Als prof. De Quay slaagt kunnen nieuwe wegen worden bewandeld Ook de gemeenteleden moeten meewerken aan het huisbezoek ARRESTATIEBEVEL TEGEN ACTRICE PIER ANGELl VIJF JAAR GEËIST VOOR DE MOORD OP WIM DE LA PARRA Vandaag.. ZATERDAG 18 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 PROF. MR. OUD TE VLISSINGEN: Het Wereldgebeuren V.V.D. verlangt dat met haar wensen rekening wordt gehouden „Als de poging van de heer De Quay een kabinet te vormen slaagt, dan zullen in onze politiële nieuwe wegen kunnen worden bewandeld". Dit zeide prof. mr. P. J. Oud tijdens de rede, die hij hield ter opening van de algemene vergadering der Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. De heer Oud voegde daaraan toe dat hij dat van groot belang acht. „Daarom zullen wij ons uiterste best moeten doen om de nieuwe samen werking, als zij komt, tot een succes te maken. Dan zal in de praktijk blijken, dat er voor Vrees dat het nieuwe bewind in sociale gezindheid te kort zal schieten, geen grond bestaat". Wij hebben in ons beginselprogram, zo vervolgde de heer Oud neergelegd dat de partij streeft naar maatschappelijke verhoudingen die sociaal ge rechtvaardigd en economisch verantwoord zijn. Daarbij stelt de V.V.D. de sociale rechtvaardigheid voorop, want gerechtigheid is het fundament der kontnkrijken. Wat echter economisch niet verantwoord is, wordt onherroepelijk met ondergang bedreigd, zo vervolgde de voorzitter van de V.V.D. En bij de chaos, die dan ontstaat, is het de sociale rechtvaardigheid die het eerst in het gedrang komt. Daarvóór had prof. Oud nog eens I als zou terzake van de kabinetsfor- meegedeeld, dat de V.V.D. de ver antwoordelijkheid niet schuwt. Zij wenst echter, dat in redelijke I mate rekening zal worden gehou-1 den met de verlangens, die zij ten aanzien van het regeringsbeleid in haar verkiezingsmanifest heeft neergelegd. De V.V.D. wenst ook, dat in het te vormen kabinet de liberale invloed in redelijke over eenstemming zal zijn met de po sitie, die zij thans in de Kamer inneemt. ,,Ik ben er zeker van, dat onze hou ding de gang van zaken bij de kabi netsformatie in belangrijke mate heeft beïnvloed. De grote winst, die de V.V.D. bij de stembus mocht be halen, leverde het bewijs dat een sterke stroming onder de kiezers in ieder geval van de brede basis wens te te worden verlost. Slechts op een enkel punt van de kabinetsformatie ging de heer Oud nader in. „Zolang zij niet voltooid is loopt men immers het gevaar een voorbarig oordeel te geven", aldus de heer Oud. Het punt waaraan hij aandacht wijdde was het probleem van bindende afspi'aken tussen kabi net en Kamerfracties. Zulke afspra ken acht de heer Oud, zoals bekend, in strijd met de positie van zelfstan digheid, die regering en volksverte genwoordiging tegenover elkaar heb ben in te nemen. Is men met derge lijke afspraken, aldus de heer Oud, rèeds op de verkeerde weg, nog er ger wordt het als een regering zich reeds bij voorbaat gebonden acht aan wat fracties onderling hebben uitgemaakt. Plet overleg tussen re gering en parlement wordt op deze wijze wel zeer bemoeilijkt. Het standpunt van de V.V.D. bete kent echter niet, dat deze partij ieder overleg tussen de formateur en fractievoorzitters volstrekt afwijst. Het opstellen van het regeringspro gram moet echter wèl de zaak blij ven van het kabinet. Dat is ook de zienswijze van de heer De Quay, zo voegde de heer Oud tot zijn voldoening daaraan toe. Prof. De Quay heeft nadat hij een inlei dend gesprek met elk der vijf frac tieleiders had gevoerd, beleidslijnen opgesteld en aan deze leiders