dkw Oud-Vossemeer sprak en zong zijn jubilerende burgemeester toe Zeeuwse Almanak BEBLOED AUTOKUSSEN OP WEG AXEL-HULST GEVONDEN iwin EIGENAAR VAN JACHT „ROSE" TIJDENS STORM VERDRONKEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 APRIL, 1959 „PAS OP, HET IS HIER FEEST!" Jubilaris en mevrouw Versluys schudden vele handen Het is weer rustig: in Oud-Vossemeer De feestdrukte, waarvoor automobi listen, die zaterdag het dorp bezoch ten, door middel van borden met het opschrift „Pas op, het is hier feest" langs de toegangswegen naar Oud- Vossemeer werden gewaarschuwd, is voorbij. Overbodig was die waarschu wing niet, want van vroeg in de ochtend tot laat in de avGnd bewoog zich een feestvierende menigte door de uitbundig versierde stTaten. Iedereen getooid met rood-wit-bïauwe en oranje strikjes, omdat het die dag vijfentwintig jaar geleden was, dat mr. J. J. Versluys burgemeester werd van Oud-Vossemeer. Het feest begon al vroeg. Beieren de klokken, terwijl hoornblazers en herauten, die door de straten reden de feestelijkheden aankondigden. Voor de woning van burgemeester Versluys stopte wat later een rijtuig om hem en zijn echtgenote af te ha len. Na een optocht van o.a. met zorg versierde fietsen te hebben gade geslagen, begaven de heer en me vrouw Versluys zich in dit rijtuig naar het gemeentehuis, waar alle in woners van Oud-Vossemeer zich had den verzameld rond het bordes om te horen hoe de jubilaris werd toege sproken door de vertegenwoordigers van diverse organisaties en'vereni gingen. Er werden geschenken aan geboden namens de burgerij een radiotoestel met pick-up en er waren bloemen voor mevrouw Ver sluys. De burgemeester richtte zich in een toespraak tot de samenge stroomde bevolking, die even later langs hem defileerde. Ruim een half uur lang hebben de heer en mevrouw Versluys tal loze handen geschud. Nadat Ieder een op deze wijze in de gelegen heid was gesteld zijn of haar persoonlijke gelukwensen aan te bieden, kwam het belangrijkste van de officiële programmapun ten, een bijzondere zitting van de gemeenteraad onder voorzitter schap van de loco-burgemeester de heer P. van Driel Mzn. Deze gaf een overzicht van de afge lopen 25 jaar. Hij memoreerde diep tepunten zoals de oorlogsjaren en de februariramp van 1953, maar ook hoogtepunten uit de vijfentwintigja rige ambtsperiode van burgemeester Versluys. Namens de raad bood de heer Van Driel het burgemeesters- paar hierna een leeslamp aan, met de woorden ,.U kunt er bij lezen, de spruiten schoonmaken en uw „sprui ten" onderhouden". Spruiten De „spruiten" van de burgemeester, in hun „eigen" hoekje in de raadzaal grinnikten. Secretaris A. J. Rijsten- bil las vervolgens het enige in deze vergadering aan de orde komende f Advertentie) heeft alles mee voorstel voor; namelijk om de jeugd van Oud-Vossemeer het recht te ge ven ieder jaar op 11 april met wa terpistolen het dorp onveilig te ma ken en om ieder lid van het gemeen tebestuur, dat zich die dag op straat waagt, onder „vuur" te nemen. Aan dit privilege is echter een „maar" verbonden. De jeugd mag alleen van haar wapens op 11 april gebruik ma ken, wanneer zij in het afgelopen jaar het sportveld heeft gebruikt zo als het behoort. Met dit voorstel ging de raad zonder hoofdelijke stemming onder grote hilariteit op de zeer druk bezette publieke tribune, akkoord. De secretaris sprak vervol gens nog van de prettige verstand houding tussen hem en zijn chef, burgemeester Versluys, waarna hij namens het gemeentepersoneel de ju bilaris een geschenk de nieuwe „grote Van Dale" aanbood. Geschenken De volgende spreker was burge meester mr. A. J. van der Hoeven van Tholen, die