WALCHEREN-BEVELAND-WEST: DERDE SCHOOLARTS GEWENST WALCHEREN MOGELIJKHEDEN TEHUIS OP SCHOUWEN-DUIVELAND MARKTBERICHTEN WOENSDAG 15 APRIL* 1959 P RU V 1 N O 1 4. Lb b L W E COURANT 7 UITBREIDING IS NODIG Aantal kinderen te groot voor regelmatig onderzoek In het jaarverslag van de schoolart- sendlenst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (West) wordt geme moreerd, dat in het afgelopen jaar enkele vergaderingen werden gehou den, waarin de mogelijkheden tot aanstelling van een derde schoolarts werden besproken. „Deze aangele genheid is in een dergelijk stadium" zo wordt in het jaarverslag gezegd, „dat we hopen, dat in de loop van 't jaar 1959 de derde schoolarts zijn werkzaamheden zal kunnen aanvaar den". Zo ls In het verslag, door de school arts J. D. Fregeres uitgebracht, te lezen: „Het aantal leerlingen in mijn deel van het distrïct bedroeg dit jaar 10.192, verspreid over 86 scholen. Zo als reeds eerder werd betoogd, is dit aantal te groot om met voldoende regelmaat door één schoolarts te worden onderzocht; uitbreiding van het aantal schoolartsen is gewenst. Het bleelc dan ook niet mogelijk dit jaar alle gemeenten voor het perio diek onderzoek te bezoeken; dit was eenvoudig een kwestie van tijdsge brek. Een uitzondering werd ge maakt voor het onderzoek op tuber culose door middel van de Pirquet- reactie; dit werd bij alle kinderen verricht". Als plaatsen waar nieuwbouw van scholen gewenst is somt dokter Fre- feres op: Koudekerke, Serooskerke nieuwe kleuterscholen), Domburg, een nieuwe kleuterschool voor Big- gekerke, kleuterschool te Grijpsker- ke in een meer geschikt gebouw, een nieuwe kleuterschool en christelijke school te Arnemuiden, een nieuwe Marnixschool te Souburg en een nieuwe gereformeerde school te Kou dekerke. Zeer slecht zijn vaak de kleuter scholen, die meestal dateren van lang voordat, door de totstandko ming van de kleuteronderwijswet 1956, betere normen gegeven wer den. Op 't punt van de scholenbouw wijst dokter Fregeres ook op het belang van een goede ventilatie. Bij een alechte ventilatie wordt nameiijk de concentratie van ziektekiemen in de in een schoollokaal aanwezige lucht steeds groter en nemen de ïnfectie- kansén per kind toe. Verouderd raakt ook de conventionele school bank, waartegen medisch-hygiëni- sche bezwaren zijn in te brengen. Een rol speelt hierbij ook het feit, dat de lengte der schoolkinderen ten opzichte van vorige jaren een duide- ZUID-BEVELAND GOES Inrichting leeszaal in vakschool kost f 9.000,— Inclusief kosten van vernieuwing Zoals wij maandag in het kort reeds meldden, hebben B. un W. van Goes de raad voorgesteld een renteloos voorschot te verlenen aan de open bare leeszaal en bibliotheek te Goes in verband met verplaatsing van de leeszaal naar de ouae vakschool voor meisjes. Voor het, opniemv inrichten van de lokalen is door de leeszaal in overleg met de centrale vereniging voor open bare leeszalen en bibliotheken een ra- ming gemaakt van de kosten. Deze bedragen 9.000, De leeszaal heeft in dé loop der ja ren een reserve gevormd van 1500, zodat nog een bedrag benodigd ls van f 7500,—. De leeszaal heeft gevraagd dit bedrag renteloos van de gemeen te te ontvangen. De aflossing kan geschieden in 15 achtereenvolgende jaren. Bij Inwilliging van het verzoek behoeft de gemeente geen risico te lopen, omdat zo nodig de aflossing verrekend kan worden met het ge meentelijk subsidie, zo schrijven B. en W. aan de raad. Daar het reeds jaron bekend is dat de vakschool voor meisjes dit gebouw zou verlaten is in afwachting van een andere bestemming aan het onder houd van het gebouw alleen het aller noodzakelijkste gebeurd. Voor de leeszaal de lokalen kan betrekken, zulen deze moeten worden opgeknapt. Dit bestaat in hoofdzaak in het ver nieuwen van de vloeren, die versle ten zijn, het verven van het hout werk en