Sporen van moordzaak bij Axel leiden duidelijk naar Gent Zeeuwse Almanak J2win c 0 ZEEUWS TIJDSCHRIFT KREEG NIEUWE, MODERNE OMSLAG TEHUIS MET 46 BEDDEN VOOR BEJAARDEN IN GOES Agenda a PROVINOIALB ZBBÜW8B COURANT WOENSDAG 15 APRIL 1989 GENTENAAR BIJTEBIER VERKOCHT DE SCHOEN Thans ook bekend waar klokje van vermoorde vrouw is gerepareerd OOK GISTEREN is de obsederende vraag „wie was de Jonge vrouw, die vennoord en verbrand bij Axel werd gevonden?" onbeantwoord geble ven.» Want nog altijd is de identiteit van slachtoffer en dader voor de tientallen Nederlandse en Belgische politiemannen, die bij deze afgrij selijke moordzaak betrokken zijn, een kwellend raadsel! Niettemin; er komen steeds meer aanwijzingen. En langzamerhand vloeien de verschil lende sporen in één stad samen; Gent. Eén van de belangrijkste sporen eindigde in de Lange Violettenstraat van deze stad, om precies te zijn op nummer 52, waar met kapitale letters op de deur van een winkelpand te lezen staat „Izegerase schoenen". Het was deze zaak, die het paar schoenen verkocht, waarvan er donderdagmorgen één bij het hall-ver koolde lichaam in de Catharinapolder gevonden werd. En er is nog een belangrijk spoor, dat naar Gent leidt, want de hoofdcommissaris van der Auwermeulen van de justitiële politie in Gent vertelde ons gistermid dag; „We hebben nu ook ontdekt, dat het wekkerklokje, dat op het li chaam van de vermoorde vrouw gevonden werd, bij een Gentse reparateur is gerepareerd"... Maar voorlopig zijn ciie sporen ook abrupt geëindigd bij deze Gentse middenstanders! Men zal zich kunnen voorstellen, dat de rechercheurs, die deze zaken bezochten in spanning het antwoord hebben afgewacht op de vragen: „Kunt U zich nog herin neren wie die schoenen kocht?" en „Weet U nog voor wie U dat wek kertje gerepareerd heeft?" Het wa ren echter vragen waarop de winke liers het antwoord schuldig moesten blijven. Aan tvie....? Mevrouw Bijtebier, die samen met haar man en 18-jarige dochter het „Izegemse schoenen"-magazijn ln de Lange Violettenstraat drijft, herin nerde zich de zending schoenen nog precies, waartoe ook het exemplaar behoorde, dat bij de vermoorde vrouw gevonden werd. Zij vertelde ons, dat zij zich lan ge tijd afgevraagd heeft aan wie zij juist, dat ene paar, maat 36 verkocht kon hebben. „Awel, dat kunde-gïj niet meer nagaan...", zei ze ons tenslotte berustend. Dat Is ook wel begrijpelijk, „want", vertelde ze, „we verko pen ongeveer 18.000 paar schoe nen per jaar".» En op onze vraag; ..Komen er hier ook Nederlandse kopers of koopsters?", antwoord de ze met een pertinent „Dat is vrijwel niet mogelijk". Natuurlijk worden Izegemse schoe nen niet uitgerekend alleen in de Lange Violettenstraat ln Gent ver kocht. Waarom la het dan zeker, dat de bewuste schoen in het maga zijn van de Bijtebiers werd ver kocht? De oplossing 1» simpel: het maga zijn Bijtebier pleegt in zijn schoe nen altijd te laten drnkken „Het huis Bijtebier" en in de bij Axel ge vonden schoen stond onder meer nog vaag te lezen „Het.... tebler".... Wat waa de belangrijkste inlich ting, die de familie Bijtebier aan de justitie kon verschaffen? De ze: de vrij plompe damesschoen was ook in 1957, toen het paar verkocht werd, niet erg modieus, maar het was wel een keurige wandelschoen, die vooral bij vrou wen, die veel moesten lopen, in de smaak viel. „Diensters bijvoor beeld kopen dergelijke schoenen vaak", zei ons mevrouw Bijtebier. Diensters Voor de Gentse Justitiële politie lag het toen voor de hand eens precies uit te zoeken of er wellicht