'erdwij nen: Botersmokkel moet v anders worden winkels gesloten PR0EF0PNAMEN VOOR FILM MET RAMP ALS ONDERWERP 's nachts pijn COMMIEZEN SLOEGEN VELE MALEN MET SUCCES TOE UITSTEKENDE ROLPRENT NAAR BOEK VAN ERNEST HEMINGWAY ECHTPAAR LINDENBERGH TE HANSWEERT 65 JAAR GETROUWD WOENSDAG 16 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 POLITIERECHTER MIDDELBURG: Mr. P. van Empel: „Manier van smokkelen loopt spuigaten uit" „DE MANIER, waarop tegenwoordig do botersmokkel In Zeeuwsch- "Vlaanderen wordt uitgeoefend, loopt de spuigaten uit. Jullie rijden als dolle kerels over de weg en de grensambtenaren zijn wel genoodzaakt dit met gelijke munt te betalen. Het dodelijk ongeluk, dat enige tijd geleden als gevolg van deze dolle Jachten Is voorgekomen, is een reden, waarom er een eind aan gemaakt moet worden". Dit zei de economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, dinsdag tijdens de be handeling van de smokkelzaak tegen de Aardenbnrgse winkelier B. F. van den B. Mr. Van Empel dreigde op zijn minst de handel in boter in de verschillende winkels te zullen verbieden, wanneer er geen eind aan deze praktijken komt. In het ergste geval zullen de winkels gesloten worden. De voorrijder van De Z., de Belg W. B. uit Heusden, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 we ken, waarvan 6 onvoorwaardelijk met aftrek hij kon ook naar huis en 4 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Huis vol Belgen Ook de melkslijter R. L. van D. uit St. Jansteen was In een smokkel zaak verwikkeld geraakt. Hij was Belgen behulpzaam geweest bij de uitvoer van boter. Hij gaf toe boter verkocht te hebben, maar niet aan Belgen. Aan Nederlanders, zei hij. Niettemin hadden de commiezen zijn huls vol Belgen gevonden. Zij deden zelf3 eigenaardige ontdekkin gen, aldus bleek uit de verklaringen van 'n assistent le klas van 's Rijks belastingen. In kleuren en geuren vertelde hij wat zich in de zaak van Van D. had afgespeeld. Eerst na herhaal delijk kloppen liet Van D.'s broer de commiezen er In. Van D. had de deur op slot gedaan, „omdat er zoveel boeven rond lopen, dat je wel een beetje moet oppassen", aldus zijn verweer... De commiezen wilden echter ver der de garage binnen, maar ook die was op slot. Na ongeveer twee uur deed Van D. de deur open. Waarschijnlijk had hij die tijd benut om de boter keurig op te stapelen. Want overal vonden de commiezen zakken en stukjes touw her en der verspreid in de garage, hetgeen er op wees, dat de pakjes boter in „pungels" op fietsen klaargezet wa ren. Gedurende die 2 uur had ver dachte de boter weer netjes opge stapeld... Onder bed Bij de huiszoeking, die de commie zen daarop instelden, kwamen on der meer twéé Belgische heren van onder een bed vandaan... De vrou wen van deze twee heren, die him mannen mét het boter kwamen op- 'Aanvankelijk ontkende Van den B. ook maar iets met deze affaire te maken te hebben. Volgens de ten lastelegging had verdachte evenwel ou 24 februari j.l. tezamen met de 19-jarige auto-monteur N. J. M. de Z. uit Eede de boter in een auto ge laden bij de winkelierster Van H.