het aanbrengen van pla fonds. De kosten hiervan worden ge raamd op 7250, In verband daarmede stellen B. en W. de raad voor: a. het door de lees zaal gevraagde renteloze voorschot te verlenen; b. een krediet beschik baar te stellen van 7250,voor het in orde brengen van de drie lokalen die door de leeszaal zullen worden betrokken. HOEDEKENSKERKE Geslaagde toneeluitvoering van „De Amateur" De toneelvereniging „De Amateur" te Hoedekenskerke bracht dezer dagen het tweede toneelstuk in dit seizoen in het verenigingsgebouw aldaar. In een volle zaal kon dc voorzitter, de heer H. Arendse het stuk „Stenen voor brood", naar een radiohoorspel van G. A. Homburg door F. J. Ros- tink, aankondigen. Het wa3 een goe de greep geweest van de regisseur, de hoor M. Boller, want al is het stuk moeilijk te vertolken, de spelers brachten het toch op verdienstelijke wijze voor het voetlicht. Do burgemeester van Hoedenkenskor- ke, mr. H, J. M. Stleger, kon zich dan ook de tolk van de toehoorders noe men, toen hij aan het slot een woord van waardering sprak voor het ver toonde spel. Collecte De paascollecte in de Ned- hervormde kerk te Heinkenszand heeft f 236.33 opgebracht. lijke tendens tot stijging vertoont, waardoor vele banken relatief te klein worden. In vele gevallen werd advies over de banken uitgebracht en in een aantal gevallen werden zij vervangen door de uit medisch en hygiënisch oogpunt bezien veel betere tafeltjes en stoeltjes. De voedingstoestand van de kinderen kan over het algemeen goed ge noemd worden, zo meldde dokter Fre geres; bij slechts 13 kinderen liet de ze in ernstige mate te wensen over. Wat de voeding betreft kan worden opgemerkt, dat in het algemeen de kwantiteit wel voldoende is, maar dat de kwaliteit en met name de juiste verhouding der verschillende voedselb8standdelen, vaak te wensen overlaat. Propaganda voor een vol doende gevarieerde voeding is daar om nog steeds zinvol en nog lang niet overbodig. Over de toestand van de gebitten schrijft de schoolarts, dat de activi teit der schooltandartsendiensten zich overal laat gevoelen. Het heste ziet men dit gedemonstreerd bij de oudere kinderen die gedurende de hele periode onder schooltandheel- kundig toezicht stonden en bij wie het melkgebit reeds volledig vervan gen is door het blijvende gebit. De gebitshygiëne is in het algemeen hij meisjes beter dan bij jongens. Advertentie) Dt ene krijgt Brandend Maagzuur bi) wlize van toetje de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is 't schrijnend vuur te blussen op het moment dat de eerste steekvlam zich doet voelen. Een of twee Pennies ne men; het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos genieten van uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennies bij U. Ze zijn stuk voor stuk verpakt, smaakvol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker óók. Geslaagden fuinbouwcursus Tijdens de dezer dagen gehouden examens van de 2-jarige algemene tuLnbouwcursus te Heunkenszand slaagden de volgende kandidaten: G. S. v. d. Made, Heinkenszand; M. v. de Vrie 's-Heer Abtskerke; J. Moer dijk, Nieuwdorp; M. J. Meulbroek 's- Heer Arendskerke; Iz. J. Ellenbaas, 's- Heer Arendskerke; E M. Kole, Goes; G. Versohiere, HeinkenszandD Boon man, Heinkenszand; C v. Liere, Hein kenszand; L. Wisse Heinkenszand; P. Boonman, Nisse; J. D. de Winter, Ove zande; L. Janse, Heinkenszand; J. G. A. Ars, Ovezande; J. M. Tolhoek, Ove zande; S. J. Janse, Heinkenszand F. van Hoeve, Goes; C. P. Moisson, Hein kenszand; J. Nijne, Heinkenszand; P. J. Vermeule, Ovezande; S. C. v, 't Westeinde, 's-Heer Abtskerke; C. J. Dagevos, Goes. MIDDELBURG Personeelsvereniging le C.O.A.K. bestond 5 jaar Ter gelegenheid van haar 5-jarig be staan hield de personeelsvereniging van de le COAK te Middelburg in de grote zaal van de „Gouden Poor- t.e" een feestavond. Het verenigings