Chief Whip Brandt: Berlijners raadplegen vóór beslissing over hun stad Bloesempracht op Zuid-Beveland EERSTE KAMER AANVAARDDE IR. WITTES BEGROTING Qp kders !fp! WOENSDAG 15 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 PERSCONFERENTIE EN REDEVOERING Economische banden met Nederland (Van een speciale verslaggever) Zonder dat de bevolking zelf gehoord is, mag er geen enkele beslissing in de Westberlijnse crisis genomen of geforceerd worden", aldus verklaarde burgemeester Willy Brandt van West-Berüjn tijdens een dinsdagmid dag in Utrecht gehouden persconfe rentie, en daarbij hief hij het hoofd met de wilskrachtige ogen en ver beten trek om de mond een weinig omhoog om zijn onverzettelijkheid nog wat te onderstrepen. Niet verstandig achtte hij het voor uit te lopen op een eventuele mis lukking van de viermogendheden- conferentie inzake het Berlijnse pro bleem. Onze positie en ons standpunt zijn op dit ogenblik duidelijk. De vrijheid van de Berlijners moet door meer dan papieren garanties verzekerd blijven. Voor de handhaving van het internationale recht en de vrede moe ten de westelijke mogendheden hun positie in Berlijn behouden. Dat sluit niet uit dat men vroeger over eengekomen verdragen niet zou kun nen vereenvoudigen maar hieruit mag niet het gevaarlijke misverstand groeien dat Berlijn met een isolement geholpen zou zijn". Maandag zal Brandt naar Londen gaan om er Selwyn Lloyd en Macmil- lan te ontmoeten, maar ook de oppo sitieleiders Bevin en Gaitskell. Vrijdag zal hij in Stockholm zijn voor gesprekken met de Scandinavi sche ministers. Voldoende kaas Acht U een nieuwe blokkade waar schijnlijk"? Waarschijnlijk acht ik die niet, maar als ze komt, zullen we die minstens acht maanden kunnen volhouden. We hebben voldoende Vormingscentrum voor militairen in oprichting. De chef van de generale staf heeft besloten om, ter ontwikkeling van het leiderschap bij het beroepskader van de koninklijke landmacht, een „vormingscentrum voor militair lei derschap" in te stellen. Troepenofficieren, die zorgvuldig op hun eigenschappen cn militaire ken nis zijn geselecteerd, zullen als vor mingsleiders optreden, nadat zij eerst zelf daartoe gedurende een half jaar zijn opgeleid. Bij deze opleiding, wel ke zijn van 'n aantal burgerdocenten van naam zullen ontvangen, zal diep op de problemen van de menselijke verhoudingen en hetgeen daarmee verband houdt, worden ingegaan. De cursus voor de aanstaande vor mingsleiders neemt in mei een aan vang, en wordt gehouden in het con ferentieoord „Ernst Sillemhoeve" te Lage Vuursche. Tijdens hun eigen cursus zullen de vormingsleiders het programma ontwerpen van de oplei ding, waaraan straks het beroepska der zal worden onderworpen. Het „vormingscentrum voor militair lei derschap" zal vermoedelijk te Hilver sum worden gevestigd. (Slot van pag 3) die voor het onderbrengen van de arbeiders noodzakelijk zijn. De heer Kraayvanger stelde hierte genover dat het Zeeland en uiter aard de andere provincies, waar men dezelfde klachten hoort volkomen vrijstaat om meer premiewoningen te bouwen en dat het dus niets tekort behoeft te komen. Dan komt boven dien het particuliere initiatief aan zijn trekken. Minister Witte deelde mee, dat aan Zeeland volgens de normale verde ling eigenlijk maar 180 woningen toe gewezen hadden behoren te worden. Het krijgt er 650, zodat wel degelijk met de bijzondere belangen van de provincie rekening is gehouden. Het is moeilijk een objectieve maat staf voor de verdeling van woning wetwoningen over de diverse provin cies aan te nemen. Zeker is het sta tistisch woningtekort niet al te zwaar als uitgangspunt aangenomen, aldus de minister.. Meer goedkope woningen Met de heer Kraayvanger was de be windsman het eens, dat het aanbe veling verdient om meer goedkope woningen te bouwen en meer diffe rentiatie in de bouw te brengen, op dat er huizen voor elke beurs zullen zijn. Hij zat hiermee meteen in het probleem van de woninghuren, dat ook door enkele sprekers was aange sneden. Zo toonde de heer De Vos van Steen- wijk (v.v.d.) zich voorstander van huurverhoging en van terugkeer tot de vrije woningmarkt, zulks vooral ter opheffing van de woningnood en teneinde een goede doorstroming te krijgen. Tegenover huurverhoging wilde hij niet in de eerste plaats loonsverhoging stellen, waarvan de niet-loontrekkenden niet profiteren, maar belastingverlaging. De heer Broeltsz van de P.v.d.A. was van oordeel, dat eerst zal moeten blijken, dat de bouwkosten omlaag gaan, aangezien anders een huurver hoging vrijwel zinloos is. En de heer Kraayvanger (k.v.p.) meende, dat een juiste oplossing van het liuurpro- bleem behoort te bestaan in het ge lijkmaken van de huren van gelijk waardige of nagenoeg gelijkwaardige woningen. Voor