FOTOGRAAF UIT SEROOSKERKE BRACHT VERKEER IN GEVAAR WALCHEREN EINDLES LANDBOUWSCHOOL 'S HEER ARENDSKERKE OFFICIËLE PUBLÏKATIES BIJ DE ZEEUWSE STRANDEN LIGT „STIEFKIND" KN0KKE RAAD DOMBURG IS VOOR VERBETERING RIOLERING VRUDAG 17 APRIL 1959 PROVING IALÜ JU £!U w SE O OU RANT 6 KANTONRECHTER MIDDELBURG En tegenligger reed op linker-weghelft Voor de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, moest zich woensdagmiddag verantwoorden de fotograaf H. A. S. uit Serooskerke. De fotograaf had in januari in de gemeente Souburg het verkeer danig in gevaar gebracht toen hij van de Nieuwe Vlissingse weg een zijstraat wilde inslaan. S., die net benzine had getankt bij de ponip, reed met een matige snelheid naar het midden van de weg. Toen hij af wide slaan kwam hij in botsing met een achteropko mende auto. Beide wagens werden ernstig beschadigd. Tegen de kantonrechter verklaarde de fotograaf, dat hij de achteropko mende wagen, die op de linkerweg helft reed, heel in de verte had zien aankomen. Hij was er van overtuigd, dat de schuld bij deze aanrijding niet bij hem lag, daar hij netjes had voor gesorteerd. De officier van justitie, mr. T. Lebret, deelde deze mening echter geenszins. Hij noemde het rij den van verdachte onvoorzichtig. Hij was bijna geneigd dit afslaan met zo'n lage snelheid roekeloos te noe men. Hij vorderde tegen de fotograaf een boete van 60 subs. 12 dagen. De kantonrechter vonniste met 25 subs. 5 dagen. De chauffeur van de achteropkomende auto, de lasser monteur A. P. P. uit Middelburg, moest zich verantwoorden voor het rijden op de linker weghelft. Conform werd deze veroordeeld tot 15 subs. 3 dagen. De chauffeur M. M. O. uit Goes had op 30 januari in zijn woonplaats geen voorrang verleend aan de scooterbe rijder W. N. P. uit Kloetinge. Con form de eis werd de chauffeur O. ver oordeeld tot 35 subs. 7 dagen en be taling van de civiele vordering van 20. De directeur van een wegenbouw- firma uit Bhenen, A, F. de K. werd conform veroordeeld tot 75 subs. 15 dagen. Bij een con trole op 31 januari nabij Rilland- Bath was namelijk gebleken dat zijn chauffeur J. W. in een vracht wagen reed met ceu defecte stuur inrichting. De groente- en fruithandelaar L. B. uit Middelburg had in zijn woon plaats op 25 februari linksaf gesla gen zonder goed uit te kijken, waar door hij in aanrijding kwam met een achteropkomende bestelauto. De of ficier van justitie eiste 50 subs. 10 dagen. De kantonrechter vonniste met 25 subs. 5 dagen. Raad Kattendijke in principe achter aanleg jachthaven De gemeenteraad van Kattendijke heeft zich donderdagavond in prin cipe akkoord verklaard met de sug gestie van de technische commissie van de recreatiecommissie Zand- kreek om onder Kattendijke een jachthaven te projecteren. B. en W. kunnen een en ander verder uitwer ken. De raad wees een subsidieverzoek van de vereniging Pro Rege zonder hoofdelijke stemming af. Voorts werd besloten een gemeenschappe lijke regeling inzake het ziekenver- voer op Noord- en Zuid-Beveland aan te gaan. In verband met haar voorgenomen huwelijk kreeg mejuf- frouw C. Bal eervol ontsag als toe- zichthoudstor van de kleuterschool te Kattendijke In haar plaats werd mejuffrouw B. K. Dalebout be noemd. De heer J. - van Leeuwen werd aangewezen als afgevaardigde in de recreatiecommissie Zandkreek De heer H. M. Zweedijk te Goes werd benoemd tot hoofd van de openbare lagere school te Kattendijke. Industrialisatie- mogelijkheden voor Zeeland Ged. Staten hadden bespreking met dr. ir. Den Hollander Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een eerste uitvoerige bespre king gehad met hun adviseur voor industrialisatieaangelegenheden, dr. Ir. F. Q. den Hollander. Dit