ln Gent een dienster was verdwenen. „Maar ook dat leverde niets op", vertelde hoofdinspecteur Van Auwermeulen. Toch was de wetenschap, dat het een wel gemakkelijke, maar bepaald niet modieuze schoen was, nuttig voor de politie. Vele verhalen, die in Belgisch Vlaan deren, maar vooral in Zeeuwsch- Vlaanderen de ronde doen, werden hierdoor op losse schroeven gezet. Zo maakte het verhaal, dat de Terneu- zense caféhouder Cees Hamelink en zijn kelner Wim de Moor (van de restaurant-bar Monopole) deden, aanvankelijk veel indruk. Op de avond van de moordt zo vertelden zij, bracht een ongeveer vijftigjarige man met een ongeveer 25-jarig meisje een bezoek aan ons restau rant. „En het uiterlijk van dat meis je klopte precies met het signale ment, dat na de eerste vage berich ten over de jonge vrouw verspreid werd", vertelde de heer Hamelink ons. Het was een donkere, knappe, tengere vrouw met aan een van de vingers een opvallend grote ring. De jonge kelner Wim de Moor, die af en toe ook aandacht aan het tweetal schonk, vertelde ons: „Ja, ze was modieus gekleed". En op de vraag: „Weet je welke schoenen ze droeg?", antwoordde hij vlot: „Ja, zwarte, met zeer spitse hakken en spits toe lopende neuzen". De schoen, die hij het slachtoffer gevonden werd heeft half hoge, vrij brede hakken en een ronde neus... Er is nog iets, dat niet helemaal klopt: op zijn verzoek kreeg de Belgische bezoeker die geen vuur had voor zijn sigaret, een doosje lu cifers van de heer Hamelink. Maai bij het stoffelijk overschot werd la ter geen doosje lucifers maar „trek"- lucifers in een reclameomslagje ge vonden. Nooit gedragen Niettemin houdt de jnstitte ook rekening met het verhaal van de heren Hamelink en De Moor, want het is per slot van rekening heel goed mogelijk, dat de dader geraffineerd een schoen bij zijn slachtoffer achterliet, die welis waar klopte met de voetmaat van de vermoorde, maar die door de ze jonge vrouw nooit werd ge dragen... En ondertussen loopt ook dit vrij va ge spoor, dat de heer Hamelink ver schafte naar Gent! Want de knappe jonge vrouw vertelde hem, dat zij in een café in Gent woonde... De Waals spiekende man zou uit Ber gen komen, beschikte ruimschoots over Belgische papiergeld en was perfect en duur gekleed. Juist op het ogenblik, dat de heer Hamelink door andere bezoekers geroepen werd, (Zie slot pag. 3 kol2) T.V. gaf stille getuigen van Axels drama Onmiddellijk na het Journaal en het weerover zicht van de Nederlandse Televisie Stichting verschenen gister avond, aangekondigd als „extra-po litiebericht" verschillende van de op het stoffelijk overschot van het slachtoffer gevonden voorwerpen op het televisiescherm. Nadat een om- roemper het verzoek van de groeps commandant van de Rijkspolitie te Axel had voorgelezen, die namens de officier van justitie bekend wenst te worden gemaakt met de identiteit van het slachtoffer, verscheen een reeds eerder gepubliceerd ge schreven signalement op het scherm. Het tien bij tien centimeter grote klokje met de wijzers nog steeds op 10.20 uur werd vervolgens ge toond, sterk vergroot: het beeld vulde het gehele scherm. Ook de achterzijde van het uurwerk je bereikte via de beeldbuis de huis kamers; van een ingegrift reparatie teken werd nog een close-up gege ven. Voordat de zwarte schoen met een close-up van de hierin met ballpoint geschreven woorden „binnenzolen inplakken" op het scherm kwam. werd nog een opname van de Engelse penny (waarschijnlijk als broche ge bruikt), het halskettinkje met de scapulieren en de ring met de groe