bestuur had daarvoor de hulp in geroepen van de cabaretgroep De Nieuwe Buurt en de mondorgelclub Nieuw Middelburg. Men zal onge twijfeld geen spijt van deze keus gehad hebben, want de cabaret- en mondorgelclub brachten op bijzonder vlotte wijze een genoeglijk program ma over het voetlicht, waarvan de talrijke belangstellenden veel geno ten hebben. Het was de eerste maal, dat de pas opgerichte cabaretgroep onder leiding van de heer J. Jellema op de pan- ken verscheen. Dit zeven leden tel lende ploegje bestaande uit de dames Zech en Kosten en de heren J. Jelle ma, E. Tilroe, C. Roose, diens zoon Rudi en dochter Marg, heeft de vuur doop goed doorstaan. Het program ma van schetsen, conférences, „één- acters" en declamatie bood veel va riatie en werd humoristisch opge voerd. En ook de mondorgelclub on der leiding van de heer J. J, van den Ouden kreeg een hartelijk applaus voor zijn met verve gespeelde num mertjes. De feestavond was geopend door de voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer W. P. Ingelse, die een speciaal welkomstwoord sprak tot de commandant van de le COAK, luite nant-kolonel J. Potteboom, die hij dankte voor de medewerking aan de vereniging in de afgelopen jaren. Aan het einde van de avond had de hoer Ingelse voor de leden van de heide gezelschappen een aandenken. Tijdens het gezellig samenzijn, dat na afloop van het feestprogramma gehouden werd met muzikale bege leiding van de „Deltaplayers" onder leiding van Lein de Nood, werd de oud-portier van de le COAK, de heer P. Bos, die met pensioen gaat door de voorzitter gehuldigd. De heer Bos kreeg een aandenken en zijn echtgenote bloemen. Voor beide geschenken bracht de heer Bos har telijk dank. Rest nog te vermelden, dat tijdens de pauze een verloting gehouden werd, GAPINGE Bijeenkomst chr. school Onder voorzitterschap van de heer N. Arendse hield de chr. school te Ga- pinge in het verenigingsgebouw een dezer dagen haar jaarvergadering en tevens ouderavond. In zijn openings- speechje deelde de heer Arendse mee, dat hij als voorzitter aftrad. Uit de verslagen van de secretaris, de hoor G. de Vos en de penningmeester, do heer J. Aarnoutse, bleek, dat het wederom eou gunstig jaar was ge weest voor de school. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Aarnoutse tot voorzitter be noemd. Als bestuurslid werd gekozen de heer J. Wouters. De heer Louwerse Wz. werd herkozen. Hierna hield de heer P. Dekker een afscheidsrede tot de scheidende voor zitter, waarin hij hem onder andere dank bracht voor datgene, dat hij voor de school had gedaan. Als blijk van waardering bood hij hem een boekwerk aan. Tevens werd de heer Arendse tot ere-voorzitter benoemd. In de pauze konden de aanwezigen de werkstukken van de leerlingen bezich tigen. Hierna werden bij de rondvraag nog enkele punten behandeld. Het hoofd der school, de heer L. Oran je, sloot dezo bijeenkomst. OOSTKAPELLE Zaaluitvoeringen D.O.K. De gymnastiekvereniging D.O.K. te Oostkapelle gaf een tweetal zaaluit voeringen in het verenigingsgebouw. Hiervoor bestond grote belangstel ling. Na een begroetingswoord" van de voorzitter, de heer P J. de Voogt werd een uitgebreid programma van D.O.K. vlot afgewerkt. Ook nu weer kwam de uitstekende leiding van de heer J. de Keijzer duidelijk naar vo ren. Bij de oefeningen ovenwichts- balk damCB toonde mejuffrouw Rika Geertse zich een klasse apart. De vrije oefeningen zowel door de meisjes als dames, waarbij verschil lende walsen werden uitgevoerd, vie len bij het publiek zeer in de smaalt NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Discussie rond subsidie wijkgebouiv Groene Kruis. In raad Nieuw- en St.-Joosland In de jongste vergadering van de ge meenteraad van Nieuw- en Sint-Jóos- land is een verzoek van het bestuur van het Groene Kruis oru geldelijke steun voor de bouw van een nieuw wijkgebouw besproken. De raad had reeds eerder voor dit object een sub sidie van 7000.verleend, waarbij de gratis beschikbaar gestelde gronu werd getaxeerd op 5000.