gesprek was van oriënterende aard. Ged. Sta ten hebben hun gedachten omtrent 6roblemen met betrekking tot de in- idustriële ontwikkeling van Zeeland uiteengezet. Zijnerzijds heeft dr. ir. Den Hollander mededeling gedaan van zijn visie op de mogelijkheden tot industrialisatie. Een en ander heeft tot een vruchtbare gedachtenwisse- ling geleid. Binnen afzienbare tijd zal een tweede bespreking volgen. De stuurman van de grote vaart, P. J. K. uit Sint-Laurens had op 3 fe bruari te Middelburg met zijn brom- feits niet goed rechts gehouden. Hier door kwam hij in botsing met een bestelauto van de P.T.T., die van de tegenovergestelde kant kwam en ook niet helemaal rechts van de weg zat. K. werd conform veroordeeld tot 5 subs. 1 dag. De P.T.T. besteller-chauf feur M. J. L. uit Middelburg kwam er echter niet zo gemakkelijk af. Mr. Lebret vorderde tegen hem 25 subs. 5 dagen. De kantonrechter verlaagde dit tot 15 subs. 5 dagen. De uitvoer der van baggerwerken C. A. M. uit Rotterdam had op 16 februari tijdens een dichte mist te Kruiningen zijn auto op een verboden plaats gepar keerd. Mr. Lebret eiste hiervoor 10 subs. 2 dagen. Mr. Moolenburgh von niste met 6 subs. 2 dagen. Uitvoerig behandelde men de aanrij ding die de chauffeur O. F. K. uit ljmuiden op 28 november te 's Heer- Arendskerke had veroorzaakt. Toen hij de stationwagen van de vertegen woordiger P. W. uit Middelburg was gepasseerd, sloeg hij te vroeg naar rechts af. Mr. Andreae noemde dit een zeer ernstige wijze van snijden, waarvoor hij 75 subs. 15 dagen vor derde. K., die niet verschenen was, werd conform veroordeeld. De verko per A. J. S. uit Amersfoort had op 26 januari te Kruiningen te hard ge reden en was toen tegen twee wa gens opgebotst, die voor een openge draaide brug vaart verminderde. Conform werd S. veroordeeld tot 40 subs. 8 dagen. Raad St. Jansteen voor verbetering verlichting Donderdagmiddag kwam de raad van St.-Jansteen onder voorzitter schap van burgemeester mr. J. I. M. Heuser in openbare vergadering bij een. Met algemene stemmen werd de heer F. M. Smet per 1 april 1959 benoemd tot ambtenaar, belast met het verrichten van administratieve werkzaamheden inzake steunverle ning aan werkloze arbeiders op een salaris van 489,72 per jaar. Na langdurige discussie werd het be stuur van de Gemeentelijke Instel ling voor Maatschappelijke Zorg aangevuld met de benoeming van de heren J. de Caluwé, P. Hemeiaar en F. E. Francken. De punten zes en zeven van de agen da, de voordrachten voor een secre taris-penningmeester en een waarne mend penningmeester van de Ge meentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg werden terugver wezen naar B. en W. om eventueel een andere voordracht in te dienen. Conform het voorstel werd besloten om de bestaande verlichting in de kom van Sint-Jansteen en Heikant, die momenteel voorzien zijn van H.P.L.-lampen a 125 W.. om te bou wen tot H.P.L.-lampen van 80 W. Voorts om een verlichting aan te brengen van het transformatorsta tion van de N.V. P.Z.E.M in de Wil- helminastraat tot aan de gemeente grens van Koewacht, bestaande uit 49 lampen H.P.L. van 80 W. en het aanbrengen van enkele verbeteringen in de bestaande verlichting. Voorts werd besloten tot overname in be heer, onderhoud en eigendom, voor de prijs van 1,- van de polder „Sint- Jansteen" van de Roskamstraat en een gedeelte van de weg Geslechter- dijk. Voor de viering van koninginne dag voor de schoolgaande jeugd werd een subsidie uitgekeerd van ƒ1,- per kind, wat neerkomt op ongeveer 800,-. MIDDELBURG Motorrijder verleende Jeugdconcert Amsterdams Kamermuziekgezelschap Het Amsterdams Kamermuziekgezel- schap heeft donderdagmiddag tot tweemaal toe voor