-G. te Breskens. Op weg naar België werd de jeugdige auto-monteur De Z. met zijn auto, inhoudende 900 kg roomboter, nabij Zuiddorpe aange houden. Hij vertelde de commiezen de boter in opdracht naar St. Jansteen te moeten brengen... Voor wie wist hij niet. De getuigen-verklaringen liepen in het begin nogal uiteen. Van den B. zei dus, dat hij er hele maal niets mee te maken had. Monteur De Z. vertelde waarop, dat hij met Van den B. naar Breskens gereden was en daar in een pakhuis mét Van den B. en mét mevrouw Van H. de boter had ingeladen. Maar volgens de verklaringen van mevrouw Van H. was de chauffeur er niet bij. Zij had samen met Van den B. de boter ingeladen. „Ik ge loof niet, dat de gehele waarheid spreekt", merkte mr. Van Empel op. Om haar gelegenheid te geven over de waarheid na te denken, schorste mr. Van Empel de zitting tot de middag. Toch bekentenis Toen vertelde de Breskense me vrouw, dat zij wel een derde persoon bij de auto had gezien, hoewel zij zich niet herinneren kon wie het was. Toen ook bekende Van den B. schuldig te zijn. Mr. Van Empel kon niet begrijpen, waarom de man bij na 7 weken ontkend had. De officier van justitie, mr. T. Lebret, meende, dat dit de zaak veel schade gedaan heeft. Hij was cr van overtuigd,-dat Van den B. vlak onder de „top" smokkel bedrijft, waarop de officier drie maanden onvoorwaardelijk met aftrek vorderde. Mr. P. C. Adrlaanse, Van den B.'s raadsman, betwijfelde of zijn cliënt tot de topfiguren gerekend kan worden. Hij vroeg de politie rechter rekening te willen houden met de omstandigheid, dat Van den B. de laatste weken een moeilijke tijd heeft meegemaakt. Mr. Van Empel achtte het ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen. De politierechter noemde het hele maal geen verraad, wanneer smok kelaars, die gepakt worden vertellen hoe zij te werk gegaan zijn. „Wie in deze zaken bekent, zal er voor ge honoreerd worden", zo betoogde mr. Van Empel, hetgeen duidelijk bleek uit de straf, die hij Van den B. op legde: 14 weken gevangenisstraf, waarvan 6 weken voorwaardelijk met aftrek verdachte kon dus huiswaarts keren en 8 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Daarnaast legde de politie rechter 1 jaar voorwaardelijke slui ting van Van den B.'s bedrijf op, eveneens met een proeftijd van 2 jaar. Dc autc-montcur De Z. werd veroor deeld tot 6 weken gevangenisstraf, waarvan 3 weken onvoorwaardelijk, met aftrek, 3 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, alsmede ver beurdverklaring van de auto en de boter. De officier had hier 3 maan den geëist, waarvan 27 dagen voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar en de rest onvoorwaardelijk. Wegenaanleg op Tholen te St.-Maartensdijk aanbesteed De n.v. Nederlandse Heidemij. heeft in hotel „De Gouden Leeuw" te Siht Maartensdijk in het openbaar aanbe steed het aanleggen, verbeteren en verharden van wegen met een totale lengte van ongeveer 16 km, een en an der met bijbehorende werken in de Herverkaveling Zeeland, in dc blok ken G. K, L en M. Er werd als volgt Ingeschreven: J. D. Janse, Middelburg 517.400; J. M. Moerland en Zn., St. Annaland 620.000; J. van 't Verlaat, Hardinx- veld-Giessendam 535.400; De Oude en De Jonge, Biervliet 551.000; N.V. Zeeland, Middelburg 558.900; C.V. Gebr. Van 't Verlaat, Hardlnxveld- Giessendam 578.000; F. Lievense en Huibrechtse, Westkapelle 607.000. KERKNIEUWS Oud-Middelburger schrijft een lekespel De predikant-diehter-auteur, de oud- Middelburger ds. Jan Wit, thans wo nende te Ede, is door de staatssecre taris van onderwijs, kunsten en we tenschappen daartoe in staat ge steld door het Joh. J. Smit-fonds uitgenodigd een lekespel te schrijven, dat zal kunnen bijdragen tot de vre- desgedachte en de wil tot samenwer king tussen de verschillende volkeren. „DE HELD VAN VEEREPLAAT" „Fanfaré'-makers richten blik op Zeeland Naar wij vernomen is de Am sterdamse filmproduktiemaat- schappij „Sapphire", die de speelfilm „Fanfare" uitbracht, gistermorgen in de studio „Dui- vendrecht" onder Amsterdam begomien met de proefopnamen voor een nieuwe speelfilm, die gebaseerd is op de watersnood van februari 1953. Het scenario voor deze film werd in opdrach/ van de maatschappij geschreven door de heer A. Defresne te Am sterdam, acte'ir en regisseur van beroep, die ook reeds enkele toneelspelen op zijn naam heeft. Het verhaal kreeg tot titel „De held van Veereplaat"; de handeling speelt zich ten dele af in de rampnacht »n ten dele zes jaar later. De naam „Veereplaat" is een gefingeerde aan duiding voor een plaats in Zeeland, die nog niet nader gesitueerd werd. Naast opnamen in de studio's zullen er ook opnamen in Zeeland worden gemaakt, waarbij ook de Deltawer ken betrokken zullen worden. Voor de hoofdrollen zijn voorlopig aange zocht Elisabeth Andersen, Anne Ma rie Heyligers, Rob de Vries en Coen Flink. Voorts zullen er ongeveer 25 bijrollen te vervullen zijn. Het is de bedoeling om in juli en augustus met de definitieve opnamen te beginnen. De regie is in handen van de cineast John Fernliout, die op het ogenblik in Engeland woonachtig is. Hij was de maker van o.m. de documentaires over de West, die vorig jaar onder de titel A.B.C. op het filmfestival in Cannes werden vertoond. Indien de plannen verwezenlijkt wor den is het waarschijnlijk, dat voor de figuratie inwoners van Zeeland ingeschakeld zullen worden, zoals dat ook het geval was bij het maken van de film „Fanfare" in Giethoorn. De scènes, die in de rampnacht spelen, zullen echter voor het merendeel in do studio's worden opgenomen. halen, vielen onmiddellijk flauw, toen zij de uniformen der commiezen ont dekten... „We hebben het aan 't hart", vertelden zij. Uiteindelijk gaf verdachte toe wel te Weten, dat de boter ln de ga rage voor Belgische kopers be stemd was. Van een andere par tij boter wist hij evenwel niets af. „Dit is geen genoeglijke plattelands-smokkelaffaire meer", merkte de officier op. „Iedereen begrijpt, dat dit smokkei is". De officier eiste 3 maanden, met af trek, en voorwaardelijke sluiting van de zaak voor 1 jaar, met een proeftijd van 2 jaar. Het mocht dan geen genoeglijke af faire geweest zijn, dc politierechter verklaarde nog zelden met zoveel plezier een proces-verbaal gelezen te hebben. „Men zou de stift van een Breughel wensen om 't te schil deren", merkte mr. Van Empel op. En nadat mr. Van Son, de raadsman, deze zaak als een doodgewone smok- kelaffaire gekwalificeerd had, ver oordeelde de politierechter Van D. tot 12 weken gevangenisstraf, waarvan 7 onvoorwaardelijk, met aftrek en 5 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Voorts veroordeelde hij ver dachte tot een voorwaardelijke slui ting van zijn bedrijf voor 1 jaar met een proeftijd van 2 Jaar plus ver beurdverklaring van de boter. «n aldoor wakker Alles wat U verlangt ran een pi)o« stiller vindt U ia een "Akkertje* met geneeskrachtig micropoeder. "Akkertjes" snel, veilig, zeker. Aanbesteding grondwerk te Zaamslag Te Zaamslag geschiedde de aanbe steding van grond-, riolerings- en be stratingswerkzaamheden. Ingeschre ven werd als volgt: Fa. Freyser, St. Jansteen 125.500; F. Verstelle, Philippine 123.900; Fa. Toussaint, Cadzand 121.450; Fa. Gebr. de Bokx, Terneuzen 116.000; K. Lucasse, Hontenisse 113.460; Fa. Mollet, Hoofdplaat 113.320; Fa. Gebr. v. Wallenburg, Middelburg 110.900; Fa. Gebr. den Oude, Bier vliet 103.000; C. de Ruysscher, Bier vliet 104.080; Fa. „E.L.K.", Schoon- dijke 103.200; Fa. M. P. Hol, Hulst 102.600; W. de Bruyn, Terneuzen 102.500; G. Sponselee, Kloosterzan- de 99.076. De gunning werd aange houden. Geslaagde fruitteeltcursus In hotel Concordia te Steenbergen werden de diploma's uitgereikt aan de leerlingen vah de 5e fruitteeltcur sus, die te Steenbergen werd gege ven. Deze cursus ging uit van het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Goes en was bestemd voor leerlingen uit West-Brabant, Tholen, St.