-—. Daar de bouwkosten van het wijkgebouw werden geraamd op 53.000 en de plannen telkens werden afgekeurd, was thans nogmaals, mede gezien in het licht van de steeds oplopende bouwkosten, een extra subsidie van 7000.gevraagd. B. en W. stonden hier afwijzend tegenover, omdat het bestuur van liet Groene Kruis liet college pas op het allerlaatste ogen blik in de moeilijkheden had gekend. De raadsleden J. Knuyt (p.v.d.a.), S. Janse (p.v.d.a.) en C. A. Polderdijk (g.b.) wilden echter van afwijzing niets horen, maar eerst nog eens mét het bestuur van het Groene Krnis praten. langdurig werd hierover door de raad gediscussieerd. Tenslotte werd op voorstel ran B. en W. beslo ten met het Groene Kruls-bestuur van gedachten te wisselen over de resterende mogelijkheden voor de stichting van een wijkgebouw. De raad ging met dit gewijzigde stand punt van B. en W. akkoord. Vervolgens keurde de raad het her ziene uitbreidingsplan in onderdelen met de bebouwingsvoorschriften goed, besloot toe te treden tot de stichting werkplaatsen Walcheren en nam het voorstel aan de oude rijks weg in de kom van het dorp tot aan de nieuwe rijksweg in beheer van het rijk over te nemen. De plaatselijke muziekvereniging kreeg de gevraagde garantielening van 9000.en een verhoogde sub sidie van 200.tot 600.per jaar. Een verzoek om subsidie van de stichting Prot. Chr. Nazorg op Wal cheren werd afgewezen. BIGGEKERKE Kinderkoor „De Zangvogeltjes" gaf uitvoering Dezer dagen gaf het kinderkoor „De Zangvogeltjes" in het jeugdgebouw te Westkapelle een uitvoering. Na dat ds. Oosthoek het openingswoord had gesproken, zongen de kinderen op verdienstelijke wijze een aantal liederen. Voorts werd het zangspel in vier bedrijven „De Wonderbloem" opgevoerd, wat bij het talrijke pu bliek zeer in de smaak viel. Coöperatieve kolenvereniging Do coöperatieve kolenvereniging „Helpt Elkander" U-A. te Biggeker- ke hield dezer dagen haar jaarver gadering. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de omzet over 1958 bedroeg 23.100 kg eierkolen, verder 18.900 kg notenkolen, 7800 kg antraciet en 13.140 kg bruinkool briketten. Bij de periodieke bestuursverkiezing werd de voorzitter, do heer P. Wijk- huijs, herkozen. In de plaats van de heer C. Clavisse, die zich niet her kiesbaar stelde, werd de heer C. Sturm gekozen. De heer A. de Witte werd benoemd tot bode. RITTHEM Feestavond korfbalvereniging Do korfbalvereniging „Atlas" te Rit- them gaf in „Ons Dorpsleven" haar jaarlijkse foostuvond. De heer H. Roelse, voorzitter, opende deze zeer druk bezochte avond met een wel komstwoord en dankte burgemeester P. Daniëlse en de gemeenteraad voor de medewerking, vooral op finan cieel terrein. Voorts sprak hij de hoop uit, dat men ter verbetering van de financiële positie van de ver eniging meer donateurs zou kunnen bewerken. Hierna voerden de adspirant-Ieden een tweetal toneelstukjes op: „Een avond uit bed" en „De avonturen van een champignon", welke door deze jonge kindeven aardig werden ge speeld Ter afwisseling zongen enke le meisjes onder leiding van mej. S. Koppejan aardige liedjes met gitaar begeleiding. Na de pauze voerden le- ZEEUWSCH VLAANDEREN BRESKENS Turnvereniging D.I.O. hield haar algemene vergadering Tijdens de maandag in „Het wapen van Breskens" gehouden algemene vergadering van de turnvereniging „D.I.O." te Breskens werden de af tredende bestuursleden, de heren I. Faas en J. v. d. Sande beiden herko zen. In de vacature ontstaan door het vertrek van mej. A. Schrier werd mevr. G. v. d. Hooft-Luchtmeijer ge kozen. Uit het tijdens de vergadering overgelegde jaarverslag bleek, dar het aantal leden in het afgelopen Teling best voor, maar