ge vraagd of deze beleidslijnen in alge mene zin op hun instemming aan spraak konden maken. Alleen dt heer Burger van de Partij van dc Arbeid heeft tegen deze methode be zwaar gemaakt. Hij verlangde, aldus de heer Oud. terugkeer tot het sys teem der bindende afspraken. De formateur heeft aan dit verlangen niet willen voldoen en daarmede was de P.v.d.A. van de formatie uitge schakeld. De lieer Oud besprak vervolgens de verklaring die de heer Burger voor af had uitgegeven. In deze verkla ring werd gezegd, dat beweringen matie geen redelijk overleg met de Partij van de Arbeid mogelijk zijn, iedere feitelijke grond misten. De heer Oud noemde deze verklaring wonderlijk. Waarom die verklaring? „Ik vermoed", zo antwoordde de heer Oud op deze vraag, „dat de heer Bur ger uit zijn gesprekken eerst met in formateur Beel. daarna met forma teur De Quay de indruk had gekre gen, dat er met betrekking tot de controversiële punten tussen de op vattingen van de P.v.d.A. en die van de confessionele fracties een zodani ge kloof bestond, dat het weinig waarschijnlijk was dat de op 11 de cember verbroken samenwerking zou kunnen worden hersteld en dat hij de schuld daarvan op de confessionele fracties wilde werpen op grond van haar gebrek aan bereidheid om te trachten door onderhandelingen de ze kloof te overbruggen". Als verklaring voor de klachten die de Partij van de Arbeid bij deze ka binetsformatie voortdurend heeft ge uit, wees de heer Oud op de stro ming in de P.v.d.A., welke het voor- De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie houdt in „Britannia" te VLissingen haar jaarlijkse alge mene vergadering. De voorzitter, prof. mr. P. J. Oud, heeft giste ren de openingsrede uitgesproken. Nadat de jaarverslagen en een aantal huishoudelijke punten aan de orde waren geweest, werd het beleid van het hoofdbestuur be sproken. Vandaag komt aah de orde de benoeming van een aantal hoofdbestuursleden. Er zullen in leidingen worden gehouden over het onderwerp „Ruimtelijke orde ning". Als laatste punt vermeldt de agenda bespreking van het be leid der Kamerfracties uitzicht niet langer deel aan de re gering te hebben, minder toelacht. Deze stroming, aldus prof. Oud wil men thans graag duidelijk maken dat het toch werkelijk niet de P.v.d.A. is, die de schuld draagt, dat zij buiten spel is gekomen. De heer Oud zeide, weinig respect te kunnen opbrengen voor al dat geweeklaag. In het algemeen gedeelte van zijn be toog merkte dhr. Oud op, dat al is na de Tweede Wereldoorlog de socialisa tie meer en meer nagestreefd in de vorm van uitholling van de particu liere zeggenschap, die wij gewend zijn als koude socialisatie aan te dui den, het socialisme in wezen der zaak aan zijn oude doelstellingen is blijven vasthouden. Het kan zich niet openstellen voor de gedachte of de dingen wellicht ook iets beter zou den kunnen lopen als de overheid zich hier en daar eens wat ging te rugtrekken en wat meer zou overla ten aan de werking der maatschap pelijke krachten". Prof. Oud ging ook nader in op het aspect van sociale rechtvaardig heid. Ook in rooms-katholieke kring, zo zei hij, bestaat tegen woordig nogal eens de neiging de liberale politiek te wantrouwen. Onze politieke geschiedenis geeft daarvoor geen aanleiding. Er is op sociaal gebied menig fris initiatief van de liberalen uitgegaan. Een rechtbank te San ta Monica heeft, op verzoek van de zanger Vic Damone, een arres tatiebevel uitgevaar digd tegen de actrice Pier Angeli, die woens dag met de 3-jarige zoon uit haar huwelijk met Damone per SAS- vliegtuig uit Amerika naar