ne steen met bloemmotief uitgezon den. Tenslotte kwam het telefoon- nummmer van de groep Axel van de Rijkspolitie - 0 1155—444 op het scherm. Voor het geven van in lichtingen kan men zich ook tot de politie in de eigen woonplaats wen den. De jonge vrouw, die vorige week ver moord en verbrand bij Axel werd gevonden heeft waarschijnlijk in de ze schoenenzaak i» 1957 een paar schoenen gekocht. Het is de winkel in de Lange Violettenstraat in Gent. (Foto P.Z.O.) VAN TOT SPERWER WORDT BESCHERMD De Vogelbeschermlngswacht Oost Z.- Vlaanaeren heeft heel terecht geageerd tegen het bericht van een sperwer onder Heikant in de gemeen te Sint Jansteen. Hit genoemd be richt, dat enige dagen geleden in de dagbladen verscheen, zou de gevolg trekking kunnen worden gemaakt, üat het vangen en doden van een sperwer een heldendaad is, (lie eigen lijk een beloning waard zou zijn. Niets Is minder waar. Inderdaad is de sperwer een roofvogel, maar een 7.0 zeldzaam geworden rover, dat hij be- COMlTé De voorzitter van het carnavalscomi- té in Sas van Gent vierde zijn zilve ren bruiloft en dat was voor de ove rige comitéleden vanzelfsprekend '11 gerede aanleiding om een bijeen komst te beleggen, teneinde tot een kleine huldiging van de voorzitter te komen. Het punt van samenkomst was een koffiehuis, alwaar weldra veertien van de vijftien comitéleden verzameld waren. Men sou gezamen lijk optrekken naar het huis van de voorzitter om het jubilerende echt paar te feliciterenmaar dat zo besloot men onder het genot van een koele dronk zou dan ook geza- menlijk moeten gebeuren. Dat nu werd moeilijkwant de vijftiende ■man liet lang op zich wachten. Het begon in dat koffiehuis net een gezellig feestje te worden, toen men 'op straat de Sasse harmonie hoorde naderen die ook op weg was naar- dë woning van het zilveren bruids paar voor het brengen van een mu zikale felicitatie. Non wachten we niet langerriep plotseling een van de comitéleden „we gaan met de muziek mee." Dat. voorstel vond onmiddellijk bij val en zo marcheerde het carnavals comité minus die ene man vro lijk naar de voorzitterlijke woning, alwaar het zijn gelukwensen aan bood. En waar men tevens tot de ontdekking kwam, dat de vijftiende man, waar men zo lang zij het niet ongezellig op had zitten wachten, de feestvierende voorzitter was....... schermd wordt. De 81-Jarlge heer ln Heikant, (lie dat wellicht niet wist, heeft dat tot zijn nadeel moeten on dervinden, want dezer dagen klopte de rijkspolitie bij hem aan om pro- ces-verbaal op te maken. TROTS ALS PAUWEN Voor de leden van Aardenburgs Fan fare hopen we, dat het zaterdag 25 april aanstaande een stralende zo merdag zal zijn. De Aardenburgse muzikanten zullen een zonnetje kun nen gebruiken, want op die dag ma ken zij een zeer speciale wandeling door de gemeente. Trots als pauwen zullen zij door de straten marcheren en hun muziek zal vrolijker klinken dan anders. Waarom? Omdat op deze wandeling de nieuwe uniformen „ge showd" zullen worden. Vorig jaar werd een actie op touw gezet, die de gelden voor de uniformen moest op leveren en dank zij bovendien nog een bijdrage van het gemeentebe stuur konden de muzikanten nu „in het nieuw" worden gestoken. PEREBOMEN IN BLOEI Binnen enkele dagen, zo voorspelt men in Burgli, zuilen de gemeen- teperebomen van dit dorp in bloei staan. Burgh is, zo niet de enige, dan toch een van de weinige ge meenten in Nederland, waar de dorpskom geheel beplant is met perebomen. Ieder jaar geven ze een goede oogst. Toch worden ze nooit besproeid. Deskundig