Willy Brandt waarschuwt tegen schijnoplossing voor Berlijn VLAMINGEN STRIJDEN VOOR BEHOUD VAN NEDERLANDS OMA VEEIE IN AXEL VIERDE HAAR 105E VERJAARDAG DINSDAG 14 APRIL 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 VERKLARING OP SCHIPHOL Geen volledige afscheiding van West-Duitsland Gistermiddag om kwart voor met een lijntoestel van de 1 uit Hambnrg de burgemeester van Berlijn, Willy Brandt, op Schiphol gearriveerd. Hij brengt op uitnodi ging van de Nederlands-Duitse Ka mer van Koophandel, de Jaarbeurs en de Kamer van Koophandel voor Utrecht een bezoek van ruim twee dagen aan ons land. De Berlijnse burgemeester, die ver gezeld wordt door een delegatie van de „Berliner Wirtschaft", werd op Schiphol begroet door de Duitse am bassadeur in ons land, dr. Josef Löns, de Duitse consul-generaal te Amsterdam, dr. C. von Holten, de directeur van het bureau Kamer van Koophandel voor Nederland-Duits- land, mr. A. R. Marius, de procureur- generaal bij het Gerechtshof te Am sterdam, mr. H. R. de Zaayer, en de secretaris van de Amsterdamse bur gemeester, mr. A. J. Ruys. Voor vertegenwoordigers van de pers legde de burgemeester op Schiphol een korte verklaring af, waarin hij zeide blij te zijn dit be zoek aan Nederland in zijn druk be zette programma te kunnen hebben opnemen. Hij toonde een warm hart voor de inwoners van West-Berlijn, die naar hij zeide met hart en ziel aan de nieuwe economische en geestelijke opbouw van deze stad hebben gewerkt en die niets lie ver zien dan dat zij in staat ge steld zullen worden deze arbeid in vrijheid te mogen voortzetten. Rooms-katholieken mogen niet stemmen op communisten Rooms-katholieken mogen volgens 'n door de Vaticaanse „Congregatie van het Heilig Officie" genomen besluit dat door paus Johannes is goedge keurd niet stemmen op nlet-commu- nistisclie kandidaten of partijen die in feite bij verkiezingen samengaan met of steun verlenen aan communis ten. Dit besluit is vandaag gepubli ceerd. De kardinalen van de „Congregatie van het Heilig Officie", die met de behandeling van kwesties van geloof en zeden is belast, nam het besluit op 25 maart en dit is op 2 april door de paus goedgekeurd. De congregatie zegt dat het „bij het kiezen van volksvertegenwoordigers aan rooms-katholieken niet is toege staan te stemmen op partijen of kan didaten dis in feite met de commu nisten samengaan en hen met hun optreden begunstigen, ook al belijden zij geen beginselen die in strijd zijn met de katholieke leer of al noemen zij zich zelf christenen." Uitspraak tabaksproces te Bremen op 21 april De arrondissementsrechtbank in Bre men is gisteren begonnen met de be handeling van het verzoek tot confis catie van 191 ton tabak uit Indonesië de eerste zending van genationali seerde Nederlandse ondernemingen die in West-Duitlsand is aangekomen. Het verzoek was ingediend door de Nederlandse cultuurmaatschappijen, de Verenigde Deli Maatschappij en Senambah. Gedaagde was de „Deutsche Indonesische Tabakhandelsgesell- schaft", waarin een groep firma's uit Bremen en de Poesau Perkeboenan Negara Baroe (het Indonesische bu reau voor toezicht op genationali seerde ondernemingen) evenredig zijn vertegenwoordigd. Een gehele dag heeft de rechtbank besteed aan het geding. De uitspraak werd bepaald op 21 april. De Verenigde Deli Maatschappij heeft gesteld dat 2.500.000 mark aan tabak van zijn ondernemingen thans in Bremen ligt, terwijl de Senembah in de opgeslagen voorraden 800.000 mark van zijn eigen, uit Indonesië af komstige tabakken weet. De tabak is in Indonesië met Ne derlands kapitaal op Nederlandse ondernemingen geteelt, dit was 't standpunt van de raadslieden van de beide eisers. De raadsman van de Duitse importeurs Maandagmiddag arriveerde de burge meester van West-BerlijnWilly Brandt op Schiphol voor een bezoek van enkele dagen