Simson verwoest de tempel der Philistijnen MICHELIN Geheimen der verdwenen volkeren VIII Méér KILOMETERS SOEPEL VEILIG NEDERLANDSE KINDEREN IN AFRIKA MET STOK GESLAGEN Als ti snél rijdt.,. Als u véél rijdt... WOENSDAG 15 APRIL 1959 PROVINCIALS EEEUWBE COURANT r EN LAND overvloeien de van melk en honing. Dat was de belofte, waarmee de ouders geregeld de kinde ren Israëls aanspoorden op hun zwerftocht door de woestijn. Maar ze vergaten erbij te zeggen, dat het para dijs, het beloofde land, om ringd was door de meest on gastvrije buren, die men zich kan voorstellen. VWVWWAWWVWW Felix Barker In het zuiden woonden de Egyp- tenaren, in het noorden de Hittie ten, in het oosten de Assyriërs en in het westen de Philistijnen, die de Israëlieten verhinderden een uitweg te verkrijgen naar de zee. Dat waren de ergsten. Het was het volk van de machtige Goliath, de folteraars van Simson. (gedu rende 200 jaar (de periode, die omvat wordt door de boeken Sa muel, Koningen en Richteren) waren zij de gehate verdrukkers van Israël. En nu nog, 3000 jaar later, heeft de naam van de Phi listijnen een ongunstige klank. Volgens het boek Amos waren de Philistijnen immigranten uit Cap- thor, maar dat helpt ons niet veel, want niemand heeft tot nu toe kunnen ontdekken, waar Capthor heeft gelegen. Merkwaardig genoeg valt de ver schijning van de Philistijnen in 1200 jaar voor Christus samen met de verdwijning van de Myce- nen, die door een of andere catas trofe werden getroffen. Over land via Syrië en over zee uit Cyprus, dat zij eerst bezetten, overvielen de Philistijnen de oost kust van de Middellandse Zee. Te vuur en te zwaard drongen zij steeds verder op tot zij na twin tig jaar vaste voet hadden gekre gen in een gebied, dat beheerst werd door vijf steden: Ekron, As- dod, Gath, Aslcelon en Gaza. Gath, dat een de hoofdstad was, is spoedig verdwenen; men weet zelfs nu nog niet waar het pre cies heeft gelegen. Gaza Alleen Gaza bestaat nog he den ten dage en het lieeft zelfs wereldbekendheid ge kregen door het conflict tussen Israël en Egypte. Omgeven door boomgaarden met moerbeziën en malse abrikozen en gelegen op drie mijl afstand van de zee, her innert do plaats nog aan de oude Zo ziet de kunstenaar de verwoesting van de tempel stad, waar dertig eeuwen-geleden de Philistijnen zich vermaakten ten koste van de blindo Simson. In het Victoriaanse tijdperk nog gaven de schilders er de voorkeur aan Simson af te beelden op het moment, dat hij de hoge stenen pilaren liet instorten om daardoor zijn 3000 Philistijnse kwelgeesten te verpletteren. Het onderzoek, dat door Stewart Macalister van de universiteit van Dublin werd ingesteld, geeft ons een minder spectaculaire, maar wel meer verklaarbare visie. Deze Ierse archeoloog ontdekte bij zijn opgravingen een gebouw waarvan de muren 1.20 meter dik waren en hij vond ook de voet stukken van twee zuilen, die on geveer 0.60 meter doorsnee had den. Er volgde een naarstig on derzoek of hier misschien een sleutel te vinden was naar het historische verhaal van Simson. Maar de rest van dit gebouw en ook van de tempels, die in de na bijheid werden uitgegraven, bleek te goed intact te zijn dan dat hier sprake kon wezen van een ver woesting, zoals het verhaal aan geeft. Macalister kwam ten slotte tot de conclusie, dat in Simsons tijd de Philistijnen hun daken door houten pilaren lieten onder steunen. De wraak ZO gebeurde/ het. Een grote menigte had zich rond de tempel van de Philistijnse god Dagon verzameld. Zelfs op En dit vonden de geleerden in Gaza het dak hadden velen een plaatsje gezocht om een beter gezicht te hebben wat zich op het plein met Sjmson afspeelde. Nadat ze de man, wiens ogen waren uitgesto ken, genoeg hadden geprikkeld en gesard, stonden de Philistijnen hun menselijk „speeltuig" toe een moment uit te rusten in de scha duw van de portica. Dat was het ogenblik van Simsons wraak. Het zou een onmenselijke kracht hebben vereist een stenen pilaar van zijn voetstuk te krijgen, maar als die pilaar van hout was zou dit voor een sterke kerel zéker niet onmogelijk zijn. Men neemt dan ook aan, dat Simson de hou ten zuilen heeft losgerukt en daar door de