het drastisch ver hogen van de huren in één klap, zo als de heer De Vos van Steenwijk dat wilde, was hij niet te vinden. De heer Kraayvanger zou een proef willen nemen met het vrijlaten van de huren in een streek, waar een overschot van woningen ontstaan is. Voorts achtte hij het niet onmogelijk de heel dure woningen vrij te laten, waartegenover hij voor het oude wo- ningbezit, bijvoorbeeld van vóór de Woningwet, geen huurverhoging wil de toepassen, onder restrictie dat voor goed onderhouden en verbeterde woningen toch enige vrijheid tot huurverhoging geboden zal worden. Voorzichtig Minister Witte beperkte zich sterk in zijn antwoord op de opmerkingen, die over de huren gemaakt waren. In de eerste plaats zal zijn opvolger deze materie verder te behandelen krijgen en in de tweede plaats wacht de regering hieromtrent een rapport van de S.E.R. af. De mogelijkheid om tot een vrijere markt over te gaan achtte hij pas aanwezig als er een redelijk evenwicht is tussen vraag en aanbod van woningen. Voorts was hij met de heer Kraay vanger overtuigd van de wenselijk heid, dat bij een komende huurver hoging bepaalde groepen woningen niet onder de verhoging vallen. Ook voelde hij voor een zekere liberalisa tie ten aanzien van de heel dure wo ningen. De bewindsman deelde mee, dat voor de inschrijving in het Grootboek Wo ningverbetering nog ongeveer 20 procent van de in aanmerking ko mende woningen moet worden opge spoord. Hij was er zeker van, dat dit ln de tien jaar die de overheid daartoe beschikbaar heeft, zal geluk ken. Over de opheffing van het Grootboek wilde hij niet discussiëren. Nu de markt van premiewoningen langzamerhand verzadigd is, achtte hij de tijd gekomen om aan een her vorming van de subsidiepolitiek te denken, opdat meer goede woningen voor arbeiders kunnen worden ge bouwd. De laatste tijd is het aantal aanvragen om premie plotseling sterk opgelopen, doordat enkele dag bladen hebben gesuggereerd, dat de premie wel eens verlaagd zou kun nen worden. Tenslotte maakte de bewindsman be kend, dat de kwestie van de over plaatsing van overheidskantoren, die zonder bezwaar in aanmerking ko men, naar streken buiten Den Haag, in volle studie is. Overigens geloofde hij niet, dat die overplaatsing de overbevolking van het westen des lands merkbaar zou verlichten. Het spreekt vanzelf, dat de minister dankte voor de vriendelijke woorden die tot hem gesproken waren. Hij gaf do verzekering dat de samenwerking met de Staten-Generaal hem steeds gestimuleerd heeft, te trachten zijn taak op do beste wijze te vervullen. Een jaar en drie maanden voor puzzelorganisator. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren de 32-jarige directeur van een puzzelbureau M. H. G. uit Amsterdam wegens verduistering meermalen ge pleegd en het opzettelijk gebruik ma ken van een vals geschrift, conform de eis veroordeeld tot een gevangenis straf van écn jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest. Het hof achtte bewezen dat G. de waarborgsommen ad f 500.die en kele agenten van het puzzelbureau hadden gestort, nimmer heeft terug betaald. Evenzeer werd bewezen ge acht, dat G. een kennis een kwitan tie van f 10.000 heeft laten tekenen en hem slechts f 125-heeft uitbe taald. Deze man had tijdens de zit ting verklaard dat G. tem tevoren de juiste oplossing van de puzzel had verstrekt met de afspraak dat zij de opbrengst samen zouden delen. Van een punt uit de tenlastelegging werd de reeds tien maanden in voor arrest zittende directeur vrijgespro ken. Het hof achtte nl. niet bewezen dat G. enkele honderden mensen een rijksdaalder heeft laten betalen om in aanmerking te komen voor kleine werkzaamheden. Twee zonnige, bija zomerse dagen hebben de vroeg-bloeiende fruitbo men op Zuid-Beveland pruimen en vroege peren getooid in weelderi ge, witte bloesempracht. Het hoogte punt van de bloei is nog lang niet bereikt, maar toch valt met name in de buurt van Kapelle, 's Gravenpol der en Wemeldinge at veel te genie ten. Onze fotograaf maakte in een van de bongerds rond Kapelle dit plaatje van de bloesempracht. Op de achtergrond ziet men de contouren van de monumentale toren van de Nederlands hervormde kerk in Ka pelle. Door goede bietenoogst overvloed aan suiker Als gevolg van de overvloedige bie tenoogst van 1958 heeft de Nederland se suikerindustrie momenteel een sui- kcroverschot, dat op enkele tiendui zenden tonnen wordt geraamd. Het is voor de fabrikanten geen reden tot ongerustheid, maar wel een heel bij zonder probleem. In andere jaren immers moesten gro te hoeveelheden suiker worden ge ïmporteerd en rees tegen het einde van het seizoen dikwijls de vraag of er wel voldoende zou zijn om aan de vraag te voldoen. Thans tracht men nog zoveel mogelijk hetzij m de vorm