snoeien komt echter do kwaliteit, waarover nog nimmer te klagen is geweest, bijzonder ten goede. Aanstuand weekeind bloeien dus de peren in Burgh. OPSPORING VERZOCHT. Het gemeentebestuur van Zuidzande is op zoek naar een boerderij uit 1698, die, volgens het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, zou moeten gelegen zijn bij de split sing van wegen naar Sluis en Re- tranchement. Deze boerderij is op de „voorlopige lijst van Nederlandse monumenten vun geschiedenis en kunst" geplaatst. Het ministerie ver zocht inlichtingen over de hofstede, maar in Zuidzande heeft men de boerderij nog steeds niet kunnen vin den. Daarom heeft men ten einde raad, maar een advertentie gezet in, het gemeente-orgaan „Zuidzande- n aart je"; „opsporing verzocht" Raad Grijpskerke akkoord met aanschaf brandspuit Dinsdagmorgen kwam de raad van Grijpskerke in openbare vergadering bijeen. Medewerking werd verleend voor de aanschaf van de nieuwe Rekenmethode, waarvan de kosten (f 211,07 bedragen. Voorts werd de Oranjevereniging een bijdrage van 125 verleend tot viering van ko ninginnedag. Tot gemeentewerkman werd benoemd de heer Joh. Louws te Grijpskerke. De raad ging in prin cipe akkoord met de aankoop van een nieuwe motorbrandspuit met volkswagentractor bij de gebr. Kro nenburg N.V. te Hedel. Raad Westkapelle wijst spaarregeling af De raad van Westkapelle heeft dinsdagavond de spaarrregeling voor gemeenteambtenaren afgewezen. De heer I. Gabriëlse werd met algemene stemmen tot stratenmaker benoemd. De heer J. Cijsouw werd tot ge meentewerkman le klasse benoemd, en de heer S. Louwerse tot gemeen tewerkman 2e klasse. Alle drie de benoemingen betroffen aanstellingèn I in vaste dienst. nI '«Mme K«oo«g JX - 1 m XWSÊ iHn - m l 'V, - W Mi UI /m V-i 1 1 Botersmokkel nabij Zwin Grensambtenaren van «le post Re- tranchement bemerkten dinsdag avond omstreeks half tien tussen de Kanaaldijk, in de richting van het Zwin en de grens, enkele personen, die zich met zakken op de rug door het land naar de grens begaven. Bij eerste sommatie lieten de smok kelaars de zakken vallen en zochten een goed heenkomen in het nachtelijk duister. De commiezen konden 360 kg Nederlandse roomboter in beslag nemen. Voetganger te Vlissingen liep tegen motor Dinsdag liep de heer N. A. v. d. W. uit Vlissingen bij het oversteken van de Paul Krugerstraat aldaar, tegen de juist passerende motorrijder M. M. uit O.- en W.-Souburg. De voetgan ger kwam daarbij te vallen en brak een been. Hij is per ambulance naar het St.-Josephziekenhuis overge bracht. De motorrijder treft geen schuld. Kolendampvergiftiging in Fröbelschool te Hoek Vermoedelijk door een defect aan de kachel ontstond maandagmorgen ko lendamp in de neutrale fröbelschool te Hoek. De onderwijzeres, die enke le kinderen onwel zag worden en zichzelf ook ziek begon te voelen, waarschuwde de hoofdonderwijzer van de openbare lagere school. Deze liet onmiddellijk het lokaal ontrui men en waarschuwde de dokter. Deze was spoedig ter plaatse en liet de kinderen naar huis brengen. Zij heb ben geen nadelige gevolgen van dezf 1 vergiftiging ondervonden. Jzegemse schoenen" staat met dui delijke letters te lezen op de glazen toegangsdeur van de schoenenzaak in de Lange Violettenstraat in Gent. Letters van het ivoord Izegem, wa ren ook te zien in de schoendie bij da vermoorde jonge vrouw werden gevonden. (Foto P.Z.C.) EEN GESLAAGD ONTWERP Interessante verhandeling over het onderwijs MET EEN STRAKKE, moderne let ter tegen een achtergrond van gol vende grijzen en blauwen