PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Optimisme over kabinetsformatie in Den Haag sterk gedaald Prijzen van schoenen zullen stijgen Bij brede Zeeuws-Vlaamse stranden) stiefkind" Knokke BILT K.A.B. BLUTT WANTROUWIG; OR. BEAUT0RT BEMMIDDELAAR? ZO NODIG MEER VLUCHTEN OP GROTE HOOGTE NAAR BERLIJN 202e jaargang - no. 90 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 april 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. POGING-DE QUAY ZOU VASTGELOPEN ZIJN (Van onze parlementaire redacteur) Het donderdagmorgen weer enigszins opgelaaide optimisme ten aanzien van de formatiepogingen van prof. dr. J. E. de Quay, is in de loop van de dag sterk gedaald. Vooral het wantrouwen van de r.-k. arbeiders in een kabinet zonder socialisten maar met liberalen is naar het schijnt de oorzaak van een impasse. Pogingen om dit wantrouwen te doen verdwijnen of althans te verminderen zijn zonder resultaat gebleven. Politieke kringen verklaarden dan ook donderdagavond, dat zij niet optimistisch waren. De huidige situatie werd als „zeer spannend" beschreven. Hoewel officiële kringen een diep stilzwijgen bewaarden, was er don derdagmorgen al heel wat bedrijvig heid te constateren op en rond het Binnenhof. Het Eerste Kamerlid de Franciscaner pater Beaufort, die zijn bekendheid onder meer dankt aan de bemiddelende rol, die hij vervulde bij het oplossen van gerezen moei lijkheden tij Jens vroegere kabinets formaties, was weer in het Tweede Kamergebouw aangekomen. Hij had daar een onderhoud met de secreta ris van de Katholieke Arbeiders Be weging, de heer Lelieveld. Hieruit leidde men af, dat de pater bezig was de heer Lelieveld, te bewegen als minister in het kabinet van prof. De Quay zitting te nemen. De for mateur hoopte door het opnemen van enkele vakverenigingsl eiders het vertrouwen van een deel der arbei dersmassa in zijn kabinet te verkrij gen. Maar al eerder had men van die zijde wantrouwen doen blijken. Twee ministers bespraken beleid Verder was daar het aangekondig de gezamenlijke bezoek van de ministers Klompé en Cals aan de formateur. Aanvankelijk werd ver ondersteld, dat het hier betrof een bespreking over een eventuele overdracht van de afdeling „jeugd zorg en volksontwikkeling" van onderwijs naar maatschappelijk werk. Toen de ministers echter het bureau van de formateur in de Eerste Kamer verlieten, zei mi'. Cals, dat niet gesproken was over het onderwerp dat de kranten had den gemeld. Minister Klompé en hij hadden met de formateur de algemene politieke aspecten van het beleid besproken. Deze opmer king deed al enigszins twijfelen aan een voor de formateur gunsti ge gang van zaken. Deze twijfel werd nog sterker toen vernomen werd, dat de formateur al vroeg in de ochtend naar prof. dr. Beel was gegaan en anderhalf uur met de minister-president in diens kabinet had gesproken. Noodweer boren midden van ons land Water liep in televisie-studio Tengevolge van een hevig on- weer, dat gepaard ging met ge- weldige slagregens, is gister- avond" de floor (de speelvloer) van studio drie, de nieuwe stu- dio aan de Huizerweg te Bus- sum van de Nederlandse Te- js levisie-Sticliting, onder water gelopen. Ook de kantine van deze studio het voormalige H wijkgebouw van de Nederlands hervormde gemeente in Bus- li sum kwam onder water te staan. Het noodweer brak even na achten los, op het moment H dat men in studio drie bezig was met de voorbereidingen van het hoofdnummer van de s avond. De V.P.R.O.-omroepster Fertie Dixon vond op de onder- H gelopen vloer en alle televi- siekijkërs in Nederland waren daar getuige van nog net een droog plekje waar zij kon staan. Terwijl het onweer op z'n he il vigst woedde, was het pro- li grammapunt „De oude draai- doos" in de lucht. Dit onder- H deel werd uitgezonden in studio „Irene", waar men geen last van de neerstromende water- li massa's had. In studio drie be- gon men onmiddellijk met man en macht te werken om de speelvloer weer bruikbaar te maken. H Het onweer heeft ook in om- M liggende plaatsen moeilijkhe- den veroorzaakt. In Hilversum bijvoorbeeld liep de Beatrix- tunnel onder water, waardoor het vei'keer ongeveer een uur H stagneerde. Ook boven de Gelderse Vallei leek het water met bakken vol uit de hemel te worden gego- ten. In de omgeving van de dorpen Scherpenzeel, Barne- veld en Lunteren konden de verschillende beekjes de zware §f slagregens niet verwerken, zo- H dat zij buiten hun oevers tra- li den. Amsterdam had ook te lijden van zware slagregens. llllllllllllllllllllllllllll Bij dit alleB komt nog het ontbreken van iedere officiële verklaring van de formateur sinds donderdagmor gen. Niet bekend werd of het liberale Tweede Kamerlid mr. E. H. Toxo- peüs, die donderdagmiddag opnieuw door de formateur werd ontvangen, het aanbod van een ministerporte feuille had aanvaard. Ook hoorde men niets over de K.V.P.