Minister Witte zong zwanezang; zijn begroting werd aangenomen KLANKBORD v" KONINGIN BIJ JUBILEUM VAN FEDERATIE VOLKSGEZONDHEID SPOREN AXELSE MOORDZAAK VLOEIEN IN GENT SAMEN WOENSDAG 15 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 LOF VOOR SCHEIDENDE BEWINDSMAN IN EERSTE KAMER Ir. Geuze en Tjalma kritiseerden woningbouwvolume voor Zeeland Deze voorwerpen werden te Axel gevonden bij de stoffelijke resten van de jonge vrouw. Foto links: het kleine klokje met nikkelen omlijsting. Links ónder: een merkje, dat binnen in de achterzijde van het klokje is aangebracht door een hor logemaker. Rechts boven: de penny, ivélke vermoedelijk als broche gedragen is (1). De veiligheidsspeld met de twee sca pulieren, ivelke was gebruikt voor het dichtspelden van het zakdoekjewaarin de bankbiljetten waren gevouwen f2). Het kettinkje met hangertje (3). Een scapulier, welke even eens aan dit kettinkje heeft gehangen j). De ring met groe ne steen, waarin een bloemmotief (5). Rechts onder: de zwar te damesschoen met Queenie-hak, welke is aangetroffen bij het half verkoolde stoffelijke overschot. Het Wereldgebeuren Problemen van randprovincies Met enkele afgevaardigden \v ?t eens, dat particuliere (Van onze parlementaire redacteur) Ir. Witte, de bewindsman van volkshuisvesting en bouwnijver heid, heeft dinsdagmiddag in de Eerste Kamer zijn ministeriële zwanezang gezongen. Hij heeft in het parlement voor de laatste maal zijn begroting verdedigd en... zonder hoofdelijke stem ming goedkeuring gekregen. In het nieuw te vormen ministerie keert hij niet terug. Onder deze omstandigheden heeft men het hem niet moeilijk gemaakt. De negen afgevaardigden, die het woord voerden, be paalden zich tot algemene kwesties. Een aantal hunner sprak openlijk lof uit voor wat ir. Witte tussen zijn maidenspeech en zijn zwanezang heeft gepresteerd en voor het beleid dat hij heeft gevoerd, al was men het niet altijd met hem eens geweest. Verleden jaar kwamen 89.000 woningen gereed. Dat was een j na-oorlogs maximum. Voor 's ministers partijgenoot de heer Kraayvanger (k.v.p.) was deze topprestatie de kroon op het werk van de bewindsman. centage zwaar is en voor veel meer dan de helft het eindresultaat beïn vloedt. De heer Geuze zeide in zeke re mate het begrip van de minister te missen voor het harde en fanta- sieloze resultaat van zijn systeem voor sommige randgemeenten. Wat j moeten de provinciale college's van b.v. Friesland, Groningen, Drente en Zeeland uit beleidsoogpunt met de j hun toegewezen aantallen woning wetwoningen doen?, zo vroeg hij. I Wat moeten Ged. Staten van Zeeland j als bestuurlijk college met vorig jaar 1 500 en nu 650 woningwetwoningen? I Wat valt er voor hen uit bestuurlijk I oogpunt nog te beginnen als Vlis- singen, Middelburg, Goes, Terneuzen en Axel als speciale groeicentra zijn bedeeld? Deze gang van zaken is fnuikend voor Zeeland, en in an dere soortgelijke gebieden waar ie dere verbetering op dit terrein wordt afgesnoerd. Hoe is dit te rijmen, zo. vroeg de heer Geuze verder, met de industrialisatie politiek van de rege ring en de door haar nagestreefde spreiding De heer Geuze wees op de aanwezi ge bouwcapaciteit en het grote aan tal krotten. Deze factoren zouden volgens spreker aanleiding moeten zijn tot een praktijkcorrectie in op waartse zin. Hij zeide te hopen dat voor de land gewesten een ruimere toewijzing van woningwetwoningen tot stand wordt gebracht. Vervolgens maakte de heer Geuze enige opmerkingen over de fabriek matige bouw in het algemeen. De traditionele bouw zo is gebleken, is geenszins ongevoelig voor de inen tingen, die zij vanuit de sector der fabrieksmatige bouw ontving. Hij verheugde zich over het feit, dat de minister het belang van de fabriekmatige bouw voor aanvul lende woningvoorziening heeft in gezien en heeft helpen bevorde ren. Als men in de bouwsector zou experimenteren, zou de mo gelijkheid van een volledig plas tichuis niet moeten worden ver onachtzaamd, aldus de heer Geu ze. Ook de heer Tjalma (a.r.) pleitte voor de toewijzing van meer wo