dood van vele van zijn vijanden heeft veroorzaakt. De eerste werkelijke slag tussen de Philistijnen en Israëlieten kwam enige tijd later. In 1050 voor Christus leverden ze strijd bij Silo op 30 mijl ten noordwesten van Jeruzalem en in het boek Samuel lezen we, dat hierbij 4000 Israëlieten de dood vonden. In wanhoop lieten ze het heilig ste der heiligen, de ark des ver- bonds komen. Dit was een lang werpige kist van acacaihout waar mee zij dé fortuin weer aan hun kant hoopten te krijgen. Zij Icon door enkele mannen worden ge dragen, maar meestal werd zij op een kar vervoerd, getrokken door twee ossen. Het was de kist met de stenen ta felen der wet. Maar toen de kist op het slagveld werd gedragen weid zij door de Philistijnen veroverd, die haar als een trofee meenamen en een soort demonstratietocht hielden langs de voornaamste steden. Eerst naar Asdod, toen naar Gaza en vervol gens naar Ekron, waai* de oor logsbuit werd neergezet in hun heidense tempel. Voordat dit gebeurde, hebben ze naar het schijnt een verschrikke lijke wraak genomen op Silo. Dit wordt beschreven in Jeremia en werd dertig jaar geleden bevestigd door de Deense archeoloog Hans Kjoers. Kjoers vond het bewijs van een bezetting van Silo, die in de elfde eeuw voor Christus ten tijde van de Philistijnse overwinning plotseling moet zijn onderbroken door een gewelddadige brandstich ting. Het was een duidelijke be vestiging van de tot dan nimmer bewezen bijbelse mededeling, dat de Philistijnen de zetel van de arks des verbonds hadden vernie tigd. De Philistijnen hebben geen taal of geschriften achtergelaten en er zullen nog heel veel opgravingen moeten worden gedaan eer we kunnen hopen op een duidelijk in zicht van hun manier van leven. Zeemeerman HET LAND schijnt geregeerd te zijn door goden, die an ders dan de koningen niet door het volk werden gekozen. Van het huiselijk leven van de Philistijnen is ons niets bekend en van hun godsdienst weten we eigenlijk niets meer dan dat zij Dagon aanbaden, een soort zee meerman half man en half vis. Astarte was hun godin van de vruchtbaarheid. Hun invloed was niet alleen te danken aan hun militaire krach ten, maar vooral ook aan het reusachtige voordeel, dat ze wis ten hoe men ijzer moest smelten. In het bronzen tijdperk was dit even belangrijk als nu de kennis van de atoomsplijting. Het gaf hun de macht over de Israëlieten en al de andere volkeren in Pa lestina, die het geheim niet ken den. Uit Egyptische rotstekeningen weten we, dat de Philistijnen an dere, ni et-Semitische gelaatstrek ken hadden. Ze waren blond en over het algemeen iets langer dan de Semitische rassen. 2 profieftypen Met of zonder binnenband met wit zijvlak of In zwart RAADPLEEG UW HANDELAAR I MfCHEUN De Nederlandss Kwaliteitsband - gefabriceerd te 's-Hertogenboscn =lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||l| Geen reuzen Macalister heeft een groot aantal Philistijnse graven onthuld en de skeletten na gemeten. Hij kwam tot de conclu sie, dat renzen van het fonnaat- Goliath tot de uitzonderingen moeten hebben behoord. Er wa ren overigens veel lange mensen, wier lengte varieerde van 1.65 tot 1.85 meter. Het moeten flinke eters zijn ge weest, want in een van de gra ven ontdekte men een geheel schaap, dat de overledene was meegegeven als een lekker hapje voor in het hiernamaals. Dooi' de bijbel krijgen we een idee van de achteruitgang van het volk na de oorlogen met David. In Sa muel I worden de Philistijnen 125 keer genoemd, in Samuël H 23 keer en in de beide boeken Rich teren slechts zes maal. Na een vernietigende scher mutseling ten zuiden van Je ruzalem in ongeveer 990 voor Christus werden ze versla gen. Gaza werd aan de vrouw van koning Salomo gegeven als huwelijkscadeau en Gath werd onderworpen aan ko ning Uzzia van Juda. Toen waren de woorden bewaar heid, die God door de profeet Ezeldel had uitgesproken: „Ik zal mijn hand uitstrek ken naar de Philistijnen (Copyright P.Z.C.