PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinetsformateur prof. De Quay staat voor vele moeilijkheden Van Beinum tijdens repetitie overleden IJzendijke biedt zes kisten met kostbare tegels te koop aan Weinig animo voor ministersambt PROF. THURLINGS BEDANKT VOOR ECONOMISCHE ZAKEN MACMILLAN EN DEBRÉ „IN HOOFDZAAK EENS GEWORDEN" 202e jaargang - no. 87 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 725 per kw. Losse nummers 18 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 14 april 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minira. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. J508 of 2548); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 83, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Als we de recente feiten betreffende de kabinetsformatie op een rijtje zetten, dan valt daaruit weinig bemoediging voor forma teur prof. De Quay te putten. Op het ogenblik staat nog niet eens vast, hoeveel departementen er zulten zijn en welke. Het staat niet vast, hoeveel personen van welke aan de toekomstige regering deelnemende partijen voor het ministerschap in aan merking komen en het is nog niet zeker welke departementen de verschillende partijen toegewezen zullen krijgen. Daar komt bij de moeilijkheid van het vinden van geschikte mensen, die bereid zijn een portefeuille te aanvaarden. Drukke dag met zes bezoeken En dit zijn dan de actuele feiten over deze formatiepoging: De formateur is maandagmorgen bij de koningin op bezoek geweest. Het initiatief daartoe ging geheel van de koningin zelf uit en is onverwacht gekomen. Blijkbaar heeft zij zich nog eens van de stand van zaken en van de kansen van prof De Quay op do hoogte willen stellen, nu blijkt, dat hij het zichzelf opgelegde tijd schema ver overschrijdt: een bewijs dat hij meer moeilijkheden onder vindt dan hij zich had voorgesteld. Prof. De Quay heeft op weg naar Soestdijk in Utrecht gesproken met de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Bewe ging, en informaties ingewonnen over Brievenbus De regering heeft radiozendtijd gevorderd ten bate van de po litieke partijen. Daarna heeft ze deze zendtijd gratis ter beschik king van zes partijen gesteld en dus ook van de Pacifistisch Socialistische Partij. Deze laatste partij heeft ogenblikke lijk van het radiomedium een vrij moedig gebruik gemaakt. Enkele weken geleden werd in een uitzen ding van de P.S.P. aan de luisteraars voorgehouden, dat de Nederlandse parlementariërs, die de communis tische Kamerleden uit Kamercom missies weerden, verkeerd handelden. Die communisten moesten in de commissies, want ze waren brave lieden. Er werden nog meer vrien delijkheden aan de communisten ge zegd, maar de Nederlanders en de Nederlandse staat kwamen er min der goed af. Daarop had men alleen maar vinnige kritiek. Maandagavond gisteren, was er opnieuw een radio-uitzending van de P.S.P. Opnieuw lof voor de communisten. Het westen was fout... het moest zijn superioriteit maar laten varen. De N.A.V.O. bestond uit leugenaars. Nederland moest uit de N.A.V.O. tre den. Pas na de liquidatie van de N.A.V.O. zou er een prettige ver standhouding met de Russen ont staan enz. enz. Men kent het lied eigenlijk wel... het is het lied, dat de communisten in de Westeuropese landen sedert jaren hebben gezongen op bevel van Moskou. u zingt de P S.P. dat lied blijk baar vrijwillig en omdat ze of ficieel geen communistische partij is, mag ze het ook nog uit- kwelen voor de Nederlandse radio zenders. Dat op zichzelf is een heel onaangenaam verschijnsel, want het gevaar bestaat, dat er toch altijd nog wel een enkele verdoolde ziel ver strikt raakt in de politieke warhoof- derij waaruit de P.S.P.