-Philipsland en Flakkee. Tot de geslaagden behoorden: J. Bo- lier. Anna-Jacoba-Polder, K. M. van Dljke, Poortvliet en J. Geense, St.- Philipsland. ECONOMISCHE POLITIERECHTER Smokkelaar maakte het een beetje te bont.... Ongeveer Vier jaar geleden deed bij de douane in het grensgebied van Zeeuwsch-Vlaandereii een geheel nieuw „wapen" ter bestrijding vah de smoklielactiviteiten zijn intrede. Dit nieuwe „wapen", dat bestaat uit kleine zend- en ontvangapparaten, heeft een heel belangrijk aandeel ge had in de successen, die de commie zen de laatste tijd hebben geboekt. Dit bleek dinsdagochtend weer eens overduidelijk toen een aantal smok kelaars voor de economische politie rechter te Middelburg, mr. P. van Empel, zich moest verantwoorden voor ongeoorloofde handel in Hol landse boter, die bij onze zuider buren zo in trek is. Van de verdachten, die zich zoals> ge woonlijk van de domme hielden, had de tractor-chauffeur J. W. van der B. uit Groede het wel erg bont gemaakt. Hoewel hij afgelopen januari pas was veroordeeld voor smokkelpi-aktijken stond hij nu weer terecht, omdat hij op 2 februari te Aardenburg werd aangehouden met 800 kg boter in een auto. B. diste een onwaarschijnlijk verhaal op van een heer, die hem gevraagd zou heb ben deze auto naar Eede te brengen. Bij Aardenburg kon hij echter niet verder, omdat hij gedwongen was te stoppen voor een auto van de com miezen, die dwars over de weg stond. De officier van justitie, mr. T. Le bret, eiste drie maanden met aftrek van het voorarrest van vijf weken. De raadsman, mr. P. C. Adriaanse, stipte aan, dat de verleiding voor de ze mensen om aan de smokkel wat extra te verdienen erg groot is. De politierechter vonniste met twee maanden met aftrek. Grote klantenkring.... De boterhnndelaar Marcel A. do B. en zijn zuster Maria A. de B., beiden uit Aardenburg, hadden voor deze poging tot smokkelen boter van een frossier betrokken, die later op de ag in een smokkelauto werd aan getroffen. Marcel verklaarde echter van niets te weten. Wel was hij op die dag tweemaal naar de grossier geweest om de winkelvoorraad aan te vullen, maar dat was gewoon voor de verkoop. Mr. Van Empel vond dit te gek. „Dit wil zeggen", zo betoogde hij, „dat dagelijks honder den mensen bij U boter komen ko pen". Een hoofdassistent der rijksbelastin gen, die als getuige werd gehoord, rekende zelfs vlug uit, dat men die dag. Ongeveer twee kg boter per mi nuut moest hebben verkocht. Mr. Le bret, die ook aan het rekenen was geslagen, kwam tot de conclusie, dat men ongeveer 35 uur nodig heeft om deze boter op een normale wijze te kunnen verhandelen. Hij eiste voor twee overtredingen: het inslaan van een te grote hoeveelheid boter dan benodigd en het smokkelen, tegen Marcel een boete van 2500 subs. 5 maanden en twee maanden met aftrek van het voorarrest van één maand, plus sluiting van de boterhan- del voor één jaar. Tegen Maria vor derde hij 500 met éen maand voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Goochelen De raadsman, mr. P. C. Adrlaan se, was van mening dat de of ficier van justitie met bewijzen goochelde. Hij verklaarde dat vrij spraak zou moeten volgen, daar er geen wettige bewijzen waren. Tevens