Instituut voor dove kinderen tracht veel leed te lenig en W Betere toekomst voor Turkije J Succes is groot Nog witter... stralend wit... zó wast... Waarborg- herenondergoed „INVASIE" VAN ZWEMMENDE ZEEDUIZENDPOTEN GEMELD DONDERDAG 16 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Gezocht wordt naar oplossing van gehoorstoornissen (Van een speciale verslaggever) De geschiedenis van het instituut van de Nederlandse Stichting voor het dove en slechthorende kind te Amsterdam, begon in 1953. Een rijke Ne derlandse Amerikaan ontmoette een meisje, Marianne, dat doof was en nergens behoorlijk onderzocht kon worden. Steeds maar werd het kind onder controle .gehouden, maar een wezenlijke bijdrage tot haar gene zing en opneming in het normale leven kon niemand haar géven. Deze man, die inmiddels is overleden, werd zo getroffen door het leed, dat hij zag, dat hij een ton f 100.000 ter beschikking stelde van een toen nog op te richten stichting, die zich speciaal met dove en slechtho rende kinderen moest bezighouden. Hij verbond er één voorwaarde aan: voor iedere gulden, die van het kapitaal gebruikt werd, moest een gulden door het Nederlandse volk bijeengebracht worden. danks ging men opnieuw aan het werk. Het meisje stond al lang als imbeciel te boek. Zij werd achtereen volgens door zes verschillende psy chiaters en psychologische instanties onderzocht, waarbij het éénparige oordeel was: imbecilitas, zich o.a. ui tend in psychische doofheid. Zij werd verpleegd in een internaat voor zwakzinnigen. Het instituut kreeg het verzoek nog eens een on derzoek in te stellen. Het meisje bleek geheel het voorkomen te heb ben van een gestichtskind: slappe houding met wat gebogen rug en sloffende gang. Bij het oordeelkun dig onderzoek deed men de verras sende ontdekking, dat het kind orga nisch doof moet zijn. Na al die jaren van onderzoek had de ene onderzoeker na de andere blijkbaar zozeer vertrouwd op het eenmaal gegeven etiket van imbeci litas, dat nimmer een werkelijk on derzoek naar de gehoorfunctie no dig werd geacht. Bij het psychologisch onderzoek met tests voor doven bleek het intelligen tieniveau op een zwak begaafd peil te liggendus zeker niet op een im becielniveau. Thans koestert men de hoop, dat het kind een betere vorm van onderwijs kan volgen, waardoor veel kan worden ingehaald. SCHOOLONDERZOEK Na een initiatief van de stichting werd een massaal gehoor-onderzoek uitgevoerd, waarbij tienduizend kin deren waren betrokken in de leeftijd van 6 tot 15 jaar. Ongeveer 4.3 pro cent bleek ten aanzien van het ge hoor gehandicapt te zijn. De slecht horendheid was in 47.4 procent van de gevallen niet bekend bij ouders en onderwijzend personeel. Welk een leed vloeit er niet voort uit die on bekendheid en hoe kan een kind, dat Binnen twee jaar was er voldoende geld om het instituut te stichten en onder te brengen in een kapitaal pand aan de Oranje Nassaulaan te Amsterdam. Het eerste instituut voor dove en slechthorende kinderen was er. Honderden kinderen en hun ou ders hebben de weg gevonden. Mensen en kinderen, die nergens terecht konden en voor wie de maatschappij geen begrip kon opbrengen: doven waren gevaar lijke mensen. Zij konden niet ho ren en niet spreken. Zij waren doofstom. Zij leefden aan de zelf kant van de maatschappij. En is dat dikwijls niet nog zo? Voor blinden hebben wij begrip en veel is er en wordt er voor deze gehandi capte mensen gedaan. De doofstom men stopten wij en dat gebeurt nog dikwijls op debielen- en inbe- cielenscholen. Het instituut doorbreekt deze gedachtengang en probeert de dove en slechthorende mensenkinde ren 'als één geheel te zien. Zijn er andere stoornissen en zijn er mis schien nog rudimenten van gehoor aanwezig? Niet alleen het gehoor wordt op het instituut onderzocht, ook de medi sche en psychologische kant wordt bekeken, zodat men wenken en aan wijzingen kan geven voor verdere behandeling en voor de zorg, opvoe ding en hulp. die de onderzochte kin