ningen aan de randprovincies, bij voorbeeld aan Zeeland. Hij vestig de de aandacht op de merkwaar dige inconsequentie, dat van de zijde van het departement van eco nomische zaken aangedvongen wordt op industrialisatie en dat het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid de desbetreffende provincie de woningen onthoudt, ivas de minister het woningbouw de voorkeur verdient boven overheidsbouw. Maar tegelijk nas hij zich ervan bewust, dat wel degelijk verschil van mening kan be staan over de mate, waarin de rege ring subsidiërend en regelend moet optreden. Met andere woorden: de minister voelde duidelijk, dat hij een taak bad, als de particuliere bouw niet voldoende woningen leverde. Ir. M. A. Geuze (c.h.u.) bestreed, dat Nederlaud een uitzonderingspositie inneemt wat betreft de bevolkings toename en dat dit in ons land een bijzondere, factor is bij de bestrij ding van de woningnood. Nadat de heer Geuzeer op had ge wezen dat het statistisch woningte kort een geflatteerd cijfer is, merkte hij op, dat bij de verdelingssleutel voor het contingent woningwetwo ningen de weging van het tekortper- Provinciale Staten in Zuid-Holland bespraken industriële ontwikkeling De Provinciale Staten van Zuid-Hol land bespraken gisteren in Den Haag de nota van Gedeputeerde Staten over de industriële ontwikkeling van de provincie Zuid-Holland. Het P.v.d. A.-Statenlid mr. H. B. Engelsman uitte kritiek op de afwachtende hou ding van Gedeputeerde Staten inzake de vestiging van een hoogovenbedrijf op het eiland Rozenburg. Er moet, zo meende hij, snel een on derzoek worden ingesteld of IJmui- den voor uitbreiding vastbaar is en of er in andere plaatsen in Nederland mogelijkheden tot vestiging van een dergelijk bedrijf bestaan. Mr. Engels man meende dat industriekernen in derdaad aan de buitenkant van de randstad moeten worden gevestigd, maar dat de reeds bestaande kernen zo zeide hij, hun uitbreidingskansen niet mogen worden onthouden. Dr. Eysink (k.v.p.) vond dat er niet veel goed van de industrialisatienota kan worden gezegd. Wij moeten niet afzijdig staan, zei hij, maar het pro ces van de industrialisatie op de voet volgen en zo nodig leiding geven. De heer S. J. van den Bergh ,v.v.d.) zeide o.m. dat voor de vestiging van industrieën en voor goede recreatie mogelijkheden het noodzakelijk is dat er betere wegen komen. Gedeputeer de Staten moeten het rijk hierin sti muleren en het provinciale wegen plan uitbreiden en verbeteren. De heer N. van der Brugge (a.r.) zeide onder meer dat hij ongerust is over de toewijzing van woningwet woningen voor plattelandsgemeenten. Als er te weinig op het platteland wordt gebouwd, zo meende hij zal dit de vlucht van de bevolking naar de steden doen toenemen. Gedeputeerde mr. H. van Kiel (v.v.d.) zeide in zijn antwoord o.m. dat er zeker ten aanzien van de verkitting van de agglomeraties een voortva rend en vooruitziend beleid zal moe ten worden gevoerd. De provincie is positief gezind jegens het vliegveld Zestienhoven. Rotterdam heeft een vliegveld voor afstanden van 500 tot 100(1 kilometer in zijn omgeving no dig. Maar dit is een zaak welke men beter aan het gemeentebestuur van Rotterdam kan overlaten. RECEPT- Het linkse dagblad Daily Mirror (oplaag 4.400.000) stak gis teren de helpende hand toe aan de le zers van de rechtse Daily Express (oplaag 4.200.000). „Een openbare waarschuwing aan alle lezers van de Daily Express", vertelde de Mirror met letters van 5 centimeter. Onder deze kop werd een waarschuwing van de Express aan de huisvrouwen her haald om een recept dat in de Ex press gepubliceerd was, niet te ge bruiken. In dit recept werden laurier bladeren genoemd. Maar die bladeren zijn vergiftigd. Toen de Express de fout ontdekte, werd een beroep op de B.B.C. gedaan om de waarschuwing "it te zenden. De Daily Mirror wilde niet achter blijven. -■ "rJSHHT -• - "i* 't ialHwK - jp i - -! y*y \y" - - - V' S -w lp t - LVJUJ - A 1 i (Zie slot pag. 11 kol. 2) IN TROPENMUSEUM TE AMSTERDAM Prof. dr. A. Querido gaf een overzicht van ontwikkeling. In