vooral bij de dames waren er weer enkele leden bijgeko men, terwijl het aantal bij de kleu ters en adspiranten vrijwel constant bleef. In het afgelopen jaar werden van 60 leden bondsvaardlgheidsproeven gymnastiek afgenomen. Het aantal donateurs was hetzelfde gebleven, namelijk 123. De rekening over 1958 sloot met een batig saldo. Aan het materiaal werden een turnhok, nieu we vlaggetjes en linten, benevens een bondsvlag toegevoegd. Bij de leiding van de kleuters van 68 jaar werd mej. C. v. d. Sande vervangen door mej. A. Vermeulen, terwijl do plaats van mej. Schrier voorlopig wordt waargenomen door mevr. Van de Kreeke. De plaats van de heer Van de Kreeke, die de heer Blind assis teerde, zal worden ingenomen door mej. J. den Toonder uit Vlissingen. Per eind april zullen waarschijnlijk de ploegen van woensdagavond wor den gesplitst. De heer De Nooijer uit Vlissingen zal hiervan een gedeelte les geven op een andere avond, Wat het programma voor dit jaar betreft zal de zaaluitvoering half mei gehou den worden, terwijl er 5 april ver- enigings- en adspirantenwedstnjden in Sas van Gent zijn. Tijdens de ver gadering werd tevens medegedeeld dat het bestuur het plan heeft opge vat uniforme turnkleding aan te schaffen. Collecte De „Slmavl"-collêete bracht te Gaplnge een bedrag van f 130-55 op. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: S. Groenewoud—de Grave, d. G. J. Dobbelaar—de voogd, d. W. Jon ker—Voorn, d. N. J. Vermeulen—Gldeon- se, d- A. J, Kusse-r-Moens, d. G. F. Borg huis—v. d. Zande, z. C. Verhulst—v. d. Borst, d. P. J- A. Rienks—Janssen, d- E. Besems—Harlaar, d. L. Wouters—de Wolf, d. A. de Muljnck—Janse, d. J- Joosse— Kaboord, z. Ondertrouwd: J. A. Verhage, 20 j. en J. C. Poppe, 23 j. P. J. van Belzen, 22 j. en A. M. Hendriks. 26 J. H Mulder, 24 j. en E. Outermans, 29 J. Getrouwd: S. J. W. Stroo, 26 J. en C. J. Minderhoud, 23 J. A. W. Vroon, 22 J. en T, M. Casteleijn, 24 J. C. L. Peperzak, 23 j. en C. Gèers, 22 j Overleden: M- van Dalen, 88 wed. v. J. Hoek van Dijke. M Bastiaanse. M. Minderhoud, 40 J., e v. A. de visser- E. Pieterse, 45 e. v. A de Voogd. H. de Korte. J. C. Ketelaars. 63 j., e v. A. Overbeeke. A. Sinke, 82 j., wed. v. W- Pluïjmers. F. Huijsman, 70 j. E. Passenier, 7(ï j. I. J. P. Pouleijn, e. v. F. J. van Giezen. NIEUW- EN SINT JOOSLAND. Bevallen: J. Maljers—van Belzen, d. Dellebeke—Schipper, d. Overleden: J. C. Baas, 61 j. (Slot van pag. 1) lijkheden met dè daaraan verbonden financiële risico's behoort. Gezien de overgelegde exploitatie- opzetten meent de commissie, dat het aanbeveling; verdient de aansluiting hij de stichting Verpeeg- en Rust huizen Midden-Zeeland ernstig onder ogen te zien. In hel rapport deelt de commissie voorts mee, dat bij een bespreking met de directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel "Werk is toegezegd, dat door deze stichting de mogelijkheid om uit het Nationaal Rampenfonds gelden beschikbaar te krijgen voor de inrich ting van het tehuis nog ter sprake zou worden gebracht, waardoor de moeilijkheden in verband met de verkrijging van hot startkapitaal zouden zijn opgelost. Inmiddels is hierop geantwoord, dat het Rampen fonds voor dit doel geen middelen beschikbaar stelt wegens het ontbre ken van het causale verband met de ramp De commissie besluit het rapport met de wens, dat haar arbeid aan leiding mag zijn tot het stichten van een verpleeghuis te Noord- gouwe, op welke wijze de exploi tatie dan ook zal geschieden. Eén van de commissieleden, de arts J. L. Braber uit Dreischor, geeft voorts in een bij het rapport over gelegde toelichting een statistiek van het aantal patiënten, dat voor opne ming in aanmerking komt. Met inbe grip van het aantal patiënten, dat elders wordt verpleegd, heeft zich reeds een totaal van 36 patiënten be reid verklaard zich te laten opnemen in een