Engeland is ge gaan. Op het moment dat de 27-jarige in Ita lië geboren filmactrice uit Hollywood ver dween, bestond er een gerechtelijk bevel dat Perry Damone, haar zoon, niet buiten de staat Californië mocht worden gebracht. Het kind is inmiddels, vergezeld van een kin- vergezeld van een kin derjuffrouw, in Parijs aangekomen, waar het een week zal logeren bij zijn oom, de Franse filmster Jean-Pierre Aumont, die gehuwd is met de zuster van Pier Angeli. De filmster zelf gaat naar de Ca- narische Eilanden, voor het maken van een film. Over ongeveer een week zal haar zoontje daar bij zijn moeder komen. Op de foto de acti'ice met haar zoontje. TIJDENS PROCES IN UTRECHT Verdachte doodde in een paniekstemming Vrijdagmorgen heeft voor de reclit- PROF. MR. P. J. OUD ...V.V.D. schuwt verantwoordelijkheid niet... bank te Utrecht de 29-jarige schoon maker R. G. uit Utrecht, terecht ge staan wegens moord op dc 8-jarige Wim de la Parra op 22 juni 1957. Onder de aanwezigen was de vader van liet slachtoffer, de oud-officier van justitie, mr. F. de la Parra. De verdachte, die reeds drie maal is ver oordeeld, waarvan de laatste keer wegens een zedendelict, maakte een gespannen en nerveuze indruk. Een verzoek zowel van de officier van justitie, als van de verdediger, mr. H. J. Rink uit Utrecht, om de zaak met het oog op de achtergronden met ge sloten deuren te behandelen, werd na raadkamer door de president afgewe zen- Nadat verdachte aanvankelijk weigerde te antwoorden op de gestelde vragen, vertelde hij tenslotte de toe dracht. Hieruit bleek, dat van moord met voorbedachte rade niet kon wor den gesproken. Verdachte had het jongetje, dat hij vaag kende, met on eerbare bedoelingen, meegenomen op de brommer. Hij reed naar een kuil bij het militaire kamp te Driebergen. Toen liet kind daar hardop praatte werd verdachte zenuwachtig, om dat er niet ver vandaan een schild wacht stond. De jongen begon te huilen waarna verdachte hem een paar klappen toediende. Toen het lcind daarop nog harder huilde, raakte G. in paniek en greep het bij de keel tot het stil was. Toen Wim later bijkwam, raakte ver dachte nog meer in paniek en bond hem stijf een veter om de hals. Verdachte verklaarde het kind ge dood te hebben omdat hij uit angst niet meer wist wat hij doen moest. Het door dr. W. A. Vaandrager, ze nuwarts te Utrecht opgemaakte rap port concludeerde, dat G. in zeer sterke mate verminderd toereken baar is te achten. De officier, mr. W. H. Overzeek, achtte doodslag bewezen en legde er de nadruk op, dat alles moet worden gedaan om herhaling te voorkomen. Daartoe eiste hij een ge- combineerde straf, namelijk vijf jaar met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Dc verdediger releveerde, dat G. zijn spijt over het gebeurde liecft geuit in een dagboek, door hem in dc gevan genis bijgehouden. Mr. Rink stelde voorts, dat men hier te doen heeft met een grensgeval cn dat G. op de rand van krankzinnigheid verkeert. Uitspraak op 1 mei. Philips naar vijfdaagse werkweek binnen 5 jaar Binnen vijf jaar hoopt de N.V. Phi lips over te gaan tot verkorting- van de arbeidstijd, door invoering van de 45-urige weekvveëk met 'ïi vrije zaterdag. Ir. F. Philips, vice- voorzïtter van de raad van bestuur lieeft dit meegedeeld op 'n vergade ring van de raad van bestuur van Philips met leden van de kernen van de bedrijven uit Eindhoven, Geldrop en Valkenswaard. Het is aldus de heer Philips, nog niet mogelijk een definitieve datum te noemen, waarop een werktijdver korting met vrije zaterdag in Ne derland kan worden ingevoerd. Dit bangst van