verscheen dezer dagen het eerste nummer in de negende jaargang van het „Zeeuwse Tijdschrift" in een nieuwe omslag. Blijkens een toelichting van de re dactie had de ontwerper, de kunst schilder-waterbouwkundige A. W. Duvekot uit Borssele, opdracht een grafisch omslag te ontwerpen, waar in op moderne wijze de Zeeuwse ele menten van lucht, water en ruimte verwerkt moesten worden. De heer Duvekot is er uitstekend ln geslaagd deze opdracht te verwezen lijken; zijn ontwerp is fris en aan trekkelijk en geeft het tijdschrift een typisch Zeeuws cachet, zonder dat gebruik werd gemaakt van de „klas sieke" hulpmiddelen, als daar zijn de foto van de vrouw in klederdracht Hangar te Clinge afgebrand Te Clinge brak door onbekende oor zaak brand uit ln een houten hangar op het erf van de landbouwer J. d. B. De hangar en de Inhoud (geperst stro in pakken en brandhout) werd een prooi der vlammen. De spoedig ter plaatse zijnde brandweer moest zich beperken tot het nathouden van belendende percelen. Dragline uit de bocht en in sloot gekanteld Een honderdtal meters over het via duct in de rijksweg onder 's-Hcer Arendskerke is dinsdagavond om zes uur een door J. bestuurde dragline van de fa. W. uit Goes bij het af slaan naar rechts uit de bocht ge reden en in ds naast de weg gelegen sloot gekanteld. De chaurreur liep geen verwondingen op. J. was voor nemens de dragline naar het aan de zuidelijke kant van de rijksweg gele gen opslagterrein van de firma te rij den. Met behulp van eigen personeel en materiaal werd het tien ton zware gevaarte later op de avond uit de sloot getakeld. Belastingontvanger te Hulst benoemd Tot directeur van het Ontvangkan toor dor Directe Belastingen te Hulst werd per 15 april In de vacature Hofman benoemd, de heer M. S. den Boer uit Assen. Voor Zeeuws nieuws zie ook 1de pagina's fi, 7, 10 en 15. WW\*V\AWVV\*WNAA'VWV Ter vervanging van hot bestaande pensiontehuis voor bejaarden aan de West wal heeft de gereformeerde kerk te Goes zoals bekend plannen om een nieuw gebouw te stichten en wel op hoek VoorstadPatijnweg. Het thans gereed gemaakte plan om vat de bouw van een tehuis met 46 bedden. Na aftrek van de rijkspremie worden de stichtingskosten geraamd op 550.000,De kerkeraad heeft zich hans tot do gemeenteraad ge wendzo schrijven B. en W. in hun toelichting op de raadsaeenda met het verzoek de gerede betaling van rente en aflossing van voor dit pro ject benodigde langlopende geldlenin gen te garanderen. B. en w. stellen de raad voor hiertoe te besluiten. Het Goese college van B. en W. deelt voorts mede, dat van de zijde van de gereformeerde gemeente een verzoek om optie van grond voor de bouw van een tehuis Is ontvangen. Het is het college verder bekend, dat de stich ting Hervormd Rusthuis vergevorder de plannen heeft voor uitbreiding van „Randwlick". Ook van rooms-katho- lieke zijde wordt volle aandaolit geschonken aan het huisvestingspro bleem van bejaarden. Inmidels blijft de gemeente Goes geenszins achter. B. en W. delen de raadsleden mede, dat aan de direc teur van gemeentewerken opdracht is gegeven een voorlopig schetsplan ge reed te maken, omvattende een aan tal bejaardenwoningen en in samen hang daarmede een pensiontehuis. Het plan zal omstreeks juli gereed zijn. Het Goese college streeft er naar het komende najaar tot de bouw van bejaardenwoningen te geraken en in aansluiting daarop zo spoedig mo gelijk tot realisering van het pension tehuis. Smokkelend echtpaar te Clinge gesnapt Te Nieuw-Namen (gem. Clinge) word tijdens grenseontróle een