was hij geschrokken van de strenge eis van mr. Lebret. „Het lijkt wel alsof wij met aartsbandieten hebben te maken", zo stipte hij aan. De politierech ter bepaalde de uitspraak op dins dag 20 april. In Utrecht benoemd Tot administrateur, belast met de lei ding van het landelijke bureau van de „Federatie van verpleeginrichtingen voor langdurig zieken" gevestigd te Utrecht, is de neer G. I. Almekinders te 's-Heer, Arendskerke benoemd. De transportondernemer J. D. J., de chauffeur C. S., beiden uit Axel en de chauffeur R. R. M. H. uit Sluiskil stonden terecht, omdat zij nauw met smokkelpraktijken betrokken waren geweest. Zo hadden J. en S., die bij gestaan werden door mr. W. K. H. Dieleman, een schuur verhuurd aan smokkelaars voor het overladen van boter. Dit was volgens hun verkla ringen tien twaalf malen gebeurd. H. zou hierbij een ondergeschikte rol hebben gespeeld. De officier van Justitie eiste tegen J. en S. twee maanden met aftrek van voorarrest. Tegen H. vorderde hij vier weken, waarvan twee voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. De politierechter vonniste met één maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar plus een boete van f 1000, waarvan 250 onvoorwaardelijk subs. 10 dagen en 750 voorwaardelijk subs. 75 dagen met een proeftijd van twee jaar. H. strafte hij met twee weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar plus 50 subs. 10 dagen. FILMS IN ZEELAND Thriller van Hitchcock in donderdagcyclus De films, vervaardigd naar verhalen van Ernest Hemingway, hebben, hoe wel misschien niet zo'n succes als zijn boeken, altijd een talrijk en dankbaar publiek getrokken. Dit pleit natuurlijk in de eerste plaats voor de schrijver, maar ook voor de scenarioschrijvers, die de stof be werkten en de regisseurs, dië Heming way zo veel mogelijk Hemingway lieten. Een moeilijke opgave, daar de werken van de Nobelprijs-winnaar hun kracht voor een groot deel ont lenen aan vaak vrij lange dialogen, die geniaal zijn opgezet, maar in een film wel eens langdradig zouden kun nen worden. Een van de films, waarin deze moei lijkheid werd vermeden zonder overi gens het oorspronkelijke verhaal af breuk te doen, is „Voor wie de klok luidt", Grand (Goes). Gary Cooper is daarin de Amerikaanse vrijwilli ger, die zieh aansluit bij de Spaanse guerillastrijders, waarover boek en film handelen. Het Spaanse opstan- delingenmeisje is een mooie creatie van Ingrid Bergman. Het is grappig om Bing Crosby te zien in een film over het oude We nen van het begin dezer eeuw. Ais een handelsreiziger hij komt keizer Franz Josef een van de eerste grammofoons verkopen ziet men hem in walsend Wenen en in een korte leren broek jode lend door de Tiroler bergen wan delen. Billy ^Vilder, de regisseur van grootse spektakels heeft ook hier niet kun nen nalaten enorme scènes ln te las sen: kolossale dansfeesten, bezocht door mannen in schitterende unifor men en vrouwen in kostbare avond toiletten. Aardiger is het idee van de twee hondjes, die toenadering zoeken en daardoor ook handelsreiziger Bing en een charmante gravin (Joan Fon taine) tot elkaar brengen. Dat alles natuurlijk met muziek in driekwarts maat op de achtergrond. Alhambra (Vlisslngen) vertoont deze (Ameri kaanse) „Keizerwals". Jack Lemmon is in „Cowboy", Elec tro Middelburg) nu eens niet een ge routineerde revolverheld, maar een groentje, dat nog heel veel Ieren moet, een assistent-hotelier, die om der wille van de liefdé naar het wil de westen trekt. Hij vindt een goede leermeester in een veefokker (Glen Ford) met