verschillende factoren af. I-Iij verzekerde zijn werknemers ech ter dat, zodra het klimaat van ar- beidaverkorting gunstig is, Philips 'n vooraanstaande rol hierbij zal spelen. Van 24 mei af: 070 draaien voor Den Haag Vanaf 24 mei zullen telefoonabonnees in het district Goes netnummer 070 moeten kiezen, inplaats van 0 1700 voor de stad Den Ilaag. liet interlo kaal centrum van de ruim 130.000 te lefoonabonnees van de plaatselijke dienst en van het district Den Haag, zal binnenkort belangrijk worden uit gebreid. Het aantal verbindÏMgslijnen binnen liet district Den Haag en naar en van andere distrieten in Nederland wordt namelijk met 40 pet. vermeerderd, zo dat het verkeer straks beter kan wor den verwerkt en de abonnee minder door de bezettoon zal wotrden plaagd. Deze uitbreiding, welke verschillende fasen tot stand komt, gaat gepaard met de voering van het verkorte netnummer 0 70 voor de aan geslotenen in de gemeenten Den Haag, Rijswijk en Voorburg. viert Venezuela zijn onaf- hankelijksdag (1810). §j is het 200 jaar geleden, dat H de Duitse toneelspeler en. e§ -schrijver August W. Iffland, p wiens werk onder andere door Goethe zeer werd gewaardeerd m en wiens invloed eertijds in §e Nederland en Vlaanderen zeer groot was, te Hannover werd H geboren. §f ...viert koningin Frederika H van Griekenland haar 42e ver- jaardag. □llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllW Aardappelvoorraden in Nederland: 310.000 ton Het produktschap voor aardappelen deelt mede, dat blijkens een ingesteld onderzoek in de laatste week van maart nog 226.000 ton klei-aardappe- len voor aflevering beschikbaar zou zijn. De voorraad zandaardappelen zou volgens dit onderzoek 84.000 ton be dragen. De totale voorraad geschikt voor aflevering als consumptie- en pootaardappelen, zou 310.000 ton groot zijn, waarvan meer dan de helft nodig is voor binnenlandse consump tie tot de nieuwe oogst, voor afzet van pootaardappelen in binnen- en buiten land en voor de „stopa". Indien ge noemde cijfers een ongeveer juist beeld geven van de werkelijkheid en de houdbaarheid vaii de aardappelen in de komende weken niet tegenvalt, dan zou naar schatting vanaf 25 maart jongstleden, nog meer dan 100.000 ton voor uitvoer beschikbaar zijn, waarvan ongeveer driekwart klei-aardappelen en de rest zandaard appelen. De binnenlandse voorziening tot de nieuwe oogst is dus ruimschoots gedekt, zo meent het produktschap. STEMMEN UIT DE KERKEN Het ontbreekt vaak aan „communicatie" Een van de modewoorden, die zo een tijdlang overal gebruikt werden, vooral op kerkelijke of somi-kerkelijkc vergaderingen, is het woord „commnicatie". Te pas en te onpas werd dit woord te berde gebracht, zoals dat met modewoorden het geval is. Vooral koorden we dit woord, nadut prof. H. Kraemer een boekje met deze titel had geschreven. Het woord communicatie betekent: gemeenschap, gemeenschapsoefening. A! mag dan in deze tijd dit woord een bepaalde klank en inhoud hebben gekregen, die mede voorkomt uit de onderlinge verhoudingen waarover men niet. gerust is, de zaak zelf is natuurlijk zo oud nis er mensen op deze aarde wonen. Toen Adam in Genesis 3 het had over „de wouw, die Gij aan mijn zijde gesteld hebt", stonden die eerste mensen voor wat wij in deze tijd zouden noemen, liet probleem van de communicatie. Zij ver stonden elkaar niet meer. Zij gingen tegenover elkaur staan. In de apostolische geloofsbelijdenis, die wij in deze vorm hebben uit het jaar 325, belijden wij: ik geloof in de gegmeenschap der heiligen. Dat is de gemeenschap der gelovigen, de gemeenschap van