deren voor het bereiken van een plaats in de maatschappij behoeven. Voorts is er de nazorg. Het succes van het instituut, dat met een groot team medewerkers arbeidt, is groot en blijkt uit de slechts enkele gevallen, waarin tot nog toe, geen juiste diagnose gesteld kon worden. Er was een 12-jarig meisje, dat al op velerlei manieren werd onderzocht. De stichting kreeg uiteraard alle gewenste inlichtingen, maar deson- Advertentie) Engeland opgeschrikt door reeks van moorden. Dinsdag ls tussen de bomen aan de kant de weg, nabij het rustige dorpje Binbrook in Lincolnshire het lichaam van de 12-jarige Janice Holmes ge vonden. Het meisje was geworgd. De politie gelooft dat Janice stierf doordat zij niet bang in het donker was. Zij was haar vriendinnetje Su san Baker, 15, die bang in het don ker was, naar huis gaan brengen. De politie gelooft dat de moordenaar toesloeg toen het kind alleen naar huis terugkeerde. Sedert 7 april zijn in Engeland acht moorden gepleegd. Op 7 april werden de 20-jarige student Neil Saxton en zijn vriendin Joyce Moran doodge schoten in de technische school te Rotherham. Op 10 april werd Ernest Crapper, 82, dood aangetroffen in zijn kapperswinkel te Rotherham. Hij was vastgebonden en zijn hoofd was inge slagen. Op 11 april werd mrs. Helen McGhee, 58, doodgestoken in een win kel in Glasgow. Op 12 april werd mrs. Elizabeth Kirby dood gevonden in een caravan te Middelsborough; 13 april was de zwartste dag. In de Londense voorstad Brixton werd een niet-ge- identificeerde man doodgeslagen in een café. Mrs. Mary Howard werd doodgeslagen in een laan in Halifax en Janice Holmes werd geworgd in het bos bij Binbrook. In 1060 zal de wereld naar schatting 1075 miljoen kinderen tellen beneden 15 jaar. Daarvan leven er rond 350 miljoen ln gebieden, waar het gemiddeld jaarin komen per hoofd van de bevolking min der dan honderd dollar bedraagt, zo heeft de directeur-generaal van UNICEF, Pate, medegedeeld. zich er wellicht niet van bewust is, dit allemaal verwerken? Het massa- onderzoek bewees tevens, dat de zo genaamde fluisterproef op de scho len betrekkelijk waardeloos is, om dat vele kinderen met gehoorstoor nissen door dit onderzoek „glippen". Het instituut van de Stichting ver richt zegenrijk werk. Dat kan zij doen, omdat zij zich speciaal met dit werk bezighoudt, zich geregeld op de hoogte stelt van de nieuwste ont wikkelingen. Het zoeken naar een oplossing van gehoorstoornissen, de verzachting ervan, is juist na de oor log zo succesvol verlopen. Men kan stellen, dat voor de oorlog niet zo veel aandacht aan deze tak van stoornissen gewijd werd, ook al in verband met de technische weten schap, die de uitbouw ervan thans heeft mogelijk gemaakt. Dit particuliere instituut ontvangt per geval subsidies van de gemeente Amsterdam en in enkele gevallen ook van andere gemeenten. De kos ten van één onderzoek bedragen ze ker f 150.Uiteraard behoeven de ouders dit niet te betalen, althans niet helemaal, maar het geld moet toch eigens vandaan komen. Het komt er wel, zoals vermeld, door subsidies en particuliere giften. Er moet echter nog zoveel gebeuren. On geveer een half procent van de Ne derlandse bevolking lijdt aan gehoor stoornissen en heeft bijzondere maat regelen nodig. Vele kinderen dragen een leed, dat bij een nader onderzoek zeker verlicht kan worden. Er zijn meer mogelijkheden dan men opper vlakkig kent. Marianne was het eerste kind, dat profiteerde van de nienwe onder zoekmethoden, van de bewogenheid met het doofstomme, het dove en slecthorend ekind. Honderden zijn haar gevolgd, maar duizenden wach ten nog op een behandeling, die hulp en verlichting kan schenken. Het Instituut van de Ned. Stich ting voor het dove en slechtho rende kind te Amsterdam kent die weg. Donderdagavond wijdt de V. P.R.O. er een televisie-uitzending aan onder leiding van arts A. C. van Swol, die al meermalen op zo'n dringende en voortreffelijke wijze gehandicapte kinderen voor de teletvisiecamera haalde. De be wogenheid met de getroffen kin deren bracht veelal wat geld op. Eén van dc artsen leert het kind goed te luisteren naar een signaal. Hoort de jongen dat, dan mag hij iets doen. Een spelletje, dat pas na veel geduld en arbeid geleerd wordt. Speciale aanbieding (geldig tot en met 25 april Prachtige katoenen singlets en slips („Startex") ▼an prima kwaliteit en pasvorm. Degelijk afgewerkt. Profiteer van deze extra voordelige aanbieding. 