van suiker, hetzij produkfen van de suikerverwerkende industrie te exporteren. Op de binnenlandse prijs, zo werd on« door de secretaris van een vereniging van suikerfabrikanten verzekerd, zal het bestaan van een overschot geen invloed hebben. Men tracht de extra- voorraden op dusdanige wijze te rui men, dat er op de markt geen onrust ontstaat en de detarlhandelsprijs wordt gehandhaafd. Wel is er, zoals reeds eerder werd aangekondigd, per 1 oktober enige prijsverlaging te verwachten, doch dat zal een gevolg zijn van enkele kostprijsverlagende factoren. Met name is de prijs voor de suiker bieten door de minister van land bouw verlaagd. Minister Van Aarteen over anfo-vevVrtrmg. De minister van verkeer en water staat. mr. J. van Aartsen. heeft de AN'.W.B. geantwoord, hei met de Bond eens te zijn, dat het verschil in kwaliteit tussen de stadslichten van motorrijtuigen onderling thans te groot is en dat sommige stadslichten wat helderheid betreft bepaald onvol doende moeten worden geacht. In het begin van de vorige maand richtte de bond zich tot de minister met het verzoek voor de stadslichten een minimale zichtbaarheid als eis te stellen in plaats van het, in het we genverkeersreglement voorgeschre ven. maximale stroomverbruik. Dit laatste, zo betoogde de A.N.W.B. in zijn schrijven aan de minister, geeft in ons land waar stadslichten van vele uiteenlopende typen in gebruik zijn onvoldoende garantie voor de zichtbaarheid van een voertuig. De verkeerssituatie is mede hierdoor bij avond hoogst onoverzichtelijk. Vooral voor overstekende wielrijders en voet gangers, wier aandacht nu eenmaal toch al primair gevestigd is op de auto's, die gedïnrtie koplichten voeren, is het verschil :n helderheid van de stadslichten zeer verwarrend. De minister van verkeer en water staat heeft de A.N.W.B. medegedeeld dat ook zijns inziens door een m:- nium-zichtbaarheidseis voor stadslich ten te stellen een alleszins aanvaard bare oplossing kan worden verkregen. De minister heeft de Nederlandsche Stichting voor verlichtingskunde, waarin ook de A.N.W.B. vertegen woordigd is, verzocht hem van advies te dienen omtrent de te stellen eisen aan stadslichten van motorrijtuigen en de wijze van controle daarop. Er zijn op de wereld nog elf staten, waar de vrouwen het actief en passief kiesrecht mUsen. In vijf landen zijn aan het vrouwenkiesrecht nog beperkingen verbonden. In zeventig landen hebben de mannen en vrouwen gelijke politieke rechten, zo blijkt uit een memorandum van de secretaris-generaal der Verenig de Natie» aan de V.N.-eommissie voor de recht»ttoe«tand van de vrouw. kaas", zei Willy Brandt er geksche rend achteraan. Ten aanzien van de verhouding met Oost-Berlijn, merkte hij op dat hij Ober-bürgermeister Ebert van Grosz-Berlin merkwaardig genoeg het kleinste deel van Ber lijn tien vragen heeft voorge legd om de levensomstandigheden voor de bevolking wat prettiger te maken. „Maak desnoods telefooninstalla ties met ingebouwde luisterposten, maar laten we de krankzinnige si tuatie opheffen, dat .van Oost- naar West-Berlijn of omgekeerd alleen maar vlot getelefoneerd kan worden via New York, Utrecht, Parijs, Leipzig of Iets dergelijks". Ook om regeling van de situatie rond een serie tuincomplexen op de grens tussen beide stadsgedeel ten, heeft hij gevraagd. Het ant woord op dit alles is geweest een enorme scheldpartij van Ebert, die overigens geen wijziging had kunnen brengen in de rustige ver trouwensvolle stemming der Westberlijners. Nederland aan de spits Tijdens een bijeenkomst in de Stadsschouwburg te Utrecht, geor ganiseerd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht, de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs en de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel, heeft burgemeester Brandt gister middag betoogd dat Nederland niet slechts aan de spits staat van Ber- lijns Europese afzetgebieden, maar ook op de eerste plaats waar het de gehele uitvoer uit West-Berlijn betreft. Ook wat betreft de invoer in West-Berlijn speelt Nederland een rol van betekenis en het is in het belang van Nederland en van West-Berlijn, dat de samenwerking uitgebreid wordt. Orders zijn voor het in het nauw gebrachte Berlijn thans van bijzondere betekenis. Koningin Juliana heeft burgemeester Brandt gistermorgen omstreeks elf uur ontvangen op paleis Soestdijk. Na afloop van de bijeenkomst in de Stadsschouwburg werd burgemees ter Brandt door het gemeentebestuur van Utrecht officieel ontvangen. Gis teravond werd hem een diner aange boden door de Nederlands-Duitse Ka mer van Koophandel, de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht en de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Utrecht. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7