sprak namens de kring van burgemeesters, secretaris sen en ontvangers en namens de kring Tholen van de Bescherming Bevolking. Namens deze kringen overhandigde hij de heer Versluys respectievelijk een serie grammo foonplaten en het boek „Éénzaam maar niet alleen" van prinses Wil- helmina. Burgemeester D. C. Bouwense van Sint-Maartensdijk vertegenwoordigde het Rode Kruis en de Centrale Dienst op Tholen. De geschenken, die de heer Bouwense had meegebracht wa ren een sigarettendoos met Rode- Krulsembleem en een langspeelplaat (klassiek). De brandweercommandant van Oud- Vossemeer, de heer T. M. Hage ver telde hoe „mooi" de brandweer het vindt, dat de burgemeester altijd zoveel belangstelling toont bij wed strijden en demonstraties en de oud- postcommandant van de rijkspolitie, de heer M. de Witte haalde herin neringen op. Hij diende in Oud-Vos semeer drie burgemeesters en toen mr. Versluys zijn intocht deed was hij gemeente-veldwachter. Voorts werd nog gesproken door ad judant Griep, groepscommandant der rijkspolitie te Tholen, door ds. H. M. Strating namens de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk, die beiden een geschenk over handigden, en door de oudste ge meentewerkman, de heer Rogge band. In zijn dankwoord, gericht tot alle sprekers, bracht mr. Versluys de goede verstandhouding, welke er be staat tussen hem en zijn naaste me dewerkers ter sprake. Sprekend over de raadsvergaderingen zei hij: „Het reglement van orde ligt in het ar chief en de voorzittershamer sluimert op een plaats, die ik hier niet noe men kan" en hij ging verder met de woorden: „Ik schijn geen eenzaam mens te zijn. De secretarie is mij vertrouwder dan de burgemeestérs- kamer". Deze vergadering van de raad was het laatste ernstige punt op het feest programma, maar Oud-Vossemeer feestte 's middags verder met volks- en ruiterspelen, een ringrijderij en spelen voor de kinderen. Zang- en muziekverenigingen concerteerden 's avonds in de muziektent en in drie café's werd op grammofoonmu- ziek menig dansje gemaakt. SIGNALEMENT SLACHTOFFER UITGEGEVEN Mogelijk aanwijzing voor oplossing moordzaak Op de weg tussen Axel en Hulst is vrijdag een bebloed autokus sen gevonden. Een'vondst, die in verband met het onderzoek in de zaak van het te Axel ge vonden verkoolde stoffelijk overschot van een vermoorde vrouw of meisje van groot be lang wordt geacht. Het Belgische persbureau Belga meldde, dat de onderzoekers moeilijk kunnen verklaren hoe de Belgische bankbiljetten, de zakdoek, het uurwerk en een lucifersdoosje, die op het lijk werden gevonden niet door het vuur werden aangetast, terwijl het ontzielde lichaam door met benzine gevoed vuur half werd verbrand. VAN TOT CARRIÈRE Bijna tweehonderd jaar nadat Johan Daniël Carrière op 5 mei 1762 te 's Gravenhage burgerrecht ver kreeg, zaten zaterdagavond in een Haags restaurant een honderdtal van zijn nazaten bij elkaar om de viering van dit heugelijke feit op 5 mei 1962 voor te bereiden. Dan zal het dus pre cies 200 jaar geleden zijn dat de Ne derlandse tak Carrière burgerrecht verkreeg. Niet alleen in Nederland, maar ook in Frankrijk, Zwitserland en Duitsland wonen Carriere's of Carrier's, allen tezamen zo'n 500 man en zelfs, zo bleek op de vergadering die werd voorgezeten door heer B. P. Carrière uit Middelburg, moet er in Ameri- PAPEGAAI In dat restaurant onder Groede ver wachtte men een papegaai. Niet als gast, maar als geschenk. Van fami lieleden in Nieuiv-Guinea, die een heel bijzonder exemplaar van deze vogelsoort figuurlijkop de kop hadden getikt.. Het dier werd per K.L.M. verzonden en arriveerde in derdaad op Schiphol, maar daar be gon de narigheid. De