr. W. C. L. van der Grinten, die als minister van justitie in het nieuwe kabinet wordt genoemd. Voordat Srof. Van der Grinten definitief toe- apt, wil hij eerst van de St.-Rad- boud-stichting, het bestuur van de r.-k. universiteit te Nijmegen, de verzekering ontvangen, dat hij bij een einde van het ministerschap weer als hoogleraar aan deze universiteit kan terugkeren. Ook bestaat er nog onzekerheid over de vraag wat ir. Staf zal doen. De demissionaire minister van de fensie is vrijdagmiddag door de formateur ontvangen, bij welke gelegenheid prof. De Quay hem waarschijnlijk heeft gevraagd als minister van landbouw in zijn ka binet zitting te nemen. Ir. Staf heeft naar het schijnt echter nog niet „ja" gezegd. Men zal zich her inneren, dat hij enkele maanden geleden heeft verklaard voorgoed een streep onder het ministerschap te willen zetten. Het is echter niet onmogelijk dat de heer Staf toch nog zal bezwijken onder de op hem uitgeoefende drang en zich bereid zal verklaren lid vanhet nieuwe kabinet te worden. Voorts bestaan er nog moeilijkheden bij het bezetten van enkele zetels. Door verschuivingen tracht de for mateur deze gevaarlijke klippen te omzeilen. Allereerst ontving hij vrijdagmorgen het K.V.P.-Eerste-Kamerlid mr. Ph. C. M. van Campen, directeur van de centrale coöperatieve boerenleenbank te Eindhoven. Hem zou de portefeuil- m le van economische zaken zijn aan- geboden, die naar men aanneemt ook wel zal worden aanvaard. Om drie uur vrijdagmiddag ontving fjj de formateur minister Staf en hij oordeelde het nodig hierbij tevens nog overleg te plegen met de liberale drs. H. A. Korthals. Twee uur later |f werd staatssecretaris Schmelzer ont- vangen voor het geven van enige in- formaties. Vrijdagavond had de fór- mateur vervolgens een onderhoud met f§ minister mej. dr. M. A. M. Klompé. m Dit gesprek ging over de departemen- n tale indeling. Naar een vijfdaagse werkweek in België De Belgische minister van binnen landse zaken heeft bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers een wets ontwerp ingediend ter instelling van een werkweek van vijf dagen in het merendeel der sectoren van de natio nale economie. In een tweede wets ontwerp wordt er in voorzien dat de ambtenaren en de employés van de staat niet meer dan twee zaterdagen per maand werken. DRIEËNTWINTIG GIJZELAARS Nationale Garde neemt afwachtende houding aan Honderdvijftig leden van de Nationale Garde, met automati sche geweren bewapend, om ringen thans de negentig jaar oude gevangenis te Deer Lodge in de Amerikaanse staat Mon tana. Gevangenen waren in op stand gekomen en hadden de onderdirecteur, Rothe, doodge schoten. De directeur van de strafinrichting, Powell, hadden zij ook in handen gekregen maar later vrijgelaten. Drieën twintig andere gijzelaars heb ben zij echter vastgehouden. Enkele leden van het gevange nispersoneel zouden steekwon den hebben opgelopen. Een van de 23 gijzelaars, de gevan genispsycholoog Walter Jone, die acht minuten werd vrijgelaten om met Journalisten te praten, zei: „Het is daar benauwder dan in de hel. Sommige gijzelaars zullen worden opgehangén. Ik ga weer naar bin nen. Ik weet niet voor hoe lang. De mensen binnen zijn geëmotioneerd. Elke kleinigheid kan aanleiding zijn tot een uitbarsting." Jones verzocht de autoriteiten drin gend, de kwestie aan de bewakers over te laten. „Als U een aanval laat doen, is alles voorbij." De gevangenen hebben een onder houd met de gouverneur van Monta na, Aronson, geëist om hem hun grieven mee te delen. De woordvoer der van de gevangenen, Jerry Myles, verklaarde in een toespraak van vijf tien minuten: „Wij strijden niet voor het heden maar voor de volgende knaap die hier binnenkomt. De gou verneur zal niet naar ons luisteren." Myles wenste dat drie journalisten van buiten de staat Montana de ge vangenis eens zouden bekijken om te zien hoe de omstandigheden daar zijn. Hij verzekerde dat de journalisten (Van onze parlementaire redacteur) M