aan ons land. Bij zijn aankomst wachtte hem in de aankomsthal een legertje van pers mensen, dat een spervuur van vragen op hem afvuurde. De miljoenenbevolking van Ber lijn, aldus de burgemeester, wordt ten zeerste gesterkt door de sym pathie die zij uit de vrije wereld ondervindt. „Ik weet hoe sterk ook het volk van Nederland daar in zijn aandeel heeft. Wij zijn Tulpen voor burgemeester en mevrouw Brandt H De vereniging „De Nederland- se Bloemisterij" zal uit waar- dering voor het vele werk, dat door burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn wordt gedaan in de huidige moeilijke situatie het podium van de Stadsschouwburg te Utrecht, waar Brandt vandaag 'n voor- dracht houdt, versieren met m tulpen. Óp het moment, dat burge- j| meester Brandt in Utrecht zijn redevoering uitspreekt, zal „De Nederlandse Bloemisterij" aan mevrouw Brandt in West-Ber- lijn een bloemstuk laten over- handigen door de consul-gene- raail de heer Millenaar. lllllll!!lllllllllllll!!llllllllllllllllllllllll!llll!lllll!llllllllllllll!lllllll!lll!lllll!lll daar uitermate dankbaar voor, omdat wij menen daaruit te mo gen opmaken dat onze Nederland se buren bereid zijn in zekere zin te vergeten wat in het nabije ver leden tussen onze beide volkeren is gebeurd". Burgemeester Brandt sprak zijn vol doening uit over de laatste ontwik kelingen in de crisis-Berlijn en meen de dat er thans een goede basis voor discussie is gevonden, doch ander zijds waarschuwde hij voor moge lijke „schijnoplossingen". Eén daar van noemde hij een geïsoleerde op lossing van de kwestie-Berlijn, waar bij Berlijn als vrije stad geheel af gescheiden zou zijn van het vrije West-Duitsland, van de Bondsrepu bliek. „Ik ben er diep van overtuigd", zo besloot hij, „dat het accepteren van deze oplossing vérstrekkende ge volgen zal hebben voor geheel West- Europa en ik wens daar dan ook met nadruk tegen te waarschuwen". VERWIJTEN TOT „NOORDELINGEN" Tijdens de Frans-Vlaamse-Nederlandse cultuurdag, zondag in hotel „De Graanbeurs" te Hulst gehouden, is opnieuw gebleken met welk een fel heid de Vlamingen strijden voor behoud en herleving van het Nederlands in Frans-Vlaanderen. Met name de Vlaamse kapelaan E. H. van Rijcke- ghem richtte ten aanzien van deze zaak, verwijten tot de Noord-Nederlan ders en achtte het overigens niet onmogelijk, dat in de toekomst ook de noordelingen wel eens zoals thans de Vlamingen voor het behoud van hun taal zullen moeten strijden. Want wanneer de twintig miljoen mensen, die thans deel uitmaken ran het Nederlandse taalgebied, in het nieuwe Europa van straks een minderheid zullen zijn, dan zal er gestre den moeten worden door noord en znid samen ter handhaving van een ei gen cultuur- en taalgemeenschap, zo meende spreker. De Vlamingen ontmoetten in Hulst ook Nederlandse geestverwanten. Met name dr. A. de Vin van de ge meentelijke kweekschool te Rotter dam, schaarde ach aan him zijde. Hij bleek voorstander van contact op hoog diplomatiek niveau tussen Ne derland, België en Zuid-Afrika met Frankrijk. Als een dergelijk overleg tot resultaten zou leiden, dan zal Frans-Vlaanderen behouden blijven voor onze taalgemeenschap, aldus dr. de Vin. Hij wilde het Frans-Vlaamse taalgebied geenszins als „verloren" beschouwen, ook al is het ogenschijn lijk verfranst. Een politieke verande ring, met name een wijziging in de Franse onderwijswet, zou hier de taal voor ondergang kunnen bewaren. Deze Hulster cultuurdag, die zoals bekend jaarlijks wordt gehouden, was onderverdeeld in een gedeelte voor jongeren en een voor de oude ren en werd bijgewoond door een groot aantal onderwijsautoriteiten, merendeels geestelijken, uit Noord en Zuid-Nederland en gemeentelijke notabelen uit België. Een forum van jongeren behandelde vragen over de culturele gezichtspunten van het Ne derlands