papegaai moest veertien dagen in quarantaine en dat liep niet zo best af, want na die veertien dagen was de papegaai, die zo vlot uit Nieuw-Guinea was over gekomen, zoek. Zonder meer weg. Alle nasporingen bleven zonder re sultaat en zo zat nier.in Groede, waar men zich al bijzonder op de komst van de vreemde vogel had verheugd, nog steeds zonder pape- te na. Toen de vogel wegbleef, zorg de men voor een ander exemplaar. En nu prijkt daar in dat restaurant in Groede dan toch een fraaie exoti sche, parelgrijze papegaai, die nog wat wereldvreemd om zich heen zit te kijken, maar die heus wel wennen zal. Spreken doet hij nog niet, maar dat komt wel, zo verzekerde m.en ons. Waarbij de papegaai trouwhar tig „ja" knikte.. t ka nog een tak zijn. Men heeft van de Yankee-Carriere's er echter nog geen kunnen opsporen. De vergadering besloot zaterdag de stamboom te laten Btencillen en er werd een commissie van drie Carriere's gevormd, om de feest viering op poten te zetten. Nog niet alle Nederlandse Carriere's waren hier vereend, want er kwam onder andere een telegram binnen, dat luidde: „Ben verhinderd. Car rière"Dat het echter nut kan hebben een bijeenkomst van naam genoten te bezoeken, bewijst de ontmoeting tussen een neef en een nicht op deze avond, die elkaar in 40 jaar niet hadden gezien. FILMEN Geen familiefeest, maar een groot filmfestijn kan het op tweede pink sterdag in Zeebrugge worden. Onze zuiderburen willen uit alle hoeken van België en daarbuiten amateurci neasten „mobiliseren" om op die dag de vissershaven te filmen. „Een be ter kader en omgeving als de vissers haven te Zeebrugge kon werkelijk niet worden gekozen, midden de vis sers, visservaartuigen, werven, zelfs opgevoede zeehonden", zo vertelt een circulaire van de organisatoren. En natuurlijk zijn er prijzen mee te ver dienen, „ereprijzen" zelfs. OP STAP Nauwelijks is de lente in het land of allerwege worden ook weer de voorbe reidingen voor zomeruitstapjes getrof fen. Het Terneuzense reiscomite voor ouden van dagen nam al het besluit om ditmaal naar het Belgische Over- meire-DInck te trekken. Alleende kas moet nog wat aangevuld wor den. Danny Kaye zal een handje hel pen (28 april In het Concertgebouw op het witte doek). SLOOP Vandaag tot slot een wat „triest" be richtje, vijfendertig jaar bevoer de ongeveer 1000 ton metende Engelse vrachtvaarder „Hebble" de zeeën. Zondag liep het scheepje voor het laatst een naven binnenVlissingen. Daar zal het in de binnenhaven door Simon's metaalhandel worden ge sloopt. Het Belgische persbureau voegde hieraan toe, dat het waarschijnlijk is, dat deze voorwerpen na de ver branding werden neergelegd om het onderzoek naar België te leiden. Óver deze waarschijnlijkheid bestaat in de kringen van de gerechtelijke politie te Brussel twijfel: bij de verbranding ging immers ook niet alle kleding verloren (er is thans een vrij volledig signalement gereconstrueerd) en in dien de voorwerpen' onder het '-li chaam lagen is de kans op behoud groot geweest. Als „afleidingsmanoeuvre" zou het deponeren van deze voorwerpen op het uiteraard mogelijk, dat het depo- zichtig zijn geweest. Anderzijds is het uiterard mogelijk, dat het depo neren tóch een geraffineerde hande ling is geweest om de schijn van op zettelijke doorzichtigheid op te wék ken. Het blijft voorshands een myste rieuze zaak, waarin wellicht de vondst van het bebloede autokussen de onderzoekers een belangrijke stap verder kan brengen. Te Brussel zijn thans berichten binnengekomen over de verdwij ning van enkele vrouwen uit de omstreken van Brussel. Ook uit andere delen van België zijn mel dingen binnengekomen. Signalement