-er mr. Ph. van Campen, die thans zou worden aangezocht voor het departement van economische zaken. Verder ble ven berichten over het eventueel ontvangen van andere kandidaten door de formateur achterwege. Onderhoud met profVan der Grinten? Donderdagavond bleek echter dat de formateur nog steeds besprekingen voerde. Zo zou hij een onderhoud hebben gehad met prof. mr. Van der Grinten, een K.V.P.-er, die vroeger staatssecretaris is geweest. Men „Nadere studie van situatie" (Van onze parlementaire I redacteur) Donderdagavond om on- j veer half elf gaf de for mateur prof. dr. J. E. de Quay door middel van zijn j woordvoerder de volgende verklaring af: „In verband met verschil lende onzekere elementen in de antwoorden, die de formateur vandaag (don derdag) heeft ontvangen, acht hij het noodzakelijk de situatie nader te bestu deren. Hij hoopt morgen zijn standpunt te kunnen bepalen en in verband daarmee verdere stappen te doen". neemt aan, dat deze hoogleraar mo gelijk de portefeuille van economi sche zaken is aangeboden. Prof. Van der Grinten kon echter tij dens zijn staatssecretarisschap moei lijk met de Kamer overweg. Men vraagt zich daarom in Den Haag af of deze kandidaat ook voor de ande de ministers aanvaardbaar is. Wel staat vast dat de liberale heer S. J. van den Bergh de portefeuille van defensie zal aanvaarden. Londense bezorgdheid over Amerikaanse maatregelen? Het Amerikaans ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard dat de Engelse regering van tevoren wordt ingelicht over alle op grote hoogte uit te voeren vluchten van Amerikaanse toestellen van en naar Berlijn. De Verenigde Staten zullen, wanneer het nodig is, deze vluchten door de luchtcorridors naar West- Berlijn blijven maken. Een en ander is gisteren meegedeeld door Lincoln White, de officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Hij gaf toe dat de Engelse regering de laatste dagen tweemaal over de ze vluchten inlichtingen heeft ge vraagd, maar zei dat er van protes ten geen sprake was. Tevoren was uit Londen bericht dat de Engelse regering „ernstig bezorgd" was over deze hoge vluchten, nog geen maand voor de opening van de conferentie van ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier in Genève. Ook de Engelse regering erkent ech ter het door de Russen gewenste plafond van 10.000 voet voor de luchtcorridors niet. Nixon in juli naar Moskou Vice-president Richard Nixon zal in juli a.s. een Amerikaanse tentoon stelling te Moskou openen. Dit heeft president Eisenhower in een verkla ring bekendgemaakt. Hij zei dat de expositie bedoeld is om tot een beter begrip tussen de twee volkeren te komen. Prins Bernbard sprak te Las Vegas over NAVO. De prins der Nederlanden heeft gis teren in een rede te Las Vegas o.m. gepleit voor een versterking in mili tair en economisch opzicht van de vrije volkeren, voor liet inschakelen van de N.A.V.O. bij t oplossen van meningsverschillen zoals die b v. zijn I ontstaan bij het instellen van een I vrijhandelsgebied, voor ontwikkeling j en modernisering van de verdedigings- I middelen, voor een integratie van de i luchtverdediging van alle Europese NAVO-landen in het opperbevel van de NAVO, voor standaardisatie. Hij waarschuwde tegen iedere stap terug op de weg der militaire integratie. De prins was de voornaamste spreker aan het NAVO-banket, dat woensdag avond omstreeks zeven uur plaatse lijke tijd een aanvang nam in Las Vegas. Het werd gehouden als onder deel van het esn week durende eerste wereldluchtv/iartcongres, ter gelegen- i heid van het feit dat het deze maand tien jaar geleedn is dat de Noord. I atlantische verdragsorganisatie tot stand kwam. Vrolijk lachend sit Prins Bernhard in de stuurstoel van een nieuw Dou glas DC-8 verkeersstraalvliegtuig op de Edwards-luchtbasis van Califor- nië. Na een controle van de instru menten op de grond maakte de prins een vlucht met het grote toestel en voerde hij een perfecte start en lan ding uit. van wouw uit raam Een kinderwagen waarin een bijna 3 maanden oude baby van de familie Steen te Appingedam rustig lag te slapen, ls het behoud geweest voor de moeder, mevrouw A. Steen-Bolt. Mevrouw S. was op de bovenverdie ping van haar woning bezig met de voorjaarsschoonmaak ln de nabij heid van een geopend raam. Terwijl zij op een stoel stond, begon dit meu bel te wankelen. Voordat mevr. S. be sefte wat er gebeurde viel ze uit het raam van een hoogte van ruim 5 meter. Ze kwam bovenop de kinder wagen terecht. Doordat de kinderwa