verplegingshuis op het eiland. Van 37 patiënten is het twijfelachtig of zij wensen te worden opgenomen, terwijl een zevental patiënten per se niet in een dergelijk tehuis wenst te worden opgenomen. Onder de 37 mensen, die nog geen positief ant- Zeeland Sport-P.S.V. 1-5 De dames van Zeeland Sport verlo ren met 15 van PSV. Het was de elfde achtereenvolgende nederlaag voor de Zeeuwse meisjes in de hoofd klasse competitie dames van het Ne derlands Handbal Verbond. Voor rust was Zeeland Sport sterker en speelde een goede partij, waarbij aanval op aanval naar het PSV-doel golfde. Ina v. d. Berg en Rie van Zweeden zoch ten het cloel echter steeds te hoog al had Ina v. d. Berg bepaald pech door onbereikbaar voor de uitsteken de PSV-keepster tot tweemaal toe op de paal te schieten. Na een tiental minuten wist Rle Flo- russe, die een uitstekende wedstrijd in de halflinie speelde, met een hoog schot Zeeland Sport de leiding te ge ven (10). De PSV-voorhoede kon geen gaatje vinden om het Zeeland Sport doel te doorboren, voornamelijk door het goe de spel van Elly Wijgman. Ook haar medeverdedigstei-s Rie v. d. Berg en Tiny de Buck lieten de PSV-aanval geen moment vrij. Na de rust was PSV echter sterker en toen de linksbinnen de gelijkma ker had gescoord stortte Zeeland Sport ineen. De verdediging raakte van slag en PSV, die nu blijkbaar de juiste vorm had gevonden, wist in de resterende 10 minuten nog 4 maal Rini van Schaik te passeren, zodat de Vlisstngers onnodig weer een gro te nederlaag leden. igij „ij „ei. «cm ui ug milium wufseieiuiuft. na uu pauze vueruuii m- Bij de brug. rek, en lange mat kwa- den van de vereniging op verdienste- men do heren tot voortreffelijke pros- lijke wijze het toneelstuk „Bezoek H. ami Vnoflai-" Op. tatles. VEILING KRABBENDIJKE 14 apiU. Golden Delicious H 80-85 81, 75-80 82—83, 70-75 77, 65 70 66. K 41—57. F 45, Winston St. 70-75 74, 65-70 67; Jonathan H 75-80 52. 70-75 51, 65-70 46. ROTTERDAMSE VEEMARKT. Aanvoer in totaal 5213 Weektotaal 7196. Vette koeien en ossen 350: gebruiksvee 1823; vette kalveren 350; graskalveren 378: nuchtere kalveren 1932; varkens 29. Biggen 13; paarden 94: Veulens 1; scha pen of lammeren 159; wéide/zuiglamme- ren 43: bokken of geiten 41. Prijzen in :ents per kg le Jew 2e kw 3e kw Vette koeien 320—355 300—320 280—296 Vette kalveren 230—290 260—280 220—2G0 Slachtpaarden 260 230 220 Prijzen in guldens per stuk. le 2e 3o Graskalveren Nuchtere kalveren Schapen Lammeren KaLfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken 120 90 70 125 90 65 1340 110Ö 1000 1340 1100 1000 950 800 700 1000 850 650 690 560 425 Vette koeien aanvoer korter handel zeer kalm, prijzen als gisteren: v.ette. kalveren aanvoer gewoon, handel tamelijk, prijzen onveranderd, enkele prima's boven no tering; graskalveren aanvoer iets rui mer. handel redelijk luim prijshoudend, nuchtere kalveren aanvoer kleiner, han- del kalm. Iets stijver in prijs: slachtpaar den aanvoer even meer handel lui, niet geheel prijshoudend; schapen en lamme ren aanvoer kleiner, handel matig, prij zen ongewijzigd; kalf koeien en melk koeien aanvoer ruim, handel goed. ruim prijshoudend: vare koeien aanvoer flink, handel levendig, wat stijver In prijs: vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel tamelijK prijshoudend. VEILING KAPELLE 14 april. Golden Delicious H 60-85 71—«2. 75-80 71—86, 70-75 70—83 65-70 62—72, 60-65 46—02, H II 3841, K 46—5K, F 31—46; Jo nathan 80-85 53 75-BO 45—50, 70-75 48—52, «5-70 4347, 60-65 35—39, HII 27-31, K 29—37, F 14—29; Goudreinette H 80 en op 30—35. 65-75 25—29. 75-80 29—32, 75-85 33, II 18. K 20—29 F 16—22; Zoete Ermgaard F 16—18; Brabantse Bellefleur F 14; St. Re- my 75-85 13 65-75 12—13 K 9—11, F 6—7. Pondspeer K 6: K leipeer H 60-70 10. 