Het commissariaat-generaal van de geréchtelijke politie te Brussel heeft het volgende signalement uitgege ven: „Het slachtoffer leek 20 tot 30 jaar oud, was ongeveer 1.56 m lang, had kleine en vermoedelijk blauwe ogen, haarkleur onbekend, tengere li chaamsbouw, verzorgd uiterlijk. Op het stoffelijk overschot werden 4.050 fr. ontdekt, drie biljetten van 1000 fr. 10 van 100 en één van 50, die alle gewikkeld waren in een toe gespelde zakdoek, waaraan twee scapulieren hingen. Verder werden gevonden een vierkant wekkertje, een halssnoer met een gouden kettinkje en twee scapulieren, een ring met een grote groene edelsteen, die ver sierd was met een bloem, een schoen maat 36, met van binnen de met een ballpointpen geschreven vermelding „Binnenwerk inplakken". Het verbrande lichaam droeg over blijfselen van een grijswollen man tel, een grijsblauwe rok en ëen ja pon met ritssluiting. Op de zakken in de lenden bevond zien een glazen knoop. Voorts waren er restanten van een blauwzijden sjaal, waarvan de achtergrond versierd is met een geelkleurig bloemenmotief". De geruchten over arrestaties te Axel blijven in Zeeuwsch-Vlaanderen hard nekkig de ronde doen. Zondagavond werd ons van bevoegde zijde meege deeld, dat in deze zaak tot op lieden geen enkele arrestatie is verricht. Kreekrakplan in studie bij Rijkswaterstaat Minister Van Aartsen wacht op rapport De plannen van de provincie Noord- Brabant voor de mogelijke aanleg van een haven in het Kreekrakgebied zijn reeds door de Rijkswaterstaat in studie genomen zo wordt aan de Eerste Kamer medegedeeld *n de me morie van antwoord over de begroting van Verkeer en Waterstaat. Eerst nadat een rapport over deze studie aan de minister zal zijn over gelegd, wil deze zijn standpunt bepa len omtrent de plannen en mogelijke coördinatie met de overige plannen tot ontwikkeling van het Westcr- scheldebekken. Oud-Vossemeer heeft zaterdag zijn burgemeester, mr. J. J. Versluys, die zijn vijfentwintigjarig ambtsjubi leum vierde, hartelijk toegezongen en toegesproken. Bovendien bood de bur gerij de heer en mevrouw Versluys een radio en pick-up aan. De foto werd gemaakt, toen mr. Versluys, staande op een. fraai versierd podium voor het gemeentehuis, de bevolking toesprak. Foto P.Z.O.J Ernstig auto-ongeval op Kreekrakdam Vier personen ernstig gewond Zondagavond omstreeks zeven uur zijn op de Kreekrakdam twee anto's op elkaar ingereden. Vier personen werden bij deze aanrijding ernstig gewond. Op een parkeerplaats bij de helling naar de Kreekrakdam stond een auto bus van de fa. M. uit Roosendaal, die naar de richting Bergen op Zoom wil de vertrekken. De autobuschauffeur wilde wegrijden toen uit de richting Goes een auto kwam, bestuurd door een dokter uit Schiedam. Deze pas seerde de autobus, gevolgd door een Belgische auto, bestuurd door de heer P. H. F. uit Antwerpen. Op het mo ment, dat deze bestuurder de dokter weer voorbij wilde rijden, kwam er uit de richting Bergen op Zoom een auto, bestuurd door de heer P. J. K. uit Middelburg, die met zijn gezin op weg was naar liuis. De heer F. wilde zijn auto nog afremmen maar door het natte wegdek- ging de wagen slippen, zodat beide wagens in volle vaart op- elkaar inreden. De heer F. werd .hier bij licht en zijn vrouw ernstig gewond. De wagen van de heer K., waarin ook zijn vrouw en twee kinderen zaten, werd volkomen vernield. Alle vier in zittenden werdep gewond, waarvan de heer K. er het ernstigste aan toe was. Nadat dokter A. Dekkers uit Hoogerheide eerste hulp had verleend, werden de patiënten met twee zieken auto's naar het Algemeen Burgergast huis te Bergen op Zoom vervoerd. Hier moesten de heer en mevrouw