hen, die behoren tot de heilige algemene christelijke kerk. Zij zijn aan elkaar verbonden. Zij ken nen een gemeenschapsoefening. Zij kennen en verstaan elkaar op een bepaalde wijze, n.l. in bun gebondenheid aan Christus. Tegenwoordig zonden wij hier ook spreken van communicatie, want met dit woord wordt toch wel allereerst een geestelijke zaak aangeduid. van elkaar in de diepten van het ge loof Zoals we onlangs in een inleiding over huisbezoek hooiden, is het beste woord om deze activiteit van de kerk aan te duiden, de term „pastoraal be zoek". Daar zit „pastor" in, dat is herder. Het pastorale bezoek is een herderlijk bezoek en op de achter grond moet .altijd staan Hij, die de Grote en Goede Herder der schapen Wanneer wij vandaag iets willen zeg gen over het aloude huisbezoek, zo als wij dat in dc protestantse kerken van ons land kennen en over de moei lijkheden die er op dit terrein liggen, dun gaat het in zekere zin over het uroblecm van de communicatie. Is er net verstaan van elkaar tot in dat gene wat er ligt in de diepten van hot menselijk nart? Wat kan daar al niet liggen! Is er ook het verstaan is. Christus Jezus. In Zijn naam moet het worden gedaan en wanneer het pastorale bezoek goed is. moet Hij daarin meespreken. Het kan ook dan alleen worden gedaan, wanneer men het doet in opdracht van Hem. Als er iets van de pastorale werk zaamheden moeilijk is, dan is het wel dat pastorale bezoek., dat wij dan gewoon zijn aan te duiden met het woord huisbezoek. Waar om? De grote vraag is hier altijd weer die van de communicatie. Krijgen ambtsdragers met het ge zin dat bezocht wordt werkelijk gemeenschap? We hebben er in de loop van de jaren al heel wat klachten over gehoord. Men klaagt in de gemeente dat het huisbezoek te weinig gedaan wordt. We zien de predikant en de ouderlingen niet en dan wordt nog al eens een andere kerk als een spiegel voor gehouden, waar het zoveel beter zou zijn. En aan de andere kant hebben we in de loop van de ja ren ook heel wat klachten van ambtsdragers gehoord. Zij voelen er zich niet gelukkig mee, juist dan niet, wanneer net geregeld huis aan huis wordt gedaan. De mensen roepen wel om dat huis bezoek om nu eens werkelijk met die dingen voor de dag te komen, die op de maag liggen. Men zorgt er voor dat er een behoorlijke af stand blijft. Dan is er geen com municatie, die onmisbaar is voor het zinvolle huisbezoek. Wanneer er in de gemeente klachten zijn over deze zaak, laten dan de ge- - (Zie slot pag. 4 kol. 2) Naar Moskou Richard Milhous Nixon lieeft zijn vrouw, de knappe Pat Ryan, in 3940 leren kennen toen hij met haar op het toneel stond. De toen 27-jarige „Dick" had met suc ces rechten gestudeerd; misschien dat men hem daarom de rol van dis- trictsprocurcur had toegewezen. Welke rol zijn vrouw vertolkte ver melden dc kronieken niet: wel is be kend dat zij in het gewone leven „voor do klas stond". Zowel het to neelspelen als het aanklagen heeft ook in zijn verdere carrière een be langrijke rol gespeeld. Wat het ac teren betreft: menigeen ziet in Ni xon een soort „showman" van de rcgering-Eisenhower. En die aan klachten: de spitse jurist Nixon le verde in de verhoren een doorslag gevende bijdrage tot de ontmaske ring en veroordeling van Alger Hiss. Hiss, een voormalige hoge functiona ris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, werd in tot de conclusie, dat Hiss loog toen Yorkse federaje gerechtshof kwam gevangenis veroordeeld. Het New- 1950 wegens meineed tot vijf jaar hij ontkende, in 1938 documenten te hebben uitgeleverd aan Whittaker Chambers, die