-idealen zijn opgebouwd. Maar het grofste staaltje van vrij moedigheid vertoonde de P.S.P. maandagavond toen zij na de ra dio gebruikt te hebben voor haar on zuivere propaganda de belangstel lende luisteraars verzekerde, dat de ze luisteraars inlichtingen konden krijgen. Ze moesten dan maar een briefkaartje schrijven naar het par ti jsecretariaat of... naar het gebouw van de Tweede Kamer!! Deze lieden bestaan het dus zelfs om de griffie van de Tweede Kamer als de brievenbus voor hun propaganda- apparaat te gebruiken. Zo in de trant van: „Schrijf maar naar de Tweede Kamer, want daar heeft de P.S.P., twee vingers in de pap!" Dat komt er dan van, wanneer men aan zulke vrijmoedige par tijen radiozendtijd geeft! Hoe lang zal dat nog duren? Er is een eenvoudige vorm van wijs heid, die zegt dat men bij het be schouwen van een dier, dat kwaakt als een eend. vliegt als een eend en loopt als een eend, toch maar het veiligst handelt door het beest voor lopig als een eind te kwalificeren Zou het niet eveneens het veiligst zijn, wanneer men lieden, die praten als communisten en de lof zingen van communisten voorlopig maar bij deze soort indeelde, ook al noemen ze zich zelf anders,?) verscheidene personen. Het ligt voor de hand, dat de formateur van de heer Middelhuis in de eerste plaats heeft willen weten, of hij hem aan een minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid kan helpen. Het Eerste-Kamerlid prof. dr. Thurlings (k.v.p.), hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de landbouwhogeschool te Wagenin- gen en lid van de S.E.R., lieeft gis teren bedankt voor de portefeuille van economische zaken. Ook in het verleden heeft deze hoogleraar al eens een verzoek om minister te worden afgewezen. Zijn weigering kwam nu fceker niet onverwacht. Teleurstellend voor de formateur is 't feit, dat prof. Thurlings al de vijf de is die voor het ministerschap van economische zaken bedankt. Het is duidelijk, dat na zoveel weigeringen de animo bij idere volgende aan te zoeken persoon aanzienlijk minder zal zijn en dat we, wat de betekenis en bekwaamheid van al deze mensen betreft, met een afdalendè reeks te doen zullen krijgen. In Den Haag hoort.'men mompelen, dat prof. De Quay zich nu maar met drs. Schmelzer, staatssecretaris van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, tevreden moet stellen, hoewel deze zeer jeugdige, bewindsman eigenlijk' „te licht" is voor de zware functie van minister van economi sche zaken. Maandag heeft de formateur voorts gesproken met de ministers van buitenlandse en van economische zaken, de heren Luns en Zijlstra. On derwerp van gesprek: de eventuele instelling van een nieuw departe ment van Europese zaken en büiten- landse handel. We betwijfelen sterk, of de moeilijkheden zijn opgelost. 6 Het is niet onwaarschijnlijk, dat het onverwachte bezoek dat prof. De Quay maandagavond bracht aan prof. Beel, demissionair minister-pre sident, demissonair minister van so ciale zaken en volksgezondheid en in formateur In de huidige kabinetscri sis, in verband staat met de houding van minister Luns. Aangenomen moet worden, dat de formateur tij dens het informatieve onderhoud dat hij ten huize van prof. Beel heeft ge had, zijn licht nog eens bij een' erva ren man als prof. Beel heeft willen opsteken en dat hij hem advies heeft gevraagd, wat hij verder het beste kan doen. Ook met het liberale Tweede ka merlid drs. Korthals heeft próf. De Quay gisteren een bespreking gehad. Hij had de heer Korthals ook vrij- dagmorgen j.l. ontvangen en hem toen gepolst voor de portefeuille van defensie. Drs. Korthals heeft deze portefeuille afgèwezen, maar wil eventueel wel iri aanmerking kómen voor een andere. Een enkele optimist in Den Haag gelooft nog, dat het nieuwe kabinet niet lang op zich behoeft te laten wachten, maar de nuchtere, geïnte resseerde toeschouwer ziet zelfs deze week het nieuwe kabinet nog niet voor elkaar komen. En hier en daar wordt betwijfeld, of prof. De Quay wel zal slagen Het Amsterdamse Concertgebouw rouwt om het verscheiden van dr. Eauard van Beinumde dirigent van het Concertgebouworkest, die maan dag. plotseling is overleden. Voorstel: staking van kernproeven in fasen De Ver. Staten en Engeland hebben maandag bij de hervatting van het overleg te Genève om te komen tot een verbod van proeven met kernwa pens een oplossing in fasen voorge steld. Volgens conferentiekringen verklaarde de Amerikaan Wadsworth namens zijn land en Engeland, dat het verbod eerst voor ontploffingen in de atmosfeer en desgewenst voor explosies onder water zou moeten gelden, aangezien ocze proeve u verre weg het gemakkelijkste zouden kun nen worden geconstateerd. Als de Sowjet-Unie hiermee akkoord zou gaan, zou men andere aspecten van het vraagstuk kunnen bestuderen om tenslotte tot een algeheel verbod te komen. Naar in westelijke kringen verluidt, heeft Wadsworth ook voorgesteld, dat de drie atoommogendheden de V.S., de Sowjet-Unie en Engeland een reeks ondergrondse kernproeven nemen om op grond van de daarbij verkregen gegevens te bepalen, met welke technische middelen men der gelijke proeven kan constateren. Volgens genoemde kringen zou het voorstel om te beginnen met een ver bod van kernproeven in de atmosfeer, dat wil zeggen in het gebied van het aardoppervlak tot vijftig km hoog, en onder water, betekenen dat er geen mobiele grondinspectiegroepen nodig zijn. Zoals gemeld was net overleg over de samenstelling van deze groepen vastgelopen, toen de conferentie op 19 maart werd opge schort. Conductrice vond 1100 in autobus Vorige week vond de conduc trice mej. Van Hal uit Roosen daal in de B.B.A.