met betrekking tot Frans- Vlaanderen. Diverse sprekers legden er de na druk op, dat, wat zij de ontwikkel de noorderlingen noemden, meer en meer de bereidheid tonen afstand te doen van het Nederlands en zichzelf maar al te raak te kijk stellen met dikdoenerij door het ge bruik van vreemde woorden. Dis sertaties van Nederlandse promo vendi verschijnen steeds weer in het Engels. Dat kan noodzakelijk zijn, teneinde de Nederlandse we tenschappelijke bevindingen in het buitenland bekendheid te geven. Maar dat op officiële Nederlandse stukken 'n „volledige dagtaak" als „fnll time job" wordt omschreven, was naar het oordeel van een der sprekers verfoeilijk. De Vlaamse dichter André Desmedt, meende dat de Frans-Vlamingen een lagere graad van ontwikkeling heb ben dan de gemiddelde Vlamingen. Zij hebben, zei hij, eenvoudig de the oretische opvatting, dat de taal niet beslissend is voor de volksaard. Zich verbonden voelen met het Vlaamse volkskarakter is voor hen voldoende. Over 't algemeen vond hij Australië zal in Moskou een ambassade openen tegenover dat Indonesië ingevolge nationaal en volkenrecht nationa liseren kan, dit gedaan heeft, en derhalve vrij is de tabak te verko pen waar het wenst. Voorlopig is de eerste veiling van In donesische tabakken in begin mei vastgesteld. Australië gaat een stelt daar I Moskou openen, zo kondigde de mi- 1 k..;+ nistcr van buitenlandse zaken, Ri chard Casey, maandag aan. Een diplomatieke functionaris, Tho mas Cutts, die in Singapore, Indone sië en Canada heeft gediend, zal naar Moskou gaan en voorlopig als charge d'affaires werkzaam zijn tot zijn be noeming tot ambassadeur. evenwel, dat de belangstelling voor het Nederlands toeneemt. In dit ver band werd gewezen op de Nederland se leerstoel aan de r.-k. universiteit van Rijssel. Het forum belichtte tenslotte in een resumé de hoekstenen voor een suc cesvolle propagandavoering voor het Nederlands in Frans-Vlaanderen: to neelvoorstellingen in het Vlaams, zo als die zijn gegeven van een stuk van Anton Coolen in de Frans-Vlaamse gemeente Steenvoorde, de Nederland se lessen op het seminarie van Ha- senbroek, het tijdschrift „Ons Erf deel", dat alle mogelijke officiële steun probeert te verkrijgen, acties op de „kleinste fronten", en uitwis seling van Frans-Vlamingen en West- Vlamingen en de cultuurdagen. Eisenhower bezorgd over Dulles toestand De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, blijft onder be handeling voor kanker in het Walter- Reed hospitaal te Washington. Men zal niet eerder een beslissing over zijn al dan niet aanblijven als minis ter nemen voordat deze behandeling, die dezer dagen zal beginnen, beëin digd zal zijn, zo is maandag door het Witte Huis bekendgemaakt. President Eisenhower bracht maandag een bézoek aan de minis ter, vergezeld van Dulles' broer, Allen Dulles, die hoofd is van het Amerikaanse Centrale Inlichtin genbureau. Naar te Washington verluidt was Eisenhower erg bezorgd en teleur gesteld over Dulles toestand. Acteur Louis Gimberg te Den Haag overleden In alle stilte is zaterdag het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van de Haagse acteur Louis Gimberg, die donderdag op 78-jarige leeftijd is overleden. Louis Theodoor van Drielen Gimberg, die nin 1880 werd geboren, was aan vankelijk bestemd voor een militaire carrière. Maar ziekte deed zijn le vensloop een andere weg inslaan. Zijn toneeldebuut maakte Gimberg in 1907 in de Haagse Dierentuin als volontair bij het Residentietoneel. Sindsdien is hij het toneel trouw ge bleven. Gimberg heeft gespeeld bij de gebroeders Van Lier met Louis Bouwmeester, bij Royaards, bij Ver- kade en bij Ko Amoldi. In 1936 richt te hij samen met Wim Kan het ABC- cabaret op. Na de laatste oorlog koos hij de vorm van solotoneel. Ook regisseerde hij amateuropvoeringen. Met Louis