honderden Middel burgse middelbare scholieren in de Concert- en Gehoorzaal een jeugd concert gegeven. Het is een bijzonder goed en bovenal instructief concert geworden, dat het gezelschap, be staande uit Hubert Barwahser (fluit), Haakon Stotijn (hobo). Piet Heuwekemeyer (viool), Koen van der Molen (altviool) en Johan de Nobel (cello), de hoofdstedelijke scholieren hebben voorgezet. Mede door de keus van het programma, dat bestond uit kamermuziek uit de 18e en begin 19e eeuw, zoals Haydn en Mozart die schreven. Vooraf gaf Piet Heuwekemeyer een duidelijke uiteenzetting van de snaar instrumenten, waarna Barwahser en Stotijn zulks deden voor hün instru menten, waarbij de komische noot niet ontbrak. Hierna begon het programma met het divertimento in G groot voor de snaarinstrumenten, van Josph Haydn. Da volgde het fluïtkwartet in D groot K.V. 285 van Mozart, waarna van dezelfde componist met 't hobokwar tet in F gr. K.V. 370 het concert be sloten werd. VAN ONZE ADVERTEERDERS Kampeertentoonstelling te Middelburg Met het oog op het naderende va kantieseizoen wordt door het sport- huis Imanse uit de Lange Delft te Middelburg in de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging" een „camping-show" gehouden. Hiervoor is de grote ruimte herschapen in een klein modelkamp met verschillende grote en kleine tenten. Tevens zijn allerhande artikelen, die nauw bij het kamperen zijn betrokken, over zichtelijk tentoongesteld. Naast de imponerende achtpersoonstent vindt men tevens de kleinere linnen huis jes voor de meer bescheiden beur zen. Uiteraard worden hier de aller laatste modellen geshowd, die geper fectioneerd zijn met allerlei moderne snufjes. Zo vindt de nieuwsgierige bezoeker tenten met het zogenaamde kutpgrondzeil. Dit betekent, dat met een enkele handbeweging het grond zeil met een ritssluiting van het bo vengedeelte kan worden losgemaakt en ook weer bevestigd. Ook zij, die per bromfiets kamperen, kunnen het op hun vakantiereis heel comfortabel hebben. Voor deze wijze van trekken heeft men zogenaamde bromfiets- uitrustingen. Hierbij zijn zelfs inbe grepen een tafel en stoelen, die men gemakkelijk kan meenemen op de brommer. Hiernaast wordt een uitgebreide col lectie van kooktoestellen, waterzak ken en andere handige kampeerbe- nodigdheden geëxposeerd. De ten toonstelling blijft tot en met a.s. za terdag geopend. De inspecteur van het landbouwon derwijs in Zeeland, ir. E. Bollen, heeft tijdens de eindles van de chris telijke lagere landbouwschool te 's- Heer Arendskerke het diploma uitge reikt aan twaalf geslaagden. Hij deed dit In aanwezigheid van de secreta ris van de Zeeuwse C.B.T.B., de heer S. Baar uit Goes, en afgevaardigden van het gemeentebestuur en de N.C.L.B., resp. de heren M. Schipper en D. Moerdijk. Alvorens het diploma aan de leerlin gen werd overhandigd, moesten de leerlingen vragen beantwoorden, die werden gesteld door hei hoofd der school, de heer H. W Ellenkamp De voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. de Jager uit Nieuwdori sprak een openingswoord, waarin hij op de waarde van het christelijk landbouwonderwijs wees. Na de di ploma-uitreiking bracht de heer Stol gelukwensen over namens de christe lijke middelbare landbouwschool in Middelburg. Eveneens werden de jon gens gefeliciteerd door de wethou der M. Schipper en de heer S. Baar. Namens de ouders sprak de heer De Kok uit Nieuwdorp een woord van dank en de heer J. Traas uit Hein- kenszand deed dat namens de leer lingen. Laatstgenoemde overhandigde de heer Ellenkamp een geschenk. De geslaagden zijn: A. Sandee, Kam perland (boek van de C.B.T.B Joh. Moerland, Lcwedorp (boek van de N.C.L.B.); J. de