Bel gische personenwagen in beslag ge nomen, die in 2 geheime bergplaat sen 100 kg .roomboter bleek te be vatten. De chauffeur, zekere T, uit Antwerpen en zijn echtgenote, wor den in hechtenis gesteld. op paalhoofden brekende golven of de vissersvloot in Veere. Duvekot maakte een omslag, dat zakelijkheid paart aan artisticiteit en dat voor treffelijk de voor Zeeland karakteris tieke elementen van water, lucht en ruimte suggereert. Uit de inhoud van dit nummer pu bliceerden wij reeds uitvoerig de bijdrage van luitenant-generaal b.d. J. J. C. P. Wilson over de be vrijding van Zeeland in 1944. die in brede kring de aandacht trok. In een uitvoerig, met kaartjes ge- illustreerd artikel behandelt ir. G. Frieling enkele waterhulshoud- kundige problemen, zoals die zich voordoen op Noord-Beveland bij de uitvoering van het Drie Ellan- denplan. Een bijdrage, die met na me van belang is voor bij cultuur technische werken geïnteresseer den. Van algemener strekking Is de ver handeling, die de heer A. A. Leen- houta, inspecteur voor het L.O. ln de inspectie Middelburg, schreef over „De school rond Schelde en Zand- kreek". De heer Leenhouts belicht in dit artikel zowel algemene aspecten van het onderwijs, als Zeeuwse (65 nieuwe en vernieuwde scholen in Zee land op een totaal van 150, zo meldt hij onder meer) en wijst daarbij op het feit, dat de openlegging van dit gewest de school niet onberqerd mag laten. Zijn artikel ls verlucht met fo to's van nieuwe scholen in Zeeland en het is zeer wetenswaardig voor een ieder, die iets met onderwijs te ma ken heeft. En dat zijn er, meegere kend ouders met schoolgaande kinde ren, zeer velen! Een boekbespreking over B. J. de Mey's „De burgerlijke en kerkelijke geschiedenis van Ritthem, Welzinge en Nieuwerve" en een naar onze smaak nogal ver gezochte, als geestig bedoelde ontboezeming onder het motto „Eurolol" completeren dit ove rigens lezenwaaidige nummer! v. B. Dc zagende pijnen van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Togal kan baten waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0,95, 2,40 en 8,88. VANDAAG. Middelburg Electro; „Cowboy" 20 uur, 14 jaar; Schouwburg: Chr. Filmactie: „Mon Oncle", 20 uur, a.l.; Molenwa ter: Miniatuur Walcheren, 917 uur; Gebouw Zeeuwseh Genootschap der Wetenschappen: A!g. Verg. Genoot schap. 20 uur; Schuttershof: „Drieko ningenavond", Vlaams Schouwtoneel, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Kelzerwals", Jfl en 21 uur, a.l.; Luxor: „Duel om de Apache-bron", 20 uur, 14 jaar; Bri tannia: „Poloelah". toneelgroep Puck (Arbeiders Kunstkring). 20 uur; Con certgebouw: Feestavond C.M.B., 20 uur; Delta Lezing voor Kon. Ne- derl. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, „Schotland", 20 uur; Her vormd Verenigingsgebouw: Jaarverg. A.B.V.A., 20 uur. Goes Grand: „Voor wie de klok luidt", 20 uur, 18 jaar; Rijks Middelbare Landbouw School: cindles, 14.00; Schuttershof: R.M.L.S. eindfulf, 19.45 uur; Grote Kerk: herdenkingsdienst vijftigjarig bestaan herv. schoolver eniging, 19.00, voorganger prof. dr. G. C. van Nlftrlk te Amsterdam; Ko renbeurs. receptie tei gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de herv. schoolvereniging „Het Mosterdzaad", 20.30—22-00 uur; Centraal: receptie zil veren dlenstjublleum J. Cijsouw van het boekhoudbureau der Z.L.M., 10 30 12 00 uur: Prins van Oranje: Caba retavond Federatie van Personeels verenigingen, 20-00 uur; Prins van Oranje: bijeenkomst Classlcale Jeugd raad, 1840 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2