Gimberg is een begaafd acteur heengegaan. Gemeentesecretaris Heesch verdacht van knevelarij Onder beschuldiging van knevelarij heeft de rijksrecherche de gemeente secretaris van Heesch, de heer P. G. gearresteerd en hém voorgeleid bij de officier van justitie te Den Bosch. G. wordt ervan beschuldigd dat hij voor door hem aan gemeentenaren betoonde diensten vergoedingen zon hebben gevraagd, die aanzienlijk ho ger zouden liggen dan de daarvoor vastgestelde legesgelden. Dit zou met name onlangs bij de behandeling van een pachtzaak zijn gebeurd. De secretaris is zelf echter van me ning dat hij deze gemeentenaren heeft geholpen buiten zijn ambtelijke functie om en dat de daarvoor be taalde vergoeding een zaak is tussen de personen in kwestie en hemzelf. De man is overigens door de politie al eerder aan de tand gevoeld, onder meer over een vermeende ontduiking van successierechten, op welke ver horen echter geen arrestatie gevolgd van Teteringen uitgesteld De zaak tegen de thans met ziekte verlof zijnde burgemeester van Tete ringen, de heer L. van G., die maan dagmorgen voor de Bredase recht bank behandeld zou worden, is uitge steld. De beschuldiging tegen de heer Van G. luidde valsheid in geschrifte. Ih- middels zijn enkele nieuwe feiten aan het licht gekomen welke eerst nader zullen moeten worden bekeken. Over de aard van deze feiten kon de jus titie nog geen mededelingen doen. De heer Van G. heeft enige tijd te rug ontslag gevraagd als burgemees ter toen gebleken was dat hij enige tijd voor zijn benoeming tot burge meester als commies ter gemeentese cretarie van Dongen de opbrengsten van collectes voor liefdadige doelein den eigenmachtig had verhoogd met gelden van de gemeente Dongen. Bij de verantwoording van deze gelden in de boeken van de dienst sociale zaken zou hij zich aan valsheid in ge schrifte hebben schuldig gemaakt. Zeelands oudste in woonster, oma Veele uit Axel, heeft maan dagmiddag ter gelegen heid ran haar 105e verjaardag gerecipi eerd in hotel „Het Galden Vlies". Voor deze bijzondere dag had heel Axel de vlag gen uitgestoken. Als het aan oma Veele zelf had gelegen zou „de muziek" ook gekomen zijn om haar een sere nade te brengen, maar met het oog op haar respectabele leeftijd vond men het beter een luidruchtige hulde ach terwege te laten. Even voor het receptie uur, drie uur, kwam oma Veele in een auto bij het hotel aan. Di rect na haar kwamen de gasten, onder wie burgemeester B. L. D. J. van Oeveren, wet houder A. J. M. Kes- beke en gemeentesecre taris P. G. v. d. Bosse, om hun gelukwensen aan te bieden. Namens het gemeente bestuur werd de jarige een zilveren bonbon- schaal met inscriptie aangeboden. Zij be dankte er de burge meester hartelijk voor. In de loop van de mid dag kwamen vele in woners van Axel me vrouw Veele felicite ren. De 93-jarige Ja nus Bos, op drie na de oudste inwoner van Axel, was ook gekomen om haar de hand te drukken. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die tot zijn spijt ver hinderd was de jarige te komen gelukwensen, had een gelukstelegram verzonden. Verder en dat vond oma erg leuk ontving zij een telegram van officieren en bemanning van Hr. Ms. mijnenveger Axel. Op haar verjaardag, die zondag thuis reeds in intieme lering werd gevierd, werd mevrouw Op de foto: Burge meester Van Oeveren overhandigt mevrouw Veele een zilveren bon- bonschaal. (Foto P.Z.C.) Veele verrast door be zoek van haar klein zoon, die een zaken reis vanuit Venezuela onderbrak om zijn grootmoeder in Axel te kunnen bezoeken. Oma Veele is op zes na de oudste inwoon ster van ons land. Haar geheugen ïs niet meer zo sterk en zij is ook niet meer zo best ter been, maar ze houdt nog best van een ver zetje en bij haar doch ter komt ze nog graag naar de televisie kij ken. Maar als ze zich 's avonds gereedmaakt om