aanwezigheid van koningin Juliana is dinsdagmorgen in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amster dam de buitengewone algemene le denvergadering van de nationale fe deratie voor de geestelijke volksge zondheid geopend, die gehouden wordt ter gelegenheid van bet 25-ja- rig bestaan van de federatie. Nadat de vorstin op het podium in de aula van het instituut had plaats genomen sprak prof. dr. A. Querido een welkomstwoord en gaf vervol gens een overzicht van de ontwikke ling van de geestelijke gezondheids zorg in Nederland. Teneinde eenheid in de werkzaam heden op het gebied van de geeste lijke gezondheidszorg te verkrij gen heeft de toenmalige directeur- generaal van de volksgezondheid, mr. L. Lietaert Peerbolte, in 1933 verscheidene verenigingen die op op dit terrein werkzaam waren voor overleg bijeengeroepen. Daardoor kon op 25 april 1934 de nationale federatie worden opge richt. In de loop van de na-oorlogse jaren is deze uitgegroeid tot het centrale coördinatie- en adviesorgaan voor het particuliere initiatief op het ge bied van de geestelijke gezondheids zorg in Nederland. Tal van buiten landse contacten worden onderhou den, zoals met de wereldfederatie voor geestelijke volksgezondheid de wereldgezondheidsorganisatie waardoor een voortdurende stroom van gegevens wordt uitgewisseld. Prof. Querido zei dat de federatie een systeem, dat de mens tot een ver lengstuk maakt van de machine, ver foeit. „Tot afstompens toe wordt ons voorgehouden dat bij de voortschrij dende technische ontwikkeling de kans op een materiële vernietiging van de mensheid steeds groter wordt, maar ook de geestelijke vernietiging kan een eindpunt van een technische ontwikkeling zijn. Tot slot van zijn rede belichtte prof. Querido de grote betekenis van Ne derland in de internationale gemeen schap op geestelijk hygiënisch ge bied. De voorzitter zag de sterke ontwikkeling van de geestelijke volksgezondheid in ons land als dui delijk voortvloeiend uit onze vader landse karaktertrekken: de neiging tot onafhankelijkheid, maar ook de eerbied voor de individu. Hij noemde de nationale federatie zelfs een ty pisch Nederlandse verschijning, om dat er in ons land van de meest uit eenlopende levensbeschouwingen uit wordt samengewerkt. Delftse monteur had driemaal brand gesticht De politie te Delft heeft eeu 23-jari- ge monteur, werkzaam aan de Tech nische Hogeschool, in arrest gesteld. Hij heeft bekend tot drie maal brand te hebben gesticht in het T.H.-ge- bouw voor werktuig- en scheeps- bouwkunde waarin ook afdelingen van de organisatie T.N.O. zijn onder gebracht. Na een brandje, dat op 10 april in het laboratorium voor het ijkwezen had gewoed, kreeg de Delftse politie argwaan, omdat de monteur, evenals in de voorgaande twee gevallen, het eerst alarm had geslagen en daarna de brandweer geholpen had bij het blussïngswerk. De. politie vermoedt dat het de jongeman er alleen om te doen was, de aandacht op zich te ves tigen. De eerste brand werd gesticht op 9 oktober 1957, de tweede op 16 oktober 1958. Bij de drie branden werd in totaal voor meer dan 20.000 schade aangericht. Rotterdamse Droogdok Mij 30 procent dividend De gisteren gehouden vergadering van commissarissen van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. te Rot terdam heeft onder meer besloten in de algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen het dividend op de aandeelbewijzen te bepalen op 30 procent (over 1057 eveneens 30 pet.) en voor houders der bewijzen van oprichtersrechten f 3640.