wie hij, op weg naar Mexico, allerlei avonturen en avon tuurtjes beleeft. In „Duel om de Apache-bron" gaat het om water, koel, helder water. De Apache-bron, een drinkplaats voor het vee is door een veehouder gean nexeerd en dat laten zijn collega's niet op zich zitten. Er ontbrandt een klein oorlogje, waarin Ben Cooper een actief aandeel heeft en waarvan men in Luxor (Vlissingen) getuige kan zijn. DONDERDAGCYCLUS „De man die te veel wist" herin nert men zich wellicht nog als spannend hoorspel. De filmversie is echter zo mogelijk nog span nender, bewerkt door John Mi- ZONDAG FEEST IN „MARIA OORD" Afkomstig uit Wolfaartsdijk De heer en mevrouw Joh. Linden- bergh (89) en Maria Lindenberg- Kole (88), die sedert drie jaar hun intrek hebben genomen in het be jaardentehuis „Maria Oord" te Hansweert, vieren zondag hun 65- jarige echtvereniging. Hoewel me vrouw Lindenbergh moeilijk ter been is, genieten beide hoogbejaarde men sen nog een vrij goede gezondheid. In intieme kring het echtpaar heeft twaalf kinderen, zesendertig klein- en vierentwintig achterklein kinderen zal het 65-jarige huwe lijksfeest in „Maria Oord" worden gevierd. De heer en mevrouw Lindenbergh, die resp. in Wemeldinge en in Krui- ningen werden geboren, traden op chael Hayes en geregisseerd door de thriller-tovenaar Alfred Hitch cock. Een aardige bijzonderheid is Doris Day in een der hoofdrollen. Weliswaar als een ex-zangeres, maar toch in een serieuze rol, waarin zij zich wonderwel thuis blijkt te voelen. Haar tegenspeler is James Stewart. Het eerste deel van het verhaal speelt zich in Noord-Afrika af, waar een als Arabier-vermomde Fransman wordt vermoord. Zijn laatste woor den geven een echtpaar (Day en Ste wart) te vermoeden, dat binnen korte tijd een tweede moord zal worden ge pleegd, ditmaal in Engeland en het echtpaar vertrekt naar Londen, niet zo zeer om die moord te verijdelen als wel om zijn zoon terug te krijgen. De jongen is namelijk ontvoerd en naar Engeland gebracht. Alhambra (Vlissingen) vertoont deze thriller. „Betreurd verleden" is een menselijk verhaal over een ongehuwde moeder, haar zoon en de vader van deze zoon, gespeeld door respectievelijk Betty Lou Keim, James Cagney en Don Dubbins. Te zien in Electro (Middel burg). De Franse rolprent „De woestijn zon der genade" is dezelfde film ats „Oog om oog". Het is een bijzondere rol- Srent, een nieuw werk van Cayatte, at helemaal het stempel draagt van de begaafde regisseur. Beklemmend door het troosteloze decor, de uitge droogde woestijn onder een branden de zon, en door het simpele, maar ori ginele gegeven, dat zeer goed is uit werkt. Met Curd Jtlrgens, Folco Lul- li en Lea Padovani in de belangrijk ste rollen is het misschien niet juist om van een Franse film te spreken, maar de invloed van de regisseur is dermate dominerend, dat men dat toch onwillekeurig doet. De woestijn zonder genade" wordt in Grand (Goes). Stormvloedkering bij Osssnisse te kostbaar In de memorie van antwoord aan da Eerste Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat, verwijst mi nister Van Aartsen over de denk beelden van ir. H. G. C. Cohen Stuart naar het antwoord van minister Al- gera, destijds bij de mondelinge be handeling van de waterstaatsbegro ting 1958 in de Tweede Kamer aan het Zeeuwse Kamerlid C. F. van der Peijl gegeven. Uit het sindsdien ver schenen artikel in „de Ingenieur" blijkt dat het niet de bedoeling van de schrijver was om in de doorgra ving van de z.g. kop van Ossenisse 'n schutssluizencomplex op te nemen, doch alleen een stormvloedkering, zo