-A.B.C. press) VERSCHEIDENE ROTTINGEN BRAKEN Zij hadden een grote fles en vier kleine flesjes limonade gestolen Drie kinderen van een Nederlands immigranten echtpaar zijn onlangs door een Zuid-Afrikaans bindergerechtshof wegens het stelen van één li terfles limonade en van vier kleine flesjes veroordeeld tot tuchtiging met rottingslagen op het blote zitvlak. Over deze zaak zijn publikatïes ver schenen, waarvan gedeelten omtrent de leeftijden van de jongens en de gevolgen van de afstraffing in een officiële verklaring van het Zuid-Afri kaanse departement van justitie werden tegengesproken. Deze verklaring wordt thans door de moeder van de kinderen aangevochten. Volgende artikel: HET GRAF DAT ZIJN GEHEIM BEWAART De feiten zijn dat de jongens bij het stelen op heterdaad door een consta- bel (agent van politie) werden be trapt. Ze bekenden hun misdrijf voor een Zuidafrikaans kindergerechtshof en erkenden dat ze een lijfstraf had den verdiend. Daarop werden ze ver oordeeld, de oudste van het drietal tot 6 rottingslagen, en de twee an dere tot 4 rottingslagen. De officiële Zuidafrikaanse lezing van het geval zegt dat de jongens respectievelijk 16, 14 en 12 jaar oud waren. Tijdens de rechtzitting zou de moeder verklaard hebben geen verzachting van het vonnis te wen sen en dat de jongens gezond en sterk waren. De tuchtiging zou geen open wonden tot gevolg hebben ge had en er zou geen bloed bij zijn ge vloeid. Zoon van Engelse hertog wil zijn eigen gang gaan Een der telgen van het Britse konink lijk huis heeft verzet geboden te gen het keurslijf, dat hem op grond van zijn hoge geboorte wordt op-. IIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM volgens de „Sunday Pictorial" heeft de 17-jarige zoon van de her tog en hertogin van Gloucester een crisis veroorzaakt door zijn koppi ge weigering de traditionele loop baan van een Engelse prins te vol gen. Prins William, aldus het blad, heeft zijn ouders onomwonden ge zegd dat hij" niet van plan is de eindeloze sociale verplichtingen die de Britse vorstenkinderen zijn op gelegd, op zich te nemen en dat hij in plaats daarvan voor ingenieur wenst te studeren. Prins William en zijn jongere broer, prins Richard (14) zijn op het ogenblik leerlingen van Eton, de exclusiefste jongensschool van En geland. De jonge neef van koningin Eliza beth is niet van plan zijn leven door te brengen met het „openen van bazaars en het leggen van eer ste stenen", aldus reporter Audrey Whiting van de Sunday Pictorial. Hij wil niet naar Sandhurst, het exclusieve instituut voor een mili taire opleiding, dat de sleutels biedt tot de hogere rangen van het Brit se leger. Instede daarvan wil hij in Cambridge voor ingenieur studeren. Men heeft hem gezegd „de zaak maar eens zeer ernstig te overdenken", aldus het bericht in de Pictorial. K.N.S.M.-schip naar de sloop De K.N.S.M. heeft gisteren haar in 1930 gebouwde s.s. „Trajanus" ver kocht aan Simons' Scheepssloperïi te Rotterdam. Dit wordt door de moeder ont kend. De geboortebewijzen van de kinderen geven als leeftijden 15, 12 en 9 jaar aan, heeft zij ver klaard. Zij zou aan de officier van justitie hebben medegedeeld, dat de jongste zoon slechts 28,5 kg weegt, en wegens een borst kwaal onder medische behande ling is. Verscheidene rieten stokken braken tijdens de kastijding, die door een sergeant van politie geschiedde, al dus de moeder, en elke jongen had na de dracht slagen lange open bloe dende wonden, en onderhuidse bloed uitstortingen. Zij beschikt over een gelijkluidende doktersverklaring. Overigens legt de Nederlandse fami lie er de nadruk op, dat zij de publi citeit die het geval heeft gekregen, betreurt, omdat het een interne Zuidafrikaanse aangelegenheid is. De familie is gelukkig in Zuid-Afrika en wenst de naam van dit land niet in het buitenland te besmeuren. De voorlichtingsdienst van de Zuid afrikaanse ambassade in Den Haag, die de officiële lezing van de justitie had opgevraagd, merkte nog op dat de jongens eerst hadden mogen eten voordat ze geslagen werden. De heer B. P. J. Erasmus, voorlich tingsfunctionaris van de ambassade, achtte de afstraffing met stokslagen zoals in het Zuidafrikaanse straf recht nog in gebruik is, juist en aan bevelenswaardig. Ook waar het door kinderen gepleegde delicten betreft. (Advertentie) Voor normaal gebruik

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5