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland Middelburg, Vlissingen Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. Lange Delft 60—62 Walstraat 84 - Nieuwe zeesluizen en Eomskanaalarm geopeni De minister van verkeer en water staat, mr. J. van Aartsen heeft giste ren in het uitbundig vlaggende Delf zijl en ln aanwezigheid van vele autoriteiten en genodigden de officiële openstelling verricht van de nieuwe arm van het Eemskanaal en de nieu we zeesluizen bij Farmsum. De nieuwe sluizen en de nieuwe ka- naalarm te Delfzijl, behoren tot de verbetering van het 90 jaar oude Eemskanaal, het scheepvaart- en af wateringskanaal van Groningen naar de Eems te Delfzijl. Het Eemskanaal is tussen 1866 en 1876 aangelegd door de provincie ter voorziening in de zeescheepvaart voor de stad Gronin gen en ter verbetering van de afwa tering. Parkerhekjes langs Amsterdamse grachten. De Amsterdamse grachten, beroemd om hun schoonheid en berucht om hun aantrekkingskracht op langs de kant geparkeerd staande auto's, wor den nu beveiligd. De gemeenteraad heeft er reeds jarenlang op aange drongen, de wallekanten van lage hekjes te voorzien teneinde te voor komen dat geparkeerde auto's te wa ter raken. Men is thans begonnen met het boren van gaten langs de walkant van de Singel. De gemeente zal in deze gaten de afsluitingshekjes laten plaatsen, zoals die reeds bij wijze van proef op een gedeelte van de Prinsengracht nabij de Leidsestraat waren aange bracht. Twee marinemannen op Texel omgekomen. Twee marinemannen, 'n elektro-mon- teur der tweede klasse en een vlieg- dienstweerkundige, zijn dinsdagavond omstreeks elf uur op Texel omgeko men door een ongeluk met een truck van de koninklijke marine nabij het amfibisch oefenkamp. De auto, waarin tien marinemannen zaten die van het passagieren terug kwamen, is door een nog onopgehel derde oorzaak van. de weg geraakt en gekanteld. Dr. Eduard van Beinum in stilte begraven. Na een in de parochiekerk „Maria Zuivering" te Putten (Gld.) opgedra gen mis van requiem is gisteren het stoffelijk overschot van dr. Eduard van Beinum op het gewijde gedeelte van de algemene begraafplaats te Garderen in alle stilte ter aarde be steld. Een watervliegtuig van de Amerikaan se marnieluchtvaartdienst is in Zuid- Korea tegen een heuvel gevlogen, waar door tien inzittenden om het leven kwa men. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Zeldzame waarneming bij Yerseke In de nacht van zondag 5 op maan dag 6 april ongeveer half twee was een aantal Yersekenaren bezig met het lossen van een mosselschip. Het schip lag ergens aan de kade in de zogenaamde Hardenhoek. Plotse ling werd een van de arbeiders op merkzaam op een ongewone bewe ging in het water rondom het schip, speciaal tussen die kade en het vaar tuig, waar de grote lamp, benodigd voor het nachtwerk, voldoende licht wierp om te bespeuren, dat daar een groot aantal palingen krioelde. Dat was een onverwacht buitenkansje, maar het viel wat tegen, toen de ge alarmeerde makkers ten tonele ver schenen en de beesten wat beter kon den worden bekeken. Een paar in der haast opgeslagen dieren bleken tot de grote verbazing van de man nen „zagers" te zijn. Duizenden bij elkaar krioelden deze zeepieren een gewild aas voor hen gelaars, die met de haak vissen als een klomp bijeengedrongen pa lingen door elkaar. Men noemt ze in Yerseke ook wel „zagemians" en ze behoren wel tot de zeewormen, maar niet tot de zeepieren. Deze laatste zijn dik en opgeblazen en worden vaak aan