50-60 9 50. K 0, F 8; Brederode K 17, F 13; rot stlpappelen 6—32: kroetappelen 4.50—14. Aardbeien 28—50 p st Aardappelen I 14, ii 11—12; Groenten Kropsla 6 50—9: Spi nazie 32—36; Radijs 14—19; Rabarber 24- 25; Witlof 13—18; Prei 10; Bloemkool 11- VEILING Z.H. EILANDEN. 13 april Andijvie 22—37 Spinazie I 16— 26 II 12—14. Sla I 6.60—10 30. II 5—7 50 Sla Ic 58.10. per kg 18—20. Radijs 7- 20. Witlof 20—34. Aardappelen 8—11 Uien 6—11 Bloemkool 29—62 Selderij 4—5. Prei 10—16. Bospeen 65. EIERNOTERING GOES Bericht van de handelaren: kippeëieren 7'/fe cent, eendeëieren 7 oent, ganzeëleren 2Ó cent. AMSTERDAMSE AARDAPPELTERMIJNMARKT 14 april. De totale dagomzet op de heden gehouden aardappeltermijnmarkt beliep 92 contracten. Omzetten en prijzen wa ren als volgt: consumptiesector Bintje 35 58 x april: 8 x 22-50, 7 X 22.30, 8 X 22.00 6 X 21.50, 6 x 21 30, 14 x 21.00. 6 x 20 90. I X 20.80 en D X april 1060 14-30 Bintje 45 9 x april: 1 x 25.00, 2 x 24.50, 1 x 24 00 en 5 x 23.50, Alpha 45 16 x april: l x 21.00. 9 x 18 70 en 6 x 18.40. Potersector: Sirte- ma-E 2 x november ia 50. BEURSBERICHT MARKT GOES 14 april. Aardappelen: Bintje. 35 mm opw binnenlandse sortering 20 tot 21 Bintje, 35 mm opw export sortering 20.50 tot 21.50; Meerlander, 35 mm ppw., binnenlandse sortering 14 50 tot 15.50; Furore, 35 mm opw., binnenland se sortering 16 tot 17; Alpha, 40 mm opw., export sortering 17- Deze prijzen gelden per ioo kg. geleverd aan de sorteerinrlchting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 2.75 tot 3.— per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 5.- per 100 kg, afgestaan produkt Vlas Goede kwaliteit gerepeld vlas 21— 25 cent per kg. afwijkende kwaliteit 12- 21 cent. Goede kwaliteit ongerepeld vlas 20—21 cent per kg, afwijkende kwaliteit 12—20 cent. Eieren. Eieren noteerden 1.36 per kg VEILING GOES 14 april Export- en industrievelllng. Jo nathan H 80-85 43—53, 75-80 49—52, 70-75 4819, 65-70 44—46, 00-65 39—40, H II 3829. Goudreinette H 65-95 35—37. 75-85 32—34, 65-75 28—29, H TI £0—23, K 27—31. F 22: Golden Delicious H 8" 85 72—79, 75-80 75- 79, 70-75 72—83. 65-70 62—72. 60-65 54—60. II II 4042; Lombarts Calville H 80-90 48—49, 7O-S0 53-55. 60-70 44-46: St. Remy H 75-85 13, 65-75 11. H II 6—9: Op monster: Jonathan H 75-80 52, 70-75 54. 65-70 47. (10-65 41. Gewone veiling: Jonathan K 34—40 F 28—31; Golden Delicious K 51—61 F 43- 47; Goudreinette k 25—26, F 20: Lombarts Calville K 44-47, F 33; St. Rerny K 11. woord konden geven bevindt zich een aantal chronisch zieken, waarvan echter de echtgenoot of echtgenote een goede gezondheid geniet, zodat opneming van de gezónde gezins helft praktische bezwaren met zich meebrengt. Van de 36- patiënten, die zich voor een opneming bereid verklaarden, worden er zeven in het verpleeghuis ,,Der Boede" te Koudekerke op Wal cheren verpleegd. Hoewel dit voor hen een ideale inrichting betekent, is het grote nadeel dat zij niet in hun eigen, vanouds bekende omgeving verblijf houden, aldus dokter Braber. Tevens is hieraan uiteraard het be zwaar verbonden, dat bezoek van fa milieleden en kennissen slechts in. geringe mate kan geschieden. Het bestuur van het ziekenhuis Schouwen-Duiveland had de commis sie voorts verzocht, nader te onder zoeken of de stichting van een tehuis kan worden verwezenlijkt door bij een bestaande inrichting met na me „Duinoord", „Irene", Zweedse Rode-Kruisziekenhuis een vleugel aan te bouwen. De commissie ziet hierin niet een oplossing, die een gunstiger ex ploitatie mogelijk maakt. De me ning van het bestuur van het zie kenhuis Schnuwen-Duivelnnd, dat een oplossing in deze richting tot lagere exploitatiekosten zou lelden, wordt dus door de commissie niet gedeeld. Blijkens vorkregen inlichtingen zal voor nieuwbouw een bedrag van 20 000 per bed benodigd zijn, het geen bij een vijftigtal bedden, waar toe het streekziekenhuis te Noord- gouwe plaatsruimte kan bieden, een uitgaaf van 