Bruin, Lewedorp. G. J. Geschiere, Nieuwdorp; B. de Jager, Lewedorp; J. Maat en J. de Kok, Nieuwdorp; P J v. d. Zande, Colijnsplaat; J M v d Maas, Wls- senkerke,; P. Oudekerk, 's-Heer Hendrikskinderen; J. Traas, Heiri- ken8zand; M. Meulenberg, Ellewouts- dijk. geen voorrang Donderdagmiddag omstreeks half twee kwam het op het kruispunt Seisslngel-Sprenklaan te Middelburg tot een aanrijding tussen een motor en een personenauto. Het gebeurde toen de motorberijder A van de L. uit Vllssingen, die vanuit de richting Noordsingel kwam, geen voorrang verleende aan de autobestuurder A. J. H. te Middelburg, die uit de Sprenklaan kwam. Bij de aanrijding liep de motorrijder een beenwond op. Beide voertuigen werden licht beschadigd. t/LISSINGEN Bestuur Dierenbescherming In de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, afd. Zee land-Zuid te Vlissingen zijn de be stuursfuncties als volgt verdeeld: J. G Boshuizen, voorzitter, Bad huisstraat 133; H. J. de Witt, 2e voorzitter, Sottegemstraat 44; R. J. Klijn, secretaris, Emmastraat 20bv.; F. C. Buijterse, 2e secretaris. Zuid beekstraat 2; B. J. Gelok, penning meester, Breewaterstraat 39; W. J Andriessen, 2e penningmeester, Nieuwstraat 105 bv.; E. W. Gouw, commissaris, Groenewoud 25 bv. Als adviserend bestuurslid treedt op dokter Coppoolse te Middelburg, ter wijl het gemeentebestuur van Vlis singen zal worden verzocht eveneens een lid aan te wijzen. Lezing over Schotland Dokter G. J. M. de Greef uit Vlissin gen heeft woensdagavond in café-res taurant Delta voor de leden van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, af deling Walcheren een lezing gehou den over Schotland. Aan de hand van een serie bijzonder mooie kleurendia's vertelde dokter De Greef over de er varingen, die hij in 1955 tijdens een vakantiereis door Schotland opdeed. Hij vertoonde prachtige opnamen van het rijke vogelleven op de eilanden voor de Schotse kust, afgewisseld met schitterende natuuropnamen. Verder had de heer De Greef wat opnamen gemaakt van broedende vogels op de drie „vogelbergen" voor de rotsige kust van Schotland. Deze gaven wel een duidelijk beeld van de grote aan tallen vogels, die ieder jaar in Schot land broeden. Dokter De Greef ver telde verder iets over de studies, die prof. N. Tinbergen destijds op de Schotse eilanden van de gewoonten van verschillende soorten vogels maakte. Na de pauze vertoonde hii opnamen van planten en van het eiland Walcheren. Tijdens de bijeen komst werd nog medegedeeld, dat in mei een lezing zal worden gehouden met als onderwerp „De geschiedenis der bloemsierkunst". Gevonden voorwerpen Aan het bureau van politie te Vlis singen zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwer pen: zwarte motorwanten, crème he ren regenjas, rol zvarte kabel, twee uniformpetten (koopvaardij), fiets pomp je, zijden sjaal, diverse dames- en herenhandschoenen, garbyvdine- jas, stropdas, kinderpantoffeltje, di verse huissleutels, snoer koralen, pad- vindersriem, poederdoos, broche, vul pen, diverse kinderwanten en diverse autopeds. En dat aldaar inlichtingen zijn te be komen van de adressen alwaar de navolgende voorwerpen zijn te bevra gen: witte dameshandtas, wollen das, vulpen, dames armbandhorloge, rij wieltas met inhoud, gouden ringetje, kinderportemonnee met inhoud, tube verf, kinder regencape, metalen zwei, hondenhalsband. BIGGEKERKE Programma voor koninginnedag In Biggckerke is het programma voor de viering van koninginnedag definitief samengesteld. De feestelijk heden worden 's morgens om 7 uur met een reveille geopend. Van 9 uur tot half tien is er een rondgang van de muziekvereniging met de school kinderen, daai-na volgt om 9.30 uur een aubade van de schoolkinderen bij het