naar bed te gaan, moet het toestel even uit: ze wil niet hebben, dat die lui „uit de kast" haar zó zien Margriet-modeplezierige mode Shows in Goes en Vlissingen (Van onze redactrice) flatteus, probleemloos en dus prettig, de „makers" daarentegen staan voor de taalt om collecties samen te stel len op basis waaraan het waarlijk nieuwe ditmaal volkomen ontbreekt. Wanneer men de meningen over de Geen wonder dus, dat vele collecties zomermode 1959 vraagt van degene dit voorjaar een aaneenschakeling die in ons land de mode draagt (de lijken van „bewerkingen" van motie- Nederlandse vrouw dus) en van hen ven uit de achter ons liggende mode die deze mode „maken", dan krijgtseizoenen. Dat wil niet zeggen dat waarschijnlijk twee lijnrecht j zulke collecties niet boeiend kunnen tegenover elkaar staande antwoor den. De draagsters vinden de voor jaarsmode 1959 over het algemeen In de Zuidhollandse gemeente Kou- stig. Vandaar dat er op het platform ren. Hij begon als volontair op de dekerk aan den Rtjn was het zater- Zuidbevelandse klederdracht te zien secretarie van 's-Gravenpolder daar- dag feest. De gehele bevolking teas was. Bij de zanghulde had de heer na werkte hij in Ovezande eti voor op de been om de nieuwe burge meester, de lieer Q. Waverijn, tot voor kort hoofdcommies op de ge meentesecretarie te Hïllegom, te be groeten. Zowel de burgemeester als zijn vrouiv is uit Zeeland afkom- C. Stroo, hoofd van de plaatselijke christelijke school, de leiding. Het echtpaar Stroo is afkomstig van Oost-Souburg. De nieuwe burgemeester werd op 8 januari 1926 in Kruiningen gebo- dat hij naar Hillegom ging was hij adjunct-commies in Kapelle, Mevrouw Waverijn, geboren Kousemaker, was vele jaren organiste in Zeeuwse her vormde kerken. zijn; ze kunnen heel plezierig zijn om naar te kijken. Zoals de zomer collectie 1959 van het damesweek blad „Margriet", die gistermiddag en gisteravond in „De Korenbeurs" te Goes is getoond en ook ditmaal weer bleek opgebouwd volgens het be proefde Margrietrecept: een zorgvul dig gedoseerde toepassing van de Parijse tendenzen van het huidige seizoen, verwerkt in over het alge meen goed gekozen materialen en kleuren: katoen, nylon, wol en linnen in modieuze tinten als abrikoos, brons- en olijfgroen, oranjerood, met daarnaast de klassieke zomerkleuren wit, marineblauw, rood en geel. Het resultaat: ook nu weer een frisse, pretentieloze verzameling dames- en meisjeskleding, zoals gewoonlijk in een bewonderenswaardig vlot tempo gebracht. Naast een vlinderlichte romantische wit-paars gebloemde peignoir met bijpassende nachtjapon zag men tij dens deze show bijvoorbeeld een non- chalant-sportieve gele pantalon met imprimé blouse en tweed jasje, een zwart-wit genopte katoenen japon met 'n driedubbele Spaanse strook, 'n goede witwoïlen mantel waarvan de ceintuur van voren was ingezet, van achteren losjes geknoopt. Er was een uitstekend wollen ensem ble in een blauwe prince-de-galles ruit met ivoorkleurige garnering; op vallend was bij enkele ensembles de samenvoeging van rok en blouse tot één geheel. Mét jasje deden deze combinaties het goed: ging het jasje uit, dan zag men dus een rok en blouse aanéén en aan een dergelijke combinatie moet, op z'r. zachtst ge zegd, liet oog toch wel even wennen. Dat oog ziet beslist liever de repre sentanten van het eenvoudige en al tijd draagbare zomerjurkje: in lin degroen poplin met tussengezet ceintuurtje, in zwart linnen (voor grotere maten), of in een veelkleurig streepje, afgezet met effen riblint. Dat vele, zeer vele materialen tot „feestkledij" kunnen worden ver werkt, zag men aan de cocktail- en avondkleding waarmee de show ook ditmaal besloten werd. Vanmiddag en vanavond is de Margrietcollectie te zien in het Concertgebouw te Vlis singen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7