een snoer geregen om er mee te peuren, de naam is Arenicola Marina. Hij ligt gekromd in het slik, het kop- einde bij een vrij diepe trechter, het achtereind bij een gekronkeld berg je, dat bestaat uit het uit het lichaam verwijderde slik, dat deze zeepier „eet" of eigenlijk „waaruit" hij ongeveer 1 voedsel heeft kun nen zeven. De zager is een roofworm, die er uit ziet als een geweldige duizendpoot en daarom ook wel zeeduizendpoot wordt genoemd. Er zijn diverse soor ten van, de zeeduizendpoten in kwes tie leven niet in de ondiepe strand en slikzönes maar in dieper water. Het meest vreemde vonden de arbei ders in Yerseke het feit, dat wanneer men de dieren uit het water opviste ze geel werden en leeg liepen! De mannen wilden dus wel graag eens weten welk verschijnsel zich VAN ALADIN'S WONDERLAMP NAAR T.L.-BUIS Boeren moeten nu In verband met het feit., dat tien jaar geleden door de blokkade Berlijn via de „luchtbrug" van le vensbehoeften moest worden voor zien, hebben de Duitse posterijen een postzegel uitgegeven van 25 pfennig. (Van een speciale correspondent) Ankara, maart. Over Aladin en zijn Wonderlamp, over sul tans en sultanes, moskeeën en minaretten, gesluierde harem dames en Turkse honing las men eens in sprookjesboeken en geschriften over Turkije. De sprookjes zijn voorbij, de sul tan, de haremdames en de won derbaarlijke Oosterse pracht verdwenen. Gebleven zijn slechts de moskeeën en kapellen en misschien ook de honing. In plaats van de wonderlamp han gen un de TL-buizen in de mo derne bankpaleizen. Op 30 oktober 1918 sloeg de klok, die Turkije's lot bepaalde. Op deze dag capituleerde het Osmaanse Rijk, dat aan de zijde van Duitsland had deel genomen aan de Eerste Wereldoor log. In de daarop volgende jaren viel het land evenals Duitsland en zijn bondgenoten van de ene crisis in de andere tot uit de nationale ver heffing onder Kemal Atatürk het nieuwe Turkije groeide. Atatürks opgave om uit de magere vleespot ten van Anatolië toch een vette soep te brouwen was schier bovenmense lijk. En ook nu nog is de verande ring, van Turkije van een Kleinazia- tische boerenstaat in een macht van Europese betekenis niet geheel vol tooid. Armoede De bittere armoede en de oosterse berusting van de boerenbevolking remden jarenlang de wil tot vooruit gang van de regering in Ankara sterk af. De boeren incasseerden rus tig de staatssubsidies voor hun pro- dukten en verkochten die dan voor gced geld op de zwarte markt. En zo ontstond langzamerhand een nood toestand in het land van de oosterse sprookjes. Voor de levensmiddelen winkels moesten de huisvrouwen in de rij staan. De valuta verloor zijn waarde. Deviezen ontbraken. Het gevolg was, dat het moderniserings proces stagneerde. De staat had in het buitenland tienduizend tracto ren gekocht. Al gauw reden ze niet meer: er was geen geld om reserve- delen te kopen. Nieuwe hoop Dit jaar echter ziet de Turkse rege ring met hoop naar de toekomst. Want de Verenigde Staten en de le den van de O.E.E.C., de Europese Economische Gemeenschap, zijn van plan Turkije, dat een geduchte bond genoot is in de N.A.V.O., met kre dieten te saneren. Om te beginnen zal een 250 miljoen dollar-krediet naar het land vloeien. Ankara zelf nam een economisch hervormings- en hulpprogramma ter hand en de valueerde het Turkse pond. De boe ren, die tot nu toe geen belasting hadden behoeven te betalen 72 procent van de bevolking werkt op het land moeten nu ook hun of fer aan de staat brengen. Industrialisatie Het economische programma omvat onder andere een ver doorgevoerde industrialisatie van het land. Het wegen- en spoorwegennet en het te lefoonnet van dit enorme land, dat met 167.000 vierkante kilometer on- geveei tweemaal zo groot is als heel Duitsland, moet dringend uitge breid worden. De directie van de spoorwegen heeft besloten, het spoorwegtelefoonnet volledig te mo derniseren en uit te breiden. Er moeten daabij afstanden van tegen de duizend kilometer overbrugd wor den. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de hulp van Duitse ingenieurs, die onder andere de Turken wegwijs maken in de zogenaamde draaggolf- techniek. Ondanks het tempo, waar in de moderniseringen worden aan gepakt denkt men toch meerdere ja ren nodig te hebben. Want op vele plaatsen zijn de spoorlijnen onder broken en wordt de dienst met veer schepen onderhouden. En dit alleen al geeft de mensen, die voor de te lefoonverbindingen moeten zorgen, handen vol werk. toch wel voordeed in die maandag nacht. Dank zij hun belangstelling konden de arbeiders, ondanks het nachtelijke uur een beschrijving geven, die in houdt met welke soort ze te doen hadden, welk interessant verschijn sel hier „aan de nacht" was getre den. NIET ZELDZAAM Het verschijnsel, dat duizenden zwemmende zeeduizendpoten zich in het zeewater berinden is niet bepaald zeldzaam. Het zal ieder jaar voorkomen, want het staat in verband met de voortplanting, waarbij mannetjes en wijfjes ge zamenlijk de bijbehorende produc ten, sperma en eieren, in het water door BAREND ZWERFMANS afzetten. Dat gebeurt ook, wanneer men zo'n „zager" opvist, zodat dan letterlijk plaats heeft, wat de ar beiders zagen, de wormen „lopen leeg" en ze sterven meestal spoe dig daarna. Maar, als is dit verschijnsel niet zeld zaam, dat men- het „te zien" krijgt is helemaal geen alledaags geval. We zijn dus heel blij, dat we het met datum en al konden noteren. Ook het verhaal over de „palingen" voegt zijn steentje toe aan het oplossen van het vraagstuk, welke soort er bij was betrokken. Het waren onge twijfeld alle Grote zagers, grote zee duizendpoten, die 20 cm en meer lang kunnen worden. Er zijn verder gelukkig ook nog enkele exemplaren op de kade achtergebleven, nadat de vloed ze daarop had geworpen. Ze behoren tot de soort Nereis Virens, dat is de Latijnse naam voor Grote Zeeduizendpoot. VERBORGEN KRACHTEN Deze worm brengt weer eens een op merkelijk feit onder de aandacht, namelijk het bestaan van voor ons nog verborgen krachten in de natuur, die het leven van bepaalde planten en dieren zo beïnvloeden, dat ze alle tegelijkertijd gaan bloeien of allemaal tegelijk zich op pad begeven om de eieren af te zitten onder mogelijk heid van bevruchting. Zo maar plot seling zijn ze er en dan in geweldige aantallen. De mannen uit Yerseke hadden in de afgelopen dagen nog maar één geval vernomen van een mossel visser, die het feit ook had waar genomen, ook slechts één maal in zijn leven. Die had de Nereis-zwer- men aangetroffen in de Wadden zee, waar ze zo dik zwommen, dat het schip er even moeilijk doorheen kon komen. Al moet dit verschijnsel dus vaak optreden, het zegt ook wel wat, dat we onmiddellijk een gegadigde von den voor de enkele bewijsstukken, die we konden verzamelen, nadat ze dagen na de gebeurtenis op de kade hadden gelegen. Men had in dat mu seum in het centrum van ons land nog geen enkel exemplaar van deze soort. Dank zij het snel ingezonden berichtje mochten we dus niet alleen een zeldzaam feit voor de nagedach tenis optekenen, maar blijven er ook bewijsstukken van bewaard. Een I woordje van lof mag deze mannen 1 zeker worden toegezwaaid. Het geval weegt zeker op tegen een ander in de krant (niet de P.Z.C.) vermeld feit, opgegeven door een andere Yersekenaar, daar ook aan wezig: de vangst van een zeeeaca- loebus van wel rijf pond zwaarte. Ja, en dat was niet eens op één of twee april! U ziet men is daar in Yerseke heel wat mans. Want, en misschien behoef ik dat er niet bij te vertellen, het bewijsstuk van dèt ver haal is door omstandigheden spoor loos verdwenen. Wat heel jammer is, want het is in geen enkel Nederlands museum aanwezig. Naschrift, de heer P. ffieftje, de mel der van de Nereis-zwerm, zag op 8 april de eerste zwaluw boven de ha ven van Yerseke; René van Loo uit Wolfaartsdijk zag op dezelfde datum twee huiszwaluwen boven de Vest te Goes. Ze beginnen dus te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5