K. en hun zoontje worden opgenomen, evenals mevrouw F. uit Antwerpen. Beide zwaar vernielde auto's werden naar een garage te Hoogerheide ge sleept. De rijkspolitie had ruim een uur werk om het verkeer van en naar Zeeland te regelen. Engels vlootbezoek aan Vlissingen Internationale voetbalwedstrijd In het afgelopen weekeinde werden er voor officieren en verdere opva renden van het In Vlissingen op be zoek zijnde Engelse anti-onderzee bootfregat, Hr. Ms. „Murray" ver schillende evenementen georgani seerd. Zaterdagmiddag om vier uur ontving de commandant maritieme middelen Zeeland, de kapt.t.z. J. A. Agelink van Rentergem aan boord van Hr. Ms. „Flores" de officieren van de „Murray". Bij deze ontvangst, die de vorm van een cocktailparty had, waren behalve tal van officieren ook burgerlijke autoriteiten aanwezig, on der wie de commissaris van dé ko ningin jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot met echtgenote. Er heerste een opgewekte stemming en eigenlijk nam men maar node afscheid. Tevoren werd er op het terrein aan de Baskenburgse weg te Vlissingen een geanimeerde voetbalwedstrijd ge speeld tussen een elftal van de „Mur ray" en een ploeg van de Koninklij ke Marine te Vlissingen, die in een 73 overwinning voor de gastheren eindigde. De commandant maritieme middelen, kapt.t.z. J. A. Agelink van Rentergem, die de aftrap voor deze wedstrijd had verricht, reikte na af loop aan de Nederlandse ploeg elf herinneringsmedailles uit; de Engel se gasten kregen herinneringsspeld jes. Tijdens de rust zorgde de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" voor een muzikale opluistering. Zondag be zochten de mannen van de „Murray" nog het eiland Walcheren, waarbij ook „Miniatuur Walcheren" te Mid delburg werd bezichtigd. 'Kustvaarder „Berend N" vlotgetrokken In de nacht van vrijdag on zaterdag heeft de sleepboot „Temi II" van het bergings- en transportbedrijf Van den Akker de Nederlandse kustvaar der „Berend N" uit Delfzijl, die bij hoog water nabij Kamperland aan de grond was gelopen, vlot getrokken. De „Berend N" is van de rederij „Nies- tern" te Delfzijl en had in Kamper land 225 ton aardappelen voor Enge land geladen. OP EERSTE VAARTOCHT Schip voer van Breskens naar Engeland Aan de kust van Oost-Engeland, op 25 mijl afstand van Felixstone, is zaterdag de Amerikaan Peter Zaterdagmiddag werd te Vlissingen een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een ploeg van de Kon. Marine te Vlissingen en opvarenden van het Engelse anti-onderzeebootfregat. Hr. Ms. „Murray". De commandant ma ritieme middelen, kapt. t..z. J. A. Age link oan Rentergem, verrichtte de aftrap. (Foto P.Z.C.J Longyear, die met zjjn zeiljacht „Rose" van Breskens op weg was naar Brightlingsea in Essex, tij dens zwaar weer overboord gesla gen en verdronken. Zijn vrouw en twee andere opvarenden werden van het jachtje gered door de Noorse walvisvaarder „Nortreff". Zij zijn later in een ziekenhuis te Harwich opgenomen. Peter Longyear (32), public relations- man, woonachtig in Brussel, had enige tijd geleden in Schevenlngen een zeiljacht gekocht, dat hij bij de gebr. Maas in Breskens liet opknap pen. Het jachtje heeft tot zaterdag morgen in Breskens gelegen, mede in afwachting van het gereedkomen van de papieren. Dit laatste was juist vrijdag in orde gekomen, zodat Long year besloot zijn eerste reis te maken en naar Engeland te zeilen, waar hij voor de „Rose" waarmee hij met tertijd naar Amerika zou varen nieuwo zeilen wilde kopen. Het jachtje zou daarna nog naar Breskens terugkeren voor de laatste werkzaam heden. Voor do Engelse kust, ter hoogte van het graafschap Essex, kwum het jacht