gemeentehuis met een toespraak door de burgemeester. Van 10 uur tot 12 uur zijn er kinderspelen op het kerkplein en om 1 uur wordt er opge steld voor een optocht. Deze optocht begint om half twee en duurt tot half drie. Vanaf half drie staat er sjees- rijden in het Schuitvlot op het pro gramma. Tegelijkertijd is er ringrij- den met versierde fietsen op het kerk plein. Verder zijn er van 4 tot half zes volksspelen op de weide van de heer P. Alewijnse. Het avondprogramma omvat van 7 uur tot 8 uur gekostumeerd voetbal op de weide van de heer P. Alewijnse, om 8 uur Iintenspel door de meisjes vereniging op het Kerkplein, om 20.15 uur volksspelen op het Kerkplein en om half elf volgt de prijsuitreiking met na afloop muziek met een fakkel optocht. VLISSINGEN. HINDERWET. VERZOEK VERGUNNING. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie, 2e afdeling, ter inzage liggen de verzoeken met bijlagen van: de heer A. J. van Deutekom te Vllssingen vergunning, tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor het repareren van ac cumulatoren met behulp van een gas- en zuurstofinstallatie, waarin een elektro motor met een vermogen van1/5 p k gebezigd zal worden in het perceel Scheldestraat 77, Vlissingen; de heer K. Wielemaker te Middelburg, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor het bakken van voedings- en genotmiddelen in oliën of vetten, waarin een elektromotor met een vermogen van p.k. gebezigd zal wor den in het perceel Spulstraat 56. Vlis singen; de heer W. F. Christiaansen te Vlassin gen om vergunning tot het uitbreiden van een inrichting voor machinale hout bewerking door het bijplaatsen van 3 elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 15 p k op het perceel Paul Krugerstraat 223—225, Vlissingen. Gedurende tien dagen, te rekenen van 17 april 1058 af, bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren te gen het verlenen 'er vergunningen in te brengen bij het gemeentebestuur. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: S. M. van Kempen—Verkoijen, d.; M. Maranus—Gillissen, d.; H- T- v. d. Wal—Oosterhof, z.; M- C. de Crooy—Van Vlijmen, d.; 1'. J. Bijsterbosch—Fekkes, z.; W. P. v. d. Zouwen—Sturm, d.; A. II Brouwer—Struis, z.; P Lous—Tavenier, z.;' F. Riemens—Ilubregtse, d.; W- Nij- dam—Bokschoten, z.; E. M. E. Muller— Bogaerd, z.: W. C. van Roosevelt—Boeck- hout, z.; R. v. d. Geest—Hoekstra, z.; M. H. Knipsadeler—Van Haperen, z S. Schog—Leeman, d.; E L. Rijsdijk—De Visser, z.; J. M. WIjgman—Amadio. z- Ondertrouwd: G. Josiasse. 29 Jaar en E- J. Ventevogel, 22 jaar; A. Dijkstra, 23 jaar en J. Jonkman, 19 jaar; J. M. L. Verhagen, 23 jaar en M. J. Bliek, 22 jaar; P. H. Kramer, 38 jaar ij G. v. d. Pol, 30 jaar. Getrouwd: G. J. Wever, 22 jaar en J- W. Bouwman, 22 jaar. Overleden J. S. de Ridder. 77 Jaar. wed. van A. Meerman; K- vingerhoed 69 jaar e. van F- D- Buurman; T. J. Peters, 57 jaar. ZOUTELANDE. Bevallen; P. van Maldegem—Van Slujjs, z.; M. Sturm—Reijnierse, z. Overleden: K. Francke» 57 jaar. Bovendien zal op dinsdag 28 april a.s., des voormiddags resp. te 10. 10.15 en 10.30 uur, ten gemeentehuize, een open bare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvragers van deze vergunningen en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen Mede ls tot be roep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Vlissingen, 15 april 1959. (Slot van pag. 1) De inwoners van Knokke, die het van het toerisme moeten hebben en dat zijn er veel in deze "plaats kregen wat hoop toen enkele jaren geleden de Belgische rijks waterstaat met een groots werk begon, dat door sceptici (en die waren er ook veel) „water naar de zee dragen" werd genoemd. De Belgische