dat als regel hier en ook in de ten oosten daarvan ontworpen vaarweg naar Antwerpen getijbeweging zal Êlaatsvinden. Het getijregime dat ierdoor ten oosten van Ossenisse zou ontstaan is evenwel geheel ver schillend van het bestaande regime in het oostelijk bekken van de Wes- terschelde en dit zou van grote in vloed zijn op het getijregime in het westelijk gedeelte van de rivier. Deze invloed zou zich uitstrekken tot in het zeegat van de Wester- schelde en daar zeer ingrijpende wer ken nodig inaken. De kosten zouden in de orde van grootte van 1 miljard gulden zijn. De ten koste van dit zeer hoge bedrag te bereiken voordelen zouden de uitga ven van dit bedrag in genen dele rechtvaardigen, zo verklaart de mi nister. Ledental Rode Kruis in Zeelandweer onder 22.000. Secretaris Hulsi won echler alleen al 523 nieuwe leden De afdeling Zeeland van het Rode Kruis heeft het afgelopen jaar afge sloten met 21.444 leden, aldus blijkt uit het eerste kwartaaloverzicht van de kringsecretaris. In het vorig kwartaalverslag kon de secretaris meedelen, dat de 22.600 gepasseerd was, maar dit werd op het einde van het- jaar teniet gedaan door een ver lies van 570 leden. Het waren vooral de afdelingen Zuid-Beveland oost en Duiveland, die een flink verlies leden, namelijk res pectievelijk 190 en 115. Ook in de af deling Terneuzen (63), Sas van Gent (35) en Axel en Zuid-Beveland oost (beiden S3) was er een verlies te con stateren. De grootste winst werd behaald door de afdeling in Huist, waar de secre taris aan het werven sloeg en met een winst van 523 leden het to taal van deze afdeling van 386 op 909 bracht. Ook de afdeling Koude- kerke zorgde met ruim 100 nieuwe leden voor een flinke aanwas. Voorts mogen genoemd worden de afdeling Noord-Beveland met 85 nieuwe leden, Middelburg met 61 en Tholen met 50 nieuwe leden. De distri ets wedstrijden zullen dit jaar gehouden worden op 9 mei a.s. te Goes, Axel en Souburg; de kring wedstrijden op 27 juni a.s. te Middel burg, waarna de nationale kamp op 5 september a.s. te Amsterdam ge- 19 april 1894 in het huwelijTc. En- t, kele jaren later, in 1897, vestigden zij §od® Kruis-kapitem P. zich op een boerenhoeve onder Wol- -,. f Brumisse is wegens ver- faartsdijk. Drieëndertig jaar ben ik £ek mtJi® gemeente met ingang van - ----- 11 maart j.l. eervol ontslag verleend als commandant van de colonne R.K.K. Duiveland. In zijn plaats is benoemd dokter K. van Leeuwen te Bruinisse, met de rang van le luite nant. daar landbouwer geweest. In 1930 zijn we gaan rentenieren", vertelde ons de heer Lindenbergh, die bij on ze komst een spelletje dam speelde met een bezoeker. Ook in het open bare leven in zijn woonplaats trad de heer Lindenbergh naar voren. Zo was hij van 1909 tot 1939 raadslid van de gemeente Wolfaartsdijk, waarvan nog vier jaar wethouder (1914 1918). Tijdens de ramp werd het echtpaar verdreven uit zijn woning te Wolfaartsdijk. Het duurde toen echter nog drie jaar alvorens de heer en mevrouw Lindenbergh besloten hun intrek te nemen in „Maria Oord" te Hansweert. Thans genieten zij hier van een welverdiende levensavond. XFoto F2Z.CL), De bioscoop-collecte bracht in 1958 in de Zeeuwse theaters f1669 op, tegen f 1948 in het jaar daarvoor. Uit het verslag blijkt voorts, dat er in het afgelopen kwartaal van 1959 bijzonder veel aandacht besteed is aan propaganda-avonden en verga deringen. Examen Voor de acte N. XIX (lerares land. bouwhuishoudonderwijs) slaagde de zer dagen mej. C. J. Versprille te Ter-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13