Als de formateur erin slaagt alle moeilijkheden op te lossen, kan worden verwacht, dat het nieuwe kabinet er als volgt zal uitzien: rz Minister-president en minister van algemene zaken prof. dr. J. E. de Quay (k.v.p.): buiten- landse zaken mr. J. M. A. H. m Luns (k.v.p.); financiën prof. dr. J. Zijlstra (a.r.); binnen- landse zaken mr. A. C. W. M Beerman (e.h.); justitie prof. 1| dr. W. C. L. van der Grinten (k.v.p.); onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals (k.v.p.)defensie S. J. van den Bergh (v.v.d.); volkshuis- i| vesting en bouwnijverheid mr. E. H. Toxopeüs (v.v.d.); ver- keer en waterstaat drs. H. A. Korthals (v.v.d.); economische zaken mr. Ph. C. M. van Cam- pen (k.v.p.); sociale zaken drs. C. P. Hazenbosch (a.r.); land- bouw, visserij en voedselvoor- H ziening ir. C. Staf (c.h.)maat- schappelijk werk mej. dr. M. A. M. Klompé (k.v.p.). |I H Wat de departementen van bin- nenlandse zaken, volkshuisves- H ting en bouwnijverheid alsmede M verkeer en waterstaat betreft, s moet ten aanzien van de per- sonen enig voorbehoud worden gemaakt. Het ministerie van zaken over- m 11 zee zal worden opgeheven. In het nieuwe kabinet keren niet terug de ministers Beel, H Witte, Struycken, Van Aart- sen en Helders. llllllllUUIIIIIIIIIIinilUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIMU Fransen vragen gegevens over „De Rode Hand" Van de zijde van het Westduïtse mi nisterie van buitenlandse zaken is meegedeeld dat de Franse ambassa de in Bonn het ministerie om bijzon derheden heeft gevraagd over verkla ringen van de officier van justitie in Frankfort over een organisatie, ge naamd „De Rode Hand". De officier van justitie, dr. Heinz Wok', had op een persconferentie mee gedeeld dat het verdacht was dat le den van „De Rode Hand" verant woordelijk zijn voor drie recente bom aanslagen in West-D'uitsland op twee mannen die wapens naar Noord-Afri- ka zouden hebben vervoerd. Hij voeg de daaraan toe dat deze organisatie naar alle waarschijnlijkheid samen werkt met de Franse -militaire inlich tingendienst. De „Abendpost" te Frankfort schreef dat de Westduitse regering moet optreden tegen wat het blad „Vendetta-moorden" tussen Al gerijnse en Franse organisaties in West-Duitsland noemt. veilig zouden zijn. „Ik denk niet dat ze zullen worden toegelaten. Men wil niet dat de pers weet hoe het leven hier is". De 150 leden van de Nationale Gar de hebben uren gereedgestaan om na een enkel signaal de gevangenis te bestormen. De opdracht daartoe werd voor onbepaalde tijd uitgesteld naar aanleiding van het dreigement dat de gijzelaars zouden worden gedood. Jong en oudgroot en klein in de bollenstreek bereiden zich voor op de eerste bollenzondag van het jaar. Met man en macht worden er slin gers gemaakt, die fietsenauto's en motoren moeten sieren. Als zondag de zonMu maar schijnt... Huzaar geraakte tussen twee Centuriontanks Op slag gedood Vrijdagavond is de 19-jarige huzaar van het depot cavalerie, J. H. ter Beek, op het terrein van de Bernhard- kazern^ te Amersfoort bekneld ge raakt tussen twee Centuriontanks en op slag gedood. De soldaat woonde in Delden (Overijsel). De koninklijke marechaussee stelt een onderzoek in. Over de toedracht van het ongeval kon de legervoorlichtingsdienst geen nadere mededelingen geven. WERKEN IN VEERSE GAT KOMEN „OP STOOT" IN DE LOOP van dinsdag zul len de eerste twee caissons voor de dam in het Veerse Gat naar de werken onder de Waleherse wal worden gesleept. Het ligt in de bedoeling, dat dinsdagavond of anders woensdagmorgen bij laag water deze twee op hun plaats worden gezet, name lijk op een dan inmiddels ge reedgekomen drempel van mijn- steen, die op vijf meter beneden N.A.P. ligt. Het gaat hier om de caissons van het kleine type en dus niet om de zoge naamde „doorlaat-caissons". Van de ze reuzen moeten er zoals bekend zeven worden gebouwd in het bouw- dokje van de Ooster-Nieuwlandpol- der. Deze zeven echter zijn tot dus ver nog niet