gen de val brak, kwam mevrouw S. er met enkele lichte verwondingen goed af. De baby bleek geen enkel letsel te hebben. De kinderwagen werd vrij ernstig beschadigd. VOORZITTER MANNAERTS IN UTRECHT De schoenenprijzen gaan omhoog en het publiek zal dit weldra in de winkels merken. Deze mededeling deed de heer A. Mannaerts, voorzitter van de federatie van Nederlandse schoenfabrikanten op een persconfe rentie te Utrecht ter gelegenheid van de tweede internationale schoenen- beurs, die van 20 tot en met 22 april in de jaarbeurshallen te Utrecht zal worden gehouden. Huiden zijn duurder geworden ten en de schoenhandel hebben ieder voor zich getracht het zolang moge lijk uit te zingen op basis van de oude prijzen en ze zijn, aldus de heer Mannaerts, daarmee misschien lan ger doorgegaan dan verantwoord Volgens de heer Mannaerts zijn de 1 w^s; jf thans echter niet meer huidennriizen in een tiidsvprlonn van vc" te houden huidenprijzen in een tijdsverloop van acht maanden gemiddeld met hon derd procent gestegen. Hiervan heeft, volgens hem, het publiek in de prak tijk nog weinig kunnen merken. De lederfabrikanten, de schoenfabrikan- AAN DEZELFDE CADZAND. Meer nachtleven dan strandleven Op de vraag: „Waarheen dit jaar met vakantie?", zal voor velen het antwoord luiden: „Naar het strand!" En duizen den stedelingen uit Nederland, België en Duitsland zullen let terlijk of figuurlijk hun tenten opslaan langs de Zeeuws- Vlaarase kust, die een prachtig, breed strand heeft, maar waar zich tevens een vreemd ver schijnsel voordoet. Dat ver schijnsel is Knokke, waar men met een strandprobleem zit op gescheept. Knokke ligt dicht bij Cadzand, een badplaats, die steeds meer in trek raakt bij de binnen- en buitenlandse toe risten. Knokke was al langer bekend; om zijn casino, dan cings en nachtclubs, maar niet zozeer om zijn strand, zoals de West-Zeeuws-Vlaamse kustdor pen. Het strand van Knokke ligt aan dezelfde zee als het strand van Cadzand, maar het strand van Knokke wil niet meer „gedijen", het is te smal. Het nachtleven is in deze badplaats dan ook sterker ontwikkeld dan het strandleven en met Pasen bijvoor beeld, toen nog niemand aan zwem men dacht, waren vele hotels er vol geboekt. Toch gaat het de Knokkenaren een beetje aan het hart, dat mensen, die hier 's avonds uitgaan, overdag in Cadzand of westelijk van Zeebrugge aan het brede strand zitten, terwijl de smalle strook zand tussen de Zeedijk, zoals de strandboulevard daar heet, en de zee aan te weinig Het meest westelijke deel van de Zeedijk te Knokkede Belgische bad plaats, die in de loop der jaren zijn strand kleiner en kleiner sag wor den, terwijl een uurtje lopen in noord-westelijke richting Cadzand ligt, met een prachtig breed strand, zelfs bij hoog water. (Foto P.Z.C.) strandminnaars een plaatsje biedt. Wanneer het hoog water is worden de zonnebaders op een slechts en kele meters brede strook samenge drongen en moeten ze tenslotte hun toevlucht zoeken op de zeedijk, die tot troost een overvloed aan terrasjes biedt. (Zie slot pag. S kol. S) een prijsverhoging van de schoenen zal dan ook het ge volg zijn. Op de aanstaande vakbeurs komen de fabrikanten uit met nieuwe col lecties waarvoor de prijzen beslist aanmerkelijk hoger zullen zijn dan die van het vorige seizoen. Hoeveel hoger de prijzen zullen worden, is volgens de heer Mannaerts, moeilijk te zeggen omdat de collecties anders samengesteld zijn dan vroeger. Niet alleen vraagt de mode steeds om nieuwe artikelen, maar de schoenfabrikanten hebben bij de sa menstelling van hun collecties ook rekening gehouden met de gediffe rentieerde prijsontwikkeling van de grondstoffen. De schoenfabrikanten, aldus de heer Mannaerts, zijn zich vol doende bewust van het nadelige effect van de orijsstijg^ngen op de afzetmogelijkheden. De concur rentie speelt echter in deze be- drijfstaf wel zodanig een rol, dat men er gerust op kan zijn, dat de drljfstak wel zodanig een rol, dat len worden doorgevoerd dan strikt noodzakelijk is. France-Obsemtsur in beslag gensmen Het Franse ministerie van binnen landse zaken heeft donderdag de in beslagneming gelast van het linkse weekblad „France Observateur" dat vrijdag zou uitkomen. In een officieel communiqué heet het, dat de editie de „onverdraaglijke insinuatie" be vat dat twee recente aanvallen op politiebureaus met „medeweten of zelfs instemming" van de politie wa ren ondernomen. VERWACHT Geldig tot hedenavond LAGERE TEMPERATUREN Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige wind uit noordelijke richtingen. Lagere tem peraturen. ZON EN MAAN 18 april Zon op 5.39 onder 19.41 Maan op 13.50 onder 3.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1