1.000.000 zal vragen. Als een punt, dat niet uit het oog mag worden verloren, noemt de com missie voorts de kwestie van het be nodigde bouwvolume. „Het is de com missie bekend", zo wordt gezegd, „dat bij de bouw van het nieuwe zieken huis te Zierlkzee, althans bij de plan nen die niervoor in 1952 bestonden, door de minister toestemming werd verleend op voorwaarde, dat het ge bouw te Noordgouwe zou worden be stemd voor een tehuis voor chronisch zieken." Het wordt, daarom door de commis sie sterk hetwijfeld, of bouwvolume beschikbaar zou worden gesteld, als het gebouw te Noordgouwe leeg blijft staan. Israëlavond te Temeuzen Jhr, mr. A. F. C. de Casem- broot hield korte inleiding Dinsdagavond werd in het gebouw van de n.v. Waterleiding maatschap pij „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter- neuzen een bijeenkomst gehouden in het kader van de actie „Wij doen mee", die ten doel heeft de opbouw van Israël te bevorderen. Onder de aanwezigen waren o.m. de commissa ris van de kóningin en mevrouw De Casembroot, de burgemeester van Terneuzen en mevrouw Teilegen en bijna alle Zeeuws-Vlaamse burge meesters en andere vertegenwoordi gers van diverse groeperingen en hun dames, Jhr, mr. A. F. C. de Casembroot be groette de aanwezigen en dankte me de namens het comité „State of Is- raëlbonds" allen die aan de totstand koming van deze avond hun medewer king kaden gegeven. Het verheugde hem, dat ook Tn Zeeuwsch-Vlaande ren een grote sympathie voor de zaak van Israël bestond. De commissaris betitelde het land als „het beste bas tion en schild van West-Europa in het Midden-Oosten, Rabijn J. Soeten- doip uit Amsterdam gaf hierna een interessante lezing over Israël. Hij vroeg zich af, waaraan het land die grote belangstelling heeft te danken. Spreker achtte het mogelijk, dat de Joodse bevolking het antwoord zelf reeds had gegeven, door haar woor den en daden. Na uitvoerig stil te hebben gestaan bij de geschiedenis van dit volk en de moeilijkheden waarmee hei. heeft te kampen gehad, schreef hij het vermogen om dit al lemaal te hebben kunnen ondergaan toe. aan de grote verbondenheid met het land en de onverzettelijke wil om het ideaai, een eigen vaderland te stichten, tot werkelijkheid te bren gen. Spreker eindigde zijn lezing met zijn bewondering uit te spreken voor de Nederlandse interesse voor de be langen van Israël en de bereidheid tot helpen van de Zeeuwse bevolking. Een tweetal films belichtte de eco nomische en maatschappelijke aspec ten van het land. In zijn slotwoord zei de commissaris van de koningin te hopen, dat deze bijeenkomst er toe mocht bijdragen, dat de vriend schapsbanden tussen Nederland en Israël gehandhaafd zullen blijven. Namens de organisatoren van deze avond werd mevrouw De Casembroot een herinnering aangeboden. Nederlands B-elftal speelde gelijk tegen F.C. Köln Do oefenwedstrijd van het voorlopig Nedej lanrts B-elfta! tegen 1 F.C. Köln, dinsdagavond voor bijna 17.000 toeschouwers in het PSV-stadion te Eindhoven geapeeld, is geëindigd in een gelijk spel, 2—2. Het was een weinig aantrekkelijke ontmoeting Ln de 14e minuut open de rechtshalf Wilden voor 1 F.C. Köln de score niet een ver schot, dat doelman Van Dijk onjuist behandelde (0—1). In de 20ste minuut scoorde linksbuiten Bouwmeester na een prachtige soio de gelijkmaker: I—I. tn de vijfde minuut van .de tweede helft was het rechtshinnen Bennaars, die een goede combinatie met Schnffrath, die na de rust Bouw meester verving, en Bosselaar af rondde: 21 In de 37e minuut zorg de Müiier uit een scrimmage voor de gelijkmaker. Feyenoord verloor van Rot Weiss (Essen) Het Rotterdamse Feyenoord heeft dinsdagavond een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen de Duitse oberligaclub Rot Weiss (Essen). Feyenoord verloor met 21.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 15