tengevolge van het slechte weer in moeilijkheden. Longyear sloeg daarbij overboord. Zijn vrouw en twee andere opva renden, een 83-jarige Amerikaan en een 20-jarige Engelsman, heb. ben nog tweemaal geprobeerd hem binnenboord te hijsen, maar slaag den hierin niet. Zij hebben de man het laatst gezien, toen hij op zijn zwemvest wegdreef. Hot jacht dat om hulp seinde naar het lichtschip „Galloper", werd door de Noorse walvisvaarder Nortreff naar het lichtschip gesleept, dat de bvnan. ning van de „Rosé' aan boord nam. Later bracht een reddingsboot de ge redden In Harwich aan land. De vrouw die beide schouders had ontwricht, leed zeer veel pijn. De twee mannen waren uitgeput en hadden een shock bekomen. Vervroegde uitvoering brug over Haringvliet Ministeriële standpunt nog niet bepaald Na ontvangst van een rapport van de directeur-generaal van de rijkswa terstaat over een voorstel van de Flakkeese Gemeenschap over een vervroegde uitvoering van de brug over het Haringvliet bij Numansdorp, zal minister Van Aartsen in overleg met zijn ambtgenoot van financiën zijn standpunt hierover bepalen, zo wordt in ae memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begro ting van verkeer en waterstaat mee gedeeld. De voorstellen ten aanzien van een vervroegde uitvoering van kunstwer ken, in de nieuwe, in het kader van het Deltaplan aan te leggen wegen, worden thans diepgaand onderzocht. In het stadium waarin de besprekin gen zich thans bevinden, kunnen geen nadere mededelingen worden gedaan, zo verklaart de minister ver der. Mocht een en ander leiden tot principiële overeenstemming over een te treffen regeling, dan zullen de nodige voorstellen ten spoedigste aan de Staten-Generaal worden voorge legd. Het wegvalt GoesMiddelburg van rijksweg 58 is de laatste jaren zeer verbeterd. Deze weg verkeert thans in goede staat, zodat geen plannen tot ingrijpende verbetering bestaan. Binnenkort aanbesteding zeewering Ossenisse Een der eerste grote objecten langs Westerschelde De plannen voor de versterking van de zeewering bij Ossenisse staan vast en de besteding is binnen niet al te lange tijd te verwachten. De ze besteding zal zo deelt minister Van Aartsen in de memorie van antwoord over de begroting van zyn departement aan de Eerste Ka mer mede tweeledig zijn om van twee technisch gelijkwaardige con structies de meest economische te kunnen kiezen. (Naar wy menen to weten betreft het hier een kenze tussen asfalt- en betonconstruc ties. Het ligt in het voornemen deze zwak ke plaats ineens op de definitieve hoogte te brengen. De technische be oordeling van de daartoe opgemaakte plannen heeft vrij veël tijd In beslag genomen, aangezien het hier om een der eerste grote objecten langs de Westerschelde gaat, aldus de minis ter. Bij de keuze van de wijze van vast legging van de onderzeese oever van de Westerschelde bij het Zuidsloe zal rekening worden gehouden met de plannen tot ontwikkeling van het Sloeplan (aanleg van een haven en van industrieterreinen). Advertentie GARELS Telef 01106-227, Helnkenszand. VANDAAG. Middelburg Electro: „Ik was san hem verslaafd", 19 en 21.1S uur, 18 jaar; Schouwburg: Toneelavond personeels- ver. Gemeente Middelburg, 20 uur; Molenwater: Miniatuur Walcheren, 8— 17 uur. Vlissingen Alhambra: „Dat Schloaa ln Tirol", 19 en 21 uur, a.l. Luxor: „King Kong en het pantermclaje", 20 uur, 14 jaar; Concertgebouw: Founda- tlonsehow, 14.30 en 20 uur; Britannia: „Taloelah", toneelgroep Puck (Arbei ders Kunstkring), 20 uur. Goes Grand: „Das Schlosa in Tirol", 20 uur, a.l.; Korenbeurs: Margriet Voorjaars-modeshow, 14.30 en 20 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2