(over 1957 eveneens f 3640.per bewijs te bestemmen. De Amerikaanse televisie-omroep C.B S. heeft de Russische nobelprijswinnaar Boris Pasternak verzocht een televisie- verhaal te schrijven. Pasternak kan er 7500 dollar mee verdienen. De uitnodi ging is in februari gedaan, doch er is nog geen antwoord ontvangen. (Slot van pag. 2) vertelde de vrouw hein zelfs nog hoe de straat heet, waar zij in Gent woonde... „Maar omdat ik juist weggeroepen werd weet ik me dat niet meer te her inneren", vertelde de heer Hamelink, die gisteren vele uren heeft zitten studeren op een plattegrond van Gent om de straatnaam te ontdekken, die de vrouw hem noemde. Het was tot nog toe een vergeefse speurtocht.... Menu Voor de justitie was het verhaal van de heer Hamelink aanleiding om aandacht te besteden aan het resul taat van het onderzoek van de maag inhoud van het slachtoffer in het ge rechtelijk geneeskundig laborato rium De Terneuzense caréhouder kon namelijk nog precies opgeven, wat het Belgische paar bij hem genuttigd had. In dat menu kwamen na een aperitief van vijf citroentjes (voor haar) en vijf bokma's (voor hem) onder meer voor krab. sla. gerookte paling, Wiener schnitzel, tournedos, twee halve liters wijn en koffiefilter tot besluit. Naar verluidt zou het re sultaat van het onderzoek in het la boratorium echter niet wijzen in de richting van zo'n menu. Het is dus zeer twijfelachtig of dit verhaal voor de politie waaide heeft en burgemees ter P. L. D. J. van Oeveren vertelde ons nog eens: „We worden over stroomd met tips, die de politie han den vol werk bezorgen, maar die al is er een kans van één op een mil joentoch onderzocht móeten wor den". Vrouiv verdwenen Dank zij zo'n tip is de Belgische po litie ei geruime tijd van overtuigd geweest de identiteit van de vermoor de vrouw te hebben vastgesteld. In Zelzate. het grensplaatsje tussen Sas van Gent en Gent, was namelijk een 27-jarige vrouw spoorloos verdwenen. Deze knappe, gescheiden jonge wouw had onlangs gebroken met een min naar. die haar anoniem brieven zond, waarin hij haar met de dood be dreigde. Eenmaal drong de man zelfs met een mes de woning van de moe der van de jonge vrouw binnen en toen hij zijn geliefde niet ontdekte verwondde hij naar moeder. Gevolg: de man werd voor het ge- Caféhouder Hamelink (links) en kel ner De Moor, die met grote stellig heid menen op de avond van de moord de jonge vrouw nog te hebben gezien. Foto P.Z.C.) recht gedaagd. Maar enkele dagen voor de rechtszaak verdween de vrouw spoorloos uit Zelzate en.... haar verdwijning viel ongeveer sa men mèt het drama-Axel! Toen de politie bovendien nog hoorde, dat deze knappe 27-jarige vrouw een dienster was, lag de conclusie voor de hand. Zij immers kon de draag ster ook zijn van de gemakkelijke, nfcar niet-modieuze wandelschoe nenBovendien was haar min naar goed bekend in Zeeuwsch- Vlaanderen, want hij was in een Nederlandse plaats lid van een schaakclub. Er was dus alle reden om deze man eens flink aan de tand te voelen. Maar aan alle illusie van de Belgi sche politie kwam abrupt een einde, toen er een laconiek bericht uit Ne derland kwamde bewuste jonge I vrouw was al enkele dagen clandes tien in een gelegenheid in Zaam- slag als dienster werkzaam.... Zij was nog springlevend! Het was als in een detectiveboek: het klopte alle maal te goed en dus kon het niet waar zijn. Het was ook niet waar! Wel werd de vrouw, die geen werk vergunning voor Nederland had weer over de grens gezet Al eerder was bekend geworden, dat een 24-jarige secretaresse van een industrieel uit Gent, die met 5000 francs van haar baas spoorloos ver dwenen was, weer in levende lijve ge zien was! Opnieuw was een spoor uitgewist.... Maar de sporen, die overblijven zijn nog talrijk en hoofdcommissaris Van der Auwermeulen in Gent zei ons met grote stelligheid: ,.Er zijn zoveel aanwijzingen, dat het welhaast zeker is, dat de zaak binnenkort wordt op gelost. Het zou een grote toevallig heid zijn als het niet zo zou zijn" Ver van boerderij In de afgelopen weken heeft Ja mes J. Wadswordt de tijd gehad om uit te blazen op zijn boerderij in de buurt van Geneseo (staat New- York). waar vee wordt gefokt. Maar deze week heeft hij Geneseo weer voor Genève moeten verwisselen, waar hij met enige onderbrekin gen van 31 oktober 1958 af in ge sprek is met Engelse en Russisch» deskundigen. Onderwerp van ge sprek: de staking van proeven met kernwapens. Men kan zich voorstel len dat Wadsworth tijdens de onder handelingen waarin de Rus Tsarapin als wederpartij optreedt, wel eens ver zucht dat er dingen