ingenieurs brachten echter geen „water naar de zee", maar „zand naar het strand". Ruim één miljoen kublieke meter zand, dat dooi een anderehalve kilometer lan ge buisleiding uit de polder achter de stad werd aangevoerd. Dat zand werd tegen de voet van de zeedijk gespoten en de Knokkenaren zagen in gedachten het brede strand van vroeger reeds in al-zijn luister her steld. Want Knokke heeft inderdaad een prachtig strand gehad. In de loop der jaren echter hebben de wind en de zee het zand weggevoerd. Zeer bitter gestemde Belgen geven er zelfs Zeebrugge de schuld van. „Toen daar in 190« een lange havendam werd gebouwd, is de stroom ver legd", zeggen zij. „De industrie (Zee- brugge) werd belangrijker geacht dan het toerisme". Of die stroom werkelijk het strand van Knokke heeft meegenomen? „Misschien wel", menen de des kundigen, maar zeker weten doen ze het niet. In ieder geval zeggen ze het niet. Februari 1953 De grootste klap kreeg Knokke in februari 1953. Dezelfde storm, die catastrofaal was voor Zeeland, ver- Bedrijfsvoetbal Het voetbalelftal van het Vlissings gemeentepersoneel, G.P.C., speelde met succes een wedstrijd tegen de „Uiterton", het team van het Neder lands Loodwezen. De gemeente won met 1-0. Benoeming Het bestuur van de coöp. Boerenleen bank te Sint-Laurens heeft het be stuurslid, de heer A. W. Zandee te Middelburg, tot voorzitter benoemd. WESTKAPELLE Raad Westkapelle verleent onderwijzer ontslag De raad van Westkapelle heeft in de dinsdag gehouden vergadering eervol ontslag verleend aan de heer J. Hoek stra, onderwijzer aan de openbare la gere school. Dit ontslag, waarom de heer Hoekstra zelf had verzocht, gaat in op 1 juli aanstaande. Voor de opslag van sloopmateriaal verhuurde de raad een terrein tussen het woonoord en het sportterrein aan de gebr. De Witte. Aangehouden werd een verzoek van de christelijke school om een bijdrage van 1500 voor het laten vervaardigen van een kunst werk. De Vereniging tot Rheumatiek- bestrijding blijft haar subsidie van 12 behouden. Het voorschot op de onderwijsvergoeding aan de christelij ke school werd bepaald op 5654,83. Aan de heren L. Minderhoud, A. Ga- briëlse en J. Hengst werd onderhands grond verkocht. Om de bouw van eengezinswoningen en bejaardenwo ningen voor de particulier aantrekke lijk te maken zal getracht worden de prijs van de bouwgrond te verlagen. Gevonden voorwerpen In Middelburg zijn m het tijdvak van 9 tot en met 15 april 1959 de volgende gevonden voorwerpen bij de politie aangegeven; blauwe kin derhandschoen, muntbiljet, lederen voetbal, herenpantalon, 1 pr. zwarte regenpijpen, ballpoint, kinderringetje, zakkompas. zilver geld, bruin bontje, dameshandschoenen, broche, 1 pr. handschoenen, bruine kinderporte monnee, rode step op luchtbanden, bruine plastic portemonnee, dames glacé, 2 springtouwen, lichtbruin lin ker kinderschoentje, dameshand schoen, bos sleutels, 3 zakdoeken, gele portemonnee m. inh., schildpad, wollen handschoen, drukknop strop das, zwarte glacé handschoen, arm bandje, goudkleurige dasspeld, beige knipportemonnee. broche met 3 knoopjes, gele handschoen, br. glacé handschoen, honderiem met pen ning no 186. rode nlastic boodschap pentas, doosje shag met vloei, bal, 1 pr. handschoenen, 1 pr. handbescher mers. Scholenbouw in „Het Poldert je" In de donderdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering van Dom burg deelde burgemeester mr. W. J. E. Crommelin mee dat Monumenten zorg een bedrag van f 2750 zal bij- Welvaartsactie Zaamslag De winkeliersvereniging „Z.A.V.O." te Zaamslag wil trachten de welvaart van de plaatselijke bevolking te ver groten om zodoende en teruggang in net inwoneraantal tegen te gaan. In het gemeentehuis