aanbesteed. Nabij Veere liggen de caissons in slagorde gereed om straks mede het Drie-Eilandenplan te bezegelen. Log ge „vaartuigen"waarbij de vissers boot lrArm 27", maar een rank bootje s. Die caissons zijn er trouwens ook oorzaak van, dat de Arm 27, evenals de andere schepen van de Veeise vissersvloot, straks de thuishaven verzegeld zullen vinden.... (Foto P.Z.C.) De twee caissons, die dinsdag wor den geplaatst, zijn van het type, waarvan er thans 115 worden ge bouwd langs het Kanaal door Walcheren bij Kleverskerke. Van deze 115 zijn er 80 bestemd voor de dam in het Veerse Gat en 35 Voor die bij Katse Veer. Met een bok worden zij van de wal gelicht en drijvend via het Kanaal door Walcheren naar de werken ver voerd. Inmiddels beginnen de werken aan de afsluiting van het Veer se Gat goed „op stoot" te ko men. Er wordt verder gewerkt met de „nylon-tapijten", waar bij de methode van het leggen nog steeds wordt verbeterd. Er zijn hier namelijk nog kleine kinderziekten te overwinnen, hetgeen overigens zonder al te grote tegenslagen lukt. Vrijdag is het eerste grote rijs- houten zinkstuk gelegd, hetgeen eveneens een belangrijke fase in het op gang komen van het werk betekent. Men heeft hier namelijk een bijzonder zwaar „zink-programma" (160.000 m2) voor de boeg. De voortgang van het werk heeft het inmiddels nodig gemaakt de vaar de: il te verleggen. De scheepvaart wordt thans in verband met de druk ke werkzaamheden onder de Wal eherse oever omgeleid langs de Noordbevelandse 'kant. KORTE PREDIKATIE WAAR HET NU GAAT Christus' opstanding, de inhoud ..van ons geloof. 1 Kor. 15:1/,. Pasen ligt al weer even achter ons. We houden de boodschap dat Jezus de dood heeft overwonnen. Geen boodschap uit het evangelie heeft zo veel verzet ontmoet ats die van Je zus' verrijzenis uit graf en dood. Men wil heel wat uit de bijbel slik ken, maar hiermee heeft men wer kelijk moeite. Die boodschap lijkt inderdaad met alles om ons heen in strijd. De dok toren trachten in de ziekenhuizen de mensen uit de begerige vingers van de dood te houden en in de labora toria door nieuwe medicijnen hem afbreuk te doen. Geheel zonder re sultaat is het niet. De gemiddelde leeftijdsgrens is heel wat gestegen en veel mensen die vroeger moesten sterven, kunnen nu geholpen worden. Maar het is slechts uitstel. De dood blijkt het altijd te winnen. En toch staat of valt met de opstan ding van Jezus ons geloof, zegt Pau- lus. Als Jezus niet is opgewekt, dan kunnen we de kerken wel sluiten, de bijbel wel verbranden en wél ophou den met geloven. Dan is onze schuld niet betaald en zijn wij niet verlost. Hoe zouden wij in Jezus als Verlos ser vertrouwen kunnen stéllen, als Hij wel om onze zonden was gedood, maar niét uit die dood was opge staan De verrijzenis van Jezus wil ons zeg- gen dat Zijn offer aan het kruis door de Vader is aanvaard. Dit heils feit wil ons duidelijk maken dat de zon de is geboet, de laatste stelling van de boze is genomen, de gelovige een maal zal delen in Jezus' verheerlij king. Wanneer dit heilsfeit tvordt verwor pen staan al de voorafgaande op los se schroeven. Het gaat hier niet om een bijeenkomstigheid, maar om de kern, om de inhoud van het evange- he. Als we van Jezus1 opstanding niet willen weten snijden we het hart uit het evangelie eh maken het dus dood. Als Jezus is vastgehouden in de ge vangenis van de dood is er geen toe komst, geen nieuwe hemel en aarde, geen herschepping. Dwars tegen onze bezwaren en argumenten en werke lijkheden in heeft de- Schrift Gods werkelijkheid verkondigd: -Jezus overwon de dood. Daarom kunnen wij nog prediken en mogen wij nog geloven. Ook in de weréld van van daag. Kamperland. A. Postma. VERWACHT... Geldig tot hedenavond LAGERE TEMPERATUREN Aanvankelijk zonnig maar later op de dag in het noorden van het land kans op van zee binnendrijvende wol kenvelden. Matige af en toe vrij krachtige noordelijke wind. Lagere temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1