-autobus van Bergen op Zoom naar Roosen daal op een der banken een paar in elkaar gevouwen pa piertjes. Ze was wel heel ver baasd, dat. het een bankbiljet van 1000 en vier briefjes van ƒ25 waren. Direct ging zij met deze som naar de rayon chef, doch het is wel vreemd, dat zich tot heden nog geen verlezer aan het kantoor heeft gemeld. GROOT VERLIES VOOR CONCERTGEBOUWORKEST Dirigent van internationale reputatie Dr. Eduard van Beinum, eerste dirigent van het Amsterdamse Concertgebouw Orkest, is maandagochtend tijdens de re petitie van het orkest plotseling overleden. Dit droevige nieuws heeft gis teren in heel Nederland en ver daar buiten grote verslagenheid veroorzaakt. Grote figuren uit het muziekleven in vrijwel alle landen van de wereld voelden zich geschokt door het wegval len van de 57-jarige Van Bei num, die de naam van het Con certgebouw-Orkest tot ver over de grenzen groot heeft ge maakt.. In vele landen is hij op getreden, als gast-dirigent en als leider van zijn orkest dat o.a. in 1954 grote triomfen met hem vierde op een tournee door Amerika. Eduard Alexander van Beinum werd 3 september 1901 uit een ras- muzikaal geslacht in Arnhem ge boren. Het eerste muziekonder- richt ontving hij van zijn broer, Co van Beinum, in viool- en van Fr. Hillen in pianospel. Reeds op zestienjarige leeftijd nam hij een plaats in als altist bij de Arnhem se orkestvereniging. Van 1918 1921 studeerde hij aan het Amster damse conservatorium bij J. B. de Pauw piano en bij Bernard Zweers en Sem Dresden harmonie en com positieleer. Na voltooiing van zijn studie werd Eduard van Beinum in 1921 benoemd tot directeur van de afdeling Schie dam der Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst, twee jaar later kreeg hij. dezelfde functie te Zutphen te vervullen, waar hij tevens dirigent der Zutphense Orkestvereniging werd. In 1927 volgde zijn benoeming tot dirigent der Haarlemse Orkestvereni ging, die hij spoedig tot grote bloei wist te brengen en vier jaar latei- kwam hij naar Amsterdam als twee de-dirigent van het Concertgebouw orkest. Zijn groot dirigeertalerit vond volle dige erkenning in zijn benoeming in 1938 tot eerste-dirigent in welke functie hij Willem Mengeberg ver ving. Sedert diens benoeming was dit de eerste maal dat een Neder lands dirigent een gelijkwaardige functie in het Concertgebouw te ver vullen kreeg. Hij heeft zich in de loop der jaren de benoeming volkomen waardig getoond. Vooral door het introdu ceren van moderne Nederlandse en Franse muziek heeft hij zich als uitstekend dirigent doen kennen en in de hoofdstad baanbrekend werk verricht. Stond Willem Mengelberg, wiens houding tijdens de Duitse bezetting aanleiding was, dat men hem na de bevrijding het recht om in Nedcr= (Zie slot pag. 3 kol. 2) FRANSE PREMIER BEZOEKT LONDEN Voor zone met beperkte bewapening instemming van Westduitsers nodig Premier Macmillan van Enge land en premier Debré van Frankrijk zijn het maandag in hoofdzaak eens geworden, zo is van gezaghebbende zijde in Lon den meegedeeld nadat beide staatslieden overleg hadden ge pleegd over de Duitse kwestie in het algemeen, de kwestie- Berlijn en het vraagstuk van de Europese veiligheid. Uit de besprekingen zou gebleken zijn dat de westelijke mogendheden steeds dichter tot elkaar komen. Het zou er nu nog slechts om gaan het gemeenschappelijke standpunt te ontwikkelen en in een bepaalde vorm te gieten. Er zou geen overleg zijn gepleegd „GEEN BINDING MET DE STREEK" EEN zes. jaar geleden gekochte „schouw" bleef ingepakt schouw niet vele paarse tegels. De familie Verplanke-Risseeuw be sloot die schouw onderhands te verkopen en tot de gegadigden be hoorde ook het gemeentebestuur van IJzendijke, dat