werd reeds een oriënterende bespreking gehouden on der voorzitterschap van burgemeester H. D. Trimpe, tussen het bestuur van de winkeliersvereniging, vertegen woordigers van diverse bevolkings groepen en de rijksmiddenstandscon- sulent, de heer A. Korstanje. De heer A. Dees, voorzitter van de winkeliersvereniging zette de plannen uiteen, de heer Korstanje wees ver volgens op hetgeen reeds door de klemindustrie in verschillende platte landsgemeenten werd bereikt. Een levendige discussie volgde en men besloot binnen afzienbare tijd een werkvergadering te beleggen, waarin een comité zal worden opgericht, dat de plannen nader zal kunnen uitwer ken. dragen in het herstel van de voor gevel van het oude raadhuis. Na een technische toelichting van de heer Dooms van het ingenieursbureau Has selt en De Koning, werd in principe besloten tot vernieuwing van het huidige rioolstelsel: een biologische reiniging van het afvalwater. Het ruidige stelsel is verouderd en door het steeds groeiende bezoek aan de hadplaats is ook de zuiveringsinstal latie in de zomermaanden overbelast. De heer J. Wisse had laten weten, dat hij bereid was de eigendomsgrond in het uitbreidingsplan „Duinenburg" die zou worden onteigend op de door de raad vastgestelde voorwaarden, te verkopen. De raad steide een perceel grond in- het uitbreidingsplan „Het Driehoekje" in erfpacht a ƒ1 be schikbaar voor Het Groene Kruis voor de bouw van een wijkgebouw Met algemene stemmen werd de heer M. Maas Pzn. tot bestuurslid van de stichting „Badplaatsbelangen" ge kozen. De raad verleende voorts goedkeuring aan de verkoop van 5 percelen bouwgrond aan de Brouwe- rijweg. Beatrixstraat. Hogebilweg en in het plan „Duinenburg" Het voor stel van B. en W. voor de bouw van een openbare en een christelijke la gere school in het uitbreidingsplan „Het Poldertje" werd met algemene stemmen aanvaard fn verband hier mede zal een verzoek worden ge daan om een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds. oorzaakte daar een schade van ruim 250 miljoen francs. De zeewering liep ernstig gevaar en 300 miljoen francs werden uitgetrokken voor het herstel van de beschadigde plaatsen en versterking van de zwakke plek ken. In het kader van dit herstel programma werd ook het strand op gespoten. De ingenieurs van de wa terstaat dachten dus helemaal niet aan een toeristenbelang, zoals de Knokkenaren meenden. Bovendien was dit spectaculaire werk maar een bescheiden onderdeel van het ge hele werk. Deze laatste fase, waar mee in 1957 begonnen werd, vergde slechts zes maanden tijd en kostte niet meer dan ruim 20 miljoen francs Het grote plan voorzag in het ver sterken van de dijk ten westen van Knokke, het tot 350 meter verlengen van 25 strandhoofden en dan tenslot te het geruchtmakende „strand werk". Gratis meertje Het zand voor dit laatste project werd tegen een lage prijs beschik baar gesteld door de gemeente Knokke. Het materiaal voor de dijk ten zuidwesten van de stad kwam van het grondgebied van de heer Lippens, een invloedrijk man in Knokke voor wie men op deze wij ze gratis een meertje groef. Over de resultaten van deze arbeid nu, verschilt men aan de Belgische kust van mening. De Knokkenaren spreken over een fiasco, want van een werkelijk strand is nog steeds geen sprake. Ze vergeten echter, dat het waterstaat om heel iets anders te doen was. En de ingenieurs zijn wél tevreden. In twee jaar tijd heeft men een winst van drie miljoen kubieke meter zand geboekt. Eén miljoen kubieke meter daarvan heett men er zelf moeten brengen, de rest tweemaal zo veel dus gaf de zee. Waarom de Knokkenaren dan te leurgesteld zijn? Omdat er van de drie miljoen kubieke meter zand zoweinig te