zijn die hij liever doet: schelpen verzamelen en schil deren, een hobby die hem al de bij naam „Grandpa Moses" heeft be zorgdDe Russen zijn namelijk niet bijzonder meegaand geweest in de Geneefse besprekingen. En al be hoort het tot het diplomatenvak om geduldig weken, desnoods maanden achtereen te praten, zonder merkbaar op te schieten, een delegatieleider als Wadsworth zou toch wel eens posi tieve resultaten willen zien. Struikelblok in het Geneefse over leg was tot dusver de kwestie van de controle. De westelijke mogendheden hebben vanzelfspre kend steeds vooropgesteld, dat zij geen akkoord zouden tekenen waar aan een sluitend inspectiestelsel ont brak. De Russen betoogden van hun kant, dat westelijke inspectiegroepen op haar grondgebied wellicht niet al leen zouden toezien op de naleving van een overeenkomst tot staking van de kernwapenproeven, maar ook een centrum van spionage-activiteit konden worden. De Russen bleven er ook andere opvattingen dan het wes ten op na houden over de kwestie van het vetorecht en over de samen stelling van de bemanningen der con troleposten. Toen Wadsworth drie weken geleden voor paasverlof in de Verenigde Staten terugkeerde, heeft hij ongetwijfeld diepgaande bespre kingen gevoerd op het ministerie van buitenlandse zaken te Washington. En ook na zijn paasverblijf op de boerderij in Geneseo heeft hij zeker mededeskundigen en de plaatsvervan ger van minister John Foster Dulles. Christian Horter, geraadpleegd over mogelijkheden om uit de impasse te geraken. Maandag werden in Genève de nieuwe plannen bekendgemaakt, die Wadsworth naar de conferen tie van Genève heeft gebracht. Zeer zakelijk willen de Verenigde Staten zowel als Groot-Brittannië nu blijk baar ervan uitgaan, dat er op het punt van de controle weinig voort gang te verwachten is, gezien de hou ding die de Russen innemen wat die kwestie betreft. Men zou daarom volgens het nieuwe Brits-Amerikaanse voorstel kunnen beginnen met het sluiten van een be perkt akkoord: een overeenkomst tot staking van proefexplosies in de at mosfeer (tot 50 kilometer hoog) en desgewenst onder water. Voor de con trole op de naleving van zo'n ak koord zouden geen mobiele grondin.- spectiegroepen het voornaamste struikelblok tot dusver nodig zijn. Is zo'n akkoord eenmaal tot stand ge komen, dan kan men verder praten over proeven onder de grond en in de ruimte. Daarvoor zou men onder meer moeten onderzoeken of explosies on der de grond wel afdoende te regis treren zijn een probleem dat bij het Geneefse overleg van technische atoomdeskundigen vorig jaar zomer niet uit de doeken werd gedaan. Zo zou men volgens Wadsworth in fa sen de kernproeven kunnen staken en tenslotte tot een totaal verbod ko men. Omdat de kwestie van de radio actieve afvalstoffen die na atoomexplosies de atmosfeer verontreinigen de voornaamste ach tergrond van de huidige besprekingen in Genève vormt, lijkt het voor de Russen bijna onontkoombaar, met het voorgesteld akkoord voor fase 1 akkooid te gaan. Maar de Russische delegatieleider zal zich niet meteen gewonnen geven en het is mogelijk dat een aanvaarding van zo'n gedeel telijk akkoord pas op een topconferen tie zal gebeuren door de Russische premier Nikita S. Kroestsjew in ei gen persoon, die daarmee zou kun nen bewijzen dat zo'n conferentie niet vergeefs is. Maar omdat er daarna nog moet worden doorgepraat over de volgende fasen van een ak koord zou Wadsworth er misschien wel goed aan doen, eens te onderzoe ken of er ook in de buurt van Genè ve een boerderij te vinden is waar hij tussen de bedrijven door wat ont spanning kan zoeken JAMES J. WADSWORTH ...praten in Genève... Het Zwitserse Rode Kruis heeft de tiende verjaardag van zijn centrale la boratorium van de bloedtransfusiedienst gevierd, dat ook het leger van geconser veerd bloed en andere bloedprodukten voorziet. In het afgelopen Jaar hebben meer dan 125.000 personen vrijwillig en gratis bloed gegeven. Dagelijks werden gemiddeld 2T1 bloedtransfusies toegepast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3