de tegels voor de toekomstige oudheidkamer wil de bestemmen. De heer Comelis kreeg de vertrou- neer van de hand te doen. Deie schouw, bestannde uit een grmtt aantal z^w^wlwaèren ^"""eddein want er waren kapers op de kust. De raad van IJzendijke nam onlangs een besluit, dat de aandacht trok van verscheidene liefhebbers van antiquiteiten. Het college besloot name lijk de fraaie tegelscliouw, die in 1953 door de gemeente werd aangekocht, weer van de hand te doen. Deze schouw, bestaande uit een groot aantal paarse tegels, die vermoedelijk dateren van het begin der vorige eeuw, was het „pronkstuk" van de collectie antiquiteiten, welke de vorige bur gemeester van IJzendijke bijeen heeft gebracht met de bedoeling de verzameling later onder te brengen in een zogenaamde „oudheidkamer". De „oudheidkamer" is er evenwel nooit gekomen en de losse tegels, die zijn verzekerd voor 5000, staan verpakt in een half dozijn kisten nu al bijna zes jaar opgeslagen in de brandweerkazerne. over de details van de bij de confe renties met de Russen te volgen tactiek. Dit zou worden overgelaten aan de werkgroep van de westelijke Grote Vier, die in Londen bijeen is. Macmillan en Debré zouden zich heb ben beziggehouden met de mogelijke gevolgen van het ins'tellen van een zone met beperkte bewapening. Zij zouden het er over eens zijn gewor den dat hiervoor de toestemming van de Westduitsers nodig is, daar de Bondsrepubliek hierbij rechtstreeks is betrokken. Werkgroep De werkgroep van de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland die aanbevelingen zal op stellen voor de conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken in Genève, die maandag in Londen een voorbereidende bijeenkomst hield, zal vermoedelijk de volgende punten be handelen: Een aanvullende overeenkomst voor Berlijn, met behoud van de vrij heid van West-Berlijn. Een regeling voor Duitsland, waar onder een vredesverdrag, de hereni ging van Duitsland en middelen oni meer contacten tussen Oost- en West-Duitsland te leggen. Beperking van de bewapening van het oosten en het westen in zones in Europa. De werkgroep zal op 29 april ver slag uitbrengen aan de vier weste lijke ministers van buitenlandse za ken die op die datum in Parijs bijeen zullen komen. Baby in kussen gestikl In de afgelopen nacht is te Amster dam een baby van zeven maanden C. M. van Gog. door verstikking om het leven gekomen. Het meisje had zich in de kinderwagen omgedraaid en lag met het gezichtje op het kus sen. DR. EDUARD VAN BEINUM .♦internationale reputatie*.. Niet iedereen in de raad was vóór de verkoop. De tegenstanders gaven hun goedkeuring aan het voorstel van B. en W. onder enkele voorwaar den. Zo mogen de tegels niet met verlies en niet naar het buitenland worden verkocht. Verkoop mag pas geschieden, nadat een deskundige een onderzoek heeft ingesteld naar dc mogelijkheid om de tegels in een zaal van het gemeentehuis te metse len. Vooral het raadslid de heer J. Ch. Cornelia drong op dit laatste aan. Da heei: Cornells, dia het hoofd is van de rooms-katholieke jongens school te IJzendijke, werd in 1953 door de raad met de aankoop van de schoorsteen belast. In gemeente Groede... In de gemeente Groede wilde de familie Verplanke-Risseeuw haar woning, een oud boerenhuis, af- breken om een nieuw huis te bou wen. Een van de wanden in deze af te breken woning werd Ingeno men door een indrukwekkende De koop werd inderdaad beklonken en voor ƒ3650 verhuisden de tegels in kisten naar IJzendijke, dat ook de kosten van de afbraak voor zijn rekening had genomen. In die kisten zitten de tegels nu nog en slechts aan de hand van foto's kan men een indruk krijgen van de schouw. Het belangrijkste deel ervan is een tafereel in het midden, dat volgens de rijksarchivaris van Noord-Hol land, zeer waarschijnlijk de aftocht van de Engelsen en Russen bij Den Helder in 1799 weergeeft. Volgens deze deskundige zon het gebouwtje, dat op dit tafereel te zien is de herberg „Het wapen van Haarlem" kunnen zijn. De af- (Zie mlot pag. 2 kol. 3) VERWACHT. Geldig tot hedenavond TIJDELIJK MINDER WARM Veranderlijke bewolking met kans op enkele lokale buien, gepaard met eni ge afkoeling. Overwegend mct'ge wind tussen zuidoost en zuidwest. ZON EN MAAN 15 april Zon op 5.46 onder 19.36 Maan op 10.35 onder 1.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1