zien is, want de winst, waarover de waterstaat spreekt, bevindt zich juist onder de Iaag- waterlijn. Toch is de Albert-plage, een van de stukken strand, die erg in trek is maar te weinig ruimte biedt, de laatste jaren groter geworden. Maar dat is dan ook de enige zichtbare winst. Al met al is het een feit, dat het strand van Knokke niet meer dat is, wat het vroeger geweest is. Over de oorzaken worden vele theorieën op gehangen, maar zekerheid is er niet. De zee is grillig en de stromen en zandplaten veranderen voortdurend van plaats. Overwinning Dat men voorlopig de erosie heeft weten tegen te houden is al een gro te overwinning Dit laatste geldt ook voor de Zeeuws-Vlaamse kust ten westen van het uitwateringsgebied bij Cadzand. Ogenschijnlijk mag het strand hier groeien, in werkelijkheid is het waarschijnlijk juist andersom. Groot zal het verschil niet zijn, het is in ieder geval moeilijk aan te to nen, daar een plaatselijke groei van het strand korte tijd later kan zijn veranderd in een afname. Ernstig is de toestand niet. De laatste tijd zijn voorzieningen getroffen nieuwe strandhoofden werden gebouwd die zeer bevredigende resultaten op leveren. Ten oosten van het nitwateringska- naal is dp toestand gunstiger. Daar ligt ook een breed strand tussen de duinen en de zee. Het wordt ieder seizoen drukker bezocht. De strand- lïefhehber vindt er alles wat hij zoekt en voor degene, die eens een avondje uit wil ïs Knokke niet verder dan een uurtje lopen langs het strand. Zestal Zeeuwse C H U.-leden richt z:ch tot dr. Tilanus Verontrust over huidige gang van zaken rond kabinetsformatie Een zestal Zeeuwse leden van de Christelijk Historische CInie heeft de fractievoorzitter van de C.H-U. in de Tweede Kamer. dr. H. W. Tilanus, een schrijven doen toekomen mede bestemd voor de C.H C.-Kamerfrac tie waarin het zijn verontrusting uitspreekt over de huidige gang van zaken rondom de kabinetsformatie. De Zeeuwse C.H.U.-leden wijzen er onder meer op, dat het streven naar een regering op „brede basis" in overeenstemming is met de C.H.- beginselen, zodat dit door de C.H.U. tot het uiterste verdedigd moet wor den. Gezien de moeilijke problemen rondom het subsidiebeleid en het huurbeleid, zo wordt in het schrijven vervolgd, zal de C.H.U. alleen mee mogen werken aan een regering, die zich gesteund weet door de drie grote vakcentrales. Met name dient er te gen te worden gewaakt, dat alleen het C.N.V. in rechtstreekse relatie staat tot een regering, die wellicht in strijdverhouding komt te staan tot de andere vakcentrales. Gezien de noodzaak tot een doelge richt beleid in bepaalde sectoren van de overheidstaak (Deltaplan, Zuider- zee.werke.n, regionale ontwikkeling, werkverruiming, landbouw en volks huisvesting), dient volgens de Zeeuw se C.H.U.-leden te worden gewaakt tegen een sterke liberale Invloed, die zou uitgaan van een dominerende V.V.D.-K.V.P.-combinatïe. Voorts wordt erop gewezen, dat, ge zien de voortgaande machtsontwik keling van r.-k. zijde, die door een combinatie van kerkelijke, politieke en economische machtsmiddelen als bijzonder krachtig beschouwd moet worden, de C.H.U. als protestantse volkspartij moet streven naar een evenwicht van krachten. Dit even wicht is volgens de schrijvers niet aanwezig in een regering met een sterke K.V.P.-V.V.D.-dominant. Gezien deze feiten zien de Zeeuwse C.H.U.-leden met grote verontrus ting de vorming van een regering te gemoet, waarin deze dominant aan- wezig is. Zij vragen zich af of in een zodanige situatie, ondanks het gou vernementele karakter van de C.H.U., In het belang van het land een loyale oppositie te verkiezen zou zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3