volgens eigen zeggen koerier van een Russische spionage- organisatie was geweest. Nixon heeft zich steeds bezigge houden met de bestrijding van on-Amerikaanse activiteiten en van de Democraten. Men heeft hem weieens verweten dat hij die twee strijdperken niet duidelijk genoeg uit elkaar hield. Hij zou in ver scheidene gevallen ten onrechte heb ben gesuggereerd dat Democratische tegenstanders iets met on-Ameri kaanse activiteit van doen hadden. Overigens moet worden vastgesteld dat deze autoriteit wiens vader een kruidenierswinkel annex benzine pomp dreef en die nog tijdens zijn studietijd in de zaak hielp wel een hoge maar tegelijk een veelomstre den taak is toegevallen. Hij bereikte het vice-presidentschap via een steile ladder die uit de volgende sporten bestond. advocatuur; ambtelijke baan; de status van marine-officier in het Zuidelijke deel der Stille Oce aan tijdens de Tweede Wei-eldoorlog; lidmaatschap van het Huis van Af gevaardigden (1947 tot 1950) en lid maatschap van de Senaat (1950 tot 1952). In dit vice-presidentiële ambt is hem onder meer de bestrijding van de Democraten voor zover die het regeringsbeleid aanvallen toevertrouwd. President Eisenhower neemt zelf zoveel mogelijk een standpunt boven de partijen in. Ni xon voorziet in de zo ontstane leem te aan partijpolitiek en dat is vaak ondankbaar werk. Aan reizen is tot dusver in Nixons loopbaan geen gebrek geweest. Het aantal kilometers dat hij aflegde als „openbare aanklager van de Democraten" in diverse, verkie zingscampagnes moet met zes cijfers woi'den geschreven. In 1953 maakte hij voorts een reis van zeventig dagen naar negentien landen in het Verre Oosten. In 1955 doorkruiste hij Midden-Amerika; in 1956 kon men hem weer in het Verre Oosten of in Turkije tegenkomen. Waren al deze tochten niet alleen nuttig maar ook aangenaam, anders was het met zijn bezoek aan Zuid- amerilcaanse landen in 1958. Demon straties tegen hem bewezen, dat de Verenigde Staten maatregelen moest nemen om impopulariteit bij de zui delijke medebewoners van het con tingent tegen te gaan. Voor juli aanstaande heeft Nixon nu 'een bezoek aan Moskou in zijn agenda gezet. Hij zal er een Amerikaanse tentoonstelling openen en in dezelfde maand zal in Amerika een Russische expositie de deuren ontsluiten. Deze manifestatie moeten dienen om tot een beter be grip tussen de twee volken te ko men. De vroegtijdige toezegging aan de Russen dat Nixon in eigen per soon present wil zijn, zou kunnen duiden op enig optimisme wat de mi nistersconferentie met de Russen be treft, die op 11 mei te Genève be gint. Waarnemers in Washington hebben opgemerkt dat president Ei senhower niet met de reis zou heb ben ingestemd als hij van oordeel zou zijn dat in de komende tijd de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie slechter zouden worden. Daarbij moet worden aangetekend, dat Nixons bezoek waarschijnlijk aan een topconferen tie vooraf zal gaan. Als een der naas te medewerkers van president Eisen hower zal hij het Moskouse klimaat kunnen verkennen en de opvattingen van de Amerikaanse legering kun nen verduidelijken voor de Russische leiders. Uit dê vaststelling van dit reisplan dat als een tegenbezoek voor de visite van de Russische vi ce-premier Anastas Mikojan aan de Verenigde Staten is te beschouwen blijkt opnieuw, welk een groot vertrouwen Richard Nixon bij zijn chef geniet. Met belangstelling I wacht men af, wat de innemende mevrouw Nixon-Ryan en hijzelf er van zullen maken. RICHARD NIXON «.expositie openen...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17